Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Vrt

Vrt Sobne i vrtne biljke, kantice i lopatice, vaši zeleni ljubimci.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 28.02.2007., 22:52   #41
Quote:
Phorodon kaže: Pogledaj post
Ne, totalno krivo!
Sprečava se pucanje kore drveta od jeseni do proljeća! Pa ko vam je to rekao?
Pa ne bijelite pup već deblo i deblje grane.
Phorodon, kikca je u pravu....većina ljudi kreči voćke, tako, jer nemaju pametnog posla i da na njih ne idu kukci..voćke se premazuju bijelom bojom da bi odbile sunčeve zrake, koje zagrijavaju tamnu koru, u tamnoj kori je sok, koji kad se kora zagrije ( kužiš? ) krene u pupove pa oni počinju bubriti.zapravo niti ne potjeraju, jer ako su noći jako hladne, sočni pupovi smrznu ( fizika ) tu sad dolazi tvoja teorija koja također nije kriva, pucanje kore ( fizika) jer to također ne želimo, no s obzirom da je za pcanje kore potrebna jaaaako niska noćna temperatura, glavni razlog farabanja je ono kaj kaže kikca, za što su dovoljne i " malo " niske temperature..a to zašto ljudi farbaju voćke bolje da se niti en zapitamo jer ljudi često farbaju voćke jer im ostane farbe pa im je žao da se baci.istina živa.
viridarium is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2007., 12:49   #42
Zar se sa farbanjem ne pobiju nametnici koji su prezimili u kori?Samo pitam.
Kako je sa sjetvom u Primorju?
Ghostdog is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2007., 15:01   #43
Quote:
viridarium kaže: Pogledaj post
Phorodon, kikca je u pravu....većina ljudi kreči voćke, tako, jer nemaju pametnog posla i da na njih ne idu kukci..voćke se premazuju bijelom bojom da bi odbile sunčeve zrake, koje zagrijavaju tamnu koru, u tamnoj kori je sok, koji kad se kora zagrije ( kužiš? ) krene u pupove pa oni počinju bubriti.zapravo niti ne potjeraju, jer ako su noći jako hladne, sočni pupovi smrznu ( fizika ) tu sad dolazi tvoja teorija koja također nije kriva, pucanje kore ( fizika) jer to također ne želimo, no s obzirom da je za pcanje kore potrebna jaaaako niska noćna temperatura, glavni razlog farabanja je ono kaj kaže kikca, za što su dovoljne i " malo " niske temperature..a to zašto ljudi farbaju voćke bolje da se niti en zapitamo jer ljudi često farbaju voćke jer im ostane farbe pa im je žao da se baci.istina živa.
:klap: :klap: :klap: nije da djelim mišljenje nego je tako! a s kukcima nema veze vapno ne sprečava mušicu hrstule da položi jaja na mjestu gdje ste odrezali suvišnu granu pa je kao malo zakrečili ili ne, a mravi i sve ostale beštije isto tako. trču gore dole s vapnom ili ne. Masne uljane boje valjaju kao zaštita nakon orezivanja naročito u dalmaciji gdje su "staklokrilke i malinari te hrstule-(borova biša) češće "a kudikamo je jeftinija je od voćarskog voska
topala is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2007., 15:27   #44
Čime da zaštitim voćke.Već sam kupio vapno na kojem piše da je za premaz voćki.
Na dunji sam zapazio neke promjene na granama (dunja je mala i tek je prošle godine rodila).Sliči na neke kanaliće ispunjene krilima od mrava.Znam da zvuči glupo i čudno ali ne znam kako objasniti.Jabuke su rađale ali sve nekakve bolesne plodove.
Ghostdog is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2007., 19:58   #45
Quote:
Phorodon kaže: Pogledaj post
Ovo je za ADMINISTRATORA.
Daj promjeni ovu temu, voćke se ne siju već sade.
Mislim, stvar opće kulture.
Zasto se ne bi sijale voćke?! Ja sam pobornik sjetve, samo naprijed
agronom is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2007., 21:14   #46
Quote:
viridarium kaže: Pogledaj post
Phorodon, kikca je u pravu....većina ljudi kreči voćke, tako, jer nemaju pametnog posla i da na njih ne idu kukci..voćke se premazuju bijelom bojom da bi odbile sunčeve zrake, koje zagrijavaju tamnu koru, u tamnoj kori je sok, koji kad se kora zagrije ( kužiš? ) krene u pupove pa oni počinju bubriti.zapravo niti ne potjeraju, jer ako su noći jako hladne, sočni pupovi smrznu ( fizika ) tu sad dolazi tvoja teorija koja također nije kriva, pucanje kore ( fizika) jer to također ne želimo, no s obzirom da je za pcanje kore potrebna jaaaako niska noćna temperatura, glavni razlog farabanja je ono kaj kaže kikca, za što su dovoljne i " malo " niske temperature..a to zašto ljudi farbaju voćke bolje da se niti en zapitamo jer ljudi često farbaju voćke jer im ostane farbe pa im je žao da se baci.istina živa.
Ma, ljudi božji, premazuje se od jeseni, a pupovi zimi ne bubre jer miruju.
Kad zagrije sunce dolazi nešto sokova na spojnim granama i deblu i uslijed naglog hlađenja može se smrznut i puknut kora jer ti se sokovi ne stignu spustiti. Bijeli se deblo i veće grane isključivo radi refleksije, jer bijela boja upija najmanje topline.
To se može dogoditi i u jesen i po zimi i u proljeće. NEMA VEZE s pupovima.
Fiziologija tjeranja pupova ne ovisi o jednom toplom danu, već o nizu parametara, temperaturi, dužini dana, osjetljivosti sorte, fitohormonima auksinu i citokininu...
Phorodon is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2007., 14:50   #47
Kada koje voće?

Možda nekome smiješno pitanje, ali ja stvarno ne znam kada dozrijeva koje voće?
Želim si raasporediti voćke tako da imam voća što duži dio godine. Za sada su tu višnje, bijele šljive i jabuke.
Znam da višnje stižu uskoro, možda u 6. mj, šljive nekako u 8-9 mj ako se ne varam.
Jabuke nemam pojma :-) kao ni ostalo.

Pa ako netko ima kakav link na neki kalendar, ili ako nije teško napisati, bilo bi super.
__________________
..:: The future will not be user friendly ::..
Sasha is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2007., 16:03   #48
Višnje baš i nejdu uskoro, a skoro svako voće ima rane i kasne sorte pa je na tvoje pitanje jako teško odgovoriti.
kikca is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2007., 13:57   #49
Cijepljenje voćaka

Molim Vas, da li netko zna jel se voćke mogu cijepiti u 6/7 mjesecu i na koji način
Mrav123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2007., 14:04   #50
Quote:
Mrav123 kaže: Pogledaj post
Molim Vas, da li netko zna jel se voćke mogu cijepiti u 6/7 mjesecu i na koji način
Koje voćke?
Sad možeš samo pokušat okulirat, a i za to bi bilo bolje 7/8 mjesec tj. kad budeš mogao koru lako odvajat za to pitam koje voćke.

Vidi zgodan tekst o tehnikama.
d@d@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2007., 14:32   #51
Quote:
d@d@ kaže: Pogledaj post
Koje voćke?
Sad možeš samo pokušat okulirat, a i za to bi bilo bolje 7/8 mjesec tj. kad budeš mogao koru lako odvajat za to pitam koje voćke.

Vidi zgodan tekst o tehnikama.
Mislio sam na jabuku i krušku
Mrav123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2007., 14:52   #52
Ja bi probala s obje već ovaj vikend - ako se ne primi imaš još vremena za 2 pokušaja.

Tehniku znaš?
d@d@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2007., 13:18   #53
Quote:
d@d@ kaže: Pogledaj post
Ja bi probala s obje već ovaj vikend - ako se ne primi imaš još vremena za 2 pokušaja.

Tehniku znaš?
To znam, pod koru
Mrav123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2007., 15:39   #54
Voćka poslije ljeta

Poštovanje svima!
Molio bih par savjeta u vezi ovoga.
Htio bih uskoro odnosno tijekom jeseni posaditi mali voćnjak više u svrhu uređenja okučnice nego nekakvog uzgoja na povrčini cca 20x20 i u to uključiti jabuke, kruške, trešnje i marelice svakako, a ako imate još kakav dobar prijedlog vidjet ćemo.
Znam da nije neka velika površina pa je u tome i problem!
Naime zanima me što vi predlažete i koje biljke bi bile najprikladnije s obzirom na bujnost, podlogu, vrijeme sadnje, razmak između biljaka i tako to...
Hvala svima i kako vidite nemam više puno vremena za planiranje pa pomagajte!
Bok1
niel is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2007., 17:28   #55
prvo gdje si a drugo možda da pitaš na forumu vinogradarstvo. nešto com ili hr ili org
demosten is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2007., 11:22   #56
Iako sam laik u ovom području, probati ću nešto napisati iz iskustva... pretpostaviti ću da si u kontinentalnom dijelu HR, jer nisi spominjao smokve i masline
Sad je dobro vrijeme za sadnju bilo kojih voćaka, nije vruće, ima kiše. Sve ovo gore ide, samo nisam siguna za marelice, ali probaj. I zasadi si koju šljivu i višnju. Ja bih ti preporučila da si zasadiš one sorte koje ti se sviđaju, pa da za par godina možeš uživati u plodovima.
Ja ti ne znam ta imena sorti, al kod mene ih ima nekih 5 vrsti jabuka i ja jedem samo jedne, jer ove ostale mi se ne sviđaju, pa si tu obrati pozornost.
Što se trešanja tiče - moraš zasaditi barem 2 ako hoćeš plod, neka fora de ne može sama sebe oprašiti, kako to može jabuka ili kruška.
Razmak - nekih 4 metra. Mislim, kako drvo raste, tako ćeš ga oblikovati, ako želiš imati velike krošnje koje idu dosta u širinu, ostavi veći razmak, ako hoćeš da plod bude bliže stablu, i ne treba tako velik. Nemoj prve 2 godine, nakon sadnje rezati. Pred zimu okreči stablo, u proljeće pazi na uši i ostale gamadi.
Kad sadiš, napravi veliku rupu (1mX1mX1m), možeš staviti malo gnojiva na vrh (kad zatrpaš korjen), ali pazi da gnojivo ne dodiruje stablo.

Za sorte - moje iskustvo odi u neki manji rasadnik, jer tamo će ti puno više pomoći pri odabiru, a onda odi i kupi u Zrinjevcu, jer njihove voćke se puno bolje primaju nego iz nekog malog privatnog rasadnika... po mom iskustvu.

Eto, toliko od mene.
bela777 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2007., 11:46   #57
Hvala!

Super si primjetila da mi treba za kontinentalno područje tj. Slavoniju tako da si mi dosta pomogla pogotovo jer sam se i brinuo oko toga koja je samooplodna, a koja stranooplodna odnosno to da neke moram posaditi u paru!
Zasad ću malo kopati pa u međuvremenu možda se javi netko tko više zna od nas!
niel is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2007., 12:48   #58
Quote:
niel kaže: Pogledaj post
Super si primjetila da mi treba za kontinentalno područje tj. Slavoniju tako da si mi dosta pomogla pogotovo jer sam se i brinuo oko toga koja je samooplodna, a koja stranooplodna odnosno to da neke moram posaditi u paru!
Zasad ću malo kopati pa u međuvremenu možda se javi netko tko više zna od nas!
Obavezno prije sadnje (pogotovo jabuke) ukopati prežicu protiv glodara (voluharica). Iače pojedu korjen, a mlada voćka im je desert
prle69 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2007., 11:48   #59
protiv ovih glodara ima i onih aparatića što se zakopaju pod zemlju i rade po principu impulsa. To imaš u poljoapotekama.

I još par savjeta:
1. ako ćeš kupovati kalemljene sadnice, nek ti kalem bude iznad zemlje kad posadiš sadnicu
2. sorte (opet ja o sortama) - malo si i razmisli da imaš rane i kasne, pa da proljeća do jeseni imaš voće

Nedavno je u Jutarnjem izlazila ona serija knjiga Vrt, tako je bila dobra knjiha o voćkama "Voćnjak", ništa previše stručno, a opet sve na jednom mjestu, pa ti to može biti neka uvodna literatura...
bela777 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2007., 17:29   #60
Obzirom na malu površinu, probaj potražiti "stubaste" voćke.
Potraži malo po netu i po forumu, negdje sam ja poslao slike.. Radi se o voćkama bez klasične krošnje, sve je uz stablo. Sade se na nekih 30-ak cm jedna od druge, ljudi ih čak koriste za žive ograde. Vidio sam odrasle voćke, izgledaju više nego zanimljivo, a plodova ima skoro kao na velikoj voćki.
Ja sam posadio 5 jabuka prošle godine, nagodinu bi mogao biti prvi plod.
Planiram na proljeće posaditi breskve, možda i trešnje ako nađem sadnice... teško ih je naći i malo su skuplje.
__________________
..:: The future will not be user friendly ::..
Sasha is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:32.