Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija > Teologija i religijska praksa

Teologija i religijska praksa Religije/denominacije, teološka i ostala vjerska pitanja

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.07.2023., 16:35   #1
Odnos Oca i Sina ....

Danas sam na jednoj fejzbuk grupi imao raspravu sa jednim mormonom koji je poprilično teološki obrazovan i mnoge katoličke teologe bi sredio. Evo kako je tekla naša rasprava;


JA:

Molitve treba upućivati Isusu a ne Ocu. Bez obzira na sve što je Isus rekao! Stjepan je u posljednim trenucima svog života molitvu, najvažniju molitvu uputio Sinu a ne Ocu. Znam zašto je tako ali neću objašnjavati...moraš sam do te spoznaje doći.

MORMON;

Isusu se šalju molitve samo ako je On prisutan. Stjepan ga je video i zato je uputio molitvu Njemu. U Mormonovoj knjizi piše o sličnom događaju gde su se neki učenici klanjali Isusu i molili se Njemu jer je bio prisutan, ali Isus je učio kako da se molimo "Oče naš...", znači osim nekih izuzetaka molitve se šalju Bogu Ocu a završuju se rečima "u ime Isusa Hrista . Amin"

JA ;

Isus jeste uvjek i svagdje prisutan...to je on rekao učenicima kad je odlazio. Amen. I meni je to dokazao kad je bio uz mene kao djete kad je oko mene teška tuča padala i nije me udarala. Bio je uz mene a poslije jednog sata to mi je i dokazao kroz dvije vizije.

MORMON;

u redu je ako tako verješ. Ja verujem da je Isus sin Božji a Otac je uvek bio patrijarh i sa tim vrhovni vladar. Isus je uvek poštovao Oca i njemu se podčinio. „Kad biste me ljubili, obradovali biste se što idem Ocu, jer je Otac veći od mene." (Jovan 14:28)
"A Isus mu reče: što me nazivaš dobrim? Niko nije dobar - osim jednoga Boga." (Marko 10:18)

JA;

Trebaš znati gdje je i kada Otac vrhovni a gdje je i kada Sin vrhovni. Kada Otac daje Sinu "svu vlast" onda je Sin vrhovni a kada mu je Sin vraće onda je Otac vrhovni. Otac je vrhovni u Nebesima nad Nebesima a Sin je vrhovnI u Nebesima i tamo ima svoje zasebno prijestolje. Kad Otac daje "svu vlast" Sinu onda mu se i podčinjava, kada Otac u Sinu vidi "svu milinu" onda mu se podčinjava. Kada Otac stvara svijet "kroz Sina" onda mu se podčinjeva jer Sin je tada omega. Kada Otac prepušta sud nad svijetom Sinu onda mu se podčinjava. Kada je Otac stvorio svijet "za Sina" onda mu se podčinjava. Kad je Otac alfa Sin je omega i obrnuto. Ti o ovim stvarima ne znaš. Sin je "manji od Oca" jer ima jednog duha u Duhu Svetom dok ih Otac ima šest. Ali to ne znači da Sin nije Bog.

Ako je svijet stvoren "za Sina" onda smo mi Sinovo vlasništvo. Koje činjenice povlače za sobom ta činjenica? Ako je Toma Isusu rekao "Bog moj" što to znači? Trebaš znati što je i zašto Sin rekao u svojoj poniznosti i što ti trebaš znati i raditi u svojoj poniznosti naspram Sina jer si njegov a ne Očev. Što znači "Otac" ti ne možeš znati...kao što ne znaš da je Duh Sveti Ocu "otac" a Sinu "djed". Duh Sveti je Praotac... najveći. Zato što je naveći zato su i grijesi protiv njega "neoprostivi" . Ti ne možeš znati zašto Duh Sveti nema prijestolje. Zašto su Otac i Sin emanirani iz njega i kada i ZAŠTO? Neznaš kojim stvorenjima je dato da obožavaju viši aspekt Boga (Oca) i njemu se mole a koja stvorenja Sina treba da obožavaju i mole mu se kao SVOM BOGU. Sin je manji aspekt Boga ali je za neka stvorenja "sve u svemu", Bog.

Nabrojao si hrpu pitanja svom sugovorniku za koja si rekao da ih bolje objašnjava tvoja mormonska crkva nego biblija, a vidiš, ja mogu isto tako nabrojati hrpu pitanja i činjenica za koje mogu reći da ih bolje objašnjavam od tebe i tvoje crkve. Veliš da postavljaš pitanja Bogu i dobivaš odgovor. Ti nisi u takvom kontaktu sa Bogom i ne možeš da mu postaviš pitanja u vezi mojih pitanja i tvrdnji i spoznaja koje ja imam. Ti si predamnom nemoćan a pokušavaš se izvlačiti poprilično nevješto.
__________________
javi se ...
Vrtlar888 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:47.