Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nekretnine

Nekretnine Vlasništvo, posjed, gruntovnica, porezi i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.05.2007., 22:58   #1
Porez na promet nekretnina - Q&A

Ako želi brat pokloniti zemljište svojoj sestri u Hrvatskoj,koji porez je potrebno platiti i koliko?

Hvala
FinaSlovenka is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2007., 02:41   #2
Quote:
FinaSlovenka kaže: Pogledaj post
Ako želi brat pokloniti zemljište svojoj sestri u Hrvatskoj,koji porez je potrebno platiti i koliko?

Hvala
Porez na darivanje je 5%, ukoliko uopce kaci.
A jel kaci il ne se vidi iz sljedeceg:

Zakon o porezu na promet nekretnina
Quote:
Porezna oslobođenja pri nasljeđivanju, darovanju i drugom stjecanju nekretnina bez naknade
Članak 13.
Porez na promet nekretnina pri nasljeđivanju, darovanju i drugom stjecanju nekretnina bez naknade ne plaćaju:
...
2. braća i sestre, njihovi potomci te zetovi i snahe ostavitelja ili darovatelja kada nasljeđuju ili primaju na dar poljoprivredno zemljište, ako im je poljoprivreda osnovni izvor prihoda,
3. braća i sestre, njihovi potomci te zetovi i snahe ostavitelja ili darovatelja, kada nasljeđuju ili primaju na dar nekretnine, ako su s ostaviteljem ili darovateljem živjeli u gospodarskoj zajednici u vrijeme izgradnje građevine, stjecanja druge nekretnine, ostaviteljeve smrti ili primitka dara. Gospodarskom zajednicom, u smislu ovoga Zakona, smatra se zajedničko stjecanje prihoda i imovine te raspolaganje prihodima i imovinom koja se nasljeđuje ili daruje,
...
Prebo is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2007., 11:07   #3
Poreza na darovanje nema samo između roditelja i djece. Sve drugo podliježe porezu od 5 %.
xanas is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2007., 14:09   #4
Quote:
xanas kaže: Pogledaj post
Poreza na darovanje nema samo između roditelja i djece. Sve drugo podliježe porezu od 5 %.
Da nisi ti to malo previse pojednostavnio.
Po ovoj tvojoj logici bi sin mogao darovat roditeljima pa onda roditelji daruju kcerki i nitko ne plati porez
Prebo is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2007., 14:39   #5
a koliko ja znam, tako ljudi i rade
__________________
krhko je znanje
vaci is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2007., 16:10   #6
Quote:
vaci kaže: Pogledaj post
a koliko ja znam, tako ljudi i rade
tocno, al nije moralno rec covjeku kako da zajebe drzavu

Quote:
1. bračni drug, potomci i preci te posvojenici umrlog ili darovatelja,
Prebo is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2007., 17:18   #7
Ako bi ovo gore bilo točno, onda je država ta koja je za*ebala samu sebe. U tom bi slučajno nemoralno bilo da to znaju samo poreznici i ostali drž. službenici.
__________________
:)
colour is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2007., 08:46   #8
Darovana kuća

Mislim da sam ovo pitanje postavila bila na krivom forumu pa ću ga ponoviti i ovdje!

Da li se na na darovni ugovor plaća porez na PPDS, na darovanje kuće? Da li je istina da ako moja baka daruje kuću meni kao unuci i mom dečku s kojim nisam vjenčana, da on mora platiti porez na svoj dio, odn. da li i ja moram nešto platiti? I da li ako ja ne moram, a on da,jel bi se izbjeglo da da smo vjenčani i imamo zajedničko prezime?

Molim odgovor ako ste upoznati s time i unaprijed zahvaljujem!
cinderella25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2007., 09:33   #9
Nekretnina mora bit 10god u vlasništvu osobe koja je darovatelj kako se porez ne bi platio. napravi se darovnica i jedini trošak je onaj javnog bilježnika.
 
Odgovori s citatom
Old 11.06.2007., 20:15   #10
Prva nekretnina - nejasnoce!

Kupio sam polovicu nekretnine (građevinsko zemljište sa starom kućom koju bi srusili) od punicine sestre, dok je drugu polovicu
punica darovala mojoj supruzi. Ona na tu polovicu ne placa porez buduci su punica i moja supruga najblizi rod,
a ja bi morao platit porez na promet nekretnina. cijela nekretnina je velicine 800 m2 (moja polovica je 400m),
a kuca ima 80 kvadrata. E sad, članak zakona kaze: gradjani koji kupuju prvu nekretninu kojom rjesavaju vlastito stambeno pitanje
oslobodjeni su placanja poreza uz uvjet da: prijavljuju prebivaliste u mjestu i na adresi gdje je nekretnina koju kupuju!
Pitanje glasi: dali ja sad moram prijaviti prebivaliste na ovoj novoj adresi i kako buduci da namjeravamo tu staru kucu
srusiti i gradit novu?
Jedan drugi clanak zakona kaze: radi ostvarivanja prava na oslobadjanje od placanja poreza kod kupnje zemljista
radi izgradnje kuce kojom se rjesava stambeno pitanje, ne postavlja se uvjet da gradjanin izvrsi prijavu prebivalista
na adresi tog zemljista.
Drugo pitanje glasi: dali se mogu pozvati na ovaj drugi clanak makar na kupljenom zemljistu postoji stara kuca koju cu srusiti?
Hvala na odgovorima!
branxo is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2007., 22:50   #11
Pitanje da li uopce imas pravo na oslobodjenje, s obzirom da ti supruga ima vec nekretninu... naime jedan od uvjeta za oslobodjenje je da nitko od uze obitelji nema nekretnine na sebi. Trebali ste prvo obaviti kupoprodaju, tebe osloboditi poreza, a onda da punica daruje tvojoj supruzi njezin dio.
Lei is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2007., 10:17   #12
porez na nekretninu

Bok, imam sljedeću situaciju:
Sa svojim dečkom kupujem građevinsko zemljište. On nema nikakvo vlasništvo, a ja imam mali stan koji sam kupila prije godinu i pol u kojem živimo (samo sam ja prijavljena u njemu). S obzirom da sam ja kreditno sposobnija, ja dižem kredit za to zemljište koje kupujemo, pa zato svakako moram biti vlasnik. Zanima me kako izbjeći barem djelomično plaćanje poreza. Da li možemo upisati zajedničko vlasništvo nad zemljištem i tako platiti samo pola poreza (jer bi njemu to bila prva nekretnina)? Ili neki drugi način da ne plaćam baš sve??
I drugo pitanje, da li je istina da ću ja prilikom prodaje svog stana morat platit porez (onaj kojeg sam bila oslobođena jer je meni to bila prva nekretnina) jer sam čula da si poreza na prvu nekretninu oslobođen samo ako ju ne prodaješ u prvih 5 godina.
Molim vas ko ima iskustva da mi odgovori.
Hvala i pozdrav!
512 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2007., 10:29   #13
http://ccenterclient.pu.mfin.hr/view...pprvneknov.XML

Evo..možda pomogne...nadam se. Sretno!!!
__________________
milo moje
moja volja is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2007., 10:32   #14
Quote:
512 kaže: Pogledaj post
Zanima me kako izbjeći barem djelomično plaćanje poreza. Da li možemo upisati zajedničko vlasništvo nad zemljištem i tako platiti samo pola poreza (jer bi njemu to bila prva nekretnina)? Ili neki drugi način da ne plaćam baš sve??
Upisete se kao suvlasnici u odredjenom omjeru. Ti na svoj dio platis porez, on na svoje ne plati. Oslobodjenje ide do 600 m2 uz izjavu da cete u sljedecih 5 godina na tom zemljistu izgraditi kucu na kojoj cete prijaviti prebivaliste.

Quote:
512 kaže: Pogledaj post
I drugo pitanje, da li je istina da ću ja prilikom prodaje svog stana morat platit porez (onaj kojeg sam bila oslobođena jer je meni to bila prva nekretnina) jer sam čula da si poreza na prvu nekretninu oslobođen samo ako ju ne prodaješ u prvih 5 godina.
Istina je. Ako stan prodas u prvih 5 godina od kupnje, placas porez kojeg si bila oslobodjena.
sara4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2007., 10:36   #15
Quote:
moja volja kaže: Pogledaj post
http://ccenterclient.pu.mfin.hr/view...pprvneknov.XML

Evo..možda pomogne...nadam se. Sretno!!!
ne radi link
Katrin is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2007., 14:05   #16
radi!

http://ccenterclient.pu.mfin.hr/view...mvlastapit.XML
__________________
Nikad robom...
Saško is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2007., 14:07   #17
ne radi
Katrin is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2007., 14:28   #18
Hvala svima na odgovorima. Vidim da mi ne gine plaćanje.
512 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2007., 15:01   #19
ne radi
__________________
:)
colour is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2007., 15:14   #20
http://propisi.porezna-uprava.hr/ind...t%20nekretnina
sofisticate is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:47.