Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.05.2011., 08:07   #1761
Smile

Quote:
knick kaže: Pogledaj post
Evo i mene na ovaj PDF. I ajme, odmah naletim na postove s istim problemima.

Nedavno sam zbog temperature, povraćanja i slabosti zavšio na hitnoj, nije bila neka strašna muka ali sam htio ić doktoru i da mi daju dijagnozu.

EKG nalaz je bio uredan na hitnoj (malo povišen broj otkucaja ali to se valjda podrazumjeva za takvu situaciju, a i ja sam inače paničar).
Nalaz urina je bio u granicama normale, osim što su pronašli nešto sitno eritrocita (mislim 3, na ponovljenom nalazu (nakon 24 sata) 1, a nakon tjedan dana - nula).

Kompletna krvna slika: apsolutno sve uredno dok se ne dođe do jetrenih nalaza. A onda šok, bilirubin ok, GGT ok, a ALT i AST oba skoro 10 puta više od normalnoga. Sutradan je bio nešto bolji nalaz, "samo" 5 puta više.
Nakon tjedan dana ALT i AST duplo veći od normale, a sve ostalo uredno. Takvo stanje je i sada.

Također, kad sam došao do ambulante bio sam dehidrirao ko Sahara. Tjedan dana sam išao na infuzije da me malo vrate u život. Prva dva dana sam ju jedva dobivao jer me nisu mogli ubost kak treba. Ne kužim kako se to dogodilo, ali eto, dan prije toga sam bio super, i onda preko noći problemi.

Radio sam prvo ultrazvuk abdomena, ništa se ne vidi. Tj. sve izgleda potpuno uredno (osim žučnog mjehura, njega nemam . odstranjen prije 2 godine.. kamenac..). A zatim svu silu pretraga na viruse, od HIV-a, hepatitisa, EBV, CMV i bakterije kojima ne znam ime niti imam želju naučiti kako se zovu.
Ukratko, sve pretrage na zarazne bolesti: negativne.

I tu završava priča za moju doktoricu, terapija: mjesec dana pit Silymarin i Peptoran, pripazit na prehranu i "bit će sve ok".
E pa to meni nije dovoljno, ja želim znati što mi se točno dogodilo i da li sam još bolestan? Trebam savjet kome da se obratim, tj. kakvog doktora trebam tražiti (gastroenterologa?)?

Ne pušim fore od doktoričića: "Pa znate, bio je Uskrs, više se pojelo i popilo i tako.." To uopće nije istina, ti blagadni su za mene bili normalni dani kao i ostali.
Imam 23 godine, 185 sam visok i imam oko 80-82kg. Nemam povišene masnoće niti šećer, ne pušim, ne opijam se...



Kako se ove 3 bolesti dijagnosticiraju? I jesu li to ozbiljna oboljenja?

Tražim neki razlog s kojim ću prisliti doktoricu da me šalje u bolnicu.. Nije mi drago tamo ležat ni pola sata, ali sam zabrinut od kad su me poslali da se testiram na HIV.
Pozdrav. Temperatura, povraćanje i slabost sugeriraju da se radi o nekom gastrointestinalnom infektu, iako mogu biti i druge stvari. Što se tiče dehidracije - to nije ništa neuobičajeno, dehidrirao si zbog povraćanja. Što se tiče jetrenih enzima, najčešći razlog povišenih jetrenih enzima je steatosis hepatis ili masna jetra. Dalje, virusni hepatitisi su također uzrok povišenih jetrenih enzima, pogototov ako su 10X viši od normale. Neka te ne brine trestiranje na HIV, kada se radi obrada onda se mira i HIV isključiti. Kažeš da su "virusi" negativni.
Autoimuni hepatitis nije toliko čest, zapravo je to rijetka bolest cca 2 osobe na 100 000 stanovnika. češći je kod žena, dijagnosticira se imunološkim pretragama i biopsijom jetre. Zaboravi!
Willsonova bolest: Dijagnosticira se određivanjem bakra u serumu, ceruloplazmina i određivanjem bakra u 24h urinu, dolazi u obzir i biopsija jetre. Hemokromatoza: Na hemokromatozu upućuje povišeno željezo u krvi i povišena zasićenost transferina željezom (Fe/TIBC), visok feritin, biopsija jetre. Hemokromatoza je nasljedna bolest i obično netko u obitelji ima.
Postoji i nešto što se zove NASH - ne-alkolholni steatohepatitis. Omjer AST/ALT manji od 1 može sugerirati na NASH. Dijagnoza se postavlja biopsijom.

Ultrazvuk: Ako se ne vidi difuznih jetrenih lezija, mislim da si miran što se tiče jetre i navedenih stanja.
Pitanje je sad, dali je jetra povezana s epizodom povraćanja i povišene temp. ili je samo slučajan usputni nalaz. Jetra je organ koji jako reagira na događanja u organizmu, tako u sklopu bilo koje druge infekcije npr. upale pluća ili gastriontestinalnih infekcija može reagirat povišenjem transaminaza. Tvoje su se transaminaze spustile brzo, meni to izgleda kao nekakva nespecifična reakcija. Mislim da si ipak imao nekakav gastrointestinalni infekt, virusni vjerojatno ili nekakvu toksoinfekciju hranom. Mislim da ti je dr. dobro rekla, pripazi malo na hranu i onda ponovi nalaze recimo za 1mj. da vidiš kakva je dinamika. Dali ćeš točno 100% znati što se dogodilo - vjerojatno nećeš!
Doktorica te neće nikad poslat ležat u bolnicu zbog navedenog, pogotovo jer si sada dobro, može te eventualno ambulantno poslat na neke pretrage ako procjeni da treba. Evo, ako ima još pitanja slobodno. Pozdrav
BlueWhale is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2011., 16:17   #1762
Quote:
BlueWhale kaže: Pogledaj post
Tvoje su se transaminaze spustile brzo, meni to izgleda kao nekakva nespecifična reakcija. Mislim da si ipak imao nekakav gastrointestinalni infekt, virusni vjerojatno ili nekakvu toksoinfekciju hranom. Mislim da ti je dr. dobro rekla, pripazi malo na hranu i onda ponovi nalaze recimo za 1mj. da vidiš kakva je dinamika. Dali ćeš točno 100% znati što se dogodilo - vjerojatno nećeš!
Doktorica te neće nikad poslat ležat u bolnicu zbog navedenog, pogotovo jer si sada dobro, može te eventualno ambulantno poslat na neke pretrage ako procjeni da treba. Evo, ako ima još pitanja slobodno. Pozdrav
Tako mi je nešto i Dr. rekla tj. da me neće ni primit u bolnicu pošto nemam nijednu (poznatu) zaraznu bolest. Mislim, u jednu ruku mi je drago što su nalazi stigli negativni (jer su me testirali na fakat gadne bolesti) a u drugu sam razočaran jer nisu otkrili šta mi je točno bilo.

Hemokromatozu valjda nemam pošto smo svi u obitelji blago anemični. Tako da ostaje samo jedna pretraga koja bi mogla nešto sigurno potvrditi: biopsija? A 100% sam siguran da me na to neće poslati. A od kad sam otkrio kako se to radi nije mi nimalo privlačna.

Eh, ništa onda. Ostaje mi do kraja odradit terapiju (Silymarin + Peptoran) pa ponovno na bockanje za mjesec dana.
knick is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2011., 16:36   #1763
Quote:
knick kaže: Pogledaj post
Tako mi je nešto i Dr. rekla tj. da me neće ni primit u bolnicu pošto nemam nijednu (poznatu) zaraznu bolest. Mislim, u jednu ruku mi je drago što su nalazi stigli negativni (jer su me testirali na fakat gadne bolesti) a u drugu sam razočaran jer nisu otkrili šta mi je točno bilo.

Hemokromatozu valjda nemam pošto smo svi u obitelji blago anemični. Tako da ostaje samo jedna pretraga koja bi mogla nešto sigurno potvrditi: biopsija? A 100% sam siguran da me na to neće poslati. A od kad sam otkrio kako se to radi nije mi nimalo privlačna.

Eh, ništa onda. Ostaje mi do kraja odradit terapiju (Silymarin + Peptoran) pa ponovno na bockanje za mjesec dana.
Jedna stvar je jako bitna ovdje, nalaz UZV-a jetre ti je kako kažeš dobar. Da kojim slučajem imaš difuzne lezije i jako/dugo povišene transaminaze onda bi biopsija došla u obzir, ovako je stvarno nepotrebno. Liječnici su te zapravo jako dobro i široko obradili, testiran si na moguće uzročnike hepatitisa i napravljen ti je UZV, pretpostavljam da su napravili i ostale lab. pretrage tako da si za sad miran.
BlueWhale is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2011., 22:16   #1764
nizak hemoglobin i eritrociti, a dobro željezo???

jel mi može netko reći što znači ovo?

ne kužim se baš, mislila sam da je samo željezo bitno....


uglavnom, ako netko zna, pliz, pliz, pliz....
hvala
__________________
See ya :)
coma black is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2011., 22:25   #1765
Quote:
coma black! kaže: Pogledaj post
jel mi može netko reći što znači ovo?

ne kužim se baš, mislila sam da je samo željezo bitno....


uglavnom, ako netko zna, pliz, pliz, pliz....
hvala
Može značiti smanjenu proizvodnju eritrocita, ubrzanu razgradnju eritrocita, poremećaje u građi hemoglobina, poremećaj oblika eritrocita, ništa, nešto sasvim stoto...kad postavljaš pitanje onda napiši kolike su vrijednosti i zašto si uopće radila pretrage, ovako nećeš puno saznat. Nije isto imati hemoglobin 60g/L i 119g/L i eritrocite npr. 1.2x10...Kod tumačenja anemije su bitni i još neki nalazi poput TIBC, UIBC, feritin, MCV, retikulociti, bilirubin.....
BlueWhale is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2011., 11:22   #1766
Serologija Cytomegalovirus

Imao bih pitanje ako neko zna, savjet ili sl.pošto mi je kontrola tek za 15 dana.
Bolovao sam od ovog virusa (sličan jačoj gripi) u listopadu 2010 (utvrđeno serologijom).
30.11.2010. je serologija bila slijedeća:
CMV IgG 9900 Pozitivna
CMV IgM 0.862 OD Pozitivna.

Radio sam ponovo serologiju prije nekoliko dana i sada je:
CMV IgG 29356 Pozitivna
CMV IgM 0.235 OD Pozitivna.

Može li mi neko pojasniti šta je IgG i IgM i da li ovaj virus još uvijek može da mi napravi probleme, i koliko treba da budu parametri da bi nalaz bio negativan?

Pozdrav
syntr is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2011., 08:19   #1767
Quote:
BlueWhale kaže: Pogledaj post
Može značiti smanjenu proizvodnju eritrocita, ubrzanu razgradnju eritrocita, poremećaje u građi hemoglobina, poremećaj oblika eritrocita, ništa, nešto sasvim stoto...kad postavljaš pitanje onda napiši kolike su vrijednosti i zašto si uopće radila pretrage, ovako nećeš puno saznat. Nije isto imati hemoglobin 60g/L i 119g/L i eritrocite npr. 1.2x10...Kod tumačenja anemije su bitni i još neki nalazi poput TIBC, UIBC, feritin, MCV, retikulociti, bilirubin.....
aha, sorry... evo ja ću sve ispisat, jer ne znam što je važno

Erc 3.02
Hb 92
Hct 0.280
MCV 92.6
MCH 30.6
MCHC 330
RDV-CW 15.1
Leukociti 4.3
neutrofilni gran. 55.10
limfociti 39.70
MID 5.20
Trombociti 190
MTV 8.6

Glukoza 4.4
Urea 6.5
Kreatinin 76

AST 13
ALT 15
GGT 14

Fe 11.1
TIBC 40.8
UIBC 29.7

Kolesterol 4.7
Trigliceridi 1.9


nije za mene, za osobu od oko 5o god, zbog slabosti,itd...

hvala
__________________
See ya :)
coma black is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2011., 10:31   #1768
Quote:
coma black! kaže: Pogledaj post
aha, sorry... evo ja ću sve ispisat, jer ne znam što je važno

Erc 3.02
Hb 92
Hct 0.280
MCV 92.6
MCH 30.6
MCHC 330
RDV-CW 15.1
Leukociti 4.3
neutrofilni gran. 55.10
limfociti 39.70
MID 5.20
Trombociti 190
MTV 8.6

Glukoza 4.4
Urea 6.5
Kreatinin 76

AST 13
ALT 15
GGT 14

Fe 11.1
TIBC 40.8
UIBC 29.7

Kolesterol 4.7
Trigliceridi 1.9


nije za mene, za osobu od oko 5o god, zbog slabosti,itd...

hvala
Nedostaje najvažniji parametar a to je feritin i dali je osoba muškarac ili žena. Ugl. ovako "odokativno" moglo bi se raditi o nekakvom laganom kroničnom gubitku krvi, možda iz probavnog sustava, ako je osoba žena onda dolazi u obzir i ginekološka priča. Moglo bi se raditi i o nekoj kroničnoj bolesti. Naravno, bez pregleda ništa.
BlueWhale is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2011., 17:14   #1769
Quote:
syntr kaže: Pogledaj post
Imao bih pitanje ako neko zna, savjet ili sl.pošto mi je kontrola tek za 15 dana.
Bolovao sam od ovog virusa (sličan jačoj gripi) u listopadu 2010 (utvrđeno serologijom).
30.11.2010. je serologija bila slijedeća:
CMV IgG 9900 Pozitivna
CMV IgM 0.862 OD Pozitivna.

Radio sam ponovo serologiju prije nekoliko dana i sada je:
CMV IgG 29356 Pozitivna
CMV IgM 0.235 OD Pozitivna.

Može li mi neko pojasniti šta je IgG i IgM i da li ovaj virus još uvijek može da mi napravi probleme, i koliko treba da budu parametri da bi nalaz bio negativan?

Pozdrav
Kod prvobitne infekcije se gledaju IgM (i on je tad povišen za razliku od IgG-a). Oni se mjere u ranoj, tj akutnoj fazi bolesti dakle definitivno ne iza 5 dana od simptoma. Potom se mjere IgG koji su samo ukazatelj na to da je organizam počeo "suzbijati" virus. Dalje se prati omjer IgM i IgG, te što je IgG veći, a IgM manji, to bolje. Tebi se IgG povećavaju i za sada sudeći prema nalazu je sve u redu. Koliko će točno trebati da virus nestane iskreno nemam pojma. To trebaš pitati serologe il specijalistu koji te poslao na pretrage, preciznije će ti odgovoriti jer je upućeniji u tvoju situaciju.

I ne, onda kad se dovoljno povećaju IgG, što tebi već jesu, ne bi smjelo biti ponovnih problema.

EDIT - ne znam što podrazumjevaš pod "negativnim parametrima", jer dapače, upravo pozitivan IgG je pozitivan i željen ishod u takvim situacijama. IgG je protutijelo koje proizvodi tvoj vlastiti organizam kao odgovor na infekciju i poželjno je za tebe u ovoj fazi da je što veći, a to i je slučaj kod tebe.

Nek me slobodno netko nadopuni. Ja sam još studentica.
__________________
Za bor ne znaš da je zimzeleno drvo dok ne dođe listopad.

Zadnje uređivanje vixen27 : 20.05.2011. at 17:42.
vixen27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2011., 15:20   #1770
Quote:
vixen27 kaže: Pogledaj post
Kod prvobitne infekcije se gledaju IgM (i on je tad povišen za razliku od IgG-a). Oni se mjere u ranoj, tj akutnoj fazi bolesti dakle definitivno ne iza 5 dana od simptoma. Potom se mjere IgG koji su samo ukazatelj na to da je organizam počeo "suzbijati" virus. Dalje se prati omjer IgM i IgG, te što je IgG veći, a IgM manji, to bolje. Tebi se IgG povećavaju i za sada sudeći prema nalazu je sve u redu. Koliko će točno trebati da virus nestane iskreno nemam pojma. To trebaš pitati serologe il specijalistu koji te poslao na pretrage, preciznije će ti odgovoriti jer je upućeniji u tvoju situaciju.

I ne, onda kad se dovoljno povećaju IgG, što tebi već jesu, ne bi smjelo biti ponovnih problema.

EDIT - ne znam što podrazumjevaš pod "negativnim parametrima", jer dapače, upravo pozitivan IgG je pozitivan i željen ishod u takvim situacijama. IgG je protutijelo koje proizvodi tvoj vlastiti organizam kao odgovor na infekciju i poželjno je za tebe u ovoj fazi da je što veći, a to i je slučaj kod tebe.

Nek me slobodno netko nadopuni. Ja sam još studentica.


netreba te nadopunit! sve je rečeno!
meni je prof. na ispitu iz virologije rekla kak su oni uvijek sretni kad vide na nalazu pozitivne IgG! to znaći da su prisutna protutijela i da te taj virus više nebude napal!
ttiiaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2011., 00:42   #1771
Pozdrav! željezo u krvi mi je 5.5 a hemoglobin 133(to je kao ok,).
Dr. mi je rekla da nemam anemiju jer mi je hemoglobin ok. Prehrana mi se sastoji od voće,povrća i mesa.
Dosta puta mi se zacrni ispred očiju.Pitanje je trebam li uzimati neki preparat ili pustiti da se samo regulira.
Hvala,
__________________
Pomozi mi da uvidim da oni koji mrze i vrijeđaju nisu svjesni koliko u stvari mrze i vrijeđaju sebe...
lupaaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2011., 14:40   #1772
pozdrav svima, molila bih vas analizu rezutata pretraga,zensko sam imam 23 godine, ne znam sta je bitno pa cu prepisat sve:

(K) Eritrociti(Erc) 4.83
(K) Hemoglobin(HG) 141
(K) Hematokrit(Hct) 0.429
(K) MCV 88.8
(K) MCH 29.2
(K) MCHC 329
(K) RDW-CV 13.6
(K) Leukociti 5.9
-----------------------------
Neutrofilni gran. 31.8
Limfociti 45.0
Monociti 10.0
Eozinofilni gran. 12.7
Bazofilni gran. 0.5
(K) Trombociti 147
(K) PDW 14.5
(K) MTV 11.4
------------------------------
(S) Glukoza 4.9
------------------------------
(S) Fe 6.4
(S) UIBC 42.5
mare001 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2011., 18:30   #1773
bio sam prije pola godine na testiranju za hiv, hep a/b/c
nalazi bili negativni

sad me nesto muci zeludac i imam simptome koji bi mogli ukazivati na hepatits (mucnina u zelucu koja traje vec 2 tjedna, gubitak apetita, proljev - doduse nemam temperaturu, bolove u misicima, zuticu, itd)

da li je moguce da imam hepatitis? tj da na prvom testu nije prikazan (u medjuvremenu sam uredno koristio zastitu prilikom odnosa)?
ordemeprogres is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2011., 21:54   #1774
Quote:
mare001 kaže: Pogledaj post
pozdrav svima, molila bih vas analizu rezutata pretraga,zensko sam imam 23 godine, ne znam sta je bitno pa cu prepisat sve:

(K) Eritrociti(Erc) 4.83
(K) Hemoglobin(HG) 141
(K) Hematokrit(Hct) 0.429
(K) MCV 88.8
(K) MCH 29.2
(K) MCHC 329
(K) RDW-CV 13.6
(K) Leukociti 5.9
-----------------------------
Neutrofilni gran. 31.8
Limfociti 45.0
Monociti 10.0
Eozinofilni gran. 12.7
Bazofilni gran. 0.5
(K) Trombociti 147
(K) PDW 14.5
(K) MTV 11.4
------------------------------
(S) Glukoza 4.9
------------------------------
(S) Fe 6.4
(S) UIBC 42.5
U granicama normale uz blaga odstupanja. Zašto si vadila krv, bitno je za ispravno tumačenje?
BlueWhale is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2011., 01:41   #1775
Quote:
lupaaa kaže: Pogledaj post
Pozdrav! željezo u krvi mi je 5.5 a hemoglobin 133(to je kao ok,).
Dr. mi je rekla da nemam anemiju jer mi je hemoglobin ok. Prehrana mi se sastoji od voće,povrća i mesa.
Dosta puta mi se zacrni ispred očiju.Pitanje je trebam li uzimati neki preparat ili pustiti da se samo regulira.
Hvala,
Svima preporučam jačanje muskulature, posebno nogu. U slučaju da ti se "zavrti", sjesti i položiti glavu među noge ili na silu se zakašljati par puta, to će potjerati krv u mozak, neovisno o "drugačijoj" tjelesnoj građi koja može biti ograničavajući čimbenik.
Futhark is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2011., 02:03   #1776
Zanima me može li se u sklopu detaljnog sistematskog (koji moram napraviti zbog posla - moram biti potpuno zdrava da dobijem posao) otkriti da pijem antidepresiv Seroxat? Dakle preko nalaza krvi i urina, jetrene probe...?

To je moja stvar i mislim da nemam obavezu tako nešto dijeliti s drugima pa im ne planiram to reći. A ionako se skidam s njih.

Zna li netko pliiiz?
green_eyes is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2011., 02:21   #1777
Quote:
green_eyes kaže: Pogledaj post
Zanima me može li se u sklopu detaljnog sistematskog (koji moram napraviti zbog posla - moram biti potpuno zdrava da dobijem posao) otkriti da pijem antidepresiv Seroxat? Dakle preko nalaza krvi i urina, jetrene probe...?

To je moja stvar i mislim da nemam obavezu tako nešto dijeliti s drugima pa im ne planiram to reći. A ionako se skidam s njih.

Zna li netko pliiiz?

To je moguće ako se zna što tražiti u krvi. To nije nikako standardni test. SSRI koje piješ nikada nisam vidio u bilokakvim pretragama. Te pretrage se rade samo u praćenju razine tijekom ciljane terapije.

Zadnje uređivanje Futhark : 26.05.2011. at 02:35.
Futhark is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2011., 16:16   #1778
Quote:
Futhark kaže: Pogledaj post
Svima preporučam jačanje muskulature, posebno nogu. U slučaju da ti se "zavrti", sjesti i položiti glavu među noge ili na silu se zakašljati par puta, to će potjerati krv u mozak, neovisno o "drugačijoj" tjelesnoj građi koja može biti ograničavajući čimbenik.
Vježbam 3 puta tjedno i imam dosta jake mišiće nogu... no kakve to ima veze? sa željezom zavrti mi se a par sekundi pa to nije potrebno.
pitanje je bilo trebam li uzimati kakve preparate za željezo?
__________________
Pomozi mi da uvidim da oni koji mrze i vrijeđaju nisu svjesni koliko u stvari mrze i vrijeđaju sebe...
lupaaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2011., 16:30   #1779
Quote:
lupaaa kaže: Pogledaj post
Pozdrav! željezo u krvi mi je 5.5 a hemoglobin 133(to je kao ok,).
Dr. mi je rekla da nemam anemiju jer mi je hemoglobin ok. Prehrana mi se sastoji od voće,povrća i mesa.
Dosta puta mi se zacrni ispred očiju.Pitanje je trebam li uzimati neki preparat ili pustiti da se samo regulira.
Hvala,
Mislim da ne trebaš. Iako, za pregled anemije se još određivaju TIBC i transferin. Voće ti sadrži željezo ali često u spojevima u kojima se ono teško apsorbira. Meso je bolje kada govorimo o prehrani, jaja su isto dobra.
Moguće je da ti se "crni" pred očima zbog nižeg tlaka.
BlueWhale is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2011., 09:53   #1780
Tlak mi je 130/90. Imam 26 god.
__________________
Pomozi mi da uvidim da oni koji mrze i vrijeđaju nisu svjesni koliko u stvari mrze i vrijeđaju sebe...
lupaaa is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:49.