Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo

Pravo Pravna pitanja. Podforumi: Nasljeđivanje, Prekršajno i kazneno pravo, Radno, socijalno i obiteljsko pravo, Nekretnine

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 01.08.2007., 13:58   #1
Angry APP računi !

APP- Ako prođe , prođe ! Računi !!!
Ljuta sam !
Prije svega pozdrav svima! Da li vam se ovo događalo već da dobijete od
naših vrlih monopolista koji nas opskrbljuju vodom , strujom , plinom ,
odvoze smeće i slično.Meni se dogodilo već nekoliko puta i evo jučer opet.
Primjer : pošalju mi opomenu o dugovanju npr. za komunalnu naknadu koju
moram podmiriti u roku 8 dana ili slijedi ovrha , a nepodmireni računi su
npr. 09/2000 g. 01/2001, 02/2001 , 11/2001 , 04/2003 9/2004 po 52,50kn i
evo ga cca. 300 i nešto kuna??? Kako račune plaćam uvijek redovito bez
iznimke , ja ne budi lijena pogledam u svoju malu arhivu i naravno nađem sve
potvrde o uplati.
Pravim se kao da se ništa nije dogodilo i ignoriram njihovu opomenu i ništa
se ne dogodi.Kao što već rekoh , slično se dogodilo već nekoliko puta i
jučer ponovo.
Što bi bilo da nisam sačuvala uplatnice stare 5-6 godina? Susjedu su rekli ,
koji je tkđ. sve poplaćao i išao reagirati da bi u slučaju da nema potvrde o
uplati morao platiti ponovo.
Oprostite na podužem postu , isprovocirana sam bezobrazlukom lihvara.
Može li što napraviti po pitanju ovakvih postupaka?

Idem pitati i na legalis.hr pa isprika na dupliranju onima koji sudjeluju na oba foruma.
__________________
Live and let live !
midnight is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.08.2007., 14:01   #2
Cuvaj potvrde o uplati

Salim se, i meni su digli zivac i to ne samo oni (u mom slucaju se ista stvar desila sa HRTom) nego i kojekakve humanitarne zaklade koje su se dosjetile pa stampale identicne uplatnice onima za pojedine komunalne doprinose pa se vjerojatno gro ljudi zahebe i automastki uplati...
__________________
Nikada ne vjeruj čovjeku koji laže
Partfiš is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.08.2007., 15:00   #3
Quote:
Partfiš kaže: Pogledaj post
Cuvaj potvrde o uplati
ok, ali koliko dugo?
uvijek mi je svađa po kući "čemu čuvaš te stare papirine"?

mada nemislim da su to "app" računi, prije će biti da je "kompjuter pogriješio", a referent [ili ko to već radi] bez ikakve provjere isprintane račune proslijedio na slanje poštom
sali is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.08.2007., 20:23   #4
Quote:
sali kaže: Pogledaj post
ok, ali koliko dugo?
uvijek mi je svađa po kući "čemu čuvaš te stare papirine"?

mada nemislim da su to "app" računi, prije će biti da je "kompjuter pogriješio", a referent [ili ko to već radi] bez ikakve provjere isprintane račune proslijedio na slanje poštom

Navodno - 5 g.!
__________________
Tko uvijek govori istinu, taj sebi može priuštiti loše pamćenje. (Theodor Heuss)
Smrt fašizmu! (by McOzy)
Kladi is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.08.2007., 21:15   #5
Zakon o obveznim odnosima:


Opći rok zastare

Članak 225.

Tražbine zastarijevaju za pet godina ako zakonom nije određen neki drugi rok zastare.


Povremene tražbine

Članak 226.

(1) Tražbine povremenih davanja koja dospijevaju godišnje ili u kraćim razdobljima, pa bilo da se radi o sporednim povremenim tražbinama, kao što je tražbina kamata, bilo da se radi o takvim povremenim tražbinama u kojima se iscrpljuje samo pravo, kao što je tražbina uzdržavanja, zastarijevaju za tri godine od dospjelosti svakoga pojedinog davanja.

(2) Isto vrijedi za anuitete kojima se u jednakim unaprijed određenim povremenim iznosima otplaćuju glavnica i kamate, ali ne vrijedi za otplate u obrocima i druga djelomična ispunjenja.


Jednogodišnji rok zastare

Članak 232.

(1) Zastarijevaju za jednu godinu:

1) tražbina naknade za isporučenu električnu i toplinsku energiju, plin, vodu, za dimnjačarske usluge i za održavanje čistoće, kad je isporuka, odnosno usluga obavljena za potrebe kućanstva,

2) tražbina radiopostaje i radiotelevizijske postaje za uporabu radioprijamnika i televizijskog prijamnika,

3) tražbina pošte, telegrafa i telefona za uporabu telefona i poštanskih pretinaca te druge njihove tražbine koje se naplaćuju u tromjesečnim ili kraćim rokovima,

4) tražbina pretplate na povremene tiskovine, računajući od isteka vremena za koje je tiskovina naručena.

(2) Zastara teče iako su isporuke ili usluge produljene.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2007., 02:07   #6
a o ovome je napisano i gore u topicu pročitati prije postanja teme
__________________
krhko je znanje
vaci is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2007., 08:40   #7
Quote:
Vojky kaže: Pogledaj post
(1) Zastarijevaju za jednu godinu:

1) tražbina naknade za isporučenu električnu i toplinsku energiju, plin, vodu, za dimnjačarske usluge i za održavanje čistoće, kad je isporuka, odnosno usluga obavljena za potrebe kućanstva,

2) tražbina radiopostaje i radiotelevizijske postaje za uporabu radioprijamnika i televizijskog prijamnika,

3) tražbina pošte, telegrafa i telefona za uporabu telefona i poštanskih pretinaca te druge njihove tražbine koje se naplaćuju u tromjesečnim ili kraćim rokovima,

ima li osnova da ih se prijavi za pokušaj pribavljanja protupravne koristi?

naime, tačno je da onaj ko poznaje zakon te njihove zastarjele uplatnice jednostavno ignorira, ali sa druge strane, po prirodi stvari [npr isporuka el.energije], njihovi korespondenti su u 95% slučajeva pravnim naukama sasvim nevični ljudi koji neznaju [nisam ni ja znao] da je rok zastare tako kratak [svega jedna god], pa možda i plate što nisu trebali

možda da ih se prijavi nekoj tržišnoj inspekciji ili nečem sličnom [mislim da nema materijala za sudsku tužbu, osim ako je neko platio takve uplatnice a sada pokušava vratiti novac]
sali is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2007., 09:56   #8
Quote:
sali kaže: Pogledaj post
ima li osnova da ih se prijavi za pokušaj pribavljanja protupravne koristi?
Ne, osim ako uspiješ dokazati prevaru. Zastarom potraživanje ne nestaje već postaje obligatio naturalis, obveza koja se ne može utužiti. Dakle, može ti se poslati i da platiš za 15 godina star dug, no ne može te se utužiti za to. Ako ipak platiš, to će se smatrati plaćanjem duga i ne možeš tražiti novac natrag kao kada npr. pogrešno nekome nešto uplatiš.

Quote:
sali kaže: Pogledaj post
ima
naime, tačno je da onaj ko poznaje zakon te njihove zastarjele uplatnice jednostavno ignorira, ali sa druge strane, po prirodi stvari [npr isporuka el.energije], njihovi korespondenti su u 95% slučajeva pravnim naukama sasvim nevični ljudi koji neznaju [nisam ni ja znao] da je rok zastare tako kratak [svega jedna god], pa možda i plate što nisu trebali
Još su Rimljani rekli: Ignorantia iuris nocet! Nepoznavanje prava škodi...
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2007., 11:10   #9
Hvala svima na korisnim informacijama .
Kako pravo nije moja domena , nazvala sam gospođu ekonomisticu koja se potpisala na opomenu i "sasula" joj u slušalicu svoju ljutnju citirajući sve ove članke Zakona o obveznim odnosima.
Nadam se da sam djelovala uvjerljivo.
__________________
Live and let live !
midnight is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2007., 11:12   #10
Quote:
midnight kaže: Pogledaj post
Nadam se da sam djelovala uvjerljivo.
To nije bilo potrebno. Već si im se trebala obratiti preporučenom poštom.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2007., 11:22   #11
Quote:
sali kaže: Pogledaj post
ima li osnova da ih se prijavi za pokušaj pribavljanja protupravne koristi?
ne jer zastarom tvoj dug nije nestao, samo je zastarjelo hm, prisilno potraživanje

znači ne možeš ti sad platit dug i za 10 dana reć "vrati lovu, sitila sam se da je zastara"
__________________
krhko je znanje
vaci is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2007., 14:46   #12
a jesi li provjerila broj računa ? ...možda ti uopće nije slala služba koja se u naslovu navodi , nego nekakv mutež ?


ali, mene posebno ljute zatezne kamate na uplatnicama za komunalnu i slivno vodnu naknadu ...uredno plačam svaku uplatnicu, ali i uredno dobivam svaki mjesec 3lp (tri lipe) zateznih kamata ....prije neke 2 godine sam zvala njih i izderavala se na žensku da ću ih tužit, pa je prestalo ...godinu dana je bio mir a sad eto opet već par mjeseci ...jer, kao 3lp - ko će se na to buniti ; ALI - 3 ili 4 ili 5 lipica puta 100000 uplatnica i tako svaki mjesec - taman da se plati 2 raznosača tih uplatnica po sandučićima
__________________
Broomstick operator level A1
Madame Hooch is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2007., 19:31   #13
ne mora bit, zagrebčki holding to uredno šalje jer realno - dug postoji.
Samo ne postoji mogućnost prisilne naplate

Netko savjesan do bola će platit
ili netko tko nije svjetsan da ga NE MORA platit
__________________
krhko je znanje
vaci is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2007., 15:34   #14
Slično se dešava i nama drugima. Ja znam za jedan sličan slučaj kada je gospođa nakon što je dobila takav APP račun tužila tvrtku koja joj je to poslala (mislim da se radilo o VIO). Imala je sve uredno plaćene račune, a oni su joj zbog svoje neažurnosti, gluposti, štogod ... slali račune i prijetili sličnim isključenjima i dr. Dobila je spor i naknadu oko 5000kn.
sbrbot is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2007., 15:52   #15
Quote:
vaci kaže: Pogledaj post
ne jer zastarom tvoj dug nije nestao, samo je zastarjelo hm, prisilno potraživanje

znači ne možeš ti sad platit dug i za 10 dana reć "vrati lovu, sitila sam se da je zastara"
znaci meni dodje racun za 7/2007 sa recimo dospijecem placanja 15.08 i ako ja to ne platim do 15 8 2008, a izdavatelj racuna ne pokrene sudski postupak do 15.8. 2008 nitko me vise ne moze prisliti da ja to platim?
debilde is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2007., 17:20   #16
...treba razlikovati jednogodišnji rok zastare za režije i onaj za komunalni doprinos i naknadu koji je nešto dulji, čini mi se ovako napamet da je po OPZ-u...hm, na godišnjem sam ipak :-)
dr. Szmola is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2007., 20:59   #17
Quote:
debilde kaže: Pogledaj post
znaci meni dodje racun za 7/2007 sa recimo dospijecem placanja 15.08 i ako ja to ne platim do 15 8 2008, a izdavatelj racuna ne pokrene sudski postupak do 15.8. 2008 nitko me vise ne moze prisliti da ja to platim?
ne zastarjevaju svi računi za godinu dana, al jesu recimo toplana, telefon isl.

dobiš rješenje o ovrsi od j.bilježnika, ako je datirano prije isteka te godine (ili koliko već treba) dana, onda plaćaš,
ako prođe to vrime - to je to, dobro si razumio - tebe više nitko ne može prisilit da platiš
__________________
krhko je znanje
vaci is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:09.