Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.10.2013., 15:53   #1
Možemo li voljeti samo nekog?

Djeluje mi da bezuvjetno možemo voljeti ili sve ili nikog.

Ako neke ljude volimo a neke ljude ne, ne volimo ustvari nikoga. Jer te što volimo, volimo zato što su takvi za razliku od onih koje ne volimo. Kada bi se ti što volimo promijenili i postali kao oni što ih ne volimo, prestali bi ih voljeti.

Također, ljubav prema vlastitom djetetu je samo stvar nagona i ega. Zamislimo da nakon saobraćajke izgubimo pamćenje i ne prepoznajemo više svoje dijete. Ne bismo ga tada voljeli ništa više nego što volimo bilo koje drugo dijete na ulici. Bez obzira što je to "naše" dijete.

Volimo li ikog uopće ili ustvari volimo naše mišljenje koje smo izgradili o toj osobi?
__________________
potpis.
Neugodnjak is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2013., 19:08   #2
Voljeti je pitanje.Dakle,sto je to ljubav?
Slijepo stanje sebicnosti,opijenosti objektom zudnje koja reflektira stanje nase gluposti.

Ja ne mogu dokuciti sto to znaci voljeti,a da ne okrznem o svoj ego i svoj strah i jad.
Covjek nije otok.
A zasto ne bi bio?
Ljudi od Sforze is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2013., 19:17   #3
Voljeti znači izražavati želju da se bude voljen. Tako da je ljubav prilično nerješiva i nemoguća.
Sigmund is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2013., 08:22   #4
Quote:
Ljudi od Sforze kaže: Pogledaj post
Voljeti je pitanje.Dakle,sto je to ljubav?
Slijepo stanje sebicnosti,opijenosti objektom zudnje koja reflektira stanje nase gluposti.

Ja ne mogu dokuciti sto to znaci voljeti,a da ne okrznem o svoj ego i svoj strah i jad.
Covjek nije otok.
A zasto ne bi bio?
Dakle, ljubav je nemoguće objasniti, no mogu se donekle objasniti posljedice ljubavi.

Ajdemo reći da je jedna od njih dati, učiniti nekome nešto lijepo, dobro, bez primisli da će ti se to vratiti nazad, tj. da ne ideš smišljeno u kupovinu. Nadalje i da te nije briga da li je netko zahvalan na tome ili ne.

Ako imaš takav stav, recimo da je to blizu očitavanja posljedice prave ljubavi. Da li bi u tom slučaju to moglo biti usmjereno samo prema nekima, a ne prema svima?
__________________
potpis.
Neugodnjak is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2013., 08:51   #5
Quote:
Neugodnjak kaže: Pogledaj post
Dakle, ljubav je nemoguće objasniti, no mogu se donekle objasniti posljedice ljubavi.

Ajdemo reći da je jedna od njih dati, učiniti nekome nešto lijepo, dobro, bez primisli da će ti se to vratiti nazad, tj. da ne ideš smišljeno u kupovinu. Nadalje i da te nije briga da li je netko zahvalan na tome ili ne.

Ako imaš takav stav, recimo da je to blizu očitavanja posljedice prave ljubavi. Da li bi u tom slučaju to moglo biti usmjereno samo prema nekima, a ne prema svima?
Čovjek mijenja okolnosti ali okolnosti mijenjaju čovjeka. Tako i njegovu ljubav.
Ovaj čovjek ima 2 kćeri i jednog sina. Sumnjam da sina može više voliti nakon ovoga:

http://www.24sata.hr/crna-kronika-ne...i-majku-318023

A to se dogodilo u Veliki petak kada sam ja tamanio bakalar kod svoje majke, dalje oko 200 metara !!!!
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2013., 09:04   #6
Quote:
krena kaže: Pogledaj post
Čovjek mijenja okolnosti ali okolnosti mijenjaju čovjeka. Tako i njegovu ljubav.


Nije li ljubav nepromjenjiva....

Nešto poput sunca koje obasjava i dobre i loše. Sunce ne uvjetuje svoju ljuba i kaže ovaj je bio dobar pa ću ga više osvjetliti a onaj je psovao majku pa danas neće dobiti ništa svjetlosti. Vjerovatno bi nastao kaos kod takvog ponašanja.

A gledano trenutno, mi ljudi smo upravo napravili sebi kaos na svijetu. Svako najviše voli svog a malo manje ili nikako tuđeg. Sam prosuđuje tko je zavrijedio a tko nije njegovu pažnju i pomoć itd.

Ne bi li najbolje bilo kad bi se prema svakom odnosili najbolje što možemo, bez ikakvih prosudbi? Ne znači da ćeš iscrpiti dobrotu i ljubaznost ako je "previše" daješ.
__________________
potpis.
Neugodnjak is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2013., 09:13   #7
Quote:
Neugodnjak kaže: Pogledaj post
...
Nešto poput sunca koje obasjava i dobre i loše. Sunce ne uvjetuje svoju ljuba i kaže ovaj je bio dobar pa ću ga više osvjetliti a onaj je psovao majku pa danas neće dobiti ništa svjetlosti.
dobra analogija

Quote:
Vjerovatno bi nastao kaos kod takvog ponašanja.
kaos kakav stvaramo profanim definicijama ljubavi koje najprije zadovoljavaju 'ja'
baja is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2013., 12:39   #8
Quote:
Neugodnjak kaže: Pogledaj post
Nije li ljubav nepromjenjiva....

Nešto poput sunca koje obasjava i dobre i loše. Sunce ne uvjetuje svoju ljuba i kaže ovaj je bio dobar pa ću ga više osvjetliti a onaj je psovao majku pa danas neće dobiti ništa svjetlosti. Vjerovatno bi nastao kaos kod takvog ponašanja.

A gledano trenutno, mi ljudi smo upravo napravili sebi kaos na svijetu. Svako najviše voli svog a malo manje ili nikako tuđeg. Sam prosuđuje tko je zavrijedio a tko nije njegovu pažnju i pomoć itd.

Ne bi li najbolje bilo kad bi se prema svakom odnosili najbolje što možemo, bez ikakvih prosudbi? Ne znači da ćeš iscrpiti dobrotu i ljubaznost ako je "previše" daješ.
Sunce je mrtvi objekt koji nema svijest o odlučivanju , pa ni o ljubavi !
A čovjek je taj koji odlučuje.
Čovjek voli sunce. Pogotovo zimi. Ali ako zalutaš u Sahari onda češ yebati mater i suncu i onome tko ga je stvorio

Ja znam da neki naši stari ribari imaju običaj ljeti reći: idemo ujutro rano na mreže prije negoli "neprijatelj" izađe !

A što se tiče ljubavi prema najbližnjima, ona je dio evolucije.
Jer inače ljubav nije samo transcendentalne prirode. To znači da to nisu samo emocije nego i REALNA MATERIJALNA STVAR !
Ako si za ljubav prema svima jednako, onda se moraš tako i PRAKTIČNO ponašati.
A to bi značilo da moraš udomiti nekoliko malih crnaca koji gladuju u Africi ! Ili im barem roditeljima poslati pola plaće.

Zadnje uređivanje krena : 17.10.2013. at 12:44.
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2013., 14:11   #9
Quote:
krena kaže: Pogledaj post
A što se tiče ljubavi prema najbližnjima, ona je dio evolucije.
Jer inače ljubav nije samo transcendentalne prirode. To znači da to nisu samo emocije nego i REALNA MATERIJALNA STVAR !
Ako si za ljubav prema svima jednako, onda se moraš tako i PRAKTIČNO ponašati.
A to bi značilo da moraš udomiti nekoliko malih crnaca koji gladuju u Africi ! Ili im barem roditeljima poslati pola plaće.
Ha, gladna djeca u Africi... Kako je lijepo pozivati se na njih. Isti si fucking Angelina Jollie, koja nema koga posvojiti u cijeloj beskućničkoj USA pa zato ide u Afriku posvajati crnčiće. Ako imaš želju za pomaganjem mislim da nećeš morati prijeći više od 500 metara a već ćeš imati priliku.

Govorimo ovdje o pravoj ljubavi, tj. kako bi ona trebala izgledati. To ne znači da ja mogu nekog zapravo voliti, nego samo kao i ti umišljam da volim nekog, dok se sitacija ne promjeni pa ga prestanem voljeti. To nije ljubav. N

Osim ljubavi postoji i obaveza u ovom svijetu. Indijci bi rekli dharma. Uglavnom prvo ti je iz dužnosti prehraniti sebe i obitelj a onda tek ići davati novce uokolo. Davati nekoj porodici u Africi pola plaće je jedna od većih bedastoća a toliko se ljudi voli pozivati na to . Pomoći će i 200 kuna susjedu kojem je potreba.

I što se tiče sunca, od kud znaš da je ono mrtvi objekt? Jest da smo na filozofiji, ali ljudi nisu stigli ni blizu sunca da bi mogli reći je li ono živi ili mrtvi objekt.
__________________
potpis.
Neugodnjak is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2013., 14:32   #10
Quote:
krena kaže: Pogledaj post
...
A to bi značilo da moraš udomiti nekoliko malih crnaca koji gladuju u Africi ! Ili im barem roditeljima poslati pola plaće.
ne moraš do afrike
dovoljno bi bilo npr. nadrkanom prodavaču/ici uzvratiti ljubaznošću
baja is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2013., 14:36   #11
Quote:
Neugodnjak kaže: Pogledaj post
Ha, gladna djeca u Africi... Kako je lijepo pozivati se na njih. Isti si fucking Angelina Jollie, koja nema koga posvojiti u cijeloj beskućničkoj USA pa zato ide u Afriku posvajati crnčiće. Ako imaš želju za pomaganjem mislim da nećeš morati prijeći više od 500 metara a već ćeš imati priliku.
Angelina voli posvajati djecu. A u Americi je to izgleda kao i kod nas malo teže. A beskućnike ne može posvajati jer su prestari

Njima može samo baciti 1000 dolara u šešir !

Quote:
Govorimo ovdje o pravoj ljubavi, tj. kako bi ona trebala izgledati. To ne znači da ja mogu nekog zapravo voliti, nego samo kao i ti umišljam da volim nekog, dok se sitacija ne promjeni pa ga prestanem voljeti. To nije ljubav. N
Kada ti dođe lopov u kuću ti mu se nečeš odupirati jer ga voliš kao da se radi o tvome sinu koji traži lovu za izlet u Japan.
Mjesec se ukrasti ne može

Ryokan, učitelj zena, živio je najjednostavnijim životom u malenoj kolibi u podnožju planine. Jednu večer neki lopov upadne u kolibu i iznenađen otkrije da u njoj baš ničega za ukrasti nema.
Ryokan se uto vrati kući i zateče ga.
"Vjerojatno si dobar komad puta prevalio da bi došao k meni", reče on lopovu, "i zato ne bi valjalo da odeš praznih ruku. Budi tako ljubazan i primi na dar moju odjeću."
Lopov ostane zaprepašten. Uzme odjeću i pobjegne.
Ryokan sjedne, onako gol, te počne promatrati Mjesec.
"Jadnik", pomisli za sebe, "volio bih da sam mu mogao darovati ovaj prekrasni Mjesec".


Quote:
Osim ljubavi postoji i obaveza u ovom svijetu. Indijci bi rekli dharma. Uglavnom prvo ti je iz dužnosti prehraniti sebe i obitelj a onda tek ići davati novce uokolo. Davati nekoj porodici u Africi pola plaće je jedna od većih bedastoća a toliko se ljudi voli pozivati na to . Pomoći će i 200 kuna susjedu kojem je potreba.
Ako se radi o pravoj ljubavi, onda bi se trebali svi ponašati kao da imaš djecu i u Africi, a ne samo kod kuće i da se sve dijeli podjednako.
Normalno, svi se moramo isto i angažirati u stvaranju dohotka.
Tako ti je moj otac kada mu je došao jedan prosjek na vrata, ponudio metlu !!??
I reče mu, vidim da ti ne fali noga. Onda mi pometi kuću i dobiti češ 50 kuna.

Normalno, ovaj se pokupio uz blago psovanje !

Quote:
I što se tiče sunca, od kud znaš da je ono mrtvi objekt? Jest da smo na filozofiji, ali ljudi nisu stigli ni blizu sunca da bi mogli reći je li ono živi ili mrtvi objekt.
Sunce je živo što se tiče termonuklearnih aktivnosti. Ali nije živo što se tiče odluka o svome djelovanju.

Quote:
baja kaže: Pogledaj post
ne moraš do afrike
dovoljno bi bilo npr. nadrkanom prodavaču/ici uzvratiti ljubaznošću
Ja mu obično idem niz dlaku. Ali me neće uskoro vidjeti u toj svojoj butigi !

A mogu kopirati jednog poznanika koga sam čuo da govori jednom neljubaznom prodavaču:
"ja se bavim turizmom i kada dođe turst u moj apartman, on je za mene Bog. I ja se tako prema njemu moram ponašati. Jer mi on plaća. A onaj koji drži kesu i plaća, njega se mora štovati. A ti se u butigi ponašaš kao da si ti Bog, a ne ja koji držim kesu i o kome ti ovisiš "

Zadnje uređivanje krena : 17.10.2013. at 14:48.
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2013., 14:44   #12
Quote:
krena kaže: Pogledaj post
Tako ti je moj otac kada mu je došao jedan prosjek na vrata, ponudio metlu !!??
I reče mu, vidim da ti ne fali noga. Onda mi pometi kuću i dobiti češ 50 kuna.

Normalno, ovaj se pokupio uz blago psovanje !
Potpuno ga razumijem...

Čovjek je odabrao zanimanje prosjak a ne pometač kuća.
__________________
potpis.
Neugodnjak is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2013., 15:23   #13
Quote:
Neugodnjak kaže: Pogledaj post
Djeluje mi da bezuvjetno možemo voljeti ili sve ili nikog.

Ako neke ljude volimo a neke ljude ne, ne volimo ustvari nikoga. Jer te što volimo, volimo zato što su takvi za razliku od onih koje ne volimo. Kada bi se ti što volimo promijenili i postali kao oni što ih ne volimo, prestali bi ih voljeti.

Također, ljubav prema vlastitom djetetu je samo stvar nagona i ega. Zamislimo da nakon saobraćajke izgubimo pamćenje i ne prepoznajemo više svoje dijete. Ne bismo ga tada voljeli ništa više nego što volimo bilo koje drugo dijete na ulici. Bez obzira što je to "naše" dijete.

Volimo li ikog uopće ili ustvari volimo naše mišljenje koje smo izgradili o toj osobi?
Jako dobro!
Ako govorimo o ljubavi u pravom, apsolutnom smislu, onda je ona neuvjetovana i shodno tome automatski, i jednako intenzivno, obuhvača svakoga i sve.
No mi uglavnom pod ljubavlju podrazumijevamo ono što je uvjetovano našim zamišljanjem i projekcijama koje, na osnovu svojih očekivanja, stvaramo o drugima- bilo zato što su nam rod ili nam se zbog nečeg sviđaju pa su nam dragi. Zato smo najčešće razočarani i iznevjereni, a naše "ljubavi" često pucaju, prestaju, čak prerastaju u sasvim negativne emocije- što s (pravom) ljubavlju nema nikakve veze.
Ali nije se za čudit, tako smo odgajani i naučeni od najranijeg djetinjstva, a tradicija se samo nastavlja- jedno od prvih glupih pitanja koje se postavlja djetetu je: koga više voliš, mamu ili tatu?
__________________
Be yourself, no matter what they say.
arna is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2013., 15:27   #14
O kakvoj je ljubavi riječ. Majčina ( roditeljska ) ljubav bi trebala biti najbezuvjetnija. Ljubav prema djetetu. Onda prema psu. Jer te nikad neće ugristi. ( mislim na labradora , ne pit bulla kojeg vegetarijanci hrane svojim ostacima ) ) Onda tek bračni partner. Jer nikad se nezna. Govorim generalno.
Alex S is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2013., 18:17   #15
Quote:
Neugodnjak kaže: Pogledaj post
Dakle, ljubav je nemoguće objasniti, no mogu se donekle objasniti posljedice ljubavi.

Ajdemo reći da je jedna od njih dati, učiniti nekome nešto lijepo, dobro, bez primisli da će ti se to vratiti nazad, tj. da ne ideš smišljeno u kupovinu. Nadalje i da te nije briga da li je netko zahvalan na tome ili ne.

Ako imaš takav stav, recimo da je to blizu očitavanja posljedice prave ljubavi. Da li bi u tom slučaju to moglo biti usmjereno samo prema nekima, a ne prema svima?
Može.Složićemo se oko toga.
Altruizam minimalni.Pomoći.Savjetovati.Saslušati.Odvojiti vrijeme za drugoga.Sve su to znakovi naše volje koje možemo riječju pretvoriti u ljubav,pod uvjetom da ništa ne tražimo zauzvrat.
Kada počnemo tražiti,to više nije ljubav ili je naš jad..?
Ljudi od Sforze is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2013., 00:49   #16
Quote:
Neugodnjak kaže: Pogledaj post
Djeluje mi da bezuvjetno možemo voljeti ili sve ili nikog.

Ako neke ljude volimo a neke ljude ne, ne volimo ustvari nikoga. Jer te što volimo, volimo zato što su takvi za razliku od onih koje ne volimo. Kada bi se ti što volimo promijenili i postali kao oni što ih ne volimo, prestali bi ih voljeti.

Volimo li ikog uopće ili ustvari volimo naše mišljenje koje smo izgradili o toj osobi?
Volim glazbu. Ali to ne znači da volim svu i svaku glazbu i to podjednako ili ako ne volim svu da ustvari ne volim nijednu.
Volim književnost. Ali to ne znači da volim svu i svaku književnost i to podjednako ili ako ne volim svu da ustvari ne volim nijednu.
Volim voće. Ali to ne znači da.... % .... itd...
Volim životinje. Ali..... % .....
% ... ljude. Ali to ne znači da volim sve i svaku ljudsku jedinku i to podjednako, muškarce i žene i djecu ili ako ne volim sve da ustvari ne volim nikog.
Volim muškarce (sad uvodim muški rod ljudske vrste u cijelu priču). Ali to ne znači da volim sve i svakog muškarca i to podjednako ili ako ne volim sve da ustvari ne volim nijednog.
Da li je sa mnom sve u redu? I kako bi se zvao ovaj ljubavni poremećaj?
Anemona is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2013., 01:04   #17
Quote:
Neugodnjak kaže: Pogledaj post
Ne bi li najbolje bilo kad bi se prema svakom odnosili najbolje što možemo, bez ikakvih prosudbi? Ne znači da ćeš iscrpiti dobrotu i ljubaznost ako je "previše" daješ.
Kako možeš bez prosudbi znati odnosiš li se prema nekome najbolje što možeš - najbolje za njega?
Anemona is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2013., 07:47   #18
Quote:
Anemona kaže: Pogledaj post
Volim glazbu. Ali to ne znači da volim svu i svaku glazbu i to podjednako ili ako ne volim svu da ustvari ne volim nijednu.
Volim književnost. Ali to ne znači da volim svu i svaku književnost i to podjednako ili ako ne volim svu da ustvari ne volim nijednu.
Volim voće. Ali to ne znači da.... % .... itd...
Volim životinje. Ali..... % .....
% ... ljude. Ali to ne znači da volim sve i svaku ljudsku jedinku i to podjednako, muškarce i žene i djecu ili ako ne volim sve da ustvari ne volim nikog.
Volim muškarce (sad uvodim muški rod ljudske vrste u cijelu priču). Ali to ne znači da volim sve i svakog muškarca i to podjednako ili ako ne volim sve da ustvari ne volim nijednog.
Da li je sa mnom sve u redu? I kako bi se zvao ovaj ljubavni poremećaj?



Sve što ti se sviđa, drago ti je,simpa, zanimljivo,ugodno, ukusno ili te napaljuje si svela pod zajednički nazivnik: "ja to volim".

I na kraju pitaš kako bi se zvao taj ljubavni poremećaj?

Ne brini, u ovom što si napisala ljubavi nema, pa tako nema ni poremećaja.
__________________
potpis.
Neugodnjak is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2013., 14:39   #19
Ne brinem, ne brini. Ne brini ni ti što ništa ne kontaš. Nije zarazno.
Anemona is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2013., 15:08   #20
eh eh

U svakoj ljubavi osoba je ponosna na sebe i svoj ego. Sve što volimo je odraz naše ljubavi prema sebi samima. Nitko ne voli bezuvjetno, ako to što voli također ne puni i njegov ego. Ljubav je na neki način poštovanje prema svom vlastitom stavu, dojmu, osjećaju. Ljubav je ljubav do trenutka kada paše našemu egu. Svaka ljubav je naslađivanje sa samim sobom, uzdizanje sebe u nebesa. Kada nešto volimo mislimo da smo pametni što smo baš to izabrali za voljenje i naš ego se neizmjerno naslađuje.
janick is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:46.