Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 26.07.2019., 14:44   #1
Automobil koji si može prosječan hrvat priuštiti

Ne znam gdje bi ovu temu točno smjestio, ali otvaram je da bi ljudima pomogao savjetom kakav si automobil mogu realno priuštiti.

Američki ekonomski stručnjaci savjetuju pravilo 20/4/10. Prema tom pravilu, želite li zadržati finacijsku slobodu, učešće pri kupnji automobila mora iznositi najmanje 20% njegove vrijednosti, vrijeme trajanja leasinga ili kredita najviše 4 godine, a osnovni troškovi posjedovanja automobila (rate, registracija, osiguranje) moraju biti manji od 10% ukupnih mjesečnih primanja.
Što znači ako prosječni hrvat ima plaču od 6400 kn može kupiti automobil s vrijednošću od 22,200 kn. (3000 €)
Dok hrvat sa medijalnom plaćom od 5550 kn može kupiti automobil u vrijednosti od 17,760 kn. (2400 €)

Automobil te vrijednosti osiguranje, registracija godišnje košta oko 2500kn.
Kredit na 4 godine pazeći da godišnja registracija i osiguranje ne prelazi 10% ispadne 18500kn. Dok 20% od 18500kn je 3700kn (minimalno učešće). Za prosječnu plaću, primjer.
__________________
Moja cura ima decka mozda i dva
oni imaju para, da saznao sam ja!!!
Brutalis is offline  
Old 26.07.2019., 14:52   #2
Mislim da su ta američka pravila pisana za nove aute jer ne vidim udio troškova izvanrednih popravaka.
__________________
I don't spend a nickel, if I can help it, unless it somehow profits my mileage account ... The miles are the goal.
neno1966 is offline  
Old 26.07.2019., 14:55   #3
Quote:
Brutalis kaže: Pogledaj post
Ne znam gdje bi ovu temu točno smjestio, ali otvaram je da bi ljudima pomogao savjetom kakav si automobil mogu realno priuštiti.

Američki ekonomski stručnjaci savjetuju pravilo 20/4/10. Prema tom pravilu, želite li zadržati finacijsku slobodu, učešće pri kupnji automobila mora iznositi najmanje 20% njegove vrijednosti, vrijeme trajanja leasinga ili kredita najviše 4 godine, a osnovni troškovi posjedovanja automobila (rate, registracija, osiguranje) moraju biti manji od 10% ukupnih mjesečnih primanja.
Što znači ako prosječni hrvat ima plaču od 6400 kn može kupiti automobil s vrijednošću od 22,200 kn. (3000 €)
Dok hrvat sa medijalnom plaćom od 5550 kn može kupiti automobil u vrijednosti od 17,760 kn. (2400 €)

Automobil te vrijednosti osiguranje, registracija godišnje košta oko 2500kn.
Kredit na 4 godine pazeći da godišnja registracija i osiguranje ne prelazi 10% ispadne 18500kn. Dok 20% od 18500kn je 3700kn (minimalno učešće). Za prosječnu plaću, primjer.
Povećaj učešće na 60%, nigdje ti ne piše da mora biti 20%. Znam, ovo je viša matematika.

pa dobiješ održiviju formulu 60/4/10
Pametan Nick is offline  
Old 26.07.2019., 14:56   #4
Samo keš
__________________
Love is what makes sex more than masturbation. If there is no love even if you are really with a partner you masturbate with a partner.
astor pec is offline  
Old 26.07.2019., 15:04   #5
Quote:
Pametan Nick kaže: Pogledaj post
Povećaj učešće na 60%, nigdje ti ne piše da mora biti 20%. Znam, ovo je viša matematika.

pa dobiješ održiviju formulu 60/4/10
Da znam, napisao sam što se može očekivat s minimalnim učešćem. Al naravno može se stavi učešće i 50 000kn.
__________________
Moja cura ima decka mozda i dva
oni imaju para, da saznao sam ja!!!
Brutalis is offline  
Old 26.07.2019., 15:05   #6
Quote:
astor pec kaže: Pogledaj post
Samo keš
Ako štediš recimo 4 godine za novi automobil (vridnosti do 100k kn) do 60% njegove vridnosti, smanjimo si rashode/zaradio si 12-15k kn na 60000kn investicije u 4 godine.

Di ovakve zarade ima za 0 rada i 0 rizika.
Pametan Nick is offline  
Old 26.07.2019., 15:08   #7
A pazi ovo; 100k u kešu, za auto od 100k.

Moj je koštao 50k i ne mislim ga mijenjati sve dok troškovi amortizacije ne prijeđu granicu (ne)isplativosti.
__________________
Love is what makes sex more than masturbation. If there is no love even if you are really with a partner you masturbate with a partner.
astor pec is offline  
Old 26.07.2019., 15:13   #8
Quote:
astor pec kaže: Pogledaj post
A pazi ovo; 100k u kešu, za auto od 100k.

Moj je koštao 50k i ne mislim ga mijenjati sve dok troškovi amortizacije ne prijeđu granicu (ne)isplativosti.
Najbolje su mi one ponude 1/3 odma, 1/3 za 12 mjeseci, 1/3 za 24mjeseca, te nešto sitno eks-a oko 2%, te ti još plate kasko za prvu godinu, taman vridnost eks-a, te daju garanciju od 5 godina,malo dodatne opreme mukte i tako to.

Primjer jednog narodnog auta u Hrvata:
https://posebnaponuda.renault.hr/osobna-vozila/clio

https://www.cdn.renault.com/content/...bne-ponude.pdf

Zašto dati sav keš odma, kad ga možeš vrtiti još dvi godine.
Pametan Nick is offline  
Old 26.07.2019., 15:31   #9
Quote:
Pametan Nick kaže: Pogledaj post
Najbolje su mi one ponude 1/3 odma, 1/3 za 12 mjeseci, 1/3 za 24mjeseca, te nešto sitno eks-a oko 2%, te ti još plate kasko za prvu godinu, taman vridnost eks-a, te daju garanciju od 5 godina,malo dodatne opreme mukte i tako to.

Primjer jednog narodnog auta u Hrvata:
https://posebnaponuda.renault.hr/osobna-vozila/clio

https://www.cdn.renault.com/content/...bne-ponude.pdf

Zašto dati sav keš odma, kad ga možeš vrtiti još dvi godine.
Stavke koje odlučujem kupiti, plaćam odmah u gotovini, bez ikakvih odgađanja. To je možda nekome isplativo, o čemu pričaš. Meni nije, jer prvenstveno mi igra psihološku ulogu olakšanja.

Lovu koju netko drugi odvaja za rate kredita (nebitno radi li se o 100 ili 1100 kn mjesečno) ja odvajam u investicijske fondove i konstantno si osiguravam gotovinu za drugu stavku. A sve bez tereta ikakvog kredita, dapače, još i zarađujem.
__________________
Love is what makes sex more than masturbation. If there is no love even if you are really with a partner you masturbate with a partner.
astor pec is offline  
Old 26.07.2019., 15:32   #10
Quote:
Pametan Nick kaže: Pogledaj post
Zašto dati sav keš odma, kad ga možeš vrtiti još dvi godine.
Teoretski istina ali praktički gdje ga vrtiš?
__________________
I don't spend a nickel, if I can help it, unless it somehow profits my mileage account ... The miles are the goal.
neno1966 is offline  
Old 26.07.2019., 15:34   #11
Quote:
neno1966 kaže: Pogledaj post
Teoretski istina ali praktički gdje ga vrtiš?
Imaš ga na avataru
__________________
Love is what makes sex more than masturbation. If there is no love even if you are really with a partner you masturbate with a partner.
astor pec is offline  
Old 26.07.2019., 15:35   #12
Nebi želio da tema ode u krivom smjeru, cilj teme je pomoći ljudima koji žive u težoj financijskoj situaciji koji ne mogu baš štediti. Kad bi svi mogli uštediti 50 000kn u godinu do dvije nebi bilo potrebe za takvom temom.
Teško je živjeti sa prosječnom plačom, a posjedovanja auta može dodatno otežati situaciju. Zato je ova tema primjer što si čovjek s prosječnom plačom može priuštiti, a da si ne riskira financijsku neovisnost (slobodu).
__________________
Moja cura ima decka mozda i dva
oni imaju para, da saznao sam ja!!!
Brutalis is offline  
Old 26.07.2019., 15:37   #13
Quote:
Brutalis kaže: Pogledaj post
Nebi želio da tema ode u krivom smjeru, cilj teme je pomoći ljudima koji žive u težoj financijskoj situaciji koji ne mogu baš štediti. Kad bi svi mogli uštediti 50 000kn u godinu do dvije nebi bilo potrebe za takvom temom.
Teško je živjeti sa prosječnom plačom, a posjedovanja auta može dodatno otežati situaciju. Zato je ova tema primjer što si čovjek s prosječnom plačom može priuštiti, a da si ne riskira financijsku neovisnost.
Nije primjer jer oni američki izračuni su rađeni za novi auto.
__________________
I don't spend a nickel, if I can help it, unless it somehow profits my mileage account ... The miles are the goal.
neno1966 is offline  
Old 26.07.2019., 15:40   #14
Quote:
neno1966 kaže: Pogledaj post
Teoretski istina ali praktički gdje ga vrtiš?
Prelazak kreditnog rejtinga RH u investicijski, donilo je najboljem obvezničkom fondu u Hrvata 7.5% prinosa od nove godine.

Najbolji mješoviti fond u Hrvata je imao u 6 mjeseci prinos od gotovo 10%.

Mene ovakve investicije zadovoljavaju za sada.
Pametan Nick is offline  
Old 26.07.2019., 15:42   #15
Quote:
neno1966 kaže: Pogledaj post
Nije primjer jer oni američki izračuni su rađeni za novi auto.
Kupio nov ili rabljen nikad ne znaš gdje te auto može ostaviti. Nekim autima stave garanciju na 3 godine dok određene djelove garantiraju 6 mjeseci. Tako da kupio ti novi ili star auto skoro te isto dođe, još k tome djelovi za novi auto su skuplji. Nov auto moraš voditi na redovni srevis k ovlaštenom serviseru koji može biti skuplji
__________________
Moja cura ima decka mozda i dva
oni imaju para, da saznao sam ja!!!
Brutalis is offline  
Old 26.07.2019., 15:42   #16
Quote:
Brutalis kaže: Pogledaj post
Nebi želio da tema ode u krivom smjeru, cilj teme je pomoći ljudima koji žive u težoj financijskoj situaciji koji ne mogu baš štediti. Kad bi svi mogli uštediti 50 000kn u godinu do dvije nebi bilo potrebe za takvom temom.
Teško je živjeti sa prosječnom plačom, a posjedovanja auta može dodatno otežati situaciju. Zato je ova tema primjer što si čovjek s prosječnom plačom može priuštiti, a da si ne riskira financijsku neovisnost (slobodu).
A štedit ratom kredita+kamatom možeš??? Nikad mi nisu bili jasni ovakvi rezoni
Pametan Nick is offline  
Old 26.07.2019., 15:43   #17
Postoji jedna analiza u inženjerstvu koja je primjenjiva na sve što zahtijeva održavanje; riječ je o LCC analizi - Life cycle cost

LCC=Cic+Cin+Ce+Co+Cm+Cs+Cenv+Cd

Cic - cijena nabave
Cin - cijena instalacije
Ce - troškovi energije
Co - operativni troškovi
Cm - troškovi održavanja i popravaka
Cs - troškovi izgubljene proizvodnje zbog zastoja
Cenv - troškovi zagađenja okoline uslijed havarije
Cd – troškovi odlaganja nakon životnog ciklusa

https://www.pumpsaudit.com/life-cycle-cost-of-pumps

Na ovaj način možete izračunati najoptimalniji omjer cijene i kvalitete i troškova održavanja, ja sam tako računao koji mi je auto dugoročno naijisplativiji
__________________
Love is what makes sex more than masturbation. If there is no love even if you are really with a partner you masturbate with a partner.
astor pec is offline  
Old 26.07.2019., 15:44   #18
Quote:
Pametan Nick kaže: Pogledaj post
Prelazak kreditnog rejtinga RH u investicijski, donilo je najboljem obvezničkom fondu u Hrvata 7.5% prinosa od nove godine.

Najbolji mješoviti fond u Hrvata je imao u 6 mjeseci prinos od gotovo 10%.

Mene ovakve investicije zadovoljavaju za sada.
Samo prinos u fondovima može biti i negativan. Čisto teoretsko pitanje, kako se prodavači zaštite da ćeš platiti drugu ratu ako prokockaš novac sa investicijama?
__________________
I don't spend a nickel, if I can help it, unless it somehow profits my mileage account ... The miles are the goal.
neno1966 is offline  
Old 26.07.2019., 15:46   #19
Uglavnom na ulici i viđam gradska vozila starija preko 10 godina, 20-30k kuna vrijednosti.
Ne treba valjda financijski stručnjak za reći ljudima da nemaju para.
FuzzBall is offline  
Old 26.07.2019., 15:46   #20
Quote:
Pametan Nick kaže: Pogledaj post
A štedit ratom kredita+kamatom možeš??? Nikad mi nisu bili jasni ovakvi rezoni
Možeš, recimo ako nemaš automobil, a da uštediš za automobil treba ti kojih 4 godine štednje. U međuvremenu ti je potreban taksi, autobus, vlak itd. može bit ok zamjena za kamatu u banci. Možemo uzet primjer da živiš negdje na selu, mislim da je isplativije imat auto nego se snalazit s prjevozima i nadati se da vozi autobus u to vrijeme da dođeš recimo na posao.
__________________
Moja cura ima decka mozda i dva
oni imaju para, da saznao sam ja!!!
Brutalis is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:29.