Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca

Roditelji i djeca Zato što ih volimo i oni vole nas.
Podforumi: Školarci i adolescenti, Dojenčad i predškolci, Trudnice, Medicinski potpomognuta oplodnja, Dječje zdravlje, Oprema

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 29.10.2005., 15:25   #21
Pozdrav mami i malom Dominiku
Želim vam puno zdravlja, radosti i ljubavi
Paw is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2005., 00:33   #22
Quote:
Babanroga kaže:


procitala sam dosta Tijinih postova i cini mi se izuzetno jaka i stabilna osoba, pa vjerujem da ce ona jako puno pomoci svima nama....
nisam ja ni posebno jaka ni stabilna, niti se smatram posebnom u bilo kojem smislu. Jednostavno sam se našla u jednoj šokantnoj situaciji i trebalo se snaći, oš plivat ili tonut. Ja volim plivat.
Negdje sam pročitala jedan tekst koji opisuje dolazak posebnog djeteta. To je kao da planiraš put u Italiju, mjesecima štediš, čitaš, učiš, istražuješ i veseliš se tome ko ničemu. I konačno dođe dan kad sjedneš u avion, međutim, kad on sleti, stjuardesa izvali 'dobrodošli u Holandiju'. I sad ostaneš u čudu, kakvu fakin Holandiju, pa htjela sam u Italiju, cijeli život sanjam o Italiji. Stvar je u tome da Holandija nije neko odvratno, užasno, prljavo mjesto, samo je ...drugačije. I sad trebaš kupit nove knjige, učiti novi jezik, upoznavat nove ljude....kad malo zastaneš i dođeš sebi, vidjet češ da je Holandija ustvari lijepa, ima vjetrenjače, ima tulipane, Rembrandta...
I što više vremena provedeš tugujući za Italijom, manje češ moći uživati u Holandiji.
Slatko

Imati posebno dijete nije lako, al da je nešto posebno teško ~ nije. Ja uživam u svakom trenutku s pišuljom i, čak i da mogu, ništa promijenila ne bih.
Tija is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2005., 00:38   #23
čestitam!
dobro nam došao, dominik, na ovaj svijet!
puno radosnih trenutaka vam želim

i bit će sve u redu, bit će jedan dobričina, vidjet ćeš
__________________
tko radi - jede, tko ne radi - jede, pije i spava
Yazz is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2005., 02:04   #24
Joj Tijo sad si me rasplakala. Mi smo u fazi kad me zove mamama
__________________
sretno dijete sretnih roditelja
Rita is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2005., 07:55   #25
Pozdrav svima...
hvala na dobrodoslici...

Tija... i meni je super taj tekstic... iz klinike Mayo je
i ima i jedna knjiga uz koju sam doduse plakala k'o kisna godina, ali mi je i pomogla oko prvog soka... knjiga se zove Andjeo s maskom, autor je Kezele.
Babanroga is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2005., 09:23   #26
pročitala
Tija is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2005., 15:56   #27
Syndrom Down - sto je to?

za one koji zele znati vise...

Prepisujem s jednog drugog foruma:

"Down Sindrom je genetski poremecaj uzrokovan prisustvom jednog kromosoma viska. Nastaje u trenutku zaceca.
Kromosomi susicusne nakupine bjelancevina u svakoj stanici ljudskog organizma, a prenose nasljedne karakteristike. Dolaze u paru i u svakoj stanicise nalaze 23 para(46 kromosoma). U svakom paru jedan krom.potjece od oca jedan od majke.
No, kod dijeteta sa DS-om na 21.paru krom.nalazi se jedan krom.viska(3), pa u cijeloj stanici umjesto 46, ima 47krom.
Do danas se nezna sto uzrokuje taj visak jednog kromosoma na 21.paru.
Moze potjecati i od oca i od majke.
Najcesci tip DS-a je standardna trisomija 21(odnosno primarna ili regularna trisomija). Javlja se zbog neuobicajene podjele spolnih stanica, tako da nastaju zenska sp.stanica i muska sp.stanica s 24 kromosoma umjesto 23. Za razliku od svih drugih stanica u organizmu samo spolne imaju polovican broj krom., 23 umjesto 46).
Postoje 3 tipa Down-ovog sindroma :
STANDARDNI TIP- 94% osoba sa DS-om pripada ovoj grupi. Uvijek je "greska"prirode. Moze se dogoditi svakome.
MOZAICKI TIP- 2-3% osoba sa DS-om pripada ovojn grupi. On podrazumijeva stanicu viska na 21.krom. koje su izmijesane s drugim normalnim stanicama. Odnosno, samo je odredeni postotak stanica pogoden.
TRANSLOKACIJSKI TIP- zahvaca 3% djece sa DS-om. Dio krom.21 priljepljuje sa na drugi krom. tako da zajedno tvore novi, veci krom.

Sve osobe s DS-om dijele neke zajednicke osobine, ali ce beba naslijediti i osobine oba roditelja, kao i svako drugo dijete.
- Porodajna tezina bebe s DS-om moze biti manja od uobicajene i sporije se nadoknaduje
- djeca s DS-om imaju cesto oci ukosene prema gore i prema van
- beba s DS-om ima opustenije misice i zglobove od ostalih beba. To se popravlja vjezbama...
- straznja strana glave bebe moze biti plosnatija
- mnoge bebe imaju brazdu(crtu)koja ide preko dlana. Lijecnici cesto gledaju na nju kao na znak da dijete ima DS, no i ostale bebe mogu imati takvu brazdu.

Zdravstveni problemi djece s DS-om
Samo cu nabrojati:
- problemi sa disnim organima, problemi sa hranjenjem u prvim mjesecima zivota, problemi sa kozom, problemi sa crijevima, bubrezima, jedno od troje djece s DS-om ima srcanu gresku, problemi sa stitnjacom, kazu i da su takva djeca u kasnijoj dobi sklonija leukemiji, dijabetesu."

Sve ove gore navedene karakteristike su moguce kod osoba sa DS-om, ali ne moraju se javiti.

pozdrav svima...
Babanroga is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2005., 06:24   #28
Nadam se da se nece pojaviti te zdravstvene smetnje...Zelim vam puno zdravlja.

Znaci na svim pretragama u trudnoci, ultrazvuki nije se nista primjetilo?
__________________
Leti ko lisce sto vir ga vije ...
Emma is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2005., 09:25   #29
DS se ne može otkriti ultrazvukom.
Tija is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2005., 09:33   #30
DS se ne može otkriti uvz-om, ali se negdje u 11-om tjednu može uvz-om mjeriti debljina vratnog nabora bebe (zaboravila sam kako se to točno zove) koja može ukazivati na postojanje ds-a. Ako je deblji od prosjeka onda preporučaju amniocentezu.
tash@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2005., 09:51   #31
Quote:
tash@ kaže:
DS se ne može otkriti uvz-om, ali se negdje u 11-om tjednu može uvz-om mjeriti debljina vratnog nabora bebe (zaboravila sam kako se to točno zove) koja može ukazivati na postojanje ds-a. Ako je deblji od prosjeka onda preporučaju amniocentezu.
Vratni ili nuhalni nabor označava ultrazvučni nalaz nakupine tekućine između kože i potkožne fascije u predjelu vrata ili vrata i leđa embrija, koji se otkriva ultrazvučnim pregledom između 10. - 14. tjedna trudnoće. Uobičajeno se tolerira debljina nabora manja od tri milimetra.


da li doktori uopće rade ovu pretragu? Meni nisu
Tija is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2005., 10:18   #32
Quote:
Tija kaže:
da li doktori uopće rade ovu pretragu? Meni nisu
Pa nije to nikakva komplicirana pretraga. Na UZ premjere debljinu nabora, i to je to. Gledao sam to nekoliko puta, premjeravanje ide tako da "zamrznu" sliku na ekranu, markiraju mišem dvije točke na ekranu, i UZ ti izbaci udaljenje tih točki, uzimajući pri tome u obzir mjerilo (t.j. odstojanje mjerenog tkiva od odašiljača UZ-a). Moja draga je imala velikih poteškoća za trudnoće, pa je bila često na UZ-u, a ti kao mlada puca bez ikakvih problema valjda nisi

Baš sam nekidan čitao da naše zdravsteno bez posebnih indikacija plaća 3 UZ pregleda, pa bi valjda jedan trebao biti i između 10. i 14. tjedna. Kako je u HR?
Secundo is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2005., 10:23   #33
ja samo znam da je meni tj.bebi mjerio bedrenu kost. Niš više.
Pred kraj trudnoće se dugo zadržao na srcu, na moj upit zašto toliko gleda srce i može li uopće vidjeti nešto, rekao je da može samo ako je velika 'greška'. Beba je imala rupicu od 4 mm, da li je to mogao vidjeti ne znam.
Tija is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2005., 10:30   #34
bože, koliko velika rupa mora biti na tako malom srcu da bi je neki doktori vidjeli uvz-om
mislim, u 11-om tjednu mogu izmjeriti nuhalni nabor od 2,3 mm, a ne mogu rupicu od 4. Mislim da neki ne mjere nuhalni nabor upravo zato što ne znaju "čitati" uvz! Žalosno je što moramo sami biti doktori
tash@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2005., 10:37   #35
Ja sam stekla dojam da su ti aparati bili na nekoj akciji, ono, platiš dva dobiš tri , i doktori su masovno to pokupovali, upisali tečajeve od tri tjedna i ajmo....
tugo moja
Tija is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2005., 10:43   #36
Tri su markera (koliko ja znam) pomocu kojih se moze posumnjati na Down.
1. cistica na mozgu
2. kraca bedrena kost
3. vratni nabor

Slijedeci korak je amniocenteza a ako ne zelis amniocentezu mozes zatraziti pregled srca na Svetom Duhu na posebnom UZ (ehonesto ).
Nekad je tamo radila i bila strucnjak za to Ula Marton ali sada ne znam.
penelop@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2005., 10:45   #37
E da dodam.
Moja je imala 2 od ta tri znaka a na kraju je rodjena bez Downovog sindroma.
Cistica je sama od sebe nestala a bedrena kost je bila kraca jer ona nije mogla dobijat dovoljno hrane a mozak onda rasporedi tu krv u vitalne organe.
Tako da se ne zabrinjavate i da ne panicarite ko ja

Sad je najvisa u razredu
penelop@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2005., 10:54   #38
moja nije imala cistu, bedrena kost je savršena, nuhalni nije ni mjerio. I ispala down. Dobro, ona je turbo down, nije da se falin

E da, jučer je rekla novu riječ : KUK (kruh)
Tija is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2005., 11:09   #39
Sigurno je mjerio nuhalni nabor ali ti nije posebno napomenuo
verica is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2005., 11:18   #40
možda, ali nekako sam uvjerena da nije zato što sam ja dosadna i morao mi je govoriti sve što vidi.
Tija is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:55.