Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Ostale umjetnosti

Ostale umjetnosti Slikarstvo, arhitektura, umjetnost života...
Podforumi: Kazalište, Strip, Kreativni nered

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.01.2007., 13:24   #1
kako se postavlja izložba?

bila bih jako zahvalna kada bi mi netko mogao objasniti kako se postavlja izložba...ili još bolje ako postoji neka web stranica koja se bavi tom tematikom?

hvala
__________________
Gotta keep breathing. Because tomorrow the sun will rise and who knows what the tide could bring?
zubic_vila is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2007., 15:59   #2
Vilo, a što te točno zanima? Širok je to pojam...

Kako se određuje razmak između slika na zidu...? Ili kojim redom idu pozivnica-katalog-postav izložbe...? Ili nešto treće?

Daj detalje.
:Kosjenka: is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2007., 21:12   #3
specificiraj o kakvoj se izložbi radi! što izlažeš? u kakvom prostoru - muzejskom ili galerijskom? što si ti u svemu tome?

eto nekoliko pitanjca na koja, ako daš odgovor, možda ti se može pomoći skromnim savjetom...
BargeldB is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2007., 00:37   #4
ja sam laik u ovom podrucju pa se ispricavam ako nesto krivo kazem ili sl...ja ustvari ne postavljam izlozbu, ali mi treba nacin na koji se izvodi cijeli postupak...zapravo postavljanje izlozbe u muzeju...kako se odvija cijeli proces od odabira eksonata, pozivnica pa do troskova, koliko otprilike kosta prosjecna izlozba i sl.?
__________________
Gotta keep breathing. Because tomorrow the sun will rise and who knows what the tide could bring?
zubic_vila is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2007., 00:38   #5
Quote:
BargeldB kaže:
specificiraj o kakvoj se izložbi radi! što izlažeš? u kakvom prostoru - muzejskom ili galerijskom? što si ti u svemu tome?

eto nekoliko pitanjca na koja, ako daš odgovor, možda ti se može pomoći skromnim savjetom...
dakle prostor je muzejski...ja sam valjda organizator izlozbe...
__________________
Gotta keep breathing. Because tomorrow the sun will rise and who knows what the tide could bring?
zubic_vila is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2007., 11:15   #6
Quote:
zubic_vila:
dakle prostor je muzejski...ja sam valjda organizator izlozbe...
Meni je to i dalje preapstraktno.
Jesi organizatorica ili nisi?
I, koja je tvoja motivacija za upuštanje u takvo nešto, tj po kojim kriterijima želiš birati 'eksponate'?

Želim reći, velika je razika između organizacije izložbe povodom obilježavanja dana Crvenog križa, i retrospektivne izložbe Vlade Kristla.

Razlika je i ako tebe netko (muzej, galerija) pozove da budeš kustosica neke izložbe, odnosno - ako ti nudiš nekome svoj program, i tražiš samo respektabilan prostor za postav i kontekstualizaciju tvog projekta.

Spominjala si odabir 'eksponata' - to radi kustos (stručnjak). Organizator izložbe nije (uvijek) ujedno i kustos, barem ne bi trebao biti.

Daj čim više parametara. Napisat ću ti sve što znam.
:Kosjenka: is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2007., 11:12   #7
ja bih trebala samo napisati esej na tu temu..
zapravo nemam nikakvih odrednica...mogu postavljati svasta, no orijentirala bih se na mozda neke predmete, slike, i sl. iz proslosti (iskopine, zlice, predmete iz neke vile, palace, crkve i sl.)

ovo su natuknice koje imam

napisati esej koji se sastoji od tri djela:
1. koju izložbu postavljaš i gdje te koja je važnost te izložbe
2. opisati izložbu sa katalogizacijom predmeta (npr. slika "Sunce" J. Jurića i neke kataloške brojeve...) ili ako nema gotovog kataloga - npr. na sjevernom zidu biti će 3 slike i jedna grafika i ne treba nikakva imena djela
3. cca troškovi i ponoviti važnost izložbe, benefite koje grad dobiva njenim izlaganjem, bla bla


Trebate neku izložbu smislit i važno je da sadržava:

1) uvod
2) okolnosti nalaza
3) prostor- muzej, dali se zadovoljavaju klimatski uvjeti
4) dali ćemo izložak staviti na uzvišenje? dali ćemo staviti panoe?
5) izložba s pozivnicama, plakatima, sponzori
6) tim ljudi, odgovorna osoba, autor tekstova, dizajn kataloga, autor panoa
7) kako izložak unijeti u prostor (ako je neki kip ili sl.)



bilo kakva pomoc je dobrodosla...pa makar i ideja...
hvala puno puno
__________________
Gotta keep breathing. Because tomorrow the sun will rise and who knows what the tide could bring?
zubic_vila is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2007., 13:41   #8
Pokušat ću ti dati odgovore, onako kako se meni čini... Nadam se da ce pomoci...

Quote:
napisati esej koji se sastoji od tri djela:
1. koju izložbu postavljaš i gdje te koja je važnost te izložbe
2. opisati izložbu sa katalogizacijom predmeta (npr. slika "Sunce" J. Jurića i neke kataloške brojeve...) ili ako nema gotovog kataloga ono što je jullie napisala sa vitrinama - npr. na sjevernom zidu biti će 3 slike i jedna grafika i ne treba nikakva imena djela
3. cca troškovi i ponoviti važnost izložbe, benefite koje grad dobiva njenim izlaganjem, bla bla

1.)
Kao što si i sama natuknula - mislim da bi bilo jednostavnije, kad se vec ne snalazis previse u tom podrucju, da uzmeš neku temu za izložbu iz 'davnije' povijesti umjetnosti, a ne nešto recentno. Puno je lakše obrađivati, odnosno baviti se nečime ako već imaš temelje, dakle ako se netko već bavio tim područjem, a ti samo trebaš dati novi kontekst, pogled ili okvir toj temi. Pitanje je - imaš li na raspolaganju fundus nekog muzeja, ili djela za izložbu tek trebaš prikupiti? Jednostavnije je ako radiš s djelima iz fundusa, naravno...

2) U tom slučaju su djela već inventirana, imaju i opis, i vjerojatno nekakav kataloški broj itd. Ako, primjerice, radiš izložbu u Arheološkom muzeju - tema može biti nešto poput (bubam sad bezveze) "antičkog portreta" i sl, pa iz fundusa koji je strukturiran na drugačiji način (npr. po autorima, ili mjestima nalazišta, ili periodima) možeš izdvojiti samo ona djela u kojima je prisutan portret, i time ćeš objediniti različite zbirke, i dati im neko novo čitanje. Možeš uzeti i jednu temu za djela iz više različitih muzeja.

3) Troškovi - ako si zaposlena u muzeju - vjerojatno nećeš imati troškove za svoje višemjesečno istraživanje (možda poneko putovanje u Rim, radi istraživanja spisa u arhivu ) , kao ni dodatni honorar. Možda će ti trebati vanjski suradnik (pomoćnik) - istraživač. Trebat će ti još (nagađam, jer teško je ovako reći bez konkretne situacije): (eventualno) dizajner izložbe, više tehničara za prenošenje i postav radova, netko za izradu postamenata /pregradnih zidova / vitrina, dizajner svjetla (ako npr. izlažeš antičku portretnu skulpturu), fotograf, prevoditelj teksta za katalog, dizajner tiskanog materijala (možda isti kao i za dizajn izložbe), tisak, slanje pozivnica. Ako si autorica izložbe vjerojatno ćeš pisati tekst za katalog, a vjerojatno ćeš biti i urednica istog. Razmisli o angažiranju još nekih stručnjaka za predavanja o toj temi, o stručnim vodstvima po izložbi, radionicama za vrtićku i školsku djecu.

Mislim da je to - to... moje skromno mišljenje o ovoj temi. Ja bih to tako nekako. Molim te, ipak konzultiraj literaturu.

Benefiti...pa, svaka je izložba važna. Uzmeš osnovne postavke zbog kojih si se odlučila za tu temu - i to obrazložiš sa svih aspekata: muzej ima puno portreta, ali nikad nisu bili objedinjeni na jednoj izložbi; ta izložba stavlja taj muzej na kartu relevantnih muzeja antičke portretne skulpture u Europi; edukativni program za posjetitelje; prvi sveobuhvatni katalog na tu temu...nemam pojma.
:Kosjenka: is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2007., 19:55   #9
Quote:
:Kosjenka: kaže:
Pokušat ću ti dati odgovore, onako kako se meni čini... Nadam se da ce pomoci...
lijepo izlaganje profesorice...
BargeldB is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2007., 10:44   #10
Finaciranje izložbi?

Pozdrav svima želio bih se uključiti u razgovor na ovu temu.

Ja bih želio pokrenuti privatnu izlagačku galeriju u svom gradu. Znam da ovakve galerije propadaju jer jednostavno ne mogu financijski opstati. Ja bih želio biti makar na pozitivnoj nuli, zato ako mi može netko objasniti kako se ovakve galerije financiraju?
Da li se naplaćuje umjetniku prostor za izlaganje?
Ako treba uokviriti radove da li to radi umjetnik sam ili galerist?
Ima li neka literatura, možda znaju ljudi koji su završili likovnu akademiju i sl..??

Eto za sada
zeky is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2007., 12:20   #11
Quote:
Da li se naplaćuje umjetniku prostor za izlaganje?
Ako treba uokviriti radove da li to radi umjetnik sam ili galerist?
Ima li neka literatura, možda znaju ljudi koji su završili likovnu akademiju i sl..??
ne naplaćuje se naravno, trebalo bi biti obratno, bar je tako van hrvatske! uglavnom se do izložbi dolazi putem javnih natječaja ili dogovorima sa samim umjetnicima. što se tiče okvira, opet stvar dogovora galerista i umjetnika, al mislim da bi trebale galerije to osigurati! u mom slučaju je bilo tako!
literatura neznam da li postoji, preporučujem da posjetiš neku privatnu galeriju pa se raspitaš! možda se i sretnemo na izložbi
sretno sa galerijom
__________________
___________________________A______
ajvarr is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2007., 13:04   #12
galerije

Pozdrav ''Ajvarr''

Hvala na odgovoru, kako misliš u tvom slučaju? Jesi li ti izlagao ili si imao galeriju?
zeky is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2007., 14:26   #13
izlagao, konkretno grafike(drvorez)! 2 stakla, između grafika i to je to! nisu to neki ogromni troškovi
koji grad? ak smijem pitat
__________________
___________________________A______
ajvarr is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2007., 14:58   #14
hmm

Zadar,

Hm, ja bih se volio upustiti u to, volio bih i sam snositi troškove uokviravanja djela ali nisam siguran da bih mogao to isplatiti na jednoj izložbi?
Volio bih sve financirati sam jer znam da bih tako mogao dovesti bilo kojeg umjetnika.
Ali nisam siguran da se može opstati?
zeky is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2007., 15:09   #15
Quote:
zeky:
Ja bih želio pokrenuti privatnu izlagačku galeriju u svom gradu.
...
Ja bih želio biti makar na pozitivnoj nuli, zato ako mi može netko objasniti kako se ovakve galerije financiraju?
Da li se naplaćuje umjetniku prostor za izlaganje?
Ako treba uokviriti radove da li to radi umjetnik sam ili galerist?
Zeky, postoji puno tipova galerija, a neka osnovna podjela je na komercijalne i nekomercijalne (kod nas je to prilično jasno razgraničeno). Pitanje je što tebe zanima od toga?

Opet, slijedom toga - u komercijalnoj galeriji se izlaže ono što se može prodati, a u nekomercijalnoj se samo izlaže. Ove druge se financiraju iz državnog i gradskog proračuna. Prve pak financiraju same sebe.

Ako misliš izalagati instalacije, medijsku umjetnost, ugošćavati performere itd - to spada u nekomercijalnu djelatnost. Na žalost - nitko to kod nas ne kupuje.

Pitaj što te zanima.
Imaš li možda neki primjer galerije koja ti se čini ok, i htio bi napraviti tako nešto?
:Kosjenka: is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2007., 18:46   #16
Pozdrav Kosjenka

Jasno mi je to između komercijalne i nekomercijalne. Ako idemo po toj podjeli ja bih htio otvoriti izlagačku galeriju ili nekomercijalnu. No ipak ne bih želio biti u minusu, želio bih ugošćavati razne umjetnike uglavnom slikare i fotografe. U mom gradu postoji velika praznina što se tiče toga ali također ne bih volio ovisiti o nikome.

Znam da se neke galerije u vlasništvu grada odnosno države financiraju iz proračuna te nešto sitno od prodanih karata i prodaje kataloga. Također može se dogovoriti da djelom troškove snosi i sam umjetnik. Zatim postoje i sponzori ali to bi došlo tek kasnije.

Uglavnom želim izložbeno prodajnu galeriju odnosno ako netko želi kupiti neki eksponat može ako je na prodaju naravno.
Moj plan je ako bih opstao da onda uvedem djelom i prodajnu galeriju ali primarno mi je izlaganje

U Zadru gradska uprava ima nekih prostora za koji oni uvjetuju da budu galerije ili nešto slično, može ih se dobiti jeftino, međutim nitko ih ne želi jer umjetnost ovakvog oblika nije profitabilna. Mene profit toliko ne zanima pa razmišljam da otvorim obrt, iznajmim prostor i počnem sa radom. Bitno mi je samo da pokrijem najam i dio troškova oko pozivnica plakata itd..

Eto bio sam malo dugačak, ako imaš nekih iskustava napiši, hvala još jednom na postu
zeky is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2007., 21:45   #17
sretno sa galerijom svakako! jer neće ti biti lako, al u svakom slučaju treba pokušati!
__________________
___________________________A______
ajvarr is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2007., 23:48   #18
Quote:
zeky:

...ja bih htio otvoriti izlagačku galeriju ili nekomercijalnu. No ipak ne bih želio biti u minusu, želio bih ugošćavati razne umjetnike uglavnom slikare i fotografe.
...
Također može se dogovoriti da djelom troškove snosi i sam umjetnik.

Uglavnom želim izložbeno prodajnu galeriju odnosno ako netko želi kupiti neki eksponat može ako je na prodaju naravno.

...Mene profit toliko ne zanima pa razmišljam da otvorim obrt, iznajmim prostor i počnem sa radom. Bitno mi je samo da pokrijem najam i dio troškova oko pozivnica plakata itd..
Hi. Napisat ću ti sve što znam.
Ono što je još jako bitno kod otvaranja galerije - kakvu umjetnost voliš tj želiš izlagati, i koliko o umjetnosti znaš? O ovom posljednjem uvelike ovisi koliko će galerija biti uspješna.

U Zagrebu egzistiraju i galerija Miroslav Kraljević, i galerija Mona Lisa, a toliko su konceptom, kvalitetom, sadržajem i smislom udaljene, da uopće ne spadaju u istu djelatnost. Galerija Mona Lisa je konceptom bliskija obližnjem shopping centru, nego kakvom mjestu koje ima veze s kulturom.

Svaka respektabilna izložbena galerija - dakle nekomercijalna - se financira iz donacija, uglavnom proračunskih, i osigurava umjetnicima bar neki minimum: besplatan prostor, čuvanje izložbe, tehničku pomoć oko postava, pozivnicu, poštarinu, katalog. Što se tiče okvira i onoga što spada u umjetnikov "rad" - osim ako nije dogovoreno drugačije - to najčešće snosi umjetnik. Galerije znaju imati neke tipske okvire sa staklom, pa se netko može pomoći time, netko će zakucati slike ili fotke na zid, netko će izložiti skulpture i sl...

Naravno, možeš postaviti stvar tako da umjetnik sam snosi neke troškove izložbe, ali tako nećeš dobiti niti jednog respektabilnog umjetnika u programu. I nećeš moći kreirati program galerije - bit ćeš ovisan o onima koji imaju love i na neki način te trebaju jer od nekud moraju početi, pa su spremni platiti...

Ako će ta galerija istovremeno biti i prodajna i izložbena, puno su ti manje mogućnosti kao komercijalnoj galeriji dobiti ikakva sredstva iz proračuna... Dakle, nekako ti stvari stoje...ili jedno ili drugo.

Ukoliko želiš samo izložbenu galeriju - umjesto obrta osnuj udrugu. Lakše ćeš dobiti prostor od grada (a često i povoljnije), a i kao udruga ćeš se lakše 'probiti' na gradskim natječajima, nego kao pojedinac. Imaš manje papirologije, lakše je s porezma mislim, itd.

Spomenuo si fotografije - meni se, recimo, čini da u Hrvatskoj nedostaje galerija koje izlažu samo fotografije...i tu imaš još puno slobodnog prostora za stvaranje galerije kakvu još nitko nema.
:Kosjenka: is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2007., 07:22   #19
galerija

Huh,

Hvala Kosjenka puno si mi pomogla. Sve što si nabrojala to sam si donekle i mislio da to tako ide.
Moj plan je izvorno i bio da otvorim isključivo foto galeriju. Znam da postoji foto galerija Badrov u Zg. i Galerija Lang u Samoboru u vlasništvu Želimira Koščevića.
Što se tiče znanja nisam baš potkovan sa znanjem npr. povjest umjetnosti itd ali nije da ništa i neznam. To bih rješio tako što poznam ljude koji znaju dosta koji bi mogli pisati predgovore i otvarati izložbe jer to već rade.

U svakom slučaju puno hvala i tebi i ''Ajvaru''
zeky is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2007., 09:55   #20
Quote:
zeky:
Moj plan je izvorno i bio da otvorim isključivo foto galeriju. Znam da postoji foto galerija Badrov u Zg. i Galerija Lang u Samoboru u vlasništvu Želimira Koščevića.
Što se tiče znanja nisam baš potkovan sa znanjem npr. povjest umjetnosti itd ali nije da ništa i neznam. To bih rješio tako što poznam ljude koji znaju dosta koji bi mogli pisati predgovore i otvarati izložbe jer to već rade.
Nema na čemu.

Galerija Badrov i galerija Lang se razlikuju kao dan i noć.
I nastale su iz sasvim drugačijih okolnosti. Badrov iz fotografskog obrta, a Lang zato jer je Koščević jedan od rijetkih povjesničara umjetnosti (i odličan je) koji se danas ozbiljno bavi fotografijom (fotografskom slikom), kojeg je ljubav prema fotografiji natjerala da se upusti u to.

Ne trebam niti govoriti da je i kredibilitet tih dviju galerija na hrvatskoj umjetničkoj sceni posve različit, a sam ćeš zaključiti koja galerija je više cijenjena.

I još nešto: ako ćeš ići stopama galerije Lang, odnosno neprofitne galerije, ja bih ti svakako preporučila da osnuješ Savjet galerije (koji se sastoji od nekoliko renomiranih stručnjaka - povijesničara umjetnosti i umjetnika) koji će odlučivati o programu galerije, a galerija će se moći svrstati na popis galerija koje se boduju za članstvo i status u Hrvatskoj zajednici samostalnih umjetnika. To ti jako puno znači za galeriju, a umjetnicima koji su u ZSUH-u je u interesu izlagati u takvim prostorima. Time ćeš i pokazati ozbiljnost galerije, a ljudi koji sjede u Savjetu će ti pomoći da dovedeš čim zanimljivije umjetnike koje inače sam ne bi možda mogao dovesti u program.

(Btw, nekomercijalna galerija ne znači da nikad ništa ne smiješ prodati, samo to ne može biti tvoja primarna djelatnost, već to radiš iza u skladištu. PS: Ovo se ne odnosi na spomenute galerije Badrov i Lang! To je, onako, moja izmišljotina. )
:Kosjenka: is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:08.