Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.07.2009., 21:14   #81
Quote:
Vedranna kaže: Pogledaj post
Ma imaš MP skladište ali je prazno.

Ako sam dobro razumijela, imaš prazne police u MP skladištu i na njima označene cijene proizvoda ..., a kamo se stave zakonom propisane deklaracije ...

Postoji načina i načina, ali ovaj tvoj je malo smiješan, a mene zanima kako to oni rade jer je opisala neobičnu situaciju, a da ne budem dosadna, zanima me i rješenje inspekcije ako su je imali.

Zakonski propisi su tu jasni, a ovo nije u skladu sa zakonom.

evo ti barem dio ... http://narodne-novine.nn.hr/clanci/s...7_87_2790.html


Da ne duljimo, Dubo je zaista iscrpno obradio temu par strana unazad.
__________________
It could have been...
lili p. is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2009., 22:40   #82
Nismo imali inspekciju, tako da neznam kako bi oni reagirali. Vi svi govorite da je to protuzakonito. Neznam. Neradimo sami knjigovodstvo i knjigovodza kaze da je ovako puno jednostavnije. Radili smo i mi prije odvojeno.
nepoznata_11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2009., 22:50   #83
Svi programi imaju i VP i MP, samo sto u PC kasi ima mogucnost "racuni maloprodaje iz veleprodaje". I na kraju radnog vremena ti program sam skine sa VP skladista sto si prodala " razduzenje skladista veleprodaje"
nepoznata_11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2009., 07:00   #84
Ajmeeee al su se raskokodakale... pa ženske, jel vama vruče? A, joj. I neznam zapravo od količine pitanja što odgovoriti, ali neke sitnice: Tko to misli da može bez KALKULACIJE prodavati nešto u MP?!? O kakvom MP SKLADIŠTU se tu priča?!? To NE postoji. MP je PRODAVAONICA, a ne skladište. I sve što iz VP skladišta ulazi u nju, ide kalkulacijom, iliti ono: dodam maržu na NC, pa dodam PDV na sve to, pa to ti je to. Ja ne idem tako, jer MP modul u Synesisu ima PKV (i PKT-tuđa roba) kalulaciju kojom robu odmah šaljem u prodavaonicu. iz MP povlačim što mi treba za VP, kao i ono prodano na R1, pa to prodam iz VP skladišta, naravno formirajući cijenu "odoka". jer VP skladište NEMA cijenu, osim ulazne. Moja stvar hoću li nekome dati sa 10% ili ako j ezgodna dama sa 30% marže.

Što je još bilo nejasno?? A, to, nema problema u mojoj kombinaciji inspekcija traži zbilja minimalne uvjete za VP, meni je to odvojen kantun sa računalom. Zapravo, to i jest nekakva "prolazna" VP, jer nema stalno artikala, zaboravio sam točno. Ama pitajte malo jasnije i polakše.
__________________
Sve gore...
dUbO is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2009., 07:08   #85
Quote:
nepoznata_11 kaže: Pogledaj post
Svi programi imaju i VP i MP, samo sto u PC kasi ima mogucnost "racuni maloprodaje iz veleprodaje". I na kraju radnog vremena ti program sam skine sa VP skladista sto si prodala " razduzenje skladista veleprodaje"
AKO ti skine!! Pazi da ti to ne ide iz MP, a posebno inkas MP i R1 ne smiješ miješati. I naravno da svi programi NEMAJU VP i MP, odakle ti ta ideja?? Kupuješ module koji ti trebaju. I, reci ti meni, ako to radi lijepo po materijalnom, a kako ti to knjiži?? Pošto ti je taj artikal u VP, ako je u MP on imao svoju MP cijenu?!?
Puno se miješa MP i VP bez razmišljanja o tome što ih karakterizira: MP ima DODANU maržu i PDV, dakle formiranu MP cijenu!! VP to ne mora imati. U MP ima problema, ako je puno artikala i jako velike razlike u cijeni! Na kraju godine ili se treba oteliti za smučkati ostvarenu maržu i saznati nabavnu cijenu, (prema koeficijentu 668/663...) osim ako se stalno vodi broj komada x marža, te isto x NC, pa se na koncu godine zbroji...
__________________
Sve gore...
dUbO is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2009., 07:26   #86
Pa gdje si majstore za MP,VP i da ne nabrajam?Evo ostavljam te da pomogneš curama,odoh sutra na godišnji.
Pozz
Dubravka20 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2009., 08:04   #87
Quote:
dUbO kaže: Pogledaj post
AKO ti skine!! Pazi da ti to ne ide iz MP, a posebno inkas MP i R1 ne smiješ miješati. I naravno da svi programi NEMAJU VP i MP, odakle ti ta ideja?? Kupuješ module koji ti trebaju. I, reci ti meni, ako to radi lijepo po materijalnom, a kako ti to knjiži?? Pošto ti je taj artikal u VP, ako je u MP on imao svoju MP cijenu?!?
Puno se miješa MP i VP bez razmišljanja o tome što ih karakterizira: MP ima DODANU maržu i PDV, dakle formiranu MP cijenu!! VP to ne mora imati. U MP ima problema, ako je puno artikala i jako velike razlike u cijeni! Na kraju godine ili se treba oteliti za smučkati ostvarenu maržu i saznati nabavnu cijenu, (prema koeficijentu 668/663...) osim ako se stalno vodi broj komada x marža, te isto x NC, pa se na koncu godine zbroji...
Sa skladista skida preko otpremnica. Znaci, imam i otpremnice "razni kupci u maloprodaji", to je npr. dnevni promet za jedan dan.
Knjizi kao i do sada. Posebno VP, posebno MP.
Samo sto u maloprodaji imamo samo dnevni promet i nista vise ( PC kasa) i na mjesecnim izvjestajima ima sve podatke koji su mu potrebni.

A to za programe, znam ja da se mora kupiti modul koji ti treba. Nego htjela sam reci da programi to svi imaju, a svatko sebi kupuje sto mu treba. A programi imaju i VP i MP.
nepoznata_11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2009., 11:57   #88
Quote:
dUbO kaže: Pogledaj post
Ajmeeee al su se raskokodakale... pa ženske, jel vama vruče?

O kakvom MP SKLADIŠTU se tu priča?!? To NE postoji. MP je PRODAVAONICA, a ne skladište.
Uvijek je lijepo vidjeti kad se netko tako lijepo izražava, zadovoljstvo pri čitanju posta...

Ako netko ima VP skladište u sastavu kojega ima i MP, recimo željeza...znači jedno skladište podijeljeno na dva dijela, treba reči ...ovo je VP skladište, a ovaj dio je MP prodavaonica??
__________________
It could have been...
lili p. is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2009., 12:15   #89
Quote:
dUbO kaže: Pogledaj post
...
Dakle, ti imaš prodavaonicu sa zalihom robe pa prema potrebi izdaš VP račun uz sve potrebne predradnje.

Ali ja sam pitala za slijedeću situaciju:
Imam VP skladište.
Registrirano je i za MP (teta u uredu za gospodarstvo kaže - MP skladište).
Većina prometa su VP računi.
Klijenti će me ponekad pitati da im izdam i MP račun - koji je točan postupak?
Zna li itko?


A ono pod brojem 3.):
Uvedem neki artikal u VP skladište (NC + RUC).
Prodam taj artikal klijentu X uz 5% rabata.
Prodam takav artikal klijentu Y uz 10% rabata.
Dakle prodajem im taj artikal po različitim cijenama (za X jedna cijena za Y druga).
Kada me klijent X ili Y zatraže da im prodam takav artikal putem MP računa, a za istu cijenu koju sam im dala na VP računu - kako ću to postići kada MP cijene moraju za sve biti iste (po MP cjeniku) i ne mogu davati rabate kako mi se sprdne?

Nadam se da sam uspjela objasniti što me zanima.
Svjetlana is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2009., 12:19   #90
zašto ne možeš davati rabate u MP ?

ja to stalno radim
dante-1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2009., 12:26   #91
Quote:
dante-1 kaže: Pogledaj post
zašto ne možeš davati rabate u MP ?

ja to stalno radim
Iskreno, nisam stručnjak pa se potpomažem raznom literaturom pa i internetom. Evo recimo ovdje:

http://blog.ritelefax.hr/post/2007/1...-trgovini.aspx

Quote:
Osnovna razlika između odobravanja popusta u maloprodaji u odnosu na veleprodaju jest u tome što se popust u maloprodaji može odobravati samo prilikom kupoprodaje i to prema unaprijed poznatim i javno iskazanim uvjetima (uz cjenik). Svi kupci moraju biti u mogućnosti kupiti robu po istim uvjetima.

A poznajem gospodina koji mi je ispričao da ga je inspektor zbog rabata kojeg je iskazao mušteriji u MP računu odlučio kazniti (na kraju mu je progledao kroz prste ali ajde ti znaj hoćeš li biti takve sreće ).
Svjetlana is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2009., 12:57   #92
pa ja imam cjenik, javni da svi vide tako da svi imaju iste uvjete... čak i rabate koji su javni. ali možeš i rabate mijenjati, gdje piše da ne možeš ?
dante-1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2009., 13:19   #93
Quote:
dante-1 kaže: Pogledaj post
pa ja imam cjenik, javni da svi vide tako da svi imaju iste uvjete... čak i rabate koji su javni. ali možeš i rabate mijenjati, gdje piše da ne možeš ?
Rabate mjenjam kad prodajem preko VP (svakom kupcu rabat koji želim), a ne mogu valjda u maloprodaji dati jedan rabat kupcu X, pa za deset minuta drugi rabat kupcu Y, pa za pol ure treći rabat kupcu Z....zar ne?
Maloprodajni cjenik mora biti istaknut i ako poželim dati popust to mora biti jedinstveni popust (opet vidljivo istaknut) . Ne mogu svakom kupcu dati različit popust kao što to mogu s rabatima u veleprodaji, zar ne?
Svjetlana is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2009., 13:34   #94
Definitvno, u trgovini na malo se rabati ne mogu davati osim kao akcijski popusti, vidljivo objavljeni i pod istim uvjetima za sve kupce u maloprodaji. Znam nekoliko firmi koje su platile velike kazne zbog takvog načina prodaje u trgovini na malo. Porezna smatra da je porez trebao bit obračunat na cijenu bez popusta, i plus kazna...

U veleprodaji to nije problem, ALI - i u M/P i u V/P ne može rabat ili popust bit ispod nabavne cijene!

Drugo, miješaju se knjigovodstvene evidencije sa vrstama trgovina.

Kako će se voditi zaliha, po kojim cijenama, koliko ja znam nije propisano. Znači može se zalihe voditi po nabavnim, veleprodajnim ili maloprodajnim cijenama - u trgovini na malo. Cijenik u M/P je nešto drugo, u M/P naravno da mora bit izražen sa uključenim PDV-om, ali zalihe se ne moraju voditi po M/P cijenama.

Prodaja na malo iz veleprodajnog skladišta je diskutabilna, a ja bih rekao da nije moguća. Drugo je to što program dozvoljava, jer je to lako napravit u programu.

Ali prodaja na veliko iz trgovine na malo je moguća po Zakonu o trgovini. Pri tome je dovoljno da je firma registrirana za trgovinu na malo. Podrazumijeva se da se tu mora poštivati i Zakon o trgovini i Zakon o zaštiti potrošača.

Što se programa tiče, u tom slučaju je potrebno da program odvoji prihode u trgovini na malo od one na veliko.

Dubo - kalkulacija kao dokument nije potrebna, nije propisana. Potrebna je primka, koja može bit istovremeno i kalkulacija, ali ne mora bit. Prodajnu (u ovom slučaju M/P) cijenu možeš formirati i od oka ako baš hoćeš, važno je i potrebno formirati CJENIK. Kako si došao do M/P cijene nije potrebno dokumentirat radi zakona, ali je poželjno i dobro. I ako cijenu promjeniš -to treba dokumentirati.

I još samo o Knjizi popisa - nema više te Knjige, nije potrebna, nije dovoljna i zašto je onda vodit? Treba voditi zalihe, minimalno količinske.
BampY is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2009., 13:45   #95
Quote:
BampY kaže: Pogledaj post
Definitvno, u trgovini na malo se rabati ne mogu davati osim kao akcijski popusti, vidljivo objavljeni i pod istim uvjetima za sve kupce u maloprodaji. Znam nekoliko firmi koje su platile velike kazne zbog takvog načina prodaje u trgovini na malo. Porezna smatra da je porez trebao bit obračunat na cijenu bez popusta, i plus kazna...
Eto o tome sam pričala. To zaista i jest logično.


Quote:
Prodaja na malo iz veleprodajnog skladišta je diskutabilna, a ja bih rekao da nije moguća.
Dakle, skladište ipak mora ispunjavati uvjete i za VP i za MP (tj. tvrtka biti registriana i za VP i za MP).
U tom slučaju kako bi ti riješio/la ovaj moj upit:

Quote:
Svjetlana kaže: Pogledaj post
slijedeću situaciju:

Imam VP skladište.
Registrirano je i za MP (teta u uredu za gospodarstvo kaže - MP skladište).
Većina prometa su VP računi.
Klijenti će me ponekad pitati da im izdam i MP račun - koji je točan postupak?
I postoji li način riješiti ovo:

Quote:
Svjetlana kaže: Pogledaj post
Uvedem neki artikal u VP skladište (NC + RUC).
Prodam taj artikal klijentu X uz 5% rabata.
Prodam takav artikal klijentu Y uz 10% rabata.
Dakle prodajem im taj artikal po različitim cijenama (za X jedna cijena za Y druga).
Kada me klijent X ili Y zatraže da im prodam takav artikal putem MP računa, a za istu cijenu koju sam im dala na VP računu - kako ću to postići kada MP cijene moraju za sve biti iste (po MP cjeniku) i ne mogu davati rabate kako mi se sprdne?
Svjetlana is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2009., 14:07   #96
Svjetlana, što točno misliš kad kažeš da će te kupac tražit MP račun?

Odnosno, radim u veleprodaji i kada netko "s ceste" želi kupiti proizvod, jednostavno mu prodam 1 komad X i izdam običan ( R1 veleprodajni) račun.

Sad ste me tu skroz zbunili, mada radimo tako već godinama i imali smo kontrola i revizija koje nisu utvrdile nikakve nepravilnosti.

Istina, takvih računa je malo, možda 5 godišnje.
__________________
--------------------------------
Peek-a-Boo! is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2009., 16:20   #97
Svjetlana, čim prodaješ krajnjim kupcima potpadaš pod Zakon o zaštiti potrošača i svima moraš prodavat pod istim uvjetima. Znači i X i Y moraju dobit istu cijenu, iz cjenika, uz eventualne akcijske uvjete ali za oba iste. Mogla bi možda napravit da i tu primjeniš akcije pa kažeš: kupci koji uzimaju mjesečno preko 1000 kn imaju popust taj a preko 2000 kn neki drugi. Ali opet to mora bit odluka i da vrijedi za svih.

Za obavljanje trgovine na malo moraš imati prodavaonicu, tj. prostor gdje se trgovina na malo obavlja. Ako trgovinu na malo obavljaš izvan prodavaonice, onda za to moraš imati odluku jedinice lokalne samouprave.

Evo tako piše u Zakonu, i mislim da je to to...

Za prodaju na malo iz trgovine na veliko, nije ni meni baš 100% jasno. Ali ako si sve druge tehničke uvjete ispunila, ako vodiš sve evidencije, onda ne vidim zašto ne bi mogla kroz blagajnu zaprimit gotovinu, i dati Račun R-1 ili R-2. Ono da mi nije jasno se odnosi na odvajanje prostora za T/V i T/M.
BampY is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2009., 09:38   #98
Quote:
BampY kaže: Pogledaj post

Za prodaju na malo iz trgovine na veliko, nije ni meni baš 100% jasno.
Možda to nije detaljno niti definirano zakonom jer koga god pitam, nikome nije baš jasno.

A mnogi ljudi imaju veleprodajna skladišta (koja su reg. i za prodaju na malo) pa daju i maloprodajne račune iako im je roba na VP zalihi. Svatko valjda radi na svoj način i nada se da će inspektori biti popustljivi.
Vedranna is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2009., 09:59   #99
Quote:
Vedranna kaže: Pogledaj post
A mnogi ljudi imaju veleprodajna skladišta (koja su reg. i za prodaju na malo) pa daju i maloprodajne račune iako im je roba na VP zalihi. Svatko valjda radi na svoj način i nada se da će inspektori biti popustljivi.
Ne volim te situacije kada sam ovisan o tome na koju se nogu ujutro digao inspektor... A i oni se moraju pozivati ne neki zakon, a zakon je dostupan i meni i njima isto.

Evo, ja trenutno ne vidim zašto se ne bi moglo prodavati na malo iz trgovine na veliko - koji to Član nekog zakona kaže da to nije moguće?

Pod uvjetom da je firma registrirana za prodaju na veliko i malo, vodi sve potrebne evidencije, udovoljava minimalnim tehničkim uvjetima. Mislim da je najveći problem praktične prirode - odvojeni prostor za T/V od T/M, pa deklariranje cijena i cjenika za T/M.

Zato je jednostavnije imati T/M pa prodavati na veliko i na malo.
BampY is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2009., 10:03   #100
Quote:
BampY kaže: Pogledaj post
Mislim da je najveći problem praktične prirode - odvojeni prostor za T/V od T/M, pa deklariranje cijena i cjenika za T/M.
Meni ovo baš nije jasno. Je li to iz zakona o trgovini?
Zar fizički odvojen prostor? Ako se sva roba vodi na VP skladištu i MP skladište je prazno zar moramo imati doslovno prazne police? Zar nije dovoljno imati MP cjenik obješen negdje na zidu ili slično?
Vedranna is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:46.