Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika > Politička scena

Politička scena Stranke i osobe na političkoj sceni RH

Pogledaj rezultate ankete: Anketama ... najviše vjerujem
Ipsos Pulsa 55 55.56%
Promocije Puls 10 10.10%
Mediane 1 1.01%
2x1 komunikacije 33 33.33%
Glasovatelji: 99. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 29.10.2017., 01:33   #9621
Quote:
DJTcro kaže: Pogledaj post
Nova TV Ipsos

HDZ 32,5%
SDP 23,4%
Zivi zid 10,5%
Most 6,9%
Bandić 4,2%

Podrška Vladi:

NE 63%
DA 28%
Ista meta - isto odstojanje: u proteklih godinu dana od formiranja vlade, bez obzira na sve potrese i krize koje su se u međuvremenu događale, nema velikih oscijalcija niti trendova promjene popularnosti stranaka.

U izvještaju (pogledao sam na http://www.telegram.hr/politika-krim...a-hdz-u-raste/ ) nanedostaje "Pametno", očito greškom (nema ga ni među strankama koje dobivaju manje od 1%).

Znatan pomak u raspoloženju javnoga mnijenja dogodio se nakon Plenkovićevog dolaska na čelo HDZ-a. Ankete pred izbore u rujnu 2016. pokazale su taj trend, a ja sam tada (hvalite me usta moja!) u takmičenju u pogađanju rezultata bio dobro pogodio, da će se trend u finišu predizborne kampanje nastaviti, pa će HDZ imati nešto više, nego u anketama.

Na izborima 11. rujna 2016. HDZ je uglavnom sam (ekplicitna koaliija samo sa HSLS-om u dvije IJ) dobio veći postotak glasova (36,27%), nego vlak-koalicija 2015.. Koalicija na čelu sa SDP-om (plus HNS, HSS i HSU) ostala je na istom kao godinu ranije, sa 33,82%.

Plenković je uspio ono, u čemu je uspjevao i Ivo Sanader: privukao je umjerene glasače centra (koje ja, samo napola u šali, zovem "domobrani"), a da nije izgubio glasove radikalnijih desničara (desne stranke su na izborima propale). Uostalom, na tome se zasnivao i uspjeh Franje Tuđmana.

Da bismo usporedili rezultate anketa s rezultatima izbora, treba u rezultatima anketa odbiti neodlučne. Kad to učinimo, u ovoj posljednjoj anketi HDZ ima 35,1%, SDP 25,2%, a kad zbrojimo rezultate koalicijskih partnera iz 2016. (iako je došlo do neočekivanih obrata, pa je to samo uvjetno za usporedbu - ali tko zna, možda opet bude ista koalicija do idućih izbora!), SDP+HSS+HNS+HSU su na 30,5.

Ako pogledamo svih 13 anketa od listopada 2016., nema velikih pomaka ni oscilacija. Ovih 35,1% su zapravo najslabiji postotak HDZ-a u tih 13 anketa, a najbolji je bio 37,5%, u listopadu 2016.. Vrlo male oscilacije dakle.

SDP+HSS+HNS+HSU imali su minimum sa 28,7% u svibnju, a maksimum u listopadu 2016. s 33,9%.

HDZ sigurno čuva prednost. Na izborima u rujnu 2016. imali su 2,45% glasova više od koalicije, a u posljednjoj anketi 4,6%.

Most i ŽZ također osciliraju blizu svojih izbornih rezultata. Na izborima je Most osvojio 9,91% a ŽZ 6,23%, a u ovoj anketi Most je na 7,4%, a ŽZ na 11,3% - to je najznačajnija promjena. To je Živom zidu maksimum, a od studenoga 2016. najlošiji rezultat im je 7,8%.

Ostali su uglavnom tamo gdje su i bili na izborima (Bandićevci na oko 4%, Pametno na oko 2%, IDS na oko 2%…), a nove stranke (Nezavisni za Hrvatsku, Glas…) također na margini.

Istraživanja "CroDemoskop" (ona koja provodi Promocija Plus i objavljuju se početkom mjeseca) daju u bitnom iste rezultate. U ovomjesečnom istraživanju (http://hr.n1info.com/a253220/Vijesti...ajpopular.html) HDZ je dobio (odbivši neodlučne) 38,1%, ali oscilacije od oko 3% su statistički očekivane.

Birači su istovremeno, iako daju podršku vladajućoj stranci, pesimistički raspoloženi. to je tradicionalno, ali je sad i pojačano. U listopadu 2016, 54% birača je smatralo da zemlja ide u lošem smjeru, a 36% u dobrom.

Sada su postoci 70% u lošem, 22% u dobrom. I to je glavna razlika, koju je donijelo proteklih 12 mjeseci. Ljudi su deprimirani, a ne ljuti - pasivni su i ne očekuju generalni pomak nabolje, dapače, vjerojatno misle da nije ni moguć (a možda i da nije ni poželjan, jer promjena nosi rizike).

Ako ne vide nadu za generalnu promjenu, mogu se i dalje nadati nekim koristima za sebe. Većina i dalje računa na nekakav svoj položaju unutar onoga što zovem KPKM (Kronističko-patronatsko-klijentelistička mreža): bar neku sitnu korist od veze s nekim "kumom Lukom".

Na tome se uglavnom zasniva ona stabilni dio podrške etabliranim strankama. Više puta sam pisao o tome, ističući da HDZ i SDP od 2000. nikad nisu pali ispod 25% podrške (ili bar ne puno - 2DP 2003. i HDZ 2011. na 23%). IDS čvrsto drži Istru već 25 godina, druge stranke imaju isto neke lokalne utvrde (HDSSB je izgleda svoju izgubio, HSN je bitno oslabljen), na osnovu kojih, u našem izbornom sustavu, mogu računati na bar jedno sigurno mjesto u Saboru u jednoj od izbornih jedinica (IDS, Bandić, HSS u 2. IJ, vjerojatno i HNS i Reformisti u 3. IJ, HDSSB je sad nesiguran i za ono jedno u 4. IJ) ili to uložiti kao kapital u koaliciju s nekim većim (pa onda dobiti i više mandata, kao HNS i HSS).

SDP je u posljednjih godinu dana na onom svom temelju od 25%, kao što je HDZ bio 2000. i 2011.. "Domobrani", koji su se 2007. i 2015. podijelili, a 2000. i 2011. bili protiv HDZ-a, sad su većim dijelom uz HDZ.

Ako gledamo one koji traže neku "alternativu", neki "treći put", neku anti-establišment, populističku stranku ii pokret, odnosno stanku koja se ekplicitno suprotstavlja obim dominirajućima, čak i ako i danas priznamo Mostu tu kategoriju (iako on sada sigurno ima i KPK bazu i sigurno mjesto na izborima bar u 10. IJ; a i ŽZ vjerojatno radi na tome), ukupno gledano nema rasta glasova od 2011. (kad su "alternativa" bili laburisti, HDSSB, HSP, HSP-AS/HČSP, NL Ivana Grupišića, Ladonja, NL Stipe Petrine…) Oni koji traže "nešto treće" vrlo su hiroviti i rekao bih hiperkritični (primjeri naglog pada laburista i ORaH-a), a neki od tih pothvata neozbiljni i ovisili su samo o jednoj osobi pa se raspali bez traga (Grubišić, Cuccurin u "Ladonji", pa i Mirela Holy i ORaH) ili imali previše unutrašnjih tenzija (desna koalicija "Savez za Hrvatsku", na izboria za EP i za predsjednika RH 2014.).
__________________
User:
Đe si ba, šta ima?
ChatGPT:
Dobro sam, hvala na pitanju! Kao AI, nemam roditelje poput ljudi, pa nemam "ba". Kako mogu pomoći?
Zoran Oštrić is offline  
Old 29.10.2017., 01:35   #9622
očito netko laže

ne može 60 % birača tvrditi da zemlja ide u lošem smjeru (znači HDZ loše vodi državu), a istovremeno HDZ najjača stranka u državi

ko je tu lud?!
__________________
Ušće zvuka
manchild is online now  
Old 29.10.2017., 05:16   #9623
Quote:
DJTcro kaže: Pogledaj post
Nova TV Ipsos

HDZ 32,5%
SDP 23,4%
Zivi zid 10,5%
Most 6,9%
Bandić 4,2%

Podrška Vladi:

NE 63%
DA 28%
I nakon svih blamaza i nevjerdostojnih anketa oni opet ipsos puls angaziraju.Pa to je negledljivije od Bage.
U ušima mi jos anketa dok je Josipovic bio presidente u kojoj 81% podrzava rad. Nekoliko dana pred izbore 48% sigurnih biraca glasovalo bi za Josipovica,a 38% sigurnih za Grabar Kitarovic.

Uglavnom bilo bi zanimljivo kako to da uvijek iste agencije dobijaju posao za tv kuce i nakon svih blamaza.
Cime se kupili to njihovo povjerenje?
splitman30 is offline  
Old 29.10.2017., 07:12   #9624
Quote:
DJTcro kaže: Pogledaj post
Nova TV Ipsos

HDZ 32,5%
SDP 23,4%
Zivi zid 10,5%
Most 6,9%
Bandić 4,2%
Zanimljivo da anketari počinju gurati Živi zid iz nekog razloga.

Ali nebitno, ovo je ionako samo mjesečna zabava, koja se ionako ne može izračunati.

Mene više zanimaju ankete za EU izbore 2019. gdje ćemo imati jednu izbornu jedinicu, to će biti zanimljiv test za ankete koji će se moći izračunati kolik osu pogodili ili promašili.
__________________
.
Michael Collins is offline  
Old 29.10.2017., 14:07   #9625
Quote:
splitman30 kaže: Pogledaj post
I nakon svih blamaza i nevjerdostojnih anketa oni opet ipsos puls angaziraju.Pa to je negledljivije od Bage.
U ušima mi jos anketa dok je Josipovic bio presidente u kojoj 81% podrzava rad. Nekoliko dana pred izbore 48% sigurnih biraca glasovalo bi za Josipovica,a 38% sigurnih za Grabar Kitarovic.

Uglavnom bilo bi zanimljivo kako to da uvijek iste agencije dobijaju posao za tv kuce i nakon svih blamaza.
Cime se kupili to njihovo povjerenje?
Svako par mjeseci uleti netko novi sa istom ovakvom spikom. Pa hajmo još jednom isponova.

- ankete NISU prognoze
- 81% podržavanje rada ne znači da će 81% glasati za njega
- Ipsos Puls nije radio ankete za drugi krug
- 48% - 38% je iz prvog kruga, istraživanje rađeno dva tjedna pred izbore, ne nekoliko dana
- standardna devijacija je +/- 4%
- od četiri firme koje su radile istraživanja Ipsosova je imala najmanja odstupanja, dakle dobivaju posao jer se najmanje blamiraju
-Nabat- is offline  
Old 29.10.2017., 14:16   #9626
Quote:
-Nabat- kaže: Pogledaj post
Svako par mjeseci uleti netko novi sa istom ovakvom spikom. Pa hajmo još jednom isponova.

- ankete NISU prognoze
Slažem se.
Ankete su sredstvo kojima se pokušava KREIRATI neko političko mišljenje.

Ako je medij lijevi, ankete tog medija će biti sklonije lijevoj opciji, ako je medij desni, ankete će biti sklonije desnoj opciji.

Kako je na Zapadu većina medija lijevoliberalno, ankete su bez nekog posebnog premišljanja išle forsirati veliku snagu ljevice.
Kako se na cijelom Zapadu biračko tijelo pomaklo udesno, dočekali su to nespremni i ankete su masovno se osramotile.

Ovaj zloglasni video MSNBC pred američke izbore je samo najgori primjer, većina inače barem pokušavaju glumiti neku "objektivnost"

https://www.youtube.com/watch?v=gaaEYC4RDUQ
__________________
.
Michael Collins is offline  
Old 29.10.2017., 16:13   #9627
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
Slažem se.
Ankete su sredstvo kojima se pokušava KREIRATI neko političko mišljenje.
Utjecaj anketa na javno mijenje je zanemariv, a to potvrđuju i sami rezultati izbora. Da ankete utječu na javno mijenje, kod nas bi predsjednik bio Josipović, a u SAD-u Clinton, jer bi ljudi pohrlili glasati za njih na temelju anketa, što se nije desilo. Ankete nemaju tu moć da preodgajaju ljude. Da u nekoj hipotetskoj anketi za predsjedničke izbore u RH Milorad Pupovac ima 90%, to ne bi navelo niti jednog HDZ-ovca, niti mene, niti tebe da mu damo glasove.

Ono na što ankete mogu utjecati je mobilizacija i demobilizacija birača. Ako rezultat uvelike favorizira jednu stranu, tada će glasači te strane dobiti osjećaj sigurnosti u pobjedu, a glasači kontra će se više mobilizirati da do takvog rezultata ne dođe. Primjerice Josipović ima 10% prednosti nad Kolindom, njegovi glasači misle da je to sve riješeno i onda u nedjelju radije odu na roštilj s prijateljima nego na glasovanje. Kod Kolindinih je obrnuto, oni se tada jače mobiliziraju ne bi li ostvarili povoljniji rezultat.

Naravno, ovo je sve općenito, ima tu još mali milijun varijabli.

Quote:
Ako je medij lijevi, ankete tog medija će biti sklonije lijevoj opciji, ako je medij desni, ankete će biti sklonije desnoj opciji.
Ovo je točno. Ankete na indexu će pokazivati drugačije rezultate nego ankete na dnevno.hr.

Primjeti kako agencije za istraživanje javnog mnijenja nisu mediji.


Quote:
Ovaj zloglasni video MSNBC pred američke izbore je samo najgori primjer, većina inače barem pokušavaju glumiti neku "objektivnost"

https://www.youtube.com/watch?v=gaaEYC4RDUQ
Toliko je zloglasan da dosad nisam ni čuo za njega. Ajmo se ne razbacivati velikim riječima, nismo u vrtiću.
-Nabat- is offline  
Old 29.10.2017., 17:06   #9628
Quote:
-Nabat- kaže: Pogledaj post
Toliko je zloglasan da dosad nisam ni čuo za njega. Ajmo se ne razbacivati velikim riječima, nismo u vrtiću.
Nisi čuo za MSNBC i Rachel Maddow?

PS
Imaš pravo, engleski naziv je bolji - "ASININE", doslovno bi značilo "ekstremno blesavo"
__________________
.
Michael Collins is offline  
Old 29.10.2017., 20:53   #9629
Quote:
-Nabat- kaže: Pogledaj post
Utjecaj anketa na javno mijenje je zanemariv, a to potvrđuju i sami rezultati izbora.
Mogu utjecati na pojedince, ali kad se gleda cjelina, koliko sam čitao o tome, sva istraživanja su pokazala da je ukupni učinak zanemariv.

Anketa neće nagnati nekoga, tko je već odlučio, bar između jačih kandidata ili lista, da promijeni mišljenje. Može utjecati na neodlučne, ali tu postoje dva suprotna moguća učinka: Bandwagon effect ("skakanje u pobjednička kola", tj. odluka da se glasa za vjerojatnog pobjednika) Underdog effect (odluka da se glasa za slabijeg).

Jedan znanstveni pregledni rad o toj temi (na netu je samo sažeta, ali prilično opsežan): Mogući utjecaj publiciranih rezultata istraživanja javnoga mnijenja na izborno ponašanje.

Mislim, ipak, da ankete mogu djelovati na one, koji podržavaju slabije liste, naime one koje su oko izbornoga praga, jer ljudi mogu odustati da za njih glasaju, jer ne žele da im glas "propadne". Iako, i tu se može pojaviti efekt "inaćenja".

Npr. na izborima za Sabor 2015. ja sam gledao ankete, te odlučio ipak dati glas ORaH-u, jer po zadnjoj anketi je u mojoj izbornoj jedinici bilo blizu praga (koliko se sjećam malo ispod 4%), pa je postojala šansa da pređe 5%. Da je u anketi dobio 2%, vjerojatno ne bih glasao za njih.

Glede teze da sve ankete lažu: na stranu raniji slučajevi, kako sam gore napisao, obje stalne mjesečne ankete od izbora u rujnu 2016. pokazuju prilično stabilne rezultate. Na tim izborima pak, HDZ je dobio nešto više nego u anketama - a ja sam bio predvidio da će to biti.

Jer ankete nisu pogađanje ni predviđanje, nego se na osnovu njih može predviđati. Slučajevi, kad dođe do nepoklapanja rezultata anketa i izbora, osobito su zanimljivi za analizu.

Jedan tekst o greškama i pozdanosti anketa i prognozama na osnovu njih: Sistemske greške u anketama i prognoze na osnovu anketa.

Kad se pita zašto se ankete i dalje naručuju od agencija Ipsos i Promocija, odgovor je jednostavan: održale su se na tržištu, jer su se dugogodišnjim radom pokazale pouzdanima. Nedavno sam pisao o tome, da je 1990-ih bilo više predizbornih anketa i više agencija i drugih aktera, koji su ih provodili. Također su se pojavljivale i kasnije, vrlo agresivno 2X1, ali su nakon nekog vremena uglavnom propale.

U prvom krugu predsjedničkih izbora 2014, bile su četiri ankete. Kod svih je bilo značajnih razlika između rezultata ankete i konačnih rezultata izbora, ali je agencija 2X1 bila uvjerljivo najlošija. O tome sam pisao u ovom topicu: https://www.forum.hr/showpost.php?p=5...postcount=5117

Šteta je što imamo samo dvije ankete mjesečno. To je premalo za analizu trendova.
__________________
User:
Đe si ba, šta ima?
ChatGPT:
Dobro sam, hvala na pitanju! Kao AI, nemam roditelje poput ljudi, pa nemam "ba". Kako mogu pomoći?
Zoran Oštrić is offline  
Old 29.10.2017., 21:52   #9630
Zašto kažeš da su dvije ankete mjesečno (odnosno, dvije ankete koje imamo jednom mjesečno) premalo za analizu trendova?


-Stipe
Stipe23 is offline  
Old 30.10.2017., 01:20   #9631
Quote:
Stipe23 kaže: Pogledaj post
Zašto kažeš da su dvije ankete mjesečno (odnosno, dvije ankete koje imamo jednom mjesečno) premalo za analizu trendova?
Svaka anketa ima svoje granice (ne)pouzdanosti. Ako je stranka A u nekom ostraživanju na uzorku od 1000 ispitanika dobila 30%, to znači, ako je korektno odrađena, da u ukupnoj populaciji podrška stranci A, s vjerojatnošću od 95%, iznosi, otprilike, između 27% i 33%, ili nešto više. (Dakle, postoji i nezanemariva vjerojatnost od 5% da je izvan tog raspona, recimo 26% ili 34%.) Ovih ±3% do 3,5% je na osnovu matematičke teorije vjerojatnosti, jednako je dvostrukoj vrijednosti tzv. standardne devijacije uz pretpostavku tzv. normalne (gaussove) razdiobe. Stvarna vrijednost u populaciji je s vjerojatnošću 99,7% u okviru vrijednost u anketi ± tri standardne devijacije.

Čak i ako, hipotetski, ista agencija isti dan istom metodologijom obavi dva ankete na uzorku od po 1000, očekivano je da će postojati razlika između dva rezultata - najvjeroajtanija razlika je oko jedne standardne devijacije, ali može biti i veća.

Dakle, ako je stranka u jednom istraživanju dobila 30%, a u drugom 33%, to može biti samo statistička varijacija. Zato je teško vidjeti trend.

E sad, ako imamo više anketa, koje smatramo jednako pouzdanim, možemo sumarno gledati, kao da se radi o jednoj anketi na većem uzorku, pa je onda standardna devijacija manja.

Da bi taj učinak bio vidljiviji, trebalo bi 4-5 anketa. Što više, naravno, to bolje (pod uvjetom da sve smatramo profesionalno korektno izvedenim).
__________________
User:
Đe si ba, šta ima?
ChatGPT:
Dobro sam, hvala na pitanju! Kao AI, nemam roditelje poput ljudi, pa nemam "ba". Kako mogu pomoći?
Zoran Oštrić is offline  
Old 30.10.2017., 12:31   #9632
Quote:
manchild kaže: Pogledaj post
očito netko laže

ne može 60 % birača tvrditi da zemlja ide u lošem smjeru (znači HDZ loše vodi državu), a istovremeno HDZ najjača stranka u državi

ko je tu lud?!
To je dobro objašnjeno klijentelističkom mrežom. Nije važno kako, važno je TKO.

Ilitiga, bolje da HDZ vodi, pa makar i u lošem smjeru, nego komunisti, kmeri, masoni, iluminati u dobrom smjeru.

Primitivizam & klijentelizam par excellance.
IceClimber is offline  
Old 30.10.2017., 18:30   #9633
Prijevremeni parlamentarni izbori na Islandu održani su prekjučer (28. listopada). Disperzija rezultata je velika. U parlament, koji ima 63 zastupnika i zastupnica, ušli su predstavnici i predstavnice osam stranaka. Vodeća "Stranka nezavisnosti" (desni centar: liberalno-konzervativna, euroskeptička) ostala je na prvom mjestu, ali je znatno pala, s 20 na 15 mandata. Drugi je Lijevo-zeleni pokret s 11 mandata (+1) itd. Dosta je opala Piratska stranka (sa 10 na 6 mandata).

http://www.bbc.com/news/world-europe-41794748

Stranka nezavisnosti osvojila je 25,2% glasova, što je u okviru onoga što su dobivali u anketama.

Lijevo-zeleni su u nizu anketa, objavljenim u drugoj polovici prosinca i prvoj polovici listopada, bili u vodstvu, dobivajući u nekim anketama čak do 30%. Međutim ankete objavljene u posljednjem tjednu pred izbore registrirale su pad podrške, te su na kraju ostali na 16,6%.

Ankete su dakle dobro zabilježile trend, ali je bilo i znatnih razklika između anketa obavljenih gotovo u isto vrijeme. Npr. u jednoj anketi, provedenoj 16. listopada, Zeleno-lijevi su dobili 27,0%, a u jednoj provedenoj 17-18. listopada 19,1%. To može biti rezultat i raznih metodologija, jer u objavljenim rezultatima anketne kuće unose neke korekcije u odnosu na sirove materijale. Ne znam detalje, jer bi trebalo proučavati izvorne izvještaje (često bitni elementi nisu ni preneseni u medijima).

https://en.wikipedia.org/wiki/Icelan...#Opinion_polls
__________________
User:
Đe si ba, šta ima?
ChatGPT:
Dobro sam, hvala na pitanju! Kao AI, nemam roditelje poput ljudi, pa nemam "ba". Kako mogu pomoći?
Zoran Oštrić is offline  
Old 30.10.2017., 19:34   #9634
Bilo bi zanimljivo vidjeti rezultate anketa u Hrvatskoj po regijama ili županijama, kao i obrazovnu i starosnu strukturu glasača pojedinih stranaka.
Inače, Crodemoskop mi se čini realniji i pouzdaniji od Ipsos pulsa Nove TV.
geom is offline  
Old 30.10.2017., 21:29   #9635
Quote:
geom kaže: Pogledaj post
Bilo bi zanimljivo vidjeti rezultate anketa u Hrvatskoj po regijama ili županijama, kao i obrazovnu i starosnu strukturu glasača pojedinih stranaka.
Inače, Crodemoskop mi se čini realniji i pouzdaniji od Ipsos pulsa Nove TV.
Pa relativno nedavno objavljeno je istraživanje prema kojem su Živi zid i Most nadzastupljeni kod mlađe populacije. I HDZ je tu doživio maleni udarac, ali nedovoljan da još uvijek ne vrijedi ona po kojoj će nuklearnu kataklizmu preživjeti jedino žohari i HDZ.

Prije jednih od posljednjih nekoliko parlamentarnih izbora održavno je detaljno istraživanje sklonosti birača po kategorijama. Najupečatljiviji rezultat bio je nevjerojatna nadzastupljenost HDZ-a kod birača najslabijeg stupnja obrazovanja (nekoliko puta više od prvog pratitelja), takva se razlika rijetko igdje viđa.

U pravilu je HDZ uvijek bolje prolazio u periferiji u odnosu na centar, na selima u odnosu na gradove, u manjim gradovima u odnosu na veće gradove, kod muškaraca u odnosu na žene. Ali ovdje o tome ne smiješ pisati jer se odmah javi par njih koji time budu jako uvrijeđeni.

Kao da ljudi vrijede manje ili više s obzirom na mjesto prebivanja ili stupanj obrazovanja. :roll eyes:
__________________
Ignore lista: IscoAlarcon, nasmijanonebo, Martian7, Plavobili
stagediver is offline  
Old 30.10.2017., 23:18   #9636
Quote:
Zoran Oštrić kaže: Pogledaj post
Svaka anketa ima svoje granice (ne)pouzdanosti. Ako je stranka A u nekom ostraživanju na uzorku od 1000 ispitanika dobila 30%, to znači, ako je korektno odrađena, da u ukupnoj populaciji podrška stranci A, s vjerojatnošću od 95%, iznosi, otprilike, između 27% i 33%, ili nešto više. (Dakle, postoji i nezanemariva vjerojatnost od 5% da je izvan tog raspona, recimo 26% ili 34%.) Ovih ±3% do 3,5% je na osnovu matematičke teorije vjerojatnosti, jednako je dvostrukoj vrijednosti tzv. standardne devijacije uz pretpostavku tzv. normalne (gaussove) razdiobe. Stvarna vrijednost u populaciji je s vjerojatnošću 99,7% u okviru vrijednost u anketi ± tri standardne devijacije.

Čak i ako, hipotetski, ista agencija isti dan istom metodologijom obavi dva ankete na uzorku od po 1000, očekivano je da će postojati razlika između dva rezultata - najvjeroajtanija razlika je oko jedne standardne devijacije, ali može biti i veća.

Dakle, ako je stranka u jednom istraživanju dobila 30%, a u drugom 33%, to može biti samo statistička varijacija. Zato je teško vidjeti trend.

E sad, ako imamo više anketa, koje smatramo jednako pouzdanim, možemo sumarno gledati, kao da se radi o jednoj anketi na većem uzorku, pa je onda standardna devijacija manja.

Da bi taj učinak bio vidljiviji, trebalo bi 4-5 anketa. Što više, naravno, to bolje (pod uvjetom da sve smatramo profesionalno korektno izvedenim).
Imaš tih 4-5 anketa, samo na razdoblju od 4-5 mjeseci.

Quote:
geom kaže: Pogledaj post
Bilo bi zanimljivo vidjeti rezultate anketa u Hrvatskoj po regijama ili županijama, kao i obrazovnu i starosnu strukturu glasača pojedinih stranaka.
Inače, Crodemoskop mi se čini realniji i pouzdaniji od Ipsos pulsa Nove TV.
Možeš uzeti da je otprilike onako kako je bilo na izborima.


-Stipe
Stipe23 is offline  
Old 31.10.2017., 07:54   #9637
Quote:
stagediver kaže: Pogledaj post
U pravilu je HDZ uvijek bolje prolazio u periferiji u odnosu na centar, na selima u odnosu na gradove, u manjim gradovima u odnosu na veće gradove, kod muškaraca u odnosu na žene. Ali ovdje o tome ne smiješ pisati jer se odmah javi par njih koji time budu jako uvrijeđeni.

Kao da ljudi vrijede manje ili više s obzirom na mjesto prebivanja ili stupanj obrazovanja. :roll eyes:
Hrvatska ima samo 8 gradova. Dakle nešto sa 45-50.000 stanovnika, a ne "grad" sa 2500 ljudi.

Evo tih gradova;

1.Zagreb - Milan Bandić 365
2.Split - HDZ
3.Rijeka - SDP
4.Osijek - neovisni, blizak HNS-u
5.Zadar, HDZ
6.Pula, IDS
7.Slavonski Brod, HSP, prešao u nezavisne
8.Karlovac, HDZ

Dakle u osam urbanih centara sa više do 50.000 ljudi, meni se čini da "desni" bolje prolaze.
__________________
.
Michael Collins is offline  
Old 31.10.2017., 11:29   #9638
Konstatacija da HDZ više glasova dobiva u manjim naseljima ne znači da prolazi "loše" u velikim gradovima. Može HDZ svuda biti bolji od SEB-a, ali u gradu imati recimo 35%, a na selu 45%. To je elementarno i tužno je da stari forumaši nešto tako jednostavno ne razumiju.

Da HDZ osobito dobro prolazi u najmanjima naseljima, a u velikima nešto slabije nego u srednjima, notorno je na svim izborima. Također, i unutar gradovima, bolje prolazi na periferiji nego u centru.

Velik dio tog učinka može biti uvjetovan zapravo obrazovanjem, odnosno, što više obrazovanje, to manji broj glasova za HDZ. A ljudi višeg obrazovanja u većem postotku žive u većim naseljima i u centru.

Usput, također, zaposleni u državnoj službi su u većoj mjeri za HDZ, a samozaposleni i slobodna zanimlnja za SDP.
__________________
User:
Đe si ba, šta ima?
ChatGPT:
Dobro sam, hvala na pitanju! Kao AI, nemam roditelje poput ljudi, pa nemam "ba". Kako mogu pomoći?
Zoran Oštrić is offline  
Old 31.10.2017., 13:11   #9639
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
Hrvatska ima samo 8 gradova. Dakle nešto sa 45-50.000 stanovnika, a ne "grad" sa 2500 ljudi.

Evo tih gradova;

1.Zagreb - Milan Bandić 365
2.Split - HDZ
3.Rijeka - SDP
4.Osijek - neovisni, blizak HNS-u
5.Zadar, HDZ
6.Pula, IDS
7.Slavonski Brod, HSP, prešao u nezavisne
8.Karlovac, HDZ

Dakle u osam urbanih centara sa više do 50.000 ljudi, meni se čini da "desni" bolje prolaze.
šta ti uzimaš podatke iz 91.?

Evo 8 najvećih gradova u RH po broju stanovnika:
Zagreb 790.017
Split 178.102
Rijeka 128.624
Osijek 108.048
Zadar 75.062
Velika Gorica 63.517
Slavonski Brod 59.141
Pula 57.460
ratni profiter is online now  
Old 31.10.2017., 13:15   #9640
Quote:
ratni profiter kaže: Pogledaj post
šta ti uzimaš podatke iz 91.?

Evo 8 najvećih gradova u RH po broju stanovnika:
Zagreb 790.017
Split 178.102
Rijeka 128.624
Osijek 108.048
Zadar 75.062
Velika Gorica 63.517
Slavonski Brod 59.141
Pula 57.460
Kolega, naselje Velika Gorica ima samo 31.553 stanovnika, prema popisu 2011.

Stvar je u tome je što Grad Velika Gorica ima čak 58 naselja u svojemu sastavu.

Evo ti izvor
https://www.dzs.hr/hrv/censuses/cens...up01_5410.html
__________________
.
Michael Collins is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:30.