Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nekretnine

Nekretnine Vlasništvo, posjed, gruntovnica, porezi i dr.

 
 
Tematski alati Opcije prikaza
Prev Prethodni post   Sljedeći post Next
Old 20.11.2015., 12:32   #11
Pozdrav,
imam malo slozeniju situaciju koju cu vam pokusati opisati, pa vas ljubazno molim da mi pomognete.
Znaci ovako, zamislite jednu kruznicu koja je put i okolo su zemljista. Davno prije (npr. 100 god) to je sve bilo u vlasnistvu jednog covjeka. Covjek imao 3 sina i zemljista se djelila na 3 vlasnistva, ali rascjepkano oko te kruznice - puta. Zamislite zatim posjed A, desno od njega posjed B, pa desno posjed C. Moj djed je bio vlasnik posjeda A i C, nekako put koji se koristio desetljecima vise nije kruznica jer vlasnik B zemljista ne dozvoljava prijelaz preko njegovog dijela, vec skroz okolo, sto je puno dalje i puno tezi prolaz jer ide nizbrdo pa uzbrdo. Bilo je hrpa sudskih sporova, no u konacnici djed je izgubio.
Ja sad kao nasljednik gledam situaciju na https://ispu.mgipu.hr/ gdje vam prikaze satelitske snimke i brojeve parcela, i naravno put vise nije kruznica, kroz dio od parcele B ne prolazi. Stovise, cak je i malo pomaknut pa prolazi kroz moju garazu (koja je u procesu legalizacije, djed ju izgradio negdje oko 1980.) i zavrsava na rubu izmedu parcele A, B i glavnog puta (al i dalje ne ulazi na glavni put, nego na parcelu B). Gledao sam avionske snimke iz 1968. kada djed jos nije napravio kucu i vidi se put koji je kruznica, drugaciji nego je sad ucrtan. Da stvar bude bolja, stoji da je vlasnistvo puta podjeljeno izmedu vlasnika parcele B koji ima 2/3 i 3. vlasnika koji ima 1/3. Dakle, ja bez obzira na nekoliko parcela koje se vezu uz put, nisam vlasnik puta.
Imam 3 pitanja.
1. Kako da ostvarim pravo na 1/3 vlasnistva puta, jer smatram da je u proslosti sumljivim radnjama drugi vlasnik dosao do 2/3 puta?
2. Kako dokazati da je put krivo ucrtan, ako je vise od 100 god postojao kako se vidi iz snimki 1968., a onda je nekako skrenut? Jer to bi mi moglo stvarati problema kod legalizacije garaze, iz geodestkog ureda (kasnije saznao da su prijatelji sa vlasnikom B), bi put malo spustili da ne prolazi kroz garazu, al onda ga i skroz skrenuli na glavnu cestu da vise nema spoja sa vlasnikom B, sto mi nikako nije prihatljivo jer onda nesmijem zatvoriti dio uz glavnu cestu
3. Manje bitno, ali mogu li ja nekako potrazivati nuzni put kroz posjed B da bi dosao do svog posjeda C jer mi okolni put nije dobar (dosta strmo, a put uzak), tj. mozda i nekako dokazati da je taj put prije bio zajednicki i da ga je vlasnik B posjeda nekako ispisao?

Hvala
__________________
"Ne mogu Vam dati recept za uspjeh, ali Vam mogu reći formulu za neuspjeh:NASTOJTE SVAKOME UGODITI!"
Herbert B. Swope
Linpus is offline  
Odgovori s citatom
 


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:52.