Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 24.12.2006., 18:33   #61
Quote:
Kartikeya kaže:
Bog se ispoljava u tri vida i bezbroj oblika u jednoj nepodvojenoj suštini. Dakle On je Jedan, a ispoljava se u tri vida i bezbroj različitih oblika.


Što mu treba da se preoblači u tri vida? I ako se preoblači zašto samo u tri kad je sposobnan biti u bezbroj?
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.12.2006., 18:49   #62
Quote:
Nemruth Dagi kaže:
Što mu treba da se preoblači u tri vida? I ako se preoblači zašto samo u tri kad je sposobnan biti u bezbroj?
Što si ti tog pola koga si? Što imaš jednu glavu? Što vatra ima toplotu, svetlost i plamen? Svaka pojava ima svoju prirodu.

Ne preoblači se i ne treba mu, neg mu je to priroda. Ima bezbroj oblika.
Kartikeya is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.12.2006., 19:25   #63
Quote:
Kartikeya kaže:
Što si ti tog pola koga si? Što imaš jednu glavu? Što vatra ima toplotu, svetlost i plamen? Svaka pojava ima svoju prirodu.

Ne preoblači se i ne treba mu, neg mu je to priroda. Ima bezbroj oblika.

Govorimo znači o prirodi Boga

Samo me zanima što MI uopće znamo o prirodi Boga?
Kakva je to priroda da BOG navlači na sebe maske?

što mu bi da se ON* preodjeva kao za maskenbal pa je jednom Otac pa onda Sin i Duh Sveti?


* greška ON je Bog je naša predodžba o Njemu, ups opet greška

Hrabro je govoriti o nekoj P R I R O D I B O G A ..jer spoznaja te prirode ne može biti na našem stupnju svijesti ništa doli naša predodžba što je Bog!
A predodžbe nisu slike stanja istine već nagađanja a u ovom slučaju
SVETE LAŽI proizlašle iz činjenice da nam je Bog nepoznat do odlaska njemu na račune.

Prema tome to preoblačenje i svlačenje je ljudska potreba da se Bog stavi u okvir, da shvatimo sebe i ublažimo svoj strah jer o njemu ništa ne znamo.
Ono što se stavlja u neki okvir znači da ima svoje granice.

Bogu granice ne smetaju
nas ljude u glavu lupetaju


Govoriti o prirodi Boga je hrabro djelo ali toliko površno, netočno, ljudski...i navijački... jer ono što znamo samo je zrnce u beskrajnom oceanu pijeska.
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.12.2006., 22:32   #64
Quote:
Nemruth Dagi kaže:
Govorimo znači o prirodi Boga

Samo me zanima što MI uopće znamo o prirodi Boga?
Kakva je to priroda da BOG navlači na sebe maske?

što mu bi da se ON* preodjeva kao za maskenbal pa je jednom Otac pa onda Sin i Duh Sveti?


* greška ON je Bog je naša predodžba o Njemu, ups opet greška

Hrabro je govoriti o nekoj P R I R O D I B O G A ..jer spoznaja te prirode ne može biti na našem stupnju svijesti ništa doli naša predodžba što je Bog!
A predodžbe nisu slike stanja istine već nagađanja a u ovom slučaju
SVETE LAŽI proizlašle iz činjenice da nam je Bog nepoznat do odlaska njemu na račune.

Prema tome to preoblačenje i svlačenje je ljudska potreba da se Bog stavi u okvir, da shvatimo sebe i ublažimo svoj strah jer o njemu ništa ne znamo.
Ono što se stavlja u neki okvir znači da ima svoje granice.

Bogu granice ne smetaju
nas ljude u glavu lupetaju


Govoriti o prirodi Boga je hrabro djelo ali toliko površno, netočno, ljudski...i navijački... jer ono što znamo samo je zrnce u beskrajnom oceanu pijeska.
Ehm... govori ipak u jednini.... O Bogu i prirodi Božjeg bića znamo ono što nam je sam otkrio o Sebi. Tako da znanje o Bogu je, kako bi se na sanskritu reklo "apauruseya" . Reč čija negativna definicija glasi: Ono što nije ljudska tvorevina, ideja, izmišljotina, pronalazak, autorstvo čoveka. Pozitivna definicija glasi - Ono što jeste iz Božanskog izvora. Tako da to nije pitanje šta mi znamo već, šta nam je On otkrio, a nakon što je otkrio možemo i sami da se osvedočimo u sve ili neke aspekte tog otkrovenje (ili u nikoje), kako već ko izvoli...

Zatim, rekoh, ne preoblači se, takav je i uvek je takav bio. Kada pogledaš u sunce i usled jarkog sjaja vidiš samo sunčevu svetlost a ne i samo telo te zvezde, to ne znači da se sunce peobuklo u sunčevu svetlost, već znači da se tvom vidu prikazuje kao takvo, akobi na neki način mogao da zađeš iza tog sjaja video bi i samo telo zvezde, što je opet drugi vid tog jednog te istog fenomena. Nisu to dve stvari već dva vida jedne iste stvari....Nije da je On sad ovakav - a sad onakav, nego od večnosti je takav da ima tri vida i bezbroj oblika, to mu je priroda.
Kartikeya is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.12.2006., 15:48   #65
[QUOTE=Kartikeya]
Quote:
Ehm... govori ipak u jednini.... O Bogu i prirodi Božjeg bića znamo ono što nam je sam otkrio o Sebi.
Odlično samo sa svakim novim otkrivenjem vidimo da Bog ima mnoga maskirana lica a ne znamo što se nalazi iza te krinke.
Svatko ga tumači onako kako njegova svijest može preraditi to otkrivenje. Svatko sam sebi stvara Boga na sliku i priliku svoju.


Quote:
Tako da to nije pitanje šta mi znamo već, šta nam je On otkrio, a nakon što je otkrio možemo i sami da se osvedočimo u sve ili neke aspekte tog otkrovenje (ili u nikoje), kako već ko izvoli...
Vidiš u duhu jezika kojeg govoriš i pišeš je ON, i već je time određen ljudskom kategorijom spola....Ono što nam božanski otkriva svojim otkrivenjem MI tumačimo na način nama najbližem, prema tome ako je i dana istina ona postaje tumačenjem laž.


Quote:
Nisu to dve stvari već dva vida jedne iste stvari....Nije da je On sad ovakav - a sad onakav, nego od večnosti je takav da ima tri vida i bezbroj oblika, to mu je priroda.
Onda je njegova pojavnost u svakom živom i neživom obliku neprikosnovena, a tri vida samo maskenbal za potrebe onih koji to sebi i drugima ne mogu bolje objasniti.
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2006., 17:18   #66
Quote:
Nemruth Dagi kaže:
Odlično samo sa svakim novim otkrivenjem vidimo da Bog ima mnoga maskirana lica a ne znamo što se nalazi iza te krinke.
Svatko ga tumači onako kako njegova svijest može preraditi to otkrivenje. Svatko sam sebi stvara Boga na sliku i priliku svoju.
Davno ti je kroz otkrovenja rečeno da je Bog - beskrajan, tako da nije čudo da svako otkrovenje nosi nešto što pre nisi znao. Jel, beskrajano znači ono čemu nema kraja. Nema maskiranih lica - Bog je jedan u tri vida i bezbroj oblika, nema ni "iza" ni "te krinke", ta "krinka" je "to". Nisu sunčevi zraci krinka sunca iako se sunce tobož "krije" pogledu posmatrača iza njih, sunčevi zraci su vid Sunca (to kako ga na jedan način možemo videti), ne "krinka" sunca - već samo sunce, jedan njegov vid. Nije da je tvoje viđenje sunčeve svetlosti tumačenje sunca, već neposredno opažanje jednog aspekta njegove prirode. Slično kao što dim nije krinka, već inherentni vid vatre, ni tri Božija vida nisu njegove krinke, maske, već inherentni vidovi Njegove prirode.

Ako Ga neko tumači to onda nije poznavanje Boga već tumačenje Boga - jedno je kakav jeste a drugo je kako ga ko kroz prizmu svog uma vidi. Jedno je spekulacija a drugo je Istina. Kad ga neko "tumači" kakav jeste onda vidi to u pravilnoj perspektivi (kada vidi čistim srcem, kada se Bog u mirnom i čistom jezeru nečijeg uma ogleda bez distorzije)


Quote:
Nemruth Dagi kaže:
Vidiš u duhu jezika kojeg govoriš i pišeš je ON, i već je time određen ljudskom kategorijom spola....Ono što nam božanski otkriva svojim otkrivenjem MI tumačimo na način nama najbližem, prema tome ako je i dana istina ona postaje tumačenjem laž.
On jeste muško, bilo da to razmatraš u terminima obličja, bilo da razmatraš u čisto duhovnom smislu; no, to nema direktne veze sa materijalnom polnošću i ako neko to tako tumači, onda si u pravu - greši. Jedno je tumačenje i opis, a drugo je opisivano.


Quote:
Nemruth Dagi kaže:
Onda je njegova pojavnost u svakom živom i neživom obliku neprikosnovena, a tri vida samo maskenbal za potrebe onih koji to sebi i drugima ne mogu bolje objasniti.
To nije u suprotnosti. Jeste svugde, pa ipak ima tri vida i bezbroj oblika. U svom bezličnom vidu prisutan je svugde, čitava materijalna kreacija je samo emanacija Njegove energije; al to ne znači da je izgubio svoj Lični vid, iz koga ta energija i emanira, koji joj je izvor. Energija i energetik se ne razlikuju, pa ipak, energija ima svoj izvor u energetiku. I opet, to nije maskembal, to je priroda. Tri različita vida su tri različita načina kako se može videti jedna te ista suština, vrati se ne primer sunca, pa primeni na večno i živo.

"Svojim neispoljenim oblikom prozimam čitav ovaj univerzum. Sva bića su u Meni, ali Ja nisam u njima." (BG 9.4)

Ako ti je stalo do toga da razumeš tu stvar pravilno onda se potrudi da razumeš otkrovenje kakvo jeste, okani se spekulisanja.

Zadnje uređivanje Kartikeya : 26.12.2006. at 19:06.
Kartikeya is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2006., 18:55   #67
Quote:
Nemruth Dagi kaže:
Što povezuje čovjeka i Boga???

Kakakv je to super link???


Gdje se skriva ta karika koja ponekad nedostaje???

Što je onda naš život ako je karike nema......a što ako super link ne postoji???
za mene je link;
kad pogledam svoju djecu i onako iz čista mira osjetim ljubav prema njima,
kad zamislim osobe koje me okružuju, rođake, prijatelje, malo manje prijatelje i osjetim onako iz čistam mira ljubav prema njima,
kad zamislim Majku Zemlju kako visi u svemiru i vidim kako je krhka i kakve joj rane nanosimo i molim je da nam oprosti
u tom trenu bi sve zagrlila i zaštitila i poljubila
u tom trenu osjetim da mi u kutku oka klizi suza radosnica
u tom trenu znam da sam povezana.....
shakti9 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2006., 18:59   #68
Quote:
Nemruth Dagi kaže:
Što povezuje čovjeka i Boga???

Kakakv je to super link???


Gdje se skriva ta karika koja ponekad nedostaje???

Što je onda naš život ako je karike nema......a što ako super link ne postoji???

evo ti superlinka www.superlink.com
Ris is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2006., 09:26   #69
[QUOTE=Kartikeya]

Quote:
Davno ti je kroz otkrovenja rečeno da je Bog - beskrajan, tako da nije čudo da svako otkrovenje nosi nešto što pre nisi znao. Jel, beskrajano znači ono čemu nema kraja. Nema maskiranih lica - Bog je jedan u tri vida i bezbroj oblika, nema ni "iza" ni "te krinke", ta "krinka" je "to".

Dobro, zašto bi se to beskrajno bavilo otkovenjima?

Quote:
već inherentni vidovi Njegove prirode.
Tumačiti prirodu Njega a ne (s)poznati svoju prirodu je u najmanju mjeru isto kao objašnjavati pomoću amebe ljudsko tijelo.

Quote:
Ako Ga neko tumači to onda nije poznavanje Boga već tumačenje Boga - jedno je kakav jeste a drugo je kako ga ko kroz prizmu svog uma vidi. Jedno je spekulacija a drugo je Istina. Kad ga neko "tumači" kakav jeste onda vidi to u pravilnoj perspektivi (kada vidi čistim srcem, kada se Bog u mirnom i čistom jezeru nečijeg uma ogleda bez distorzije)
Razlika između spekulacije i Istine?
Ovdje je istina također dana u spekulaciji, a time ona ne dobiva svoju autentičnost. Tumačiti kakvo jeste jer stvar percepcije na više razina, a jednostruka percepcija ne daje točnu sliku, već privid.




Quote:
On jeste muško,
Da Bog je muško i zove se Duško.
Ameba tumači drugoj amebi kako rade sinapse i što se događa u korteksu.

Quote:
Energija i energetik se ne razlikuju, pa ipak, energija ima svoj izvor u energetiku. I opet, to nije maskembal, to je priroda. Tri različita vida su tri različita načina kako se može videti jedna te ista suština, vrati se ne primer sunca, pa primeni na večno i živo.
Energetik je opet izdvojen od energije a sam je stvara?
Priroda...vraćamo se opet na ono kako tumačiti prirodu božanstva kad je naša vlastita priroda "terra incognita"?



Quote:
Ako ti je stalo do toga da razumeš tu stvar pravilno onda se potrudi da razumeš otkrovenje kakvo jeste, okani se spekulisanja.
Pravilno ili nepravilno; sve ionako i opet dolazi od tebe i tvojeg instrumenta za spoznaju. S obzirom da je tvoja epistemologija zaražena raznim sadržajima
kao što je nepoznavanje ili krivo tumačenje slike svijeta, kao što je tvoj odgoj ovisan u duhu religije ili ideje, takva je tvoja spoznajna moć; govoriti o prirodi božanskog uvijek je spekulacija.
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2006., 19:44   #70
Slažem se sa tvrdnjom da znanje o Bogu treba prihvatiti ONAKVO KAKVO JE i naravno od vjerodostojnog izvora. Ali, čim primimo neko informaciju, mi u umu, na osnovu iskustva, sklonosti i okruženja u kojem živimo, stvaramo sliku te informacije. Ta slika u pravilu nije pravilna slika.
Kako da pravilno shvatimo Božje znanje, onakvo kakvo je, a da istovremeno ne spekuliramo i ne zamišljamo ono što smo čuli. Taj pristup mi je neshvatljiv.
Klis is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2006., 23:25   #71
Quote:
Nemruth Dagi kaže:

Dobro, zašto bi se to beskrajno bavilo otkovenjima?
Nisam siguran da razumem smisao tvog pitanja. Misliš zašto bi se Bog bavio otkrovenjima? A zašto ne bi? (naravno ovo nije odgovor, ali ni to što si postavio nije pitanje, ili makar nije upućeno na ispravnu adresu.
Kartikeya is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2006., 00:01   #72
Quote:
Nemruth Dagi kaže:
Tumačiti prirodu Njega a ne (s)poznati svoju prirodu je u najmanju mjeru isto kao objašnjavati pomoću amebe ljudsko tijelo.
Hm. opet ne razumem tvoju poentu. Šta hoćeš reći? Na šta ovim odgovaraš (ne vidim nikakvu vezu ovog tvog pisanja kao odgovor na citat "već inherentni vidovi Njegove prirode", koji navodiš) U inherentnosti nema tumačenja (inherentno je prirodno i nerazdvojno spojeno ili udruženo sa..., svojstveno, nerazdvojano.) Ne možeš spoznati Boga pre nego spoznaš sebe; al Bog otkriva a ne tumači sebe. Kad kaže da ima tri vida i bezbroj oblika to može i da se spozna al ne mora da se spozna da bi se imala ta informacija. U čeme je problem?



Quote:
Nemruth Dagi kaže:
Razlika između spekulacije i Istine?
Ovdje je istina također dana u spekulaciji, a time ona ne dobiva svoju autentičnost. Tumačiti kakvo jeste jer stvar percepcije na više razina, a jednostruka percepcija ne daje točnu sliku, već privid.
Nije Istina data u spekulaciji, ona je data kakva jeste, a može da se pogrešno pojmi to što je dato kakvo jeste, to je onda spekulacija. A ako se poima u pravilnoj perspektivi, kakvo je dato, onda nije spekulacija. Prosto ako ti je kazato da su tri vida, onda su tri, nisu dva i nisu četri ili štagod drugo, već tri - šta tu ima da se odspekulira ili tumači? Nije da ne postoji nikakva mogućnost saznanja, zaboga, dabome da postoji, ali postoje i nivoi tog znanja.


Quote:
Nemruth Dagi kaže:
Da Bog je muško i zove se Duško.
Ameba tumači drugoj amebi kako rade sinapse i što se događa u korteksu.


Bio veseo, to je stvar otkrovenja, nema šta da se tumači.Tmačenje je potrebno na mestima koja nisu jasna, tamo gde je stvar jasna nema potrebe za tumačenjem, a čak i kada se tumači ako je tumačenje iz verodostojnog, autentičnog izvora u čemu je problem?

Quote:
Nemruth Dagi kaže:
Energetik je opet izdvojen od energije a sam je stvara?
Priroda...vraćamo se opet na ono kako tumačiti prirodu božanstva kad je naša vlastita priroda "terra incognita"?

Treba da se ponavljam? rekoh, "energija ima svoj izvor u energetiku", i to si citirao, šta nije jasno? Ne, ne vraćamo se mi nego se vraćaš ti na nekakvo tumačenje koje samo ti spominješ i samo ti o njemu govoriš i samo tebi nešto u vezi sa tim nije jasno. Zbog čega ti je misao tako konfuzna i nebulozna?

Quote:
Nemruth Dagi kaže:
Pravilno ili nepravilno; sve ionako i opet dolazi od tebe i tvojeg instrumenta za spoznaju. S obzirom da je tvoja epistemologija zaražena raznim sadržajima
kao što je nepoznavanje ili krivo tumačenje slike svijeta, kao što je tvoj odgoj ovisan u duhu religije ili ideje, takva je tvoja spoznajna moć; govoriti o prirodi božanskog uvijek je spekulacija.
Ne, ne dolazi, otkrovenje dolazi od Boga, do tebe je da ga spoznaš kakvo jeste, bez unošenja ličnih obojenja - onakvo kakvo jeste! Ako je rečeno na pr 3 onda - 3, nema petog il desetog i nema šta da se tumači - prosto - 3.

Što se tiče spoznaje: kad ti je um čist i smiren i spoznaja je čista. Nije stvar u tome da uneseš neko rečeničko-umno obojenje u predmet spoznaje, već da ti se u čistom umu predmet spoznaje (kao što i predhodno rekoh, kad moram da ponavljam) odražava onakav kakav jeste, neposredno. Zbunjuje te što to pokušavaš svesti na filosofiju i nivo sintakse (značenja reči, rečeničkog sklopa i takvog promišljanja koje je uslovljeno nekom konkretnom socijalizacijom, u nekom vremenu) a suština ovoga je u vezi sa naposrednom svešću, mistikom i duhovnošću, večnošću. To može da ima i opis, al opis nije sve u svemu niti je opis opisivano.
Kartikeya is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2006., 00:25   #73
Quote:
Klis kaže:
Slažem se sa tvrdnjom da znanje o Bogu treba prihvatiti ONAKVO KAKVO JE i naravno od vjerodostojnog izvora. Ali, čim primimo neko informaciju, mi u umu, na osnovu iskustva, sklonosti i okruženja u kojem živimo, stvaramo sliku te informacije. Ta slika u pravilu nije pravilna slika.
Kako da pravilno shvatimo Božje znanje, onakvo kakvo je, a da istovremeno ne spekuliramo i ne zamišljamo ono što smo čuli. Taj pristup mi je neshvatljiv.

Prosto, kad je rečeno tri onda je tri vida, i kad je rečeno bezbroj obika onda je bezbroj oblika (o tome pričamo i iz toga se razvila tobož "filosofska" priča o teoriji spoznanja... ) To i ne može da se zamisli drugačije nego je rečeno. Kao što ni trokut ne može da se zamisli kao krug, jer imaju različita svojstva po kojima se prepoznaju kao takvi, na osnovu čega i naša inteligencija pravi razliku među njima.

Ako se pak radi o spoznaji, to nema veze sa rečima i razumnom stranom znanja, već sa svešću, i tu je opet stvar čista i jasna za onoga ko je iskusio neku konkretnu spoznaju. Ne treba pokušavati razumom obuhvatiti ono što nije u dohvatu razuma, ali je u dohvatu mogućnosti naše svesti, sveukupnosti našeg bića, da spozna. Ono što je stvar razuma i čime razum može da operiše i barata to i treba da je shvaćeno razumom; u ono što je izvn njegovih mogućnosti ne treba ni da se pliće, jer će da se oneredi

Na pr: (svima poznat): S razumom ili bez razuma mi imamo samosvest, to je pitanje svesti - ne moram sebi reći da ja jesam da bih bio svestan da jesam. To je činjenica svesti, ona može da ima i razuman opis, al opis nije isto što opisivano. Slično je i sa opažanjem - mi opažamo, to je činjenica, a kako i šta opažamo to, čak i ako je istinita činjenica, nije od iste vrste kao činjenica da opažamo; jer to da opažamo je sasvim izvesno, a to šta opažamo nije, zato jer mi učimo kako da opažamo, pa možemo i da opažamo kakvo nije, a ne samo kakvo jeste, ali još uvek mi opažamo - i ti je neprikosnovena izvesnost...

Naravno da je opažanje kao i samo postojanje (postojanje kao postojanje, bilo da se radi o nečem tako sofisticiranom kao ljudski mozak ili postojanje običnog kamena) misterija, da je svest misterija. Stoga je moguće govoriti i razumeti o tome šta opažamo ali ne i kako opažamo. Duhovnost i mistika su stvar sazrevanja svesti, a ne tek i samo produbljenja i proširenja razumevanja. To je nešto što zri između ostalog i kroz napor da se razume, al nikada ne može da se obuhvati razumom onoliko koliko bi smo hteli; međutim može svešću... i to je opet način da se to kaže, a ne i sama spoznaja kazatog... mogli bi tako do sudnjeg dana da se vrtimo ko pas koji grize svoj rep u sintaksi i značenjima reči, al spoznaja Apsoluta podrazumeva sveukupnost našeg bića a ne samo razum.
Kartikeya is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2006., 09:46   #74
Quote:
Kartikeya kaže:
Nisam siguran da razumem smisao tvog pitanja. Misliš zašto bi se Bog bavio otkrovenjima? A zašto ne bi? (naravno ovo nije odgovor, ali ni to što si postavio nije pitanje, ili makar nije upućeno na ispravnu adresu.

Bog te stvori i baci u dolinu suza, onda ti da slobodnu volju i limitirano vrijeme jer nisi besmrtan, i onda ti da otkrovenja?

Zašto?
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2006., 10:18   #75
[QUOTE=Kartikeya]
Quote:
Hm. opet ne razumem tvoju poentu. Ne možeš spoznati Boga pre nego spoznaš sebe; al Bog otkriva a ne tumači sebe. Kad kaže da ima tri vida i bezbroj oblika to može i da se spozna al ne mora da se spozna da bi se imala ta informacija. U čeme je problem?
I sam kažeš da nema spoznaje Boga bez da spoznaš sebe. Kako čovjek može spoznati sebe? Putem religije? Putem otkrivenja?

Ameba nema mogućnosti spoznati rad mozga, rijetko je da pojedinačna "ameba" može "spoznati" tko je ona, a kamoli da spozna nešto što je toliko udaljeno od "njene svijesti".
Nesavršenost ne može spoznati kvalitetu savršenog, pa onda nagađa.
Kad bi se Savršeno samo otkrilo, bilo bi dobro, ali kako se Savršeno može i otkriti da ga nesavrešeno posve razumije...kako da ameba shvati mozak?



Quote:
Nije Istina data u spekulaciji, ona je data kakva jeste, a može da se pogrešno pojmi to što je dato kakvo jeste, to je onda spekulacija. A ako se poima u pravilnoj perspektivi, kakvo je dato, onda nije spekulacija.
Kako nesavršeno zna kako da odvoji od sebe svoju volju za spoznajom savršenog-tumačenje i samo Istinu, kad on istinu opet tumači na svoj način da bi je lakše mogao shvatiti, kako da.... ameba shvati pojam svemirkskog broda?





Quote:
Bio veseo, to je stvar otkrovenja, nema šta da se tumači.Tmačenje je potrebno na mestima koja nisu jasna, tamo gde je stvar jasna nema potrebe za tumačenjem, a čak i kada se tumači ako je tumačenje iz verodostojnog, autentičnog izvora u čemu je problem?
U tome da je otkrivenje samo težnja male amebe da se pridigne prema Savršenom, pa ga tumači na način ne istine jer je ona nedokučiva već na svoj amebin način.
Uostalom ako su otkrivenja tajna Boga, kako to da su ona već sva data. Znači li to da je stvar gotova, poznata, dana?
Bog više ne otkriva sam sebe i ne nudi se čovjeku već je to dao prije par tisuća godina, jednima a ne svima u isti čas????

Quote:
Zbog čega ti je misao tako konfuzna i nebulozna?
Možda zato što je amebična



Quote:
Ne, ne dolazi, otkrovenje dolazi od Boga, do tebe je da ga spoznaš kakvo jeste, bez unošenja ličnih obojenja - onakvo kakvo jeste! Ako je rečeno na pr 3 onda - 3, nema petog il desetog i nema šta da se tumači - prosto - 3.
Čovjek spoznaje sebe i kroz sebe spoznaje Boga, a za to mu ne trebaju otkrovenja...jer Bog se ne otkriva . Sve što mislimo da dolazi od Boga a izvan nas samih je naša težnja da mu se približimo putem predodžbi a ne putem duha i naše prirode koju moramo otkriti. Bog ti ništa aposteriori ne daje jer već sve imaš apriori, samo ti je potrebna dobra volja i spoznaja samog sebe a ne otkrivanje tajne od Boga.




Quote:
Što se tiče spoznaje: kad ti je um čist i smiren i spoznaja je čista.
Čišćenje uma je nešto neprirodno kod zapadne kulture, koja se uvijek trudi da
zaposli svoj um. Takva spoznaja je uvijek proces odvajanja i neprijanjanja za očite iluzije ovog svijeta. Tko može za sebe reći da je očistio svoj um od svih misli, predodžaba, formi, svog tereta prošlosti, odgoja, ideja, doktrina, dogmi, svih mentalnih procesa...tko može reći da ne prijanja za nešto, nekog, da se čvrsto ne drži kao pijan plota, da nema pomoćnu nogu, štaku koja mu pomaže i odmaže da hoda sam čvrsto po tlu u gruboj materiji kao duhovno i iskustveno biće....?
Malo je takvih.
Zato su amebama i potrebna otkrivenja.
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2006., 16:23   #76
Quote:
Nemruth Dagi kaže:
Bog te stvori i baci u dolinu suza, onda ti da slobodnu volju i limitirano vrijeme jer nisi besmrtan, i onda ti da otkrovenja?

Zašto?
Aha. Taj koncept. Pa kako da ti kažem, ne stoji tj koncept baš tako.

Nije Bog dušu stvorio u smislu da je učinio da nešto što nepostojanja sada postoji,(stvorio je čoveka, i sve druge životne oblike - spoj duše, duha i materijalnog tela). Duša je večna emanacija Boga, On je stvorio u smislu da joj je On izvor, ona Njemu duguje svoje postojanje, On je njeno postojanje, njen život, ne postoji duša, niti može postojati samobitno mimo Boga, već samo kao (odvojeni) ali deo Boga kao deo celine a ne sama za sebe, (ograničena) sloboda volje joj je inherentna.

U materijalni svet dospeva vlastitim izborom po slobodi volje, Bog je tamo ne "baca" po nekakvom svom hiru već joj samo dodeli, obezbedi, okolnosti koje odgovaraju tom izboru, i to s najboljim namerama.

S Božije strane vreme nije limitirano, jer iako je čovek i svi materijalni organizmi, smrtan - duša je večna (bilo u smrtnosti ili besmrtnosti ona ne prestaje da postoji, jer smrt nije prestanak postojanja!) (ideja da je vreme za pokajanje limitirano od strane Boga je koncept u hrišćanstvu, proizašao iz izvitoperene ideje o "večnom" paklu - međutim, ne može vremenski ograničen uzrok (greh) izazvati vremenski neograničenu posledicu, to nije moguće )

Otkrovenje je tu po bezuzročnoj Božijoj milosti za one koji su odabrali da ne žive sa Bogom već za sebe, kao mogućnost izbora, da to promene ako tako hoće, budući da je stanje u kojem se nalaze nekonstitucionalno njihovoj prirodi - oni su večni, puni znanja i blaženi, a obitavaju u propadljivosti, iluziji i teskobi. Duša je večna po prirodi, a besmrtna samo potencijalno, po izboru. Bez otkrovenja ta mogućnost ne bi ni postojala jer je materijalni svet potpuna celina u sebi i dok osoba nije izvan njega, ne može ni imati ideju da nešto "izvan" uopšte postoji.
Kartikeya is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2006., 16:45   #77
[QUOTE=Nemruth Dagi]
Quote:
Kartikeya kaže:
I sam kažeš da nema spoznaje Boga bez da spoznaš sebe. Kako čovjek može spoznati sebe? Putem religije? Putem otkrivenja?

Ameba nema mogućnosti spoznati rad mozga, rijetko je da pojedinačna "ameba" može "spoznati" tko je ona, a kamoli da spozna nešto što je toliko udaljeno od "njene svijesti".
Nesavršenost ne može spoznati kvalitetu savršenog, pa onda nagađa.
Kad bi se Savršeno samo otkrilo, bilo bi dobro, ali kako se Savršeno može i otkriti da ga nesavrešeno posve razumije...kako da ameba shvati mozak?
Da, i putem otkrovenja, tako je zapravo najlakše. Otkrovenje je "navodilo za uporabo", mapa u kojoj stoji "gdje je što", koji je naš položaj u tome i kako se snalaziti u svemu tome, doći do cilja koji nas interesuje, sa ucrtanim mestom krajnje dobrobiti i putem do njega, a i puno toga drugoga. Ako si u nepoznatoj i veoma kompleksnoj oblasti a imaš dve stvari: mapu te oblasti i informaciju o svom pložaju - onda se, iako ništa ne znaš o tome predelu, možeš snalaziti u njemu i doći do željenog cilja. Možeš i sam da tumaraš naokolo i da pokušaš da ispitaš svu tu beskrajnu kompleksnost u svoj njenoj ogromnosti, suptilnosti pa i nesaznajnosti, tako te lako - pojede vuk

Čovek je nesavršen(sklon je varanju, ima nesavršena čula, sklon je greškama, u iluziji je), a duša je savršena ali jako mala. Samospoznaja nije razumevanje ili spoznaja ljudskog mozga, njegove složene tvorevine i mreže dejstva. Samospoznaja je izdvojenost od nesavršenog stanja i utemeljenje, počivanje u izvornoj vlastitoj istinskoj (i konstitutivnoj) prirodi. Tako da nije da nesavršeno spoznaje savršeno, već se savršeno odvaja od nesavršeneog i utemeljuje u svojoj savršenoj prirodi bez ponovne inklinacije ili pada u uslovljeno - nesavršeno stanje. (uslovljeno znači tvoj pogled je širok, ali ako gledaš kroz ključaonicu, onda vidiš samo ono što ti daj ograničeni pogled dopušta, iako si sposoban na znatno više... tako nas, dušu, ograničavaju materijalna čula i materijalni um, koji su nivoi svesti, vezujući svest, kroz usmerenje pažnje, samo na materijalni nivo kao sve u svemu)

Nije da duša koja je savršena postaje nesavršena, već biva potencijalno privremeno (ili pak večno, zavisi od slobode volje i izbora) prekrivena tako da njeno savršenstvo ne može da bude funkcionalno i ispoljeno. Kao dijamant koji je pao u izmet. Nije dijamant prljav ili prestao biti dijamantom, samo je prekriven prljavštinom, kad se ona otklni, dijamant opet sija izvornim sjajem, kojega nikad, u suštini, nije ni gubio.
Kartikeya is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2006., 17:15   #78
Quote:
Nemruth Dagi kaže:

Kako nesavršeno zna kako da odvoji od sebe svoju volju za spoznajom savršenog-tumačenje i samo Istinu, kad on istinu opet tumači na svoj način da bi je lakše mogao shvatiti, kako da.... ameba shvati pojam svemirkskog broda?
Lopov se prerušio u policajca, a onda traži lopova. >
> Istinsko ja se prerušilo u lažno ja a onda traži istinsko ja. >
> Savršeno se prerušilo u nesavršeno a onda traži savršeno; no, svo vreme je tu, samo se zbog samoobmane ne prepoznaje takvim kakav jeste, već se vidi iskrivljeno.

Quote:
Nemruth Dagi kaže:
U tome da je otkrivenje samo težnja male amebe da se pridigne prema Savršenom, pa ga tumači na način ne istine jer je ona nedokučiva već na svoj amebin način.
Uostalom ako su otkrivenja tajna Boga, kako to da su ona već sva data. Znači li to da je stvar gotova, poznata, dana?
Bog više ne otkriva sam sebe i ne nudi se čovjeku već je to dao prije par tisuća godina, jednima a ne svima u isti čas????
Ameba može da pojmi ono što je u njenom dohvatu poimanja, tako i duša. Ona može da ima puno znanje, to ne znači svo znanje - kao čaša koja je puna vode - ne znači da sadrži svu vodu sveta, već da je "puna" vode. Tako je i duša "puna" znanja. Kada je u svom izvornom stanju to stanje je stanje njene potpunosti i savršenosti u sebi(večno, istinito i blaženo), nema ničega da joj manjka; mada to ne znači da je u sebi obuhvtila svekoliku vaseljenu. To je istinska sloboda.

"...Sloboda da se odleti u onaj beskraj tamo. Sloboda da se nestane, da se uzleti, da se bude kao plamen sveće, koji, uprkos tome što je podignut naspram svetlosti biliona zvezda, ostaje nedirnut, jer se nikad nije pravio da je nešto više od onoga što jeste - obična sveća."

Mi smo mala iskrica svetlosti iz nepojmljivog izvora beskraja, koji je u suštini - Ličnost.

Otkrovenje je "razotkrivena tajna" (sintagma). Naime jeste razotkrivena, al jeste i dalje tajna. , sve do spoznaje otkrovenja. Razumevanje je deo spoznaje, ali nije samo spoznaja u celini. Razum je deo čoveka ali nije razum sveukupnost našeg bića.
Kartikeya is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2006., 17:35   #79
Quote:
Nemruth Dagi kaže:
Čovjek spoznaje sebe i kroz sebe spoznaje Boga, a za to mu ne trebaju otkrovenja...jer Bog se ne otkriva . Sve što mislimo da dolazi od Boga a izvan nas samih je naša težnja da mu se približimo putem predodžbi a ne putem duha i naše prirode koju moramo otkriti. Bog ti ništa aposteriori ne daje jer već sve imaš apriori, samo ti je potrebna dobra volja i spoznaja samog sebe a ne otkrivanje tajne od Boga.
Spoznaja sebe je spoznaja sebe, a spoznaja Boga je spoznaja Boga. Ja mogu delimično da znam drugu osobu na osnovu toga što poznam sebe, a međusobno smo u osnovi slični, al to je generalno poznavanje a ne specijalno poznavanje svake osobe - ponaosob. Jer jesmo isti, al jesmo i različiti! - svako je unikatna, jedinstvena LIČNOST. Zar nije čudno da ima toliko milijardi ljudi i svi imaju istu građu, pa ipak svi se međusobno razlikuju čak po fizionomiji. Mi smo Ličnost, a i Bog je Ličnost. Mi, živa bića smo inifinitezimalni a Bog je beskrajno veliki, ali smo i mi i On - ličnosti, mi beznačajne i male a On Vrhovna i Izvorna.

Naravno da ti je potrebna pouk i otkrovenje. Pa sve što učiš naučio si od drugih a ne sam od sebe! To kako razmišljaš i poimaš duguješ drugima, naučio si od drugih. Zašto te roditelji uče, zašto ideš u školu, šta je ovo što sada radimo? Ljudska bića sve uče, čak uče i to kako da uče...
Kartikeya is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2006., 17:40   #80
Quote:
Nemruth Dagi kaže:
Čišćenje uma je nešto neprirodno kod zapadne kulture, koja se uvijek trudi da
zaposli svoj um. Takva spoznaja je uvijek proces odvajanja i neprijanjanja za očite iluzije ovog svijeta. Tko može za sebe reći da je očistio svoj um od svih misli, predodžaba, formi, svog tereta prošlosti, odgoja, ideja, doktrina, dogmi, svih mentalnih procesa...tko može reći da ne prijanja za nešto, nekog, da se čvrsto ne drži kao pijan plota, da nema pomoćnu nogu, štaku koja mu pomaže i odmaže da hoda sam čvrsto po tlu u gruboj materiji kao duhovno i iskustveno biće....?
Malo je takvih.
Zato su amebama i potrebna otkrivenja.
Jedno je proces prestrukturivanja sadržaja uma, drugo je pražnjenja uma od materijalnih sadržaja a treće pročišćenje misaonog procesa. Jednim se bavi filosofija kao metodom spoznaje, drugim mistika, a trećim devocijaska duhovnost... Sve su to metodi spoznaje, po redosledu, jedan moćniji od drugog.
Kartikeya is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:28.