Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Rekreacija > Biciklizam

Biciklizam Na dva kotača uokolo

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.02.2010., 22:08   #1
Deore lx? 21 speed

Ako može mala pomoć onih koji se bolje razumiju...ili su otkrivali na vlastitim greškama...
Imam MTB sa 3 prednja župčanika Crank Hawk DX 48/38/28, sa 7 stražnjih Cassette Shimano TZ31, 13-34, 7 speed, znaći sve skupa 21 brzina...

E sad stražnji mjenjač acera nekako i može stati, dok sam skroz razvalio ovog prednjeg Shimano C051, a on ionako nije vrijedio ništa...više ga nikako ne mogu naštelati da donekle dobro prebaciva...pri padu se i djelomično iskrivio...

Dobit ću for free prednji shifter deore LX FD M570 koji po specifikacijama proizvođača baš i nije za ovu kombinaciju, pa me zanima da li u stvarnosti ovo može raditi?
Ako netko zna odgovor pa ga podjeli sa nama koji ne znamo...unaprijed zahvaljivam!
Barni123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2010., 13:47   #2
Sta pravis dramu tamo gdje je nema, imas prednjih mjenjaca za sitne pare gdje god pozelis (valjda bi se i u mesnici nasao poneki), mozes uzeti i neki polovni, stavi i vozi.
omahen is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2010., 15:16   #3
Pa ne mislim da ih je teško nabaviti niti da su skupi, pa napisao sam da ću ovog dobiti besplatno...nego kad sam pogledao na stranicama shimana ovaj mjenjač vidio da ga možda ni ne mogu staviti na svoj trek...

Kad si se već javio mogao si i odgovoriti da li ovaj može normalno prebacivati i na kombinaciji kao moja 3X7 speed iako je napravljen za 3X9 i druge veličine zupčanika...

Normalno da tebi ako znaš odgovor to nije problem, ali ja ne znam i zanima me...

Eto tek toliko da mi ga čovjek ne šalje bez potrebe...
Barni123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2010., 15:47   #4
Pa koliko sam ja skopčao, ako ćeš dobiti prednji shifter onda to ionako nema veze sa zadnjim brzinama, taman da su ih nagurali i 14, a ne 7! Zato uzmi, pa ako radi super, a ako neće, barem si probao!
__________________
Atili, najboljem psu na svijetu! RIP (jesen/zima 1997 - 29. 7. 2009)
"Život je kretanje, a kretanje je umjetnost"
hasnfefer is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2010., 16:53   #5
može, stavljaj
__________________
Da Vi niste neki šarlatan? Ljudi iz kompjutera! Tiger Woods Tiger in the woods
Oluja77 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2010., 20:59   #6
Evo, montirao ovog deore lx na svoj trek.

I ako netko želi nadograditi mjenjač na svojem biciklu sa 21 brzinom na način kao i ja odmah da mu kažem da odustane jer nije moguće.

Ovaj deore lx je za bicikle sa prednjim zupčanicima 44-32-22T, a kod bicikla sa 21 brzinom prednji su zupčanici najčešće 48/38/28... pa tako kad prebacite mjenjačem na največi predji zupčanik kavez mjenjača zapinje na zube od drugog...to se može riješiti tako da mjenjač montirate visočije odnosno da kavez bude oko 1,5 cm poviše najvišeg zupčanika...tada mjenjač radi kako treba, ali postoji velika vjerovatnost da lanac ispadne sa zupčanika kada prebacivamo sa drugog zupčanika na največi...a to može gadno u vožnji...

Nadam se da da ću nekoga sa ovim poštediti gnjavaže...
Barni123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2010., 22:36   #7
Quote:
Barni123 kaže: Pogledaj post
Evo, montirao ovog deore lx na svoj trek.

I ako netko želi nadograditi mjenjač na svojem biciklu sa 21 brzinom na način kao i ja odmah da mu kažem da odustane jer nije moguće.

Ovaj deore lx je za bicikle sa prednjim zupčanicima 44-32-22T, a kod bicikla sa 21 brzinom prednji su zupčanici najčešće 48/38/28... pa tako kad prebacite mjenjačem na največi predji zupčanik kavez mjenjača zapinje na zube od drugog...to se može riješiti tako da mjenjač montirate visočije odnosno da kavez bude oko 1,5 cm poviše najvišeg zupčanika...tada mjenjač radi kako treba, ali postoji velika vjerovatnost da lanac ispadne sa zupčanika kada prebacivamo sa drugog zupčanika na največi...a to može gadno u vožnji...

Nadam se da da ću nekoga sa ovim poštediti gnjavaže...
puno si grešaka napravio i na takav način nikad nećeš uštimat mjenjače
to sa brojem zubaca prednjeg na odnosu broja brzina nije točno , ali nema veze
prednji mjenjač ni u kojem slučaju ne smiješ podignuti više od 5-7 mm od naj većeg prednjeg lančanika
kako god uštimao prednji mjenjač nikako lanac ne smije preletit preko naj većeg , kao i ispod naj manjeg lančanika , za tu regulaciju se koriste ona dva mala vijka i oni su graničnici , kad se jednom naštimaju nema više diranja u njih , samo mjenjanje se regulira natezanjem sajle mjenjača , bilo grubo na samom vijku skraćivanja sajle ili na finoj regulaciji na samom šifteru
u svakom slučaju sve si pošerematio i ajde ponovo rihtat
__________________
kad magarac nauči , magarac zna
mazgov is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2010., 23:49   #8
Quote:
mazgov kaže: Pogledaj post
puno si grešaka napravio i na takav način nikad nećeš uštimat mjenjače
to sa brojem zubaca prednjeg na odnosu broja brzina nije točno , ali nema veze
prednji mjenjač ni u kojem slučaju ne smiješ podignuti više od 5-7 mm od naj većeg prednjeg lančanika
kako god uštimao prednji mjenjač nikako lanac ne smije preletit preko naj većeg , kao i ispod naj manjeg lančanika , za tu regulaciju se koriste ona dva mala vijka i oni su graničnici , kad se jednom naštimaju nema više diranja u njih , samo mjenjanje se regulira natezanjem sajle mjenjača , bilo grubo na samom vijku skraćivanja sajle ili na finoj regulaciji na samom šifteru
u svakom slučaju sve si pošerematio i ajde ponovo rihtat
Hvala na savjetima mazgov to što si rekao stoji, ali već sam na svoj bajk montirao sis kompatibilan 48T i radi dobro iako je izrada znatno nekvalitetnija od onog deore, a deore lx sam stavio frendu na konu i njemu stoji ko budali šamar...svi zadovoljni......iako sam se izludio pokušavajući ga montirati sebi...
Vjerujem ti da znaš što govoriš...ali mislim da ni ti ne bi uspio...jedino da izbrusiš oko 1,5 mm donjeg dijela kaveza kod ovog lx...usporedi jednom kad budeš s ekipom oblik donjeg dijela kaveza kod deore i sis 48T.
Barni123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2010., 21:06   #9
Vidim da su datumi postova još svježi pa se nadam brzom odgovoru.
Hm, problem koji me muči je kako naštimati prednji i stražnji mjenjač da rade kak se spada. Radili su oni nekad i više nego dobro ali sad definitivno štekaju. Pošteno sam se razbila pa pretpostavljam da su se i malo nakrivili ali radili su i nakon toga. Pa stigla zima, ostao bajk zarobljen u podrumu, nakupio prašine i skorene masnoće posvuda. No lijepo ga ja ulickala kad ono - ne prebacuje sve brzine kako bi trebao Čeprkala sam i zatezala pa odtezala one vijčiće ali nikako uskladiti. Za neke brzine radi, za neke ne... Nemam vremena čekati da odfuram bajk u servis, želim to uštimati još večeras pa da sutra bacim jednu vožnjicu... Ima li nade, bilo kakav savjet molim
čekam, čekam odgovor HVALA!
judittte is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2010., 21:52   #10
judittte
Vozi to u servis,tamo ce biti gotovo za 10 min. Sanse da to sama nastelas su ti ravne dobitku na lotu.
omahen is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2010., 22:31   #11
Omahen, hvala na riječima ohrabrenja ali izgleda da ću morati zaigrati loto
Uspijela sam naštelati samo mi je sve pomaknuto za jednu brzinu. Ne hvata najveći zupčanik na zadnjem mjenjaču al ionako ne guslam baš u prvoj... No kako moj bajk ne vozi nitko osim mene, dovoljno je da ja znam caku He he, sad imam bajk s 24 brzine bez prve 3
Hvala, stvarno je bio brz odgovor...
judittte is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2010., 22:48   #12
http://www.parktool.com/repair/byregion.asp?catid=53
stealth is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2010., 23:27   #13
Uspijela sam naštelati samo mi je sve pomaknuto za jednu brzinu. Ne hvata najveći zupčanik na zadnjem mjenjaču al ionako ne guslam baš u prvoj..

Ovo me podsjeca na onu foru sa tv-om, ma dobar je, sve radi samo nema tona i slika skace

A sad stvarno bez zezanja, lijepo je da se trudis i da hoces sama rijesiti problem. Ok vozi se tako kako je sad ,dok ne uhvatis vremena za servis,onda ga odvezi negdje,i majstor ti to rijesi za par min.
omahen is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2010., 23:32   #14
evo ti tu video tut kako poštelati mjenjace, vrlo je jednostavno .. ima hrpa filmica na tu temu na jubitou

http://www.youtube.com/watch?v=xkGBajG4TPc

http://www.youtube.com/watch?v=t7KKQy0OkUs
nvn is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2010., 15:22   #15
Hvala "nvn"
Odlični su ovi filmići na jubitu Pogledala, sve poštelala i sad radi ko vurica
judittte is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2010., 21:31   #16
Quote:
mazgov kaže: Pogledaj post
kako god uštimao prednji mjenjač nikako lanac ne smije preletit preko naj većeg , kao i ispod naj manjeg lančanika , za tu regulaciju se koriste ona dva mala vijka i oni su graničnici , kad se jednom naštimaju nema više diranja u njih , samo mjenjanje se regulira natezanjem sajle mjenjača , bilo grubo na samom vijku skraćivanja sajle ili na finoj regulaciji na samom šifteru
Quote:
judittte kaže: Pogledaj post
Čeprkala sam i zatezala pa odtezala one vijčiće ali nikako uskladiti. Za neke brzine radi, za neke ne...
aj, drago mi jee da si uštimala , vrlo dobro od tebe , samo da si pažljivije čitala vidjela bi da je sve već više manje objašnjeno
ta dva mala granična vijka kad jednom uštimaš ne diraj, obično svi vole odmah trčat na njih i par puta sim pa tam dotezat ili olabavljivat i onda lanac preleti preko lančanika i eto vraga, znači , zapamtimo , to su granični vijci
__________________
kad magarac nauči , magarac zna
mazgov is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:04.