Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Književnost

Književnost Čitam, dakle jesam
Podforumi: Mali literarni kutić, Klub knjige

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.06.2008., 04:58   #21
Nastojat ću zaboraviti da sam bila ona ovoj stranici. Čitala sam toliko u životu da mi je žena u knjižnici jednom rekla - A kaj da vam dam još za čitati! O ukusima se ne raspravlja, imam tu knjigu i doma, ali nekaj blesavije (očekujem drvlje i kamenje) nisam u životu pročitala. Za decu? Milivoj Matošec, za djecu svih uzrasta Andersen. Da nie noć, otišla bi u knjišku sobu i nabrojala bar 200 naslova kaj treba pročitati, svako ima svoje slabosti, kad imam zadnju lovu odem i kupim knjigu da si dokažem da još egzistiram. Ali lisica veli priptomi me, a on pita kako da te pripitomim, pa to, čovek je sedel posle ručka sa nama u kuhinji, čital knjigu naglas, velim čuj, lepo (profesionalni glumac), ali fakat šteta, nemoj gubit energiju. Nebum naišla na razumijevanje (osim ovo dvoje kaj su istomišljenici i kaj su bili s menom), glumčina je pilil još mesec dana kak smo neuki, reko kaj si pročital od diplome na ovamo. Si pročital"Tri čovjeka u čamcu, a o psu da se i ne govori" - da nije, ali to je drugi žanr. Reko je, ali ja sam pročitala i "Prvi sudar" koji je pisan za 15-godišnjake, pa sam bila sretna s normalnim tekstom, a već sam davno prešla i 30-u, ali ovo pa ta ruža, nemrem, dobim žgaru, idem čorit da zaboravim sve komentare do sad. Markez, i to, pa makedonaca pa svašta, ali ovo. ILi Kafka. Kad pročitam, a to prvo pročitam, koje je bolesti čovek imal, dobim rogove. Svakom zaprtom u Vrapču ko je pismen uvali da kaj napiše i posle to proglasi remek djelom, i sve pet. Psihologija mase. Mali princ, koma!
sekasmith is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2008., 12:52   #22
Sekasmith -

A vi svi ostali - u osmom razredu niste kužili "Malog princa"? Bio vam je pretežak i predubok? S punih trinaest godina? U koju ste to školu išli? Goljak?

Ja sumnjičavo promatram svakoga starijeg od deset tko kaže da mu je najdraža knjiga "Mali princ". Ako je pak stariji od dvadeset, uopće ne sumnjam. Znam što si mislim o njemu. Isto što i o ljudima koji izgovaraju rečenicu: "Ja sam u duši zaigrano dijete lepršave kose". Centralna jama.
__________________
Smoke-free od 10. 01. 2012.
Cyn is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2008., 13:11   #23
Quote:
sekasmith kaže: Pogledaj post
Kad pročitam, a to prvo pročitam, koje je bolesti čovek imal, dobim rogove. Svakom zaprtom u Vrapču ko je pismen uvali da kaj napiše i posle to proglasi remek djelom, i sve pet. Psihologija mase. Mali princ, koma!
Mene bi zanimalo gdje pise da je AdSE bio lud.
Ja jedino kaj nalazim je da je jako puno letio po cijelom svijetu, borio se u ratu, patentirao desetak tehnickih izuma te da je pisao reportaze iz dalekih zemalja.
__________________
Stephen Colbert: "Beauty isn't in the eye of the beholder; I've checked. There's nothing in there but veins and goo."
colbert is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2008., 13:30   #24
Meni je više prijateljica i prijatelja reklo da im djeca obožavaju Malog princa te da im ga obavezno čitaju prije spavanja. Također su mi rekli da je i njima Mali princ drag upravo zbog toga što raduje njihovu djecu. Iz svega navedenog očigledno je da Malog princa vole djeca, očevi i majke, tj. u pravilu ga vole sretne, voljene i realizirane osobe.
__________________
...
s.e.v.e.n. is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2008., 00:27   #25
sekasmith i Cyn, bi li bili tako dobri i argumentirali svoje mišljenje? Cyn, mislim da stvarno nema potrebe za vrijeđanje. sekasmith, ovo nije topic u kojemu se hvališemo time koliko smo knjiga pročitali, nego raspravljamo o Malom princu kao konkretnoj knjizi.

Ja poštujem vaše mišljenje da vam se knjiga ne sviđa, ali nema smisla da vrijeđate one kojima se sviđa. Ok ako ga netko u osmom razredu osnovne nije skužio, ali činjenica je da se jedni razvijaju u jednom smjeru, a drugi u drugom. U osmom razredu osnovne škole osoba nije u potpunosti razvijena i može se vrlo lako dogoditi da ovakvu knjigu ne razumije onak kak treba, čisto iz razloga jer u tom momentu takve stvari nisu bile u području interesa (da se usudim reći) djeteta.

e, btw, kad smo već kod toga - sekasmith, ako već izbjegavaš stvari koje su napisale duševno ili mentalno bolesne (ili bar ne do kraja zdrave) osobe, zašto onda koristiš Windowse?
The Satyr is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2008., 11:29   #26
Quote:
Cyn kaže: Pogledaj post
Sekasmith -

A vi svi ostali - u osmom razredu niste kužili "Malog princa"? Bio vam je pretežak i predubok? S punih trinaest godina? U koju ste to školu išli? Goljak?

Ja sumnjičavo promatram svakoga starijeg od deset tko kaže da mu je najdraža knjiga "Mali princ". Ako je pak stariji od dvadeset, uopće ne sumnjam. Znam što si mislim o njemu. Isto što i o ljudima koji izgovaraju rečenicu: "Ja sam u duši zaigrano dijete lepršave kose". Centralna

jama.
fala bogu da ima ljudi koji misle o malom princu na ovaj način.Taj hebeni malac me zahebava otkad su mi prvi put utrapili taj knjižuljak.
Neš ti mudrosti i dubine.
Ajd ,dobro- istomišljenicima pozdrav.
Dlapek is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2008., 11:42   #27
Quote:
s.e.v.e.n. kaže: Pogledaj post
Meni je više prijateljica i prijatelja reklo da im djeca obožavaju Malog princa te da im ga obavezno čitaju prije spavanja. Također su mi rekli da je i njima Mali princ drag upravo zbog toga što raduje njihovu djecu. Iz svega navedenog očigledno je da Malog princa vole djeca, očevi i majke, tj. u pravilu ga vole sretne, voljene i realizirane osobe.
E jebi ga ...mora da smo neka Adams family.Moja su djeca dobila na dar tu knjigu i nakon što je pročitaše više je ne pogledaše.
A možda sam i nerealizarana...nesretna...Možda.
Dlapek is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2008., 12:32   #28
Quote:
Cyn kaže: Pogledaj post
Sekasmith -

A vi svi ostali - u osmom razredu niste kužili "Malog princa"? Bio vam je pretežak i predubok? S punih trinaest godina? U koju ste to školu išli? Goljak?

Ja sumnjičavo promatram svakoga starijeg od deset tko kaže da mu je najdraža knjiga "Mali princ". Ako je pak stariji od dvadeset, uopće ne sumnjam. Znam što si mislim o njemu. Isto što i o ljudima koji izgovaraju rečenicu: "Ja sam u duši zaigrano dijete lepršave kose". Centralna jama.
Pa, dobro, ja baš ne bih esala Sekasmithovu, jer je izrazito nesuvisla, ili ja ne razumijem korelaciju između Malog princa, nesuvislog prenošenja razgovora i mentalnih institucija, barem ne onako kako bi bilo lijepo od mene razumjeti. No esala bih tebe.

Upravo čitam topik, i taman sam krenula napisati nešto tipa 'Odrasli koji se ganutljivo oduševljavaju Malim princom daleko su bizarnija pojava od tweensa koji se oduševljavaju Coelhom', no ta rečenica je, nakon tvojeg posta, potpuno nepotrebna.
Ali onaj es nije.
__________________
it's my Party, and I'll cry if I want to
gdja Castro is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2008., 12:56   #29
Quote:
dlap1307 kaže: Pogledaj post
E jebi ga ...mora da smo neka Adams family.Moja su djeca dobila na dar tu knjigu i nakon što je pročitaše više je ne pogledaše.
Tko im je poklonio Malog princa?

Quote:
dlap1307 kaže: Pogledaj post
A možda sam i nerealizarana...nesretna...Možda.
Ma to sam se ja samo malo šalio...
Evo, recimo, ja sam nesretan, nevoljen i nerealiziran, a istovremeno obožavam Malog princa.
Pravila su tu da se krše.
__________________
...
s.e.v.e.n. is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2008., 15:43   #30
Quote:
The Satyr kaže: Pogledaj post
sekasmith i Cyn, bi li bili tako dobri i argumentirali svoje mišljenje?
"Mali princ" jedna je vrlo jednostavna knjiga. Ne kažem da nije dobra ni da nije lijepa, ali to je priča s vrlo jednostavnim alegorijama, koje dijete prosječne inteligencije može shvatiti. Naravno, ako se tim djetetom netko bavio, čitao mu prije no što je počelo samo čitati i tu i tamo odvojio vremena da djetetu objasni kako koji put napisano nisu samo riječi nego neka značenja i slike koje stoje iza njih.

U tom smislu, kada netko kaže da je to preteška knjiga za uzrast zadnjih razreda osmoškolaca, doista posumnjam u njegovu procjenu inteligencije osmoškolca o kojem govori, a ako već nije riječ o inteligenciji, onda posumnjam u zainteresiranost tog osmoškolca za bilo kakav sadržaj koji mu nije serviran na tanjuru za pasivnu konzumaciju. U oba slučaja, barem po mom mišljenju, školski sustav i ljudi koji sastavljaju popise lektire ne bi trebali imati razumijevanja za takvog osmoškolca (ispodprosječno inteligentnog ili potpuno pasivnog i nezainteresiranog) u smislu da prema takvom osmoškolcu sastavlja program. Takvi bi osmoškolci po mom mišljenju trebali pohađati ili dopunsku nastavu da nadoknade svoje zaostatke ili im je mjesto u posebnim školama, od kojih sam jednu navela u svom postu. U takvom kontekstu (posebne škole i dopunska nastava za one koji zapinju) mogu razumijeti da je nekome "Mali princ" s četrnaest godina nedokučiva zagonetka.

Odrasli ljudi koji govore da im je "Mali princ" najdraža knjiga - i opet po mojem mišljenju - očito nisu prerasli sadržaje s jednostavnom simbolikom ili su - opet ću ponoviti tu riječ - nezainteresirani za sadržaje koji nude više. Postoji i druga mogućnost - da je riječ o ljudima koji se furaju na pomodnu (i samim tim prilično beznačajnu i jeftinu) romantiku i duhovnost oko koje ne treba ni najmanje upogoniti vijuge. U oba slučaja takve ljude ne smatram zanimljivim sugovornicima u raspravi i nije mi drago kad svoju pomodarsku produhovljenost reklmiraju u javnosti, pogotovo kada to čine bez ikakvog objašnjenja i argumentacije, samo s hrpom besmislenih pridjeva kao što je "divno", "prekrasno" i "dirljivo".

Određenu nostalgičnu privrženost "Malom princu" kao najdražoj knjizi iz djetinjstva ili knjizi koja nas je u nježnim godinama ganula na neki način, naravno, razumijem, ali tu nije bila riječ o tome.

Zadovoljan argumentacijom?

Quote:
Cyn, mislim da stvarno nema potrebe za vrijeđanje.
Nikoga ponaosob nisam uvrijedila, samo sam vrlo direktno izrazila svoje mišljenje Uostalom, i mene vrijeđa kada netko čitavu populaciju želi spustiti na nižu razinu pričama o tome da je "Mali princ" pretežak za osmoškolce.
__________________
Smoke-free od 10. 01. 2012.
Cyn is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2008., 16:06   #31
Kada sam bio mali, nekoliko velikih gospođa, (žena od oko 20 do 30 god.), meni malome dječaku je pričalo o "Malom princu", u to doba činilo mi se da je nekakva fama oko te knjige, činilo mi se da je "Mali Princ" nešto neopisivo značajno. Pročitao sam je, više jer sam osječao da se to mora. Bio mi je dosadan. Bilo je puno napetijih knjiga u kojima se nešto konkretno događa.
To je jedna od onih knjiga u kojoj mnogo ljudi kao da nailazi neki dublji smisao ali me to potpuno mimoišlo. Još jedna takva je "Galeb Jonathan Livingstone".
Tomislav B is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2008., 18:29   #32
Quote:
Cyn kaže: Pogledaj post
"Mali princ" jedna je vrlo jednostavna knjiga. Ne kažem da nije dobra ni da nije lijepa, ali to je priča s vrlo jednostavnim alegorijama, koje dijete prosječne inteligencije može shvatiti.
(...)
U tom smislu, kada netko kaže da je to preteška knjiga za uzrast zadnjih razreda osmoškolaca, doista posumnjam u njegovu procjenu inteligencije osmoškolca o kojem govori, a ako već nije riječ o inteligenciji, onda posumnjam u zainteresiranost tog osmoškolca za bilo kakav sadržaj koji mu nije serviran na tanjuru za pasivnu konzumaciju.
Bojim se da precjenjujes cetrnaestogodisnjake prosjecne inteligencije. Zacudila bi se koliko je mojih vrsnjaka u osmom razredu zakljucilo da je knjiga bezvezna samo zato sto je nisu razumjeli (iskljucujem one koji su je razumjeli i rekli da im je knjiga svejedno bezveze). Ne radi se o tome da je preteska, naravno, nego o tome da nas obrazovni sustav od djece cini glupane od kojih se ni ne ocekuje nista drugo nego pasivno prihvacanje i dobra reprodukcija sadrzaja. Pasivni i nezainteresirani ljudi posljedica su naseg briljantnog skolstva pa mi zato nije jasna tvoja tvrdnja da sastavljaci skolskog programa ne bi trebali imati razumijevanja za njih.

Quote:
Određenu nostalgičnu privrženost "Malom princu" kao najdražoj knjizi iz djetinjstva ili knjizi koja nas je u nježnim godinama ganula na neki način, naravno, razumijem, ali tu nije bila riječ o tome.
A nije? Hm, ja sam shvatila da je rijec upravo o tome - necijoj najdrazoj, a ne najboljoj knjizi. Mozda sam sad ja ta koja precjenjuje inteligenciju prosjecne odrasle osobe , ali tesko mi je povjerovati da ce netko tko je presao osamnaestu tvrditi da mu je neka djecja knjiga najbolje literarno djelo koje je ikada procitao. Ako zbog niceg drugog, onda barem zato da ne bude predmet sprdnje medju drugim ljudima. Najdraze vec da, bas zato sto nam za voljenje bilo cega i nije potrebno pretjerano racionalno obrazlozenje. Ja cu ti pod najdraze knjige uredno nabrojati Medu Winnieja zvanog Pooh i Pcelicu Maju, ali ne pada mi na pamet da ih proglasavam vrhuncem ozbiljne svjetske knjizevnosti.
__________________
Pearls before swine
Mrtva mrkva is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2008., 15:55   #33
"Mali princ" - knjiga za djecu koju trebaju povremeno ponovno čitati i odrasli zato da bi se podsjetili na neka osnovna mjerila ljudske vrijednosti - ljubav, poštenje, praštanje. U današnjem potrošačkom društvu neke od navedenih osobina čudno su se izgubile......
bucika is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2008., 21:46   #34
Cyn, zahvaljujem se na argumentima. Poštujem tvoje mišljenje o knjizi, ali se s njim ne moram složiti.
Doduše, moram se složiti s Mrtvom Mrkvom - neki od nas ovdje precijenjuju inteligenciju prosječnih (no, this is not a typo) čeprtnaestogodišnjaka.
The Satyr is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2008., 23:35   #35
Quote:
The Satyr kaže: Pogledaj post
...neki od nas ovdje precijenjuju inteligenciju prosječnih (no, this is not a typo) čeprtnaestogodišnjaka.
A ne, ne, citaj pazljivije. Ja sam napisala da precjenjujemo cetrnaestogodisnjake prosjecne inteligencije, a ne inteligenciju prosjecnih cetrnaestogodisnjaka. Stovise, smatram da je njihova inteligencija najcesce podcijenjena.
__________________
Pearls before swine
Mrtva mrkva is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2008., 23:58   #36
Quote:
Mrtva mrkva kaže: Pogledaj post
Bojim se da precjenjujes cetrnaestogodisnjake prosjecne inteligencije. Zacudila bi se koliko je mojih vrsnjaka u osmom razredu zakljucilo da je knjiga bezvezna samo zato sto je nisu razumjeli (iskljucujem one koji su je razumjeli i rekli da im je knjiga svejedno bezveze). Ne radi se o tome da je preteska, naravno, nego o tome da nas obrazovni sustav od djece cini glupane od kojih se ni ne ocekuje nista drugo nego pasivno prihvacanje i dobra reprodukcija sadrzaja. Pasivni i nezainteresirani ljudi posljedica su naseg briljantnog skolstva pa mi zato nije jasna tvoja tvrdnja da sastavljaci skolskog programa ne bi trebali imati razumijevanja za njih.
Pasivni i nezainteresirani ljudi rezultat su kojecega, a mislim da nase briljantno skolstvo nije presudno. Nase skolstvo, kakvo je da je, bi moglo biti daleko bolje, ali okriviti ga jer 14 - godisnjak (koji je obicno zainteresiran za citanje koliko i za kaljenje celika) ne razumije "Malog princa" je, cuj, malo pretjerano. Ono, da imaju kreativne zadatke i divne profesore, kuzili bi "Malog princa" i znali lijepe pjesme napamet. Right!
Sudden Sid is online now  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2008., 04:32   #37
Ae, naslo se par domacica i raspravlja navodno o knjizevnosti, svrstavajuci bajkicu u djela neizmjerne mudrosti.
Noirod is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2008., 13:49   #38
Quote:
Noirod kaže: Pogledaj post
Ae, naslo se par domacica i raspravlja navodno o knjizevnosti, svrstavajuci bajkicu u djela neizmjerne mudrosti.
Jedino što je iritantnije od pomodarskog i snobovskog isfuravanja pojedinih knjiga od strane ljudi koji se i nisu baš pretjerano načitali, jest pomodarstvo i elitizam onih koji će po defaultu prezirati sve knjige koje su navodno "in", pa makar one bile i dobre. Jer njihova kritičnost, ma kako prizemna bila, deklarira ih kao znalce koji ne padaju na te neke simbole malograđanske snobijade (kao da je biti intelektualni snob nešto bolje).

"Mali princ" je lijepa dječja knjiga. To što je dječja, ne znači da je ne mogu voljeti i odrasli (i to oni načitani koji vole i poznaju književnost).
Nesreća (uvjetno rečeno) "Malog princa" je u tome da je omiljena knjiga svakog onog kome je knjiga na noćnom ormariću dio imidža, šminka.
Al još gore od toga - nesreća "Malog princa" je u tome što je kazati: - Mali princ?! Bljaak. - postala jedna od legitimacija u svijet onih preseratora koji navodno znaju "što valja".

Postoji pomodarstvo i pomodarstvo. Meni je ovo drugo još jadnije od prvoga.
zoe z. is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2008., 15:49   #39
Quote:
Mrtva mrkva kaže: Pogledaj post
Bojim se da precjenjujes cetrnaestogodisnjake prosjecne inteligencije. Zacudila bi se koliko je mojih vrsnjaka u osmom razredu zakljucilo da je knjiga bezvezna samo zato sto je nisu razumjeli (iskljucujem one koji su je razumjeli i rekli da im je knjiga svejedno bezveze). Ne radi se o tome da je preteska, naravno, nego o tome da nas obrazovni sustav od djece cini glupane od kojih se ni ne ocekuje nista drugo nego pasivno prihvacanje i dobra reprodukcija sadrzaja. Pasivni i nezainteresirani ljudi posljedica su naseg briljantnog skolstva pa mi zato nije jasna tvoja tvrdnja da sastavljaci skolskog programa ne bi trebali imati razumijevanja za njih.
Bojim se da nema tog školstva koje bi od nezainteresiranog i pasivnog pojedinca učinilo zainteresiranog i aktivnog jer ključnu ulogu u tome, barem ja tako mislim, ne igra školstvo. Taj zaključak ne donosim zato što se vodim primjerom nezainteresiranih nego zato što se vodim primjerom zainteresiranih. Primjerice, ti i ja smo bile zainteresirane. Misliš da nas je školstvo zainteresiralo? Mene nije.

Školstvo, programi, popisi lektire i profesori sigurno su važni, ali nekome tko iz svoje primarne okoline ne donese nekakvu - sad ću počet bacat patetične izraze pa začepi nos - žeđ za znanjem, potrebu za čitanjem i znatiželju koja ga tjera da svašta propituje - ni najbolji program neće pomoći.

Quote:
A nije? Hm, ja sam shvatila da je rijec upravo o tome - necijoj najdrazoj, a ne najboljoj knjizi.
Prolistaš li temu do prvog posta unatrag, vidjet ćeš da nije bila riječ ni o najboljoj ni o nečijoj najdražoj knjizi nego o zdvajanju nad činjenicom da to nije knjiga za djecu i da je preteška da bi je djeca u osmom razredu shvatila.
__________________
Smoke-free od 10. 01. 2012.
Cyn is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2008., 17:09   #40
Quote:
Cyn kaže: Pogledaj post
Školstvo, programi, popisi lektire i profesori sigurno su važni, ali nekome tko iz svoje primarne okoline ne donese nekakvu - sad ću počet bacat patetične izraze pa začepi nos - žeđ za znanjem, potrebu za čitanjem i znatiželju koja ga tjera da svašta propituje - ni najbolji program neće pomoći.
Generalno, obzirom na okolinu uopće, ona nemotivativna manje šteti ispodprosječnima i prosječnima nego natprosječnima. Dokazano, ali da me ubiješ ne bih znala navesti izvor, osim mog mutnog (uslijed nemotivativne okoline oštećenog ) sjećanja na štivo iz psihologije obrazovanja.
__________________
it's my Party, and I'll cry if I want to
gdja Castro is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:16.