Natrag   Forum.hr > Društvo > Prirodne znanosti

Prirodne znanosti Čista znanost za jako pametne i one koji takvima žele postati
Podforum: Armstrong Station - Astronomija i astrofizika

Pogledaj rezultate ankete: Ufologija
Znanost 3 27.27%
Pseudoznanost 8 72.73%
Glasovatelji: 11. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 29.11.2007., 22:17   #1
Ufologija

Znanost ili pseudoznanost i molim moderatore da ne prebacuju ovo na NR jer me zanima kakvo ovdje mišljenje vlada
niko2006 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2007., 22:40   #2
Ni jedno od ponuđenog.
__________________
That awkward moment kad te ženska pita kako se pali pegla.
KungFuMonkey is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2007., 22:43   #3
Isto što i lov na vještice
Lem13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2007., 22:44   #4
Ne vidim zašto bi ufologija bila manje znanost nego ostale znanstvene discipline
niko2006 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2007., 22:50   #5
Ufologija je znanost koliko i frenologija.
Zapravo, znatno manje.
__________________
Neoriginalni ljudi kopiraju neoriginalne ljude, originalni kopiraju originalne.
sal_mirabilis is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2007., 22:52   #6
Kad bi se ufologija bavila onim što joj piše u nazivu onda bi možda i mogla biti znanost.
Međutim ufologija se bavi senzacionalističkim objašnjavanjem svake pojave na nebu kao manifestacije dolaska vanzemaljaca.
Lem13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2007., 22:54   #7
anketa ti ne valja. gdje je treća opcija: ništa od navedenog?
Tika is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2007., 23:09   #8
Nije da isiključivo moraju biti izvanzemaljci ali zašto se ta opcija toliko gura u stranu naprimjer: snimljen je objekt koji je u 5 sekundi ubrzao na 5 maha pa po meni je logično da se pri nečem takvom pomisli na izavanzemaljce.
niko2006 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2007., 23:20   #9
Quote:
niko2006 kaže: Pogledaj post
Nije da isiključivo moraju biti izvanzemaljci ali zašto se ta opcija toliko gura u stranu naprimjer: snimljen je objekt koji je u 5 sekundi ubrzao na 5 maha pa po meni je logično da se pri nečem takvom pomisli na izavanzemaljce.
Ili na nešto što je bilo bliže nego što je izgledalo.
Ili na još jednog fejkera.
Sjeća li se tko dokumentarca NLO kojeg je HRT prikazao negdje sredinom devedesetih?
Znam da je u njemu barem jedna snimka bila autentična.
__________________
Neoriginalni ljudi kopiraju neoriginalne ljude, originalni kopiraju originalne.
sal_mirabilis is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2007., 23:23   #10
Zašto bi takvo što bilo logično?
Ja bih pomislio na kuglastu munju.
Zašto baš na vanzemaljce?
Što su kuglaste munje dosadne, a vanzemaljci škakljaju maštu.
Na žalost u znanosti ne možemo gledati po kriteriju što bi nam bilo zanimljivije.
Vještice su potpuno ravnopravne vanzemaljcima, ali su postale zastarjele.
Vanzemaljci su postali moderni kada se počelo ozbiljno pričati o mogućnosti leta u svemir (oko 1948.).
Lem13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2007., 23:56   #11
Quote:
Lem13 kaže: Pogledaj post
Zašto bi takvo što bilo logično?
Ja bih pomislio na kuglastu munju.
Zašto baš na vanzemaljce?
Što su kuglaste munje dosadne, a vanzemaljci škakljaju maštu.
Na žalost u znanosti ne možemo gledati po kriteriju što bi nam bilo zanimljivije.
Vještice su potpuno ravnopravne vanzemaljcima, ali su postale zastarjele.
Vanzemaljci su postali moderni kada se počelo ozbiljno pričati o mogućnosti leta u svemir (oko 1948.).
Znači ti bih sve pripisao kuglastim munjama i slabovidnim osobama.Stotine slika i snimkih i sve ih možemo objesniti kuglastim munjama.Meni se čini da ti nisi dovoljno upoznat sa ovim fenomenom sa druge strane je se zanimam za ovaj fenomen još od malih nogu stoga mi je teško vjerovati da se sve to može pripisati tako jednostavno kuglastim munjama i drugim vremenskim hirovima.

Dovoljno ti je da pogledaš koliko ima slučajeva NLO u južnoj americi i kako je več tamo osnovana organizacija kolja se bavi NLO fenomenom,zapravo došlo je do toga da vojne pilote u čileu uče kako da izbjegavaju sudare sa nepoznatim objektima i skeptici nakraju hoče reći da se sve to ljudima pričinja zata jer su prema njima ljudi samo budale kojima je lako manipulirati.

Onda zašto nebi mogli NLOi biti izvanzemeljaci jesi li ti nešto ljubomoran zato što su izvanzemaljci tako popularni.
niko2006 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2007., 00:01   #12
Quote:
niko2006 kaže: Pogledaj post
Onda zašto nebi mogli NLOi biti izvanzemeljaci jesi li ti nešto ljubomoran zato što su izvanzemaljci tako popularni.
Izvini, ali
__________________
Neoriginalni ljudi kopiraju neoriginalne ljude, originalni kopiraju originalne.
sal_mirabilis is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2007., 00:09   #13
Quote:
sal_mirabilis kaže: Pogledaj post
Ili na nešto što je bilo bliže nego što je izgledalo.
Ili na još jednog fejkera.
Sjeća li se tko dokumentarca NLO kojeg je HRT prikazao negdje sredinom devedesetih?
Znam da je u njemu barem jedna snimka bila autentična.
Ne sjećam se bio sam premlad za to no večinom su ti dokumentarci previše napuhani uostalom su skoro svi takvi ipak je to više okrenuto široj publici.ne kažem ja da su to izvanzemaljci ali nešto mora biti,mene samo zanima zašto se ta mogučnost toliko ismijava.
niko2006 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2007., 00:22   #14
Quote:
niko2006 kaže: Pogledaj post
Onda zašto nebi mogli NLOi biti izvanzemeljaci jesi li ti nešto ljubomoran zato što su izvanzemaljci tako popularni.
Ma ne, vanzemaljci su ok, ono što nije u redu je pripisivanje svake pojave na nebu vanzemaljcima.
To me podsjeća na pričicu u kojoj je neki pastir stalno vikao "vuk,vuk", pa kada se vuk stvarno pojavio niko mu nije vjerovao.
Lem13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2007., 00:38   #15
Quote:
niko2006 kaže: Pogledaj post
Ne sjećam se bio sam premlad za to no večinom su ti dokumentarci previše napuhani uostalom su skoro svi takvi ipak je to više okrenuto široj publici.ne kažem ja da su to izvanzemaljci ali nešto mora biti,mene samo zanima zašto se ta mogučnost toliko ismijava.
Ismijava se fanatizam. Nesklonost bilo kakvom drugom objašnjenju. Misliš da su rani kršćani imali drugačiji tretman?
__________________
Neoriginalni ljudi kopiraju neoriginalne ljude, originalni kopiraju originalne.
sal_mirabilis is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2007., 00:41   #16
Evo nešto ozbiljno o vanjzemaljcima:
http://astro.fdst.hr/index.php?p=htt...zobio/seti.php
Lem13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2007., 01:00   #17
Ne bih baš rekao da je znanost, a nije ni pseudoznanost.
Dakle, UFO ili NLO je sve što leti po nebu, a ne zna se što je. Ufologija bi trebala baratati time. Ne bi trebala baratati "izvanzemaljskim letjelicama". A ipak, to čini.

Zato bih rekao da je to više nekakav slabašni pokušaj sistematiziranja znanja o NLO-ima, s tim da je kao disciplina, dosta zagađena luđacima i fanaticima koji nisu ništa drukčiji od ljudi koji sve pripisuju "duhom svetom" ili u nečistoćama na prozorima vide gospu.

Ufologija bi bila znanstvena disciplina kad bi sve materijale izlagala spartanskoj strogosti kritike. Ipak, materijali su extraordinary. I zahtijevaju onaj extraordinary proof.
No te kritike nema. Imamo poplavu "STO POSTO DEFINITIVNO izvanzemaljaskih letjelica ZAVJERA LOLZ OMG". Što knjige što web stranice.

I zato je bliža pseudoznanosti. No nije čista pseudoznanost.
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2007., 02:26   #18
Pa u ufologiji se 90% slučajeva smatra fake a 10% se proučava barem bi tako trebalo biti .Sad je problem u ovih 90% u koljim se javlja previše smeća što lažnih snimki što krivo protumačenih viđenja, a i puno ima tu teorija što još više zbunjuje i stvara još više nepotrebnog smeća tako da je tih malih 10% jako teško izvući.Kad zbrojiš sve skupa koliko diljem svijeta ima prijavljenih slučajeva NLO tih 10% je opet jako puno i nemože se tek tako zanemariti.

p.s

Zašto bi teorija da su to izvanzemaljci zahtijevala neki poseban tretman pa ne kosi se to sa nikakavim zakonima fizike.
niko2006 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2007., 02:29   #19
Quote:
Lem13 kaže: Pogledaj post
Evo nešto ozbiljno o vanjzemaljcima:
http://astro.fdst.hr/index.php?p=htt...zobio/seti.php
Zanimljiv link iako su po meni male šanse da bilo šta nađu ali ipak u ovom slučalju cilj opravdava sredstva
niko2006 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2007., 09:57   #20
Pisete koje sta a neznam dali ste se ikad procitali neku ozbiljnu knjigu o toj temi. Kao "odmah su to vanzemaljci itd.", gdje to pise ? Pa najveci rad imaju stime da 90 % slucajeva pogledaju i odmah bacaju a od ostalih bolje provjere i ipak veliku vecinu odbacaju. Ja mislim, da ostaju kojih 0.3 % sto vrijedi cuvati u arhivu - i niko ozbiljan kaze da su 100% vanzemaljci. No u nekim slucajima ipak ostaje dojam, da prirodni fenomeni tesko mogu pokazati takvo ponasanje, ali se ta mogucnost ipak ne odbacuje. U slucaju, da je fenomen vjestacke prirode se isto misli na vise mogucnosti, venzemaljci, ljudi iz buducnosti, bice sa nekog paralelnog svijeta ili nesto drugo. Ali sa takvim izjavama su ozbiljni znanstvenici pazljivi, jer si brzo diskreditiran, i ako su vanzemaljci u nekim slucajima potpuno dozvoljena spekulacija - i ako je danas moda (nazalost znanstvenici nisu imun na mode) predbaciti spekulaciju, ali spekulacija je temelj svakog neslucajnog otkrica, inace bi svako otkrice bilo 100% slucajno. Da ne spekuliramo, noz bi nam jos uvijek bio iz kamena.
__________________
Transparent na jednoj Anti-Bush Demonstraciji:
bombing for peace is like fucking for virginity
Rick23 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:26.