Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Dječje zdravlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.02.2009., 14:19   #41
naše iskustvo s refluksom

Moja bebica je još od dolaska iz bolnice stalno nešto grgljala, štuckala i mljackala, a obzirom da mi je to prvo i da su mi babe i stričevi govorili da se to djete glasa, nisam se obazirala. U drugom tjednu se počeo buditi sa plačem i stravičnom grimasom na licu na što bi ja odmah ulijetala sa cicom misleći da je gladan, i on bi onda halapljivo i neurotično cicao vrlo kratko i ponovo zaspao i tako unedogled; cicanje, vrisak, spavanje -nekad 10min, nekad pola sata, sat...
Sve moguće čarolije sam isprobavala ne bi li uhvatila neki uzorak u tom ponašanju, dok jednu noć nisam uspjela ostati budna nakon što je zaspao i promatrala ga dok nije počeo vriskati. U jednom momentu sam, doslovce, čula kako ga zapljuskuje tekućina iz želuca sve do nosića (začepio bi mu se taj čas ako je mlijeko u želucu bilo već probavljeno pa bi doplutao sirić) i onda gutanje tog kiseliša i vrisak. Našla sam na rodinim stranicama tekst o refluksu i još par dana se raspitivala i uspoređivala simptome i tek u trećem tjednu smo otišli kod pedijatra. Žao mi je da nisam otišla odmah čim sam posumnjala da se jadničak ne muči. Pedijatar nas je poslao kod gastroenterologa na ultrazvuk i tamo su ustanovili GERB, koji bi se za razliku od fiziološkog GER-a, trebao dijagnosticirati uvijek kada je kvaliteta života djeteta i obitelji ozbiljno narušena, a ne čekati da dođe do upale uha, erozije jednjaka, odbijanja hrane i sličnih komplikacija..
Refluks će se teže otkriti ako je beba dojena, jer u pravilu beba dobro napreduje obzirom da stalno traži cicu ne bi li isprala kiselinu iz grla.
Moj pedijatar je reagirao na spomen zabacivanja glave i istezanja vratića, a čini mi se da inače ne bi obzirom da je beba "dobrog općeg stanja" i lijepo dobiva na težini. Dobili smo Ranitidin-Zantac kojeg se kupi u Italiji i koristimo ga 4. dan. Čini mi se da su epizode sa vraćanjem hrane smanjene, a i kada se vrati, nema vriskanja... I ono što mi se najviše sviđa, odspavao je odmah drugi dan uzimanja lijeka 3 sata u komadu!
talic is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2009., 22:18   #42
Quote:
talic kaže: Pogledaj post
Dobili smo Ranitidin-Zantac kojeg se kupi u Italiji i koristimo ga 4. dan. Čini mi se da su epizode sa vraćanjem hrane smanjene, a i kada se vrati, nema vriskanja... I ono što mi se najviše sviđa, odspavao je odmah drugi dan uzimanja lijeka 3 sata u komadu!

Molim te reci mi u kojoj ste bolnici bili i kod kojeg liječnika ako nije problem! I dali taj lijek može i za malo starije djete! Dali vam je doktor rekao koliko dugo treba uzimati taj lijek?

Moj maleni je još kao beba imao toliko očite znakove refluksa a mene su svi živi uvjeravali da mu nije ništa jer je dobro napredovao! A bilo je povraćanja u mlazovima, nepodnošenja mlječnih formula , znači samo moje mljeko je mogao, stalno je bljuckao i tekuće i usireno mljeko i to u par puta sam vidjela kako samo mlaz izleti iz usta a on je mirovao, ležao, šokirala sam se! Ali kako je pn počeo sjediti i hodati to se kao zaboravilo i smanjilo ali je počelo movraćanje i bolovi u trbuhu i kiselina koja se vraćala za koju on nije znao reči! Pa smo tek sada po doktorima i bila bi ti zahvalna na bilo kakvim informacijama! Iako znam da nije isto kod male bebe i kad malo poraste djete, jer se maloj bebi pretpostavlja da će to nestati kroz prvu godinu života, uglavnom!
__________________
Tko me voli kaže mi što zna i da mi što ima!!!
crvena ruža is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2009., 21:42   #43
Rijeka, dječja bolnica Kantrida doc. Barbarić.
Inače, već nam je pedijatar prepisao taj Zantac, a kod gastroenterologa nas je poslao onako, reda radi, da potvrdi njegovu dijagnozu. Zantac piju i odrasli, samo se doza prilagođava kilaži.
GER se osim ovom vrstom lijeka, liječi i preparatima koji djeluju na jačanju tonusa mišića koji "brtvi" želučić ili operacijom- sve ovisi koji je uzrok vraćanja želučanog sadržaja. Ima dosta stranih sajtova o refluksu, probaj sa - Acid reflux in infants, GERD in infants.
Refluks zbilja je normalna pojava u beba i uglavnom je poslijedica nerazvijenog probavnog sustava (slab donji sfinkter i kut pod kojim se spajaju želučić i jednjak) koji s vremenom sazrije i problemi nestanu, takav se refluks naziva GER, a kada to vraćanje kiselog sadržaja jako muči bebu (onemogućava san, tjera u plač....) onda postoji opasnost da kiselina nadraži sva tkiva koja joj se nađu na putu- glasnice, sluznicu uha, grla i nosa, pluća- ako se djete zagrcava sadržajem i prouzroče upale, bronhitise, promuklost... to je onda GERB- bolest- skup raznih simptoma koji za uzrok imaju kiselinu. Mom je pedijatru, na sreću, bilo dovoljno to što beba loše spava i nije čekao da dobije upalu uha ili pluća, da bi nam prepisao lijek.
Nadam se da sam ti pomogla. Na stranicama na hrvatskom ima jako malo za čitati o tome..
talic is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2009., 23:41   #44
Baš ću pitati doktoricu kad budemo išli na kontrolu za taj lijek! A reci mi molim te taj ljek na koji način djeluje, na taj tonus mišića što si spomenula ili smanjenje kiseline?
__________________
Tko me voli kaže mi što zna i da mi što ima!!!
crvena ruža is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2009., 14:56   #45
smanjuje kiselost...
talic is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2009., 21:49   #46
A jeli to nešto kao Controloc?
__________________
Tko me voli kaže mi što zna i da mi što ima!!!
crvena ruža is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2010., 14:22   #47
super mi je što sam naišla na ovo jer u zadnje vrijeme sam puno slušala o ger-u i gerbu. zanima me da li ima lijek prevacid kupiti u hrvatkosj (rodica u americi je koristila, njena curica je imala gerb).
e i zanima me kako doktoru objasniti da u pitanju nisu obični grčevi nego nešto drugo. meni svi govore da se radi o grčevim a i govore ''ma proći će do 4. mj.''..
__________________
stigla cvrčkica :D
abattoir is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2010., 22:51   #48
I mi smo imali problem s refluksom,vec u rodilistu!
Mali je povracao u mlazovima,to je bilo strasno za vidjet,kako li je tek njemu bilo jadnicku..

Kad je dosao doma,jednu sam noc cak nazvala hitnu jer sam bila na rubu zivaca.Sisao je,pa grcao,kasljao,povracao,izvijao se,zabacivao glavicu..nisam imala pojma sto se dogadja i sto da napravim.

Radi refluksa bilo je jako puno problema s dojenjem.

Tada je pedijatar utvrdio kako se radi o refluksu i cekamo da prodje.

Mali ima 4 mj i desetak dana i jos nije proslo.

Nakon podoja dignem ga i on podrigne,a odmah iza toga redovito ide hrana iz zeluca vani,osjetim to na svojim prsima dok ga nosim.
Svaki put povrati usireno mlijeko.
I to u mlazu,po podu..
Ne znam vise sta ciniti osim cekati....

Ili ima neko drugo rjesenje??
PS Maleni super napreduje,samo se eto mucimo s tim..
Corina26 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.07.2010., 13:41   #49
evo ti link na jednu stranicu pa potraži, možda nađeš nešto...jedino što sam ja lula za to su ta dva lijeka za koje ne znam jel se mogu kod nas nabaviti..
http://www.marci-kids.com/
sretno i nadam se da će vam brzo proći
__________________
stigla cvrčkica :D
abattoir is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2010., 11:32   #50
refluks

moj mali je imao refluks..uz to je bio i alergičan na mlijeko tako da smo imali šou stalno,meni su rekli da refluks nestaje do 10 mj i tako je i bilo,nakon 10mj sve se poćelo smirivat a do tad je bilo grozno što se tiče povračanja.s obzirom na alergiju jeo je posebno mlijeko jer nije mogo ono za refluks.bilo je gadno ali prođe i nije opasno ako djete dobro napreduje samo ga treba bolje pazit,držat na povišenom,ja svog dok je boi bebica nisam ostavljala ni minutu samog jer je stalno iz njega izlazilo,kroz usta ,nos...užas.
eli 1983 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2010., 07:38   #51
Vec danima googlam, i jedino ovde nadjoh neke pametne stvari o GER-u. Naime, moj malisa ima 2 i po mj i odjednom je poceo odbijati hranu. Ranije mu se desavalo da povrati, ne tako cesto, ali konacno odbijanje mleka je pocelo kada je povratio citav obrok. Vadili krv, kontrolisali urin, usta, grlo, nos, usi...nije mu nista. Nadjem ja sta ga muci, ali ovde pedijatri odmahuju glavom jer je za njih refluks samo povracanje u mlazu posle svakog obroka i gubljenje na tezini, samo tada reguju. Podigla sam nagib kreveta i hranim ga u snu, posto je drugacije nemoguce. Posle jela ga drzim uspravno ali nema poboljsanja. Vratili smo i dva nocna obroka, ne bi li malo vise jeo, i nadam se da ce dobiti na kilazi. Da sam na vreme primetila, mozda sam mogla da sprecim odbijanje hrane, ali ko je uopste razmisljao o refluksu. Stalno stuca, salbo spava preko dana i normalnim pedijatrima bi to bilo dovoljno da vide da dete ima problem.
Molila bih vas da mi neko od vas kaze, da li je imao ovakav problem, tj da dete odbija obroke kad je budno, i kako i kada ste to resili?
minavb is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2011., 20:55   #52
sumnjam da mi beba ima refluks...stara je mjese i pol...rodjena u 26-om tjednu...u rodilištu je već počela povračati
i izgubila 340 grama...nakon toga je počela lijepo dobivati na težini ali povračanje je i dalje učestalo...u pitanju
su velike količine...povrača nakon obroka...nakon sat,dva...ili prije idućeg obroka...iznenada počne vrištati i plakati
i smiri se tek nako što povrati...večeras sam se zaletila do pedijatrice da ju pitam za to pa mi je rekla da se ne poduzima
ništa ukoliko beba lijepo napredujee,da je to onda fiziološki i da se čeka da se sve razvije a ako gubi ili ne dobiva na težini
ili ima neke popratne smetnje da se onda šalje na pretrage...da li su i vama tako rekli?
__________________
Imati dijete znači kako ni u jednom dijelu toga puta jednostavno ne možeš zamisliti da ga je moguće voljeti više nego ga već voliš, jer sav se topiš od ljubavi, voliš koliko uopće ljudsko biće može voljeti, a onda zapravo shvatiš da voliš ga još i više.
Nova0303 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2011., 21:28   #53
Quote:
Nova0303 kaže: Pogledaj post
sumnjam da mi beba ima refluks...stara je mjese i pol...rodjena u 26-om tjednu...u rodilištu je već počela povračati
i izgubila 340 grama...nakon toga je počela lijepo dobivati na težini ali povračanje je i dalje učestalo...u pitanju
su velike količine...povrača nakon obroka...nakon sat,dva...ili prije idućeg obroka...iznenada počne vrištati i plakati
i smiri se tek nako što povrati...večeras sam se zaletila do pedijatrice da ju pitam za to pa mi je rekla da se ne poduzima
ništa ukoliko beba lijepo napredujee,da je to onda fiziološki i da se čeka da se sve razvije a ako gubi ili ne dobiva na težini
ili ima neke popratne smetnje da se onda šalje na pretrage...da li su i vama tako rekli?
Moja je rodjena u 36-om tjednu i imali smo istu stvar. Jako bljucanje/povracanje poslije obroka, nakon sat, dva, ma u principu stalno. Lijepo je dobivala na tezini i napredovala, probali smo i smanjiti kolicinu hrane (pila je izdojeno mlijeko na bocicu) jer nam je prvo pedijatrica rekla da mozda previse pojede. Nista nije pomoglo. Di god smo isli i pitali svi su nam dali isti odgovor da samo treba cekati da sve sazrije jer ona kao dobro napreduje i samo je to bitno, na pretrage se salje ako dijete ne napreduje ili ima nekih vecih problema. Cak i kad smo uveli dohranu je bljucala dosta i cesto. Prestalo je tek sa 10 mj.
Chelonia is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2011., 21:47   #54
hvala ti...u petak mi dolazi patronažna na vaganje pa ćemo vidjeti...nadam se da i dalje dobiva na težini...
__________________
Imati dijete znači kako ni u jednom dijelu toga puta jednostavno ne možeš zamisliti da ga je moguće voljeti više nego ga već voliš, jer sav se topiš od ljubavi, voliš koliko uopće ljudsko biće može voljeti, a onda zapravo shvatiš da voliš ga još i više.
Nova0303 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2011., 21:53   #55
Quote:
Nova0303 kaže: Pogledaj post
hvala ti...u petak mi dolazi patronažna na vaganje pa ćemo vidjeti...nadam se da i dalje dobiva na težini...
Nadam se da napreduje i da ipak nemate problema s refluksom. Ja sam isto mislila da moja ima i bila stalno u strahu, sve sto bi pojela bi islo van. Masina se stalno vrtila koliko gaza, bodica, robe i posteljine je bilo mokro.
Sretno
Chelonia is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2011., 22:03   #56
Quote:
Chelonia kaže: Pogledaj post
Nadam se da napreduje i da ipak nemate problema s refluksom. Ja sam isto mislila da moja ima i bila stalno u strahu, sve sto bi pojela bi islo van. Masina se stalno vrtila koliko gaza, bodica, robe i posteljine je bilo mokro.
Sretno
isto i kod nas...svaki tjedan odem kupiti paket gaza... pitam se šta ostane u njoj kad toliko ispovrača...
__________________
Imati dijete znači kako ni u jednom dijelu toga puta jednostavno ne možeš zamisliti da ga je moguće voljeti više nego ga već voliš, jer sav se topiš od ljubavi, voliš koliko uopće ljudsko biće može voljeti, a onda zapravo shvatiš da voliš ga još i više.
Nova0303 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2011., 22:09   #57
Quote:
Nova0303 kaže: Pogledaj post
isto i kod nas...svaki tjedan odem kupiti paket gaza... pitam se šta ostane u njoj kad toliko ispovrača...
Tako smo i mi mislili, ali eto ocito ostane jer je dobivala na tezini.
E, ubilo me tih 10 mjeseci konstantnog bljucanja i povracanja, jest da je puno vise bljucala i to poprilicne kolicine, nije bas islo u mlazu van, to je bilo rijetko.
Jos i sad zna malo bljucnuti ne vezano koliko ni sto pojede ali ni priblizno kao prije.

Nadam se da ce kod vas to puuuuuno prije proci.
Chelonia is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2011., 22:13   #58
nadam se i ja...hvala još jednom na info...
__________________
Imati dijete znači kako ni u jednom dijelu toga puta jednostavno ne možeš zamisliti da ga je moguće voljeti više nego ga već voliš, jer sav se topiš od ljubavi, voliš koliko uopće ljudsko biće može voljeti, a onda zapravo shvatiš da voliš ga još i više.
Nova0303 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2011., 22:40   #59
Quote:
Nova0303 kaže: Pogledaj post
isto i kod nas...svaki tjedan odem kupiti paket gaza... pitam se šta ostane u njoj kad toliko ispovrača...
joj i moja povraca za popizdit....isto ko i kod tebe stalno cak i prije obroka povraca...pitam se sta joj ostane i od ceg napreduje...
al napreduje jbga...sad za mjesec dana dobila 1100 tak da nista i dalje se bori...
bas gledala malcolm u sredini onu seriju pa ono njihova beba povraca po ami a ona obukla vrecu za smece na sebe ko kabanicu....
podsjeti me na mene....i meni dodje nekad da kabanicu obucem i sebi i njoj...
masine sa robom stalno se peru....
__________________
Jel bas moras da dises dok sam nervozna !!!?HA!??
mafri is online now  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2011., 22:41   #60
Quote:
Chelonia kaže: Pogledaj post
Tako smo i mi mislili, ali eto ocito ostane jer je dobivala na tezini.
E, ubilo me tih 10 mjeseci konstantnog bljucanja i povracanja, jest da je puno vise bljucala i to poprilicne kolicine, nije bas islo u mlazu van, to je bilo rijetko.
Jos i sad zna malo bljucnuti ne vezano koliko ni sto pojede ali ni priblizno kao prije.

Nadam se da ce kod vas to puuuuuno prije proci.
ajme jest me utjesi.....
10 mjeseci....
__________________
Jel bas moras da dises dok sam nervozna !!!?HA!??
mafri is online now  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:22.