Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Prekršajno i kazneno pravo

Prekršajno i kazneno pravo Prometni prekršaji, istrage, pretrage i pregledi, zatvor, novčane kazne i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.04.2024., 10:19   #1
Prvo otkup, radovi bez dozvole ,zlostavljanje

Želim podići optužnicu protiv grupe građevinskih „poduzetnika“ , zbog nezakonitih radova, maltretiranja, pratnji i nepoštivanja prava prvo otkupa.
Točke optužnice
1. Pravo prvokupa
Vlasnik je nama je nama, kao zaštićenim najmoprimcima ponudio pravo prvo otkupa po cijeni od 90.000 eura. Naravno da nismo pristali jer je se u trenutku našeg useljenja vodio kao vlasništvo Grada Zagreba a stanarsko pravo smo dobili kao zamjenu za ekspropriranu kuću, također na Trešnjevci. Prodati ga je morao po istoj ili višoj cijeni. To treba preispitati , jer nema šanse da je prodao po toj cijeni .Stan u takvom stanju da je , po procjeni statičara , opasan za stanovanje. . Naime , kuća je građena 1943 ,nema dimnjaka, krov je uništeni nakon potresen ima žutu naljepnicu i zahtjeva detaljni pregled i konstrukcijsku obnovu. . Jedino moguće grijanje je na struju a rezultat , pljesni na sve strane. U prilog tome ide i činjenica da je“ poduzetnik „u preostala dva stana ostavio samo zidove. Sve je drugo srušeno a postavljeni i novi prozori. To je potrebno i kod ovog stana. Nema namjeru statički ojačati zgradu, već srediti ovakvu kakva je i skupo prodati.
2.Radovi i zlostavljanje .Sve je počelo u nedjelju 07. Kolovoza , kada je , nenajavljeno , bez predstavljanja i uvida u bilo koje dokumente . Uletjela hrpa nepoznatih ljudi.. Započeli su bacanjem stvari kroz prozore a nas tjerali da maknemo svoje stvari sa tavana . Nastavili su sa piljenjem drveća i izbijanjem prozora još par dana Napominjem , da smo svi imali coronu ili smo je taman preboljeli. Slijedilo je štemanje i razbijanje uz nesnosnu buku , uglavnom subotom i nedjeljom cijeli dan .Radnici koji su izvodili te radove nisu prijavljeni ,nisu koristili nikakvu zaštitnu opremu i bili su vidno alkoholizirani. Nakon što smo se sabrali , pozvali smo građevinsku inspekciju. Upozoreni smo da gradilište nije ograđeno , nema ploče s nazivom investitora i izvođača. . Zgrada ima žutu naljepnicu i nagnuta je za 3° . Inspekcija je zabranila radove, ali za nas kasno. Zdravlje nam je nepovratno narušeno. Uz put, u općem metežu otuđene su nam neke stvari s tavana. Zgrada je imala normalni sabirni kanalizacijski šaht , s poklopcem i okvirom od lijevanog željeza koji ga je štitio od bilo kakvih nečistoća izvana. Šaht je istina bio na nebetoniranom dijelu, ali poklopac i sam šaht , potpuno stabilni i čvrsti. Već prvih dana , jedan od tih nazovimo " djelatnika² je pajserom skinuo poklopac, zajedno s okvirom i dao skupljaču otpadnog metala, koji je naišao. Razlozi za taj idiotski potez su nepoznati .Da li je to učinio po nečijem nalogu ili je onako. pijan zaboravio da na drugom katu živi porodica, kojoj treba i kanalizacija. Posljedice su takve da smo sami morali postaviti poklopac , povremeno ga namještati i grabljama vaditi krupnije kamenje i cigle , koje upadnu kad rade i pomaknu poklopac. Pri radu u stanovima , visoko prizemlje i prvi kat te dvorištu, a nikako za sobom pometu stepenište. Na dvorištu ostavljaju okvire vrata s hrđavim čavlima okrenutim prema gore, što je opasno, ako netko to ne primijeti.
13.09. 2022 pokliznuo sam se na šutu koja je nepometena s stepeništa i glavom udario u okvir prozora i ručku za zatvaranje. Posljedica - odvela me HP i dobio sam 6 šavova. Što bi bilo da sam udario u staklo ? Poštanski sandučić su zdrobili a ulazna vrata skinuli i oštetili . To smo morali sami , dovesti u kakvo – takvo stanje. Zbog nestručnih radova štemanjem betonskog poda u podrumu još više su oslabili statiku zgrade, a pod koji inače nije propuštao, sad se za većih kiša puni vodom. Postavili su hidro izolaciju – ali loše.
3.Pretnje i zlostavljanje . Da ne bi imali mira , ostavili su sobicu na prvom katu u kojoj su boravili radnici i stvarali buku udarajući po cijevima do ranih jutarnjih sati. Policija je više puta intervenirala. Nakon dva mjeseca su se vratili na samu novu godinu i ponovili isto , ali daleko izraženije. Na našu intervenciju, ti balavci su nas grubo vrijeđali i prijetili da će nas „razbiti „. Konačno je policija obavila svoje i više se nisu vraćali. Nakon toga, sve je isto – ruševine , radova nema
Najveće razočaranje je neprofesionalnost , inače uglednog odvjetnika. Trebali su mjeseci da podigne tužbu. Tužba je sadržavala samo nepoštivanje prava prvo otkupa a ne i ostalo, iako sam pribavio dokazni materijal. Tužba je odbijena jer je prodavatelj u međuvremenu umro. Ali , tz. kupac je živ i zdrav i vješto izbjegavao prijem poziva. Odvjetnik nije reagirao i ta tužba je propala. Nakon tog sam sam sastavio ° okvirnu tužbu" i tražio da mi je pravno sredi i preda na sud. Nakon dva mjeseca ništa a na moju intervenciju pozvao me u ured ga nešto "usuglasimo". Kako je svaki dolazak i svaku radnju uredno naplaćivao, pretpostavljam da bi i taj razgovor. Znači, godinu i pol , dobro naplaćeno i ništa urađeno tj. sve vraćeno na početak. U stvari, to što radi savršeno odgovara drugoj strani a ne meni, njegovom klijentu. Veliko razočarenje, vjerovao sam mu i gledao na njega kao na sina. Sad bi trebao savjet da li, s obzirom da imam dokaz za sve navedeno imam izgleda da dobijem tužbu. Također bi trebao preporuku za novog odvjetnika. Ne mora biti ni poznat , ni naročito uspješan. Želim samo da je uporan i da radi.
mgzagreb is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:18.