Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.11.2008., 23:05   #941
Quote:
Gluskab kaže: Pogledaj post
Harambašić, [kao i varijanta Arambašić] dolazi od riječi Harambaša,a to je naziv za vođu čete hajduka (Tur. haram-grijeh,prijestup i baša-glava,dakle glavar prijestupnika u doslovnom prijevodu). Prezime je moglo nastati u svim krajevima pod Turskom vlasti,gdje god je bilo hajduka i njihovih harambaša. A za detaljnije podatke o svakoj pojedinoj obiteljskoj liniji s tim prezimenom treba im proučiti geneologijske podatke tj crkvene knjige i slično, jer je sasvim izvjesno da nisu svi istog porijekla.
- Ispade ja Turcin...hehe ... Hvala...
MurgaDrot is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2008., 01:47   #942
Quote:
MurgaDrot kaže: Pogledaj post
- Ispade ja Turcin...hehe ... Hvala...
Ne ispade Turčin nego hajduk. Normalno da su Turci dali harambašama naziv jer su imali s njima problema,dok recimo,Japanci,Meksikanci i sl nisu pa zato termin dolazi iz Turskog,a ne Japanskog A ne mislim baš da bi neki hajdučki harambaša mogao biti Turčin,konkretno,predak Arabašića u Perkoviću kraj Šibenika bio je harabaša Stipan s Livanjskog polja,krajem 17. stoljeća. Teško bi njemu neko mogao biti iz Ankare.
Gluskab is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2008., 03:26   #943
Quote:
Gluskab kaže: Pogledaj post
Ne ispade Turčin nego hajduk. Normalno da su Turci dali harambašama naziv jer su imali s njima problema,dok recimo,Japanci,Meksikanci i sl nisu pa zato termin dolazi iz Turskog,a ne Japanskog A ne mislim baš da bi neki hajdučki harambaša mogao biti Turčin,konkretno,predak Arabašića u Perkoviću kraj Šibenika bio je harabaša Stipan s Livanjskog polja,krajem 17. stoljeća. Teško bi njemu neko mogao biti iz Ankare.
- Aha ma nisam te dobro onda skuzio iz onog prvog odgovora... , pravo sam se zabrinuo da mi omer pasa latas nije nesto u rodu...
MurgaDrot is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2008., 03:47   #944
Quote:
MurgaDrot kaže: Pogledaj post
- Aha ma nisam te dobro onda skuzio iz onog prvog odgovora... , pravo sam se zabrinuo da mi omer pasa latas nije nesto u rodu...
Ma kakvi... Omer paša Latas je samo zamaskiran u Turčina i pašu,jer je kažu pronevjerio neke pare,pa prebjegao preko granice zato jer je tada važilo da Bosna ne izručuje svoje građane
Gluskab is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2008., 03:52   #945
Quote:
MurgaDrot kaže: Pogledaj post
- Aha ma nisam te dobro onda skuzio iz onog prvog odgovora... , pravo sam se zabrinuo da mi omer pasa latas nije nesto u rodu...
Latasa bi mogli nazvati Harampaša
Gluskab is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2008., 03:55   #946
Quote:
MurgaDrot kaže: Pogledaj post
- Aha ma nisam te dobro onda skuzio iz onog prvog odgovora... , pravo sam se zabrinuo da mi omer pasa latas nije nesto u rodu...
Latas je haram paša
Gluskab is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2008., 05:45   #947
Quote:
Gluskab kaže: Pogledaj post
Ma kakvi... Omer paša Latas je samo zamaskiran u Turčina i pašu,jer je kažu pronevjerio neke pare,pa prebjegao preko granice zato jer je tada važilo da Bosna ne izručuje svoje građane
- Prije bi rekao da mu je dr. Ognjen Simic nesto u rodu, nego ja...
MurgaDrot is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2008., 07:30   #948
Quote:
No Nick kaže: Pogledaj post
Horvat-što se zna o tome? Zanima me hrvatsko prezime ili madžarsko, vidim madžari ga po vojvodini imaju? (6.860.000 na google )
Horváth - 9.080.000

Hrvatsko, mađarsko, svejedno je. Imaju ga i Mađari, Hrvati, Slovenci, Slovaci, Cigani itd.
Horváth znači Hrvat ili osoba iz Hrvatske/Balkana/juga. Nisu svi (bivši) Hrvati jer npr. među mađarskim Ciganima Horváth je jedno od najčešćih prezimena. Ovi Cigani su balkanskog porijekla.
Magor is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2008., 16:21   #949
Quote:
MurgaDrot kaže: Pogledaj post
- Prije bi rekao da mu je dr. Ognjen Simic nesto u rodu, nego ja...
Možda je dotični sad privatni liječnik nekom Latasovom potomku
Gluskab is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2008., 23:32   #950
Jovanovića ima najvise u srbiji a ima ih dosta i u cg a nesto manje u hrvatskoj, ima li ih mozde negdi drugdi?
markosplit is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2008., 23:35   #951
Cuo san negdje da su ujevici prije bili vujevici pa kada su dosli u hrvatsku onda su im skinuli v i ostalo ujevic. Zna li netko mozda o tome?
markosplit is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2008., 01:40   #952
Quote:
markosplit kaže: Pogledaj post
Jovanovića ima najvise u srbiji a ima ih dosta i u cg a nesto manje u hrvatskoj, ima li ih mozde negdi drugdi?
Ima u BiH poneki,to mi je nekako logično.
Gluskab is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2008., 10:30   #953
mene zanima porijeklo prezimena SIKIC ???
braziljanka is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2008., 18:40   #954
Quote:
K_e_N_s_A_i_1 kaže: Pogledaj post
Pozdrav!
Moze li mi netko reci nesto o prezimenu Manfred, znam jedino da su Njemci.
Zahvaljujem.
mislim da je prezime nastalo od osobnog imena Manfred, što bi značilo slobodan čovjek.
dada7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2008., 20:36   #955
Quote:
MRSHO kaže: Pogledaj post
Imaju ovdje u Sloveniji gdje ja živim 2-3 obitelji sa tim prezimenom.

Može neko pojašnjenje za prezime Mršić. Djed mi je pričao da su preci doselili negdje iz okolice Imotskog u naš Komušanski kraj u BiH i tamo se naše selo zove Mršići (iako ima i drugih prezimena u njemu) Ima već na starim kartama A-U naselje Mršići.
Mene također zanimaju Mršići, ali ne samo bih, nego i oni hrvatski (podrijetlom iz BiH). Ako netko nešto zna o Mršićima ili barem literaturu gdje se može nešto naći, neka ostavi post. ThanX!

Btw, prezime Mršić izvedeno je od imenica mršavac, mršavko, mršo. U matičnim knjiama spominje se u oblicima Marxich, Mrsich, Marssich, Marshich i slično.
__________________
Čovjek ne može poludjeti kad vidi đavla, zato što prije nego što ga prizove, on mora već biti lud.
zuni9 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2008., 03:59   #956
prezime Togonal?
Adam Bus is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2008., 04:07   #957
Prezimena Štrk i Štrok, da li netko zna nešto o njima? Gotovo nemoguće je pronaći bilo što u meni dostupnoj literaturi.
dobbyn is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2008., 10:32   #958
Quote:
dobbyn kaže: Pogledaj post
Prezimena Štrk i Štrok, da li netko zna nešto o njima? Gotovo nemoguće je pronaći bilo što u meni dostupnoj literaturi.
Znam da postoji prezime Štrkalj u okolici Zadra (Rupalj, Suhovare). U Ravnim Kotarima je štrkalj isto naziv za jednu vrstu divlje trave (po kojoj su i ovi vjerojatno dobili prezime.)

Zadnje uređivanje Kloki : 23.11.2008. at 10:38.
Kloki is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2008., 11:09   #959
Quote:
zuni9 kaže: Pogledaj post
Mene također zanimaju Mršići, ali ne samo bih, nego i oni hrvatski (podrijetlom iz BiH). Ako netko nešto zna o Mršićima ili barem literaturu gdje se može nešto naći, neka ostavi post. ThanX!

Btw, prezime Mršić izvedeno je od imenica mršavac, mršavko, mršo. U matičnim knjiama spominje se u oblicima Marxich, Mrsich, Marssich, Marshich i slično.
Svi Mršići koje ja znam su Podgorci.
Proguglaj si malo povijesti Jablanca, mislim da se tamo Mršići spominju..

A možda ti i ovo bude od koristi.
__________________
Krepat ma ne molat

Zadnje uređivanje Mr.No. : 23.11.2008. at 11:14.
Mr.No. is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2008., 18:02   #960
Quote:
Mr.No. kaže: Pogledaj post
Svi Mršići koje ja znam su Podgorci.
Proguglaj si malo povijesti Jablanca, mislim da se tamo Mršići spominju..

A možda ti i ovo bude od koristi.
ThanX. Btw, Mršića ima manje-više svugdje.
Tekst Petra Žulja sam već isprintao, no svejedno zahvaljujem na trudu.

Zna li još tko što o Mršićima?
__________________
Čovjek ne može poludjeti kad vidi đavla, zato što prije nego što ga prizove, on mora već biti lud.
zuni9 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:47.