Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.12.2012., 20:15   #141
4. Poslovni prostor turističke agencije

Članak 26.

(1) Turistička agencija mora imati poslovni prostor.
(2) Turistička agencija koja neposredno pruža usluge mora imati najmanje jedan poslovni prostor uređen za prijam putnika - poslovnicu.
(3) Iznimno od stavka 1. ovoga članka internet agencija ne mora imati poslovni prostor.

Članak 27.

(1) Poslovnica mora biti zasebna poslovna cjelina u odnosu na druge poslovne prostore u istom objektu.
(2) Iznimno od stavka 1. ovoga članka poslovnica ne mora biti zasebna poslovna cjelina ako se nalazi u objektima namijenjenim trgovačkim i bankarskim aktivnostima, u hotelima, u sajamskim prostorijama, na kolodvorima ili terminalima za javne usluge kopnenog, pomorskog ili zračnog prijevoza i sl.
(3) Izvan svog poslovnog prostora ili izvan poslovnice, turistička agencija može neposredno putniku pružati slijedeće usluge:
sklapati ugovore o organiziranom putovanju (paket aranžman i izlet) putem trgovine na malo (prodaja u trgovini na malo),
vršiti prodaju i rezerviranje (bukiranje) usluga iz članka 32. stavka 1. ovoga Zakona na mjestima određenima u članku 32. stavku 3. ovoga Zakona,
na mjestima polaska na izlet radi priključenja grupi izletnika.
(4) U slučaju iz stavka 3. podstavka 2. ovoga članka turistička agencija mora na tom podstavku obuhvaćenim mjestima imati natpis koja sadrži tvrtku i sjedište turističke agencije.
legaos is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2012., 20:20   #142
5. Voditelj poslovnice

Članak 28.

(1) Turistička agencija mora u svakoj poslovnici imati zaposlenog voditelja poslovnice.
(2) Ako turistička agencija ima više poslovnica
, za po tri poslovnice može imati zaposlenog istog voditelja poslovnice. (3) Internet agencija mora imati zaposlenu osobu koja ipunjava uvjete za voditelja poslovnice.
(4) Ako internet agencija ima više prostora u kojima posluje, za po tri postora može imati istu zaposlenu osobu koja ispunjava uvjete za voditelja poslovnice. (5) U slučaju opravdane spriječenosti (bolovanje, porodni dopust, prestanak radnog odnosa i sl.) voditelja poslovnice odnosno osobe zaposlene u turističkoj agenciji sukladno stavku 3. ovoga članka, turistička agencija može privremeno, ali ne duže od 6 mjeseca u tri godine, za vršitelje tih poslova odrediti osobu koja ispunjava uvjete za voditelja poslovnice iz članka 29. stavka 3. točke 1., 2. i 4. ovoga Zakona.
(6) Voditelj poslovnice odgovoran je za rad u poslovnici turističke agencije sukladno odredbama ovoga Zakona.
(7) Osobe iz stavka 3. i 5. ovoga članka odgovorne su za rad u turističkoj agenciji kao i voditelj poslovnice.
(8) Za svaku poslovnicu odnosno internet agenciju mora biti određen voditelj poslovnice odnosno osoba koja ispunjava uvjete za voditelja poslovnice, koji su odgovorni za njihovo poslovanje.

Članak 29.

(1) U smislu ovoga Zakona voditeljem poslovnice smatra se državljanin Republike Hrvatske koji ispunjava uvjete za voditelja poslovnice propisane ovim Zakonom.
(2) Voditeljem poslovnice u smislu ovoga Zakona smatraju se i državljani država članica Europske unije i Europskog ekonomskog prostora koji ispunjavaju uvjete za voditelja poslovnice propisane ovim Zakonom.
(3) Voditelj poslovnice treba ispunjavati sljedeće uvjete:
1. da ima najmanje srednju školsku spremu,
2. da aktivno zna najmanje jedan svjetski jezik i poznaje još jedan, te poznaje hrvatski jezik u mjeri dostatnoj za obavljanje poslova voditelja poslovnice,
3. da ima položen stručni ispit za voditelja poslovnice,
4. da ima jednu godinu radnog iskustva na odgovarajućim poslovima u turističkoj agenciji ili drugim odgovarajućim poslovima u turizmu.
(4) Osobe koje su završile najmanje dodiplomski stručni ili sveučilišni studij u području turizma oslobođeni su obveze pohađanja predavanja u okviru stručnog ispita za voditelja poslovnice.
(5) Strani državljani koji u Republici Hrvatskoj imaju registrirano vlastito trgovačko društvo ili obrt za pružanje usluga turističke agencije ili imaju odobren stalni boravak u Republici Hrvatskoj mogu obavljati poslove voditelja poslovnice uz suglasnost Ministarstva ukoliko ispunjavaju uvjete iz stavka 3. ovoga članka.

EVo malo većih promjena u poslovanju!
legaos is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2013., 15:53   #143
novi zakon

Quote:
legaos kaže: Pogledaj post
5. Voditelj poslovnice

Članak 28.

(1) Turistička agencija mora u svakoj poslovnici imati zaposlenog voditelja poslovnice.
(2) Ako turistička agencija ima više poslovnica
, za po tri poslovnice može imati zaposlenog istog voditelja poslovnice. (3) Internet agencija mora imati zaposlenu osobu koja ipunjava uvjete za voditelja poslovnice.
(4) Ako internet agencija ima više prostora u kojima posluje, za po tri postora može imati istu zaposlenu osobu koja ispunjava uvjete za voditelja poslovnice. (5) U slučaju opravdane spriječenosti (bolovanje, porodni dopust, prestanak radnog odnosa i sl.) voditelja poslovnice odnosno osobe zaposlene u turističkoj agenciji sukladno stavku 3. ovoga članka, turistička agencija može privremeno, ali ne duže od 6 mjeseca u tri godine, za vršitelje tih poslova odrediti osobu koja ispunjava uvjete za voditelja poslovnice iz članka 29. stavka 3. točke 1., 2. i 4. ovoga Zakona.
(6) Voditelj poslovnice odgovoran je za rad u poslovnici turističke agencije sukladno odredbama ovoga Zakona.
(7) Osobe iz stavka 3. i 5. ovoga članka odgovorne su za rad u turističkoj agenciji kao i voditelj poslovnice.
(8) Za svaku poslovnicu odnosno internet agenciju mora biti određen voditelj poslovnice odnosno osoba koja ispunjava uvjete za voditelja poslovnice, koji su odgovorni za njihovo poslovanje.

Članak 29.

(1) U smislu ovoga Zakona voditeljem poslovnice smatra se državljanin Republike Hrvatske koji ispunjava uvjete za voditelja poslovnice propisane ovim Zakonom.
(2) Voditeljem poslovnice u smislu ovoga Zakona smatraju se i državljani država članica Europske unije i Europskog ekonomskog prostora koji ispunjavaju uvjete za voditelja poslovnice propisane ovim Zakonom.
(3) Voditelj poslovnice treba ispunjavati sljedeće uvjete:
1. da ima najmanje srednju školsku spremu,
2. da aktivno zna najmanje jedan svjetski jezik i poznaje još jedan, te poznaje hrvatski jezik u mjeri dostatnoj za obavljanje poslova voditelja poslovnice,
3. da ima položen stručni ispit za voditelja poslovnice,
4. da ima jednu godinu radnog iskustva na odgovarajućim poslovima u turističkoj agenciji ili drugim odgovarajućim poslovima u turizmu.
(4) Osobe koje su završile najmanje dodiplomski stručni ili sveučilišni studij u području turizma oslobođeni su obveze pohađanja predavanja u okviru stručnog ispita za voditelja poslovnice.
(5) Strani državljani koji u Republici Hrvatskoj imaju registrirano vlastito trgovačko društvo ili obrt za pružanje usluga turističke agencije ili imaju odobren stalni boravak u Republici Hrvatskoj mogu obavljati poslove voditelja poslovnice uz suglasnost Ministarstva ukoliko ispunjavaju uvjete iz stavka 3. ovoga članka.

EVo malo većih promjena u poslovanju!

Dragi legaos, hvala ti na uvijek iscrpnim informacijama na ovom forumu

Zna li se možda kad bi taj zakon trebao biti stavljen na raspravu u saboru? znam da je javna rasprava već završila pred dva mjeseca, kad možemo očekivati da će se zakon izglašavati?
Već dulje vrijeme se mučimo s otvaranjem agencije, i ja i moja kolegica imamo oko tri godine iskustva rada u turističkim agencijama, na valjda svim mogućim pozicijama, od računovodstva do praćenja izleta. Međutim obje smo radile preko studentskih ugovora, i to naravno prema trenutnom zakonu ništa ne važi. Sve je spremno, imamo firmu, imamo poslovni plan, ured, webstranicu i samo čekamo da se možemo prijaviti, staviti stranicu na net i počet radit.
Znamo da nas teška borba čeka, ali što, bolje nego da doma sjedimo i plačemo što nema posla.
dajdajnemoj is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2013., 17:16   #144
Nacrt prijedloga Zakona o pružanju usluga u turizmu

Danas sam tražio info od mint-a, ovo je odgovor (tipično hrvatski )

Poštovani g. ______,


u tijeku su finalne konzultacije, a javnost će biti na vrijeme informirana o svim konkretnim informacijama oko usvajanja Zakona.

Hvala na razumijevanju i lp,

Samostalni odjel za odnose s javnošću

Tel. 01/ 6169 225; 6169 312

[email protected]

Tako da, ovo sve što sam stavio gore - kad će ići u proceduru, nemam pojma
legaos is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2013., 17:28   #145
Quote:
dajdajnemoj kaže: Pogledaj post
Dragi legaos, hvala ti na uvijek iscrpnim informacijama na ovom forumu

Zna li se možda kad bi taj zakon trebao biti stavljen na raspravu u saboru? znam da je javna rasprava već završila pred dva mjeseca, kad možemo očekivati da će se zakon izglašavati?
Već dulje vrijeme se mučimo s otvaranjem agencije, i ja i moja kolegica imamo oko tri godine iskustva rada u turističkim agencijama, na valjda svim mogućim pozicijama, od računovodstva do praćenja izleta. Međutim obje smo radile preko studentskih ugovora, i to naravno prema trenutnom zakonu ništa ne važi. Sve je spremno, imamo firmu, imamo poslovni plan, ured, webstranicu i samo čekamo da se možemo prijaviti, staviti stranicu na net i počet radit.
Znamo da nas teška borba čeka, ali što, bolje nego da doma sjedimo i plačemo što nema posla.
A zašto ne probate jednostavno otvoriti agenciju bez toga što Vam treba. zna se desiti da glupe tete u uredu za gosp. uopće ne provjeravaju staž u knjižici!
Odete (neznam u kojem ste gradu) u ured za gosp. i PROVJERITE, nemate šta izgubiti, možete jedino pasti na komisiji koja izlazi za MTU (min. teh. uvjeti za agencije...) (imate već firmu/obrt?), imate položen ispit za voditelja?
Pretpostavimo da imate...
A ako nemate voditelja, najjednostavnija stvar koju možete napraviti, zaposlite voditelja na određeno (npr na mj.dana), prođete otvaranje agencije s njim...nakon mj. dana otpustite istog i radite bez voditelja, ali imate agenciju, skupljate staž i (molite boga da vas ne prokuži inspekcija ili ne prijavi istoj možebitna konkurencija...
legaos is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2013., 19:42   #146
Bog, ljudi!! Meni bi tribala jedna info, koju nikako ne mogu naci po netu..zanima me na kojim ugovorima se temelji suradnja tur. agencije i aviokompanija, te tur. agencije i autobusera..unaprijed hvala na odgovorima..
chiara1979 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2013., 07:02   #147
Quote:
chiara1979 kaže: Pogledaj post
Bog, ljudi!! Meni bi tribala jedna info, koju nikako ne mogu naci po netu..zanima me na kojim ugovorima se temelji suradnja tur. agencije i aviokompanija, te tur. agencije i autobusera..unaprijed hvala na odgovorima..
Ne kužim pitanje?
Naparvite i potpišete Ugovor o suradnji, zastupanju, tako nešto.
legaos is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2014., 15:13   #148
Vidim da se nitko na temi nije družio gotovo godinu dana .....
Ima li tko informaciju je li bilo kakvih promjena što se tiče "internet agencije"? Moje zadnje informacije su iz svibnja, u Uredu Državne uprave su mi rekli da se očekuju izmjene, ali da ne znaju kad.
Konkretno, hoće li biti potrebno ispunjavati sve uvjete za internet agenciju kao i za "običnu" : 16 kvadrata poslovnica, puno radno vrijeme voditelja poslovnice i ostalo....?

Imam ja još more pitanja, samo da vidim ima li zainteresiranih za druženje na temu prije
Bad Robot is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2014., 15:05   #149
Quote:
Bad Robot kaže: Pogledaj post
Vidim da se nitko na temi nije družio gotovo godinu dana .....
Ima li tko informaciju je li bilo kakvih promjena što se tiče "internet agencije"? Moje zadnje informacije su iz svibnja, u Uredu Državne uprave su mi rekli da se očekuju izmjene, ali da ne znaju kad.
Konkretno, hoće li biti potrebno ispunjavati sve uvjete za internet agenciju kao i za "običnu" : 16 kvadrata poslovnica, puno radno vrijeme voditelja poslovnice i ostalo....?

Imam ja još more pitanja, samo da vidim ima li zainteresiranih za druženje na temu prije
Voditelj poslovnice je najveći problem jer trenutno na zg burzi ne postoji osoba koja ima položeni ispit za voditelja poslovnice i želi raditi. Moji kumovi su već u nekoliko navrata otvarali radno mjesto i nikoga nisu našli. Koliko sam upućen, nekakve promjene će uvesti, ali ne tako skoro.
Avilu is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2014., 21:26   #150
re: voditelj

Quote:
Avilu kaže: Pogledaj post
Voditelj poslovnice je najveći problem jer trenutno na zg burzi ne postoji osoba koja ima položeni ispit za voditelja poslovnice i želi raditi. Moji kumovi su već u nekoliko navrata otvarali radno mjesto i nikoga nisu našli. Koliko sam upućen, nekakve promjene će uvesti, ali ne tako skoro.
Nije istina da nema nezaposloenih voditelja. Tvoji kumovi vjerojatno nisu nudili plaću adekvatnu znanju pa im se nitko nije javio. Budući da, Voditelj poslovnice je u današnje vrijeme biti, jako velika odgovornost, pored svih ovih inspekcija, ukoliko nešto ne štima prvi strada voditelj, a sada su kazne ogromne, čak i zabrana rada voditelja.
Ja sam imao slučajeva da sam morao potpisivati u firmi u kojoj sam bio voditelj, inspekcijski nadzor za legalnost softwera. Svaku stranicu nadzora potpisuje voditelj. Vlasnik firme stoji sastrane i ni riječ pisnit ne smije. A ja bi trebao znat gdje je i da li je dotični kupio legalni softw, prije par godina ili nije. To je primjer samo, ima takvih nadobudnih poslodavaca, još.
Npr onih koji ponude plaću od 3k kn.
legaos is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2014., 21:34   #151
Quote:
Bad Robot kaže: Pogledaj post
Vidim da se nitko na temi nije družio gotovo godinu dana .....
Ima li tko informaciju je li bilo kakvih promjena što se tiče "internet agencije"? Moje zadnje informacije su iz svibnja, u Uredu Državne uprave su mi rekli da se očekuju izmjene, ali da ne znaju kad.
Konkretno, hoće li biti potrebno ispunjavati sve uvjete za internet agenciju kao i za "običnu" : 16 kvadrata poslovnica, puno radno vrijeme voditelja poslovnice i ostalo....?

Imam ja još more pitanja, samo da vidim ima li zainteresiranih za druženje na temu prije
Koliko je meni poznato, od onog novog zakona neće biti ništa. To je info iz MINT i od struke (UHPA i sl), info je 99,999 % potvrđen.
Agenciju možes otvoriti, 18m2 i sve ono što pise, ali moraš zaposliti voditelja. Kad ti prođe komisija, dobiješ kod i ostalo. Dakle izmjena nema nikakvih. Najbolju info možeš dobiti od INSPEKCIJE. Pitas ih : ..." ja bih otvorio TA, šta mi je konkretno potrebno a da to zadovoljava uvjete, da ne uđem u nekakav prekršaj.."
Oni će ti to najbolje objasniti. 90% odgovora ce ti bii : voditelj, poslovni prostor min 18m2.... Sretno! Ak te zanima još šta , pitaj
legaos is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2014., 21:38   #152
Zar nije minimum 16m2?
Kexx is online now  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2014., 22:09   #153
Quote:
legaos kaže: Pogledaj post
Nije istina da nema nezaposloenih voditelja. Tvoji kumovi vjerojatno nisu nudili plaću adekvatnu znanju pa im se nitko nije javio. Budući da, Voditelj poslovnice je u današnje vrijeme biti, jako velika odgovornost, pored svih ovih inspekcija, ukoliko nešto ne štima prvi strada voditelj, a sada su kazne ogromne, čak i zabrana rada voditelja.
Ja sam imao slučajeva da sam morao potpisivati u firmi u kojoj sam bio voditelj, inspekcijski nadzor za legalnost softwera. Svaku stranicu nadzora potpisuje voditelj. Vlasnik firme stoji sastrane i ni riječ pisnit ne smije. A ja bi trebao znat gdje je i da li je dotični kupio legalni softw, prije par godina ili nije. To je primjer samo, ima takvih nadobudnih poslodavaca, još.
Npr onih koji ponude plaću od 3k kn.
Problem je sto se nitko nije niti javio i nije se moglo doci do razgovora o placi
Avilu is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2014., 00:12   #154
Quote:
Kexx kaže: Pogledaj post
Zar nije minimum 16m2?
Ma da 16m2. Ispračavam se, zaheb. Tipfeler, umjesto 6 pritisnuo sam 8 slični su brojevi.
legaos is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2014., 09:14   #155
Quote:
legaos kaže: Pogledaj post
Koliko je meni poznato, od onog novog zakona neće biti ništa. To je info iz MINT i od struke (UHPA i sl), info je 99,999 % potvrđen.
Agenciju možes otvoriti, 18m2 i sve ono što pise, ali moraš zaposliti voditelja. Kad ti prođe komisija, dobiješ kod i ostalo. Dakle izmjena nema nikakvih. Najbolju info možeš dobiti od INSPEKCIJE. Pitas ih : ..." ja bih otvorio TA, šta mi je konkretno potrebno a da to zadovoljava uvjete, da ne uđem u nekakav prekršaj.."
Oni će ti to najbolje objasniti. 90% odgovora ce ti bii : voditelj, poslovni prostor min 18m2.... Sretno! Ak te zanima još šta , pitaj
Hvala na odgovoru.
Ja nemam problem s voditeljem. Imam položen ispit, imam 7 godina iskustva u turizmu od čega nešto više od dvije na poslovima voditelja.

Trenutno radim za drugoga. Ono čemu sam se nadala da uvođenjem "internet agencije" u zakon, onda kad odlučim krenuti on my own da bi možda za početak mogla izbjeći trošak najma poslovnog prostora kakav je potreban za agenciju.

Negdje u travnju prošle godine sam kontaktirala Ured Državne uprave u gradu u kojem bi otvarala i rekli su mi da postoje najave da će biti izmjena zakona, ali zasad sam dobila klasične upute - upravo ovo što kažeš - 16 m2, voditelj.....

I da se nadovežem na ono - nema Voditelja zainteresiranih za rad.... Ja sam polagala ispit 2012., bilo nas je stvarno pun kufer, a od toga samo jedan dio koji je već zaposlen na takvom mjestu. Drugi su uglavnom polagali ili da bi otvorili nešto svoje ili da podebljaju stavku obrazovanja u CV-u, mahom studenti i oni friško izašli s faksa.... Tako da.... moralo bi ih biti mislim... Možda je problem kod ovih "mladih" što nemaju dovoljno radnog iskustva
__________________
Sve dobro svakome, ništa lošeg nikome............
Bad Robot is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2014., 15:33   #156
Smile

Ja bih se priključio ovoj temi s par nedoumica.
1. Osnovano je d.o.o. s glavnom djelatnošću turistička agencija. Koje predradnje se sve mogu vršiti dok se još ne ispunjavaju svi tehnički preduvjeti za obavljanje djelatnosti? Npr. otvorena je firma i žiro-račun i sl. prijavljen je početak rada firme na poreznoj, znači početne radnje ali još nije pronađen adekvatan poslovni prostor i ne može se dobiti dozvola za rad turističke agencije. E sad da li se može npr. kupovati uredski materijal, kompjuter, izrada web stranice i sl. Također, koje su mogućnosti u vezi reklamiranja budući da još uvijek službeno nismo turistička agencija?
2. Osnivač firme koji je ujedno i direktor ima položeno za voditelja poslovnice tako da će kad se nađe poslovni prostor firma bez problema dobiti dozvolu za obavljanje djelatnosti. Vlasnik je ujedno zaposlen na puno radno vrijeme u nekoj drugoj firmi tako da je moje pitanje: Da li vlasnik firme (ujedno direktor i voditelj poslovnice) kasnije mora imati još nekoga zaposlenog na puno radno vrijeme i da li taj netko mora imati položen ispit za voditelja poslovnice ili je dovoljno što vlasnik ima položen ispit.
Također što se smatra pod punim radnim vremenom. Može li poslovnica raditi samo 8 sati tjedno npr. radno vrijeme subotom od 08 do 16.00 h?
Unaprijed zahvaljujem svima koji pokušaju dati neki odgovor, savjet ili bar jedan smile
dani.du is online now  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2014., 15:44   #157
Quote:
Bad Robot kaže: Pogledaj post
Hvala na odgovoru.
Ja nemam problem s voditeljem. Imam položen ispit, imam 7 godina iskustva u turizmu od čega nešto više od dvije na poslovima voditelja.

Trenutno radim za drugoga. Ono čemu sam se nadala da uvođenjem "internet agencije" u zakon, onda kad odlučim krenuti on my own da bi možda za početak mogla izbjeći trošak najma poslovnog prostora kakav je potreban za agenciju.

Možda je problem kod ovih "mladih" što nemaju dovoljno radnog iskustva
Nema voditelja, zašto? Zato što je Zakon postao pre represivan, nitko ne želi raditi za drugog za 3-4k kn. Vidi ovako ja sam radio za slovenca imao sam brutto 17k+ Passat+beneficije.
Najmanja plaća na koju sam bio pristao je bila 5k (+plaćen smjestaj, auto i benificije). Moje znanje i moje iskustvo košta, pa ko voli nek izvoli.
Nažalost nadobudnih poslodvaca ima na svakom koraku. Ljudi ne prate Zakone, ne poznaju dovoljno struku, a ja jednosavno ne želim da nastradam i izgubim trajno licencu.
Ljetos sam imao slučaj da me kao voditelja TA, tužila Drž.Inspektoratu, osoba koja je tražila putem maila smještaj, 2 dana prije polaska u špici sezone. Kako joj ja nisam mogao osigurati smještaj, TUŽILA me inspekciji da se nisam CITAT "...komunicira putem elektroničke pošte, sa NN, u svezi najma apartmana, a da se nije odnosio profesionalno, stručno i korektno."
Drž Insp mi dolazi i traži da platim mandatnu kaznu 15k kn !!! Budući da je normana kazna 15-150k kn !!!
Normalno odbio sam platiti ucjenu, angažirao odvjetnika, alarmirao sve službe MINT, UHPU i hvala bogu hrpu kolega iz struke koji su se digli na noge.
Presuda na kraju donesena u moju korist.
I šta bih ja sad trebao kod nekog nadobudnog poslodavca raditi za 4-5kn ?

Dugo sam u turist. industriji, vjerujete ovakvih represija prije nije bilo. S toga se sve manje mojih kolega odlučuje negdje prelaziti u NO-NAME agencije. Jedan dobar agencijski softwer tipa ATDPazin košta 28k kn. Vi u startu morate uložiti u agencijski posao minimum 10k €. Ljudi ne znaju koje su to muke...
legaos is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2014., 15:52   #158
Quote:
dani.du kaže: Pogledaj post
Ja bih se priključio ovoj temi s par nedoumica.
1. Osnovano je d.o.o. s glavnom djelatnošću turistička agencija. Koje predradnje se sve mogu vršiti dok se još ne ispunjavaju svi tehnički preduvjeti za obavljanje djelatnosti? Npr. otvorena je firma i žiro-račun i sl. prijavljen je početak rada firme na poreznoj, znači početne radnje ali još nije pronađen adekvatan poslovni prostor i ne može se dobiti dozvola za rad turističke agencije. E sad da li se može npr. kupovati uredski materijal, kompjuter, izrada web stranice i sl. Također, koje su mogućnosti u vezi reklamiranja budući da još uvijek službeno nismo turistička agencija?
2. Osnivač firme koji je ujedno i direktor ima položeno za voditelja poslovnice tako da će kad se nađe poslovni prostor firma bez problema dobiti dozvolu za obavljanje djelatnosti. Vlasnik je ujedno zaposlen na puno radno vrijeme u nekoj drugoj firmi tako da je moje pitanje: Da li vlasnik firme (ujedno direktor i voditelj poslovnice) kasnije mora imati još nekoga zaposlenog na puno radno vrijeme i da li taj netko mora imati položen ispit za voditelja poslovnice ili je dovoljno što vlasnik ima položen ispit.
Također što se smatra pod punim radnim vremenom. Može li poslovnica raditi samo 8 sati tjedno npr. radno vrijeme subotom od 08 do 16.00 h?
Unaprijed zahvaljujem svima koji pokušaju dati neki odgovor, savjet ili bar jedan smile
Možeš kupovati uredski materijal, raditi web, ALI nema oglašavanja, reklamiranja itd. Dok ne dobieš MTU, te poslije toga Agencijski KOD, taj tvoj doo ti ne vrijedi ništa.
Vlasnik firme ako radi u drugoj firmi NE MOŽE i u svojoj firmi biti voditelj. Provjerena iNFO u MINT,UHPI i Državnom inspektoratu.
Znači mora imati osobu na puno radno vrijeme, - voditelja poslovnice.
NE poslovnica, ne može raditi samo 8h tjedno ili imati voditelja uposlenog na 1 dan mjesečno ili 4 sata dnevno ili bilo sta drugo. Provjerena INFO!(već je bilo sl pitanja na ovom forumu!)

Ako imate još bilo kakvih pitanja, pitajte, rado ću odgovoriti i na mail ako treba.
legaos is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2014., 20:25   #159
Quote:
legaos kaže: Pogledaj post
Možeš kupovati uredski materijal, raditi web, ALI nema oglašavanja, reklamiranja itd. Dok ne dobieš MTU, te poslije toga Agencijski KOD, taj tvoj doo ti ne vrijedi ništa.
Vlasnik firme ako radi u drugoj firmi NE MOŽE i u svojoj firmi biti voditelj. Provjerena iNFO u MINT,UHPI i Državnom inspektoratu.
Znači mora imati osobu na puno radno vrijeme, - voditelja poslovnice.
NE poslovnica, ne može raditi samo 8h tjedno ili imati voditelja uposlenog na 1 dan mjesečno ili 4 sata dnevno ili bilo sta drugo. Provjerena INFO!(već je bilo sl pitanja na ovom forumu!)

Ako imate još bilo kakvih pitanja, pitajte, rado ću odgovoriti i na mail ako treba.
Puno hvala na odgovoru!!! Znači jedini legalan način je ili dati otkaz i zaposliti se u vlastitoj firmi ili zaposliti nekoga tko ima položen ispit i odgovarajuće iskustvo.
dani.du is online now  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2014., 20:45   #160
Quote:
dani.du kaže: Pogledaj post
Puno hvala na odgovoru!!! Znači jedini legalan način je ili dati otkaz i zaposliti se u vlastitoj firmi ili zaposliti nekoga tko ima položen ispit i odgovarajuće iskustvo.
Da, tako je.

Inače, zašto novi zakon o TA nije prošao? Zato što su se pobunili "stariji" djelatnici, iskusniji vukovi, pobojali se za svoje pozicije i fotelje i sve je stopirano. Izmjena ove godine neće biti, a u budućnosti ko zna?
Jedino što nama svima nije jasno kako KOnzum-Tisak (ADnet, Atlas...) može prodavati turističe aranžmane na svojim policama/kioscima. Očito Zakoni ne vrijede za sve jednako.
legaos is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:27.