Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Domovinski rat

Domovinski rat Domovinski rat bez politike

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 26.10.2007., 15:05   #1
HV i oslobađanje Jajca,Mrkonjić-grada i Drvara

Zanimaju me pojedinost o posljednjim borbama u BiH 95',pogotovo o zauzimanju Mkonjić Grada, koji je kasnije zamijnjen za okupirane djelove Sarajeva, što nam Bošnjaci nikada nisi ni zahvalili,a ni priznali...

Mene dakako više zanimaju same borbe, nego poratna trgovina teritorijima, pogotovo ako ima na forumu tko je sudjelovao...
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2007., 15:17   #2
Zasto HVO? nije HVO sam u tome sudjelovao. 7. i 4. su tu bile, HGZ, tri gardijske HVO-a na celu sa Busicima, i jos par postrojbi. S tim da su HVO gardisti dosli na kraju, preuzeli teren, a glavni udar su izvrsile sedma i cetvrta gardijska. Govorim o Jajcu i Mrkonjicu. U Mrkonjicu je poginuo Matijas.

Ne znam sta te konkretnije zanima.
Vanjushka is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2007., 15:29   #3
Quote:
Vanjushka kaže: Pogledaj post
Zasto HVO? nije HVO sam u tome sudjelovao. 7. i 4. su tu bile, HGZ, tri gardijske HVO-a na celu sa Busicima, i jos par postrojbi. S tim da su HVO gardisti dosli na kraju, preuzeli teren, a glavni udar su izvrsile sedma i cetvrta gardijska. Govorim o Jajcu i Mrkonjicu. U Mrkonjicu je poginuo Matijas.

Ne znam sta te konkretnije zanima.
Jel mi vjeruješ da je riječ o grešci, mislio sam napisati HV, molim nekog moderatora da mi promjeni to u naslovu, jer mjenja cjeli koncept teme?
Hvala
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2007., 15:41   #4
Promjenio sam naslov, i spojio prva dva posta u jedan.
__________________
Kao prvo, Kur'an odobrava blago udariti ženu u odrećenim situacijama. To je točno! Ali ne da se ženi čini nasilje! - Shady.
Tyndall is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2007., 16:01   #5
Quote:
Tyndall AFB kaže: Pogledaj post
Promjenio sam naslov, i spojio prva dva posta u jedan.
Puno hvala
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2007., 20:43   #6
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
Zanimaju me pojedinost o posljednjim borbama u BiH 95',pogotovo o zauzimanju Mkonjić Grada, koji je kasnije zamijnjen za okupirane djelove Sarajeva, što nam Bošnjaci nikada nisi ni zahvalili,a ni priznali...

Mene dakako više zanimaju same borbe, nego poratna trgovina teritorijima, pogotovo ako ima na forumu tko je sudjelovao...

Aj mi pametni majke ti objasni za koje "okupirane teritorije oko Sarajeva" je zamjenjen Mrkonjic Grad.Pa ako ne budes znao objasniti objasnit cu ti nekoliko stvari.
musmulja is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2007., 10:21   #7
Quote:
musmulja kaže: Pogledaj post
Aj mi pametni majke ti objasni za koje "okupirane teritorije oko Sarajeva" je zamjenjen Mrkonjic Grad.Pa ako ne budes znao objasniti objasnit cu ti nekoliko stvari.
Jel postojao koridor od Sarajeva prema Goraždu?
A i neki djelovi Sarajeva su varaćeni 95', kao i spajanje Sarajeva sa ostatkom Bosne?
Pa Sarajevo je bilo pod opsadom, to i vi tvrdite, a ja se slažem...
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2007., 14:30   #8
...

Quote:
Aj mi pametni majke ti objasni za koje "okupirane teritorije oko Sarajeva" je zamjenjen Mrkonjic Grad.Pa ako ne budes znao objasniti objasnit cu ti nekoliko stvari.
Ilijaš, Hadžići, Ilidža, Vogošća.... koridor do Goražda plus Ustikolina...

Armija je pokušala probiti se od Visokog, ali kao i inače ništa od toga. Opet bio krah na Čekrčićima, današnjim Čekrekčijama...
demon is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2007., 14:28   #9
Evo karta pred Dayton:
http://en.wikipedia.org/wiki/Image:B...correction.png
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2007., 22:16   #10
Najprije sry imao sam vaznog poslica pa nikako nisam uspio "doletit" na forum.

Na pregovorimo koji su se desili u Dejtonu , Milosevic je sam prihvatio da se sva mjesta oko Sarajeva koja su bila pod kontrolom VRS ustupe Federaciji ,jer se bojao da ce Brcko pripasti Federaciji.Samim tim RS bi bio "isjecen" ,sto ne bi odgovaralo Milosu u njegovoj daljnoj politici.Nakon sto Brcko nije pripalo niti jednoj od strana Milos je vidio priliku da moze jos profitirat , pa je trazio dio Zapadne Krajine koji su ARBIH i HV/HVO zauzeli tj.oslobodili krajem rata.
I ONDA ZASTO BI VAM SE ZAHVALJIVALI ZA SARAJEVO MADA VAM HVALA ZA SVE STO STE UCINILI DO KRAJA 92!!!
A sada da ja tebe upitam , posto vidim mi k'o nezahvalni!!!
Zasto se nije spomenulo ucesce 5.korpusa ARBIH na zadnjoj obljetnici Oluje?
Zasto nikada nije upucena nikakva zahvalnica za Kupres i Bugojno?
Da stvar bude jos gora HVO je prijetio da ce topovima napasti konvoj 7.korpus ARBIH zbog toga sto su prolazili kroz gradove koje je kontrolisao HVO prilikom oslobodjenja Sanskog Mosta.


Sto se tice neuspjesnih akcija oslobodjenja mjesta oko Sarajeva!!!
1.korpus ARBIH je jos u januara 1995 krenuo put Treskavice ka deblokadi Sarajeva.Medjutim obzirom da je 1.korpus krajem oktobra 1995 raspolagao sa tek 12 tenkova ,te niti sa jednom haubicom ,tesko je bilo i za ocekivat da deblokiraju Sarajevo od Sarajevko-Romanijskog korpusa VRS ,koji je imao na stotine tenkova i artiljerijskog orudja oko Sarajeva.
musmulja is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2007., 02:34   #11
Quote:
musmulja kaže: Pogledaj post
Medjutim obzirom da je 1.korpus krajem oktobra 1995 raspolagao sa tek 12 tenkova ,te niti sa jednom haubicom ,tesko je bilo i za ocekivat da deblokiraju Sarajevo od Sarajevko-Romanijskog korpusa VRS ,koji je imao na stotine tenkova i artiljerijskog orudja oko Sarajeva.
Mislim da je 1. korpus ARBIH raspolagao sa haubicama 122mm D30. Malo su koristene zbog nedostatka municije.

Meni recimo nije bilo jasno zasto jedinice 7. korpusa ARBIH nisu usle u Kupres.
__________________
Rada Đokić

Fighting with the wisdom for Bosnian Kingdom
Prijezda is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2007., 12:17   #12
...

Quote:
Zasto nikada nije upucena nikakva zahvalnica za Kupres i Bugojno?
Za Bugojno???? Jel se ti šališ????



Quote:
Da stvar bude jos gora HVO je prijetio da ce topovima napasti konvoj 7.korpus ARBIH zbog toga sto su prolazili kroz gradove koje je kontrolisao HVO prilikom oslobodjenja Sanskog Mosta.
Jok. Bojali su se da 7. korpus ne ostane u "slučajno" nekim mjestima. Morao je ići skroz okolo.



Quote:
1.korpus ARBIH je jos u januara 1995 krenuo put Treskavice ka deblokadi Sarajeva.Medjutim obzirom da je 1.korpus krajem oktobra 1995 raspolagao sa tek 12 tenkova ,te niti sa jednom haubicom ,tesko je bilo i za ocekivat da deblokiraju Sarajevo od Sarajevko-Romanijskog korpusa VRS ,koji je imao na stotine tenkova i artiljerijskog orudja oko Sarajeva.
Kad su uzeli Đokin Toranj i preimenovali ga u Malu Ćabu. Ovo je deblokada Sarajeva jednako koliko je i proboj na Glamoču i Grahovu rađen da bi se došlo do Bihaća.
demon is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2007., 12:58   #13
Zašto muslimani nisu krenuli iz Zenice i Tuzle na Brčko i posavinu 95'?
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2007., 16:00   #14
DEMON

1.JOK

2.Svakako da su se bojali kompletnog 7.korpusa cim nisu pucali dok je prolazio kroz teritoriju koju je kontrolisao HVO ,tokom napredovanja ka Sanskom Mostu.
Nemoj biti smjesan!Kojim putem okolo???Pa nece valjda kroz teritoriju koju je kontrolisala VRS??(pogledaj kartu na wikipediji).Jedini put kojim bi se mogao spojiti 5. i 7. je taj da 7.korpus prodje kroz Zapadnu Hercegovinu sto je i ucinio.

3.Za taj famozni proboj ka Glamocu i Grahovu prvi put cujem!!!

PRIJEZDA

1.korpus nije raspolagao niti sa jednom haubicom.Te price da je posjedovao haubicu tipa D30 su provalili pojedini pripadnici ARBIH jer je haubica D30 pogodila stan glavnog generala ARBIH Sefera Halilovica ,posto se jedno vrijeme tvrdilo da je granata dosla sa polozaja ARBIH."Najjace" sto su imali od pjesadijske podrske su minobacaci 60 ,80 i 120 mm(92 komada krajem 1995).

2.Iako je 7. korpus "oslobodio" Kupres iz nekog cudnog sporazuma izmedju HVO-a i ARBIH (meni nije poznat) HVO ulazi u Kupres.Mozda zbog toga sto je HVO jos 1992 godine pokusao osloboditi u par navrata Kupres ,medjutim svaki put bezuspjesno uz velike gubitke.

MICHAEL
Zasto bi krenuli prema Brckom???
Pa Brcko uopste nije bila nikakva enklava niti slicno.Stavise imali su odlicnu brigadu koja je nanijela velike gubitke VRS zajedno sa HVO koji je imao znacajnu ulogu u odbrani Brckog.Po meni najbolja saradnja sem u Bihacu je bila u Brckom.Plan 2.korpusa (Tuzla) i 3.korpusa(Zenica) 1995. je bio da se nakon oslobodjenja Vozuce i spajanja dvaju korpusa krene prema Doboju ,te da se nakon oslobodjenja Doboja u saradnji sa 5. i 7. korpusom oslobodi Banja Luka.Plan za napad na Doboj je bio zakazan oko mjesec dana nakon oslobodjenja Vozuce,radi pripreme napada.Medjutim kao sto je dobro poznato doslo je do pregovora o obustavi vatre te Dejtona.
musmulja is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2007., 00:43   #15
Quote:
Prijezda kaže: Pogledaj post
Mislim da je 1. korpus ARBIH raspolagao sa haubicama 122mm D30. Malo su koristene zbog nedostatka municije.

Meni recimo nije bilo jasno zasto jedinice 7. korpusa ARBIH nisu usle u Kupres.
evo ja sam recimo bio u jednoj od jedinica 7 korpusa,..pred samim praznim kupresom i imali smo naredbu da ne smijemo uci u kupres,.mada smo zaista mogli da se samo usetamo,.vec smo cekali hvo.--koji je stigao nekih pola dana poslije,..
tu je naravno najverovatnije bila u igri politika,..kupres je na neki nacin bio vracanje hrvatima izgubljenog ponosa,..odlicna prilika da se saradnja izmedju armije i hvo na vojnom planu prosiri,..armiji bih i nije bio od nekog strateskog znacaja,..vjerovatno je hrvatska strana obilato logisticki nagradila armijski doprinos u oslobadjanju kupresa,..ali koliko se mogu sjetiti,..i samo operacija kupres je tekla u neocekivanom pravcu ,..vrs nije niti ocekivala nagli preokret armije na pravcu koprivnica-kupres,.i zaista 7k.-je udario po rejou platoa komara,..pravca kote demirovac,..medjutim ocjene sa terena od idv-odreda,.su rekle da su srpkse linije veoma tanke na potezu koprivnica-kupres,.i udar je usmjeren tamo,.a ne na plato koscani gdje su srbi i ocekivali,..naravno da je i hvo skocio na uzbunu u vezi novog razvoja dogadjaja,..zapravo je vac tada i bio dogovor da armija ostane na kupreskim vratima,a hvo da se saceka da udje u grad,..pametan potez,.jer je nakon okoncanja sukoba armije bih i hvo-a u februaru 94,.hvo bio pretezno pasivan prema borbama sa vrs-om,.nakon kupresa se aktivno ukljucuje u akciju,.a nekako se tada odvijala kriza i sa bihacem,..
snowball is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2007., 18:06   #16
SNOWBALL

Cek ba sad mi nista jasno nije...Citiram "pred samim praznim kupresom i imali smo naredbu da ne smijemo uci u kupres,.mada smo zaista mogli da se samo usetamo,.vec smo cekali hvo.--"...Tacno je to da je HVO "usao" u Kupres ,ali mi nije jasno odakle ti to da ARBIH nije usla u Kupres.Dan nakon ulaska u Kupres ARBIH licno sam u rukama drzao papir u kojem je (dobro se sjecam pisalo).
"305.brigada i 307.brigada 7.korpusa pod komandom (ne sjecam mu se cina) Faruka Aganovic ,negdje oko 09:00 casova potmognuta munjevitom artiljeriskom vatrom od strane HVO su usle u Kupres.Negdje oko 11:00 casova 305. i 307 brigada ,grad prepustaju brigadama HVO iz Livna i Suice"
musmulja is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2007., 18:36   #17
...

Quote:
DEMON

1.JOK

2.Svakako da su se bojali kompletnog 7.korpusa cim nisu pucali dok je prolazio kroz teritoriju koju je kontrolisao HVO ,tokom napredovanja ka Sanskom Mostu.
Nemoj biti smjesan!Kojim putem okolo???Pa nece valjda kroz teritoriju koju je kontrolisala VRS??(pogledaj kartu na wikipediji).Jedini put kojim bi se mogao spojiti 5. i 7. je taj da 7.korpus prodje kroz Zapadnu Hercegovinu sto je i ucinio.

3.Za taj famozni proboj ka Glamocu i Grahovu prvi put cujem!!!
1. Za Bugojno si očito pao s Marsa. Teško da bi se tu Hrvati mogli nešto Armiji zahvaljivati.

2. Kakva Zapadna Hercegovina, postoji put i koji ne ide preko Zapadne Hercegovine? No koliko je meni poznato 7. je tražio da da ga se pusti na položaje oko Jajca da odatle djeluje dalje. Odgovor je bio da odjebu i preveli ih okolo...

3. Pa što se radilo od Zime 1994. na Livanjskom ratištu? Što su se osvajale kote oko Livanjskog polja? Što su osigurane jump off pozicije za napad ka Glamoču i Grahovu koji je u srpnju 1995. i uslijedio, a u isto vrijeme se trubilo da se probija koridor ka Bihaću...
demon is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2007., 15:25   #18
Quote:
musmulja kaže: Pogledaj post
SNOWBALL

Cek ba sad mi nista jasno nije...Citiram "pred samim praznim kupresom i imali smo naredbu da ne smijemo uci u kupres,.mada smo zaista mogli da se samo usetamo,.vec smo cekali hvo.--"...Tacno je to da je HVO "usao" u Kupres ,ali mi nije jasno odakle ti to da ARBIH nije usla u Kupres.Dan nakon ulaska u Kupres ARBIH licno sam u rukama drzao papir u kojem je (dobro se sjecam pisalo).
"305.brigada i 307.brigada 7.korpusa pod komandom (ne sjecam mu se cina) Faruka Aganovic ,negdje oko 09:00 casova potmognuta munjevitom artiljeriskom vatrom od strane HVO su usle u Kupres.Negdje oko 11:00 casova 305. i 307 brigada ,grad prepustaju brigadama HVO iz Livna i Suice"
znam o kojim brigadama govoris,ja ti govorim iz svog iskustva,.da ne ponavljam vec receno,..moguce da su izvidjacko diverzantski vodovi tih brigada usli u kupres,..moja jedinica nije,.za to sto si rekao je vjerovatno istina,..ja za to nisam znao,.niti sam imao ikakav papir znam samo da smo dobili obavjest od komande i takvo obrazlozenje,,,sve u svemu to ne mijenja stvar u biti,a to je da je fakticki armije bih napravila teren i cist prostor da hvo unidje u kupres.
snowball is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2007., 22:10   #19
DEMON

1.Mozda je ovdje istina da zahvalnica nebi trebala biti znacajna u slucaju Bugojna , a i da bi to ne mjenja pricu ,jer vi se ne znate zahvaliti ni za mnogo vece stvari od Bugojna. ( o Bugojnu cu pricati neki drugi put)

2.haha "KOLIKO JE MENI POZNATO".Druze moj tebi ocito ovdje nije mnogo stosta poznato.Stalno navodis citat "POSLALI SU IH OKOLO".Pa de do vraga reci vec jednom kudam okolo???Posto vidim da na veliku zalost malo znas o tome ja cu ti ispricati kako je zapravo tekao put 7.korpusa prema Sanskom Mostu.
Kako je i dobro poznato general 7.korpusa Mehmed Alagic je rodom iz Sanskog Mosta.Kroz citav rat je cesto spominjao recenicu "Sve bih dao da moje rodno mjesto nije pod cetnickom rukom".Kada su se stvorile odlicne prilike za oslobodjene Sanskog Mosta ,zajedno sa 5.korpusom odlucuje da ucestvuje u njegovom oslobadjanu.Dana 19.9.1995 general Mehmed Alagic naredjuje mars u pravcu Bosanski Petrovac 17.krajiskoj brigadi.Obzirom da se put marsa nije svidio HVO Alagic za ucesce u operaciji "SANA95" angazuje cak 8000 boraca te 125 motornih vozila.Kolona 7.korpusa (17.krajiska) je krenula pravac Travnik – Novi Travnik – Bugojno – Kupres – LIVNO – BOSANSKO GRAHOVO – Bosanski Petrovac.I pored zastoja kod Kupresa i Drvara kolona uspjeva doci sljedeceg dana u Bosanski Petrovac.Jel to bio taj tvoj famozni put okolo???Ja sam siguran da nije!!!

3.Izvini druz al' ja sam onda skroz ne upucen u ucesce ARBIH u "Zapadnoj Hercegovini".Ja stvarno ne znam otkud tebi da je ARBIH pokusavala stvoriti koridor prema Bihacu i uopste da je napala navedene gradove.Mozda je cak i bilo nekih sitnih pokusaja od strane pojedinaca.Ali za takav tezak rejon sigurno komanda nije naredila neku bitnu akciju.Meni je jedino poznata "oslobodilacka" akcija ARBIH u Hercegovini pod nazivom "NERETVA93" koja je na zalost morala prekinut zbog greske pojedinih boraca ARBIH.(ubistvo hrvatskih civila).Sto se desavalo oko Konjica ,Jablanice i Mostara su bile "odbrambene" akcije.Ja bih te molio da mi posaljes neke dokaze o "pokusaju" pravljenja koridora ka Bihacu i napadu na navedene gradove.

SNOWBALL

A dobro prijatelju ti si ucestvovao u tome pa samim tim' vise i znas o tome.Ja sam ovo iznjeo na osnovu papira koje sam imao dan nakon oslobodjenja Kupresa.U kojoj si ti brigadi bio???

Zadnje uređivanje musmulja : 31.12.2007. at 22:14. Reason: izostavio text
musmulja is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2008., 22:33   #20
Quote:
musmulja kaže: Pogledaj post
DEMON

1.Mozda je ovdje istina da zahvalnica nebi trebala biti znacajna u slucaju Bugojna , a i da bi to ne mjenja pricu ,jer vi se ne znate zahvaliti ni za mnogo vece stvari od Bugojna. ( o Bugojnu cu pricati neki drugi put)

2.haha "KOLIKO JE MENI POZNATO".Druze moj tebi ocito ovdje nije mnogo stosta poznato.Stalno navodis citat "POSLALI SU IH OKOLO".Pa de do vraga reci vec jednom kudam okolo???Posto vidim da na veliku zalost malo znas o tome ja cu ti ispricati kako je zapravo tekao put 7.korpusa prema Sanskom Mostu.
Kako je i dobro poznato general 7.korpusa Mehmed Alagic je rodom iz Sanskog Mosta.Kroz citav rat je cesto spominjao recenicu "Sve bih dao da moje rodno mjesto nije pod cetnickom rukom".Kada su se stvorile odlicne prilike za oslobodjene Sanskog Mosta ,zajedno sa 5.korpusom odlucuje da ucestvuje u njegovom oslobadjanu.Dana 19.9.1995 general Mehmed Alagic naredjuje mars u pravcu Bosanski Petrovac 17.krajiskoj brigadi.Obzirom da se put marsa nije svidio HVO Alagic za ucesce u operaciji "SANA95" angazuje cak 8000 boraca te 125 motornih vozila.Kolona 7.korpusa (17.krajiska) je krenula pravac Travnik – Novi Travnik – Bugojno – Kupres – LIVNO – BOSANSKO GRAHOVO – Bosanski Petrovac.I pored zastoja kod Kupresa i Drvara kolona uspjeva doci sljedeceg dana u Bosanski Petrovac.Jel to bio taj tvoj famozni put okolo???Ja sam siguran da nije!!!

3.Izvini druz al' ja sam onda skroz ne upucen u ucesce ARBIH u "Zapadnoj Hercegovini".Ja stvarno ne znam otkud tebi da je ARBIH pokusavala stvoriti koridor prema Bihacu i uopste da je napala navedene gradove.Mozda je cak i bilo nekih sitnih pokusaja od strane pojedinaca.Ali za takav tezak rejon sigurno komanda nije naredila neku bitnu akciju.Meni je jedino poznata "oslobodilacka" akcija ARBIH u Hercegovini pod nazivom "NERETVA93" koja je na zalost morala prekinut zbog greske pojedinih boraca ARBIH.(ubistvo hrvatskih civila).Sto se desavalo oko Konjica ,Jablanice i Mostara su bile "odbrambene" akcije.Ja bih te molio da mi posaljes neke dokaze o "pokusaju" pravljenja koridora ka Bihacu i napadu na navedene gradove.

SNOWBALL

A dobro prijatelju ti si ucestvovao u tome pa samim tim' vise i znas o tome.Ja sam ovo iznjeo na osnovu papira koje sam imao dan nakon oslobodjenja Kupresa.U kojoj si ti brigadi bio???
770 brdska
snowball is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:30.