Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 29.12.2006., 09:12   #81
[QUOTE=Kartikeya]

Quote:
U materijalni svet dospeva vlastitim izborom po slobodi volje, Bog je tamo ne "baca" po nekakvom svom hiru već joj samo dodeli, obezbedi, okolnosti koje odgovaraju tom izboru, i to s najboljim namerama.
OK, shvaćam, ali što će mu u toj školi na tvdoj materiji, otkrivenja?

Quote:
S Božije strane vreme nije limitirano, jer iako je čovek i svi materijalni organizmi, smrtan - duša je večna (bilo u smrtnosti ili besmrtnosti ona ne prestaje da postoji, jer smrt nije prestanak postojanja!)
Da ali mu je opet dano neko vrijeme.
I smrt ne postoji već se radi o prijelazu, no naša civilizacija ne može pojmiti prijelaz već je smrt i strah za njih i dalje nepromostiv problem i patnja.

Quote:
Otkrovenje je tu po bezuzročnoj Božijoj milosti za one koji su odabrali da ne žive sa Bogom već za sebe, kao mogućnost izbora, da to promene ako tako hoće, budući da je stanje u kojem se nalaze nekonstitucionalno njihovoj prirodi - oni su večni, puni znanja i blaženi, a obitavaju u propadljivosti, iluziji i teskobi.

Za život na tvrdoj materiji otkrivenja su potrebne samo onim dušama koje nisu shvatili svoju pravu prirodu i žive u mayi.

Quote:
Duša je večna po prirodi, a besmrtna samo potencijalno, po izboru.
i silazi na gustu materiju da bi prošla i to iskustvo....

Quote:
Bez otkrovenja ta mogućnost ne bi ni postojala jer je materijalni svet potpuna celina u sebi i dok osoba nije izvan njega, ne može ni imati ideju da nešto "izvan" uopšte postoji.
Otkrovenja nemaju veze s time, ona su samo pokušaj tumačenja maya, i onda postaju i same maye.

[QUOTE=Kartikeya][QUOTE=Nemruth Dagi]

Quote:
Da, i putem otkrovenja, tako je zapravo najlakše. Otkrovenje je "navodilo za uporabo", mapa u kojoj stoji "gdje je što", koji je naš položaj u tome i kako se snalaziti u svemu tome, doći do cilja koji nas interesuje, sa ucrtanim mestom krajnje dobrobiti i putem do njega, a i puno toga drugoga.

Zaboga, nema uputstva za upotrebu života dano apriori, već se ta uputstva dobivaju unutar, tijekom života ali nemaju božansku crtu već društvenu.
Zato imamo toliko religija jer svaka razlika stvara drugačiju sliku i sadržaj svojih uputstva.


Quote:
Ako si u nepoznatoj i veoma kompleksnoj oblasti a imaš dve stvari: mapu te oblasti i informaciju o svom pložaju - onda se, iako ništa ne znaš o tome predelu, možeš snalaziti u njemu i doći do željenog cilja.
Problem je što mape ne daju pravu sliku stvarnosti, jer su mape djela misli-ideja koji samo tumače stvarnost.


Quote:
Čovek je nesavršen(sklon je varanju, ima nesavršena čula, sklon je greškama, u iluziji je), a duša je savršena ali jako mala.
Nije li bacanje u život škola?
Nesavršeni idu u školu, savršeni je ne trebaju ne trebaju to iskustvo, jer su savršeni, Imamo radna odjelca svoja tijela koja nakon završene škola propadaju,a duša obogaćenas isustvom koja joj je potrebna ide po diplomu.


Quote:
Samospoznaja nije razumevanje ili spoznaja ljudskog mozga, njegove složene tvorevine i mreže dejstva. Samospoznaja je izdvojenost od nesavršenog stanja i utemeljenje, počivanje u izvornoj vlastitoj istinskoj (i konstitutivnoj) prirodi.
Slažem se ali samospoznaja je nikad dovršen proces kojem treba težiti.
A naša prava priroda ne može se spoznati ako si već savršen, jer tu spoznaju niti ne trebaš, već je u tebi ugrađena.


Quote:
Nije da duša koja je savršena postaje nesavršena, već biva potencijalno privremeno (ili pak večno, zavisi od slobode volje i izbora) prekrivena tako da njeno savršenstvo ne može da bude funkcionalno i ispoljeno. Kao dijamant koji je pao u izmet. Nije dijamant prljav ili prestao biti dijamantom, samo je prekriven prljavštinom, kad se ona otklni, dijamant opet sija izvornim sjajem, kojega nikad, u suštini, nije ni gubio.
Savršena bi stajala u Svjetlosti i ne bi dolazila dolje, jedino ako ne prevladava mišljenje da je bacanje u kal zabava.

Quote:
Kartikeya kaže:
Otkrovenje je "razotkrivena tajna" (sintagma). Naime jeste razotkrivena, al jeste i dalje tajna. , sve do spoznaje otkrovenja. Razumevanje je deo spoznaje, ali nije samo spoznaja u celini. Razum je deo čoveka ali nije razum sveukupnost našeg bića.


I zato mu treba otkrivanje tajne?

Ako je duša savršena ne trebaju joj tajne, jer ona ionako ima spoznaju o njima.

[QUOTE=Kartikeya]
Quote:
Spoznaja sebe je spoznaja sebe, a spoznaja Boga je spoznaja Boga.

U procesu spoznaje sebe u jednom trenu spoznaja se pretvara u spoznaju Boga. Njegova iskra nalazi se u tebi, a sama se otkriva u raznim iskustvima.


Quote:
Naravno da ti je potrebna pouk i otkrovenje.

Pouka ti neće pomoć da sebe otkriješ, već da ti zamagli činjenicu da ne tražiš
svoju prirodu, već iluziju koja ti kaže što je tvoja priroda.

Quote:
Pa sve što učiš naučio si od drugih a ne sam od sebe!
Sve što učiš je INTERAKCIJA i PROCES.

Quote:
Kartikeya kaže:
Jedno je proces prestrukturivanja sadržaja uma, drugo je pražnjenja uma od materijalnih sadržaja a treće pročišćenje misaonog procesa. Jednim se bavi filosofija kao metodom spoznaje, drugim mistika, a trećim devocijaska duhovnost... Sve su to metodi spoznaje, po redosledu, jedan moćniji od drugog.

Nema prestruktuiranja sadržaja uma bez vlastitog truda napora u procesu koji neprekidno traje.
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2006., 14:41   #82
Quote:
Nemruth Dagi kaže:

OK, shvaćam, ali što će mu u toj školi na tvdoj materiji, otkrivenja?
Zato jer čim je ušao u mat. univerzum, zaboravio svoju izvornu, duhovnu prirodu, svoj odnos sa Svevišnjim i Njega samog.

Quote:
Nemruth Dagi kaže:

Da ali mu je opet dano neko vrijeme.
I smrt ne postoji već se radi o prijelazu, no naša civilizacija ne može pojmiti prijelaz već je smrt i strah za njih i dalje nepromostiv problem i patnja.
Dano mu je vječno vrijeme. Vječni krug rađanja i umiranja, odnosno, mijenjanja mat. tijela.


Quote:
Nemruth Dagi kaže:

Za život na tvrdoj materiji otkrivenja su potrebne samo onim dušama koje nisu shvatili svoju pravu prirodu i žive u mayi.
Točno. Samo što je 99.999 % duša u mayi.


Quote:
Nemruth Dagi kaže:

Otkrovenja nemaju veze s time, ona su samo pokušaj tumačenja maya, i onda postaju i same maye.
---------------
Problem je što mape ne daju pravu sliku stvarnosti, jer su mape djela misli-ideja koji samo tumače stvarnost.
Da, ako su rezultat spekulacije obmanute osobe. Takva "otkrovenja" su maya. Ako potječu direktno od Svevišnjeg ili lancem duhovnih učitelja sa Svevišnjim na početku (i ako se pod utjecajem vremena nisu izmjenila), onda su to vjerodostojna otkrovenja.


Quote:
Nemruth Dagi kaže:

Slažem se ali samospoznaja je nikad dovršen proces kojem treba težiti.
A naša prava priroda ne može se spoznati ako si već savršen, jer tu spoznaju niti ne trebaš, već je u tebi ugrađena.


I zato mu treba otkrivanje tajne?

Ako je duša savršena ne trebaju joj tajne, jer ona ionako ima spoznaju o njima.
Duša izvorno jest savršena, ali u uvjetovanom stanju, izvorna duhovna svijest je prekrivena mat. prekrivačima(gunama). I zato u ogledalu svog uma sebe vidimo kao materiju a ne duhovnu dušu.
Primjer: Žarulja ima izvorno bijelu svjetlost. Ako prekrijemo tu svjetlost sa raznobojnim staklima, izvorna svijetlost dobiva boju stakla. Tako da je izvorna svijeltlost, privremeno obojana zbog prekrivača (stakla), bijela nepromijenjena.
To isto vrijedi za dušu i njenu izvornu, vječnu i nepromjenjivu, duhovnu svijest.
Klis is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2006., 14:51   #83
[QUOTE=Klis]
Quote:
Zato jer čim je ušao u mat. univerzum, zaboravio svoju izvornu, duhovnu prirodu, svoj odnos sa Svevišnjim i Njega samog.
Zar se svima to događa? Ne postoje li pojedinci koji imaju svijest i sjećanje na svoju pravu prirodu.
Quote:
Dano mu je vječno vrijeme. Vječni krug rađanja i umiranja, odnosno, mijenjanja mat. tijela.
I to se da prekinuti.

Quote:
Da, ako su rezultat spekulacije obmanute osobe. Takva "otkrovenja" su maya. Ako potječu direktno od Svevišnjeg ili lancem duhovnih učitelja sa Svevišnjim na početku (i ako se pod utjecajem vremena nisu izmjenila), onda su to vjerodostojna otkrovenja.
Koji su kriteriji za tu vjerodostojnost?

Quote:
Duša izvorno jest savršena, ali u uvjetovanom stanju, izvorna duhovna svijest je prekrivena mat. prekrivačima(gunama). I zato u ogledalu svog uma sebe vidimo kao materiju a ne duhovnu dušu.
Ako je savršena što radi u nesavršenoj materiji i unutar svojeg isto takvog nesavršenog odjelca (tijela)?

Puno ima pitanja....?
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2006., 14:55   #84
Sad kad čitam sve te vaše misli, zapitam se, kao i mnogi put, što je od toga točno. Brzo dođem do jednog zanimljivog odgovora- vjerojatno ništa. Uz sve te različite, kontradiktorne i šarolike filozofije jednostavno mi se ne čini moguće da postoji jedna koja je jedina ispravna i ona prava. Prema tome nema superlinka, nema smisla, nema važeće filozofije. Život je samo splet slučajnih okolnosti. Svi mi volimo vjerovati u neki smisao, jer nas to smiruje i pruža nam neki osjećaj ugode i upotpunjenosti, ali stvarnost je možda mnogo surovija i jednostavnija nego što smo si mi to kadri zamišljati. Slučajnost je često jedini način da se objasni sklad. No, to je samo hipoteza. Možda nikad nećemo doznat neke stvari, pa tako i odgovore na pitanja postavljena u ovoj temi. Mislim da su to stvari koje se ne mogu logički objasnit i o kojima se ne može racionalno razmišljat jer one jednostavno nadilaze naše kognitivne sposobnosti. U te stvari jednostavno treba vjerovat ili ne vjerovat.
__________________
Sad, sad koby... poor koby... your torture has come to an end. You are free to go...
kobayashimaru is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2006., 18:20   #85
Quote:
Nemruth Dagi kaže:

Zar se svima to događa? Ne postoje li pojedinci koji imaju svijest i sjećanje na svoju pravu prirodu.
-------------------------
Ako je savršena što radi u nesavršenoj materiji i unutar svojeg isto takvog nesavršenog odjelca (tijela)?
Puno ima pitanja....?
Da svima koji su dobrovoljno napustili Svevišnjeg. Ipak neki pojedinci zadržavaju svoju izvornu svijest i sjećanje. To su izuzetne osobe koje su došle u mat. univerzum specijalno po naredbi Svevišnjeg, sa svrhom širenja Božijeg znanja. Oni nisu odbacili autoritet Svevišnjeg.


Quote:
Nemruth Dagi kaže:
Koji su kriteriji za tu vjerodostojnost?

Ako se mene pita, prvi znak vjerodostojnosti jest nepostojanje kontradiktornosti i grešaka u određenoj filozofiji. Zatim predstavnik te filozofije mora imati u potpunosti simptome samospoznate osobe. To nije sve, ali više od toga neznam.
Klis is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2006., 18:45   #86
Quote:
Nemruth Dagi kaže:
Što povezuje čovjeka i Boga???

Kakakv je to super link???


Gdje se skriva ta karika koja ponekad nedostaje???

Što je onda naš život ako je karike nema......a što ako super link ne postoji???

vjera

sto ako postoji?
__________________
"Crucify, laid behind the stone, You lived to die, rejected and alone, like a rose, trampled on the ground, You took the fall and thought of me above all..."
Klikni na link
forestsilvy is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2006., 19:44   #87
Quote:
kobayashimaru kaže:
Sad kad čitam sve te vaše misli, zapitam se, kao i mnogi put, što je od toga točno. Brzo dođem do jednog zanimljivog odgovora- vjerojatno ništa. Uz sve te različite, kontradiktorne i šarolike filozofije jednostavno mi se ne čini moguće da postoji jedna koja je jedina ispravna i ona prava. Prema tome nema superlinka, nema smisla, nema važeće filozofije. Život je samo splet slučajnih okolnosti. Svi mi volimo vjerovati u neki smisao, jer nas to smiruje i pruža nam neki osjećaj ugode i upotpunjenosti, ali stvarnost je možda mnogo surovija i jednostavnija nego što smo si mi to kadri zamišljati. Slučajnost je često jedini način da se objasni sklad. No, to je samo hipoteza. Možda nikad nećemo doznat neke stvari, pa tako i odgovore na pitanja postavljena u ovoj temi. Mislim da su to stvari koje se ne mogu logički objasnit i o kojima se ne može racionalno razmišljat jer one jednostavno nadilaze naše kognitivne sposobnosti. U te stvari jednostavno treba vjerovat ili ne vjerovat.
Na ovako nešto imam običaj reći - ipak, govori u jednini. tj. za sebe. Na umnom i materijalnom nivo ne postoji rešenje. Um je "mašina" koja dejstvuje na osnovu parova suprotnosti, levo ima smisla samo ako ima desno, to je tvarac koji tvori tako puno toga, a ne tvori ništa. Na materijalnom nivou uzrok i posledica su izmešani pa se ne mogu jasno razabrati. Materijalni svet je kao drvo banjana (ono drvo koje pušta izdanke sa grana a potom se ti izdanci ukorene i od njih nastaju nova stabla, pa ponekad imaš čitave šume koje su potekle od par drveća, kada ne možeš ustanoviti koje je stablo izvorno, jer je sve postalo izmešano, ne možeš mu znati ni početak ni kraj ni šta je uzrok a šta posledica); rešenje postoji i ono je na višem nivou svesti, ne na umno-materijalnom nivou.

http://www.learningdisability.com/banyan%20tree.jpg
http://www.indianmirror.com/geography/banyan%20tree.jpg
http://www.toadgold.com/images/2002/...t-myers-fl.jpg
http://users.ox.ac.uk/~kebl1112/pict...i/mebanyan.jpg

Nije problem za nekoga, ko ima to postignuće, ko ga je makar okusio, ako se i nije utemeljio na tom nivou, da mu ta stvar bude kristalno jasna bezikakve sumnje; međutim,ubediti druge u tako nešto i potrebu, zapravo apsolutnu neophodnost za tako nečim je postignuće od sasvim druge vrste koje uopšte ne zavisi od onoga prvog postignuća.

Zadnje uređivanje Kartikeya : 29.12.2006. at 22:58.
Kartikeya is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2006., 20:18   #88
Quote:
Nemruth Dagi kaže:

OK, shvaćam, ali što će mu u toj školi na tvdoj materiji, otkrivenja?
Između ostalog, zato što se neki predomisle, pa odluče da se vrate u izvorno i konstitutivno stanje, a bez otkrovenja to ne bi mogli.

Quote:
Nemruth Dagi kaže:
Da ali mu je opet dano neko vrijeme.
I smrt ne postoji već se radi o prijelazu, no naša civilizacija ne može pojmiti prijelaz već je smrt i strah za njih i dalje nepromostiv problem i patnja.
Ne, ima celu večnost pred sobim i iza sebe, ne postoji nikakav takav limit da će mu Bog sa svoje strane večno zatvoriti vrata, reći od sada čak i ako se predomisliš ili pokaješ Ja ti ne dam da ideš nazad u Božije carstvo. Božija vrata su večno otovrena ali ih pojedina živa bića zatvaraju sa svoje strane, potencijalno večno, ako tako hoće. To je do njih, nije do Boga. On ne prekida, nije prekidao i neće nikada prekinuti odnos sa nekim hirovito kao izraz Njegove volje, već samo ako neko tako sam hoće, to će mu i omogućiti.

Smrt postoji, i tek kako, samo ona nije prestanak postojanja, biti smrtan ne znači ne biti večan; naprotiv to znači stalno iznova i iznova se rađati i umirati u večnosti. Smrt je preki u kontinuitetu inače jedinstvene svesti, njome se briše sećanje, resetuje se RAM memorija "kompjutera", iako je sve zapisano u neoperativnoj memoriji (podsvesti) - har drive-u i pod određenim okolnostima može da se "povuče" odatle u operativnu memoriju.


Quote:
Nemruth Dagi kaže:
Za život na tvrdoj materiji otkrivenja su potrebne samo onim dušama koje nisu shvatili svoju pravu prirodu i žive u mayi.
Ne može se shvatiti niti spoznati "svoja prava priroda" bez otkrovenja! Može se donekle sposobnostima unutar sebe spoznati mrvice istine o sebi, svetu u kojem se nalaziš pa čak i početni nivoi transcendencije, ali krajnja Apsolutna Istina, konačno postignuće i zadnja reč u transcendenciji i duhovnosti, kraj puta samospoznaje - Bog kao Ličnost, se ne može spoznati bez otkrovenja. To ne može učiniti materijalna nauka koja se svodi samo na materijalni nivo, to ne može učiniti filosofska potraga za konačnom Istinom koja može u najboljem slučaju da stigne do bezličnog Brahmana(i odliku večnosti, sat), to ne može učiniti mnogo moćniji metod od filosfije - mistika - koja u krajnoj spoznaji može stići čak do spoznaje Param-atme (odlika večnosti i istinitosti, znanja; sat-cit) to se može postići samo putem Božije milosti, ne bilo kakvim ličnim naporom ili ličnom zaslugom; tj. putem otrkovenja i devocijske duhovnosti (odlika večnosti znanja i blaženstva; sat-cit-ananda)



Quote:
Nemruth Dagi kaže:
i silazi na gustu materiju da bi prošla i to iskustvo....
Ne nužno, ali po izobru, neka živa bića imaju takav izbor, takvu sklonost, pa moraju proći kroz takva iskustva a neka nemaju.



Quote:
Nemruth Dagi kaže:
Otkrovenja nemaju veze s time, ona su samo pokušaj tumačenja maya, i onda postaju i same maye.
Dakako da imaju. Ona su, kao što rekoh realne i istinite mape našeg položaja i sveta u kojem se nalazimo, cilja kojem težimo i mesta krajnje dobrobiti. Bez njih nema mogućnosti da se do konačnog cilja dođe iako s mnogi "ciljevi" u traganju mogu postići. Maya je "ono što nije" a otkrovenje je "ono što jeste".
Kartikeya is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2006., 20:42   #89
Quote:
Nemruth Dagi kaže:
Zaboga, nema uputstva za upotrebu života dano apriori, već se ta uputstva dobivaju unutar, tijekom života ali nemaju božansku crtu već društvenu.
Zato imamo toliko religija jer svaka razlika stvara drugačiju sliku i sadržaj svojih uputstva.
Nije to upustvo za upotrebu života, već za određeno potignuće u životu ako ko hoće da ga postigne, ako neće na volju mu može svoj život da koristi na bilo koji drugi način. Upustva se dobijaju i spolja i iznutra. Spolja preko, otrkovenja, 5 čula za sticanje znanja, učitelja, okoline, socijalizacije, a iznutra preko "Boga u srcu". Tako da je i jedno i drugo. Društvena crta je samo jedna od karika u lancu, budući da smo mi, jednim svojim delom, društveno biće. Iako je ta društvena "crta" tu, niti je jedina niti je sve u svemu niti se može predpostavljati drugim, daleko vrednijim, "crtama".

Kako bi to veoma lepo rekao Toma Kempijski (1379-1471), jedan od velikih hrišćanskih mistika, u njegovom znamenitom (i predivnom) delu devocijske duhovnosti (dobro, možda malo odviše u "bogobojažljivom" a ne prisnom stilu) "O ugledanju na Hrista" ("De Imitatione Christi")

"Neka mi ne govori niti Mojsije niti koji drugi prorok: nego mi govori ti Gospode Bože moj, ti koji si svetlost svih proroka, i duh koji ih je nadanhnjivao. Ti možeš sam, bez njih, prožeti dušu moju svojom istinom; a bez tebe oni ništa ne bi mogli.

Oni mogu izgovarati reči, ali im ne mogu dati duha.
Njihov govor je prekrasan; ali ako ti ćutiš, neće zagrejati srce.
Oni razlažu; ali ti otkrivaš smisao.
Oni objašnjavaju tajnu; ali ti lomiš pečat koji je skriva.
Oni objavljuju tvoje zapovesti; ali ti pomažeš da se one vrše.
Oni pokazuju put; ali ti daješ snage da se po njemu hodi.
Oni delaju samo spolja; ali ti rasvetljuješ i poučavaš srca.
Oni zalevaju; ali ti daješ plodnost.
Njihove reči zvone u ušima; ali nam ti daješ da razumemo šta govore.

Zato neka mi ne govori Mojsije, nego ti, Gospode Bože moj, večna istino! govori mi, jer se bojim da umrem, i da ne slušam bez koristi, ako, obavešten samo spolja, nisam pobožan u duši; jer se bojim da ne nađem svoju osudu u tvojoj reči, ako je čujem a ne izvršim, poznam a ne uzljubim, poverujem a ne pokorim joj se.

Govori, Gospode - čuje sluga tvoj: ti imaš riječi večnoga života."


Svakako iznutra, ali to iznutra je baš Bogom-nadahnuto, a ne mimo i bez Boga, to nikako.
Kartikeya is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2006., 22:52   #90
Quote:
Nemruth Dagi kaže:
Problem je što mape ne daju pravu sliku stvarnosti, jer su mape djela misli-ideja koji samo tumače stvarnost.

Nisu mape sam teren koga predstavljaju ali su verna, realana, istinita prestava tog terena, na osnovu kojih se osoba i tek kako može dobro snalaziti na nepoznatom joj terenu. Tako da jesu prava slika (makar što se tiče verodostojunih). Iako sam opis nije opisivano, ne znači da je taj opis bezvredan, nekoristan ili neupotrebljiv, naprotiv, može biti od suštinskog značaja i vrednosti. Opis može biti veoma veran, tačan i precizan, mada može biti i pogrešan, mada ne nužno. A ako dolazi iz sveznajućeg izvora onda, u čemu je principijelan problem?

Quote:
Nemruth Dagi kaže:
Nije li bacanje u život škola?
Nesavršeni idu u školu, savršeni je ne trebaju ne trebaju to iskustvo, jer su savršeni, Imamo radna odjelca svoja tijela koja nakon završene škola propadaju,a duša obogaćenas isustvom koja joj je potrebna ide po diplomu.
Čovek nije savršen, duša je savršena. Ćovek je spoj grubog materijalnog tela, duha i duše; ta duša iako savršena kad je u materijalnom telu onda je uslovljena tim telo. Nije nesavršena već uslovljena. Spomenuo sam primer dijamanta - nije dijamant sam po sebi prljav ako je pao u izmet, izmet je prljav i kao takav prekriva dijamant, da ne može njegova priroda da se ispolji, iako ta priroda postoji i ne može biti dokinuta (u slučaju duše).

Mukti, je oslobođenje, oslobođenje od uslovljenog stanja, ne sticanje nečega što inače faktički nemaš, već gubljenje nečega što te ograničava, što ograničava da se ispolji ono što si uvek imao, što imaš i što ćeš uvek imati, jer je inherentni deo tebe.

Quote:
Nemruth Dagi kaže:
Slažem se ali samospoznaja je nikad dovršen proces kojem treba težiti.
A naša prava priroda ne može se spoznati ako si već savršen, jer tu spoznaju niti ne trebaš, već je u tebi ugrađena.





Quote:
Nemruth Dagi kaže:
Savršena bi stajala u Svjetlosti i ne bi dolazila dolje, jedino ako ne prevladava mišljenje da je bacanje u kal zabava.
Savršeno podrazumeva i postojanje slobodu volje, bilo da se ostane u duhovnom ili ode u materijalno; oboje je za dušu prirodno (budući da je ona ivična energija Tatastha-sakti); ali obitavanje u duhovnom je i njen konstitucionalan položaj, a u materiji - nije. Tako da nije u pitanju nikakva zabava ni "bacanje" već upotreba slobode volje.




Quote:
Nemruth Dagi kaže:
I zato mu treba otkrivanje tajne?

Ako je duša savršena ne trebaju joj tajne, jer ona ionako ima spoznaju o njima.
Za to što nema načina da ih u svom uslovljenom stanju na bilo koji drugi način dozna, nego božanskim otkrovenjem.

Da ih ima, ne bi bilo potrebe da joj se "otkriju". Duša jeste savršena, tj. bezgrešna. A bezgrešna je u smislu ne da ne može grešiti, već da može ne grešiti. Pored toga individualna duša je jako mala, stoga je sklona zaboravu, ako je u materijalnoj atmosferi ona zaboravi svoj izvorni identitet (jer veća sila nadvladava manju) . Tako da u uslovljenom stanju, ikao savršena, ona je, kako već rekoh - prekrivena, velovima iluzije, kao dijamant izmetom, te nema ispoljenu svest o onome što je sadržaj otkrovenja, njena priroda je tu ali je prigušena prekrivačima, velovima iluzije.


Quote:
Nemruth Dagi kaže:
U procesu spoznaje sebe u jednom trenu spoznaja se pretvara u spoznaju Boga. Njegova iskra nalazi se u tebi, a sama se otkriva u raznim iskustvima.
Ajde ?! Razumem da je iskra Boga u nama, to razumem.... Al niti sam ja niti si ti Ličnost Boga pa da se spoznaja sebe "pretvara" u spoznaju Boga, bože sačuvaj. To da prvo sledi spoznaja sebe, pa spoznaja Boga je u redu, al spoznaja sebe nije spoznaja Boga, nisam ja Bog, a nisi ni ti, iako smo, budući nejgove iskre po svojoj kvalitativnoj prirodi bogoliki, ali infinitezimalani.


Quote:
Nemruth Dagi kaže:
Pouka ti neće pomoć da sebe otkriješ, već da ti zamagli činjenicu da ne tražiš
svoju prirodu, već iluziju koja ti kaže što je tvoja priroda.
Dabome da hoće pomoći, ne samo da hoće pomoći, nego je i neophodna, bez nje neće ni biti spoznaje, iako ona sama nije dovoljna i po sebi spoznaja, ona je neizostavno potrebna i deo je spoznaje.


Quote:
Nemruth Dagi kaže:
Sve što učiš je INTERAKCIJA i PROCES.
A?


Quote:
Nemruth Dagi kaže:
Nema prestruktuiranja sadržaja uma bez vlastitog truda napora u procesu koji neprekidno traje.
A? Premetanje rečeničkog značenja i igranje pravilima sintakse, drugim rečima suvoparno žongliranje rečima jeste menjanje strukture umnog sadržaja, i to jeste baš vlastiti napor (daduše prilično jalov) i ono čime se koristi filosofska metoda spoznaje
Kartikeya is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2006., 23:15   #91
Quote:
Nemruth Dagi kaže:
Zar se svima to događa? Ne postoje li pojedinci koji imaju svijest i sjećanje na svoju pravu prirodu.
Svima koji "padnu" u materijalni svet. Onima koji se spuste, ne. (avatari).

Quote:
Nemruth Dagi kaže:
I to se da prekinuti.
Naravno da - da, al poenta je bila na tome da svako ima neograničeno vreme što se Boga tiče; a ne da li se ili se ne da to stanje prekinuti.



Quote:
Nemruth Dagi kaže:
Koji su kriteriji za tu vjerodostojnost?
Ili si mislio da pitaš kako bi ti mogao prepoznati tu verodostojnost?

Kriterijumi su u vedskoj tradiciji: Guru, sadhu i sastra (učitelj duhovne nauke, učeničko nasleđe čija je prva karika Bog zatim osobe u neprekinutom lancu učeničkom nasleđa, i sveti spis) to troje su jedna nerazdvojiva celina. Ne može se oslanjati samo na sveti spis bez duhovnog učtelja i bez učeničkog nasleđa. Ne može se oslanjati samo na jednog čoveka (duhovnog učitelja) bez učeničkog nasleđa i svetog spisa, niti se može oslanjati na samo "učeničko nasleđe" bez svetog spisa i duhvonog učitelja - sve mora biti prisutno istovremeno.

A kako bi ti to mogo prepoznati ako svi za sebe tvrde u ovom prevarnom daobu da su oni baš ti pravi? Šta bih ti rekao. Kako bi razlikovao pravi novac od falsifikovanog? Moraš dobropznavati jedan i drugi, naoričito originalni, inače ćeš biti prevaren. Slično kao i u državi, imaš "copiright trade mark" i piratske kopije istoga, da ne kažem izvorna učenja, i sekte.

U suštini ta stvar se saznaje kroz druženje sa konkretnim osobama, posle izvenog vremena možeš odlučiti sam za sebe, a odlučićeš po svojoj sklonosti, to je sloboda volje koja ti je garantovana.

Quote:
Nemruth Dagi kaže:
Ako je savršena što radi u nesavršenoj materiji i unutar svojeg isto takvog nesavršenog odjelca (tijela)?

Puno ima pitanja....?
to joj je izbor po slobodi volje. A šta radi, pa... vileni naokolo .... ili "bleji" Dakle, - ispunjava hir svoje slobodne volje.
Kartikeya is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2006., 00:14   #92
Quote:
Kartikeya kaže:
Na ovako nešto imam običaj reći - ipak, govori u jednini. tj. za sebe. Na umnom i materijalnom nivo ne postoji rešenje. Um je "mašina" koja dejstvuje na osnovu parova suprotnosti, levo ima smisla samo ako ima desno, to je tvarac koji tvori tako puno toga, a ne tvori ništa. Na materijalnom nivou uzrok i posledica su izmešani pa se ne mogu jasno razabrati. Materijalni svet je kao drvo banjana (ono drvo koje pušta izdanke sa grana a potom se ti izdanci ukorene i od njih nastaju nova stabla, pa ponekad imaš čitave šume koje su potekle od par drveća, kada ne možeš ustanoviti koje je stablo izvorno, jer je sve postalo izmešano, ne možeš mu znati ni početak ni kraj ni šta je uzrok a šta posledica); rešenje postoji i ono je na višem nivou svesti, ne na umno-materijalnom nivou.

http://www.learningdisability.com/banyan%20tree.jpg
http://www.indianmirror.com/geography/banyan%20tree.jpg
http://www.toadgold.com/images/2002/...t-myers-fl.jpg
http://users.ox.ac.uk/~kebl1112/pict...i/mebanyan.jpg

Nije problem za nekoga, ko ima to postignuće, ko ga je makar okusio, ako se i nije utemeljio na tom nivou, da mu ta stvar bude kristalno jasna bezikakve sumnje; međutim,ubediti druge u tako nešto i potrebu, zapravo apsolutnu neophodnost za tako nečim je postignuće od sasvim druge vrste koje uopšte ne zavisi od onoga prvog postignuća.
Slažem se s tobom. Ipak je sve to veće od nas. Upuštamo se u rasprave koje nam nisu namijenjene i tražimo odgovore koji nisu predviđeni da nam budu otkriveni.
__________________
Sad, sad koby... poor koby... your torture has come to an end. You are free to go...
kobayashimaru is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2006., 14:18   #93
Quote:
kobayashimaru kaže:
Slažem se s tobom. Ipak je sve to veće od nas. Upuštamo se u rasprave koje nam nisu namijenjene i tražimo odgovore koji nisu predviđeni da nam budu otkriveni.

Zato imaš slobodnu volju da propituješ svijet ali s time odgovornost prema sebi na tom putu. Nikakva otkrivenja(ona ionako sa tebe skidaju osjećaj odgovornosti i nadomještaju to kolektivnim iskustvom). Sve već imaš-ma koliko je to nesavršno, određenu razinu svijesti i iskustvo, ostalo ćeš dobiti kad za to dođe vrijeme.
Otkrivenja samo mute vodu u ionako mutnom, naši instrumenti su ipak na ovom materijalnom nivou nesavršeni da bi dobili cjelovitu sliku Svega.
Ništa se samo ne otkriva da bi bilo otkriveno bez određene namjere.
Namjera nam i dalje onda ostaje skrivena, dok njegovom tumačenju pridajemo svoje namjere.
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2006., 16:06   #94
Ništa tebi u vezi sa otkrovenjem nije jasno.Tvoja predstava o otkrovenju, njegovom mestu, ulozi... i samo otkrovenje kakvo je - "dva su sveta različita", jedino iz zoveš istim imenom, u svemu ostalom nikakve veze jedno s drugim nemaju.
Kartikeya is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2006., 17:51   #95
Ja više ne znam o čemu vi pričate. Mlatite praznu slamu.
__________________
Sad, sad koby... poor koby... your torture has come to an end. You are free to go...
kobayashimaru is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2006., 21:05   #96
Quote:
kobayashimaru kaže:
Ja više ne znam o čemu vi pričate. Mlatite praznu slamu.
Ehm, iako nevoljno, moram priznati da je postalo prilično besmisleno ...
Kartikeya is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2006., 01:55   #97
Zašto nevoljko?! Otvori se. Bit će ti lakše. Priznaj grijeh
__________________
Sad, sad koby... poor koby... your torture has come to an end. You are free to go...
kobayashimaru is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2006., 15:44   #98
Quote:
kobayashimaru kaže:
Zašto nevoljko?! Otvori se. Bit će ti lakše. Priznaj grijeh
Zato što je sama tema OK, ali je neki vuku u oblast prostih tvrdnji bez argumentovanja, relativizovanje, nihilizam, apsolutni subjektivizam... A i ispovedio sam se, imam li sad oprost greha?
Kartikeya is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2006., 16:28   #99
Naravno da da.
__________________
Sad, sad koby... poor koby... your torture has come to an end. You are free to go...
kobayashimaru is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2006., 16:47   #100
Quote:
Kartikeya kaže:

.................

-Bog je jedan u tri vida i bezbroj oblika,

.................
Tri različita vida su tri različita načina kako se može videti jedna te ista suština,
.................
Možeš li reći,kratko i jasno,koja su to tri različita vida u kojima je jedan Bog?
__________________
Vrijeme
1 Tako mi vremena,2 čovjek je na gubitku,doista-
3 osim onih koji vjeruju i dobra djela čine, ..... Kur΄an ,103
Bosniac is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:30.