Natrag   Forum.hr > Razno > Arhiva > Ex-YU

Ex-YU Teme o bivšoj nam državi

 
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.01.2009., 18:01   #1
Slovenci - Hrvati (odnosi među ljudima)

Vrijedi li u dugorocnom smislu zaostravanje odnosa među ove dvije etnicke skupine ako se zna da ce one i nakon ovih godina i nakon mozda cijelog stoljeca ,i dalje zivjet zajedno
Dal je mrznju izrodio narod ili je mrznju i netrpeljivost izrodila politika a kasnije poprimio narod
Kome se zapravo isplati da pogorsa odnose među susjednim skupinama i zasto ?

Ono sta je simptomaticno za cijeli svijet je da svak tko pokusa iskoristit slabosti svog susjeda a nije i sam dovoljno jak i velik da susjeda brojnoscu i gospodarstvom sisa na veliko , propadne i sam sebi nanese stetu na neki nacin

Politika se valjda pretace i na narod i iz naroda i sve to izgleda doprinosi onoj tezi da su ljudi ovce bez vlastitog JA , skloni poprimanju extremizma i kad ga zapravo ne zele poprimit

Svako zahladnjenje odnosa donosi međuljudsku ksenofobiju , temeljenu na etnickoj pripadnosti ili geografskoj pripadnosti , dal je to sve uopce vrijedno ?

Meni se osobno ovakve situacije gade , gadi mi se i extremizam koji cesto izađe iz zone RH a i gadi mi se extremizam koji je zahvatio sadasnju slovensku politiku
Mozda to nije onaj iskonski extremizam koji podrazumijeva nasilje i slicno , ali je to extremizam koji ne podrzava dogovor i velica ksenofobiju među ljudima

Zalosno zapravo
__________________
Ezri Dax je najbolja .....trilica sa tockicama :)
TNG is offline  
Old 15.01.2009., 18:08   #2
Quote:
TNG kaže: Pogledaj post
Vrijedi li u dugorocnom smislu zaostravanje odnosa među ove dvije etnicke skupine ako se zna da ce one i nakon ovih godina i nakon mozda cijelog stoljeca ,i dalje zivjet zajedno
Dal je mrznju izrodio narod ili je mrznju i netrpeljivost izrodila politika a kasnije poprimio narod
Kome se zapravo isplati da pogorsa odnose među susjednim skupinama i zasto ?

Ono sta je simptomaticno za cijeli svijet je da svak tko pokusa iskoristit slabosti svog susjeda a nije i sam dovoljno jak i velik da susjeda brojnoscu i gospodarstvom sisa na veliko , propadne i sam sebi nanese stetu na neki nacin

Politika se valjda pretace i na narod i iz naroda i sve to izgleda doprinosi onoj tezi da su ljudi ovce bez vlastitog JA , skloni poprimanju extremizma i kad ga zapravo ne zele poprimit

Svako zahladnjenje odnosa donosi međuljudsku ksenofobiju , temeljenu na etnickoj pripadnosti ili geografskoj pripadnosti , dal je to sve uopce vrijedno ?

Meni se osobno ovakve situacije gade , gadi mi se i extremizam koji cesto izađe iz zone RH a i gadi mi se extremizam koji je zahvatio sadasnju slovensku politiku
Mozda to nije onaj iskonski extremizam koji podrazumijeva nasilje i slicno , ali je to extremizam koji ne podrzava dogovor i velica ksenofobiju među ljudima

Zalosno zapravo
Slavoj Žižek je govorio u jednoj emisiji HRT o fenomenu kada balkanski narodi potcenjuju jedni druge. Srbi kažu za Albance da su zaostali i primitivni. Hrvati i Srbe i Albance trpaju u isti koš ističući da nema razlika u zaostalosti među njima. Slovenci opet i Hrvate i Srbe i Albance gledaju kao isti balkanski ološ. A Nemci opet i Slovence stavljaju u isti rang sa balkanskim narodima.
aleksije radicevic is offline  
Old 21.04.2009., 04:28   #3
Quote:
aleksije radicevic kaže: Pogledaj post
Slavoj Žižek je govorio u jednoj emisiji HRT o fenomenu kada balkanski narodi potcenjuju jedni druge. Srbi kažu za Albance da su zaostali i primitivni. Hrvati i Srbe i Albance trpaju u isti koš ističući da nema razlika u zaostalosti među njima. Slovenci opet i Hrvate i Srbe i Albance gledaju kao isti balkanski ološ. A Nemci opet i Slovence stavljaju u isti rang sa balkanskim narodima.
Da, samo je Žižek preskočio Austrijance, koje Njemci također smatraju Balkancima...
macorrrr is offline  
Old 15.01.2009., 18:20   #4
Quote:
TNG kaže: Pogledaj post
Dal je mrznju izrodio narod ili je mrznju i netrpeljivost izrodila politika a kasnije poprimio narod
Kome se zapravo isplati da pogorsa odnose među susjednim skupinama i zasto
Zalosno zapravo
Netrpeljivost je izrodila politika a mrznju narod..
Politicari demagozi,naivan narod pretvaraju u extremiste..i to prave..
A kuvari te muckalice od najljucih neprijatelja postaju saveznici..Njima dok je drzavnog budzeta nema krize za istinski osecaj mrznje koji su uspeli svojim govorima uneti u dete koje jos ne zna ni da cita..
Cosmopolita is offline  
Old 15.01.2009., 18:31   #5
Quote:
TNG kaže: Pogledaj post
Vrijedi li u dugorocnom smislu zaostravanje odnosa među ove dvije etnicke skupine ako se zna da ce one i nakon ovih godina i nakon mozda cijelog stoljeca ,i dalje zivjet zajedno
Dal je mrznju izrodio narod ili je mrznju i netrpeljivost izrodila politika a kasnije poprimio narod
Kome se zapravo isplati da pogorsa odnose među susjednim skupinama i zasto ?

Ono sta je simptomaticno za cijeli svijet je da svak tko pokusa iskoristit slabosti svog susjeda a nije i sam dovoljno jak i velik da susjeda brojnoscu i gospodarstvom sisa na veliko , propadne i sam sebi nanese stetu na neki nacin

Politika se valjda pretace i na narod i iz naroda i sve to izgleda doprinosi onoj tezi da su ljudi ovce bez vlastitog JA , skloni poprimanju extremizma i kad ga zapravo ne zele poprimit

Svako zahladnjenje odnosa donosi međuljudsku ksenofobiju , temeljenu na etnickoj pripadnosti ili geografskoj pripadnosti , dal je to sve uopce vrijedno ?

Meni se osobno ovakve situacije gade , gadi mi se i extremizam koji cesto izađe iz zone RH a i gadi mi se extremizam koji je zahvatio sadasnju slovensku politiku
Mozda to nije onaj iskonski extremizam koji podrazumijeva nasilje i slicno , ali je to extremizam koji ne podrzava dogovor i velica ksenofobiju među ljudima


Zalosno zapravo
zalosno je zapravo, narode koji imaju organizirane i funkcionalne drzave nazivati etnickim skupinama. na prvi pogled zalosno a u stvari zlonamjerno do koske kako kazu braca srbi.
__________________
datum izmjene potpisa 10. Travanj
"Krist je, istina, bio Arijac"
neupitno: Perzijski vjerski pisac ZARATUSTRA (Zoroaster), Mahatma Gandhi, Jawaharlal Nehru...
WeM is offline  
Old 15.01.2009., 19:20   #6
Quote:
WeM kaže: Pogledaj post
zalosno je zapravo, narode koji imaju organizirane i funkcionalne drzave nazivati etnickim skupinama. na prvi pogled zalosno a u stvari zlonamjerno do koske kako kazu braca srbi.
Kad se stvari gledaju regionalno koristi se izraz etnicka skupina , kvaka je u tome da hrvati su autohtona skupina ne samo u RH nego i u bosni , dijelom u vojvodini a bome dijelom i u sloveniji
U temi se neradi o međudrzavnim odnosima , koliko o odnosima hrvata i slovenaca opcenito ali kroz prizmu drzavne politike


http://en.wikipedia.org/wiki/Ethnic_group
__________________
Ezri Dax je najbolja .....trilica sa tockicama :)
TNG is offline  
Old 15.01.2009., 19:33   #7
i ja stvari KAD gledam regionalno ni u snu za bugare necu jer ne mogu rabiti izraz etnicka skupina. a unatoc svemu ni za srbe ni za bosnjake. pogotovu ako pri tomu zive u svojim domovinama.


no

"Hebrang je bio za međurepubličke “čiste račune” već 1945., na što je CK SKH pristao tek 1971.! Boljkovac kaže da je Hebrang likvidiran zato što je htio konfederaciju! Dakle, ono na što je Tito pristao tek 1974.!"
__________________
datum izmjene potpisa 10. Travanj
"Krist je, istina, bio Arijac"
neupitno: Perzijski vjerski pisac ZARATUSTRA (Zoroaster), Mahatma Gandhi, Jawaharlal Nehru...
WeM is offline  
Old 16.01.2009., 05:12   #8
Quote:
WeM kaže: Pogledaj post
i ja stvari KAD gledam regionalno ni u snu za bugare necu jer ne mogu rabiti izraz etnicka skupina. a unatoc svemu ni za srbe ni za bosnjake. pogotovu ako pri tomu zive u svojim domovinama.


no

"Hebrang je bio za međurepubličke “čiste račune” već 1945., na što je CK SKH pristao tek 1971.! Boljkovac kaže da je Hebrang likvidiran zato što je htio konfederaciju! Dakle, ono na što je Tito pristao tek 1974.!"


Mozda je to za hebranga tacno, iako bas za konfederaciju i nije bio, eventualno za jasnije i cistije odnose medju republikama.
Ali na zalost, pijetlovi koji prerano kukuricu cesto zavrse na tragican nacin.
Osim toga, unitaristicki krugovi u SFRJ, pogotovo u to rano vrijeme su bili vrlo jaki, ne mislim samo na Srbe, naravno, Tudjman je to dobro svjedocio u Bespucima.

Samo JB Tito i njegova desna ruka Kardelj su se plasisli unitaristickih krugova u SFRJ i nije im bilo lako nositi se s njima.
Ipak se mora reci da je Broz unitaristickom velikosrpstvu dobro podrezao krila. Ali nikada do kraja, niti je to bilo moguce.
Ringo59 is offline  
Old 16.01.2009., 05:21   #9
Quote:
Ringo59 kaže: Pogledaj post
Mozda je to za hebranga tacno, iako bas za konfederaciju i nije bio, eventualno za jasnije i cistije odnose medju republikama.
Ali na zalost, pijetlovi koji prerano kukuricu cesto zavrse na tragican nacin.
Osim toga, unitaristicki krugovi u SFRJ, pogotovo u to rano vrijeme su bili vrlo jaki, ne mislim samo na Srbe, naravno, Tudjman je to dobro svjedocio u Bespucima.

Samo JB Tito i njegova desna ruka Kardelj su se plasisli unitaristickih krugova u SFRJ i nije im bilo lako nositi se s njima.
Ipak se mora reci da je Broz unitaristickom velikosrpstvu dobro podrezao krila. Ali nikada do kraja, niti je to bilo moguce.

Iako moram da dodam, da likvidacija Hebranga nije mogla proci bez titovog odobrenja. Hebranga je slomila ekipa Kardelj - Rankovic - Djilas, svaki iz svojih razloga. Djilas je tada bio boljsevicki fanatik i sektas bio je ogorcen na neke Hebrangove fleksibilne metode i taktiku pridobijanja sirih masa za NOP. Hebrang je shvatio da boljsevicko sektasenje vodi u propast kao sto je propao ustanak u Srbiji i Crnoj Gori.
Djilas to Hebrangu nije oprostio ni nakon rata.

Kardelj je bio bijesan na Hebranga zbog razgranicenja u Istri na koju su Slovenci tiho pretendirali, ali Hebrang je cvrsto zastupao hrvatske interese.

Rankovicu je kao srpskom unitaristu natravno smetalo naglaseno hrvatstvo u deklaracijama iparolama ZAVNOH-a i Hebrangovo inzistiranje na hrvastkim nacionalnim interesima odmah nakon rata, i sa kombiniranim mentalitetom policajca i srpskog unitariste smatrao je to neprijateljskim djelovanjem.

Ta trojka je izvrsila snazan pritisak NA JBT-a da odobri Hebrangovo uklanjanje a kasnije i likvidaciju, sto se i dogodilo.
Ringo59 is offline  
Old 16.01.2009., 09:44   #10
Quote:
Ringo59 kaže: Pogledaj post
Mozda je to za hebranga tacno, iako bas za konfederaciju i nije bio, eventualno za jasnije i cistije odnose medju republikama.
Ali na zalost, pijetlovi koji prerano kukuricu cesto zavrse na tragican nacin.
Osim toga, unitaristicki krugovi u SFRJ, pogotovo u to rano vrijeme su bili vrlo jaki, ne mislim samo na Srbe, naravno, Tudjman je to dobro svjedocio u Bespucima.

Samo JB Tito i njegova desna ruka Kardelj su se plasisli unitaristickih krugova u SFRJ i nije im bilo lako nositi se s njima.
Ipak se mora reci da je Broz unitaristickom velikosrpstvu dobro podrezao krila. Ali nikada do kraja, niti je to bilo moguce.
hebranga se ne moze nazvati prvim pijetlom, on je bio za KONTINUITET visestranacija, a jos za napomenuti, nije bio zanatlija ili kao njegova desna ruka ucitelj. tii koji su bili za DIKTATURU.

evo recimo ja imam i majkrosoft encartu i atlas i pogledam ponekad wikipediju ali se unetoc tomu ne mogu izdignuti u orbitu kao ovaj juri gagarin koji je intonirao ovu temu.
__________________
datum izmjene potpisa 10. Travanj
"Krist je, istina, bio Arijac"
neupitno: Perzijski vjerski pisac ZARATUSTRA (Zoroaster), Mahatma Gandhi, Jawaharlal Nehru...
WeM is offline  
Old 15.01.2009., 19:04   #11
koliko samo zla su u stanju napraviti jedna drugoj slavenske zemlje?! jel može netko zamisliti da se ovako zakrve danci i šveđani poput nas i slovenaca, ili da se britanci i nijemci tako raziđu poput rusa i ukrajinaca?
dudu is offline  
Old 16.01.2009., 06:04   #12
Quote:
dudu kaže: Pogledaj post
koliko samo zla su u stanju napraviti jedna drugoj slavenske zemlje?! jel može netko zamisliti da se ovako zakrve danci i šveđani poput nas i slovenaca, ili da se britanci i nijemci tako raziđu poput rusa i ukrajinaca?
Ma nemoras ni tako daleko ic. Pogledaj samo odnose medju Hrvatima... 'vlasi', 'Hercegovci'...koliko samo tu mrznje ima...

Globalno..u pravu si. Mi, Slaveni smo zbilja stoka. Ali u nasu odbranu, povijesno..prvo Turci pa gezde, onda onaj zagorski tiran. Sto ces, treba vremena. Poprilicno smo nemoralni.
Frankopan is offline  
Old 19.01.2009., 04:09   #13
Quote:
Frankopan kaže: Pogledaj post
Ma nemoras ni tako daleko ic. Pogledaj samo odnose medju Hrvatima... 'vlasi', 'Hercegovci'...koliko samo tu mrznje ima...

Globalno..u pravu si. Mi, Slaveni smo zbilja stoka. Ali u nasu odbranu, povijesno..prvo Turci pa gezde, onda onaj zagorski tiran. Sto ces, treba vremena. Poprilicno smo nemoralni.
a kako onda to da ja ne mrzim hrvate?ni hercegovce,ni bosance,ni dalmatince,ni istrane,ni zagorce,i tako dalje?
a kažeš da toliko ima mržnje među hrvatima.-kako onda ja ne mrzim hrvate? (druga stvar je to što ja mogu neke POJEDINCE među hrvatima prezirati-jer neki to zaslužuju.ali svoj narod se nikada ne mrzi). -tko je tu lud?jesam li ja normalan?htio bih da mi to netko stručno objasni. drugo-slaveni ne postoje a ako postoje onda su samo lingvistička skupina pa se ne mogu uspoređivati s germanima-koji su međusobno povezani istim porijeklom.
i konačno-za boga miloga,pa hrvati nisu slaveni.jesmo indoeuropski narod,ali nismo slaveni.
cchater is offline  
Old 16.01.2009., 12:42   #14
Quote:
Hebrang se razlikovao jedino u tome sto nije bio sektas nego pragmatik koji je znao kako narod dise i kako ce lakse prihvatiti "diktaturu proletarijata". On je uvidio gluposti koje su radjene u drugim dijelovima bivse Juge i vidio je da ekstremizam i boljsevicko sektasenje vode u propast. Zato je smatrao da taktika treba biti drukcija i to je sve. Situacija na terenu i poznavanje naroda su ga vodile da povlaci poteze
I DA NE DIRA HRVATSKU DRZAVU i njene stecene granice. da smo imali takvu diktaturu prileterijata, ne bi hrvatska krvarila na moje oci.
__________________
datum izmjene potpisa 10. Travanj
"Krist je, istina, bio Arijac"
neupitno: Perzijski vjerski pisac ZARATUSTRA (Zoroaster), Mahatma Gandhi, Jawaharlal Nehru...
WeM is offline  
Old 16.01.2009., 12:55   #15
Ovo sada su radničke sportske igre. Slovenci pokušavaju iskoristiti priliku i uzeti ono što uspiju izmusti. Ništa novo niti neobično. Na nama je da branimo svoje interese i ne popustimo ako smatramo da smo u pravu jer jedna ucjena donosi drugu i ucjenjivani se rijetko kada uspije osloboditi.
Politika napumpava medije, mediji napumpavaju ljude, prepucavanja su u tijeku, ali sve je to zapravo trla baba lan. Političke bezvezarije. Dobrodošle i Slovenskim i Hrvatskim političarima. Slovenskim da pokažu kako se bori za svoje interese, a našima da sakriju nesposobnost i da imaju izgovor za kašnjenje u pregovorima.
Ne može se niti usporediti recimo sa mržnjom koja vlada između Hrvata i Srba. Prvenstveno zato jer nije bilo krvi. Dok Slovenci podjebavaju na finjaka, Srbi su klali i palili, to ipak nije za usporedbu.
__________________
iš, iš, gamad jedna, ne vraćajte se više
walther-P38 is offline  
Old 21.04.2009., 05:22   #16
Quote:
walther-P38 kaže: Pogledaj post
Politika napumpava medije, mediji napumpavaju ljude, prepucavanja su u tijeku, ali sve je to zapravo trla baba lan. Političke bezvezarije. Dobrodošle i Slovenskim i Hrvatskim političarima. Slovenskim da pokažu kako se bori za svoje interese, a našima da sakriju nesposobnost i da imaju izgovor za kašnjenje u pregovorima.
Ne može se niti usporediti recimo sa mržnjom koja vlada između Hrvata i Srba. Prvenstveno zato jer nije bilo krvi. Dok Slovenci podjebavaju na finjaka, Srbi su klali i palili, to ipak nije za usporedbu.

Recimo da se uglavnom slažem.

Sa Slovenijom je bilo trvenja i prije, no generalno, mislim da među dva naroda nikad nije bilo nekakve veće mržnje i zle krvi, tamošnja ekstremistička manjina na stranu (bogami i ovdašnja). Istina, politička prepucavanja su dosegla vrhunac zadnjih mjeseci, to je loše, štetno i bespotrebno, i za jedne i za druge.

Osobno, nikad nisam imala problema s tim ljudima, uglavnom sretajući ih na Jadranu - to su nenametljivi, pristojni i tihi ljudi, mnogi od njih sa dubokim emotivnim vezama s ovom zemljom. Nadam se da normalni, ok ljudi neće ovo ljeto imati problema na odmoru, konačno, zaista je nezamislivo da netko ta 3 dragocjena tjedna odmora dođe provest u zemlju koju duboko preziru, uključujući njen narod. Ne znam, bar je meni to čisti sci fi. Povlačenje paralele sa Srbijom zaista nema smisla. Dvije zemlje koje među sobom imaju tešku, opterećujuću povijest, stotine tisuća mrtvih, protjeranih, gro masovnih grobnica, međusobne tužbe za genocid...dajte, o čemu pričamo, nema tu usporedbe, nikakve.

Naglasila bih, trenutnu politiku slo. državnog vrha smatram užasavajućom, rijetko podlom, i za svaku osudu. Hoću li zbog toga Andreju i Mojci, kad mi se ukaže prilika, skinut sve svece s neba, neću. Prije svega zbog vlastitog mira i savjesti.
Linda Hathor is offline  
Old 21.04.2009., 09:41   #17
Ne nam, Slovenci bi kao trebali biti napredniji,a 95% stanovništva podupire šizofreničnu politiku njihove vlade...

Da mi to radimo Srbiji, naši mediji, dobar dio političkih stranaka ali i dobar dio stanovništva bi stalno razapinjao Sanaderovu vladu...
Michael Collins is offline  
Old 16.01.2009., 12:55   #18
Quote:
WeM kaže: Pogledaj post
I DA NE DIRA HRVATSKU DRZAVU i njene stecene granice. da smo imali takvu diktaturu prileterijata, ne bi hrvatska krvarila na moje oci.

Kad kazem "narod" ne mislim samo na Hrvate. Upravo je Hebrang pokazivao senzibilitet za Srbe i ostale.
Klauzula u Ustavu SR Hrvatske "SR Hrvatska je nacionalna drzava hrvatskog naroda, Srba u Hrvatskoj i ostalih ..." je upravo Hebrangovo djelo. I sa pozitivnim i sa negativnim posljedicama, o mogucnosti kojih nije mozda ni bio svjestan.
Ringo59 is offline  
Old 16.01.2009., 13:43   #19
Quote:
Ringo59 kaže: Pogledaj post
Kad kazem "narod" ne mislim samo na Hrvate. Upravo je Hebrang pokazivao senzibilitet za Srbe i ostale.
Klauzula u Ustavu SR Hrvatske "SR Hrvatska je nacionalna drzava hrvatskog naroda, Srba u Hrvatskoj i ostalih ..." je upravo Hebrangovo djelo. I sa pozitivnim i sa negativnim posljedicama, o mogucnosti kojih nije mozda ni bio svjestan.
konzekvenca kardeljevog i bravarovog svjetonazora se ocituju i u tragicnoj sudbini hebrangove obitelji.

no kak je vidljivo to dokidanja visestranacja je i u nedavnoj proslosti, smatrano za opasnost po jugoslaviju.

"Pa, ja bih u nečemu ipak korigirao ovo pitanje - to da je svima čudno. Najprije, o tom se problemu toliko malo u našoj javnosti govori i toliko se rijetko spominje da se jedino oni koji su bili svjedoci i pratili su i bili aktivni tih kritičnih godina, 1990. do 1992. godine, dobro sjećaju Adžića. A sve mlade generacije uopće više nemaju ni svijesti ni podataka o tome koja je bila Adžićeva uloga. Nisu ni čuli za njega, ne znaju ništa.

Imate pravo. Jer - novine šute, svi mediji šute.

Već dugo vremena novine to ne spominju. Što je najžalosnije - nisu podneseni potrebni dokazi ni prema sudu u Haagu o ulozi i djelovanju ovoga ... načelnika Generalštaba.

Sjetimo se: on je došao na tu poziciju nakon Memoranduma Srpske akademije nauka i umetnosti i nakon radikaliziranja srpske politike, kad je već Milošević bio sveodlučujući, skupa s Brankom Kostićem iz Crne Gore i s Dobricom Ćosićem. Oni su onda, uz Veljka Kadijevića, koji je bio ministar za narodnu obranu ili kako se to zvalo ... sekretar Sekretarijata za narodnu odbranu u Beogradu u saveznoj Vladi, za načelnika Generalštaba postavili Blagoja Adžića. Adžić je od prvog trenutka na toj funkciji bio upravo promotor, a poslije i izvršitelj zaoštravanja i insistiranja da se samo vojnom silom mogu pokoriti svi oni koji su se suprotstavili beogradskoj hegemoniji, a pogotovo oni koji su bili protiv isključivog vladanja komunističke diktature.

Kad on govori, kada se obraća svojim podčinjenima - bilo je tada na Vojnoj akademiji oko 150 pukovnika i majora - on već uvodno izlaže da je višestranačje dovelo narode u sukobe i da su zapravo ti višestranački izbori krivci za propast Jugoslavije. I onda govori izričito: "Rušitelji Jugoslavije preuzeli su vlast i okrutno žele promeniti društveno uređenje uvođenjem kapitalizma u svojoj najgoroj formi." Višestranačje! On naglašava da ... parlamentarni izbori, postojanje više stranaka - da je to ono što ruši Jugoslaviju.
"
__________________
datum izmjene potpisa 10. Travanj
"Krist je, istina, bio Arijac"
neupitno: Perzijski vjerski pisac ZARATUSTRA (Zoroaster), Mahatma Gandhi, Jawaharlal Nehru...
WeM is offline  
Old 19.01.2009., 15:08   #20
Quote:
WeM kaže: Pogledaj post
konzekvenca kardeljevog i bravarovog svjetonazora se ocituju i u tragicnoj sudbini hebrangove obitelji.

no kak je vidljivo to dokidanja visestranacja je i u nedavnoj proslosti, smatrano za opasnost po jugoslaviju.


Herang nije bio za nikakvo visestranacje jer da jeste ne bi bio komunist u to vrijeme. De ukljuci malo logiku svega ti.

tragicna Hebrangoav sudbina je bila prvenstveno plod zavjere tria _Kardelj - Rankovic - Djilas, a bravar je dugo oklijevao, jer mu je He3brang ipak bio jedan od najkvalitetnijih kadrova.
A tada je stiglo pismo iz Moskve u kojem Staljin veli da "vjerujemo da bi drug Hebrang na celu KPJ bo bolje rjesenje od druga JBT". To je sudbinu Hebranga zapecatilo, jer je tada upalio bravarev poznati alarm.
Sam Zvonko Ivankovic Vonta koji je za slucaj Hebranga vjerojatno najbolji strucnjak kaze da ne zna da li je Hebrang imao neke veze sa Staljinom i da li je Staljin imao neke planove s njim ili sto je najvjerojatnije, da je ovo pismo Staljinov trik da izazove raskol u vodjstvu KPJ.
U svakom slucaju, ovo je Hebrangu presudilo, a sve price o toboznjem Hebrangovom silnom zalaganju za visestranacje su smijesne i bez osnova, to su vecinom bile tlapnje Ivana Supeka, a pristup lijevg krila HSS-a i SDSS-a u NOP, kao i uvodjenje vjeronauka u skole su bili taktika da se uvjeri narod da komunisti misle dobro i slicno.
Dakle Hebrang komunista kao i ostali, cilj isti, samo taktika drukcija u nekim nijansama. I to je to.
Ringo59 is offline  
 


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:23.