Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Vrt

Vrt Sobne i vrtne biljke, kantice i lopatice, vaši zeleni ljubimci.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.08.2008., 01:05   #21
Quote:
Mr. Wolf kaže: Pogledaj post
A kaj da ti detaljnije napišem?! Na 1700 kvadrata okučnice imam cca 25 mravinjaka, a možda i više. Sad nisam kosio neka 2 mjeseca, bio neki dan i vidim da je opet ludilo. Uskoro bum valjda kopal rupčage od metar da zaje maticu, a oni se budu preselili 2 m dalje.
Ja imam 4000 kvadrata okučnice. Nisam u toku baš detaljno, ali mislim da trenutno nema ni jedan VIDLJIV mravinjak na njoj. No ja u svakom trenutku mogu nači na toj naizgled "čistoj od mrava" okučnici na stotine tisuča mrava. U ovo vrijeme, na sve strane oko nas lete mnoge matica (koje lastavice obožavaju loviti u kružnom letu iznad mravinjaka odakle izliječu na svadbeni let), koje traže mužjaka da ih oplode i nakon toga zavlače se u sve moguče rupe i rupice i ležu nove kolonije. Ako se ovako budemo dopisivali bit če bez veze. Reci mi koje štete ti prave mravi konkretno i gdje.
Haludovo is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2008., 00:11   #22
Čuo sam skoro da mravi vole kisela zemljišta!!

Pošto je metabolizam mrava usko povezan sa najjačom organskom kiselinom-mravljom, čini mi se gornja tvrdnja logičnom. Iduće proljeće ću napraviti eksperiment ; na dio vrta ću staviti dosta vapna a na ostali ne i posmatrati.
Zemljište na cijeloj okućnici pa i u vrtu je pretežno kiselog karaktera.
Haludovo is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2008., 08:22   #23
Prije godinu dana smo posadili smokvu i baš je lijepo krenula, dobila nove listove, izazivala moje divljenje i prije nekih petnestak dana se počela sušiti odnosno listovi su požutili i sad je sve otpalo i ostale samo grane. Pošto to nisam mogla gledati jučer sam je prekopala (inače nemam nikakvih iskustava sa botanikom) kad sam malo dublje iskopala (nekih 15 cm imala sam šta vidjeti , mali milijon žutih mrava a zemlja ( inače istarska , tvrda, crvena glinena) je sva u grudvama a te grudve su bile pine rupa odnosno tuneluča što su mravi napravili. Izgleda kao dad izvadite kamen iz mora u kojem su bili prstaci. Kopala sam koliko sam mogla ( 20 cm ) jer je ta zelja ko kamen, bacila tu zemlju, posula neopitroidim i stavila novu kupljenu crnu zemlju. Pitanje: jesam li dobro napravila, koliko duboko bi trebala kopati jer sigurno ispod još ima mrava ali kako da dođem do njih i čime da ih uništim? jer je to užas šta su napravili mojoj biljci, a bojim se da će ispod ostalih( trešnje, oraha) a tek smo posadili i primilo se, odnosno ima male nove listove??
Pomozite
seceruuu is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2008., 23:51   #24
Ubio sam ih na milone.

Quote:
seceruuu kaže: Pogledaj post
Prije godinu dana smo posadili smokvu i baš je lijepo krenula, .....
Pomozite
BRAVO!!!
Bravo za temu.
U jednom dahu sam pročitao prilog. Konačno neko ko mi sigurno vjeruje. Ne znam odakle da počnem:

1) To što ti se desilo sa smokvom, meni se na Krku kod vikendice dešava sa jednim mjestom gdje ne mogu nikako da odgojim trs vinove loze. Ja sam isto napravio što i ti. Iskopao osušeni trs promijenio zemlju, natopio je vodom da eventualno nešto udavim u njoj što je preostalo, nasuo neopitroida i dodao pilećeg gnoja (to je vjerojatno bila greška jer ta stvorenja traže bilo što za pojesti pa im taj izmet valjda isto dobro dođe) u nadi da će trs ojačati prije nego što ga ponovo srede. Ništa i dogodine ista priča. Trs lijepo krene pa počinje da zaostaje pa skroz zastane i onda prva suša ga dokrajči. Naravno uzrok su ti sitni žućkasti mravi. Pošto nisam stalno tamo probao sam slaganjem kamenih ploča oko trsa ispod kojih sam nasuo dosta neopitroida ali uzalud. Odustao sam već. U susjedstvu tog trsa osušio mi se jedan grm lavande ali nisam ga ni gledao jer mi je nevažan a krivim unaprijed mrave. Na kontinentu, daleko od mora, gdje živim, ti isti žućkasti mravi mi sređuju jedan po jedan grm ruža. Rade to godinama tako da mi svake dvije godine osuše jedan i tako po redu jedan do drugog. Ruža ne tjera nove izdanke i naizgled sve izgleda normalno. Onda kad popizdim nalijem dosta vode okolo i neopitroida i one opet krenu itd. Ove godine su mi napali cijeli red od 15 ruža. Ovu zimu puštam krtice da kopaju oko tih ruža i neću im braniti jer sam zaključio da one jedu larve mrava. Osušeni grm ruže kad se izvadi ima korijen kao suho drvo kojeg su izgrizli crvići sa svih strana.

2) Moj savjet je slijedeći: Najbolje je napustiti to mjesto za sadnju (jer oni su već „programirani“ od matice za to mjesto) ali ako ti je ipak stalo do njega onda slijedeće: Ako si stalno prisutna onda svakodnevno (takoreći) kontroliraj mjesto oko biljke. Čim primijetiš mrave odmah sa vodom natopi okolnu zemlju pa sutra sa neopitroidom pospi okolo stabla. Nikako im ne smiješ dozvoliti da se penju na drvo. Dovoljno je da jednog samo primijetiš da se vrzma oko stabla, jer dole ih je gro. Treba ih uznemiravati tako dugo dok se ne presele a to je teško jer matica je ta koja je ukopana i ona dirigira mjesto mravinjaka. Uzastopnim trovanjem društvo izumre skupa sa maticom ili se ista valjda onda sama preseli.

3) Mravi obično idu na drvo a gnijezdo prave u korijenu. No ovi žuti vragovi o kojima pišeš kao da se odmah orijentiraju na korijen. Dok se obični mravi vrlo brzo šire ovi mali žuti su na sreću nekako sporiji u tome. Dobro je također, prekopati susjednu zemlju okolo voćke (koliko dopušta korijen koji se ne smije kopanjem oštetiti) i uništiti eventualne mrave i larve natapanjem zemlje sa vodom i pravljenjem blata da se svi podave. Oni preživjeli koji se vrate iz lova i pokušavaju pomoći onima zablatnjenim dokrajče se neopitroidom. Uglavnom voda je ta koja smeta razmnožavanju mrava (a ne oštećuje korijen) (mravi dišu na kožu a ne na pluća) i u nemogućnosti razmnožavanja brzo im se stane na kraj.

4) Mravi napadaju sve što im se dozvoli pojesti na ovome svijetu. Sve biljke (da ne nabrajam sad) od najsitnijih do velikog drveća. Poneke odmah napuste jer im se pokažu nejestive ali u napadu i pokušajima ništa ne biraju. Borovi pored plaže osušeni obitavaju kolonijama mrava. Borove spominjem je sam se skoro (opet iznova) čudio (kad sam rušio stablo bora) kako su se na onom isječku u obliku kriške lubenice koji se vadi prije konačnog obaranja, poredali mravi i sišu sok svježe oborenog drveta. Da ne povjerujete, mrav do mrava na spoju kore i drveta na isječku koji je odbačen u stranu, ali na mravinjak. Trenutno se zanimam branjem mladog kukuruza, kako su mravi izgrizli svilu pa je odvojili od klipa (uvijek me iznenade) tako da izgleda da normalan i zdrav klip uopće nema svile.

5) Bilo bi mi drago da se opet neko javi sa sličnim problemom jer toga ima ogromno. Toj gamadi treba stati na kraj, bar u tome da ih ne smatraju divnim malim stvorenjima. Kako promašeno zvuči ona „ni mrava ne bi zgazio“. Ubio sam ih na milione.
Haludovo is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2008., 00:10   #25
Quote:
seceruuu kaže: Pogledaj post
Prije godinu dana smo posadili smokvu i baš je lijepo krenula, .................i, a bojim se da će ispod ostalih( trešnje, oraha) a tek smo posadili i primilo se, odnosno ima male nove listove??
Pomozite
Trešnji i orahu neće biti ništa ako ih nisi posadila na mjesto gdje su već mravi dolje. Trešnju ne zalijevaj previše jer bi je voda mogla osušiti. Samo dežuraj i čim vidiš mrave na drvetu odmah neopitroidom okolo korijena da ne mogu gore i bit će sve ok.
Haludovo is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2008., 01:04   #26
Za one koji su zainteresirani!!!.

Ako trenutno na vrtu imate neku biljku koja je sama pala tj oborena je a trebala bi biti uspravna, kao na primjer suncokret ili kukuruz, pogledajte malo mjesto preloma koje je obićno pri korjenu ili tik pod zemljom.
Haludovo is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2009., 21:13   #27
:mad: Problem s mravima

Moje artičoke su napali mravi.
Ostavili po peteljkama one svoje odvratne krave, toliko gusto da ih ne mogu mehanički skinuti , a da ne oštetim listove.
Zna li neko kako se riješiti te napasti, a da ne koristim otrove.
Jer mi te artičoke jedemo.

__________________
očaravanje

paralelni svijet
Modesti is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2009., 04:48   #28
tema za mene

imam slijedeci problem.
u vrtu imam 5-6 jabuka i šljiva starih 30-ak god.
kako se u proslosti nitko nije brinu za njih(nedavno sam tu preselio) poprilično su propale, i naravno pune su lisnih ušiju i mrava.

ja sam to malo orezao, i otpilio neke grane (pritom primjetio da su se mravi bili nakotili usred naoko normalnog debla i počeli ga jesti iznutra. skužio sam to kad sam pilio. i nakraju sam te jadne "voćke" dobro namazao zagašenim vapnom.

ali i dalje se mravi urednu penju na njih i putuju prema gore.
sutra ću napraviti obruč od neopitroida prema gornjoj preporuci.
jel ima jos neki savjet?
najvise se bojim da se nisu nakotili u svakom drvetu u deblu pa da mi ne pocrkava drveće, jer radi fini hlad.
lee_chan is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2009., 22:09   #29
Haludovo, koliko ima matica u mravinjaku? Ja imam problem s mravima, ulaze u kamen od kojeg je napravljen donji dio kuće. Izlaze na puno izlaza, čak i iz okvira prozora koji je drven i ima pukotine. Špricao sam s raidom, polijevao sa soli, na kraju sam na njihov "autoput" stavio ljepila za mrave i žohare, ali uvijek nadu neki drugi put...
E da, sto se tice matica, vidio sam ih 3 kako idu prema ulazu u kamen ali sam ih potamanio, pa me zanima koliko ih je otprilike unutra?
MaxTheBoss is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2009., 13:53   #30
Quote:
MaxTheBoss kaže: Pogledaj post
Haludovo, koliko ima matica u mravinjaku? Ja imam problem s mravima, ulaze u kamen od kojeg je napravljen donji dio kuće. Izlaze na puno izlaza, čak i iz okvira prozora koji je drven i ima pukotine. Špricao sam s raidom, polijevao sa soli, na kraju sam na njihov "autoput" stavio ljepila za mrave i žohare, ali uvijek nadu neki drugi put...
E da, sto se tice matica, vidio sam ih 3 kako idu prema ulazu u kamen ali sam ih potamanio, pa me zanima koliko ih je otprilike unutra?
............................
Šteta što ovu temu nisam gledao dugo vremena.
Slučajno sam na nju naišao opet preko google-a
Molim sve koje interesiraju problemi sa mravima da mi se prvo jave p.porukom i na taj naćin me upozore i ponovo dovedu na ovu temu.
Matice ne hodaju tamo amo osim kad po prvi puta napuštaju gnijezdo sa krilima na leđima i odlijeću na svadbeni ples u visine, nakon kojeg se oplođene vraćaju na zemlju i traže mjesto za novo leglo.
Haludovo is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2009., 14:22   #31
kopirano!!

CRVENI MRAVI PRIJETE KINI
Usporedo s važnim pitanjima kao što su antisecesijski zakon i promjene na vrhu vlasti, kineski parlament bavi se i prijetnjom invazije crvenih mrava. Riječ je o mravima čiji vatreni ugriz može biti koban za ljude. Otkad su u siječnju pronađeni na južnom području Hong Konga, traje borba da se zaustavi njihovo napredovanje. U međuvremenu su se ti insekti proširili na sjever u obližnju provinciju Guangdong. Trebaju se poduzeti hitne, učinkovite mjere kako bi se zaustavio prodor crvenih mrava na sjever Kine, gdje se nalazi glavni grad Peking, objavila je kineska novinska agencija Xinhua, citirajući izjavu kineskog parlamentarca. Crveni vatreni mravi mogu izazvati goleme štete na usjevima i električnim kabelima, kazao je Zhang Zhongning, znanstvenik s Instituta zoologije kineske Akademije znanosti. Ministar poljoprivrede te je mrave proglasio jednim od najgorih štetočina, ustvrdivši kako su nužne hitne mjere za zaustavljanje njihove invazije.
Haludovo is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2009., 00:10   #32
Quote:
Haludovo kaže: Pogledaj post
CRVENI MRAVI PRIJETE KINI
Usporedo s važnim pitanjima kao što su antisecesijski zakon i promjene na vrhu vlasti, kineski parlament bavi se i prijetnjom invazije crvenih mrava. Riječ je o mravima čiji vatreni ugriz može biti koban za ljude. Otkad su u siječnju pronađeni na južnom području Hong Konga, traje borba da se zaustavi njihovo napredovanje. U međuvremenu su se ti insekti proširili na sjever u obližnju provinciju Guangdong. Trebaju se poduzeti hitne, učinkovite mjere kako bi se zaustavio prodor crvenih mrava na sjever Kine, gdje se nalazi glavni grad Peking, objavila je kineska novinska agencija Xinhua, citirajući izjavu kineskog parlamentarca. Crveni vatreni mravi mogu izazvati goleme štete na usjevima i električnim kabelima, kazao je Zhang Zhongning, znanstvenik s Instituta zoologije kineske Akademije znanosti. Ministar poljoprivrede te je mrave proglasio jednim od najgorih štetočina, ustvrdivši kako su nužne hitne mjere za zaustavljanje njihove invazije.
Imala sam dva mlada limuna u dvorištu, ali ne posađena u zemlji nego u posudi.Dobila sam ih , a veći je čak i cvao i imao male limunčiće, koji su nažalost otpali.
Ovog ljeta smo dosta radili po dvorištu, rušili staru šupu,zidali novu. Pojavili su se mravi i napali mi oba limuna.
Neznam puno o limunu, vidjela sam da ima po listovima dosta "soka", pretpostavljam da tako mora biti, a mravi su navalili nenormalno.
Pokušala sam prašiti, pa prati listove ali je to bilo užasno i veći limun je bio totalno uništen. To su bili kao "normalni" mravi.
Ostao mi je jedan limun star tri godine, koji sam dosta lijepo formirala, bojim se proljeća .
__________________
znatiželjna
tereska is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.12.2009., 00:19   #33
Quote:
tereska kaže: Pogledaj post
Imala sam dva mlada limuna u dvorištu, ali ne posađena u zemlji nego u posudi.Dobila sam ih , a veći je čak i cvao i imao male limunčiće, koji su nažalost otpali.
Ovog ljeta smo dosta radili po dvorištu, rušili staru šupu,zidali novu. Pojavili su se mravi i napali mi oba limuna.
Neznam puno o limunu, vidjela sam da ima po listovima dosta "soka", pretpostavljam da tako mora biti, a mravi su navalili nenormalno.
Pokušala sam prašiti, pa prati listove ali je to bilo užasno i veći limun je bio totalno uništen. To su bili kao "normalni" mravi.
Ostao mi je jedan limun star tri godine, koji sam dosta lijepo formirala, bojim se proljeća .
.........................
Ako su dolje napravili gnijezdo oni ne znaju kompletno izači nego samo biti pobijeni.
Ako ih nekako i izmamiš vani ostaje matica unutra, koja je prva i došla unutra i nakotila ih..
Ja bih na tvome mjestu izvadio limun van, sada dok miruje ili neposredno prije vegetacije, i očistio maksimalno zemlju oko korijena, tako da izvadim vani sve mrave koji su se nastanili unutra.
Zemlju bih odnjeo daleko od limuna a isti bih posadio u novu zemlju.
Mravi obično koriste lisne uši na granama a u korijenu imaju gnijezdo.
No u nedostatku lisnih uši ili ne,... mravi izgrizaju i korijen ili podzemno deblo i presreču sokove i tako unište biljku.
neuništivi su.
Ovih danas uživam gledati kako mi na okučnicu dođe zelena žuna i ispod snijega tarži mrave po mravinjacima.




Zadnje uređivanje Haludovo : 25.12.2009. at 00:27.
Haludovo is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.12.2009., 00:22   #34
petrolej u vati je meni znao pomagat, doduše ne u vrtu...
__________________
“We are going to have the most diverse and inclusive civilizational collapse in history” — Oilfield Rando on “X”
Basta is online now  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2009., 16:25   #35
Quote:
Haludovo kaže: Pogledaj post
.........................
Ako su dolje napravili gnijezdo oni ne znaju kompletno izači nego samo biti pobijeni.
Ako ih nekako i izmamiš vani ostaje matica unutra, koja je prva i došla unutra i nakotila ih..
Ja bih na tvome mjestu izvadio limun van, sada dok miruje ili neposredno prije vegetacije, i očistio maksimalno zemlju oko korijena, tako da izvadim vani sve mrave koji su se nastanili unutra.
Zemlju bih odnjeo daleko od limuna a isti bih posadio u novu zemlju.
Mravi obično koriste lisne uši na granama a u korijenu imaju gnijezdo.
No u nedostatku lisnih uši ili ne,... mravi izgrizaju i korijen ili podzemno deblo i presreču sokove i tako unište biljku.
neuništivi su.
Ovih danas uživam gledati kako mi na okučnicu dođe zelena žuna i ispod snijega tarži mrave po mravinjacima.



Hvala, to ću i napraviti u proljeće
__________________
znatiželjna
tereska is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2009., 22:15   #36
Quote:
tereska kaže: Pogledaj post
Imala sam dva mlada limuna u dvorištu, ali ne posađena u zemlji nego u posudi.Dobila sam ih , a veći je čak i cvao i imao male limunčiće, koji su nažalost otpali.
Ovog ljeta smo dosta radili po dvorištu, rušili staru šupu,zidali novu. Pojavili su se mravi i napali mi oba limuna.
Neznam puno o limunu, vidjela sam da ima po listovima dosta "soka", pretpostavljam da tako mora biti, a mravi su navalili nenormalno.
Pokušala sam prašiti, pa prati listove ali je to bilo užasno i veći limun je bio totalno uništen. To su bili kao "normalni" mravi.
Ostao mi je jedan limun star tri godine, koji sam dosta lijepo formirala, bojim se proljeća .
Pozdrav ! Ja bih ti savjetovala da skupiš opuške od cicgareta i namočiš ih u vodu-1 litra vode oko 50 opušaka i ostaviš stajati par dana .Procijedi i poprskaj sve napadnute biljke a zemlju u teglama zalij ovom otopinom -vjeruj da mrava više nebude ja isprobala i uvjerila se .
ivanka.b is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2010., 01:23   #37
Talking Što nam rade ta "divna" stvorenja!



Sl. 01.
Ovo je vrt koji će biti predmet istrage!
Lijevo je travnjak u kojemu obitavaju kolonije mrava i dolaze u napad na vrt te se šire privremeno i na njega.
Primijetite da su paprike do trave manje rastom od onih dalje od trave.
Manje rastom su ne zbog đubrenja, već zbog toga što su izloženije napadu mrava koji im izgrizaju korijen (centralni posebno)i ne dozvoljavaju dotok hrane.
Na istoj gredici su i dva stabla kopra koja će biti predmet obrade.


Sl 02.
To je manji dio slike 01.


Sl.03.
Još manja slika iste gredice paprika.
Primijetite da paprika u prvom redu cvjeta i ima mali plod, koji nema šansi, zbog malo hrane i male biljke dok god mravi ne odu ispod korijena.

Nastavak optužbe mravi slijedi na kopru.
Haludovo is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2010., 01:43   #38
Kopar je pogodan jer ima prikladniji korijen za ovo.

Sl. 04.


Korijen kopra je malo otkopan sa jedne strane.
Na dijelu korijena koji je bio ispod zemlje vide se kolonije lisnih ušiju koje su pod totalnom kontrolom mravlje zajednice.

Sl. 05.

Na dnu slike korijena može se primijetiti nagriženi dio, odmah ispod sloja lisnih (nisu lisne nego korijenove ali to je isto) ušiju koji je nagrižen od mravljih čeljusti.

Sl. 06.

Evo to je slika cijelog korijena kopra očišćenog od lisnih ušiju i mrava.
U gornjem dijelu slike vidi se izgriženi korijen neposredno ispod sloja ušiju. To je dio gdje mravi presreću sokove biljke prema gore.
Srednji dio je ostavljen zbog održavanja kopra (žrtve) u životu.
Donji dio je uništen radi toga da biljka ne troši hranu u nekontrolirani rast.
Rast biljke kontroliraju mravi.

Nastavak slijedi na bijelom luku.
Svi dijelovi vrta i sve biljke su napadnuti svaka na svoj način.
Haludovo is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2010., 02:01   #39
Unhappy Bijeli luk - berba i slikanje usput.

Sl. 07.

Na slici se vide ličinke i mravi neposredno ispod korijena.
Inače ne vole luk ali tu su se sakrili od opasnog lovca na njih (mene).
Uvijek me iznenade svojom domišljatošću.
Nekad na grašku, Nekad na kokuruzu. Nekad na patliđanu itd itd.
Uvijek su na svim kupusnjačama jer to veoma vole.

Sl. 08.

Ne vjerujem da mogu naštetiti dosta bijelom luku i mislim da su se ovdje samo sklonili ili su se prevarili kad su mislili da je i luk jestiv pa nisu išli dalje.
U svakom slučaju je dio i tog korijena izgrižen ali zbog ukusa puno manje.

Sl.09.

Vidite kako imaju lijepo oblikovanu dječiju sobu ili jaslice.

Sl. 10.

Ovaj mrav sigurno nije ljubitelj mirisa.
Sve kušaju i sve probaju a kad nađu onda svi upamte.

Nastavak slijedi!
Haludovo is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2010., 14:46   #40
Wink Sve ideje su dobrodošle!

Quote:
ivanka.b kaže: Pogledaj post
Pozdrav ! Ja bih ti savjetovala da skupiš opuške od cicgareta i namočiš ih u vodu-1 litra vode oko 50 opušaka i ostaviš stajati par dana .Procijedi i poprskaj sve napadnute biljke a zemlju u teglama zalij ovom otopinom -vjeruj da mrava više nebude ja isprobala i uvjerila se .
................
Budem probao na prolječe tvoj savjet sa nikotinom i drugim spojevima iz opuška, protiv mrava.
Ako ih time uspijem otjerati ispod korijena paprike bit će to super.
No čisto sumnjam, jer ta stvorenja se izgleda rađaju za jednokratnu upotrebu.
Gdje se rode (izlegu) tu i ostanu dok ne odrastu a kad odrastu šteta je već napravljena.
Jedino matica koja zna da živi u laboratorijima 20-30 godina, bi mogla da kaže fuj i ode negdje drugdje, da se bavi rasplodom.
Haludovo is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:39.