Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.11.2012., 11:25   #1
Obavezna zamjena plinomjera

Kod nas u Međimurju vrše periodičnu zamjenu plinomjera.Poslali su nam obavjest i cjenik.CJENIK me šokirao.Naplaćuju 435,-kn za ispitivanje ispravnosti instalacija + nalaz o ispravnosti od dimnjačara 120,-kn + nalaz servisera nekih 500,-kn.....
Zanima me da li je to svugdje tako,i da li su oni normalni???
da haka is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2012., 14:46   #2
Quote:
da haka kaže: Pogledaj post
Kod nas u Međimurju vrše periodičnu zamjenu plinomjera.Poslali su nam obavjest i cjenik.CJENIK me šokirao.Naplaćuju 435,-kn za ispitivanje ispravnosti instalacija + nalaz o ispravnosti od dimnjačara 120,-kn + nalaz servisera nekih 500,-kn.....
Zanima me da li je to svugdje tako,i da li su oni normalni???
Ja sam iz Međimurja.Pred par godina su mi mijenjali plinomjer, to navodno moraju svakih 9 ili 10 godina. Ja sam u biti bila sretna šta su mi mijenjali jer je ispalo da mi plin na štednjaku curi i to jako, to ne bi znala da nisu oni došli izmjeriti.
Ne bi rekla da sam tako puno platila, mislim da samo ovih 435kn, ali ovo od dimnjačara i servisera nisam morala platiti.
Dečki su inače bili super, pošto radim, mogla sam samo u subotu ujutro i tako su i došli, nakon što su utvrdili da curi plin kod štednjaka htjeli su zatvoriti plin, kao dok se to ne složi, da moram zvati servisera, ali šta ćeš u subotu napraviti. A zimsko doba bilo. Dečki su sami otišli u Merkur i kupili to što je trebalo zamijeniti i sve sami složili. Stvarno su bili super.

Sad mi nešto sijeva da su me pitali za atest od dimnjačara ali mi smo u to doba u zagradi mijenjali dimnjake, i sređivali tu cijelu problematiku prelaska na fasadne bojlere pa su rekli da je to ok, da im je to poznato. Tako da o tom pitanju nismo puno raspravljali.

A ovo za servisera šta spominješ uopće ne znam šta bi to bilo.
E, da pitali su me gdje su mi papiri da je netko iz plinare bio i priključio mi štednjak i bojler na mrežu. Od bojlera sam imala, a štednjak je još od bivših stanara pa sam im tako rekla i onda su oni sve upisali. Znači oni moraju imati svako trošilo koje je priključeno na plin upisano u svoju bazu. Pokazali su mi papir gdje sve piše o mojih trošilima.

Inače moja sestra koja živi u Sesvetama se iščuđavala kad sam rekla da mi ovdje kad kupujemo novi bojler ili štednjak, moramo zvati nekoga iz plina da nam ga prikopča, tamo ti serviser napravi šta mora i to je to, nitko te ništa dalje ne pita. Tako da su kod nas jako strogi kaj se toga tiče. Probaj sve moguće papire pronaći koje imaš.

Za cijenu ti nisam previše pomogla
vlovrec is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2012., 16:42   #3
Nije mi jasno ovih 435,-kn,što oni pobogu mjere za taj novac?? Pa neki ljudi moraju raditi tjedan dana za tu lovu.....
da haka is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2012., 20:40   #4
Isključivanje dovoda, (de)montaža brojila, provjera propusnosti (naplaćuje se po potrošaću) i puštanje plina ako je sve OK.

A to se radi kad mjenjuju brojila (u Zg svakih 5 godina) ili kad se nešto radi na nemjerenom dijelu (od glavng ventila do svakog ventila potrošaća) za sve koji su na tom nemjerenom dijelu.

Npr. kod nas u ulazu 8 od 12 stanova ima plin i preko 2000 kn je bilo sad kad su mjenjali brojila. Je da to ide iz zajedničke pričuve, no opet...
morrak is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2012., 08:45   #5
A tko je vlasnik brojila? Ako je plinara vlasnik,zašto onda mi plaćamo zamjenu? Ako smo mi vlasnici,zašto onda ne plaćamo brojilo?
da haka is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2012., 15:02   #6
Quote:
morrak kaže: Pogledaj post
Isključivanje dovoda, (de)montaža brojila, provjera propusnosti (naplaćuje se po potrošaću) i puštanje plina ako je sve OK.

A to se radi kad mjenjuju brojila (u Zg svakih 5 godina) ili kad se nešto radi na nemjerenom dijelu (od glavng ventila do svakog ventila potrošaća) za sve koji su na tom nemjerenom dijelu.

Npr. kod nas u ulazu 8 od 12 stanova ima plin i preko 2000 kn je bilo sad kad su mjenjali brojila. Je da to ide iz zajedničke pričuve, no opet...
Koja glupost. Netko vas je prevario. Meni su prošle godine mijenjali brojilo i nisam platio baš ništa niti se išta platilo iz pričuve. To je njihovo vlasništvo i oni propisuju rokove izmjene koji su u Zg 10 godina.

"Njuskalom" su izmjerili da negdje ne pušta i doviđenja. Kakve vi tu svote spominjete? Kakve servisere?
peropopero is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2012., 19:30   #7
Spominjemo ono što su nam dali na pismeno....ono što nam hoće naplatiti....
da haka is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2012., 20:16   #8
Quote:
da haka kaže: Pogledaj post
Spominjemo ono što su nam dali na pismeno....ono što nam hoće naplatiti....
Istina je, i ja sam dobila neki takav cjenik. Jedan moj poznanik se svađao s njima baš na tu temu, da je to njihovo i zašto bi on to njima platio, ali ništa nije postigao.
Mislim da je to neki harač u stilu rtv pristojbe, normalnom razumu nevjerojatan, ali su to oni ugurali u neki zakon, pa ti miki plaćaj
vlovrec is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2012., 11:55   #9
Oni dođu i zatore ventil i kažu to moramo napraviti. Ako nećeš platiti, ne otvaraju ventil - pa se ti smrzavaj...

EDIT: Oni ne naplaćuju brojila i izmjenu nego obavezno testiranje propusnosti sustava nakon toga - a to ide po brojilu (jer testiranje vertikale iliti nemjerenog dijela rade o svom trošku)
morrak is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2013., 14:03   #10
Quote:
da haka kaže: Pogledaj post
Kod nas u Međimurju vrše periodičnu zamjenu plinomjera.Poslali su nam obavjest i cjenik.CJENIK me šokirao.Naplaćuju 435,-kn za ispitivanje ispravnosti instalacija + nalaz o ispravnosti od dimnjačara 120,-kn + nalaz servisera nekih 500,-kn.....
Zanima me da li je to svugdje tako,i da li su oni normalni???
Mi smo isto dobili "čestitku" iz dragog nam Međimurje plina...strahota kaj si dozvoljavaju.
Bezobrazni su do bola (ne radnici, nego njihovi "g..vonje").
Znam da u Varaždinskoj županiji ne naplaćuju ispitivanje ispravnosti instalacija kad se mijenja plinomjer, a u Zg naplaćuju od 1.1.2013.

Mislim da su Zakoni napravljeni tako da ih svatko (osim naravno nas potrošaća) može tumačiti kako mu odgovara.

Ono što mene zanima je slijedeće: kako ja kao krajnji potrošač mogu saznati koliko vremena je baždaren moj plinomjer? Taj podatak nisam pronašla nigdje, a jedino vremensko razdoblje koje se spominje u Zakonu je period do 10 godina.
točkica1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2021., 07:42   #11
Nisam našao noviju pa dižem prastaru temu. Može netko tko je to nedavno radio reći kakva je procedura u ZG.
Pred 10g kada mi je rađena izmjena, bilo je malo curenje, upozoren sam da otklonim to. Dogovorio se s majstorima, i sve super imao sam plin.
Sad slušam svakakve priče da odmah pri najmanjem curenju skidaju baš plinomjer, i da ga je vratiti muka samo takva, neki novi elaborat ili slično baš od plinare, izmjena/popravak instalacije itd. Uglavnom da procedura traje mjesecima.
Sigurnost mi je na prvom mjestu, ne pitam radi nekog muljanja nego me samo zanima jel pametnije možda zvat plinoservis da mi oni ispitaju instalaciju (a to je dodatni trošak koji baš ne želim) ili plinaru?
farfan is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2021., 08:27   #12
Neznam kolko je relevantno ali meni su prije negdje 3god u ZG samo zamjenili plinomjer bez ikakvih problema i troška.
Astral07 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2021., 08:51   #13
Ma ako instalacija ne pušta onda ne može biti problem. Ali moja je rađena s kudeljom, a tu je i potres.
A zbog potresa su navodno promijenili ta pravila i odmah skidaju plinomjer. Prije si dobio rok 2 tjedna da ispraviš nedostatke i mirna bosna.
farfan is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2023., 20:22   #14
Meni su najavili da prilikom redovne zamjene plinomjera moram imati potvrdu o ispravnosti bojlera/dimnjaka..a servisirali smo bojler u krajem drugog mjeseca ove godine jel vrijedi taj račun ili moram ponovo zvati servis?
saradon is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2023., 20:32   #15
To ti nitko ne može reć. Sve ovisi tko ti dođe. Meni došao izmjerio propusnost, rekao da je više manje ok. Podjelio mi naljepnice o opasnosti, poslikao i ispunio neki nalog.
Frajer ode i malo pregledam nalog, navedeno bar 5 nepravilnosti a ništa me nije ni pitao ni rekao.
farfan is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2023., 20:59   #16
A niš budem nazvala pa pitala...bezveze mi je zvat ponovo servisera još nije ni godina dana prošla..a bili su nam par puta dolazili mjenjati plinomjer baš kad smo bili na moru ili negdje na putu i sad se prijete kaznom jer je prošlo 10 godina
saradon is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2023., 21:16   #17
Ma te njihove prijetnje, to su i meni prijetili, takva je špranca. Sad gledam moj post gore je zadnji, 10mjesec 21.g., tad sam se naručio za zamjenu. Došli su u 4. mjesecu 22.
Usput SZK je neka opća služba ZG holdinga i meni kurca nisu znali reć. Veze oni nemaju s plinarom, i poznavanjem materije.
farfan is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2023., 21:41   #18
Malo sam se raspitala- nitko od ljudi kojima su mjenjali plinomjer u mojoj ulici nije imao potvrdu o ispravnosti bojlera/dimnjaka..tako da vjerojatno to plinara traži ali nitko to ne ferma.Izvođač je opet neka deseta firma..
saradon is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2023., 22:06   #19
Ako imaš standardni bojler, a ne kondenzacijski potvrdu o ispravnosti niti ne možeš imat, bar ne u ZG. Barem pola šireg centra grada nema taj atest.
Ne znam ko je taj izvođač u tvom postu, pa doma ti dolaze dečki iz plinare, koliko znam ne postoje kooperanti.
farfan is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:47.