Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Književnost

Književnost Čitam, dakle jesam
Podforumi: Mali literarni kutić, Klub knjige

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.01.2003., 00:28   #1
Branko Copic

Na drugom podforumu sam spomenula jednu njegovu knjigu i upravo sam saznala da su njegove knjige u Hrvatskoj zabranjene.

Moze li mi netko reci zasto ili se ni to pitanje ne smije postaviti?

Pretpostavljam da je rijec o nekoj politickoj pizdariji, no kao pisac za djecu je covjek bio genijalan, tako da mi nije jasno da ima i takvih kretena koji su odrasli na njegovim knjigama, uzivali vjerojatno u njima kao i ja da bi ih na kraju zabranili.

Tko zna vise?
Gospon Pes is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2003., 02:21   #2
Sto to nije pjevac? A ne, ono je zdrafko colic
__________________
[size=1]-Bljog-
-Watashi!i!i!i- is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2003., 08:21   #3
Talking Prvi glas!

Pojma nemam!

Po šumi, širom, bez staze, puta
Ježurka Ježić povazdan luta.
Lovom se bavi često ga vide,
s trista kopalja na juriš ide.
I vuk i medo, pa čak i – ovca,
poznaju ježa, slavnoga lovca.
Jastreb ga štuje, vuk mu se sklanja,
zmija ga šarka po svu noć sanja.
Pred njim dan hoda, širi se strava,
njegovim tragom putuje slava.

Crow Jane is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2003., 08:30   #4
Zabranjene? Što bi to značilo?

Pretpostavljam da nisu više u školskoj lektiri - ali zabranjene?
verica is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2003., 08:49   #5
Branko Ćopić zabranjen ?????!

Quote:
Gospon Pes kaže:
... upravo sam saznala da su njegove knjige u Hrvatskoj zabranjene.
Saznala ??? A, da to malo pojasniš?
On mi je jedan od najboljih pisaca.
__________________
All you have is what you are
and what you give.
adriatic is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2003., 10:51   #6
Navodno su njegove knjige jednostavno "uklonjene" iz svih knjizara, knjiznica itd.

Netko mi je to sinoc rekao, a malo sam prekopala po internetu i cini se da je istina.

Nasla sam jedan stariji clanak, dakle ocito je nesto bilo...

Steta jer covjek je pisao prekrasne knjige. Pretpostavljam da su ih odstranili jer je spominjao partizane i to u pozitivnom smislu.

Neka netko od danasnjih napise nesto ravno Jezevoj kucici, pa nek se onda jave.

Uglavnom, ne znam ni ja vise, zato sam vas pitala i cudi me da ni vi ne znate. Ocito su ga uklonili potajno da se ne bi tko bunio jer bio je vrlo omiljen i s pravom.
Gospon Pes is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2003., 10:53   #7
pa bas je cura dobro napisala............ako vec nisu zabranjene,onda su politicki nekorektne.jednom sam prije 3,4 godine iz ciste zajebancije u knjiznici pitala za njega,na sto me je osvijestena teta hrvatica knjiznicarka pitala:STA CE TI ON?A JES SIGURNA DA OSH NJEGA?
bender is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2003., 11:03   #8
U 'mojoj' knjižnici postoji dio srpska književnost - sad da li se na tom odjelu može posuditi Ćopića ne mogu tvrditi jer nisam tražila njegove knjige (pogledat ću kad budem išla u knjižnicu), ali čisto sumnjam da se ne može.
Mislim da je zabranjen preteška riječ - da se ne smatra 'politički korektnim' to je sigurno točno.
verica is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2003., 11:38   #9
Dakle, svašta!

A koji to imbecilni umovi odlučuju šta treba bit "nepoželjno"??

Npr, pitam ja knjižničara imaju li još knjige od De Sadea - on mi kaže: Ne više, jer su zabranjene. Reko, kak zabranjene jebate a imali ste ih pred 10 let? A on meni veli: Da, ali su bile srpski prijevod!
Crow Jane is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2003., 11:45   #10
Hajde pogledaj, bas me zanima.

A sad zalim da si nisam kupila par Brankovih knjiga dok ih je bilo. Tko je znao da ih jednom nece biti...

Ali imam jednog Nusica.

Da me ne bi netko krivo shvatio: nisam zapela za srpske pisce, nego meni je dobra knjiga dobra knjiga i ne ovisi o nacionalnosti i politickom uvjerenju pisca.
Smatram jako zalosnim da se politika mijesa i u umjetnost. Po mom i knjizevnost u to spada.
Gospon Pes is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2003., 11:49   #11
Quote:
Crow Jane kaže:
Da, ali su bile srpski prijevod!
Hehe, prije 100 godina sam citala Quo vadis na cirilici...
Tu knjigu su Srbi (komunjare) izdali najnormalnije, a velica krscanstvo i to katolickog smjera...
Mislim da je fakat sranje sto se danas radi.
Gospon Pes is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2003., 12:02   #12
Thumbs up mala opaska

ja sam u nekoliko zagrebachkih knjizhara u centru nasla "Jezhurka Jezhica " (kosta negdje oko 30 kn), i to ono staro A4-izdanje (samo umjesto "povazdan" sad pishe "svaki dan" hehe) i odmah kupila svoj djeci mojih frendica. Smatram to divnom prichicom.

Ostale knjige, npr. "basta sljezove boje" sam vidjela prosle godine u Sarajevu.
__________________
Da nas od svijeta skrije, blijedi će mjesec zaći,
a ja ću i u mraku, ustašca tvoja naći.
Ona is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2003., 12:14   #13
Pogledat ću, ali kako na policama moje knjižnice ima i Dobrice Ćosića i Selenića i Pavića čisto sumnjam da nema Ćopića.

Vrlo je vjerojatno da nema za kupiti novih knjiga (ali, eto Ježeve kućice čak i ima), ali to je zato što nemamo uvoz knjiga iz Srbije/Bosne što je stvarno glupo. Ja sam prošle godine na Interliberu kupila jednu novu knjigu Danila Kiša, jer je na sajmu bila jedna bosanska izdavačka kuća - i stvarno je poprilično glupo što ja tu knjigu inače ne bih mogla kupiti u Zagrebu.

Što se tiče toga što je a što nije u školskoj lektiri tu se stvarno ne bih htjela miješati - ja sam čitala neke Ćopićeve knjige i jedna mi je bila stvarno odlična, radilo se o njegovom odrastanju u internatu (zaboravila sam kako se zvala) - ali niti u 'moje' vrijeme u školskoj lektiri nije bila ta knjiga nego Doživljaji Nikoletine Bursaća
verica is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2003., 12:32   #14
Ne mora biti u lektiri, jedino je steta ako knjiga nema nikako jer usprkos pro-jugo propagandi, vecina ima i dublju poruku univerzalnog tipa.
Partizane se komotno moze (u sebi ) zamijeniti npr. HV-om, poruka price ostaje ista, a ona je, koliko pamtim, uvijek bila u redu.

Npr. Jezeva kucica nam porucuje da cijenimo svoj dom vise od svega i sto je u tome lose? I te kako pametno napisano i primjenjivo na svakog covjeka, svaku narodnost, svaku drzavu...
I napisano s puno humora i topline kao i sve ostale njegove knjige.
Gospon Pes is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2003., 12:34   #15
Quote:
verica kaže:


Što se tiče toga što je a što nije u školskoj lektiri tu se stvarno ne bih htjela miješati - ja sam čitala neke Ćopićeve knjige i jedna mi je bila stvarno odlična, radilo se o njegovom odrastanju u internatu (zaboravila sam kako se zvala) - ali niti u 'moje' vrijeme u školskoj lektiri nije bila ta knjiga nego Doživljaji Nikoletine Bursaća
da nisu "magarece godine" ?

u mojoj lektiri je bilo "orlovi rano lete"
__________________
Da nas od svijeta skrije, blijedi će mjesec zaći,
a ja ću i u mraku, ustašca tvoja naći.
Ona is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2003., 12:39   #16
Quote:
Ona kaže:
u mojoj lektiri je bilo "orlovi rano lete"
I u mojoj, no bog zna o čem se to više radilo?
Crow Jane is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2003., 13:09   #17
O klincima koji su od pijanog ucitelja Paprike (koji ih je mlatio) zbrisali (mislim kroz prozor) u sumu i postali hajduci.

Ma naci cu ja to negdje, makar morala u Beograd. Bas mi se cita jos jednom. Bila je to moja najdraza knjiga i znam da sam umirala od smijeha.
Gospon Pes is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2003., 13:25   #18
Quote:
Ona kaže:
da nisu "magarece godine" ?
Jesu, Magareće godine Hvala!

Meni je najdraži lik bio onaj njegov prijatelj kojem su plaćali da ga mogu zezati
verica is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2003., 13:40   #19
Quote:
Crow Jane kaže:
I u mojoj, no bog zna o čem se to više radilo?
pa zar se ne sjecas da su to bili neki klinci u nekom selu i ja pretpostavljam da je to bilo njihovo posljednje ljeto druzenja, poslije toga je poceo rat...

sjecas se da je narator bio zaljubljen u neku glavnu curicu, a ona opet u nekog glavnog starijeg frajera...


znam da se i nesto partizani spominju...hehehe
__________________
Da nas od svijeta skrije, blijedi će mjesec zaći,
a ja ću i u mraku, ustašca tvoja naći.
Ona is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2003., 13:54   #20
Malo sam trazila sadrzaj po internetu i nasla popis lektire u srpskim osnovnim skolama.
U 6. razredu imaju Ivanu Brlic-Mazuranic, Price iz davnine.

Tak treba. Njih nije strah hrvatskih pisaca.

A nasima
Gospon Pes is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:24.