Natrag   Forum.hr > Društvo > Psihologija > Psihokauč

Psihokauč Prozac Nation

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.04.2016., 09:40   #1
Iskustva s emocionalnim manipulatorima

Ponekad su potrebne godine da čovjek u vezi shvati da ima veze s emocionalnim manipulatorom. Kada će manipulator biti pročitan, to u prvom redu ovisi o samopoštovanju manipulirane osobe, jer ako ti netko ispire mozak godinama, ako zbog toga duže vrijeme sumnjaš u vlastito rasuđivanje i zdrav razum, tada je jasno da ti je razina samopoštovanja vrlo niska i da si kao takav lak plijen tih predatora.

Manipulatoricu s kojom sam bio u vezi "pročitao" sam već nakon mjesec dana kad sam shvatio da joj riječi i djela nisu baš u skladu (no, to je bio sami prvi "simptom", kasnije su se slagali jedan za drugim kao od šale). Kad sam joj to prigovorio, njen odgovor je bio da je površno slušam, ali i da pogrešno tumačim ono što mi govori, te da na osnovu toga izvlačim neke svoje "proizvoljne zaključke". Ponekad bi nešto rekla, zatim bi to uskoro porekla (kao da skače sama sebi u usta), a kada bih je upozorio da postaje proturječna, ona bi tvrdila da nikada nije rekla ono što joj ja "imputiram", da ne izvrćem, da je ne pravim ludom, prilikom čega je znala biti toliko logična i uvjerljiva da sam se par puta zapitao nisam li pogriješio.

Kod emocionalnih manipulatora, ali i manipulatora općenito, vrijedi jedno pravilo: naime, ako im jednom nasjednete i ta osoba zaključi da vam uz vrlo malo vašeg otpora može ispirati mozak, tehnike njezine manipulacije postaju tim savršenije, a prostora za vaš bijeg sve je manje. Kad nakon određenog vremena shvatite da tu zaista nešto ne štima, jer ste emocionalno sve prazniji, jer često preispitujete vlastiti razum (na kraju vas spretan manipulator može čak i uvjeriti da ste ludi, pokvareni, krajnje sebični - dakle, isprojicirati na vas sve svoje loše osobine), tek tada počinje show, jer manipulator vas ne misli olako pustiti iz svojih ruku. Tada otkrivate kako imate s posla s krajnje egoističnim, razmaženim derištem koje se brani najmizernijim mogućim sredstvima: proračunatim plačem, prijetnjom samoubojstvom, obećanjem da će vas dovesti u vrlo neugodne situacije... Naravno, za takvo svoje stanje okrivit će vas, kao što vas uostalom za sve okrivljuje, ne prihvaćajući ni najmanju odgovornost za svoje loše ponašanje i postupke. Vremenom shvatite da je najbolje da ništa ne prigovarate, shvaćajući kako vam se svaka vaša primjedba i kritika može obiti o glavu. Manipulatori su bića bez trunke empatije lišeni svake samokritičnosti, ali su zato izuzetno dobri i inteligentni glumci; s lakoćom primaju simpatije svoje okoline, tako da svoje prijatelje i poznanike, po potrebi, mogu uvući u isti program manipulacije koji nad vama provode. Nerijetko se stječe dojam da su u sebi duboko podvojene ličnosti, ali i da su sva njihova lica podjednako koncentrirana na način kojim manipuliraju drugima.

Ono što emotivnim manipulatorima daje dovoljno prostora da izvrše ono što su naumili (a naumili su MANIPULACIJU; naime, oni su svjesni što rade, MANIPULACIJA drugima je njihov cilj, a ne sredstvo za postizanje cilja) je vaša etičnost. Što imate više obzira i suosjećanja za druge, i što ste skloniji kompromisu, podnijet ćete tim veću žrtvu u takvom odnosu. Drugim riječima, ako želite fer i korektan odnos, u vezi s takvim grabežljivcem doslovno ćete bacati biserje pred svinju. Što ste vi bolji, korektniji, što se više trudite, manipulator prema vama postaje tim bešćutniji i okrutniji.

Jasno je da se od takve osobe čovjek mora udaljiti čim prije, po mogućnosti bez previše riječi, kritika, osude, jer argumenti manipulatoru ne znače baš ništa. Njega vaše primjedbe neće popraviti, a vas mogu uvaliti u još veće probleme, jer manipulatori se spremno hvataju za svaku vašu riječ koju mogu izvrnuti tako da crno pretvore u bijelo i bijelo u crno, već po potrebi. Na kraju vas totalno zbune i natjeraju da prihvatite kako ste generalni krivac za sve probleme u odnosu, iako objektivno gledano niste krivi ni za što. Naravno, pod uvjetom da im to dopustite, jer nitko ne može izmanipuliran od grabežljivca ako mu za takvo što nije dao pristanak.

Ima li netko još kakva iskustva s tim krajnje sebičnim, narcisodnim, egocentričnim bićima bez trunke empatije za druge koji su ljudi samo naizgled?

Zadnje uređivanje Helder : 19.04.2016. at 09:52.
Helder is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2016., 09:59   #2
Na sreću nisam, obzirom da sam jako sumljičava osoba na prvi dojam da mi netko nešto sere okrenem se i završim priču. Uvijek tražim potpuno čist i iskren odnos, naučio sam da je život prekratak za loše ljude.
Ono što mene brine je manipulacija od strane mojih roditelja kojoj sam bio izložen, to nisam riješio ni do danas. Odrasli čovjek se ne može izmanipulirati koliko djete koje nastoji vjerovati svojim roditeljima jer jedino njih i ima...
__________________
Daj Mare pizde....
radical change is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2016., 10:12   #3
svi medjusobno manipuliraju jedni druge cim neko nezeli nekoga povrjediti vec je izmanipuliran jer se boji reci istinu da ne povrjedi neciji ego...

neki sebi to pripisuju ko dobrotu i osjecajnost a ustvari su slabi jer ne govore ono kaj im je na umu i kaj bi trebalo reci...
Akujiki is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2016., 10:25   #4
Quote:
Helder kaže: Pogledaj post

Ima li netko još kakva iskustva s tim krajnje sebičnim, narcisodnim, egocentričnim bićima bez trunke empatije za druge koji su ljudi samo naizgled?
Ou jes.

Iz iskustva imam dvije krajnje izlazne opcije.
Ili ih u startu "smjestit tamo gdje im je mjesto" i držat ih na kratkoju uzici.
Ili ih izbacit iz svog života. Tim krvopijama nema spasa.
8472 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2016., 10:26   #5
Quote:
radical change kaže: Pogledaj post
Na sreću nisam, obzirom da sam jako sumljičava osoba na prvi dojam da mi netko nešto sere okrenem se i završim priču. Uvijek tražim potpuno čist i iskren odnos, naučio sam da je život prekratak za loše ljude.
Ono što mene brine je manipulacija od strane mojih roditelja kojoj sam bio izložen, to nisam riješio ni do danas. Odrasli čovjek se ne može izmanipulirati koliko djete koje nastoji vjerovati svojim roditeljima jer jedino njih i ima...
Mene je ovaj slučaj jako začudio, jer do sada nisam imao posla s tako bolesnom osobom. Do sada nisam vjerovao da takvi ljudi uopće postoje. Onda sam pročitao par članaka na tu temu i shvatio da se svi EMOCIONALNI MANIPULATORI ponašaju po istom psihotičnom obrascu. Dakle, oni predstavljaju određen dio populacije, ljude koji nas okružuju, koji nam se naoko čak čine simpatičnima, duhovitima, ali kad im jednom padnu maske s lica otkrivaš da je sve to bila samo gluma. I to strogo ciljana, bolesna gluma! Njima nasjesti, znači biti nemilosrdno kažnjen. Negdje sam pročitao da su emocionalni manipulatori osobe koje se ponašaju poput utopljenika koji, nakon što je spašen iz vode, zadavi onoga tko ga je spasio. I to je zaista tako: što si korektniji prema njima, postaju tim pokvareniji lažovi i manipulatori.

Čini se kako je cilj tako bolesnih manipulatora (vjerojatno i tvojih roditelja) u tome da ti totalno unište samopouzdanje i samopoštovanje, pa očito treba poraditi na sebi da čovjek shvati kako nije dužan nositi tuđi teret na svojim plećima. Jer, što ti bolesnici čine? Oni svu svoju okolinu nastoje pretvoriti u bolesnike kakvi su sami, i kod onih pojedinaca kojima manjka samopoštovanja to za divno čudo i uspijevaju.
Helder is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2016., 10:29   #6
Quote:
Akujiki kaže: Pogledaj post
svi medjusobno manipuliraju jedni druge cim neko nezeli nekoga povrjediti vec je izmanipuliran jer se boji reci istinu da ne povrjedi neciji ego...

neki sebi to pripisuju ko dobrotu i osjecajnost a ustvari su slabi jer ne govore ono kaj im je na umu i kaj bi trebalo reci...
Svi smo mi manje više manipulatori, ali ono što jednog tipično ljudskog bolesnika razlikuje od MANIPULATORA jest činjenica, da je manipulacija manipulatoru isključivi cilj. Ne sredstvo za postizanje cilja, već cilj sam po sebi. Kak je napisao 8472, njima nema spasa. Nema tog psihijatra koji bi im mogao pomoći, jer nemaju ni trunku odgovornosti za svoje postupke, ni trunku empatije.
Helder is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2016., 10:36   #7
Quote:
Helder kaže: Pogledaj post
Svi smo mi manje više manipulatori, ali ono što jednog tipično ljudskog bolesnika razlikuje od MANIPULATORA jest činjenica, da je manipulacija manipulatoru isključivi cilj. Ne sredstvo za postizanje cilja, već cilj sam po sebi. Kak je napisao 8472, njima nema spasa. Nema tog psihijatra koji bi im mogao pomoći, jer nemaju ni trunku odgovornosti za svoje postupke, ni trunku empatije.
ma nebre sama manipulacija biti cil jer onda ni manipulator nebi mogel zivjeti ak ne dodje do nekih drugih ciljeva...manipulacija je uvjek samo sredstvo ali ju manipulator vjesto i svjesno koristi za ostvarivanje svojih ciljeva...

a spasa im ima kad tad i njih neko izmanipulira i onda se osvjeste da su i sami bespomocni
Akujiki is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2016., 12:01   #8
Quote:
Helder kaže: Pogledaj post
Mene je ovaj slučaj jako začudio, jer do sada nisam imao posla s tako bolesnom osobom. Do sada nisam vjerovao da takvi ljudi uopće postoje. Onda sam pročitao par članaka na tu temu i shvatio da se svi EMOCIONALNI MANIPULATORI ponašaju po istom psihotičnom obrascu. Dakle, oni predstavljaju određen dio populacije, ljude koji nas okružuju, koji nam se naoko čak čine simpatičnima, duhovitima, ali kad im jednom padnu maske s lica otkrivaš da je sve to bila samo gluma. I to strogo ciljana, bolesna gluma! Njima nasjesti, znači biti nemilosrdno kažnjen. Negdje sam pročitao da su emocionalni manipulatori osobe koje se ponašaju poput utopljenika koji, nakon što je spašen iz vode, zadavi onoga tko ga je spasio. I to je zaista tako: što si korektniji prema njima, postaju tim pokvareniji lažovi i manipulatori.

Čini se kako je cilj tako bolesnih manipulatora (vjerojatno i tvojih roditelja) u tome da ti totalno unište samopouzdanje i samopoštovanje, pa očito treba poraditi na sebi da čovjek shvati kako nije dužan nositi tuđi teret na svojim plećima. Jer, što ti bolesnici čine? Oni svu svoju okolinu nastoje pretvoriti u bolesnike kakvi su sami, i kod onih pojedinaca kojima manjka samopoštovanja to za divno čudo i uspijevaju.
Manipulativni roditelji su posebna prica od manipulativnih partnera. Kada manipulativni partner zavrsi sa tobom (pronade novu zrtvu ili se sam otrgnes) tada imas jedno dragocjeno iskustvo i oporavak kroz vrijeme. Kada i kako zavrsava odnos sa manipulatorima koji se nazivaju roditelji?

Mozes se maknuti od njih, pobjeci ali kako se oporaviti? Kako uopce nauciti u praksi sto je to kvalitetan partnerski odnos? Koje su to vrijednosti u tvom zivotu ako poznajes samo silu?

I meni najbitnije pitanje, kako se prestat sakrivat i pustit istinski nekog u svoj zivot i prestat sa mesijanskim odnosom prema drugim ljudima u okolini, spasavat ih i lijecit i pocet sebe lijecit umjesto zivjeti u tom zacaranom krugu u kojem si mesija i urusen u sebe u isto vrijeme.

Ako je manipulacija jedini partnerski obrazac ponasanja u kojem si zrtva jedino sto poznajes nije li logicno da te predator prepozna kao savrsenu metu
pustinja17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2016., 13:03   #9
Quote:
Helder kaže: Pogledaj post
Mene je ovaj slučaj jako začudio, jer do sada nisam imao posla s tako bolesnom osobom. Do sada nisam vjerovao da takvi ljudi uopće postoje. Onda sam pročitao par članaka na tu temu i shvatio da se svi EMOCIONALNI MANIPULATORI ponašaju po istom psihotičnom obrascu. Dakle, oni predstavljaju određen dio populacije, ljude koji nas okružuju, koji nam se naoko čak čine simpatičnima, duhovitima, ali kad im jednom padnu maske s lica otkrivaš da je sve to bila samo gluma. I to strogo ciljana, bolesna gluma! Njima nasjesti, znači biti nemilosrdno kažnjen. Negdje sam pročitao da su emocionalni manipulatori osobe koje se ponašaju poput utopljenika koji, nakon što je spašen iz vode, zadavi onoga tko ga je spasio. I to je zaista tako: što si korektniji prema njima, postaju tim pokvareniji lažovi i manipulatori.

Čini se kako je cilj tako bolesnih manipulatora (vjerojatno i tvojih roditelja) u tome da ti totalno unište samopouzdanje i samopoštovanje, pa očito treba poraditi na sebi da čovjek shvati kako nije dužan nositi tuđi teret na svojim plećima. Jer, što ti bolesnici čine? Oni svu svoju okolinu nastoje pretvoriti u bolesnike kakvi su sami, i kod onih pojedinaca kojima manjka samopoštovanja to za divno čudo i uspijevaju.
To je čista statistika, imaš određeni broj depresivaca u populaciji, manipulatora, psihopata, silovatelja, mazohista, sadista... iako je to malen broj ipak se ti ljudi susreću sa drugima i djeluju na njih.
Ja tu ne volim suditi, više sam za to da se svi obrazujemo kako bi mogli zaštititi sebe i razumjeti druge i uputiti ih na pomoć. Ako netko nije svjestan svog problema, ili misli da je bolji od drugih takva osoba se ne može liječiti, niti jedan psihijatar joj ne može pomoći ali postoje druge metode...
A to dokle manipulacija može ići kao i zlostavljanje je zaista strašno, možda je još strašnija kada žrtva prestane pružati otpor i pomiri se sa situacijom.
__________________
Daj Mare pizde....
radical change is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2016., 13:28   #10
Quote:
Akujiki kaže: Pogledaj post
ma nebre sama manipulacija biti cil jer onda ni manipulator nebi mogel zivjeti ak ne dodje do nekih drugih ciljeva...manipulacija je uvjek samo sredstvo ali ju manipulator vjesto i svjesno koristi za ostvarivanje svojih ciljeva...

a spasa im ima kad tad i njih neko izmanipulira i onda se osvjeste da su i sami bespomocni
Evo kako im manipulacija može biti cilj, a ne sredstvo:
Emocionalni manipulator upreže partnera u svoja kola. Partner je, recimo, dovoljno slab da mu podlegne i pristaje vječno mu podilaziti, sebe preispitivati, a njemu ispunjavati želje. On računa kako bi ga, ispunjavajući njegove želje, mogao smiriti, pogrešno smatrajući kako je cilj manipulacije nešto drugo osimm same manipulacije.

Ali, i da mu taj partner ispuni svaku željeu, da mu skine sve zvijezde s neba, manipulatoru to neće biti dovoljno. Zašto? Zato što manipulator IZMIŠLJA probleme ako ih nema, a pritom svu krivnju svaljuje na partnera. On mora izmišljati probleme, jer ne može manipulirati ako ih neprestano ne stvara. Manipulator je vječiti generator problema.

Zato je manipulacija isključivi cilj takvih bolesnika. Oni ne vide smisao ni u kom odnosu, ni u kakvoj situaciji, u kojoj oni ne bi bili beskrajni, besciljni manipulatori. Ako se spustiš na njihov nivo i uzvratiš im istom mjerom, takvo što oni jedva dočekaju. Tek tada imaju razloga da te smatraju svim krivcem za svoje nevolje, tako da na kraju još ispadne da su oni kao krvnik žrtva i obratno.

Nevjerojatna je logika tih bolesnih umova i njihova moć uvjeravanja s ciljem da zadrže svoje pravo na manipulaciju, sve pod krinkom žrtve. To ide čak dotle da sami čine nevjerojatne i očite gluposti, a kad su raskrinkani, opet svu krivnju svaljuju na svoju žrtvu i tako operu ruke nad vlastitim zločinom. Pritom nemaju ni najmanje obzira ni stida, a lažu te u oči. U stanju su slabiju osobnost otjerati i u ludnicu ako treba, toliko da je njihova žrtva zaista uvjerena da s njom u glavi nešto ne štima. Metode po kojima ispiru mozak partnerima komotno bi mogle biti tema horror filmova.

Zadnje uređivanje Helder : 19.04.2016. at 13:44.
Helder is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2016., 14:08   #11
Quote:
radical change kaže: Pogledaj post
..A to dokle manipulacija može ići kao i zlostavljanje je zaista strašno, možda je još strašnija kada žrtva prestane pružati otpor i pomiri se sa situacijom.
Možda i nije najstrašnije ako se uzme u obzir navedenu manipulaciju kao model upražnjavanja, crpljenja, a ne kao alat za postizanje xyz. Kada "žrtva" (relativno) prestane pružati otpor, kada se "pomiri" sa situacijom.. "obred žrtvovanja" za "manipulatora" predstavlja kraj ovotjednog, ovogodišnjeg, ovodesetljetnog.. "obrednog žrtvovanja".. u ime žrtvovanja. Eventualni "žrtvin" (relativno) encore, može samo na kratko odgoditi neupitno preusmjerivanje "manipulatorovog" interesa....
Odnosi bez "manipulatora i manipuliranoga, žrtvovatelja i žrtve, dominacije i submisivnosti....".. ne postoje. Razlika je jedinu u intenzitetu na paleti istih; izgovorenim i/ili prešutnim dogovorom (improvizacija) oko pravila; potpisima na obvezujućim (različitim) ugovorima vezanim za određenu, "dodijeljenu" (nametnuto kao relativno ili upitno) ulogu. Vršno pravilo ili sveobuhvatni zakon igre je taj da niti jedna stran(k)a, naredno; zbog mogućnosti repeticije; ne smije (sebi i/ili/pa drugima) priznati (održivosti intenziteta, zanimljivosti.. iluzije nove, više puta zaboravljene spoznaje.. zaboraviti..) igranu ulogu. Svi imaju(mo) više kopija; po sebe ili druge, benignih ili malignih manje bitno.. ugovora s cijele palete.. Tko misli ili samo tvrdi kako nema.. manipulira (pod trenutnim je ugovorom.. koji obvezuje..).........
__________________
This is not an exit.
descender is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2016., 15:12   #12
Quote:
radical change kaže: Pogledaj post
Ono što mene brine je manipulacija od strane mojih roditelja kojoj sam bio izložen, to nisam riješio ni do danas. Odrasli čovjek se ne može izmanipulirati koliko djete koje nastoji vjerovati svojim roditeljima jer jedino njih i ima...
Time što im još uvijek zamjeraš, zapravo negiraš ono što u biti jesi - slobodan i nevezan. Osim toga, tegliš za sobom traume iz prošlosti. To što je bilo ne možeš promijeniti ili "riješiti" kako ti kažeš. Jedino rješenje je odbaciti taj balast.
Misliš da je nemoguće? Neka ti to onda bude izazov.
Pokušaj svoje roditelje percipirati kao žrtve njihovih roditelja. Pokušaj zamisliti kakve su im gadosti učinili. Odgoj se ustvari svodi na psihološko ubijanje djeteta. Djeca su ustvari iskonski ljudi čije sposobnosti mašte, kreativnosti, nevinosti i inteligencije se sustavno suzbijaju kako bi se mogla uklopiti u ovaj dehumanizirani i korumpirani sistem. "Odgoj" je zapravo dresura mrkvom i batinom. Tvoji roditelji su to morali proć i naravno da si i ti morao proć isto. Zapravo jedini osjećaj koji bi trebao imati prema njima je - suosjećanje.

Svi negativci koji nam u životu piju krv, ustvari nam pomažu da sagledamo sebe. Pokazuju nam gdje smo tanki. Ta manipulacija se svodi na to da te krvopija na neki način potčini. Potčini te tako da igra na kartu tvojih slabosti. Ustvari ti pokazuje tvoje slabosti. Na neki čudan način ti radi uslugu. Ono što moraš učiniti je vidjet koja je to slabost i izbacit krvopiju iz života.
Da, to je problem ako su ti roditelji krvopije, jer smo kao djeca najranjiviji. Ali čak i takvu situaciju možeš iskoristiti za sazrijevanje i rast. Evo konkretno, ja sam kroz svoju obitelj spoznao malograđanštinu. Odrastanje u malograđanskoj obitelji je noćna mora. To robovanje lijepoj slici i vanjskoj formi, a ispod te lijepe obiteljske slike - nasilje i manipulacije , to je nezaboravno iskustvo Očito je to lekcija koju sam morao proći. Ili bih u protivnom i sam postao malograđaninom. Sada mogu reč da sam diplomirao tu patologiju. Točno vidim njezinu uzrok i svrhu. Ni loša iskustva nisu za bacit. Dapače, tek iz njih se da najviše naučit.
ubačeni element is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2016., 16:56   #13
Quote:
ubačeni element kaže: Pogledaj post
Time što im još uvijek zamjeraš, zapravo negiraš ono što u biti jesi - slobodan i nevezan. Osim toga, tegliš za sobom traume iz prošlosti. To što je bilo ne možeš promijeniti ili "riješiti" kako ti kažeš. Jedino rješenje je odbaciti taj balast.
Misliš da je nemoguće? Neka ti to onda bude izazov.
Pokušaj svoje roditelje percipirati kao žrtve njihovih roditelja. Pokušaj zamisliti kakve su im gadosti učinili. Odgoj se ustvari svodi na psihološko ubijanje djeteta. Djeca su ustvari iskonski ljudi čije sposobnosti mašte, kreativnosti, nevinosti i inteligencije se sustavno suzbijaju kako bi se mogla uklopiti u ovaj dehumanizirani i korumpirani sistem. "Odgoj" je zapravo dresura mrkvom i batinom. Tvoji roditelji su to morali proć i naravno da si i ti morao proć isto. Zapravo jedini osjećaj koji bi trebao imati prema njima je - suosjećanje.

Svi negativci koji nam u životu piju krv, ustvari nam pomažu da sagledamo sebe. Pokazuju nam gdje smo tanki. Ta manipulacija se svodi na to da te krvopija na neki način potčini. Potčini te tako da igra na kartu tvojih slabosti. Ustvari ti pokazuje tvoje slabosti. Na neki čudan način ti radi uslugu. Ono što moraš učiniti je vidjet koja je to slabost i izbacit krvopiju iz života.
Da, to je problem ako su ti roditelji krvopije, jer smo kao djeca najranjiviji. Ali čak i takvu situaciju možeš iskoristiti za sazrijevanje i rast. Evo konkretno, ja sam kroz svoju obitelj spoznao malograđanštinu. Odrastanje u malograđanskoj obitelji je noćna mora. To robovanje lijepoj slici i vanjskoj formi, a ispod te lijepe obiteljske slike - nasilje i manipulacije , to je nezaboravno iskustvo Očito je to lekcija koju sam morao proći. Ili bih u protivnom i sam postao malograđaninom. Sada mogu reč da sam diplomirao tu patologiju. Točno vidim njezinu uzrok i svrhu. Ni loša iskustva nisu za bacit. Dapače, tek iz njih se da najviše naučit.
Dovoljno sam bistar da vidim uzročno-posljedičnu vezu mojih roditelja, njihovih roditelja i mene, kao i uzroke takvog ponašanja. No to ne rješava moj anksiozno-depresivni ni istina blagi OKP, ni crno-bijeli pogled na svijet i tako redom, niti ću zbog toga odjednom moći bez antidepresiva. Ne bih se ja time bavio da ne trebam, jer do sada sam samo bježao i bilo je dobro, dok me nisu stigli stari problemi iz prošlosti, no više ne mogu bježati, ne mogu dati otkaz jer imam nekih osobnih problema, ne mogu ostaviti ženu i naći ljubavnicu zbog sexualnih perferencija, ne mogu svako malo seliti i bježati od sebe i od života u potraži za slamkama trenutačnog, mjesečnog, godišnjeg spasa...
__________________
Daj Mare pizde....
radical change is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2016., 17:00   #14
Quote:
descender kaže: Pogledaj post
Možda i nije najstrašnije ako se uzme u obzir navedenu manipulaciju kao model upražnjavanja, crpljenja, a ne kao alat za postizanje xyz. Kada "žrtva" (relativno) prestane pružati otpor, kada se "pomiri" sa situacijom.. "obred žrtvovanja" za "manipulatora" predstavlja kraj ovotjednog, ovogodišnjeg, ovodesetljetnog.. "obrednog žrtvovanja".. u ime žrtvovanja. Eventualni "žrtvin" (relativno) encore, može samo na kratko odgoditi neupitno preusmjerivanje "manipulatorovog" interesa....
Odnosi bez "manipulatora i manipuliranoga, žrtvovatelja i žrtve, dominacije i submisivnosti....".. ne postoje. Razlika je jedinu u intenzitetu na paleti istih; izgovorenim i/ili prešutnim dogovorom (improvizacija) oko pravila; potpisima na obvezujućim (različitim) ugovorima vezanim za određenu, "dodijeljenu" (nametnuto kao relativno ili upitno) ulogu. Vršno pravilo ili sveobuhvatni zakon igre je taj da niti jedna stran(k)a, naredno; zbog mogućnosti repeticije; ne smije (sebi i/ili/pa drugima) priznati (održivosti intenziteta, zanimljivosti.. iluzije nove, više puta zaboravljene spoznaje.. zaboraviti..) igranu ulogu. Svi imaju(mo) više kopija; po sebe ili druge, benignih ili malignih manje bitno.. ugovora s cijele palete.. Tko misli ili samo tvrdi kako nema.. manipulira (pod trenutnim je ugovorom.. koji obvezuje..).........
Pomirio se sa situacijom ili ne agresor će žrtvu uvijek gledati istim očima, bez obzira na otpor kojeg pruža. Zarobljenici u konc logorima nisu pružali nikakav otpor, nisu mogli s čime pa su izgladnjivani dok nisu postali hrpa izobličene kože i kostiju i umirali nedugo nakon toga...
__________________
Daj Mare pizde....
radical change is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2016., 19:26   #15
Quote:
radical change kaže: Pogledaj post
Pomirio se sa situacijom ili ne agresor će žrtvu uvijek gledati istim očima, bez obzira na otpor kojeg pruža. Zarobljenici u konc logorima nisu pružali nikakav otpor, nisu mogli s čime pa su izgladnjivani dok nisu postali hrpa izobličene kože i kostiju i umirali nedugo nakon toga...
Fizička manipulacija, možda bi spadala u neku drugu igru.. ili barem drugu sortu, iste igre. Posebice ako je globalne razine.
Na pojedinačnoj razini, psihološka ("emocionalna"), "agresoru" je zanimljiva dok igra igru lovca. Igre radi. Kada lovina postane pitoma.. igra daljnjeg lova, lovcu je moguće, vrlo.. od njega dozvoljeno.. umjetne; bespotrebno prijetvorne senzacije. U kontroliranim uvjetima ("civiliziranog vremena"), u svakome trenu (emocionalnoj) lovini je dozvoljeno izreći "safe word".. i tu igra prestaje. Kako je u kontroliranim uvjetima lovini olakšano, tako i lovac u istoj, po istome.. za svoju (improvizaciju) maštovitost i što duže zadržavanje iste lovine unutar jedne igre, dobiva dodatne poene....
Dobar dio; da baš ne kažem veći.. u Nazi koncentracionim logorima, po modelu igre besplatne radne snage (arbeit macht frei).. dobio je ulogu imaginarne više (beneficije, odgoda svakodnevno percipirane (sudjelovanje) sudbine..) kaste mrtvih. Po svjedočenjima, najveća zvjerstva i "neljudskost, bezdušnost".. iskazali su baš ti "sunarodnjaci", koji su do jučer bili najbolji susjedi, prijazni i krajnje dobronamjerni, srdačni poznanici...... Sa druge strane.. koliko je njemačkih civila i ratnih zarobljenika.. bili isti do nedavno agresori ili ne, sudjelovali isti na bilo koji način u režimu ili ne/bili protiv njega.. za vrijeme i nakon "završetka".. "dobrog rata".. poginulo od overkilla bombardiranjem, izgladnjivano do smrti, silovano, mučeno..... od strane i istočnih i zapadnih, najboljih namjera osloboditelja"?"
Igra, bila fizičke ili psihološke prirode; od uvijek je jedna te ista, od vrha, do dna piramide. Jedino što se vremenom mijenja su pravila koja svojom metamorfozom mijenjaju sam ili samo.. izgled igre. U današnjem, "civiliziranom, humanističkom, naprednom.." vremenu.. more "moralno naprednih, uzvišenih, unutarnje duhovno osviještenih, naklonjeno ne vjerovanju u solipsizam....".. u jednome trenu će napraviti sve za ne birajući, prvoga do sebe (uloga komforne nesebičnosti).... no u trenutku same percepcije neke ne ugroženosti već logičke mogućnosti (vlastite) ugroženosti.... "u najboljoj namjeri".. zastupat će (braniti krvlju "za svoje".. ako treba) potrebu nejednakosti, segregacije.. dizati zidove bodljikave žice, dizati jeftine ghettoe što dalje od svoje zone komfora ili samo u strogo kontroliranim uvjetima protjerati/propustiti stoku u vagonima.. do njihovog krajnjeg (što dalje, to bolje.. bez upletenosti, odgovornosti..) odredišta......... Licemjerje, dvoličnost, minimalno dualna istina.. obojenost je trenutne.. odnosno; trenutna je obojenost, od uvijek iste igre. Možda nije trenutna; možda je boja uvijek; kao i ljudi.. ista. Imaginarno crna ili imaginarno bijela. Samo u ponaosob promjeni uloge.. u nijansama sive.
__________________
This is not an exit.
descender is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2016., 22:18   #16
Quote:
descender kaže: Pogledaj post
Fizička manipulacija, možda bi spadala u neku drugu igru.. ili barem drugu sortu, iste igre. Posebice ako je globalne razine.
Na pojedinačnoj razini, psihološka ("emocionalna"), "agresoru" je zanimljiva dok igra igru lovca. Igre radi. Kada lovina postane pitoma.. igra daljnjeg lova, lovcu je moguće, vrlo.. od njega dozvoljeno.. umjetne; bespotrebno prijetvorne senzacije. U kontroliranim uvjetima ("civiliziranog vremena"), u svakome trenu (emocionalnoj) lovini je dozvoljeno izreći "safe word".. i tu igra prestaje. Kako je u kontroliranim uvjetima lovini olakšano, tako i lovac u istoj, po istome.. za svoju (improvizaciju) maštovitost i što duže zadržavanje iste lovine unutar jedne igre, dobiva dodatne poene....
Dobar dio; da baš ne kažem veći.. u Nazi koncentracionim logorima, po modelu igre besplatne radne snage (arbeit macht frei).. dobio je ulogu imaginarne više (beneficije, odgoda svakodnevno percipirane (sudjelovanje) sudbine..) kaste mrtvih. Po svjedočenjima, najveća zvjerstva i "neljudskost, bezdušnost".. iskazali su baš ti "sunarodnjaci", koji su do jučer bili najbolji susjedi, prijazni i krajnje dobronamjerni, srdačni poznanici...... Sa druge strane.. koliko je njemačkih civila i ratnih zarobljenika.. bili isti do nedavno agresori ili ne, sudjelovali isti na bilo koji način u režimu ili ne/bili protiv njega.. za vrijeme i nakon "završetka".. "dobrog rata".. poginulo od overkilla bombardiranjem, izgladnjivano do smrti, silovano, mučeno..... od strane i istočnih i zapadnih, najboljih namjera osloboditelja"?"
Igra, bila fizičke ili psihološke prirode; od uvijek je jedna te ista, od vrha, do dna piramide. Jedino što se vremenom mijenja su pravila koja svojom metamorfozom mijenjaju sam ili samo.. izgled igre. U današnjem, "civiliziranom, humanističkom, naprednom.." vremenu.. more "moralno naprednih, uzvišenih, unutarnje duhovno osviještenih, naklonjeno ne vjerovanju u solipsizam....".. u jednome trenu će napraviti sve za ne birajući, prvoga do sebe (uloga komforne nesebičnosti).... no u trenutku same percepcije neke ne ugroženosti već logičke mogućnosti (vlastite) ugroženosti.... "u najboljoj namjeri".. zastupat će (braniti krvlju "za svoje".. ako treba) potrebu nejednakosti, segregacije.. dizati zidove bodljikave žice, dizati jeftine ghettoe što dalje od svoje zone komfora ili samo u strogo kontroliranim uvjetima protjerati/propustiti stoku u vagonima.. do njihovog krajnjeg (što dalje, to bolje.. bez upletenosti, odgovornosti..) odredišta......... Licemjerje, dvoličnost, minimalno dualna istina.. obojenost je trenutne.. odnosno; trenutna je obojenost, od uvijek iste igre. Možda nije trenutna; možda je boja uvijek; kao i ljudi.. ista. Imaginarno crna ili imaginarno bijela. Samo u ponaosob promjeni uloge.. u nijansama sive.
Izazivam te da sazmes ovo u 5 recenica.
__________________
Ucite dico.
Surround is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2016., 23:31   #17
Neusporedivo veći problem je prepoznati manipulatora nego riješiti ga se. Ali volim vjerovati da se s vremenom i to "nauči".

Temelji odnosa prema sebi, samokritičnosti i (ne)samopouzdanja su neminovno nasljeđe naših roditelja. Nažalost.
chokopralina is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2016., 09:14   #18
Quote:
ubačeni element kaže: Pogledaj post

Svi negativci koji nam u životu piju krv, ustvari nam pomažu da sagledamo sebe. Pokazuju nam gdje smo tanki. Ta manipulacija se svodi na to da te krvopija na neki način potčini. Potčini te tako da igra na kartu tvojih slabosti. Ustvari ti pokazuje tvoje slabosti. Na neki čudan način ti radi uslugu. Ono što moraš učiniti je vidjet koja je to slabost i izbacit krvopiju iz života.

Ovo je napozitivniji aspekt tog iskustva.

Ali, ima tu i jedan problem.
Naime, manipulator je vrlo prilagodljiv, on za svakog čovjeka ima drugačiju priču jer povjerenje stječe lažnim ugledom koji stvara u oku svoje potencijalne žrtve. Dakle, majstor je u zadobivanju tuđe naklonosti. On uvlači žrtvu u svoj pakleni krug šarmom, finim manirima, lijepim obećanjima, čak i poklonima; za početak ugađa na svaki mogući način (čak i kasnije koristi se istim trikovima ne bi li izbjegao da bude raskrinkan). Odglumiti ljubav, osjećaje, privrženost za manipulatora nije nikakav problem; on daje sve do sebe da se nekome uvuče pod kožu. Kad konačno postane siguran da je kod žrtve probudio stanovitu naklonost, posebno kad shvati da ju je za sebe emocionalno vezao, tek tada otkriva svoju stvarnu ćud.

Naravno da žrtvu to iznenadno demaskiranje voljene mu osobe mora zbuniti. Žrtva se nastoji prilagoditi manipulatoru, pokušava mu na razne načine ugoditi, pristaje na razne kompromise koji njoj idu samo na štetu, i to tako može potrajati duže vrijeme, sve dok ne zna što se zapravo događa i s kime to ima posla. Manipulator bezobzirno nameće svoja pravila igre, pritom se koristi potpuno dvostrukim kriterijima, a žrtvi najčešće (često i bez razloga) zamjera gluposti koje obično sam čini. Njemu je dopušteno sve i svašta dok žrtvu kinji zbog svake sitnice, i što je najgore potpuno zbuni svog partnera jer vješto glumi žrtvu (iako je krvnik). Život s emocionalnim manipulatorom mora se vremenom pretvoriti u najcrnju noćnu moru, posebno ako žrtva nema pojma o čemu je tu zapravo riječ.

Dakle, najveći je problem (kak je to napisala chokopralina), prepoznati manipulatora; biti svjestan što se uopće zbiva, shvatiti da se nalaziš u lažnom odnosu u kojemu čak i u najboljem slučaju možeš biti samo žrtva. Jer, ako si dovoljno slab da dopustiš manipulatoru da s tobom radi što hoće, tada ne možeš biti ni svjestan slabosti po kojima si ga u svoj život privukao. Također, ako si tu igru pročitao i uspio se riješiti manipulatora, a nisi postao svjestan tih svojih slabosti, tada će ti se ista iskustva kroz život ponavljati, sve dok ih konačno ne osvijestiš (od jednog manipulatora do drugog).

Eto, svako zlo za neko dobro

Zadnje uređivanje Helder : 20.04.2016. at 09:37.
Helder is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2016., 09:36   #19
Quote:
chokopralina kaže: Pogledaj post
Neusporedivo veći problem je prepoznati manipulatora nego riješiti ga se. Ali volim vjerovati da se s vremenom i to "nauči".
.
Nije nimalo jednostavno riješiti se takve osobe. U trenutku kad pokažeš manipulatoru da si ga raskrinkao uključuje se njegov obrambeni mehanizam. Moraš biti čvrst kao stijena i vrlo samosvjestan, jer manipulator će ti ispirati mozak, uvjeravati te da si psihički bolesnik, da haluciniraš, fantaziraš, samo da ostane po njegovom. Taktika koju manipulator najčešće koristi je napad kao najbolja obrana. Čini se kako on već unaprijed ima pripremljenu taktiku za trenutke kada bi mogao biti otkriven, koristeći se pritom svim slabostima žrtve koje odlično poznaje.

Ako te ne uspije uvjeriti da si luđak, tada očekuj prijetnje, naravno "garnirane" raznim finesama, žalopojkama i suzama, poput: "Ja sada idem dokrajčiti svoje muke"; "Ako ja sebi sada učinim nešto nažao, snosit ćeš krivnju za to čitav život". Optužbe su vrlo agresivne i nimalo dvosmislene, često uz grčevit plač: "Ti ćeš me ubiti, ti!" ili: "Što hoćeš od mene? Ja sam najbolje što ti se u životu moglo dogoditi, a ti si prema meni tako bezobrazan". Ono što je meni servirano bile su bizarne prijetnje suicidom od kojih se ledi krv u žilama. Bitno je shvatiti da manipulatoru nije ni na kraj pameti da bi podigao ruku na sebe; tko mu ovdje jednom nasjedne, otvara mu tim više prostora za njegove daljnje manipulacije. Manipulator je bezosjećajno, beskrupulozno čudovište koje zna odglumiti svako stanje, i taj dar znalački koristi da bi sačuvao svoj status i obranio svoj beskrupulozni egoizam.

Iz vlastitog iskustva znam da je najbolje jednostavno se bez riječi udaljiti. Nema tu puno priče. Takve osobe nisu vrijedne jedne jedine tvoje riječi, osvrta, praktički ničega. Samo se makneš od njih, jer jedno jedino slovce može ti biti bačeno natrag u lice kao bumerang. Ne nasjedati na provokacije, prijetnje, na suze; zatim na upozorenja što je sve bio spreman činiti za tebe, na osjećaje koje ti je navodno pružao (jer time te na neiskren način samo "kupovao"). Sve je to bila laž kojom te pokušao hipnotizirati i vezati za sebe, da bi te kasnije na temelju čega imao maltretirati. Manipulatoru je najveća kazna kada ga otpiliš bez riječi objašnjenja i kad s njime prekineš apsolutno svaki kontakt.
Helder is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2016., 09:50   #20
link

Dva odlična članka na ovu temu koja mogu koristiti onima koji sumnjaju da imaju posla s takvim čudovištem:

http://srednja.hr/Novosti/Jeste-li-z...ti-se-od-njega

https://vesnamihajlovicblog.wordpres...ulatore-psiha/

Zadnje uređivanje Helder : 20.04.2016. at 10:11.
Helder is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:00.