Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.02.2008., 08:10   #41
Quote:
Putnik92 kaže: Pogledaj post
Ako nije izričito određeno vrijeme trajanja ugovora radi se o ugovoru na neodređeno vrijeme.
a kad dođeš u banku žicati kredit onda te lagano odbiju jer piše u ugovoru na određeno vrijeme
goga27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2008., 08:14   #42
Quote:
Pupu-kani-oi kaže: Pogledaj post
obrati se inspekciji rada ...ugovor na određeno mora imati rok (6 mjeseci do godine dana) i ne postoji zakonski način da ti netko kaže "određeno dok je meni volja" ...ako je na 6 mjeseci i potreba istekne za 4 mjeseca - mora ti dati plaču i doprinose punih 6 mjeseci ...ako je 8 isto tako i tako dalje ...porezna uprava koja je prihvatila takav ugovor i ovjerila radnu knjižicu i sama je u prekršaju pa imaš puno pravo provjeriti svoj status kod nadležne inspekcije
Mi s takvim ugovorima radimo već 1,5 god i nitko nije postavio pitanje kakvi su to ugovori ni u poreznoj ni na mirovinskom, mislim da se gazda tu ograđuje ako dođe do prekida rada da ne mora radnicima isplatiti otpremnine ili nešto sl.
goga27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2008., 10:08   #43
Question !!!UGOVOR O RADU- određeno, neodređeno, godišnji- Q&A

Zanima me zna li tko koliko puta poslodavac smije sklapati ugovor o radu na određeno vrijeme s posloprimcem, bez prekida, tj. postoji li rok kad bi trebao ponudtit ugovor o radu na neodređeno ili otkaz?
darudela is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2008., 10:55   #44
Ja mislim da te poslodavac može 2 godine držati na ugovore na određeno vrijeme a da poslije toga ti mora dati ugovor na neodređeno.
goga27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2008., 11:00   #45
3 godine moze odredjeno, nakon toga mora ici neodredjeno.
sara4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2008., 11:12   #46
Ma jeste li sigurni? Ja sam čula da ti nakon npr. 3 ugovora na određeno četvrti moraju dat na neodređeno (ili otkaz), bez obzira na trajanje ugovora na određeno. I da li je to isto za sve djelatnosti, ili ima razlika?
darudela is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2008., 11:25   #47
Ugovor o radu na određeno vrijeme

(1) Ugovor o radu može se iznimno sklopiti na određeno vrijeme za zasnivanje radnog odnosa čiji je prestanak unaprijed utvrđen objektivnim razlozima koji su opravdani rokom, izvršenjem određenog posla ili nastupanjem određenog događaja.
(2) Poslodavac ne smije sklopiti jedan ili više uzastopnih ugovora o radu na određeno vrijeme na temelju kojih se radni odnos na istim poslovima zasniva za neprekinuto razdoblje duže od tri godine, osim u slučaju zamjene privremeno nenaznačenog radnika ili ako je to zakonom ili kolektivnim ugovorom dopušteno.
(3) Prekid kraći od dva mjeseca ne smatra se prekidom razdoblja od tri godine iz stavka 2. ovoga članka.
(4) Ugovor o radu na određeno vrijeme prestaje istekom vremena utvrđenoga tim ugovorom.
(5) Ako je ugovor o radu na određeno vrijeme sklopljen protivno odredbama ovoga Zakona ili ako radnik ostane raditi kod poslodavca i nakon isteka vremena za koje je ugovor sklopljen, smatra se da je radnik sklopio ugovor o radu na neodređeno vrijeme.
Katrin is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2008., 12:41   #48
http://www.nn.hr/clanci/sluzbeno/2004/2415.htm

vidi ako ti može što pomoći
mikimiki is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2008., 12:42   #49
kakva je stvar sa godisnjim kod takvih ugovora na odredeno , konkretno primjer 1+3+3 mjeseca recimo.koliko , kad i moze li se uocpe traziti godisnji.
Hrvoje xyz is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2008., 13:00   #50
2. može.. otkaz s ponudom izmijenjenog ugovora... da joj se otkaz koji neće vrijediti ako prihvati drugi ugovor za drugo radno mjesto....
3. u slučaju otkaza ima pravo na otpremninu.... pročitaj si zakon o radu od članka 110-129... mikimiki ti je dao link... otpremnina se može dogovoriti i u većem iznosu... neoporezivo je oko 5-6 t. kn po godini staža.. ima pravo ostati na zavodu za zapošljavanje do stjecanja prava na mirovinu..
-kec- is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2008., 14:28   #51
Quote:
Hrvoje xyz kaže: Pogledaj post
kakva je stvar sa godisnjim kod takvih ugovora na odredeno , konkretno primjer 1+3+3 mjeseca recimo.koliko , kad i moze li se uocpe traziti godisnji.
Koliko ja znam pravo na g.o. imaš nakon neprekindnih 6 mjeseci rada, ali pravo je jedno a šta zbilja možeš ostvarit od tog prava to ti je upitno. Ja sam imala pravo na g.o. i to puni odmah prvog radnog dana u novoj firmi jer sam ga prenjela iz stare firme, ali su mi "savjetovali" da na to ne pomišljam!
darudela is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2008., 23:38   #52
angažiranje izvođača u kafiću

Prijatelj bi ovo ljeto angažirao izvođača u svom kafiću 6 dana tjedno, 4-5 sati dnevno. Koji ugovor bi trebao sklopiti s njim, o djelu, izvođački ugovor, ili ugovor o radu na određeno vrijeme?
rrrastaman is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.02.2008., 09:30   #53
a kaj bi taj "izvodio"? instalacije za centralno grijanje, striptiz ili turbofolk?

pretpostavljam da bi proizvodio nekakvu buku... kad sam jednom smišljao sličnu umotvorinu nazvao sam je ugovor o nastupu na koncertu... dakle nekakav ugovor na kojem bi se definiralo što tko od koga očekuje... a preporučujem da se posavjetujete s osobom koja ti frendu vodi računovodstvo za kafić kako vas nebi poreznici oderali...
-kec- is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.02.2008., 09:51   #54
!!!UGOVOR O RADU- određeno, neodređeno, godišnji- Q&A

Zanima me kakva je razlika biti prijavljen na određeno ili neodređeno vrijeme i što to znači za poslodavca, a što za mene?
Marjuca is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.02.2008., 14:57   #55
Ugovor na odredjeno ima svoje trajanje. Po isteku ugovora nisi vise zaposlenik te firme ako u medjuvremenu nisi potpisao novi ugovor.

Sto to znaci za poslodavca/tebe? Najosnovnije, znaci da ti po isteku ugovora ne mora objasnjavati zasto ti nece produziti ugovor. No to isto vrijedi i za tebe.
Sto se ostalog tice, nema bas razlika izmedju jednog i drugog sto se ZOR-a tice.
Ne znam kako stoje stvari sa npr. kreditom u banci, tj. da li teze dobiju kredit oni zaposleni na odredjeno vrijeme.
sara4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.02.2008., 16:36   #56
komunalno poduzeće

Radim u komunalnom poduzeću u malom općinskom središtu kao voditelj sportskog objekta.
Molim vas da me savjetujete u kojem aktu (zakonu,temeljnom ugovoru,pravilniku...) mogu pročitati o svojim pravima ( godišnjem odmoru ,koeficijentu plaće ,prekovremenim satima,satnici i.t.d.).
U spoju lokalne politike , rodbinskih veza i ucjena,teško mi je doći do tog podatka.
Hvala.
__________________
A ki će mene?
zmorac is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.02.2008., 16:44   #57
Quote:
-kec- kaže: Pogledaj post
a kaj bi taj "izvodio"? instalacije za centralno grijanje, striptiz ili turbofolk?

pretpostavljam da bi proizvodio nekakvu buku... kad sam jednom smišljao sličnu umotvorinu nazvao sam je ugovor o nastupu na koncertu... dakle nekakav ugovor na kojem bi se definiralo što tko od koga očekuje... a preporučujem da se posavjetujete s osobom koja ti frendu vodi računovodstvo za kafić kako vas nebi poreznici oderali...
Izvođač bi zabavljao goste izvodeći evergreene. Ali obzirom da bi ga prijatelj angažirao 4-5 mjeseci, 6 dana u tjednu, 4-5 sati dnevno, postoje li neki propisi koji nalazu da ga primi u radni odnos, mozda na pola radnog vremena? Ili to ovisi iskljucivo o nahođenju mog prijatelja?
rrrastaman is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.02.2008., 18:46   #58
otkaz zaposleniku mjeseca

Trebam savjet. Ja sam obicna osoba iz puka, fakultetski obrazovana. Moj poslodavac je ugledni pravnik. Prvi mjesec me nije prijavio. Ostala 3 mjeseca me je prijavio na minimalac bez mog znanja, dopustenja i potpisa. Nije mi uplacivao doprinose. Samo jednu placu je isplatio u cijelosti i na vrijeme i to na ruke. Trazio je da dolazim na posao izvan radnog vremena, vikendima. Dakle, radi se o iznimnom krsenju ugovora. S druge strane, proglasio me je zaposlenikom mjeseca i obmanjivao raznim lazima samo da ostanem i rintam kao budala. Kad sam upitala sefa za prijavu - dao mi je otkaz i otjerao me iz firme uvrijedjen sto se igram policajca. Imam li ikakva prava?

ps. I da, nije nam davao isplatne liste.
Profesorica78 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.02.2008., 18:55   #59
Đizus, i to ti je naše pravosudje....
Vincent V is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.02.2008., 18:59   #60
da

Quote:
Vincent V kaže: Pogledaj post
Đizus, i to ti je naše pravosudje....
i taj covjek predaje na pravu i ekonomiji...
i s osmjehom na licu mi je rekao da ga tuzim...
Profesorica78 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:18.