Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Sam svoj majstor

Sam svoj majstor Radionica u kući

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.02.2015., 15:47   #61
to je to, ako je nekome multipur preskup, staviš najrijeđi siporex.

a palo mi je na pamet staviti nelakirane daske i između dasaka i zida glinene kuglice (liapor) ili perlit radi regulacije vlage i izolacije. Povoljno i prirodno rješenje.
nobrainer is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2015., 17:09   #62
Ovo sa kuglicama bi bilo dobro rješenje samo, trebao bi ih puniti odozgora nekako da se zadrži forma. Inače, u multipor priči ljepilo je skoro skuplje od samog materijala, tako da treba prvo tražiti koje je jeftinije ljepilo, a koje ima ista svojstva. Makar, sama ljepljivost je tu manje bitna jer te ploče su tako lagane da bi se vjerojatno i sa ljepilom za papir to moglo držati
bombuzal is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2015., 22:16   #63
koje je sad na kraju razlika izmedu siporex i multipora? po pitanju izlolacije prostorije iznutra (potkrovlje, strop)
koja je uopce cijena i jednog i drugog? po internetu ne mogu bas pronaci cijenu multipora, nije valjda da je tolika da se boje napisati je..
Digitall is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2015., 10:23   #64
Quote:
MateDr kaže: Pogledaj post
ati.
Na ovo me potakao susjed koji baš ovih dana stavlja izolaciju
Viđao sam i ja takve radove, na prizemlje stavili 3cm a na kat5cm stiropora, jer je dolje već bila stara fasada. Pri takvim radovima ljudi zanemare 2 bitne stvari: 1) stiropor je najjeftiniji u cjeloj priči, 2) od 2cm izolacije više imaš štete nego koristi ( stiropor je parna brana pa vodena para ostaje u zidu, a zbog slabe izolacije zid je hladan pa može doći do kondenzacije pare u zidu. Kod deblje izolacije zid je topao i nema kondenzacije).

Quote:
bombuzal kaže: Pogledaj post
Moji neki su izolirali s 5 cm kamene vune+knauf
Ček malo,a inače se prostorije ne provjetravaju??
Ja sam lani jednu sobu izolirao sa 5cm vune, parna brana i knauf. I sad je bez grijanja 3c toplije nego lani. Stan još nije dovršen pa ni ne grijem. Ali je temperatura ugodna (grije sunce ).

Quote:
bombuzal kaže: Pogledaj post
I knauf i vuna su savršeno paropropusni,.
Ček malo, kako misliš da vlaga dolazi IZVANA?? prolazi kroz zid? Onda se zid mora izvana sanirati.
Većinom vunu uništi vlaga iznutra (jer samim življenjem nastaje vlaga koja teži kroz zid izaći van).

Quote:
nobrainer kaže: Pogledaj post
to je to, ako je nekome multipur preskup, staviš najrijeđi siporex..
Najrijeđi ytong je 3x lošija izolacija od multipora. Razmisli dal se isplati umjesto 5cm zauzeti 15cm sobe.
A ta ideja sa liaporom ili perlitom je skupa a opet nisi ništa dobio, jer po pravilu između unutarnje izolacije i zraka u sobi MORA biti parna brana. Tako da je perlit, liapor, vuna ODVOJENA i ne upija vlagu iz zraka.

Quote:
Digitall kaže: Pogledaj post
koje je sad na kraju razlika izmedu siporex i multipora?
razlika u izolaciji je tolika da je multipor bar 3x bolji od ytonga. Koliko sam uspio pronaći, multipor košta cca 1500kn/m3. Znači za 5cm izolacije cca 75kn+cjena ljepila (a kažu da je skuplje od ploča). Tako da vuna+knauf ispadnu 3x jeftiniji.

Zadnje uređivanje Majstor : 07.03.2015. at 14:19. Reason: Skraćivanje quotanja
baustelac99 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2015., 11:45   #65
Quote:
baustelac99 kaže: Pogledaj post
razlika u izolaciji je tolika da je multipor bar 3x bolji od ytonga..
uf ti bokca.. mislio sam ici sa 10cm.. znaci 1500 kn - 10 m2, a samo jedna soba mi ima 17 m2..
a nist, probat cu jednu po jednu..

Zadnje uređivanje Majstor : 07.03.2015. at 14:15. Reason: Skraćivanje quotanja
Digitall is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2015., 12:06   #66
Vidim da je ova tema ponovno postala aktualna i ne radim reklamu za multipor za što imam bilo kakve veze sa proizvođačem ili ga prodajem, ako slučajno netko to pomisli zato što imam malo postova, nego želim ljudima pomoći da se odluče za kupovinu multipora jer sam ja sam izolirao jedan zid spavaće sobe prije dvije godine a ovu jesen sam izolirao betonski strop na pred ulazu, naravno sve iznutra. Multipor je odličan materijal za izolaciju iznutra zbog svoje propusnosti. Ja sam inače u spavaću sobu stavio 5 cm multipora na vanjski zid i dio na plafon koji je u dodiru sa vanjskim zidom jer sam imao problema sa gljivicama ( naravno sad ih više nemam ) i u sobi je toplije. Slažem se da je multipor skup ali moje mišljenje je da je i najkvalitetnija izolacija za unutra. Dodao bi da je cijena ljepila od 200 do 250 kn za vreću od 25 kg.
HTB is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2015., 12:17   #67
Quote:
HTB kaže: Pogledaj post
cijena ljepila od 200 do 250 kn za vreću od 25 kg.
a za koliko kvadrata je ta vreca od 25kg?
Digitall is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2015., 12:35   #68
I dali sa tim ljepilom i gletaš multipor (kao što se stiropor gleta)?
baustelac99 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2015., 13:02   #69
Iskreno ne sjećam se ali troši se dosta jer se ljepilo nanosi preko cijele ploče. Mislim da se potrošnja lijepila može naći negdje na webu.
Kad se ploče zalijepe onda se u to lijepilo upusti mrežica kao kad se radi stiropor fasada. Ja sam još to išao dvaput pogletati glet masom jer
mi je taj dio ispao malo grublje ili zbog samog ljepila ili zato što ja baš nisam vičan tim poslovima, mislim da je prije ovo drugo. Da li se na zaljepljenu
ploču može staviti neko drugo lijepilo to ne znam, možda i može ako je paropropusno ali ne držite me za riječ u tom dijelu nisam dovoljno stručan.
HTB is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2015., 13:42   #70
Takoder bi bilo dobro znati moze li se na kraju pregletati obicnom glet masom zbog parapropusnosti, ili završni sloj bas mora biti to njihovo ljepilo..
Digitall is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2015., 13:56   #71
Završni se sloj može pogletati bilo čim, ako je propusno. Piše da se pločice smiju lijepiti samo do polovice zida, jer one ne propuštaju vlagu, pa treba biti barem dio zida "otvoren". A vreća mislim da je bila 180 kn kad sam ja to kupovao, ali moguće je da je poskupilo.
Evo tu si pokupite tehničke upute pa čitajte.
http://http://www.ytong.hr/hr/content/dodatne_informacije_o_proizvodu_1485.php
Piše i potrošnja po kvadratu.

To je inače tako mekano da kod mene već ima rupa na zidu od normalne eksploatacije jer nema tvrde podloge. Možda da sam stavljao duplu mrežicu, neku tvrđu glet masu, žbuku?? Nemam pojma, ali živcira. Lako se popravi, ali sad ne smijem ni disati kraj tog zida.
bombuzal is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2015., 22:39   #72
Quote:
baustelac99 kaže: Pogledaj post
A ta ideja sa liaporom ili perlitom je skupa a opet nisi ništa dobio, jer po pravilu između unutarnje izolacije i zraka u sobi MORA biti parna brana. Tako da je perlit, liapor, vuna ODVOJENA i ne upija vlagu iz zraka.
ne bih stavljao nikakvu parnu branu nego ovakav presjek:

1.građevinska daska 2.5cm, obrušena, nelakirana
2.liapor 5cm ili više (alternativno agro perlit)
3.postojeći betonski blokovi
4.postojeća kamena fasada

znači unutrašnja izolacija za max 50kn/m2, prirodno, jednostavna postava.
nobrainer is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2015., 11:27   #73
Razmišljam o korištenju Multipor ploča kao termoizolacije vanjskih zidova sa unutrašnje strane, jer kuća u kojoj sada stanujem ima izvana kamenu fasadu, pa dolazi u obzir samo korištenje termoizolacije sa unutrašnje strane, a svake zime mi se tu i tamo pojavljuje na tim vanjskim zidovima problem sa gljivicama, koji nije toliko alarmantan, ali bih ga htio rješiti, a problem je baš kondenzacija vlage zbog hladnih zidova (samo 30cm kamena i malta preko, bez ikakve dodatne termoizolacije), a ne propuštanje fasade.

Uzeo bih Multipor ploče od 5cm i sam bi ih postavljao, ali kako su one dosta osjetljive sa vanjke strane koliko sam čitao bez obzira na mrežicu i ljepilo, zanima me da li bih mogao na ploče zalijepljene na zid, bez mrežice i ljepila, zalijepiti direktno knauf ploče kao završni sloj, te da li se tada mora koristiti Multipor ljepilo ili ljepilo za Knauf ploče Perflix i onda obraditi Knauf spojeve kako se to inače radi ?

Da li se tada gubi šta na paropropusnosti takve kombinacije Multipor / Knauf ?

Razlog zašto sam mislio koristiti Knauf kao vanjski sloj je da smanjim mogućnost oštećenja Multipor ploča koji je dosta osjetljiv i uz mrežicu i gletanje preko, to je čak netko na jednom forumu i napisao kao problem, te da je rješenje možda dupla mrežica i sl. osim toga mi je lakše i čvršće montirati utičnice na takav zid, doduše gubim barem koji cm prostora, ali ...

Kada Multipor ploča ide kao zadnja do plafona, da li se ipak stavlja malo Multipor ljepila na tu ploču osim na stranu zida na koji se lijepi, i na stranu ploče koja je u kontaktu sa plafonom ?
pskaro is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2015., 12:40   #74
meni je isto žao uništiti vanjsku kamenu fasadu. U tvom slučaju bi se vlaga najvećim dijelom skupljala u multiporu jer kroz kamen ne prolazi (eventualno kroz cementne fuge).
nobrainer is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2015., 14:03   #75
Koja vlaga ?
pskaro is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2015., 14:10   #76
vlaga iz unitrašnjeg prostora
nobrainer is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2015., 14:30   #77
Cijena multipora

Quote:
Digitall kaže: Pogledaj post
koje je sad na kraju razlika izmedu siporex i multipora? .
budući da se po novom na forumu cijene ne smiju pisati pod kaznom baniranja možeš otvoriti cijene na bauen forum ili na edilizia forum

Zadnje uređivanje Majstor : 07.03.2015. at 14:37. Reason: Pisanje naslova teme malim slovom, skraćivanje quotanja
kanjar is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2015., 17:20   #78
Quote:
nobrainer kaže: Pogledaj post
vlaga iz unitrašnjeg prostora
Pa zar nije i poanta disanja materijala kao što je Multipor da prima vlagu donekle, ali je i ispušta polako nazad, nešto kao i sanacijske žbuke.

No, moje pitanje je bilo vezano za oblaganje Multipor ploča knaufom u svrhu poboljšanja njegove čvrstoće na oštećenja, postavljanje utičnica, lakših elemenata i sl.

Prednost bi svakako bila i ušteda na skupom Multipor ljepilu, doduše, vjerovatno bi bilo dobro Knauf ploče lijepiti Perlifixom na isti način kao i što se lijepi Multipor, sa gleterom u punom sloju, a ne točkasto kao inače, te se tako izbjegne mogućnost ulaska zraka i pojava gljivica

Doduše taj spoj Multipora i Knaufa je već znatno topliji, pa možda je dovoljno i točkasto lijepljenje ?

Svaki konstruktivan komentar i prijedlog je dobrodošao, posebno od struke i onih koji su koristili Multipor

Zadnje uređivanje pskaro : 07.03.2015. at 17:43.
pskaro is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2015., 23:39   #79
Quote:
pskaro kaže: Pogledaj post
Pa zar nije i poanta disanja materijala kao što je Multipor da prima vlagu donekle, ali je i ispušta polako nazad, nešto kao i sanacijske žbuke.
pa istu stvar rade i glinene kuglice, perlit, ugljen, siporex, spužva, i sl. materijeli, a tebi je svejedno što je iza knaufa, zar ne?
nobrainer is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2015., 23:54   #80
Ako se ne varam, naziv teme je Multipor ..., tako da me zanimaju samo odgovori u tom pravcu, a što se tiče glinenih kuglica i sl. alternativnih rješenja, cijenjeni kolega, otvorite posebnu temu za to !!!
pskaro is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:31.