Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.11.2017., 20:43   #61
Takodje koji licni motiv ima osoba koja voli decu i zeleo bi da ima svoje dete iz licnog zadovoljstva ali nece jer smatra da je to apsolutno nemoralno?
DavMla is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2017., 20:46   #62
Quote:
Kentaurus kaže: Pogledaj post
Glede gluposti to ti je subjektivna stvar tako da je svaka rasprava u tom pravcu besmislena.
Ako ti je lakše onda naslov teme smatraj: Moralnost-duboko prikrivanje osobnih motiva?"

Bez razloga niti jedna radnja nije, motivi su svjesni ili nesvjesni, tko tvrdi suprotno ili laže sebe ili druge.

S ovim boldanim je sve rečeno motiv uvijek postoji i to osobni motiv i naravno da je to altruistično, ali kad malo dublje analiziramo vidjet ćemo da svaki taj altruistički čin ima osobni motiv.

U društvu se često predstavljamo kao apsolutno altruistični i takav stav se pokušava nametnuti, ali takav moral po mom mišljenju ne postoji jer uvijek ćemo učiniti pozitivno kako bi dobili satisfakciju(nebitno materijalnu, emocionalnu ili neku drugu).
Pa to je i poanta. Uskladiti svoje osobne motive sa objektivnim moralom što više možemo.
__________________
And how can man die better than facing fearful odds, For the ashes of his fathers, And the temples of his Gods.
Alyosha is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2017., 21:06   #63
Danas sam pročitao vješto objašnjenje koji je postupak dobar a koji sumnjiv a koji loš.
(Valjda vrijedi i za moral).

Dakle, ako ste učinili nešto dobro (moralno) nemate potrebe nikom,pa ni sebi ništa objašnjavati ili opravdavati. ''Sve je jasno''.

Ako ste učinili nešto sumnjivo ili loše onda je tu UVIJEK KAO DODATAK RACIONALIZACIJA, OPRAVDANJE,OBJAŠNJAVANJE


Pa pogledajte samo Todorića ili Sanadera ili Mamića ili Horvatinčića i sebe.

Čim se netko toliko ''brani'' (čak i sa advokatima) TO JE SIGURAN DOKAZ DA JE KRIV .
Pitanje je samo KOLIKO kriv.

O vama i meni nitko ne govori i ne piše i nemate se potrebu braniti.
Pa to je siguran dokaz da ste na uskom putu koji vodi u spas

ps.
jedva čekam neki apemantov misaoni experiment kojim će pokušati bacati klipove i prašinu u oči pred jednostavnošću gore podebljanih aksioma
__________________
Najvažnija filozofska spoznaja svih vremena! Bolje je usred sunčanoga ljeta kupati se u moru, nego zimi raditi u mračnom uredu. Bela Hamvaš
parsifal is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2017., 21:20   #64
Quote:
DavMla kaže: Pogledaj post
Apsolutni moralni princip-Patnja je negativno iskustvo . Sa tom tvrdnjom slaze se 100% ljudske populacije i naucna je cinjenica kao i to da je uzitak dobar. Racionalna etika- negativni utilitarizam =apsolutno dobro .
Racionalna etika nije racionalna u punom smislu te riječi, opet te nešto motiviralo da prihvatiš tu etiku i ponašaš se etički


Quote:
DavMla kaže: Pogledaj post
Koji osobni prokleti motiv ima osoba koja zeli da pomogne decaku kojeg maltretiraju druga deca?
Ima osobni motiv da pomogne jer suosjeća s žrtvom i bolje će se osjećati jer je uradila nešto ispravno.

Quote:
DavMla kaže: Pogledaj post
Takodje koji licni motiv ima osoba koja voli decu i zeleo bi da ima svoje dete iz licnog zadovoljstva ali nece jer smatra da je to apsolutno nemoralno?
Zašto nemoralno?
Kentaurus is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2017., 21:29   #65
Quote:
Lleena kaže: Pogledaj post
OK, znači da bismo neko ponašanje smatrali moralnim, mora postojati mogućnost izbora između dobrog i lošeg ponašanja? Ako osoba zbog nekog razloga nije ni imala izbora / nije se mogla drukčije ponašati, onda ne možemo govoriti o njenoj moralnosti?
(pitam, ne kontriram)



Nemam takav dojam da ljudi koji čine dobro zavaravaju sebe u tom smislu. Recimo, svi volonteri će ti reći da volontiraju zato jer im to donosi veliko zadovoljstvo i ispunjenje. Kao i oni koji su se odlučili za tzv. pomagačke profesije.
Mora postojati izbor, ali ovaj primjer nema veze s moralnošću jer time što radiš šefu ne činiš štetu nikome osim sebi.

Nemaš pojma koliko se zavaravaju neki a kad im izneseš argumente uvrijede se kao da si im rekao su utjelovljenje zla.
Quote:
mantisa kaže: Pogledaj post
Ima li ta spoznaja ikakav utjecaj na naš život i (moralno ili nemoralno) djelovanje?

Dala sam prosjaku 5 kuna jer sam nesebična ili dala sam prosjaku 5 kuna jer mi je to zadovoljstvo ili jer mi je zadovoljstvo da se osjećam nesebično?
Koja je razlika?
Ima na spoznaju srži morala i njihovih mehanizama.

Nema razlike osobni motiv je prisutan u oba dva primjera.
Kentaurus is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2017., 21:40   #66
Quote:
Kentaurus kaže: Pogledaj post
Mora postojati izbor, ali ovaj primjer nema veze s moralnošću jer time što radiš šefu ne činiš štetu nikome osim sebi.

Nemaš pojma koliko se zavaravaju neki a kad im izneseš argumente uvrijede se kao da si im rekao su utjelovljenje zla.
Ne kužim, radiš korist drugom i štetu sebi - nije li to upravo što si tražio. I još se ne osjećaš dobro radi toga.

Uvrijede se na što?
Lleena is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2017., 21:53   #67
Quote:
parsifal kaže: Pogledaj post
O vama i meni nitko ne govori i ne piše i nemate se potrebu braniti.
Pa to je siguran dokaz da ste na uskom putu koji vodi u spas

ps.
jedva čekam neki apemantov misaoni experiment kojim će pokušati bacati klipove i prašinu u oči pred jednostavnošću gore podebljanih aksioma
Ne moraš se 'braniti' od napada nekakvih random ljudi jer nisi javna osoba.

Ali nemoj mi reći da se nikad nisi našao u situaciji da se 'braniš' od optužbe npr. svog bližnjeg. Ili čak npr. poznanika.
Apemant is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2017., 22:30   #68
Quote:
Kentaurus kaže: Pogledaj post
Racionalna etika nije racionalna u punom smislu te riječi, opet te nešto motiviralo da prihvatiš tu etiku i ponašaš se etički




Ima osobni motiv da pomogne jer suosjeća s žrtvom i bolje će se osjećati jer je uradila nešto ispravno.



Zašto nemoralno?
Ali saosecanje nije sebican motiv care.
DavMla is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2017., 22:49   #69
Quote:
DavMla kaže: Pogledaj post
Ali saosecanje nije sebican motiv care.
Kad malo bolje analiziraš je, jer projiciraš sliku sebe i svojih osjećaja na drugoga(bez toga nema suosjećanja), te ćeš se loše osjećati u slučaju da ne pomogneš a time si stvaraš unutarnje nezadovoljstvo. A ako pomogneš unutarnje zadovoljstvo.

Radi se o osobnim motivima kako god okreneš.
Kentaurus is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2017., 22:55   #70
Quote:
Lleena kaže: Pogledaj post
Ne kužim, radiš korist drugom i štetu sebi - nije li to upravo što si tražio. I još se ne osjećaš dobro radi toga.

Uvrijede se na što?
U osnovi si radiš korist na kakav-takav način jer strah te je zauzeti se za sebe i reći ,,ne" te u skladu s tim strahom postupaš i ostvarila si svoj nagon(strah od asertivnosti). Dakle, imaš unutarnji strah od asertivnosti i on te motivira da činiš ili ne činiš nešto. Opet je osobna motivacija u igri.

Kada im kažeš da je njihovo zadovoljstvo u dubljem smislu osobni motiv,te da li bi činili isto kad ne bi imali taj osjećaj zadovoljstva.
Kentaurus is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2017., 23:12   #71
Quote:
Kentaurus kaže: Pogledaj post
Kad malo bolje analiziraš je, jer projiciraš sliku sebe i svojih osjećaja na drugoga(bez toga nema suosjećanja), te ćeš se loše osjećati u slučaju da ne pomogneš a time si stvaraš unutarnje nezadovoljstvo. A ako pomogneš unutarnje zadovoljstvo.

Radi se o osobnim motivima kako god okreneš.
Da te ne doticu tudja osecanja ,to je sebicno a kad te doticu i nudis bezuslovnu pomoc, to je nesebicno, za tebe pojam ''nesebicno'' ocito ne postoji.Neko ce se recimo lose osecati jer nema decu, moze ih imati ali ne zeli iz filozofskih razloga protivno svojem zadovoljstavu, a za opste dobro.Eto to je upravo ono sto ti trazis.
DavMla is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2017., 00:59   #72
Quote:
Apemant kaže: Pogledaj post
Evo recimo: osjećaš li se ti dobro kad nekoga mučiš?
Ja ne. A ne vidim tu ni problem s epikurom. On je naprosto opisao nacin kako postici najveci pleasure. Kome je mozak malo drugacije pospojen, kao psihopatima, taj recept mozda nije najsvrsihodniji.. A taj recept isto tako nije nikakav zakon ni 'objektivni' ili apsolutni moral ala aljosa. To je recept za individuu, ko neka selfhelp uputa. A ne nekakav objektivan instrument za mjerenje koliko ocenasa zasluzuje kakav grijeh ili sta vec. Takvi 'objektivni instrumenti' u pravilu cesce sluze da bi se grijeh mjerio nekom drugom, barem koliko ja mogu primjetit.

Sent from my HTC 10 using Tapatalk
addx is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2017., 01:00   #73
Quote:
parsifal kaže: Pogledaj post
1. promašio si cijeli fudbal

2. nisam studirao ayn rand

3. o njoj znam isto što i ti i što wikipedija

4. moje ime u svezi s njojzi si zapamtio jer

5. je jedan čovjek kojeg cijenim izjavio da je ona jedina od dvije žene
koje su geniji koji su se pojavili u povijesti čovječanstva

6. drugi mislilac kojeg cijenim (a ne znam kakav je čovjek ali valjda je ok)
sigmund na moj broj 5. rekao je sve najgore o ayn rand .
sigmundove riječi u vezi ayn radn bile se nešto kao perverzija, luda, užasna
A pardon, istina, to se tako zbilo. Uglavnom nisam nesto upoznat s njom...

Sent from my HTC 10 using Tapatalk
addx is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2017., 02:03   #74
Malo sam sad pogledao i za pocetak vidim bitnu razliku u umjerenosti koju zastupa epikur, a upravo ne zastupa ayn rand.

Ayn rand koliko vidim ovlas citajuci svakakva oprecna misljenja i sl. cilja osloboditi nekakvu iznimnost covjeka koja je zapravo ovisna o masi mediokriteta kojoj je stavljena nasuprot, a na koju se kao ne obazire ili ne treba obazirat, tako nekako. Mislim da se tu krije greska ovako odokativno.

To mi se cini u sasvim drugom smjeru od epikura.
Poklapanja su u ateizmu, materijalizmu, individualnoj slobodi iz koje slijedi ta 'racionalna sebicnost' ili moglo bi se reci racionalni hedonizam samo epikur kuzi sta je tu racionalno a ayn rand cini se da uopce ne.

Takodjer, koliko sam ubrao, iz nje, kada 'prica filozofiju' probija negativna emocija, prijezir/gnjev slicno kao sto primjetih i iz marxa...a praksa proizasla iz marxa ju je stvorila koliko vidim..ko u nekom poltergeistu, gnjev moves onto to the next host and transforms. Trebalo bi ih skupa poducavat studente

U okviru jednostavnog moralnog pravila koji je iznio parsifal, moja neobrazovana i ovlas informirana malenkost bi i marxovu filozofiju i aynd rand strpala u racionalizacije, dakle nemoral. Nasuprot njima, po meni, epikura se tu tesko moze ugurat.

Sent from my HTC 10 using Tapatalk
addx is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2017., 06:51   #75
Quote:
addx kaže: Pogledaj post
Malo sam sad pogledao i za pocetak vidim bitnu razliku u umjerenosti koju zastupa epikur, a upravo ne zastupa ayn rand.

Ayn rand koliko vidim ovlas citajuci svakakva oprecna misljenja i sl. cilja osloboditi nekakvu iznimnost covjeka koja je zapravo ovisna o masi mediokriteta kojoj je stavljena nasuprot, a na koju se kao ne obazire ili ne treba obazirat, tako nekako. Mislim da se tu krije greska ovako odokativno.

To mi se cini u sasvim drugom smjeru od epikura.
Poklapanja su u ateizmu, materijalizmu, individualnoj slobodi iz koje slijedi ta 'racionalna sebicnost' ili moglo bi se reci racionalni hedonizam samo epikur kuzi sta je tu racionalno a ayn rand cini se da uopce ne.

Takodjer, koliko sam ubrao, iz nje, kada 'prica filozofiju' probija negativna emocija, prijezir/gnjev slicno kao sto primjetih i iz marxa...a praksa proizasla iz marxa ju je stvorila koliko vidim..ko u nekom poltergeistu, gnjev moves onto to the next host and transforms. Trebalo bi ih skupa poducavat studente

U okviru jednostavnog moralnog pravila koji je iznio parsifal, moja neobrazovana i ovlas informirana malenkost bi i marxovu filozofiju i aynd rand strpala u racionalizacije, dakle nemoral. Nasuprot njima, po meni, epikura se tu tesko moze ugurat.

Sent from my HTC 10 using Tapatalk
Prosvijetli nas, molim te. Racionalizacija je nemoral? A kojim spoznajnim metodama dolazimo do morala?
Purple Sky is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2017., 08:42   #76
Quote:
DavMla kaže: Pogledaj post
Da te ne doticu tudja osecanja ,to je sebicno a kad te doticu i nudis bezuslovnu pomoc, to je nesebicno, za tebe pojam ''nesebicno'' ocito ne postoji.
Cilj je da se osjećaš lijepo(imaš pozitivne emocije kada uradiš dobro djelo) jer činiš dobro i da se ne osjećaš loše(krivnja itd.).

Da nemaš za ishod gore navedene posljedice(emocije) da li bi bio moralan?

Quote:
DavMla kaže: Pogledaj post
Neko ce se recimo lose osecati jer nema decu, moze ih imati ali ne zeli iz filozofskih razloga protivno svojem zadovoljstavu, a za opste dobro.Eto to je upravo ono sto ti trazis.
Dakle, ne želi ih imati jer opet ima osobni motiv koji proizlazi iz filozofskih razloga, te samim time poštovanjem tih istih razloga osjećati će se pravednije a da se ne osjeća tako pravednije imao bi djecu.

Opet osobna motivacija...
Kentaurus is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2017., 10:16   #77
Quote:
Kentaurus kaže: Pogledaj post
Opet osobna motivacija...
Ova rasprava mi izgleda poput igre širenja značenja pojmova... a pri tom se pravimo da to ne radimo... i to ti je već spomenuto, uostalom.

Koliko si proširio značenje pojmova sebičnosti, zadovoljstva, suosjećanja... zašto u tom slučaju netko drugi ne bi proširio pojam "osobne motivacije", pa i "osobe"... koja se sjedinjuje s "drugim" ili "drugima" u "Mi", u jedan entitet.

I to je sasvim legitimno. Kako onda uopće definirati moralnost ?
cestar is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2017., 12:25   #78
Quote:
cestar kaže: Pogledaj post
Ova rasprava mi izgleda poput igre širenja značenja pojmova... a pri tom se pravimo da to ne radimo... i to ti je već spomenuto, uostalom.

Koliko si proširio značenje pojmova sebičnosti, zadovoljstva, suosjećanja... zašto u tom slučaju netko drugi ne bi proširio pojam "osobne motivacije", pa i "osobe"... koja se sjedinjuje s "drugim" ili "drugima" u "Mi", u jedan entitet.

I to je sasvim legitimno. Kako onda uopće definirati moralnost ?
Pročitaj ostale postove, pa shvati što sam htio reći i kako gledam na moralnost.

Ako ne možeš shvatiti što sam htio reći to je drugi par rukava...
Kentaurus is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2017., 12:47   #79
A gle Kentaurus, što god da odlučiš učiniti u bilo kojoj situaciji si izabrao jer misliš da je to bolje od onog drugog i to je sebičan motiv, koji kod razlog za njega bio i prema tome nemoguće je da išta bude nesebično. Jesi zadovoljan?

Možda da bacaš kockicu i prema tome radiš izbor? kad prodješ pored prosjaka baciš novčić i onda mu daš ili ne daš 5kn.
mantisa is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2017., 13:28   #80
Quote:
mantisa kaže: Pogledaj post
A gle Kentaurus, što god da odlučiš učiniti u bilo kojoj situaciji si izabrao jer misliš da je to bolje od onog drugog i to je sebičan motiv, koji kod razlog za njega bio i prema tome nemoguće je da išta bude nesebično. Jesi zadovoljan?

Možda da bacaš kockicu i prema tome radiš izbor? kad prodješ pored prosjaka baciš novčić i onda mu daš ili ne daš 5kn.
Htjedoh iznijeti svoje stavove o moralu, te vidjeti razmišljanja drugih vezano za isti.
Kentaurus is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:47.