Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas

Svijet oko nas Za one koji poštuju prirodu...
Podforum Poljoprivreda

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.04.2009., 14:25   #1
Punoglavci -što jedu?!

Moj sin (6 god.) se već dugo zanima za žabe, dovlači ih u dvorište itd., i sada je pronašao, u jednom zapuštenom izvoru (zapušten: zarasao, muljav na dnu) puno punoglavaca. On ih želi donijeti doma, (što ja podržavam - nek dete uči, nek gleda kak im rastu noge itd.) uzećemo mrežicu za leptire, uloviti ih i staviti u veću staklenku, samo: ščim da ih hranimo? Ne želim da uginu!!!

Sjećam se, u prvim razredima osnovne škole, dobili smo zadatak uloviti punoglavce, pa smo ih metali u staklenke i gledali kako se pretvaraju u žabe.
Samo, što li su jeli? Znam da su narasli, jer sjećam se da sam se zgražala kad su ih neki pobacali u WC; ja sam svoje žabice lijepo vratila na Tuškanac, u onaj potok.
Pretpostavljam da je dovoljno uzeti toga mulja sa dna, i možda svaka 2-3 dana otići opet na tu vodicu i zagrabiti svježeg mulja i vode? Što vi mislite?
Prvo da ih metnem u teglu od 5 litrara, a poslije u neki lavor, da imaju otok?

Sve ću Malome uraditi, bolje da je ovakav nego da npr. bulji u kompjuter ili TV, samo ne smiju, NE SMIJU pougibati, Malome bi to bilo preteško za podnijeti!¨Pomozite mi!!! Kako da im uredim život u dvorištu? Da li da po noći spavaju u kući, da se ne smrznu vani?
Tazika is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2009., 16:58   #2
Lako je za tvoje dijete, zabranjeno je uzimati punoglavce iz prirode Inače su biljojedi uglavnom i uredno mogu prespavati vani. Kao i ostatak žabljeg roda na području RH.

BTW, "ščim" čija je to gramatika
__________________
It is cruel, you know, that music should be so beautiful. It has the beauty of loneliness of pain: of strength and freedom. The beauty of disappointment and never-satisfied love. The cruel beauty of nature and everlasting beauty of monotony.
Göttspöđä is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2009., 17:09   #3
vlaška.
__________________
Sin valor.
moment is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2009., 17:31   #4
Oni su svejedi, jednostavno im kupi riblju hranu. Ne treba im stavljat barsku vodu, ali im treba svaka 2-3 dana promijeniti 25% vode, najbolje da odstoji jedan dan da ispari klor. Sobna temp je ok... možeš ubrat kakvog bilja iz bare pa im ubaciti u staklenku. Najveću staklenku ili akvarij od 5 litara (oko 30kn).
Kad odrastu, vrati ih u prirodu.

__________________
Za domaćicu spreman/ Perun i Hrvati! Zadrt sam
Napoleon Bonaparte is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2009., 17:35   #5
Quote:
gotterdamerung kaže: Pogledaj post
Lako je za tvoje dijete, zabranjeno je uzimati punoglavce iz prirode Inače su biljojedi uglavnom i uredno mogu prespavati vani. Kao i ostatak žabljeg roda na području RH.

BTW, "ščim" čija je to gramatika
Kaj ne jedu detritus, alge, račiće i sve sitno što mogu progutati?

Ščim ti je je kajkavizam i znači čime, s čime. Gramatika je hrvatska, jezik gospode a ne onaj ijekavski štokavizam koji govore gorštaci i vlaji i koji je radi nekakvog političkog kretenizma zvanog panslavenizam uveden kao službeni jezik...
__________________
Pušači su sebični i smrdljivi ovisnici.
morbidangel is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2009., 17:45   #6
Quote:
Napoleon Bonaparte kaže: Pogledaj post
Kad odrastu, vrati ih u prirodu.
Reintrodukcija je, naravno, piece of cake

Quote:
morbidangel kaže: Pogledaj post
Kaj ne jedu detritus, alge, račiće i sve sitno što mogu progutati?
Sa biljojedi sam mislila na opskrbu punoglavaca najlakšim i priručnim materijalom - pofurene salate i slično zelje. Zapravo će Herp biti najpreciznija i najbolji izvor, ovako smo mi u srednjoj prehranjivali punoglafce za potrebe bajolodžije. Gdje ćeš im nabaviti detritus kada ih držiš u piksli kojoj svaki drugi dan mijenjaš vodu
__________________
It is cruel, you know, that music should be so beautiful. It has the beauty of loneliness of pain: of strength and freedom. The beauty of disappointment and never-satisfied love. The cruel beauty of nature and everlasting beauty of monotony.
Göttspöđä is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2009., 20:26   #7
Quote:
morbidangel kaže: Pogledaj post
Kaj ne jedu detritus, alge, račiće i sve sitno što mogu progutati?

Ščim ti je je kajkavizam i znači čime, s čime. Gramatika je hrvatska, jezik gospode a ne onaj ijekavski štokavizam koji govore gorštaci i vlaji i koji je radi nekakvog političkog kretenizma zvanog panslavenizam uveden kao službeni jezik...
Slažem se s tobom. Jab reko da vako divane samo vlaji i gorštaci koji nemaju veze sa civilizacjom. A i morti imadu šiljate glave. Dobra tema
__________________
"možda je čovjek mislio da mozgom izoliraju građevinske objekte, u što se ne bih štela mešat." by Herp
žalosna sova is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2009., 20:56   #8
Quote:
gotterdamerung kaže: Pogledaj post
Lako je za tvoje dijete, zabranjeno je uzimati punoglavce iz prirode Inače su biljojedi uglavnom i uredno mogu prespavati vani. Kao i ostatak žabljeg roda na području RH.

BTW, "ščim" čija je to gramatika
neka se ne brine za zakone koji se i tako ne primjenjuju a i nemaju neku svrhu kad će za par godina na njihovom staništu niknuti zgradurine a izvor će zatrpati.
kao ne smiješ uzet guštericu ,zelembača ili zmiju iz prirode za terariji a koliko ih pobiju kad suhozide sruše samelju ih u pijesak odrežu svo raslinje i izgrade apartmansko naselje.

Zadnje uređivanje mrgixyz*** : 13.04.2009. at 21:05.
mrgixyz*** is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2009., 23:39   #9
Ha ha ha, ja sam mislila da ovdje nikog nebu da mi odgovori, a gle ekipe, i odgovora za svega par sati na ovo nemoguće pitanje!!!

Zažmiriću na onu zabranu uzimanja punoglavaca iz prirode - već je lijepo odgovreno na to. Umjesto toga pišem vam

Z A H V A L U

jer mi je tako Mali rekao da napravim. Kupićemo sutra hranu za kornjačice ili ribice, HERP kažete je nabolji. Ipak se vraćam na Zabranu: prvo, ja punoglavce namjeravam vratiti u prirodu, kao što sam napravila i u o.šk., a neću ih zapravo ni uzeti iz prirode, samo ću ih dislocirati za oko 1 km u svoje dvorište. Pa kad odrastu i premjestim ih u lavor, ili neka odu kud već žabe idu ili neka ostanu. Lani je mali u dotičnoj mrežici za leptire donio jednu ogromnu krastaču i stavio mi je u "kuhinjski" vrt, tamo joj je punio vodom staru rajnglu i brinuo se za nju, i ostala je, nikud nije otišla, i lijepo mi je riješila problem sa puževima, lisnim ušima i drugim nametnicima koji su mi napadali vrt: sve ih je noću pojela! (još da nađem mravojeda da mi riješi i mrave...) Mali mi ju je htio posuditi za gredice sa cvijećem, ali ipak sam mu rekla nek ju ne prenaša, da joj nebi dirao kožu za koju čujem da je na leđima otrovna. Tako da i Malom i meni konvenira da i ove godine imamo par krastača u vrtu. Ali bez brige, svima ću naći pravi dom.
...i nemam klora u vodi, bio bi luđak tko bi stavljao klor u svoj bunar!!! Od tog klora (i ostalog) smo i pobjegli iz Zagreba u Vukomerečke Gorice! ...ima li još uopće žabljeg koncerta navečer na Tuškancu? Ovdje krekeću da ih se noću čuje kilometar uokrug, nevjerojatno nešto! Milioni žaba, čini mi se! I puno roda, naravno.
odselila sam, ali onaj moj zagrebački kajkavski govor sam ponijela sa sobom, tak da s guštom pišem "ščim" jer me tak svi razmeju, osim naravno vlaja i Hercegovaca i ostalih dojdoša koji uživaju slušati nas kak nemremo nafčiti njihovega jezika, kojeg nam naturaju u školi na TV-u, za koji bih rekla da promovira nekakav hiperijekavizam koji ni u Hercegovini ne postoji. Najviše se muče s akcentima, pa ga meću toliko naprijed da ni sami to ne mogu izgovoriti, lome riječ na dvoje - akcenat na prvom vokalu, onda dugačka nemelodična riječ bez akcenta. Onima koji misle da je hrvatski književni jezik dokaz visoke kulture i civilizacije: najčišći štokavski ijekavizam se govori u Šumadiji. Da, ono što nas uče u školi šumadijci govore pod normalno.

Kako netko lijepo reče:

"Ščim ti je je kajkavizam i znači čime, s čime. Gramatika je hrvatska, jezik gospode a ne onaj ijekavski štokavizam koji govore gorštaci i vlaji i koji je radi nekakvog političkog kretenizma zvanog panslavenizam uveden kao službeni jezik..."
Zbog panslavizma, a i zbog toga što su Ilirci, u vrijeme kad su Evropske države određivale koji dijalekat ili govor će im biti književni jezik, smatrali da su gradski govori previše "zagađeni" stranim riječima (njemačkim u sjevernim gradovima, talijanski u južnim) pa su u brdima dalmatinskog zaleđa pronašli govor ljudi koji nisu uopće imali dodira sa evropskom civilizacijom i odlučili da je to naš "čisti" narodni jezik.

...ne znači da nisam školovana ako ganjam punoglavce po izvorima! Ali kad mi moj zagrebački govor, na kojeg imam pravo zbog dokazanih 7 generacija zagrepčana, od kojih nijedan nije živio dalje od Frankopanske, prozovu vlaškim - a na istočnu stranu od Trga jelačićeve republike nisu ni išli - tada se baš raz... raz... razbrbljam

...fala,
i najte kaj zameriti!
Tazika is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2009., 00:21   #10
Književni jezik je uveden da se svi sa područja RH mogu lagano sporazumijevati i da jedan oblik aktivnog jezika pokrije cijelu površinu države. Jer da nema toga, ne bi mi prijateljica sa lazareta mogla prevesti ovu pjesmu. Dobra punoglavasta, skoro pa šiljatoglavasta tema
Nije važno ko je oklen, bitno je da razumjemo tuđi divan
__________________
"možda je čovjek mislio da mozgom izoliraju građevinske objekte, u što se ne bih štela mešat." by Herp
žalosna sova is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2009., 01:33   #11
Quote:
Tazika kaže: Pogledaj post
Kupićemo sutra hranu za kornjačice ili ribice, HERP kažete je nabolji.
Ili:

a) ja ne kužim da se ti zajebavaš
b) ti ne kužiš da je Herp moderatorica, inače, herpetološki ekspert i osoba koja možda u sekundi demantirati ili potvrditi bilo što što navede itko od nas na ovu temu.



Quote:
Tazika kaže: Pogledaj post
Ipak se vraćam na Zabranu: prvo, ja punoglavce namjeravam vratiti u prirodu, kao što sam napravila i u o.šk., a neću ih zapravo ni uzeti iz prirode, samo ću ih dislocirati za oko 1 km u svoje dvorište.
Reintrodukcija, again, jest vrlo teška i kompleksna i ne predstavlja proces koji se svodi na odvoženje žaba tamo gdje si našla punoglavce. Da je to tako lako, ne bi se stručno educirani ljudi patili sa širenjem populacija ugroženih svojti. To je velika zabluda. Radije ne diraj punoglavce, manje štete ćeš napraviti. Ti ćeš, naravno, učiniti po svome ali razmisli da postoji i druga strana medalje o kojoj možda nisi razmišljala.
__________________
It is cruel, you know, that music should be so beautiful. It has the beauty of loneliness of pain: of strength and freedom. The beauty of disappointment and never-satisfied love. The cruel beauty of nature and everlasting beauty of monotony.
Göttspöđä is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2009., 01:35   #12
Štaj ovo, nema me dva dana i već mi raspašoj napravite

Tazika, ako si već odlučila držati punoglavce, ne bi bilo loše osigurati im svakih par dana detritus (mulj) i vodu iz te lokve gdje si ih uzela, bilo bi super ako nađeš i neku kamenčugu ili komad drveta obrašten algama. Poslužit će i već spomenuto zelje i salata, a malci će se obradovati i crknutom pužu, primjerice vinogradnjaku.

Ako ih budeš vraćala, vrati ih odakle si ih uzela. Nadamo se da neće neku boleščinu pobrat kod tebe.
Ipak je bolje da se suzdržiš od toga ak baš ne moraš.

Javljaj nam kako napreduju. Pa da vidimo i koja su vrsta.
__________________
štraco retajska šupjaćo najružnija redikulice na modi retaju neodgojiti lajavi peškarušo bracero sa ružnin sisaman. (c) manitusha @forum.hr
Herp is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2009., 12:59   #13
Jeste podigli buru radi desetak punoglavaca Ionako ih velik dio ugine prije nego im otpadnu repovi a i onda, kao žabe, mnoge ne "odrastu". Još će napraviti uslugu ovim svojim. A ako ih ostavi u vrtu naučit će one loviti plijen, kod takvih živina naslijeđe i instinkti imaju premoć nad nekakvim "učenjem"...

Tazika, viš kak se mi lepo razmemo

Of topic: Herp, jel tvoj zmijac hoće jesti žabe? Moja glupača samo bulji, sikće i pokušava pobjeći dok žaba skače kao da je poludjela Jebga, pol tuceta miševa ili štakorče baš ne mogu naći u svakoj bari i svakoj većoj lokvi vode
__________________
Pušači su sebični i smrdljivi ovisnici.
morbidangel is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2009., 13:02   #14
Al ja ti nemam zmijca

Neće ti svaki zmijac jest žabe, bjelouška i ribarica da al za ove druge ne vjerujem da će bit nešto oduševljene istima.
__________________
štraco retajska šupjaćo najružnija redikulice na modi retaju neodgojiti lajavi peškarušo bracero sa ružnin sisaman. (c) manitusha @forum.hr
Herp is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2009., 16:52   #15
Quote:
moment kaže: Pogledaj post
vlaška.
Nije istina. Koristi se posvuda po Dalmaciji, i to odavno, bez obzira na naseljavanje u novije doba. Ipak, u varijanti "ščin". I zvuči vrlo otočki, posebno ako Č nije tvrdo.


On topic, nije ih dozvoljeno uzimati. A ni taj mali projekt neće baš uspješno završiti. Obično pokrepaju, jadni.
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2009., 23:07   #16
Ja živim na selu i oko mene ima fala bogu bara, lokva, a čak mi i potok protiče kroz dvorište. Moj sin je donio prije 4 godine (pretpostavljam da je isti problem 4. razred osnovne škole i prerevni nastavnik) teglu sa 6 punoglavaca. Kupila sam i akvarij i hranu i čak su mi i detektirali koja vrsta žabe to jest, ali sve, sve su uginule prije nego što su rep odbacile, jedna po jedna - a uvalili su mu ih pod parolom da kao on ih može odhranit i pustit u prirodu. Koštao me eksperiment više od 500 kn i propao je.

Nije to ugodno, nije štos igrat se sa prirodom, nek dozna gdje su punoglavci uzeti i vratite ih tamo.

Ako želite imat žabu doma, a imate uvijete, ulovite malu žabu negdje u blizini, prije toga zakopajte stari lavor ispod nekog većeg grma, natočite vodu, kupite vodenu leću, okrenite kupu (crijep koji pokriva vrh krova) i pustite tu žabicu tamu, postoji velika vjerojatnost da će vam se tamo nastanit i ostat. Pogotovo ako ste baricu napravili 2-3 tjedna prije i u njoj su se stigli naleć komarci i razvit alge. Možete je pokušat i podmitit sa kupovnim crvima za ribolov, ali treba ih 2-3 dana držat na toplom dok se razviju ličinke.
d@d@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2009., 23:32   #17
Uuups ja fakat nisam znala da je HERP moderatorica, netko je pisao o hrani za punoglavce i "da će HERP biti najpreciznija", ja čak zapisala HERP na popis za kupovinu (onaj pričvršćen magnetom na frižideru)
joooj sad znam o žabama više nego sam ikad mislila da ću znat... ovako: ipak ćemo uzeti nešto malo punoglavaca, neću poremetit ravnotežu na Žeravičevom Bregu jer ovdje ima, ljudi moji, milioni, ne: ZILIONI žaba, sve mi je bed hodat po cesti kolko ih je dvodimenzionalnih, a večernji koncert... zaglušujuć! I da, trebam ih nekoliko u Kuhinjskom vrtu jer ne koristim "kemiju" (otrove). A planiram ovo ljeto, koje je tako vruće započelo, napravit u dvorištu i neko jezerce, mlakicu, bazenčić, pa mi trebaju žabe da love komarce. Budem sve fotkala, vidjećete kak bu im dobro kod mene. A kad odrastu odskakutaće same kud hoće, ja ih bome nebum zadržavala.

Nego, kad ste već tu, žaboznanci, da vas pitam: rano ovoga proljeća, kada je ujutro bio zadnji mraz a danju malo ugrijalo (pred 15-ak dana) Mali je kod susjede pronašao ŽABU! To je zbilja bila prva-prvcata, čudo kak je rano izašla! Izgledala je ko obična zelena žaba krastača, ali bila je CRNE boje!!! Ono-trbuh žut, ali gore - crna. Odmah je susjeda dojurila sa lopatom vičući da je to vrsta, pazite:

ŽABA COPRNJAČA

i da ju treba ubiti. Mali je suzama namolio da ju ne ubiju, da će ju on uzet doma (to kao meni) al onda je sused žabu otjerao lupajući šibom iza nje, i bome je brzo i visoko skakala! Mali je sat vremena plakao i ridao jer ju nismo uzeli doma, ali sam mu (možda) slagala govoreći da je ova otrovnija od zelene, da ga njegova negdje u vrtu čeka i kad se probudi što će reći kad vidi novu, i utješila sam ga sa time da ćemo kasnije tražiti punoglavce. I kak sad da mu ne organiziram te punoglavce, recite mi?!

ma da, kakva je to crna žaba???? (žabus coprnjačus)
Tazika is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2009., 00:23   #18
Quote:
Tazika kaže: Pogledaj post
ja čak zapisala HERP na popis za kupovinu (onaj pričvršćen magnetom na frižideru)


Quote:
Tazika kaže: Pogledaj post
Nego, kad ste već tu, žaboznanci, da vas pitam: rano ovoga proljeća, kada je ujutro bio zadnji mraz a danju malo ugrijalo (pred 15-ak dana) Mali je kod susjede pronašao ŽABU! To je zbilja bila prva-prvcata, čudo kak je rano izašla! Izgledala je ko obična zelena žaba krastača, ali bila je CRNE boje!!! Ono-trbuh žut, ali gore - crna. Odmah je susjeda dojurila sa lopatom vičući da je to vrsta, pazite:

ŽABA COPRNJAČA

i da ju treba ubiti. Mali je suzama namolio da ju ne ubiju, da će ju on uzet doma (to kao meni) al onda je sused žabu otjerao lupajući šibom iza nje, i bome je brzo i visoko skakala! Mali je sat vremena plakao i ridao jer ju nismo uzeli doma, ali sam mu (možda) slagala govoreći da je ova otrovnija od zelene, da ga njegova negdje u vrtu čeka i kad se probudi što će reći kad vidi novu, i utješila sam ga sa time da ćemo kasnije tražiti punoglavce. I kak sad da mu ne organiziram te punoglavce, recite mi?!

ma da, kakva je to crna žaba???? (žabus coprnjačus)
Jel' 'vako nešto:



__________________
štraco retajska šupjaćo najružnija redikulice na modi retaju neodgojiti lajavi peškarušo bracero sa ružnin sisaman. (c) manitusha @forum.hr
Herp is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2009., 08:05   #19
Je, je, to je Coprnjača!!! O čemu se tu radi, kakva je to žaba?

Kak se volim družiti (ovdje se tomu reče: DIVANITI, sa naglaskom na drugi "I") tako sam od više ljudi čula priče kako im je najednom sve krenulo naopako, novci samo odlaze, bolest ulazi u kuću a ni doktori neznaju kaj je ljudima i životinjama, i onda nađu Coprnjaču negdje u dvorištu, ubiju ju i sve zlo nestane. Baš toj susjedi je kćer kao mala bila godinu dana u bolnici u Zagrebu, doktori ju nisu znali izliječiti niti što joj je zapravo, pa su joj domaći ljudi na kraju rekli neka potraži po dvorištu ako ima koja coprnjača i neka ju ubije. Našla ju je, ubila, i dijete se oporavilo. Zato i nisam vidjela trbuh odozdola, samo malo dok je stajala da je žut, jer sam se borila s njom u štali dok je Mali bio sa njenim sinom vani kad ju je ovaj otjerao.
Najbolja mi je priča koja kruži, sve sa imenom i adresom-svi je se dobro sjećaju, o jako zloj babi, koja je svima željela i radila samo zlo. I onda je jedna žena iz drugog sela noću izašla na trijem, i vidjela ogromnu coprnjaču na pragu kako je gleda. Šutnula ju je čizmom. Malo poslije opet ide van, žaba opet na pragu, i šutne ju stvarno daleko u mrak. E treći put kad je izašla a žaba opet na pragu, uzela je vile iz štale, nabola ju na vile i bacila na gnjoj. Točno u taj sat te noći zla baba se u svojoj kući uz vrisak savila i umrla, kažu da joj je sva utroba bila razderana. To mi je pričala ta familija, susjedi od obje žene, svatko, uz uvod: "ja inače u to ne vjerujem, ali činjenica je da..."
Ako je ova priča jako protiv pravila vi ju izbacite, ja samo objašnjavam kakav je ovdje stav prema (crnim) žabama. ...i volim priče... i volim ih prenositi, to se kaže: tračati, ne? I HTELA BIH ZNATI KAKVA JE TO ŽABA!?
Tazika is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2009., 10:19   #20
Asti

Žuti mukač ili Bombina variegata, zaštićena vrsta kao uostalom i sve vrste vodozemaca kod nas. Kazna za ubijanje, ozljeđivanje i/ili namjerno uznemiravanje 500 kn.

Priglupe neuke ljude poput tih koji su ti pričali tu priču imam želju obrazovati onako kako oni obrazuju žabe
__________________
štraco retajska šupjaćo najružnija redikulice na modi retaju neodgojiti lajavi peškarušo bracero sa ružnin sisaman. (c) manitusha @forum.hr
Herp is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:40.