Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Film

Film Art, cult and all that trash

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.09.2007., 04:41   #1
Engleski filmovi

Pogledao sam mnogo filmova iz raznih zemalja, snimljenih u ovom desetljeću, ali mogu reći da su mi tri britanska filma; "Football factory" (2004) Nicka Lovea, "The descent" (2005) Neila Marshalla i "This is England" (2006) Shanea Meadowsa, pri samom vrhu liste najboljih filmova 2000-ih. Ne sjećam se kad me je zadnji put neki film tako snažno tresnuo od zemlju kao ova tri.

Donedavno, ne da sam imao podcjenjivački stav prema britanskoj kinematografiji, već nisam znao ni da postoji (prokleti Jenkiji, kolonizirali su našu svijest). I onda se niotkud pojave ova tri briljantna redatelja i za vrlo mali budžet snime ovakva remek djela (a naši snimaju filmove o Dori Pejaković, Slavi Raškaj i golom otoku).

Bilo bi mi glupo da prepričavam filmove, jer bih mogao danima pričati o njima.
Pa, eto, slobodno i vi podijelite svoja iskustva s britanskim filmovima.
cool hand luke is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2007., 08:18   #2
britanci vladaju dvama žanrovima: dokumentarnim i komedijom. dok je komediju na film ipak prvi ubacio Mack Sennett u SAD-u, korijeni dokumentarnog vuku u najmanju ruku paralelno u VB, kao i u neke druge zemljama (Rusija, Njemačka). VB je imala izvrsne teoretičare dokumentaraca, kao što je John Grierson. on je dokumentarac prenio i na američki kontinent. što se komedije tiče, VB je ipak imala najjače kazalište, pa je bilo normlano da su se razvile produkcijske kuće i studiji koji su proizvodili samo komedije (Ealing). slično kao Sennett (Keystone) u SAD, ali to je još bilo doba nijemog filma, rijetko da se što snimalo osim komedija i melodramica. ipak su britanske komedije, kada su u punom sjaju, definitivno najvrednije od žanra u svijetu. znači, englezi kažu da su ta dva žanra "njihova". što se ostatka tiče, pogoci i promašaji su u nekom prosječnom omjeru. ništa posebno.

ja osobno obožavam Britance, pa mi taj hladni i cinični temperament paše i na filmu. 1930te su dale neke moćne ekranizacije književnih predložaka (Anthony Asquith). sviđa mi se doba romantičnog realizma 1940tih i 1950tih kada su vladali Michael Powell, Carol Reed i David Lean. vrhunac studija Ealing i njihovih komedija bio je od recimo od 1947. ("Hue and Cry" kao prva Ealing komedija), pa do 1955. sa "The Ladykillersima" koji su zatvorili to zlatno razdoblje. nekakav britanski novi val u obliku soc-realizma vladao je par godina s kraja 1950tih na 1960te. tu su nastali neki od najboljih filmova uopće, a odgojili su generaciju redatelja kao što su Ken Loach i Mike Leigh.

budem kasnije navela neke britanske filmove koji su must-see.
Ljelja is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2007., 09:00   #3
Split Second (1992.)
Dog Soldiers (2002.)
__________________
I am he the bornless one, the fallen angel watching you...
evil bastard is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2007., 13:39   #4
This is England mi je bio jedan od najboljih filmova u zadnje vrijeme,stvarno se isplati pogledati
__________________
Fuck damnation, man! Fuck redemption! We are God's unwanted children?So be it!
lastefem
mizantrop is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2007., 14:56   #5
Quote:
evil bastard kaže: Pogledaj post
Split Second (1992.)
Dog Soldiers (2002.)
"Split second" sam pred nekih dvanaestak godina dao presnimiti u video-klubu, pogledao ga dvaput i stavio na dno gdje je 12 godina skupljao prašinu. Onda sam u knjizi "Povratak žutog titla" pročitao veliki prilog o njemu i svega se sjetio. Ne mogu vjerovati da sam zaboravio na takvo remek-djelo. Naravno da sam ga odmah nabavio u digitalnom obliku, jer mi je šugava VHS-snimka bila jedva gledljiva.

A "Dog soldiers" je dobar za provjeru znanja iz horor filmova jer je sastavljen od samih referenci (nešto kao "Pulp fiction").
cool hand luke is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2007., 17:59   #6
A kaj je to tak dobro u "This is England"?film je totalno loš,još prvi dio mogu progutat,al kad počnu nazi spike i moralni stav i kao osuda toga onda postane pušiona.niti jedan film koji opisuje određenu subkulturu koja je društveno neprihvatljiva i na kraju ima moralnu pouku-"to je loše"- ne valja jerbo sami sudionici te subkulture nemaju izražen isti moralni stav kao mainstream.recimo "Trainspotting" je dobar jer narkomane opisuje kao normalne likove i kroz zajebanciju,ali svi filmovi o recimo skinsima ili huliganima su kurac jer ih zapravo redatelji popljuju i iznose vlastito (negativno) mišljenje o njima.no da ne odemo duboko u sociologiju...

jel mi može netko preporučit nekaj u stilu "Snatcha" i Lock,stock...
Pljačkam Invalide is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2007., 19:01   #7
Jedan od ponajboljih britanskih filmova kriminalističkog žanra The Long Good Friday, Johna Mackenzieja iz 1982. sa Bobom Hoskinsom i Helen Mirren. Film odiše atmosferom tipičnom za britansku kinematografiju 70-tih i 80-tih.

Inače britansku kinematografiju iznimno cijenim zbog svoje realističnosti i rafiniranosti.
WRITER1989 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2007., 20:22   #8
Quote:
Pljačkam Invalide kaže: Pogledaj post
ali svi filmovi o recimo skinsima ili huliganima su kurac jer ih zapravo redatelji popljuju i iznose vlastito (negativno) mišljenje o njima.no da ne odemo duboko u sociologiju...
Njih i treba pljuvati na svakome koraku i nemilice.Shitovi ljudski!

Britanci zaista imaju filmova koji su superiorni sestrinskoj američkoj kinematografiji.Od starih autora istakla bih naravno Leana (ima li i jedan njegov film koji nije remek-djelo,a rijetko ga se danas ko sjeti) i Anthony Asquitha (Pigmalion,Žena u pitanju itd.).
dalal is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2007., 21:05   #9
meni se baš i nesviđa britanska kinematografija. kao što ljelja kaže "pogoci i promašaji su u nekom prosječnom omjeru", a o onim vremenima prije rata (WW2) nemam pojma pa ću joj vjerovat na riječ

što je do mene došlo od britanaca su uglavnom romantične komedije uvjek sa istim zapletom i obaveznim hepi endom. dobar mi je Guy Ritchie s Lock, Stock and Two Smoking Barrels (1998) i Snatch (2000). a njegovi ostali su mi blago rečeno sranje. dobar je i The Football Factory (2004). neznam dali je primjereno ali bih tu dodao i A Clockwork Orange (1971). jest da je redatelj amerikanac ali ga je snimio u UK, a i tematski je vezan
__________________
: An argument is a connected series of statements intended to establish a proposition.
: No it isn't.
kronično naspavan is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2007., 23:50   #10
kakav happy end?

evo par filmova koji su ili bez happy enda ili su (da, i to je moguće) snimljeni prije 1990. ili oboje u kombinaciji. a za horrorljupce, studio Hammer ne bi smio biti nepoznanica. moja skraćena lista ide otprilike ovako:

Kind Hearts and Coronets (vrlo, vrlo crna komedija)

If... (snažna, snažna drama)

The Lavender Hill Mob (ako ste mislili da ste vidjeli najorginalniju pljačku stoljeća...niste, niste! tipična Ealing komedija)

Withnail and I (već sam pričala o ovome...)

Alfie (my name is Michale Payne! tko je uopće Jude Law?)

The Italian Job (the self preservation society)

The Madness of King George (sad sam prekršila obećanje da neću mlađe od 1990. ali ovo je obrok samo za najsebičnije filmske gurmane)

The Life and Death of Colonel Blimp (ima na forumu negdje thread "najbolji film svih vremena"... moj kandidat!)

I'm All Right Jack (skupina najjačih britanskih komičara na jednom mjestu oko jedne vrlo britanske teme s dvojicom vrlo britanskih redatelja)

This Sporting Life (moja najdraža kitchen-sink drama tzv. soc-realizma. depresivno-depresivnije)

The Ipcress File (mislili ste da je James Bond zakon? Harry Palmer je brži, bolji i jači. on je James Bond radničke klase! vrhunski špijunski triler iz Harry Palmer trilogije)

Sunday, Bloody Sunday (menage a trois na britanski način)

A Hard Day's Night (beatlemanija u punom zamahu)

Darling (šmajserkurs o tome što su značile swinging sixties. čitaj tagline: A powerful and bold motion picture...made by adults...with adults...for adults! )

Oh, Mr. Porter (vjerojatno jedna od najboljih komedija svih vremena)

...
it SHOULD be continued...
Ljelja is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2007., 00:26   #11
Quote:
Ljelja kaže: Pogledaj post
kakav happy end?


pravo si nadahnuće. želim biti ti kad narastem

Quote:
Ljelja kaže: Pogledaj post
...
it SHOULD be continued...
yes it realy should.

nedaj se smetati, samo ti udri
__________________
: An argument is a connected series of statements intended to establish a proposition.
: No it isn't.
kronično naspavan is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2007., 01:01   #12
Quote:
kronično naspavan kaže: Pogledaj post
pravo si nadahnuće. želim biti ti kad narastem
haha! kako znaš da me već nisi prerastao?!
Ljelja is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2007., 01:36   #13
Quote:
Pljačkam Invalide kaže: Pogledaj post
A kaj je to tak dobro u "This is England"?film je totalno loš,još prvi dio mogu progutat,al kad počnu nazi spike i moralni stav i kao osuda toga onda postane pušiona.niti jedan film koji opisuje određenu subkulturu koja je društveno neprihvatljiva i na kraju ima moralnu pouku-"to je loše"- ne valja jerbo sami sudionici te subkulture nemaju izražen isti moralni stav kao mainstream.recimo "Trainspotting" je dobar jer narkomane opisuje kao normalne likove i kroz zajebanciju,ali svi filmovi o recimo skinsima ili huliganima su kurac jer ih zapravo redatelji popljuju i iznose vlastito (negativno) mišljenje o njima.no da ne odemo duboko u sociologiju...

jel mi može netko preporučit nekaj u stilu "Snatcha" i Lock,stock...
Ako si pažljivo pratio "This is England", mogao si primijetiti da film ustvari slavi izvorne skinheadse, znači do trenutka kad se umiješao "National Front" i kad je počelo koketiranje s nacizmom, te naglašava ironiju da, iako su skinheadsi u početku slušali crnačku muziku (posebno reggae i ska), pa čak i regrutirali crnce i druge obojene u svoje redove, velik dio ih je kasnije odbacio ta izvorna načela i postao čista suprotnost.

S druge strane, Geoffrey Wright, redatelj "Romper Stompera" (1992) niti slavi niti pljuje skinheadse, već zauzima neutralan stav i bez moraliziranja prikazuje život jedne takve skupine (tučnjave, tulumarenja, bježanje od policije).

I, na kraju, "American history X" (1998) je bio na dobrom putu da ih osudi, ali to je učinio na prilično neuvjerljiv način, jer mi je malo teško povjerovati da je Edwardu Nortonu bilo dovoljno da upozna jednog simpatičnog crnca, a njegovu mlađem bratu Edwardu Furlongu da mu ovaj to ispriča, pa da obojica shvate kako su bili zli i puni mržnje.

Dakle, skinheadsi (bar ovi današnji) nisu obična subkultura i ne možeš ih baš uzdizati kroz filmove (kao npr. punkere ili grungere).
I, ne bih se baš složio da je primjereno uspoređivati skinheadse i narkomane, jer, jedno je, kroz film naglašavati užitak u konzumiranju droge, kao oblika bijega od konvencija i banalnosti života (kao što čini "Trainspotting"), a drugo bi bilo , kroz film pozivati na linč crnčuga, čifuta ili Pakija.

Zaključak: (nazi) skinheadsi su za svaku osudu i filmovi o njima su poučni.
cool hand luke is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2007., 02:13   #14
Quote:
Ljelja kaže: Pogledaj post
haha! kako znaš da me već nisi prerastao?!
nemam još taj vokabular
__________________
: An argument is a connected series of statements intended to establish a proposition.
: No it isn't.
kronično naspavan is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2007., 10:52   #15
korisna informacija za one koji upražnjavaju internet kupovinu. naime, britanski amazon ima "A Summer of British Film" akciju s više nego povoljnim cijenama nekih od klasika njihove kinematografije. više ovdje.
Ljelja is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2007., 13:24   #16
Quote:
Ljelja kaže: Pogledaj post
A Hard Day's Night (beatlemanija u punom zamahu)
ajme Ljeljo
ivtau is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2007., 17:42   #17
Mean Machine
Snatch
Angerwrath is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2007., 19:09   #18
Quote:
ivtau22 kaže: Pogledaj post
ajme Ljeljo
nemoj dopustiti da ti neke koncepcije (da ne kažem - predrasude, iako je to ovdje prejaka riječ. svatko ima pravo da mu se Bitlsi ne sviđaju ) unaprijed stvore odbojnost prema filmu. mene je to puno puta zeznulo, pa mi je žao što neke stvari nisam ranije vidjela. sad letim grlom u jagode, samo da si razbijem iluzije - pa puklo na dobro ili na loše!

film je u svoje doba bio tehnički moderan, a može se reći i da je udario temelje pop-kulturi. ako ti se čak niti ne svidi, svejedno ostaje neprikosnoveni dokument vremena u kome je nastao.
Ljelja is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2007., 22:58   #19
Quote:
Ljelja kaže: Pogledaj post
nemoj dopustiti da ti neke koncepcije (da ne kažem - predrasude, iako je to ovdje prejaka riječ. svatko ima pravo da mu se Bitlsi ne sviđaju ) unaprijed stvore odbojnost prema filmu.
kako napreduje Chungking Express?
ivtau is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2007., 23:23   #20
Quote:
ivtau22 kaže: Pogledaj post
kako napreduje Chungking Express?
možda se i tu varam (predrasude), ha? imaš 1:1!

nemam taj film. obećajem da ću ga pogledati ako mi dođe pod prste.
Ljelja is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:53.