Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.02.2007., 14:58   #1
Limeni krov

Već sam pričala da će moja kuća imati neki lažni ravni krov, no kako će nagib biti samo 5 stupnjeva, jedino rješenje mi je ili zeleni krov ili lim. Zeleni krov je vjerojatno dosta skup, iako je jako zahvalan i savršena izolacija. No, moje pitanje je da li ima nekog tko zna kako je živjeti pod limenim krovom. Za vrućinu se ne brinem, postojat će neki sustav ventilacije, ali me brine buka od padanja kiše, te vas molim da u potpunosti podijelite svoja iskustva.
Thanx
Renata is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2007., 15:07   #2
eto ja imam lindab već evo, ide treća godina.

pa pisah o tome već tu negdje, mislim baš na nekoj tvojoj temi, možda onoj o ravnom krovu.

ja sam super zadovoljan

priče o buci priliikom padanja kiše su priče za malu djecu. veća je buka padanje kiše po krovnim prozorima nego po limu. preduvjet je dobra izolacija, bar 10cm vune.

nemam problema ni s kišom ni sa vručinom.

preporučio bih ga svakako. ja pričam o lindabu. kakve su ove domaće verzije od m profila i jedinstva krapine nemam pojma.

garancija 15g na postojanost boje, još 15 ak ode boja da lim ne zahrđa, očekivani vijek trajanja 70godina. krov je hermetički zatovren, nema šanse da gdi curi ikad ako je postavljen po pravilima.
Edgar is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2009., 13:48   #3
Quote:
Edgar kaže: Pogledaj post
eto ja imam lindab već evo, ide treća godina.

pa pisah o tome već tu negdje, mislim baš na nekoj tvojoj temi, možda onoj o ravnom krovu.

ja sam super zadovoljan

priče o buci priliikom padanja kiše su priče za malu djecu. veća je buka padanje kiše po krovnim prozorima nego po limu. preduvjet je dobra izolacija, bar 10cm vune.

nemam problema ni s kišom ni sa vručinom.

preporučio bih ga svakako. ja pričam o lindabu. kakve su ove domaće verzije od m profila i jedinstva krapine nemam pojma.

garancija 15g na postojanost boje, još 15 ak ode boja da lim ne zahrđa, očekivani vijek trajanja 70godina. krov je hermetički zatovren, nema šanse da gdi curi ikad ako je postavljen po pravilima.
Eto da pitam tebe, vidim da imaš Lindab pokrov 5, 6 godina. Kako si sada zadovoljan s njim? Kakav je u odnosu na običan crijep?
tanki7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.06.2012., 23:02   #4
Falcani

U fazi smo traženja projektne dokumentacije za obiteljsku kuću.
Kao i Renata-u i mene zanima gotovo ravni krov (ona ga je vjerojatno već riješila) i to bi bio od lima za 100m2 (11x9m) tlocrta - dvostrešni.
Malo sam pogledao specifikacije nekih proizvođača limenih pokrova, i vidio sam da je (kako je i zh1 naveo) meki ravni lim s falcanim stojećim spojevima ono što je prihvatljivo za male nagibe (za nagibe veće od 6st. - čini mi se 10st. optimalno), a i cjenovno je OK (npr. bojani pocinčani lim npr. Qualiroof).
Ono što želimo je da konstrukcija bude s ventilacijskim prostorom ispod pokrova kako bi se prekinuo tok topline ljeti (jedna streha će biti na južnoj strani jače opterećena sunčevim grijanjem).
Koliki je minimalni nagib krova da funkcionira ventilacija (znam da treba imati veće otvore za niži nagib)?
Zanima me i sama konstrukcija krova.
Vidio sam razne varijante izvedbi, no meni se čini najprikladnija ona bez upotrebe katranskih proizvoda.
Razlike u izvedbama su najveće u tome: ime li krov tzv. odvojni sloj ispod lima za odvođenje kondenzata (mana limenog pokrova zbog paro-nepropusnosti), a on je najčešće od katrana s pješčanim posipom. Navodi se da je taj sloj katrana (terpapir) zabranjen u Njemačkoj i Francuskoj, obavezan u Švedskoj, a u Mađarskoj ovisi njegova primjena o izvedbi (ako je podaskano s OSB pločama ili ako je nagib samo 3 do 5st. ide obavezno ispod lima katran-papir s pjeskom, no ako je nagib veći od 10st. s dobrom ventilacijom oslonjen na daske - odvojni sloj se mora izostaviti).
Je li u praksi primjenjiva, kvalitetna i trajna sljedeća izvedba od gore prema unutra krova:
1) mekani lim falcani,
2) daske impregnirane fungicidom, 30% vlage, mekog crnogoričnog drveta min.24mm debele, široke 80 do 140 mm s razmakom 1 - 3 mm (za nagib preko 10st. preporučuju razmak 8 do 10 mm među daskama),
3) zračni prostor ostvaren kontra letvama visine ??(npr. 48mm) prema nagibu krova,
4) paropropusna vodonepropusna folija,
5) rožnik s kamenom vunom između,
6) dodatna topl. izolacija s kamenom vunom,
7) zaštita od vlage - PE folija na nosačima
8) gips-ploča?
viz is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2016., 23:50   #5
Limeni krov i izolacija

Pitanje:kupio lim za krov bez filca za garažu koju sam napravio metalnu i gore stavio letve na 40cm razmaka,zanima me sad dali je mogu staviti lim gore a znutra na plafon sam mislio staviti vunu i gips ploče da zatvorim i napravim izolaciju odma,(vunu imam besplatno,a gips ploča kom 13kuna pa me ispada jeftinije nek da kupujem s filcom lim)I sad mene zanima dali bu to dobro ili moram jos nekakve folije stavljati,hvala
Zeljar123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.06.2016., 00:23   #6
Moji roditelji imaju limeni krov od 2005.g .....ja ga imam od 2012.g........oba smo prezadovoljni i ni jedan nismo uzimali lim sa folijom.

Kod nas je islo ovako.......preko drvenih rogova se podaska....sklopi se kao pod drveni........po tome je isao obicni najlon.......pa onda letve........izmedju letve se prostire staklena vuna........i onda se odozgo zavrce lim u letve.

Nikakvih problema ......nikad nikakvih popravki.......niti kondenza.....super i izolacija......vuna je bolja zato sto lim kad se prisloni uz vunu onda krov ne zveci puno kad udara kisa ili nesto drugo....priguseno je na taj nacin.

Sutra da radim opet bi radio sa staklenom vunom.
rovaccccc is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.06.2016., 07:53   #7
Quote:
rovaccccc kaže: Pogledaj post
Moji roditelji imaju limeni krov od 2005.g .....ja ga imam od 2012.g........oba smo prezadovoljni i ni jedan nismo uzimali lim sa folijom.

Kod nas je islo ovako.......preko drvenih rogova se podaska....sklopi se kao pod drveni........po tome je isao obicni najlon.......pa onda letve........izmedju letve se prostire staklena vuna........i onda se odozgo zavrce lim u letve.

Nikakvih problema ......nikad nikakvih popravki.......niti kondenza.....super i izolacija......vuna je bolja zato sto lim kad se prisloni uz vunu onda krov ne zveci puno kad udara kisa ili nesto drugo....priguseno je na taj nacin.

Sutra da radim opet bi radio sa staklenom vunom.
Da,ali ja nebi daskao?
Zeljar123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2007., 15:40   #8
hvala ti. znači da je sve ok.
ja neću imati krovne prozore, budući da mi ravni krov omogućuje normalne prozore. znači, sve je iste kao i kod crijepa zapravo.
iako se ne razumijem u vrste limova, dobila sam preporuku uzeti neki kvalitetni lim koji je po cijeni zapravo ravan crijepu.
imaš li još kakve savjete u vezi lima?
Renata is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2007., 16:15   #9
da, zapravo je sve isto kao i kod crijepa. buka se čuje samo kod izuzetno jakih pljuskova kad sve nabija po krovu, a onda se to čuje i kod crijepa.

savjeti....ha neznam, što te zanima.

ja sam bio zainteresiran samo za lindab, domaće podvrste nisam proučavao. lindab je prije dvije godine bio cca. 10% skuplji od crijepa po m2, u međuvremenu lindab još poskupio, crijep ostao isti.

svakako uzmi onaju obliku crijepa a ne onaj profilirani za skaldišt apokrivati. meni to ružno izgleda na kući. imaš više vrsta lindaba ovisno o debljini zaštitnog sloja, dovoljan ti je obični ako živiš u nekoj normalnoj sredini, a ne usred neke industrijske zone poput recimo siska (gdi ima puno sumpora i ostalih otvrova što mogu nagrizati boju lima).

ne bih ti preporučio crvenu boju. ona je u principu lakirana, pa iako je u obliku crijepa kuži se da je umjetno, meni je prenapadno. iako sam čuo da u međuvremenu imaju i matiranu crvenu boju, to bi trebalo biti ok. ja imam smeđu, i večina ljudi nije ni skužila da je lim, već su me svi pitali gdje kupih takav crijep.

ako ideš na lindab svakako uzmi i njihovu limariju. skuplja je od običnog pocinčanog lima, a jeftinija od bakra. a istruniti nemože kao ni bakar a ni ne oksidira kao bakar pa da ti postane zelen ili smeđi nakon par godina.

sve možeš birati i u bojama. recimo crveni krov, smeđa limarija...bezbroj komibanacija

ako imaš nešto konkretno pitaj, neznam što više da pišem ovako napamet

samo, moglo bi te skuplje koštati nego crijep. priprema je ista (daske, letve, terpapir) samo pokrov je skuplji. i problem je postavljanja, neznaju to svi, bar onda nisu znali niti su imali alata za rezanje lima. ja sam radio preko kredita pa sam morao uzeti firmu, a jedini koji su to onda znali bili su njihovi ovlašeni majstori. da li je to sad i ostala ekipa naučila raditi nemam pojma.

ploče ti idu do dužine 6,14m, ako su ti rogovi duži spajaju se. spajanje se nevidi ako je dobro napravljeno, tak da se ne bojiš da će ti krov izgledati ko kolaž.

lindab je izuzetno lagan, 5kg/m2, za razliku od crijepa cca 50-60kg/m2. to je meni bilo izuzetno bitno jer je stara kuća, tvoja je nova pa ti je svejedno
Edgar is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2007., 16:14   #10
edgar, sad si me jako zaionteresirao za limeni krov. možda ću morati odustati od zelenog krova jer sam saznala od proizvođača da je samo materijal za najjednostavniji pokrov sa zelenim krovom 250kn/m2 + rad majstora, a gdje je tek betonska ploča krovišta koja mora ići ispod zelenog krova. možeš li mi reći kolika je cijena takvog limenog krova kojeg ti imaš po m2?
Renata is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2007., 16:35   #11
mislim da neću moći uzeti onaj u obliku crijepa jer za takav lim nagib mora biti nekih 16 stupnjeva minimalno (čitala sam na lindabovim stranicama, iz Bosne) a ja ću imati 5 stupnjeva. u biti estetika mi nije toliko bitna jer će biti zazidan zidić oko krova (ne znam kako se to zove) tako da kuća sa ceste izgleda kao da je ravni krov.
nema veze ako i jest malo skuplje od crijepa, ipak je dosta jeftinije od zelenog krova (moram još sve dobro preispitati, ali sve upućuje na to).
i ja ću rješavati preko kredita, ali možda je tako i bolje, bar ću imati ugovor a ne da me neki fušeri koje plaćam na crno, zezaju.
reci mi što misliš o bijelom limu? moja kuća će najvjerojatnije biti bijela pa sam misla na bijeli lim da se stopi s kućom.
ja ću vjerojatno staviti 15 ili 20cm izolacije.
ne znam što da te još pitam. najvažnije mi je bilo da ti nije vruće zbog lima i da ne lupa kad pada kuša jer su neki forumaši to često spominjali.
ako se još nečeg sjetim, poslat ću ti na privat.
Renata is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2007., 16:43   #12
ha čuj ak se lim ne vidi s ceste, onda je tak svejedno koje je boje i kakvog je oblika.

lim se čisti sam od sebe kišom, na mojojem smeđem se niš ne vidi, nikakvi flekovi, barem izdaleka....kak je to na bijelom nemam pojma.....na njemu se vidi pretpostavljam svaka točkica...no ak to nitko ne vidi, pa čak ni dok se ne popneš na krov tak svejedno. kažem, imaš 15 god garanciju na postojanost boje...da ne izblijedi, ne popuca, šta ja znam šta.

koji lim za koji nagib, nemam pojma, nije me zanimalo imam kosi krov....

obvezna je ventilirajući krov, letva kontra letva, uz dodtanu izolaciju nećeš imati problema s vručinom.

kažem o buci pričaju oni koji nemaju pojma

nek se javi netko ovdje tko ima lindab, i normalnu izolaciju od bar 10cm, i ventilirani krov pa nek kaže kakve to probleme ima s bukom i vručinom, baš me zanima
Edgar is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2007., 17:38   #13
Evo imam ja na jednoj kuci postavljeni krov od ALUMINIJSKOG TRAPEZNOG LIMA koji je stavljen na normalan krov od kuce ( prije je bio crijep ,morao sam ga zamijeniti ,makar je bio samo 14 godina star) Aluminijski lim ima trajanje sigurno 50-100god buka kad je kisa nije nista veca nego i kod drugih pokrova ako se dobro zasrafi. Sto se tice celicnih limova,trebate dbro paziti kako se rezu ,porebno ih je rezati sa skarama za zeljezo ili sa brusililicom koja ima mal broj okretaja ,ako imaju normalan broj okretaja -pregori im zastitni sloj gdje se ree i s vreenom na tom mijestu se pojvljuje hrda.Cijena za aluminijski trapezni lim mi je bila po m2 cca 12 eura.
__________________
zagorac
maksica6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2007., 21:40   #14
Quote:
maksica6 kaže: Pogledaj post
Evo imam ja na jednoj kuci postavljeni krov od ALUMINIJSKOG TRAPEZNOG LIMA koji je stavljen na normalan krov od kuce ( prije je bio crijep ,morao sam ga zamijeniti ,makar je bio samo 14 godina star) Aluminijski lim ima trajanje sigurno 50-100god buka kad je kisa nije nista veca nego i kod drugih pokrova ako se dobro zasrafi. Sto se tice celicnih limova,trebate dbro paziti kako se rezu ,porebno ih je rezati sa skarama za zeljezo ili sa brusililicom koja ima mal broj okretaja ,ako imaju normalan broj okretaja -pregori im zastitni sloj gdje se ree i s vreenom na tom mijestu se pojvljuje hrda.Cijena za aluminijski trapezni lim mi je bila po m2 cca 12 eura.
lindab se reže s brusilicom s posebnim nastavkom, taj nastavak je svojedobo koštao oko 2000kn. mislim da je riječ o nekom dijamantu, tak nešto.

ima za kupiti stick u boji, taj dio koji je odrezan kao i drug aoštečenja boje, premažu se s tim tako da zaštita i dalje postoje
Edgar is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2007., 18:18   #15
pa da, tako se i radi kolko sam čula. sve je isto kao i za klasičan krov sa crijepom, samo gore ide lim. da li možda znate koliko je cijena crijepa po m2, neki malo kvalitetniji, tek toliko radi usporedbe sa limom.
Renata is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2007., 21:49   #16
Quote:
Renata kaže: Pogledaj post
pa da, tako se i radi kolko sam čula. sve je isto kao i za klasičan krov sa crijepom, samo gore ide lim. da li možda znate koliko je cijena crijepa po m2, neki malo kvalitetniji, tek toliko radi usporedbe sa limom.
da priprema je ista. krov se podaska, navuće se terpapir, na rogove letva pa onda kontraletva svakih 40cm, kod crijepa ide na 28-35cm razmaka, dakle ušparaš i koju letvu

mislim da je cijena domaćeg crijepa tondach continental plus cca 4,5kn/kom, u m2 ih ide 15-16kom, dakle nešto oko 60knkn/m2. austrijska verzija je nekih kunu skuplja po komadu.

koliko košta ovaj tvoj trapezni nemam pojma, moj crjepni je bioprije dvije godine cca 70kn/m2, znači nekih 1-15% skuplji od crjepa nije mi žao više novaca ni danas. Plus, uz taj lim moraš uzeti i spec. vijke kojima se pričvršćuje i donju i gornju spužvu.

cijena limarije je duplo skuplje od običnog pocinčane i duplo jeftinija od bakra, tak nešto je bio omjer svojedobno, neznam jel još uvijek tako. bakar je otišao dosta gore a ni lindab puno ne kaska za njim.

mene su lim, vijci, spužve + montaža svega koštali 125kn/m2 sa pdvom.
u cijenu nije uključena daska, letva, terpapir + rad zapostavljanje isto.

mislim da ti za postavljanje crijepa traže 35kn/m2.

no to uscijene odprije 2-3 godine...kako je sada neznam

no trapezni lim što tebi treba je jeftiniji od moga crijepnoga.

nazovi u lindab, u gornjem sutpniku su, poslat će ti doma sve cjenike, kataloge brošure....profesionalni su kaj su toga. ja sam prije kupnje otišao tamo i razgovarao s ljudima. oni lim dobivaju u rolama,onda ovdje prešaju oblik , imaju posebne strojeve. raspitaj se za isporuku prije gradnje, jer je velika potražnja za smeđim lindabom. od lindaba nemožeš direktno kupiti lim već od njihovih distributera, ali će te srdačno primiti i sve ti objasniti kaj te zanima.
Edgar is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2007., 10:06   #17
hvala ti na tako konkretnim informacijama
Renata is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2007., 20:19   #18
Vidiš kako ti govore krivo !! Tebi za tvoj krov treba RAVNI LIM SA DVOSTRUKO FALCANIM STOJEĆIM SPOJEMmada je upitno kako će ti i tko izvesti tih 5 stupnjeva nagiba,10 već ajde,ajde!! Cijena crijepa recimo Tondach continental + ,koji je trenutno u Hrvatskoj najpopularniji iznosi po komadu 5.49 kuna ukoliko ga iskeširaš i ako je trgovac dobro raspoložen. Prateća oprema je isto tako skupa a limarija ti je cca 100 kn/m sa montažom ako se radi o pocinčanom bojanom limu. Cijena izrade krovišta je minimalno 20 eura po m2 što je dogovorena najniža cijena. Konkretne detalje saznaj preko "Hrvatske udruge krovopokrivaća" koja je prilićno ozbiljna i profesionalna udruga a ne ovdje jer ovo ti je uglavnom mlaćenje prazne slame ,mada priznajem i drukčija mišljenja !!
__________________
bez potpisa.
zh1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2007., 20:34   #19
Quote:
zh1 kaže: Pogledaj post
Vidiš kako ti govore krivo !! Tebi za tvoj krov treba RAVNI LIM SA DVOSTRUKO FALCANIM STOJEĆIM SPOJEMmada je upitno kako će ti i tko izvesti tih 5 stupnjeva nagiba,10 već ajde,ajde!! Cijena crijepa recimo Tondach continental + ,koji je trenutno u Hrvatskoj najpopularniji iznosi po komadu 5.49 kuna ukoliko ga iskeširaš i ako je trgovac dobro raspoložen. Prateća oprema je isto tako skupa a limarija ti je cca 100 kn/m sa montažom ako se radi o pocinčanom bojanom limu. Cijena izrade krovišta je minimalno 20 eura po m2 što je dogovorena najniža cijena. Konkretne detalje saznaj preko "Hrvatske udruge krovopokrivaća" koja je prilićno ozbiljna i profesionalna udruga a ne ovdje jer ovo ti je uglavnom mlaćenje prazne slame ,mada priznajem i drukčija mišljenja !!
a što si sa svim time želio reći? da ne mogu imati takav krov? mislim da moja arhitektica ima dovoljno iskustva i da zna o čemu govori ako priča o 5 stupnjeva. ne zanima me točno kakav lim trebam, samo kakve su cijene i kvaliteta.
i ne razumijem ovo za cijenu. je li lim skuplji ili jeftiniji od crijepa zajedno sa montažom?
Renata is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2007., 21:15   #20
ma pusti ga vidiš da trkelja bezveze

a tko kaže da tondach conti+ ne košta 5,49kn/kom? Ja? A ne. Toliko košta, samo ne naš, već austrijski, to si zaboravio napomenuti. osim toga ogradio sam s eod akutalnih cijena, možda su se mijenjale, nisam siguran, iako sumnjam.

i nisam joj govorio koji lim treba uzeti,jer nemam pojma.

Po meni lindab će te doći skuplje od crijepa.

ako uzmeš neki domaći lim poput onog aod m profila ili jedinstve krapina, cijene bi mogle biti približno isto. npr. znam da je m2 crijepnog lima m profila zabokdo unatrag 2 godine bio 55kn/m2 8e sad nisam ziher jel sa ili bez pdva)

moj kum se na proljeće sprema raditi krovište, stavlja crijep a limarija će biti lindab, smeđe boje.

majstor ga za lindab limariju traži 80kn/dužni m, uključujući materjal i ruke, dakle odvodne cijevi, željebove, kuke, vijke, uvale, labuđe vratove i sve što će trebati. dakle, nije ni 100kn/m. 100kn/m je cijena i za opšavni lim oko dimnjaka
Edgar is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:29.