Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.05.2011., 11:14   #21
Quote:
pp5d6 kaže: Pogledaj post
Boka je za vrijeme prve autrijske vlasti,francuske uprave i druge austrijske uprave bila uvijek dio Dalmacije.
Samo ni za jednu od tih uprava Dalmacija nije bila pod Hrvatskom, čak je i svoj sabor imala.

Boka je u Hrvatskoj u cjelokupnoj povijesti bila 4 godine, 1918-1922, i to je sve. Ni pod Dubrovnikom nije bila, ako se pokušava vaditi na to. Ergo, Boka nije povijesno dio nikakve Hrvatske.
__________________
Jedni grade vlade da se lakše krade, drugi biljke sade, a treći ih vade.
banderas is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2011., 11:34   #22
Quote:
banderas kaže: Pogledaj post
Samo ni za jednu od tih uprava Dalmacija nije bila pod Hrvatskom, čak je i svoj sabor imala.

Boka je u Hrvatskoj u cjelokupnoj povijesti bila 4 godine, 1918-1922, i to je sve. Ni pod Dubrovnikom nije bila, ako se pokušava vaditi na to. Ergo, Boka nije povijesno dio nikakve Hrvatske.
ma ne gledaj to tako,kome je bliža ta kultura,Crnoj Gori,Trebinju,ili Dubrovniku,SPlitu?
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2011., 11:37   #23
Quote:
banderas kaže: Pogledaj post
Samo ni za jednu od tih uprava Dalmacija nije bila pod Hrvatskom, čak je i svoj sabor imala.

Boka je u Hrvatskoj u cjelokupnoj povijesti bila 4 godine, 1918-1922, i to je sve. Ni pod Dubrovnikom nije bila, ako se pokušava vaditi na to. Ergo, Boka nije povijesno dio nikakve Hrvatske.
Današnji glavni grad Hrvatske je tek nekoliko zadnjih stoljeća u Hrvatskoj, ako ćeš tako gledati.
__________________
ponedijak džigerice i zeja na uju za obid manistre u suvo za večeru, utorak nje š njon, srida hobotnice ispo cripnja za obid sardele u savur za večeru, četrtak nje š njon, petak šuga o losture š njokin za obid grancigule na buzaru za večeru, subota nje š njon, nedija nje š njon nje š njon
Liburn is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2011., 12:27   #24
Quote:
Liburn kaže: Pogledaj post
Današnji glavni grad Hrvatske je tek nekoliko zadnjih stoljeća u Hrvatskoj, ako ćeš tako gledati.
nekim kolegama povijest počinje 1918.
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2011., 14:15   #25
Quote:
banderas kaže: Pogledaj post
Samo ni za jednu od tih uprava Dalmacija nije bila pod Hrvatskom, čak je i svoj sabor imala.

Boka je u Hrvatskoj u cjelokupnoj povijesti bila 4 godine, 1918-1922, i to je sve. Ni pod Dubrovnikom nije bila, ako se pokušava vaditi na to. Ergo, Boka nije povijesno dio nikakve Hrvatske.
A period 1943.-45. smo zaboravili, ha?
__________________
Bolje da te Turčin goni mačem nego Nijemac sa perom.
Zagorski Križar is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2011., 14:28   #26
tom jednostavnom logikom zadar možemo slobodno otpraviti nazad u italiju, a baranju u mađarsku
__________________
Ceterum autem censeo Dilbertum et Transmontanam Crucesignatum delendam esse.
Dilecto Filio is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2011., 15:50   #27
Quote:
Dilecto Filio kaže: Pogledaj post
tom jednostavnom logikom zadar možemo slobodno otpraviti nazad u italiju, a baranju u mađarsku
A kad je Baranja bila dio HR prije Tita ?
__________________
Bolje da te Turčin goni mačem nego Nijemac sa perom.
Zagorski Križar is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2011., 16:05   #28
ne govorim ja o vremenu prije ili poslije tita, već o tome da neki na temelju nekoliko godina nečije političke vlasti stvaraju dalekosežne zaključke.

s druge strane, ovaj michaelov argument...
Quote:
ma ne gledaj to tako,kome je bliža ta kultura,Crnoj Gori,Trebinju,ili Dubrovniku,SPlitu?
tako neki talijan može reći, kome je bliža kultura pule, zadra - italiji ili zagrebu, varaždinu...
__________________
Ceterum autem censeo Dilbertum et Transmontanam Crucesignatum delendam esse.
Dilecto Filio is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2011., 09:10   #29
Quote:
Dilecto Filio kaže: Pogledaj post
tako neki talijan može reći, kome je bliža kultura pule, zadra - italiji ili zagrebu, varaždinu...
Ajde D.F. ne možeš ni tako... neki mađar ili austrijanac onda može reći kome je bliža kultura zagreba ili varaždina - austriji i mađarskoj ili dalmaciji...

Michael je mislio na kulturnu, civilizacijsku i etničku (jezičnu) povezanost Boke sa Dalmacijom i to je OK. Na kraju krajeva di se danas nalaze stara bokeljska prezimena? Pa u telefonskim imenicima u Hrvatskoj. Jerbo su, kad im se svijet počeo mjenjati pod naletom doseljenika iz unutrašnjosti, masovno migrirali na zapad u Dalmciju i Hrvatsku di su i osjećali da pripadaju.
__________________
ponedijak džigerice i zeja na uju za obid manistre u suvo za večeru, utorak nje š njon, srida hobotnice ispo cripnja za obid sardele u savur za večeru, četrtak nje š njon, petak šuga o losture š njokin za obid grancigule na buzaru za večeru, subota nje š njon, nedija nje š njon nje š njon
Liburn is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2011., 09:50   #30
ok, ne da mi se uplitati u generaliziranje i njegovo dekonstruiranje
__________________
Ceterum autem censeo Dilbertum et Transmontanam Crucesignatum delendam esse.
Dilecto Filio is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2011., 12:25   #31
Vidim da se spominje da Kotor nikada nije bio u Hrvatskoj, no što ćemo s izvorom kojeg ostavlja Niketas Choniates:

Car (Emanuel) bijaše dočuo, kako je Stjepan Nemanja čovjek nemirna i nezasitna duha, udario na susjedne zemlje, pa da si zaboravivši na svoj priašnji udes prisvaja Hrvatsku i oblast Kotorsku.


balkanski pastuh is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2011., 12:42   #32
Quote:
Dilecto Filio kaže: Pogledaj post
ne govorim ja o vremenu prije ili poslije tita, već o tome da neki na temelju nekoliko godina nečije političke vlasti stvaraju dalekosežne zaključke.

s druge strane, ovaj michaelov argument...


tako neki talijan može reći, kome je bliža kultura pule, zadra - italiji ili zagrebu, varaždinu...
Sve pet, ja sam samo čovjeku napomenuo da je zaboravio na još dvije godine kad je Boka bila u sastavu hrv. države .

Talijan se može skriti u rupu jer da nije bilo Garibaldija i Pijemonta, ne bi bilo ni danas Italije.

P.S. Da li znate da je jedan od najodanijih Pavelićevih ustaša bio Bokelj Ante Moškov?
__________________
Bolje da te Turčin goni mačem nego Nijemac sa perom.
Zagorski Križar is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2011., 13:02   #33
Quote:
balkanski pastuh kaže: Pogledaj post
Vidim da se spominje da Kotor nikada nije bio u Hrvatskoj, no što ćemo s izvorom kojeg ostavlja Niketas Choniates:

Car (Emanuel) bijaše dočuo, kako je Stjepan Nemanja čovjek nemirna i nezasitna duha, udario na susjedne zemlje, pa da si zaboravivši na svoj priašnji udes prisvaja Hrvatsku i oblast Kotorsku.


zapravo, piše "napada hrvatsku i prisvaja vlast nad kotorom". to je svakako zanimljiva vijest. evo margetićevog komentara (hrvatska i crkva u srednjem vijeku, str. 108)

Quote:
Hauptmann smatra da je u Mihajlovoj državi u Duklji vodeće pleme bilo Hrvati, a u pokrajini Raškoj Srbi. Nasuprot tome, Jireček, Kovačević i Kalić misle da je riječ o "pravoj" Hrvatskoj. Kalić tvrdi da je tekst posve jasan, jer Honijat rabi dva glagola, jedan za Hrvatsku, drugi za Kotor i dodaje: "Ovaj tekst ne pruža materijal za zaključak da je Kotor spadao u Hrvatsku; on mu protureči". Argument nije dovoljno uvjerljiv. Honijat rabi dva glagola zato da bi naglasio razliku u posljedicama Nemanjina prodora do mora. Nemanja je podjarmio Hrvatsku, tj. njoj je u cijelosti nametnuo svoju vlast i zbacio postojeću, dok je u Kotoru ostala dotadanja gradska vlast, ali je ona priznala Nemanjin suverenitet. Ne vidimo proturječnost. Usto, podjarmljivanje Hrvatske najprirodnije je tumačiti upravo onako kako ga je Honijat stilizirao i napisao. U protivnome treba objašnjavati da je Honijat doduše napisao da je Nemanja podjarmio Hrvatsku, ali da je pri tome mislio samo jedan njezin mali dio. Zato Kovačević pomalo "pomaže" svojoj tezi i prevodi da je Nemanja "počeo osvajati Hrvatsku", ali nejasnoće i dalje ostaju. Sve teškoće nestaju ako se tekst shvaća, kako je i napisan: Nemanja doista "podjarmljuje Hrvatsku" tj. u ovome kontekstu Duklju.
__________________
Ceterum autem censeo Dilbertum et Transmontanam Crucesignatum delendam esse.
Dilecto Filio is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2011., 13:23   #34
U posadi jednog broda pod stranom zastavom sačinjenoj uglavnom od Dalmatinaca se našli jedan originalni Bokelj i jedan Crnogorac i već prvi dan se posvađali oko Boke, je li ona trebala biti u Hrvatskoj ili u C.G. Crnogorac mu je mahao sa kartom Crne Gore i tvrdio da su Crnogorci svi koji su u C.G. a Bokelj se branio: mi smo Dalmatinci i Hrvati a ne vaši, vi ste sišli s brda i osvojili nas.

Pravih Bokelja je ostalo malo u današnjoj Boki, uglavnom su se raselili u Hrvatsku i u dijasporu tokom zadnjih 200 god., pa se njihov glas i ne čuje. Ali načuo sam da franjevački samostan u Kotoru čuva razno razne dokumente o tim ljudima pa tako i njihov identitet.
__________________
ponedijak džigerice i zeja na uju za obid manistre u suvo za večeru, utorak nje š njon, srida hobotnice ispo cripnja za obid sardele u savur za večeru, četrtak nje š njon, petak šuga o losture š njokin za obid grancigule na buzaru za večeru, subota nje š njon, nedija nje š njon nje š njon
Liburn is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2011., 13:50   #35
Srijo ja davno onomad, prije skoro triest lita jednu Bokeljku i kad mi je rekla da je iz Boke ja njoj, "Oooo Crnogorka!"

Sumalo me nije odalamila pleskon.

otad više ne brkan
Zavelim is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2011., 14:02   #36
Quote:
Zavelim kaže: Pogledaj post
Srijo ja davno onomad, prije skoro triest lita jednu Bokeljku i kad mi je rekla da je iz Boke ja njoj, "Oooo Crnogorka!"

Sumalo me nije odalamila pleskon.

otad više ne brkan
Da, to san i ja skužija, jako su ponosni i drže se Hrvatima više nego mnogi drugi Hrvati, npr. mnogi Zagrepčani. Osjetljivi su na to...
__________________
ponedijak džigerice i zeja na uju za obid manistre u suvo za večeru, utorak nje š njon, srida hobotnice ispo cripnja za obid sardele u savur za večeru, četrtak nje š njon, petak šuga o losture š njokin za obid grancigule na buzaru za večeru, subota nje š njon, nedija nje š njon nje š njon
Liburn is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2011., 14:02   #37
D.F. Ti si na ti sa literaturom. Ima li novijih radova o povijesnom etnosu Boke?
__________________
ponedijak džigerice i zeja na uju za obid manistre u suvo za večeru, utorak nje š njon, srida hobotnice ispo cripnja za obid sardele u savur za večeru, četrtak nje š njon, petak šuga o losture š njokin za obid grancigule na buzaru za večeru, subota nje š njon, nedija nje š njon nje š njon
Liburn is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2011., 02:02   #38
Quote:
Liburn kaže: Pogledaj post
Da, to san i ja skužija, jako su ponosni i drže se Hrvatima više nego mnogi drugi Hrvati, npr. mnogi Zagrepčani. Osjetljivi su na to...
Kako koji, neki se smatraju prvenstveno Bokeljima. Tamošnje katoličko stanovništvo se ipak relativno nedavno konstituiralo kao hrvatsko, povijesno s Hrvatskom nemaju baš neke veze, a katolicizam u cijelom tom području (i južnije od Boke) je ipak posljedica Venecije, a ne Hrvatske.
Općenito mi se čini da je u tim područjima regionalizam poprilično jak i ponegdje čak i "nadjačava" nacionalnu komponentu. Ima toga i u samom Dubrovniku s "Gosparima".
__________________
Jedni grade vlade da se lakše krade, drugi biljke sade, a treći ih vade.
banderas is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2011., 15:13   #39
Quote:
Liburn kaže: Pogledaj post
D.F. Ti si na ti sa literaturom. Ima li novijih radova o povijesnom etnosu Boke?
iskreno, nisam baš siguran. nekako mi se čini da bi ta pitanja trebala ići pod nadležnost zavoda za povijesne znanosti HAZU u dubrovniku, ali među publikacijama nisam našao nešto na tu temu. za crnogorce ne znam dal su nešto pisali po tom pitanju.
__________________
Ceterum autem censeo Dilbertum et Transmontanam Crucesignatum delendam esse.
Dilecto Filio is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2011., 17:31   #40
digresija

Quote:
Liburn kaže: Pogledaj post
Da, to san i ja skužija, jako su ponosni i drže se Hrvatima više nego mnogi drugi Hrvati, npr. mnogi Zagrepčani. Osjetljivi su na to...
Bokelji katolici su Hrvati, ali oni starosjedioci koji su pravoslavci su Srbi, nešto kao i u ostatku Dalmacije.

E sad oni što su sišli sa Brda u prošlom stoljeću su Crnogorci, ali Boka se punila i iz istočne Hercegovine, a to nisu Crnogorci.

Zapravo podjela je vidljiva ako se gleda granica mletačkih posjeda u Boki. Onaj dio koji Turci nisu uzeli je ostao većinski katolički i hrvatski, a danas je crnogorski zbog doseljavana iz zaleđa. Tu treba dodati i Tivar gdje su Hrvati još prije 30-ak godina držali relativnu većinu. Tu je doseljena masa izbjeglica i vojnih lica tako da su i tu ojačali Srbi. Tivat je relativno mala općina sa 7-8 000 stanovnika tako da 1500-2000 doseljenika može podosta izmijeniti etničku sliku.

Nekakav bastion srpstva u CG, po mom sudu nisu toliko sjeverna područja CG nego upravo Herceg Novi.

Vjerujem da će po novom popisu Crnogorci imati jaku većinu na području općine Kotor, a da će drugi po brojnosti biti najvjerovatnije Hrvati s tim da će broj katolika u općini Kotor svakako biti veći od broja onih koji su se izjasnili Srbima. Općina Tivat je tricky... Imati će najveći udio Hrvata od svih općina Boke, ali lako je moguće da Srba bude više, zbog razloga koje sam naveo. Herceg Novi će imati jaku srpsku većinu, vjerovatno preko 60%...
demon is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:09.