Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika

Politika Najstariji zanat na svijetu
Podforumi: Parlamentarni izbori 2024. Politička scena, Europska unija, Svijet, Blisko politici, Rat u Ukrajini

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 30.01.2016., 00:07   #81
Informatiku i rad u digitalnom okruženju uvesti već od 1. osnovne, s 8 godina već moraju moći održati samostalne PowerPoint prezentacije.
Papapapagenije is offline  
Old 30.01.2016., 13:48   #82
Quote:
Praznih Ruku kaže: Pogledaj post

Predmeti tipa likovni ,tjelesni,strani jezici po meni se rade totalno krivo.

Tjelesni
Dijete bi vec u mladjoj dobi (1-6 razred) trebalo radit gimnastiku jer vec znamo i mi (koji nismo struka) da je to doba najpogodnije za to.Kad kazem radit gimnastiku mislim na pravu gimnastiku.. da djete je u mogcunosti napravit spagu,stoj na rukama i slicno do kraja 6 razreda...

Trcanje svaki tjelesni.. Vjezbe sa tezinom tjela.. norme za iste.. prica se o debeloj naciji a sa ovakvom satnicom tjelesnog klinci bi mogli izgledat ko spartanci nakon kraja srednje skole vec.

Osnovne sportova.. bilo bi poprilicno normalno da dijete na tjelesnom nauci osnove svakog sporta.. ne mislim na pravila vec na drzanje lopte,kordinaciju,pravilno izbacivanje i slicno,sporta po njihovom izboru...Pustit djecu da samo trce i igraju nogomet isto nema smisla jer to mogu svaki dan kad pozele.

Likovni.
Ako netko izadje nakon 8 godina a da i dalje crta crtica vertikalno i cetri crte na nju kao ruge i noge. Ocito nesto ne valja.. Ono forsiranje kolaza,gline,vodenih bojica (i ostale opreme koja kosta ko suho zlato zajedno) je nebuloza.. dovoljno bi bilo da uspiju djete nauciti da crta.Ali stvarno crta.
ja u OŠ imao rasku iz likovnog i kod nje od 5.razreda imao 3 iz likovnog. time smo likovni i ja raskrstili

da ne velim da smo imali idiota iz tjelesnog u SŠ sa trbuhom do zuba kod kojeg su 2 osobe ima 5 u razredu. ja jedva 2. i onda da se trudim za ocjenu 2, nema jebene šanse
__________________
Awakening
manchild is offline  
Old 30.01.2016., 13:50   #83
što se tiče ponavljanja gradiva - ti ako radiš u SŠ nemaš vremena toliko ponavljati jer imaš gradivo koje moraš obraditi

strani jezik se krivo radi jer učenici znaju prefektno gramatiku i razumijevanje, a kad trebaju nešto reći onda ne znaju beknuti, a tu je kriva metodika i broj učenika u razredu
__________________
Awakening
manchild is offline  
Old 02.02.2016., 14:09   #84
Mene je u školi sjebala jutarnja smjena, volio sam učiti po noći, a popodnevna smjena mi onda bila za ispravljanje jedinica, koje dobih jer sam neispavan bio.

A da u EU moramo svi biti zombiji, kako gazda iz brisela kaže, možda i uniforme da se uvedu, kako bi se učenicima izbila iz glave svaka moguća individualnost.
__________________
Europske vrijednosti https://www.youtube.com/watch?v=4_vC...ature=youtu.be
pukovnikz is offline  
Old 02.02.2016., 14:48   #85
Quote:
manchild kaže: Pogledaj post
ja u OŠ imao rasku iz likovnog i kod nje od 5.razreda imao 3 iz likovnog. time smo likovni i ja raskrstili...
Istina, dočim si kao mali rembrant trebao imati čistu peticu....
__________________

“Religion was invented when the first con man met the first fool.” Mark Twain
kumek is offline  
Old 02.02.2016., 15:44   #86
Quote:
Praznih Ruku kaže: Pogledaj post
izgleda ko ogroman djumbus....

Ucenik raspoznaje programe i njihovu primjernu,ucenik prihvaca sugestije kako pravilno sjediti itd....ucenik ovo ucenik ono...

Bilo bi logicnije da se ucenika tjera da radi uzastopno i ponavlja uzastopno istu radnju da stekne naviku a ne da uci o programima i internet bontonu nego da ih primjenjuje uzastopno.

Oni koji imaju komp doma (ogromna vecina) ionako znaju saznat ce o svemu tome kroz dogledno vrijeme.Oni koji nemaju tesko da ce i koristit ikada.. tuzno ali realno. Tako da do 5-6 razreda ovaj dio informatike je bar izgleda nepotrebno. (koliko vidim po ovom kurikulumu)





Nakon toga bi trebalo pocet u 5 razredu sa stvarnim osnovama o hardware-u,software-u i slicno i osnovno programiranja.

Cilj bi trebao biti mozda povecat koncentraciju da djeca rade stvari koje vole inace ali na racunalu ili bolje stvari u kojima su dobre...Naravno plus osnove hardware-a,softwer-a,programiranja...

Ustvari ta nekakva interdisciplinarna kultura trebala bi se forsirat.. od pisanja zadacnica,referata do crtanja na kompjuteru...
Ja se stvarno pitam, što će to djeci u osnovnoj. U osnovnu školu ideš da naučiš osnovne vještine, pisati, čitati, računati, naučiti povijest, zemljopis, kemiju, fiziku, strani jezik, crtanje, a tu se forsira programiranje i to u jezicima, od kojih se ježe i odrasle osobe.

Uostalom, osnove informatike smo imali u sklopu Tehničke kulture, koliko se sjećam. Djeca su već tamo učila o binarnoj matematici, hardveru, softveru i web tehnologijama. I to je sve uglavnom što djeci u osnovnoj školi treba. Kakvo programiranje? Je, ziher će svi biti programeri moš mislit. Zbilja mi nije jasno u čijem ovo interesu rade, ali znam da će klinci zbog ovoga patiti, jer programiranje nije samo tipkanje kodova po kompjutoru i igra logike, već i ispravno pisanje sintaksi, u strogo tipiziranim jezicima, koji ti ne opraštaju greške, poznavanje petlji tipa for, while i do while, poznavanje vektora, polja, jednostavnih i složenih funkcija, struktura, pokazivača i referenci, stvaranje tekstualnih datoteka i sl..



Poslije, u srednjoj im se tek može uvesti programiranje tipa Visual Basic ili Python u sklopu informatike, ali ovo za osnovnu je po meni previše.
klokanovac is offline  
Old 02.02.2016., 16:54   #87
Quote:
Praznih Ruku kaže: Pogledaj post
Evo gledao sam i ja emisiju.. vidim da i dalje se problemi vrte oko STEM-a... (Tj biologija,fizika,matematika...) tj majki svih ostalih predmeta.

Tj problem je kolko toga treba tj ne treba... kolka bi satnica trebala.. da li bi se trebalo spajat....
U osnovnim i srednjim školama, takve stvari su nezaobilazne i tu nema govora o ukidanju ili spajanju.

Problem je u tome na koji način se ti predmeti učenicima prezentiraju, odnosno, predaju. Ne olakšava im se razumijevanje, već otežava. Primjerice, kod matematike sam primjetio kako za brojne zadatke nedostaju primjeri u knjigama, a knjižurina je ogromna. S druge strane, ostalih 50% problema leži u profesorima, koji su toliko zatucani, pohlepni, sebični i pokvareni, da ne žele uopće diskutirati o onome što djeci nije jasno. Nerijetko djeci postavljaju na ispitima zadatke, koje nikada nisu prošli na predavanjima, pa djeca u čak 80% slučajeva padaju i jedva prolaze s dvojkom.


Quote:
Tjelesni
Dijete bi vec u mladjoj dobi (1-6 razred) trebalo radit gimnastiku jer vec znamo i mi (koji nismo struka) da je to doba najpogodnije za to.Kad kazem radit gimnastiku mislim na pravu gimnastiku.. da djete je u mogcunosti napravit spagu,stoj na rukama i slicno do kraja 6 razreda...

Trcanje svaki tjelesni.. Vjezbe sa tezinom tjela.. norme za iste.. prica se o debeloj naciji a sa ovakvom satnicom tjelesnog klinci bi mogli izgledat ko spartanci nakon kraja srednje skole vec.

Osnovne sportova.. bilo bi poprilicno normalno da dijete na tjelesnom nauci osnove svakog sporta.. ne mislim na pravila vec na drzanje lopte,kordinaciju,pravilno izbacivanje i slicno,sporta po njihovom izboru...Pustit djecu da samo trce i igraju nogomet isto nema smisla jer to mogu svaki dan kad pozele.
Ja baš jesam za uvođenje sportova na tjelesnom i to pod obavezno, da sudjeluju svi i debeli i mršavi i musavi i lijepi i munjeni i pametni, iz razloga da se stvori taj nekakav timski rad, međusobno uvažavanje i poštovanje. Među djecom ima jako puno diskriminacije i netko, tko ne odgovara društvenim principima, a želi igrati malo nogometa, ostat će zakinut, zbog toga što mali Perica ima ego pobjednika, koji ne zna gubiti, pa bira isključivo najbolje, a ostale šalje vrit, dok profesor samo odmahuje rukom.

Dapače, tu su isto problem i profesori, koji ne obraćaju pažnju na to da su neki izdvojeni na tjelesnom, umjesto da su dio ostalih u razredu. Ja sam kao dijete imao tu situaciju, jer nisam imao dovoljno kondicije, pa su me nerijetko zaobilazili. To je diskriminacija, ali pitaj nekog profesora za to, ono, boli ga briga, njega se to ne tiče, a upravo bi on trebao biti autoritet i spriječavati podjele.


Quote:
Likovni.
Ako netko izadje nakon 8 godina a da i dalje crta crtica vertikalno i cetri crte na nju kao ruge i noge. Ocito nesto ne valja.. Ono forsiranje kolaza,gline,vodenih bojica (i ostale opreme koja kosta ko suho zlato zajedno) je nebuloza.. dovoljno bi bilo da uspiju djete nauciti da crta.Ali stvarno crta.
Tu je opet kriv profesor, jer ne radi kako treba. Nije tu samo glinamol, već i izrađivanje modela od ukrasnih papira i slično. To su isto likovne vještine koje djeci mogu koristiti, kao i crtanje, ali trebaš osobu, koja će s djecom to raditi, posvetiti se tome, da ih nauči, nagrađivati najbolje i slilčno.

Quote:
Strani jezici
Svaki strani jezik je lakse naucit dok si mladji.. Uopce nebi se trebalo forsirat pisanje stranog jezika nego prvo razumjevanje.. Naucit dijete osnovne rijeci i rijeci po njegovom izboru."tjerat" ga da slusa taj isti jezik u temi koju on voli.Bolje bi bilo da gledaju crtice,utakmice,serije u tom jeziku do 4-5-6 razreda recimo.Forsiranje da djete pamti kako se pise neki strani jezik dok ga ne razumije je isto jednostavno pretesko.
Pa od rodjenja slusamo materinji jezik a tek onda ucimo ga pisat i citat.. a ovdje se to radi paralaleno jer kao moze se.
Ja bih taj Engleski uveo tek od 5. razreda osnovne, jer su, do 4. razreda, djeca prilično razigrana i mozak im još nije dovoljno koncentriran na složenije stvari.

Dapače, taj Engleski bi se trebao izvoditi prema nekakvom redoslijedu, a kod nas nema redoslijeda, sve se nabaca u jednu godinu, pa se učenik ne uspjeva snaći i nabuba to napamet, samo da položi. A poslije se neće ni sjećati što je učio. Neki profesori sve pokušavaju silom ugurati u mozak djeci, ali ne ide to. Moraš imati program po kojemu ćeš djecu motivirati i naučiti, da pamte to i poslije kada odrastu.



Quote:
Ostali predmeti..

Slazem se da neke stvari definitivno treba izbacit iz tih predmeta.. treba svaki dio pribliziti stvarnom zivotu (narocito matematiku)...
(Svi se sjecaju zadataka sa vlakovima.. ne samo zato jer su nam bili teski nego zato jer usko vezano uz nesto sta poznajemo.)

Svaki predmet bi se trebao ponavljat... Ponavljat skoro sve iz proslog razreda (temeljno gradivo) i onda ucit novo).. Ponavljat svake uzastopne godine prijasnje gradivo.

Kolko god glupo zvuci bolje zvuci nego da imas odrasle osobe koje se ne sjecaju sta su ucili i zasto su ucili to..

Ovo je sta se tice osnovne skole...
To se djelomice i radilo, ali uzalud, nije pomoglo. Nije stvar u ponavljanju, nije problem niti u zaboravljivosti učenika, već u nastavnom planu i profesorima. Šopa nas se s jedne strane prevelikom količinom gradiva, dok s druge strane, nema puno vremena, pa se sve brže bolje odradi, a da djeca ni ne stignu misliti malo o tome. Djeci se previše podataka servira u kratkom vremenu. I meni, kao odrasloj osobi bi to bilo preko glave, a kamo li ne njima. s druge strane, djeca jako puno vremena moraju provesti kod kuće, da bi sve naučila, dok s treće moraju nositi i 7 kila na leđima. Kada onda imaju vremena za druženje, igru, zabavu? Još ako ih roditelji sile da idu na treninge i dodatne aktivnosti, pa kada ta djeca onda stignu biti djeca? Djetinjstvo ti prođe začas, samo jednom si dijete, a kako ćeš to biti kada 80% vremena moraš provesti na učenje i dodatne aktivnosti?
klokanovac is offline  
Old 02.02.2016., 17:49   #88
Quote:
Praznih Ruku kaže: Pogledaj post
Sto se tice srednje skole..

Problem je i obrazovni program.. kome dati sta da uci i kolko jer utjece na izbor faks i njegovu pripremu.Zasto tjerat nekog da uci masu fizike recimo ako je odlucio totalno nevezan faks upisati.. Satnica.. problem prakse u strukovnim skolama koje je kriminalno.. ne mozes ucit struku bez praksa.Isto ko strani jezik,treba prvo razumjeti osnove a tek onda uciti dodatno o tome.A osnova razumjevanje je praksa...

Totalni djumbus od skolstva...

Postavlja se i pitanje cak i da se uvede sve ovo kako tjerat profesora da rade to tj primjenjuju.Slazem se da bi trebalo uvest malu maturu..I na temelju male mature i velike mature radit analizu ucenika i profesora.Ciji ucenici dobri i izvrsni ide mrkva.Ciji ucenici losi ide prvo provjera uvjete u kojima se taj predmet odvija i ako zadovoljavaju ide batina.

Mrkva bonusi novcani.. batina u najgorem slucaju smjena.

Strukovne škole su jako podcijenjene i zapostavljene, a upravo preko njih, učenici mogu dobiti zvanje i naći posao. Uz to, učenicima nedostaje i slobodnih aktivnosti tipa sport, glazba, sviranje, učenje stranih jezika, crtanje i slično. Nešto slično kao što imaju u SAD-u recimo, gdje se slobodne aktivnosti računaju pod obavezno. Mi ništa od toga nemamo. S druge strane, učenicima nedostaju znanja iz politike, ekonomije i prava. Izlaze van kao maturanti, na tržište rada, a ne znaju svoja prava, ne poznaju državu u kojoj žive i nemaju pojma o ekonomiji.

O praktičnoj nastavi neću ni pričati. Iz vlastitog iskustva znam kakav je to bio horor. Unatoč tome, što smo cijelu šk. god. imali praktičnu nastavu, prisiljavali bi nas da ju dodatno odradimo preko ljeta u školi, oko 3 tjedna, gdje nisi radio ništa pametno ili nekoj firmi, gdje se odlazilo preko veze i isto tako nije radilo ništa, jer nitko neće tamo dozvoljavati da mu balavac, svojim nespretnim prčkanjem po stroju, uništava posao. O profesorima ne moram ni pričati. Kojekakve mudonje, prostaci, rospije i narikače. Ravnatelj je bio neki nasilnik s dosjeom iz prošlosti.
klokanovac is offline  
Old 02.02.2016., 18:41   #89
Quote:
kumek kaže: Pogledaj post
Istina, dočim si kao mali rembrant trebao imati čistu peticu....
ne, ali ono 3 iz likovnog, 4 iz matematike
__________________
Awakening
manchild is offline  
Old 02.02.2016., 19:44   #90
Quote:
Papapapagenije kaže: Pogledaj post
Informatiku i rad u digitalnom okruženju uvesti već od 1. osnovne, s 8 godina već moraju moći održati samostalne PowerPoint prezentacije.
Program za informatiku je neozbiljan, nisam primjetio da se spominje ECDL, mikrosoft ofis i word 10.

Isto tako, dužnost svakog roditelja je da mu djeca najkasnije s 2. godine surfaju po internetu, pa učenje nekakvih početaka u 1. osnovne znači bacanje vremena u vjetar. U 1. osnovne bi se već mogle raditi ozbiljnije stvari, npr. simulacije, 3D modeliranja i slično s praktičnim radom na kraju godine, simulacija kretanja fluida.
GemsBond is offline  
Old 02.02.2016., 20:00   #91
glavni problem kod naseg obrazovanja je u visokom skolstvu, a ne u osnovnom iako ni to nije ok

postoje neuskladjenost i nekriticnost na sveucilistima koja cine poteze van svake pameti, a pritom se stalno pozivaju na nekakvu neovisnost

bolognja koja to uopce nije, predugo trajanje i rusenje u svrhu ubiranja novca, zabrane prebacivanja i velike razlike

izbacivanja sa faxeva, niska prolaznost kod pojedinih profesora... o svemu tome se suti i ne raspravlja

uglavnom sad i studenti bjeze van studirati jer je to brze i isplativije nego da se ovdje mrcvare i da to jos i placaju skuplje nego vani
gandalf is offline  
Old 03.02.2016., 15:25   #92
Quote:
Bobo Mesar kaže: Pogledaj post
Prvi put čujem za kornjačin grafikon. Nakon malo guglanja to je program koji se već koristi u nekim školama (ovo je Phyton? ):
http://ipaq.petagimnazija.hr/wp-cont...na-grafika.pdf

Ovo je radna verzija, pošalji im primjedbe.

@pukovnikz - postovi su ti na razini trollanja.
A što nedostaje kornjačinom kretanju po ekranu?

Koristi se već puno godina u nekim školama.

Ide kornjača naprijed, pa skrene lijevo ili desno, pa onda ide naprijed, pa opet negdje skrene ali pod nekim kutem koji nije pravi, pa onda ide nazad, pa skrene, pa ide naprijed, i stalno se kreće. Nekada promijeni boju, nekada se kreće nevidljivo,...

Ukratko, kornjača se stalno kreće i ide naprijed ili nazad

Može u petljama, a može i ponavljati.

Smisao je da se nacrtaju što ljepše kornjačine slike

Nema ni jednog racionalnog razloga se se kornjačina kretanja uklone iz nastave informatike

A tek kada se vidi politika ili ekonomija, pa se usporedi s kornjačinim kretanjima, onda se vidi da je to u osnovi isto (kretanje lijevo, kretanje desno, kretanje naprijed, kretanje nazad, ponavljanje, petlje, vrtnja u krug,...)
zzpotpora is offline  
Old 03.02.2016., 15:32   #93
Quote:
GemsBond kaže: Pogledaj post
Program za informatiku je neozbiljan, nisam primjetio da se spominje ECDL, mikrosoft ofis i word 10.

Isto tako, dužnost svakog roditelja je da mu djeca najkasnije s 2. godine surfaju po internetu, pa učenje nekakvih početaka u 1. osnovne znači bacanje vremena u vjetar. U 1. osnovne bi se već mogle raditi ozbiljnije stvari, npr. simulacije, 3D modeliranja i slično s praktičnim radom na kraju godine, simulacija kretanja fluida.
Ma da i razme metode simulacije, numeričkih analiza, statističkih obrada u suradnji s raznim institutima, agencijama, posljedoktorandima, najjačim svjetskim kompanijama. Neka se djeca educiraju od najboljih

A najjednostavnije osnove trebale bi biti uvedene još u jaslice da djeca mlate dronove po zraku dok usporedno izbjegavaju autiće-robotiće koji se zabijaju u njihove noge. Čisto radi koordinacije pokreta
zzpotpora is offline  
Old 28.02.2016., 13:58   #94
danas je ministar obrazovanja u NU2 pa da vidimo kakve će mudrosti izgovoriti oko kurikuluma
__________________
Awakening
manchild is offline  
Old 28.02.2016., 20:41   #95
http://www.index.hr/vijesti/clanak/l...ta/877758.aspx

Više je Nenad Bakić napravio s ovim potezom za hrvatsko školstvo nego sve vlade zadnjih 10 godina, a i više.

Svaka čast Bakiću.


Quote:
"Hrvatsko školstvo je disfunkcionalno i u kratkom, a vjerojatno i srednjem, roku nepopravljivo na sustavnoj razini ‘odozgo’. Moja ideje je stoga bila ‘zasuti’ ovom inicijativom temelje, i tako omogućiti mnogim mladim ljudima da se razviju usprkos sustavu, a s vremenom bi to moglo i promijeniti sustav ‘odozdo’", rekao je Bakić.
__________________
.
quadzilla is offline  
Old 28.02.2016., 20:48   #96
Quote:
quadzilla kaže: Pogledaj post
http://www.index.hr/vijesti/clanak/l...ta/877758.aspx

Više je Nenad Bakić napravio s ovim potezom za hrvatsko školstvo nego sve vlade zadnjih 10 godina, a i više.

Svaka čast Bakiću.
Što će točno ti roboti raditi u hrvatskom obrazovnom sustavu i čime će nas to lansirati u svjetske visine školstva?
__________________

“Religion was invented when the first con man met the first fool.” Mark Twain
kumek is offline  
Old 28.02.2016., 22:15   #97
Quote:
kumek kaže: Pogledaj post
Što će točno ti roboti raditi u hrvatskom obrazovnom sustavu i čime će nas to lansirati u svjetske visine školstva?
Možda stvoriti barem nešto učenika koji će i razumjeti struku koju su upisali? Recimo elektroničar koji tokom školovanja nešto i zna o elektronici iz prakse? Inače smatram da nema glupih pitanja, ali kad pročitam nešto ovako uvijek posumnjam u tu izreku. Bokte mazo.
saurs is offline  
Old 28.02.2016., 22:47   #98
Quote:
saurs kaže: Pogledaj post
Možda stvoriti barem nešto učenika koji će i razumjeti struku koju su upisali? Recimo elektroničar koji tokom školovanja nešto i zna o elektronici iz prakse? Inače smatram da nema glupih pitanja, ali kad pročitam nešto ovako uvijek posumnjam u tu izreku. Bokte mazo.


Što je najgore u cijelom postu od kumeka, mislim da radi u školstvu.

Onda tek padneš u depresiju...
__________________
.
quadzilla is offline  
Old 28.02.2016., 23:34   #99
Quote:
quadzilla kaže: Pogledaj post
http://www.index.hr/vijesti/clanak/l...ta/877758.aspx

Više je Nenad Bakić napravio s ovim potezom za hrvatsko školstvo nego sve vlade zadnjih 10 godina, a i više.

Svaka čast Bakiću.
Finska je dokazala da za dobar obrazovni sustav tehnologija nije nasušno potrebna. Za razliku od inventivne metodike. Ali siguran sam da nemaš pojma kaj je to.
fortinbras is offline  
Old 29.02.2016., 00:28   #100
Kakve veze ima korištenje iPada ili olovke tijekom predavanja, u odnosu sa upoznavanjem djece sa robotikom i programiranjem,tj. STEM zanimanjima?

Daj mi objasni tu poveznicu? Robotika je budućnost ,i kao sve u Hrvatskoj, socijalisticko skolstvo zaostaje za cijelim svijetom , te imamo primjer gdje privatna osoba nabavlja 1000 robota,umjesto drzave, te ih donira da bi se medju djecom od najranije dobi mozda otkrio novi Tesla ili prof B. Jerbic, a ti meni stavljas link koji pokazuje kako u finskoj rješavaju zadatke na papiru i kalkulatorom??

Inace u Estoniji se od prvog razreda krece sa robotikom i informatikom, al valjda socijalisti i hrv. skolstvo znaju bolje od tamo nekih estonaca

Strasno, vrlo visoki nivo trolanja. Bravo
__________________
.

Zadnje uređivanje quadzilla : 29.02.2016. at 00:41.
quadzilla is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:58.