Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Ostali oblici investiranja

Ostali oblici investiranja Ja ne radim za novac. Novac radi za mene.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.05.2014., 09:15   #1301
Quote:
Diler na Forexu kaže: Pogledaj post
Zašto? Forex ne mora biti rizičan. Ako ne koristiš polugu može biti nevjerojatno jeftina mjenjačnica. Valute rijetko kad osciliraju više od 10-15% godišnje.
To je jeftina mjenjačnica ako ti ne treba devizni keš, inače s troškovima SWIFT-a baš i nije. A ako ne koristiš polugu i uloviš 50 pipova s pozicijom od 10k$, zaradio si koliko ono centi?

I još uračunaš spread i slippage tako uobičajen kod FX dilera i one čudesne spajkove koji ruše stop/loss u sekundi, a na take/profit uopće ne trzaju. Ili si pametno odabrao dilera na nekoj slabo reguliranoj destinaciji pa lova samo ispari jednog dana skupa sa dilerom.. Baš pravi sport za prosječnog Hrvata koji misli da ga banka potkrada zato što na početku kredita od anuiteta ide više na kamate nego pri kraju..
kinas is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2014., 14:20   #1302
Quote:
kinas kaže: Pogledaj post
To je jeftina mjenjačnica ako ti ne treba devizni keš, inače s troškovima SWIFT-a baš i nije. A ako ne koristiš polugu i uloviš 50 pipova s pozicijom od 10k$, zaradio si koliko ono centi?

I još uračunaš spread i slippage tako uobičajen kod FX dilera i one čudesne spajkove koji ruše stop/loss u sekundi, a na take/profit uopće ne trzaju. Ili si pametno odabrao dilera na nekoj slabo reguliranoj destinaciji pa lova samo ispari jednog dana skupa sa dilerom.. Baš pravi sport za prosječnog Hrvata koji misli da ga banka potkrada zato što na početku kredita od anuiteta ide više na kamate nego pri kraju..
Da, Forex je odlična mjenjačnica ako ti ne treba keš nego bi htio zaraditi na jačanju neke druge valute.

Swift je zanemariv na bilo koji ozbiljniji iznos. Ako razmišljaš o ulaganju 500 eura, bolje je otić na kurve i hladnu pivu, nego razbijat glavu u što investirat.

A ako ne koristiš polugu (jer ti na ozbiljne iznose i ne treba) nećeš ni lovit 50 pipova nego pomake od 5-10% pa nećeš ni koristiti stop loss ni take profit na taj način kako se koriste kod scalpinga. Niti će te zanimat spajkovi ili slipidž je potpuno normalna stvar. Kad vidim koliko ljudi ne razumje zašto dolazi do njega nije ni čudna ona statistika o postotku uspješnosti na FXu.
__________________
Zamjenim eure za dolare, dolare za funte, funte za eure i zaradim više nego ti u tjedan dana
Diler na Forexu is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2014., 09:01   #1303
Quote:
Diler na Forexu kaže: Pogledaj post
A ako ne koristiš polugu (jer ti na ozbiljne iznose i ne treba) nećeš ni lovit 50 pipova nego pomake od 5-10% pa nećeš ni koristiti stop loss ni take profit na taj način kako se koriste kod scalpinga. Niti će te zanimat spajkovi ili slipidž je potpuno normalna stvar. Kad vidim koliko ljudi ne razumje zašto dolazi do njega nije ni čudna ona statistika o postotku uspješnosti na FXu.
Za pomake od 5-10% na FXu trebaju mjeseci i mjeseci. Prosječna hrvatska bruto plaća je cca 7500 kuna, znači da bi zaradio tu relativno slabu plaću u šest mjeseci trebaš na FX pobrati 6000 eura. Recimo da si to dignuo na pomaku od 7%, potrebna veličina pozicije je cca 86,000 eura. Ako hoćeš zaraditi malo bolju plaću, recimo 10 tkn neto, tj. oko 14 tkn bruto, potrebna pozicija se penje na 150,000 eura. I uz te cifre imaš "štofa" za samo jedan valutni par. A ako on ide sideways, tj. ne mrda nikud, e onda mjeseci prolaze, lova čuči, a zarade nema. O situaciji kad pozicija ide u "krivom" smjeru neću ni pričati. Prema tome trgovina bez poluge na FXu je priča za malu djecu osim za one rijetke koji raspolažu stotinama tisuća eura. O tome koliko je "lako" odabrati pravi valutni par i smjer nećemo, ima dosta tema o FX-u.
kinas is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2014., 13:28   #1304
Quote:
kinas kaže: Pogledaj post
Za pomake od 5-10% na FXu trebaju mjeseci i mjeseci. Prosječna hrvatska bruto plaća je cca 7500 kuna, znači da bi zaradio tu relativno slabu plaću u šest mjeseci trebaš na FX pobrati 6000 eura. Recimo da si to dignuo na pomaku od 7%, potrebna veličina pozicije je cca 86,000 eura. Ako hoćeš zaraditi malo bolju plaću, recimo 10 tkn neto, tj. oko 14 tkn bruto, potrebna pozicija se penje na 150,000 eura. I uz te cifre imaš "štofa" za samo jedan valutni par. A ako on ide sideways, tj. ne mrda nikud, e onda mjeseci prolaze, lova čuči, a zarade nema. O situaciji kad pozicija ide u "krivom" smjeru neću ni pričati. Prema tome trgovina bez poluge na FXu je priča za malu djecu osim za one rijetke koji raspolažu stotinama tisuća eura. O tome koliko je "lako" odabrati pravi valutni par i smjer nećemo, ima dosta tema o FX-u.
Ali zašto bi morao zarađivati prosječnu plaću na Forexu?

Zašto ne gledati ovako:

Ako imam 5000 eura, za godinu dana na oročenju mogu dobiti recimo 3% -150 eura.

A tečajevi stranih valuta se mijenjaju gotovo svaki mjesec 3% gore i dolje, a često i češće. I onda mi je dovoljno samo 2-3 takva pomaka godišnje predvidjeti da imam profit nekoliko puta veći nego što bi imao na banci.

A predvidjeti kretanje valute nije toliko teško kao što se čini. Evo prije par dana je Europska centralna banka rekla da želi da euro oslabi u odnosu na dolar.

Kad je euro bio jako nisko Anglela Merkel je rekla (a to su prenijeli i svi naši mediji) da Njemačka neće dopustiti dodatno slabljenje eura.

Puno sigurnije nego dionice, jer valuta teško može propasti, a opet mnogo veća zarada nego na oročenjima.
__________________
Zamjenim eure za dolare, dolare za funte, funte za eure i zaradim više nego ti u tjedan dana

Zadnje uređivanje Diler na Forexu : 22.05.2014. at 13:34.
Diler na Forexu is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2014., 14:24   #1305
Quote:
Diler na Forexu kaže: Pogledaj post
... I onda mi je dovoljno samo 2-3 takva pomaka godišnje predvidjeti da imam profit nekoliko puta veći nego što bi imao na banci.

A predvidjeti kretanje valute nije toliko teško kao što se čini. Evo prije par dana je Europska centralna banka rekla da želi da euro oslabi u odnosu na dolar.

Puno sigurnije nego dionice, jer valuta teško može propasti, a opet mnogo veća zarada nego na oročenjima.
Dovoljan ti je jedan jedini pogodak na lotu

Znači ECB kaže, ECB ostvari. Ko šiša FED i njegovo mišljenje? Ma daj..

Ni dionice danas ne propadaju lako, evo ticker VXUS sadrži dionice cca 5600 firmi, ovo je deset s najvećim udjelom, a na njih otpada manje od 8% uloga.

VXUS Top Ten Holdings

Nestle SA NSRGF: 1.13%
Roche Holding AG RHHVF: 0.99%
Novartis AG NVSEF: 0.93%
HSBC Holdings PLC HBCYF: 0.90%
Toyota Motor Corp TOYOF: 0.70%
BP PLC BPAQF: 0.70%
Royal Dutch Shell PLC Class A RYDAF: 0.66%
Total SA TTFNF: 0.63%
GlaxoSmithKline PLC GLAXF: 0.61%
Samsung Electronics Co Ltd SSNLF: 0.58%

A ovo je po sektorima

VXUS Sector Breakdown
Financial Services 21.25%
Industrials 11.2%
Consumer Cyclical 10.87%
Consumer Defensive 9.13%
Basic Materials 9.03%
Energy 8.03%
Health Care 7.78%
Technology 7.5%
Communication Services 5.11%
Real Estate 3.33%
Utilities 3.25%
kinas is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2014., 20:33   #1306
Da, ECB kaže, ECB ostvari, kao i većina drugih ozbiljnih centralnh banaka, osim FED-a.

Amerikanci to radi veličine i statusa dolara ne mogu niti žele napraviti. Svi drugi se ravnaju po dolaru a ne dolar po nekoj drugoj valuti.

Strani fondovi su isto dobra opcija za ulaganje, pojedine dionice baš i ne.
__________________
Zamjenim eure za dolare, dolare za funte, funte za eure i zaradim više nego ti u tjedan dana
Diler na Forexu is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2014., 07:57   #1307
Quote:
Diler na Forexu kaže: Pogledaj post
Amerikanci to radi veličine i statusa dolara ne mogu niti žele napraviti. Svi drugi se ravnaju po dolaru a ne dolar po nekoj drugoj valuti.
FED to itekako radi, u jednom danu su znali "naštampati" 700 milijardi dolara, US Govt izda obveznice, FED ih kupi i eto love za trošenje, a odrazi se i na tečaj. ECB je mali mačić prema FEDu i njegovim metodama rada. Nema lake love, ni na FXu ni nigdje, svuda je priča ista, uloži, riskiraj pa MOŽDA nešto zaradiš. Još je oročenje najbliže risk-free zaradi, unatoč problemima banaka.
kinas is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2014., 13:54   #1308
Quote:
kinas kaže: Pogledaj post
FED to itekako radi, u jednom danu su znali "naštampati" 700 milijardi dolara, US Govt izda obveznice, FED ih kupi i eto love za trošenje, a odrazi se i na tečaj. ECB je mali mačić prema FEDu i njegovim metodama rada. Nema lake love, ni na FXu ni nigdje, svuda je priča ista, uloži, riskiraj pa MOŽDA nešto zaradiš. Još je oročenje najbliže risk-free zaradi, unatoč problemima banaka.
Da, Fed štampa novac, kao i mnoge druge centralne banke, ali FED nikada nije rekao da misli da je dolar jak ili slab i da bi htjeli da ojača ili oslabi, a ostale centralne banke upravo to naprave i nakon toga nije pitanje hoće li valuta slabiti nego kada će slabiti. Praktički nam poklone besplatni novac.

Rizik je naravno prisutan ali po mojem iskustvu upravo na takvim transakcijama se dobije najbolji omjer rizika i prinosa.

Oročenje je najgora investicija, direktno pristaješ na mali fiksni gubitak, jer kamata nikada nije veća od realne inflacije.
__________________
Zamjenim eure za dolare, dolare za funte, funte za eure i zaradim više nego ti u tjedan dana

Zadnje uređivanje Diler na Forexu : 23.05.2014. at 13:59.
Diler na Forexu is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2014., 15:16   #1309
Quote:
Diler na Forexu kaže: Pogledaj post
Oročenje je najgora investicija, direktno pristaješ na mali fiksni gubitak, jer kamata nikada nije veća od realne inflacije.
Nije najgora, niti moraš što znati niti bogzna što riskiraš, a nešto ipak dobiješ. Za sve ostalo treba i vremena i znanja i živaca, bogme i para dok se nauči, a sve to je rijetka roba. Znam nekoliko ljudi koji su pokušali s forexom, ne znam niti jednog koji je nešto postigao, a nisu bili ni bedasti ni pohlepni, štoviše inteligentni ljudi s relativno razumnim očekivanjima, svakako iznad prosjeka hrvatskih štediša. Nešto tu gadno smrdi da prostiš
kinas is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2014., 17:00   #1310
Ne dobiješ ništa, jer ti se smanjila kupovna moć. Znam stare ljude koji u u Jugi oročavali novac po 20% kamata. Što misliš koliko su realno zaradili?

Ako nisu uspjeli, definitino su bili previše pohlepni ili previše nestrpljivi jer valute su vjerojatno najstabilnija investicijska klasa. Ljudi kod nas imaju krivu percepciju o Forexu - ogromna zarada nabrzinu. To je zaista moguće zbog dostupne poluge, ali i jako rizično.

Ja znam puno ljudi koji su loše prošli na fondovima, isto tako nadprosječno obrazovani i inteligentni.

Isto tako znam neke koji su štedili u Dubrovačkoj banci, Riječkoj banci, Županjskoj banci. Znači li to da nešto generalno smrdi sa štednjom kao vidom ulaganja i da ne treba štediti niti u bankama u Americi ili Australiji?
__________________
Zamjenim eure za dolare, dolare za funte, funte za eure i zaradim više nego ti u tjedan dana
Diler na Forexu is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2014., 09:03   #1311
Quote:
Diler na Forexu kaže: Pogledaj post
Ne dobiješ ništa, jer ti se smanjila kupovna moć.

Ja znam puno ljudi koji su loše prošli na fondovima, isto tako nadprosječno obrazovani i inteligentni.

Isto tako znam neke koji su štedili u Dubrovačkoj banci, Riječkoj banci, Županjskoj banci. Znači li to da nešto generalno smrdi sa štednjom kao vidom ulaganja i da ne treba štediti niti u bankama u Americi ili Australiji?
U pravu si, svuda smrdi Ali ovi u propalim bankama nisu izgubili novac, za razliku od ekipe na FXu i fondovima. Oročenjem za praktički nikakav rizik dobiješ (djelomičnu) zaštitu od inflacije, a u ova vremena, unatoč niskim kamatama, i nekakvu sitnu zaradu jer je inflacija slabašna.

Da skratim, za malo truda i malo rizika zarada ne može biti visoka. Čim vam netko nudi takvo nešto znajte da vas želi prevariti, to ne postoji. Jedan iskusni američki investitor je rekao da bi profesionalci dali svoju desnu ruku za 20% kontinuirane godišnje zarade. Ali ne, amateri toliko "zarađuju" mjesečno (ne mislim na tebe kad ovo kažem nego općenito)
kinas is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2014., 21:11   #1312
Quote:
kinas kaže: Pogledaj post
U pravu si, svuda smrdi Ali ovi u propalim bankama nisu izgubili novac, za razliku od ekipe na FXu i fondovima. Oročenjem za praktički nikakav rizik dobiješ (djelomičnu) zaštitu od inflacije, a u ova vremena, unatoč niskim kamatama, i nekakvu sitnu zaradu jer je inflacija slabašna.

Da skratim, za malo truda i malo rizika zarada ne može biti visoka. Čim vam netko nudi takvo nešto znajte da vas želi prevariti, to ne postoji. Jedan iskusni američki investitor je rekao da bi profesionalci dali svoju desnu ruku za 20% kontinuirane godišnje zarade. Ali ne, amateri toliko "zarađuju" mjesečno (ne mislim na tebe kad ovo kažem nego općenito)
Tako je, kamata ti djelomično pokrije gubitak.

Naravno da veći potencijalni prinos nosi i veći rizik, ali u nekim situacijama je odnos prinosa i rizika nešto bolji nego u drugima. Po mojem iskustvu (a investirao sam vjerojatno u sve što treba i ne treba investirati) taj najbolji omjer se dobije upravo na FX-u kada ti centralna banka (tj. država) koja ima moć da oslabi valutu kaže da želi slabiju valutu.
__________________
Zamjenim eure za dolare, dolare za funte, funte za eure i zaradim više nego ti u tjedan dana
Diler na Forexu is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.06.2014., 08:01   #1313
Talking

Imam provjerenu informaciju od jednog bankara da dolar ide gore. Nekakvih 5%. On je osobno promjenio puno eura u dolare. Lik nikad nije pogriješio ( švicarci i sl) mada, u ovom slučaju, ovaj rast "traje" vise od 10 mjeseci
E sada, zbog prirode posla, imam oko 170 k USD na računu i tek sada gledam kako polako raste u odnosu na Euro. Eure ne diram jer je u nas ionako sve vezano uz eure.
Uglavnom, sve ovo s valutama je bezveze.

A ne znam u što uložiti...

Najvjerojatnije cu kupit po jedan stan u Splitu i Zg pa u neke najmove mada bih najradije kupio poljoprivrednog zemljišta za eko proizvodnju ali nemam se vremena bavit s tim
paxx is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.06.2014., 10:47   #1314
Ako ne znaš u što uložiti, onda najbolje u ništa
kinas is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.06.2014., 13:06   #1315
Quote:
kinas kaže: Pogledaj post
Ako ne znaš u što uložiti, onda najbolje u ništa
jest al to je tužno. Ekonomija propada, pare propadaju na banci, ne radi se... a nije da ne bih uložio.
Npr. - poljoprivreda - al tko će radit?
stočarstvo - kakav je plasman?
stanovi - najam?
proizvodnja - kakva crna proizvodnja?

dakle, imam oko 125 000 Eura (u usd) i oko 200 000 E na raspolaganju, mogu dignut i kredit vrlo jednostavno od nekih 500 000 E ako baš treba pa opet ne znam što s tim
paxx is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.06.2014., 13:42   #1316
Quote:
paxx kaže: Pogledaj post
jest al to je tužno. Ekonomija propada, pare propadaju na banci, ne radi se... a nije da ne bih uložio.
Npr. - poljoprivreda - al tko će radit?
stočarstvo - kakav je plasman?
stanovi - najam?
proizvodnja - kakva crna proizvodnja?

dakle, imam oko 125 000 Eura (u usd) i oko 200 000 E na raspolaganju, mogu dignut i kredit vrlo jednostavno od nekih 500 000 E ako baš treba pa opet ne znam što s tim
Pa ako govorimo o najmu gledam vile u Istri za najam, kada bi se mogao protegnuti još kojih par sto tisuća mislim da tu ima potencijala.
neno1966 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.06.2014., 15:23   #1317
Quote:
paxx kaže: Pogledaj post
jest al to je tužno. Ekonomija propada, pare propadaju na banci, ne radi se... a nije da ne bih uložio.
Npr. - poljoprivreda - al tko će radit?
stočarstvo - kakav je plasman?
stanovi - najam?
proizvodnja - kakva crna proizvodnja?

dakle, imam oko 125 000 Eura (u usd) i oko 200 000 E na raspolaganju, mogu dignut i kredit vrlo jednostavno od nekih 500 000 E ako baš treba pa opet ne znam što s tim
Dionice, kolega dionice........pogotovo nakon odluke ECBea........nije nužno da kupujete domaće, iako će se čak i na nekima od njih moći zaraditi.........
__________________
My satisfaction always came from beating the market, solving the puzzle, the money was the reward, but it wasn't main reason I loved the market............
KuciloOro is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2014., 18:58   #1318
Quote:
paxx kaže: Pogledaj post
jest al to je tužno. Ekonomija propada, pare propadaju na banci, ne radi se... a nije da ne bih uložio.
Npr. - poljoprivreda - al tko će radit?
stočarstvo - kakav je plasman?
stanovi - najam?
proizvodnja - kakva crna proizvodnja?

dakle, imam oko 125 000 Eura (u usd) i oko 200 000 E na raspolaganju, mogu dignut i kredit vrlo jednostavno od nekih 500 000 E ako baš treba pa opet ne znam što s tim
Postani angel investor i ulaži u male, agilne, informatičke (ne isključivo informatičke) tvrtke.
revelator is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2014., 07:02   #1319
Quote:
paxx kaže: Pogledaj post
jest al to je tužno. Ekonomija propada, pare propadaju na banci, ne radi se... a nije da ne bih uložio.
Npr. - poljoprivreda - al tko će radit?
stočarstvo - kakav je plasman?
stanovi - najam?
proizvodnja - kakva crna proizvodnja?

dakle, imam oko 125 000 Eura (u usd) i oko 200 000 E na raspolaganju, mogu dignut i kredit vrlo jednostavno od nekih 500 000 E ako baš treba pa opet ne znam što s tim
Pitanje svih pitanja, a možda je ovdje najbolje mirovati?
svetipatrik is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2014., 08:00   #1320
Kad ja razmišljam o zlatu to nije dobro.
more is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:37.