Natrag   Forum.hr > Društvo > Duhovnost

Duhovnost Slobodnim stilom...

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.09.2012., 12:19   #1041
Quote:
Roy G. Biv kaže: Pogledaj post
Po tvojoj logici trebaju ti isto tako dva identicna covjeka od kojih ce jedan meditirati a drugi ne, pa pogledajmo rezultate.
Ako si zainteresiran za meditaciju svijestan si njenog djelovanja, a ja vjerujem u sinergiju ljudi u povezivanju u svijesnosti. Ajmo tako reci.

Ne interesira me dublji fokus na to istrazivanje, cilj mi je povezati se s ljudima koji su zainteresirani za zajednicku meditaciju, ovo sam naveo cisto radi primjera.
Zato se niti kod ljudi jedan recimo slucaj izljecenja ne uzima kao dokaz bilo cega vec se rade slijepe studije na velikom broju uzoraka sa kontrolnim grupama itd.

Ovdje tako nesto naprosto nije moguce



Ok, vjera je vjera, u to ne ulazim, samo komentrah pozivanja na lazna istrazivanja

Cak mozda i postoje istrazivanja (uglavnom koja se bave telepatijom) koja su ozbiljnija (cak je i jedan skeptik psiholog priznao da bi po istim standardima u nekoj meinstrim znanosti poput njegove bila smatrana vjerodostojnim iako ne vjeruje u sve to) i koja mogu naznacit neku mogucu povezanost i medjuutjecaj, ne bih to skroz iskljucio. Medjutim sto i koliko i moze li biti iceg mjerljivog u smislu u kojemu se ovdje govori je vec veliki skok baziran na pretpostavci tek, da ne kazemo na vjeri i propagandi raznih skupina koje promoviraju svoje tehnike i teorije
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2012., 16:39   #1042
Meditiram već neko vrijeme i eksperimentirao sam s različitim vrstama meditacije i činilo mi se da mi dobro ide jer sam doživio neke osjećaje i stanja, ali sam sad pročitao i čuo da naš um stvara iluzije i da mi možemo misliti da super meditiramo, a to je samo obična projekcija i da bi to spriječili trebamo meditirati poluotvorenim očima. E sad ja sam to probao i koliko god puta to radio oči mi suze i bole me tako da jednostavno ne mogu. Je li imao netko neko slično iskustvo i da li je uopće točno da nas um zavađa "lažnim osjećajima" u meditaciji i najvažnije mogu li to izbjeći dok meditiram zatvorenih očiju?
baček is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2012., 23:31   #1043
Svejedno je otvorene ili zatvorene oči. Te slike se javljaju jer osjećaš privlačnost prema njima iz ko zna kojeg razloga...
Marian Oden is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2012., 23:20   #1044
Nedavno sam počela meditirati, pošto sam početnica i privlači me budizam odlučila sam se za zen meditaciju.
Problem je u tom što nakon 4-5 min "meditacije" počinjem osjećati nekakvu težinu u plućima, počinje mi se vrtiti i imam taj osjećaj slabosti, onako kao kad imate nizak tlak pa vam se sve zacrni. Ne znam dali nešto krivo radim ili jednostavno nisam za meditaciju?
coco choco is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2012., 23:38   #1045
Quote:
coco choco kaže: Pogledaj post
Nedavno sam počela meditirati, pošto sam početnica i privlači me budizam odlučila sam se za zen meditaciju.
Problem je u tom što nakon 4-5 min "meditacije" počinjem osjećati nekakvu težinu u plućima, počinje mi se vrtiti i imam taj osjećaj slabosti, onako kao kad imate nizak tlak pa vam se sve zacrni. Ne znam dali nešto krivo radim ili jednostavno nisam za meditaciju?
Isprve je čudno jer si naviknuta na funkcioniranje samo iz perspektive tijela, ali nakon više puta skužiš kako stvari stoje. To ti je ko odlazak u teretanu, nejdeš odmah na najveće utege i na 2km šprinta. Polako. S vremenom se taj osjećaj pročisti i postaje energizirajući i bude odlično.

Također, preporučam piti puno vode (bez ikakvih dodataka). Simptomi kakve si opisala su često rezultat tijela koje je puno smeća, pa redovito pijenje vode to sve pročisti (bar 2ipo litre dnevno piti).
__________________
worldbridger is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2012., 00:55   #1046
prakticiram meditaciju na dah
zakon stvar
cca 25 minuta meditiranja i nova sam osoba

kažu da je najpravilnije zapravo meditirati onoliko minuta koliko imate godina
Spirituality7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2012., 02:04   #1047
Quote:
Spirituality7 kaže: Pogledaj post
prakticiram meditaciju na dah
zakon stvar
cca 25 minuta meditiranja i nova sam osoba

kažu da je najpravilnije zapravo meditirati onoliko minuta koliko imate godina
A kako to radiš, tj. šta radiš, kako to doživiš u toku a kako posle?

Mislim, da li imaš neku vizualizaciju, zamisliš nešto pa se fokusiraš, moliš se u sebi, koncentrišeš se na to da se "ne kačiš" ni na koju imprediju koju ti bude proizvela svest na osnovu dostave podsvesti, ili žmuriš a ne znaš ni sama konratno šta bi radila odnosno "po osećaju" žmuriš, razmišljaš ne neku temu... itd.
__________________
"Bilo da jezde kosmičkim prostranstvima ili da istražuju dubine okeana, ljudi će ostati kakvi jesu, nepromenjeni, zbog toga što ne mogu zaboraviti na sebe, niti se setiti da u život uvedu milosrđe opraštanja."
yakuzza is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2012., 02:46   #1048
dišeš. to je to. ništa drugo. sva pažnja je na disanju. s vremenom i ona utone. i disanje utone. i ništa ostaje. ti ostaješ. ti jesi. that's all.
__________________
worldbridger is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2012., 08:01   #1049
Quote:
worldbridger kaže: Pogledaj post
dišeš. to je to. ništa drugo. sva pažnja je na disanju. s vremenom i ona utone. i disanje utone. i ništa ostaje. ti ostaješ. ti jesi. that's all.
Pa dobro, znači, koncentracija je na disanju kod tebe, ok..
.. mene zanima kako to ona radi. Ja se bavim meditacijom više od 15 godinama svakodnevno bez izuzetka, počeo sam od nekih meditativnih vežbi koje se i ne sećam, preko TM '98 do 50 drugih stvari, sve se razlikuju, pa me zanima kad neko meditira "svoju" meditaciju, kako to doživljava, kakvi su efekti ako je prakticira sistematično duže vreme etc.. meditacija po meni nije nekakav hobi, a od "kad mi se zahte" sistematičnosti nema puno vajde.
__________________
"Bilo da jezde kosmičkim prostranstvima ili da istražuju dubine okeana, ljudi će ostati kakvi jesu, nepromenjeni, zbog toga što ne mogu zaboraviti na sebe, niti se setiti da u život uvedu milosrđe opraštanja."
yakuzza is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2012., 08:17   #1050
ako već meditiraš- drž se jedne tehnike... badava ti ustrajnost ako stalno mijenjaš - niš od toga...
a drugo je da ne treba baš ništa očekivati - očekivanje vizija i sl. nema veze s meditacijom...
poanta je smirit um a ne ga raspojasat...
moremore is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2012., 09:05   #1051
Quote:
moremore kaže: Pogledaj post
ako već meditiraš- drž se jedne tehnike... badava ti ustrajnost ako stalno mijenjaš - niš od toga...
a drugo je da ne treba baš ništa očekivati - očekivanje vizija i sl. nema veze s meditacijom...
poanta je smirit um a ne ga raspojasat...
Slažem se da treba raditi jednu stvar koja je osnova, samo nije sve baš bukvalno kako sam napisao kod mene, ja ne menjam tu osnovu, meditiram dakle moju osnovnu "veliku" meditaciju oko 14 godina, sa određenim pauzama kad nisam bio u mogućnosti to da radim, ona koja je važna za mene, ostale su "male" meditacije, različite pomoćne vežbe koje može svako odmah raditi svaki dan, ja ih primenjujem svakodnevno, dok je za ovu meditaciju potrebna određena priprema za početak, ona je jako ozbiljna i zahteva sistematičnost kao u sportu.

Meditacija ako ne daje korenite rezultate u duhovnom razvoju na duže razmake, to je onda "đaba ste krečili", onda se ne radi dobro nešto, ili prosto ta tehnika je mlaka i nema ozbiljniji domet, svakako zavisi od našeg zalaganja, truda i strpljenja, metoda.

Ne mislim ja na neke "naivne" vizije kako se to obično očekuje od osoba koji kreću da se bave time, jer je jasno da nemaju iskustva niti znanje o tome šta meditacija uopšte radi, čemu zapravo služi, šta je manifestacija i šta je uopšte potreba za meditacijom.

Smirenje uma svakako ide kroz posvećenje, celokupno posvećenje duhovnosti, na prvom mestu načinu mišljenja, meditacija tu može biti moćno oruđe toga ali i to ne svaka, na žalost, uz pomoć određenih jako popularnih tehnika, kako Krena kaže, leti se sa višespratnica, no, to je već drugi momenat.
__________________
"Bilo da jezde kosmičkim prostranstvima ili da istražuju dubine okeana, ljudi će ostati kakvi jesu, nepromenjeni, zbog toga što ne mogu zaboraviti na sebe, niti se setiti da u život uvedu milosrđe opraštanja."
yakuzza is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2012., 11:46   #1052
moremore is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2012., 21:45   #1053
Meditacija bi trebala biti dnevni stil života, a ne samo u sat vremena posmatrati svoju percepciju, premda je i tih sat vremena super kad netko može izdržati. Meni je čak i lakše tokom dana biti polusvjestan svojih reakcija, nego u tih sat vremena dati sebe cijelog na promatranje.

Ali smatram da je nužno stvoriti pogodnu atmosveru u svom životu za tih sat vremena pune pažnje.
Quote:
worldbridger kaže: Pogledaj post
dišeš. to je to. ništa drugo. sva pažnja je na disanju. s vremenom i ona utone. i disanje utone. i ništa ostaje. ti ostaješ. ti jesi. that's all.
Ali još kad ne bismo upali u stanje otupljenosti, kad nema više oko čega meditirati.. Meni je lakše meditirati kad imam neki aktivan predmet na raspologanju ili misao, od čistog daha. Još će netko pomisliti da meditacija ima veze sa utapanjem u ugodno raspoloženje, ne, ona pruža mir kroz uvid. Znači do god postoji nešto što uviđamo, mirni smo, tako je barem kod mene.
Marian Oden is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2012., 21:50   #1054
ništa je sve ne vidim problem

ma znam. lakše je kad se um ima na nešto fokusirati što je iz njegove domene. zato su mi mantre fora. (99% vremena samo Aum) i gong je isto super za to. možete probati i s ovim zvukom. (vibracija zemlje)
ima i meditacije s mandalama i/ili različitim oblicima, isto daju zanimljive rezultate.

btw, ovaj zvuk si pustim na nekih par sati dok se osjećam bolesno i ko nov budem. super je.
__________________
worldbridger is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2012., 21:57   #1055
Quote:
worldbridger kaže: Pogledaj post
Ja kad imam sreće i naletim na ovakvu "muziku", pratim promjene svog raspoloženje u odnosu na ovu harmoničnu mandalu, što li je već.

Po tome znam koliko sam ispao iz ravnoteže.

ps. Jel ovo zbilja vibracija zemlje, i ako je, kako su je pretvorili u zvuk?
Marian Oden is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2012., 22:21   #1056
ne znam točno fizikalno objašnjenje frekvencija/vibracija ali bi ti mogao objasniti svojim laičkim razumjevanjem tog koncepta
tu se kaže nešto malo o tome tonu: http://www.youtube.com/watch?v=6Q3KsrB1KM4
taj Cis je po štimu gdje je A=432Hz (koji je bio standard prije, C pada na 256hz) umjesto 440Hz (što je standard danas).

BTW!
puštajte si to nekih pola sata na neke dobre zvučnike da vam soba počne lagano titrati, pa ugasite skroz zvuk i slušajte. jako zanimljivo!
__________________
worldbridger is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2012., 11:26   #1057
probala sam svakakve tehnike meditiranja i nekako mi se najviše dojmila ova meditacija na dah koju je spirituality7 spomenula
super stvar

hvala na info o tome da je dobro meditirati onoliko minuta koliko imate godina, to nisam znala do sad
Daisy5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2012., 14:42   #1058
Ma daj, to sa minutama je besmislena floskulica, tipicno newageovsko "mudrozvucje" bez smisla i pokrica.


Ne postoji nakakvo veliko pravilo ni za sto, ljudi su razliciti, njihovi kapaciteti i sklonosti su razlicite. Nema idealnog vremena meditacije, idealnog oblika meditacije ili neceg drugog sto bi bila univerzalno primjenjiva formula. Generalno gledajuci istina jest da se sa godinama lakse/duze moze meditirati no ne zneci da je tako u svakom slucaju, ne znaci da nekome sa 50 nece pri dome 20 min i dalje bit previse, a znao sam i ljudi koji su sa 20 meditirali po 10ak sati. Jedino sto je bitno gotovo uvijek (ali niti to bas uvijek) jest redovitost. Sto, kada, kako i koliko je vrlo relativno.
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2012., 19:20   #1059
Zdravo ekipa, trebao bi mi jedan mali savjet, ilitiga smjernica u ovom polju, inace primjecujem u zadnje vrijeme da se tako rapidno mijenjam, dobro sam osvješten u tom smislu da "boga" vidim u sklopu svojih emocija, instinkta i prateci taj "flow" u sebi, teoretski dosta toga kuzim ali bi volio povezati neka ne namjerno izazvana iskustva u stvarnoj meditaciji.

Citao sam razne stvari o aktivaciji pineal glanda i promjene frekvencije u višu dimenziju svijesti
pa do toga da ce se dogoditi 21. 12.
ali se dobro sjecam iz djetinjstva, cak i u skorih par godina da sam znao imat san ali tako realan san, pa recimo tzv "paradoksalni vremenoplov" kad bi legao u 1 i probudio se u 7 a pomisao na to kako sam legao u 1 mi je nekako kao 5 minuta stara ujutro xD

sto je dovelo do zakljucka da lijeva pozicija me lako uspava dok desna zna cak izazvat neke vibracije i treskanja u mentalnoj svijesti (mozda ovisi o devijaciji spinale i pozicija chakra)

E sada znam da mi narancasta čakra (probavni sistem mi je jako senzitivan), srcana čakra (na sitne emotivne oscilacije osjetim nekakav cudan ugodan/neugodan osjecaj u srcu i dosta sam instinktivno povezan s tim u prirodi pa cak i prema zivotinjama) i poprilicno sve ostale chakre su mi nekako ostale ajmo rec nerazgrađene ili pak nezagađene xD, osjetljiv sam kao djete

E pa kako zapoceti meditaciju u svojoj sobi za pocetak, volio bi stvarno osjetiti slobodu dimenzije svijesti, i kako je to moguce ako sve chakre nisu u startu otvorene, stvarno sam znatizeljan al od brda raznih varijanti meditacije i pustih tutoriala sam izgubljen


Ili da jednostavno cekam 21.12. u nadi da cu prijeci u visu svijest

Zadnje uređivanje CatalystCRO : 06.11.2012. at 19:26.
CatalystCRO is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2012., 20:20   #1060
Quote:
CatalystCRO kaže: Pogledaj post
E pa kako zapoceti meditaciju u svojoj sobi za pocetak, volio bi stvarno osjetiti slobodu dimenzije svijesti, i kako je to moguce ako sve chakre nisu u startu otvorene, stvarno sam znatizeljan al od brda raznih varijanti meditacije i pustih tutoriala sam izgubljen


Ili da jednostavno cekam 21.12. u nadi da cu prijeci u visu svijest


Logično je, ako želiš prijeći u tu višu svijest, ostaviti chakre na miru i promatrati realnost u nadi da će ti se ukazati ulaz u višu svijest. Dakle, cilj je promatrati totalnost ljudskog iskustva (cijeli osjetilni svijet zajedno sa cijelim mentalnim i fizičkim procesom), ali onako ne-konceptualno (tj. bez gubljenja u samom sadržaju iskustva). Energija kroz chakre će doći i proći spontano.
crazy person is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:44.