Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.08.2006., 14:46   #1
Kako li je Bog to zapravo zamislio?

Baš sam se neki dan uhvatio da razmišljam o biblijskom tumačenju čovjekova stvaranja i skužih da mi neke stvari apsolutno ne drže vodu.

Pitam se, što li je taj naš Bog zapravo imao na umu kada je stvorio čovjeka u rajskom vrtu, u kojem će sve njegove potrebe biti bez ikakvog truda zadovoljene, i rekao mu da se množi? Zar je stvarno vrhunac ideje božijeg stvaranja bila omanja gomila golih i bosih stvorenja što besciljno trčkaraju među zelenilom? Meni to zvuči jednako kreativno kao cjelodnevno buljenje flying windows screensaer na monitoru.

Osim toga, veli Biblija, Bog je stvorio čovjeka na svoju vlastitu sliku i priliku. Nije li osnovna odlika božanske prirode da ne trpi biti ograničena? Kako li se od bića stvorenog kao projekcije takve prirode može očekivati da zauvijek egzistira u okvirima ograničenosti, lišeno spoznaje, lišeno napretka? Nije li to isto kao napuniti balon Helijem i očekivati da kad tad ne poleti u vis?

Pitam se, nije li tvrditi da je grijehom proglašavati kušanje s drva spoznaje jednako kao smatrati griješnom pticu koja je nesretna zatvorena u kavez?

Što li vi mislite, kako li je Bog to zamislio?
__________________
Zli zeleni kefir
Ego is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2006., 15:14   #2
To se i ja pitam. Ne samo da bi nam bilo strasno dosadno, nego nikada nebi ni bili svjesni da smo "u raju" da ne poznajemo nesto "drugo". Odkuda covjek da zna da je npr. sretan ako nezna sto je to nesreca. Ili kako da zna sto je dobro ako nema zla. Ako nema zla nema ni dobra.
Ali mozda je taj prvi covjek bio nekako drukcije "skrojen" i imao potpuno drukciju svjest od danasnjeg "palog" covjeka, pa mu je zato raj mogao biti dovoljan. Ali sa druge strane, zasto bi onda uopce imao zelju jesti "zabranjeno voce" spoznaje dobra i zla??
Meni tu isto nest ne stima. Ionako se pitam sto je uopce grijeh i nije li on ustvari nuzan.
Mary09 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2006., 15:19   #3
Ali ja mislim da RAJ nesmijemo shvacati kao mjesto vec kao duhovno stanje ili svjest. Tako gledajuci opet sve ima smisla
Mary09 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2006., 16:12   #4
Ja mislim da bi trebao pročitati cijelu Bibliju (ponovno??) i onda to početi istraživati taj Prvi Eden...

jer trebaš neko znanje o Duhovnom Svijetu i Pravdi duhovnog svijeta (Božoj Pravdi) da bi se razumio taj Grijeh i taj Pad od Boga

i zašto bi bilo bez grijeha proslavljeno čovječanstvo u Božjoj Slavi

i zašto ne možemo shvatiti Adama i Evu kao dva glupa i debilna stvorenja...nego kao ljude sa svim osobinama kakve danas ima čovjek osim Grešnog tijela...a ta spoznaja koja ih je dovela do bespomoćnosti pred Bogom je zato što Božja Slava više nije živjela u njima (otpali su od Boga)

Bog u Duhovnom Svijetu je Kralj, Stvoritelj i to se prihvaća od svih stvorenja (anđela i dobrih i palih), čovjek tu Pravdu ne može shvatiti ako razmišlja svojim grešnim tijelom, a još manje ako razmišlja svojim grešnim (mrtvim i bespomoćnim) duhom, zato treba Duh Sveti (živog duha) koji će objasniti i dotaknuti s Njim taj duhovnim svijet
-Daniel- is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2006., 16:33   #5
Pardon, Danijele, ja sam ti malo bedast pa buš mi morao to objasniti malo konkretnije... Koje su to osobine koje je ta ekipa imala i prije, a koje osobine su dobili uz griješno tijelo?
__________________
Zli zeleni kefir
Ego is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2006., 17:07   #6
Quote:
Ego kaže:
Pardon, Danijele, ja sam ti malo bedast pa buš mi morao to objasniti malo konkretnije... Koje su to osobine koje je ta ekipa imala i prije, a koje osobine su dobili uz griješno tijelo?
osobine griješiti, a najveća je neposlušnost Bogu i Njegovim Zapovjedima

recimo ovak, tijelo njihovo je stvoreno, no oni nisu nikada upoznali grijeh, a pošto nisu upoznali grijeh sve su činili što je u skaldu sa Božjom Voljom i Pravednošću duhovnog svijeta (isto kao i anđeli u vječnosti prije pobune), e sad tu je ultimativna kušnja, drvo spoznaje znati razlikovati dobro i zlo, ja mislim da se oni nisu ni obazirali na to drvo dok ih đavao nije napastovao...samo su prolazili kraj njega kao da ni ne postoji (jer im je Božji Zakon bio stavljen unutar njih, u njihova srca, bezgrešni su)

i sada đavao dolazi sa tom kušnjom da pita, zar vam je Bog rekao da možete kušati sa svakog stabla u vrtu?

kaže Eva ne, možemo jesti sa svakoga osim ovog u sredini jer nam je Bog rekao da ako jedemo s tog drveta da ćemo umrijeti...

i pazi sad ovo...Bog nije rekao da će umrijeti ZBOG JELA S TOG PLODA

nego zato što ako jedu s tog drveta će sagriještiti neposlušnošću Bogu

to je to zbog čega je Adam pao, ne zbog tog jela s drveta, nego zbog grijeha, a posljedica grijeha je SMRT (i to ako si pročitao Bibliju se proteže kroz čitavu)

zato kaže đavao:

otvoriti će vam se oči biti ćete kao bogovi itd...

no da li smo postali kao bogovi? da, jesmo, znamo razlikovati dobro i zlo, znamo puno stvari
no kakve li veze ima to kada smo otpali od Boga, Jedinog Svetog? kakve li veze kada umiremo

mislim da padom smo postali isti kao pali anđeli naravno, samo što nam je dana Nova Prilika u Kristu

i mislim da se tu proteže čitava povijest, napretkom se čovjek udaljava od Boga jer misli da sve može napraviti svojim djelima i svojom pravednošću, misli da je bog -sam, misli da mu ne treba netko tko će ga disciplinirati niti mu otkriti nešto jer on - zna sve (ili misli da će saznati)

tako mislim da Bog nije htio da mi ne napredujemu u svojem Životu, nego samo da se ne oslanjamo na sebe i na svoja ta dijela nego da se oslanjamo na Njega i na to šo nam je On dao shvatiti
-Daniel- is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2006., 18:03   #7
Quote:
Ego kaže:
Baš sam se neki dan uhvatio da razmišljam o biblijskom tumačenju čovjekova stvaranja i skužih da mi neke stvari apsolutno ne drže vodu.

Pitam se, što li je taj naš Bog zapravo imao na umu kada je stvorio čovjeka u rajskom vrtu, u kojem će sve njegove potrebe biti bez ikakvog truda zadovoljene, i rekao mu da se množi? Zar je stvarno vrhunac ideje božijeg stvaranja bila omanja gomila golih i bosih stvorenja što besciljno trčkaraju među zelenilom? Meni to zvuči jednako kreativno kao cjelodnevno buljenje flying windows screensaer na monitoru.

Osim toga, veli Biblija, Bog je stvorio čovjeka na svoju vlastitu sliku i priliku. Nije li osnovna odlika božanske prirode da ne trpi biti ograničena? Kako li se od bića stvorenog kao projekcije takve prirode može očekivati da zauvijek egzistira u okvirima ograničenosti, lišeno spoznaje, lišeno napretka? Nije li to isto kao napuniti balon Helijem i očekivati da kad tad ne poleti u vis?

Pitam se, nije li tvrditi da je grijehom proglašavati kušanje s drva spoznaje jednako kao smatrati griješnom pticu koja je nesretna zatvorena u kavez?

Što li vi mislite, kako li je Bog to zamislio?
Možda je daleko zanimljivije tumačenje biblijskog stvaranja.
Naime, kaj.
Čovjek nije stvoren u rajskom vrtu, već ga je Jahve, Bog smjestio tamo nakon što ga je bio zasadio (vrt) na istoku, a to je bilo nakon što je od praha načinio Adama.
To je drugi izvještaj o stvaranju. Koji dolazi nakon prvog.

Čovjek koji je dobio zadatak od Boga (vidi dan šesti) na zemlji nije Adam.
Ali, koji je taj, gdje je?

Što je Božja ideja? Ako je (a je) prisutna u nama samo u načelu, onda je, načelno, ne možemo razumjeti. Ali, čudo kako možemo razumjeti Adama, čak i suosjećati s njim i onom nesretnicom Evom.
Govori li to nešto? Ako si Adam, onda ne govori.
Ali, ako nisi Rade, neću te spašavat.
Blaise is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2006., 18:13   #8
Danijel... sad pak ne kužim jednu stvar... Ako je taj incident s jabukom tekao kao što ti kažeš, onda ja tu ne vidim ljudskoga grijeha... Onda čovjek nije ništa drugo nego nevina žrtva u prepucavanju između Boga i vraga.

Ako to i zanemarimo, tvoja slika čovjeka kako ga je Bog zamislio mi se čini prilično depresivnom i besmislenom... S kojom bi svrhom jedan Bog stvorio malog bedastog ovisnika koji će raditi i misliti ono što on odluči... Pa čak je i meni, malom nesavršenom egoisti, dosadno držati kućnog ljubimca koji uvijek radi ono što mu velim (I'm a cat person ).
__________________
Zli zeleni kefir
Ego is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2006., 18:56   #9
Quote:
Ego kaže:
Danijel... sad pak ne kužim jednu stvar... Ako je taj incident s jabukom tekao kao što ti kažeš, onda ja tu ne vidim ljudskoga grijeha... Onda čovjek nije ništa drugo nego nevina žrtva u prepucavanju između Boga i vraga.

Ako to i zanemarimo, tvoja slika čovjeka kako ga je Bog zamislio mi se čini prilično depresivnom i besmislenom... S kojom bi svrhom jedan Bog stvorio malog bedastog ovisnika koji će raditi i misliti ono što on odluči... Pa čak je i meni, malom nesavršenom egoisti, dosadno držati kućnog ljubimca koji uvijek radi ono što mu velim (I'm a cat person ).
Ovakvoj temi ne mogu odoljeti...već smo jednom prilikom nešto slično započeli, ali su nam se malo umiješali indijanci...
Kad dokučimo tajnu prvog grijeha....mnogo toga će nam se samo razjasniti. Bilo bi dobro o tom promišljati.
Meni se nekako čini da je želja za vlašću nad drugim bićem...bila korijen tog grijeha.
brezovka is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2006., 19:28   #10
Quote:
brezovka kaže:
Ovakvoj temi ne mogu odoljeti...već smo jednom prilikom nešto slično započeli, ali su nam se malo umiješali indijanci...
Kad dokučimo tajnu prvog grijeha....mnogo toga će nam se samo razjasniti. Bilo bi dobro o tom promišljati.
Meni se nekako čini da je želja za vlašću nad drugim bićem...bila korijen tog grijeha.
Nema " Istočnog grijeha "! Kušanje ploda sa Drveta spoznaje je sretan događaj. Prvo korištenje naše Slobodne volje. Bog je tog dana bio itekako zadovoljan! Raj je bio samo "inkubator"!
Orah is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2006., 19:52   #11
Quote:
Orah kaže:
Nema " Istočnog grijeha "! Kušanje ploda sa Drveta spoznaje je sretan događaj. Prvo korištenje naše Slobodne volje. Bog je tog dana bio itekako zadovoljan! Raj je bio samo "inkubator"!
Iz ove današnje naše perspektive...je. Mi jesmo dobili. Ali Bog i tako svaki naš pad na dobro okrene. Ne mislim da bi nas prevario tako....
brezovka is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2006., 21:35   #12
Quote:
Ego kaže:
Danijel... sad pak ne kužim jednu stvar... Ako je taj incident s jabukom tekao kao što ti kažeš, onda ja tu ne vidim ljudskoga grijeha... Onda čovjek nije ništa drugo nego nevina žrtva u prepucavanju između Boga i vraga.

Ako to i zanemarimo, tvoja slika čovjeka kako ga je Bog zamislio mi se čini prilično depresivnom i besmislenom... S kojom bi svrhom jedan Bog stvorio malog bedastog ovisnika koji će raditi i misliti ono što on odluči... Pa čak je i meni, malom nesavršenom egoisti, dosadno držati kućnog ljubimca koji uvijek radi ono što mu velim (I'm a cat person ).
no frx...

e sad znam što ti misliš (jer sam ja tako prije mislio isto), ispravi me ako griješim ali ti misliš da ako su činili Božju Volju da su bili roboti...

Ne. oni su imali poptunu slobodnu volju i najbolji pokazatelj je bio taj neposluh, no ono što je bitno je da mi (koji smo grešne prirode) mislimo da je vršenje Božje Volje negiranje svoje volje, ali nije tako

naravno to može biti slučaj kada Bog zahtjeva neku zapovjed a i vršiš mimo svoje volje, ali iz Ljubavi prema Njemu (npr. Bog te pošalje u dućan, a ti odeš zbog ljubavi prema njemu makar ti se ne da nikako)

to je poslušnost Božjoj Volji

no Adam i Eva su slobodnu volju koristili isto kao i mi danas, pa još i bolje, jer im je jedina Zapovjed bila NE DIRAJ TO JELO, sve drugo možeš raditi

a to da sve drugo mogu raditi je i Božja Volja, jer NE GRIJEŠE, znači ako je Adam otišao na kraj vrta i brao jagode dok se Eva kupala u jezeru je slobodna volja njih samih ali nije u suprotnosti sa Božjom Voljom, a tako Bog nema ništa protiv toga, znači Njegova je Volja da rade što god hoće sa svojom slobodnom voljom OSIM da jedu sa tog drva

isto recimo u današnje vrijeme je za tebe - radi što god hoćeš samo nemoj griješiti, znači ti možeš SVE samo ne griješiti

no nama je teško ti za shvatiti, a baš zbog toga jer smo grešne prirode i robovi smo grijeha, grijeh nas drži u šaci, nema dana da ne napravimo neki grijeh, svjesno ili nesvjesno

tako da mi svaki dan ponavljamo isti Adamov grijeh neposlušnosti, svaki dan je zmija kraj nas i šapće nam u uho da Bog nije Ljubav ili da nije Dobar zato jer nas "tjera" da vršimo ono što je On zapovjedio, ili da nas "tjera" da vjerujemo u Njegovog Sina, isto šapće nam da ta Žrtva Isusova nije logična, kao što da je grijeh dobar itd. itd.

zato ti kažem da je potrebno barem neko to poznavanje duhovnog svijeta za razumijevanje toga

tako da kada se kaže da je ovaj svijet borba između Boga i Vraga za ljudske duše, TO NIJE TOČNO

to je borba NAS SAMIH protiv vraga za našu vlastitu dušu, a Bog i anđeli se umješaju u tu borbu radi nas, radi toga jer i Oni naravno žele da se mi (pali ljudi) spasimo i da budemo kao Oni (po Bibliji čak i sa većom slavom od anđela po uskrsnuću)

đavao nije neprijatelj Bogu, jer tko je on da bude Njegov neprijatelj, nego NAŠ
-Daniel- is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2006., 22:03   #13
Sad si, Danijele, malo uskačeš u usta...

Prije si rekao "...a pošto nisu upoznali grijeh sve su činili što je u skaldu sa Božjom Voljom i Pravednošću duhovnog svijeta...". Onda kasnije veliš "...oni su imali poptunu slobodnu volju i najbolji pokazatelj je bio taj neposluh...".

Mislim da je za slobodu nužna spoznaja o opcijama koje su otvorene... Ako ne posjeduje spoznaju o zlu, ne vidim kako čovjek može imati slobodu odlučivanja... Dapaće, ne vidim kako je moguće uopće činiti dobro bez spoznaje zla.
__________________
Zli zeleni kefir
Ego is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2006., 22:33   #14
Quote:
Ego kaže:
Sad si, Danijele, malo uskačeš u usta...

Prije si rekao "...a pošto nisu upoznali grijeh sve su činili što je u skaldu sa Božjom Voljom i Pravednošću duhovnog svijeta...". Onda kasnije veliš "...oni su imali poptunu slobodnu volju i najbolji pokazatelj je bio taj neposluh...".
nisam dobro sam sve rekao koliko ja vidim...

ovo prvo sam rekao kada nisu znali za grijeh, a drugo kada su sagriješili

gle, ne znam kak da ti to objasnim, oni nisu upoznali grijeh, nisu znali što je to kada nisu dobili spoznaju toga

najbitnije je da taj grijeh ušao u svijet neljudskim posredstvom

znači oni nisu znali što je to grijeh a počinili su ga

Quote:
Mislim da je za slobodu nužna spoznaja o opcijama koje su otvorene... Ako ne posjeduje spoznaju o zlu, ne vidim kako čovjek može imati slobodu odlučivanja... Dapaće, ne vidim kako je moguće uopće činiti dobro bez spoznaje zla.
kako ne?

ti znaš za dobro jer postoji zlo, no ako ne znaš za zlo, onda činiš dobro makar i ne znaš da činiš dobro, znači živiš po Božjoj Volji

mala djeca žive tako...žive dobro a ni poznaju zlo

Adam i Eva su bili mala djeca u duhu (kao u plavoj laguni )
-Daniel- is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2006., 23:43   #15
Quote:
-Daniel- kaže:
nisam dobro sam sve rekao koliko ja vidim...

ovo prvo sam rekao kada nisu znali za grijeh, a drugo kada su sagriješili

gle, ne znam kak da ti to objasnim, oni nisu upoznali grijeh, nisu znali što je to kada nisu dobili spoznaju toga

najbitnije je da taj grijeh ušao u svijet neljudskim posredstvom

znači oni nisu znali što je to grijeh a počinili su ga
Čekaj... dakle, naš dobri Bog je odlučio kazniti ne samo Adama i Evu, nego i svo njihovo potomstvo do današnjeg dana zbog nečega na što su jadni blesavci bili navučeni... Dobra neka pravda...


Quote:
kako ne?

ti znaš za dobro jer postoji zlo, no ako ne znaš za zlo, onda činiš dobro makar i ne znaš da činiš dobro, znači živiš po Božjoj Volji

mala djeca žive tako...žive dobro a ni poznaju zlo

Adam i Eva su bili mala djeca u duhu (kao u plavoj laguni )
Po meni djeca ne mogu biti niti dobra niti zla... Činiti dobro mora biti svjesna odluka, a ne posljedica neznanja.
__________________
Zli zeleni kefir
Ego is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2006., 13:39   #16
Quote:
Ego kaže:
Čekaj... dakle, naš dobri Bog je odlučio kazniti ne samo Adama i Evu, nego i svo njihovo potomstvo do današnjeg dana zbog nečega na što su jadni blesavci bili navučeni... Dobra neka pravda...
da to pitanje i mene je mučilo...

no po meni tako je moralo biti jer vjerojatno bi svi ljudi bez Krista, odnosno bez Njegovog Duha tako završili

i da je stvorio mene i tebe (tebe naravno u ženskom obliku, valjda bi bio zgodan odnosno zgodna, ak ne žalio bi se Bogu ) vjerovatno bi napravili istu pogrešku (ti možda sada ne misliš zato jer znaš što se dogodili i po iskustvu te greške sada ne bi zasigurno)

tako da bi opet bilo sve ispočetka

Krist je ta SPOJNICA Boga i čovjeka i Njemu je sve podređeno, čak i prije postanka svijeta je bilo to dogovoreno...

zato je cijela Biblija kao jedna velika zagonetka i odgonetka, sve u jednome, samo treba tražiti i sve se nalazi od Postanka 1:1 do Otkrivenja 22:21

Quote:
Po meni djeca ne mogu biti niti dobra niti zla... Činiti dobro mora biti svjesna odluka, a ne posljedica neznanja.
ali ta činidba dobra je svjesna odluka samo za tebe...jer ti znaš da činiš dobro po izboru svoje savjesti

da ti ne znaš što je dobro, ima drugi koji zna pa je to dobro u njegovim očima, tako da ako ti ne znaš što je dobro ne znači da ne postoji

ovo je komplicirana tema no postaviti ću ti pitanje jedno...

recimo ovako, Bog je dao izbor i životni vijek i kroz taj životni tijek imamo izbor Ga prihvatiti ili ne...no zaslugom Adam i Eve smo dobili spoznaju o dobru i zlu

pa sad što bi ti rađe da je bilo, da nisi imao spoznaju o dobru i zlu i da si živiš slavno i vječno u Edenu, ili da imaš spoznaju o tome i da živiš slvno i vječno u Edenu?
-Daniel- is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2006., 17:02   #17
E, da nije bilo te znatiželjne i inventivne Eve, još smo mogli goli trčkarati po edenu. I imati tigrove , lavove , međede i nosoroge za kućne ljubimce.

A ovako pomažemo tekstilnu industriju stalnim modnim novitetima, povlađujemo Crkvi što tjera razgoličene turiste s trgova obalnih gradića, tjeramo nudiste na neke divlje plaže, a za mezimce imamo peseke, mace,a poneko bome i zmiju- potomka one gadne zmijurine koja je Evici ponudila jabuku, danas tako traženo i zdravo rajsko voće.

Mora da se Bog gore čudom čudi našoj ludosti.
__________________
Be yourself, no matter what they say.
arna is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2006., 20:02   #18
Quote:
Ego kaže:
Što li vi mislite, kako li je Bog to zamislio?
nemoj se naljutiti što ću si uzeti toliko slobode i zadati ti malu lektiru koju obavezno moraš pročitati.
kratka je knjižica, tako da ti čitanje neće oduzeti previše vremena.
ime pisca je Par Lagerkvist.
knjiga se zove 'Vječni smiješak'.

tamo ćeš saznati neke moguće odgovore na pitanja koja si postavio.
__________________
Saće bit bamba ramba.
Krvnik is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2006., 23:18   #19
Quote:
Ego kaže:
Baš sam se neki dan uhvatio
Kad se drugi put uhvatiš za to, radije nemoj razmišljati o ovakvim stvarima

Quote:
Ego kaže:
da razmišljam o biblijskom tumačenju čovjekova stvaranja i skužih da mi neke stvari apsolutno ne drže vodu.
Pa gle, ja mislim da 90% onoga šta se pročita u Bibliji slabije drži vodu nego priča o Ivici i Marici, no tko sam ja zaostala izgubljena i blesava ovca da išta govorim, ne!?

Quote:
Ego kaže:
Pitam se, što li je taj naš Bog zapravo imao na umu kada je stvorio čovjeka u rajskom vrtu, u kojem će sve njegove potrebe biti bez ikakvog truda zadovoljene, i rekao mu da se množi? Zar je stvarno vrhunac ideje božijeg stvaranja bila omanja gomila golih i bosih stvorenja što besciljno trčkaraju među zelenilom? Meni to zvuči jednako kreativno kao cjelodnevno buljenje flying windows screensaer na monitoru.
Smiješno mi je kada se ljudi pitaju "što je Bog imao na umu?", a onda dođe netko kao da je stari od Metuzalema, pa da neki idiotski dogmatični odgovor. Ne možemo sam tak znati što je Bog imao na umu jer su ljudi malo ipak preograničeni da pogledaju dalje od svog nosa.
I naravno da je ideja raja histerično parodična i smiješna, no treba se to shvatiti u kontekstu ljudi koji su tada živjeli jer priča o nastanku slikovito opisuje nastanak prvog čovjeka, a koliko sada tu ima istine, ne usudim se ulaziti jer ne želim završiti na lomači.

Quote:
Ego kaže:
Osim toga, veli Biblija, Bog je stvorio čovjeka na svoju vlastitu sliku i priliku. Nije li osnovna odlika božanske prirode da ne trpi biti ograničena? Kako li se od bića stvorenog kao projekcije takve prirode može očekivati da zauvijek egzistira u okvirima ograničenosti, lišeno spoznaje, lišeno napretka? Nije li to isto kao napuniti balon Helijem i očekivati da kad tad ne poleti u vis?
Pa bit krščanstva, a i većine religija jest držati ljude u tami, mraku, udaviti ih u vlastitim govnima i učiniti ih robovima ili vlastitih mozgova ili robovima društvenog mozga. Najbolje to pokazuje srednji vijek gdje se svaki napredak kočio ubojstvima i lomačama, bilo da se radilo o medicini, razvijanju mehanike ili nećeg trećeg. Ako ćemo to uzeti kao istinu, tada je odgovor DA, Bog želi da smo ograničena stoka.
To je naravno jednako besmisleno kao smatrati da nas je neko superiorno biće stvorilo da nas poslije može mučiti i kuriti u paklu. Gdje je tu osnovna zdrava logika? Pa nema je, no za logiku se treba imati i pamet, a mnogi vjernici toga nemaju.

Quote:
Ego kaže:
Pitam se, nije li tvrditi da je grijehom proglašavati kušanje s drva spoznaje jednako kao smatrati griješnom pticu koja je nesretna zatvorena u kavez?
Previše pitaš. Ja bih na tvojem mjestu čuvao leđa da me Bozanić ne opali letvom po glavi kad me dočeka iza ugla

Quote:
Ego kaže:
Što li vi mislite, kako li je Bog to zamislio?
Da, pričao sam jučer sa Bogom i rekao mi je da je to zamislio tako da ... e neću reći, pogađajte
Cijanid is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2006., 23:47   #20
najbolje lijepo sve ljude dobro isprebijati jer znaš da će ti napraviti nešto loše, tako je i bog znao da ćemo mi zgriješiti pa nas je unaprijed kaznio...crap
 
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:33.