Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.01.2010., 20:32   #2221
hvala puno na odgovoru
veriga is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2010., 01:07   #2222
Quote:
suprnova06 kaže: Pogledaj post

Odakle dolazi prezime Saić u Podravinu? Thank you very much!
U knjigama koje su mi dostupne nema podataka odakle su došli Saići, ali sam nešto ipak našao. Oni su dobrim dijelom porijeklom s područja Zaprešića, i Hrvati su. Danas ih u Hrvatskoj živi oko 80, i to najviše u Zaprešiću 30, Pitomači 15, Zagrebu 10, Velikoj Gorici i Kloštru Podravskom po 4.

Prezime je nastalo od nadimka Sajo ili od prezimena Sahijić. Sajo je ime od milja za ime Samogoj, Samuel, Sandro, Sabin, Salamon, Sandalj, Isaija, Said, Sahib, a može i neko drugo. - U Rječniku HAZU/JAZU stoji da je prezime Saić možda nastalo sažimanjem od prezimena Sahijić, a to od turcizma sahija (= glasnik, donositelj pisma ili druge poruke). Usporedi ove podatke sa svojom porodičnom tradicijom, i možda ćeš naći putokaz za traženje porijekla u arhivima. - Slična su hrvatska prezimena Sajko, Sajković i sl.

Zadnje uređivanje Shain : 25.01.2010. at 02:10.
Shain is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2010., 16:51   #2223
Jel može nešto o prezimenu Sunara?? Hvala
chick look is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2010., 11:41   #2224
znate li nešto više o prezimenu Dvorski?
__________________
Svakoga dana u svakom pogledu sve više napredujem :)
bella_1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2010., 08:24   #2225
Zanima me porijeklo prezimena Crnojevic kod Hrvata.

Da to nisu potomci onih Niksicana sto "govore jedino s vrhovima od andžara"?
Dilberth is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2010., 09:03   #2226
@ chick look

U vrhu ove stranice imaš "Search this Thread" (ili ev. "Pretraži ovaj podforum"). Ako tamo klikneš, i utipkaš prezime Sunara, dobit ćeš ovo, i još dosta toga:

Quote:
Sunare su iz okolice Drniša, i Hrvati su. Po popisu iz 2001. u Hrvatskoj ih je bilo oko 400, najviše u Splitu oko 170, Unešiću, Šibeniku i Zagrebu po 25, Kaštel Sućurcu 20.

U Rječniku JAZU/HAZU stoji da je prezime Sunarić zapisano u Mahićnom 1563. godine. Sunara je vjerojatno nastalo skraćivanjem toga prezimena (kao što je Šeneta postalo od Šenetić, Čaleta od Čaletović, Kužina od Kužinović i sl.). Nije objašnjeno značenje i porijeklo toga prezimena, a pretpostavljam da je u vezi sa starim, već zaboravljenim hrvatskim muškim imenima Sunajko ili Sunaj.

Zadnje uređivanje Shain : 27.01.2010. at 09:30.
Shain is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2010., 16:23   #2227
@ Shain
A ja malo smotana!
Zahvaljujem!
chick look is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2010., 22:26   #2228
Daj mi molim te nešto o prezimenu Gulić.
N-403 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2010., 06:19   #2229
Shain ima li u tom Prezimeniku što o Vukelićima.Porijeklom su iz Like iz D. Kosinja.Hvala.
fiat lux is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2010., 07:48   #2230
Quote:
fiat lux kaže: Pogledaj post
Shain ima li u tom Prezimeniku što o Vukelićima.Porijeklom su iz Like iz D. Kosinja.Hvala.
https://www.forum.hr/showthread.php?t=93460&page=40

Quote:
Shain kaže:
Prezime Vukelić nastalo je od starog hrvatskog imena Vukela (ili Vukelja), a to od imenice "vuk". To je tzv. "zaštitno ime", koje se u staro se doba davalo djetetu u nadi i vjeri da će "vučje ime" uplašiti bolest i druge nesreće u njegovu životu, kao ostatak totemizma i poganstva (slična su imena i prezimena Gujić, Jelenić, Srnec, Lisak, Kunac, Čagalj, Zec, Maček, Gavran, Kraguj, Obad i dr.).

Prezime je zapisano u 17. st. u Podgori kod Makarske, a vjerojatno je starije. Možda je porijeklom iz Bosne jer u njoj ima čitav niz sela i zaselaka s imenom Vukelići. I u Hrvatskoj ima mnogo mjesta s tim nazivom: kod Crikvenice, Ogulina, Perušića, Senja, Dvora, Slunja i Delnica.

Po popisu od 2001. u Hrvatskoj živi oko 3200 Vukelića, i to u Zagrebu oko 550, Rijeci 350, Senju 160, Karlovcu 70, Gospiću 60 i dr.
Kloki is online now  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2010., 07:51   #2231
Quote:
N-403 kaže: Pogledaj post
Daj mi molim te nešto o prezimenu Gulić.
http://www.facebook.com/group.php?v=...gid=5324315908

Quote:
Hrvatski nacionalni rodoslovni centar izdao je Enciklopediju hrvatskih prezimena, u kojoj za Guliće u Hrvatskoj kažu ovo;
Gulići su u najvećem broju Hrvati, dobrim dijelom iz okolice Oroslavlja, a prema nekim izvorima iz Slovenije. Ponekad su i Srbi. Razmjerno najviše Gulića u oproteklih sto godina rođeno je u Galjevu p...okraj Sinja, gdje se svaki deveti stanovnika prezivao Gullić. U Hrvatskoj danas živi oko 640 Gulića u preko 190 domaćinstava, a podjednako ih je bilo i sredinom prošlog stoljeća, uz manji porast. Gulići su prisutni u većini hrvatskih županija, u ukupno 53 općine i 67 naselja, najviše u Glavicama kraj Sinja (70), Donjoj Bistri kraj Zaprešića (60), Zagrebu (50), Rijeci (50) i u Obrovcu Sinjskom (45).
Eto
Ima i srpska verzija...
Kloki is online now  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2010., 11:54   #2232
Quote:
jokii kaže: Pogledaj post
Hvala ali koliko znam moji su Bureci došli davno negdje iz Češke ili Slovačke.
Ako je tako, tvoje je prezime vjerojatno oblik češkoga prezimena Bourek. Inače, hrvatski su Bureci najvećim dijelom s područja Krapine. Kod nas ih danas živi oko 250: u Zagrebu oko 60, Osijeku 25, Varaždinu 20, Viškovu i Bjelovaru po 15.

U rječniku JAZU/HAZU piše da je to vjerojatno kajkavsko prezime. Štokavski bi glasilo Burak. - To je moglo nastati od nadimka Buro, koji ima više značenje:
1. nizak a trbušat čovjek; 2. srdit čovjek; 3. ime od milja (nastalo od muških imena Bura, Burilo, Burać, Buraš i sl.). - Slična su i hrvatska prezimena Burec, Bureš, Burko, Burkuš, Burković, Buričić, Buratović i dr.
Shain is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2010., 13:04   #2233
Hvala
N-403 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2010., 13:45   #2234
poštovanje!
zanima me prezime GRMOJA kako čujem potječe iz hercegovine ali ipak netko opet kaže da je iz okolice knina pa ako ima tko informaciju kakvu volio bi da javi ode ili na pp
vozač_mtk is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2010., 14:48   #2235
Quote:
vozač_mtk kaže: Pogledaj post
poštovanje!
zanima me prezime GRMOJA kako čujem potječe iz hercegovine ali ipak netko opet kaže da je iz okolice knina pa ako ima tko informaciju kakvu volio bi da javi ode ili na pp
Grmoja najviše ima u Metkoviću a prezime je izgleda etničkog karaktera...

Na linku (str. 25) stoji da su Grmoje doselili iz Crvenoga Grma u Pojezerju (danas na samoj granici RH i BiH).

http://www.metkovic.hr/vjesnik/023-04-12-09.pdf
Kloki is online now  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2010., 15:23   #2236
hvala
vozač_mtk is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2010., 15:27   #2237
Cura mi se preziva Mitrovic, sta je sa njom? olitiga OKLEN je BOGATI? zato sta smo ja i ona bas bili nesto surfali i nasli da je bugarskog porijekla?
GregogSamsa is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2010., 15:44   #2238
Quote:
GregogSamsa kaže: Pogledaj post
Cura mi se preziva Mitrovic, sta je sa njom? olitiga OKLEN je BOGATI? zato sta smo ja i ona bas bili nesto surfali i nasli da je bugarskog porijekla?
Ajde brate cili svit zna da Bugarima prezimena završavaju na -OV a samo srpska na -OVIĆ...

Ako ti je cura iz Raštana ili tu negdi blizu unda moreš bit siguran da je naša...
Kloki is online now  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2010., 17:03   #2239
Quote:
Kloki kaže: Pogledaj post
Ajde brate cili svit zna da Bugarima prezimena završavaju na -OV a samo srpska na -OVIĆ...

Ako ti je cura iz Raštana ili tu negdi blizu unda moreš bit siguran da je naša...

Ma neman pojma odakle je.a i zar nije mitrovic staro splitsko prezime? ima mitrovica svuda po bivsoj jugi nije bitno JEL NASA ili NJIHOVA . mene zanima porijeklo. Na netu nadjoh to da je nastalo od grcke rijeci Mitros ili mitra (zezlo ili tako nekakvo sranje)i onda preslo u bugarsku i rasirilo se po balkanu . Cak ima i izvorno crnogorsko prezime mitrovic.mene zanima jer mi stari sere da se vidjam sa srpkinjom a to mi ide na kurac. zato, ako imas podatke o porijeklu iz te neke enciklopedije, volija bi da mi ih docaras.
GregogSamsa is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2010., 13:23   #2240
Quote:
GregogSamsa kaže: Pogledaj post
Ma neman pojma odakle je.a i zar nije mitrovic staro splitsko prezime? ima mitrovica svuda po bivsoj jugi nije bitno JEL NASA ili NJIHOVA . mene zanima porijeklo. Na netu nadjoh to da je nastalo od grcke rijeci Mitros ili mitra (zezlo ili tako nekakvo sranje)i onda preslo u bugarsku i rasirilo se po balkanu . Cak ima i izvorno crnogorsko prezime mitrovic.mene zanima jer mi stari sere da se vidjam sa srpkinjom a to mi ide na kurac. zato, ako imas podatke o porijeklu iz te neke enciklopedije, volija bi da mi ih docaras.
Nije iz enciklopedije ali mislim da su informacije točne...

Prvonositelj ga je dobio po ocu Mitru...Mitar je skraćenica od Dmitar (grč. Demetrios, lat. Demetrius)...znači "Demetrin odanik"...Demetra je u grčkoj mitologiji boginja ratarstva, plodnosti, žita...ime se raširilo po Balkanu zahvaljujući kršćanstvu...najpoznatiji Dmitar među Hrvatima je kralj Dmitar Zvonimir...

Mitrovića ima svugdje po Hrvatskoj i ima ih Hrvata i Srba...naravno nisu svi srodni...za dublju analizu porijekla potrebni su neki konkretniji podaci...
Kloki is online now  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:16.