Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas

Svijet oko nas Za one koji poštuju prirodu...
Podforum Poljoprivreda

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.01.2005., 18:53   #41
Quote:
acid high kaže:
Ovi što svakodnevo isplovljavaju iz Bakra za Albaniju DA, ali VLCC ili ULCC neće smjeti ni ući u Jadransko more ako nemaju dvostruku oplatu i vjerojatno mlađi od desetak godina.
A to si doista uvjeren da tankeri bez dvostruke oplate i stariji od 10 godina nece moci u jadran? A tko ce im to zabraniti? Hrvatska mornarica? Hrvatska obalna straza? Sa onih svojih cetiri patrolna broda koji ne smiju dalje od 20-ak milja od obale? Daj ne budi smijesan, niti to hrvatska moze kontrolirati, niti ima sredstva za tako nesto.

Hoce li JANAF dati sredstva za opremanje obalne straze, za radare, obuku ljudi? Nece. I tu je kraj svake price o kontroli, nadzoru i sigurnosti.

Quote:
Ako balastne vode nisu problem u Americi i na Jezerima u Kanadi neće biti ni ovdje. Postoji rješenje za to, a ja mislim da bi bilo najbolje uzeti balastnu vodu prije ulaska u Gibraltar. Nadam se da nemate ništa protiv čistoće mora koje oplahuje Potrugal, Francusku, Kanarsko otočje ?
Nisu problem? Ajde pogledaj malo Aljasku i njihove probleme s 'uvezenom' florom i faunom, i njihov 'problem balastnih voda'. Kanarski otoci su vec u zoni tropske klime, i imaju tropsku floru i faunu. Svako uvodenje tropskih vrsta moglo bi imati gadne posljedice na domace vrste. Pogledaj samo sto su bili u stanju napraviti obicne jahte sa c.taxifoliom.

Quote:
Putem satelita se može kontrolirati dali je dotični tanker uzeo balastnu vodu na određenoj poziciji (koja za jedan ULCC traje i više od 24 sata), a na odredištu se ta voda kontrolira od nezavisnog survejora nominiranog od strane brodara i krcatelja.
Ova ti je dobra. A hoce li JANAF lansirati satelit za kontrolu? Hoce li hrvatska lansirati takav satelit? Cijena jedne satelitske snimke se krece od 10 000 do 50 000 dolara, pa ti sada racunaj koliko bi kostalo stalno pracenje tankera.


Quote:
Joj koje gluposti. Prve godine bi u Omišalj pristalo oko 10 tankera t.j. čak manje od jednog mjesečno !! Pogledajmo što imamo danas. Svakog tjedna u Omišalj pristane tanker sa 80 – 150.000 tona nafte!! Svakog tjedna nekoliko manjih tankera (prihvaćenih bez obaveze poštivanja normi EU) ukrcava u luci Bakar derivate za Albaniju i južnu Dalmaciju (sjećate se eksplozije 'Tomislavgrada' u Splitu ?) Gdje oni ispuštaju balastne vode ?? SVAKOG DANA u riječku luku uplovljava min po jedan brod koji krca terete za razne destinacije. Gdje oni i kakvu balastnu vodu već desetke godina ispuštaju ???
Je, tu si u pravu. Teza o rastjerivanju turista zbog pogleda na tankere je glupost. A danasnja kontrola tankera je isto tako katastrofalna i nedostatna.
__________________
The only way of finding the limits of the possible is by going beyond them into the impossible. (A. Clarke)

Obnovljeni astronomski blog
El Tomo is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2005., 10:30   #42
Quote:
El Tomo kaže:
Ajde ne laprdajte bez veze. Je li znas uopce koliki je talijanski unutarnji turizam? I je li znas kamo talijani odlaze na more? Prosetaj se malo talijanskom obalom od Venecije do Barija. Po ljeti neces pronaci slbodnog komada obale ni za rucnik staviti. Oni na svojoj toliko 'ruznoj' i 'devastiranoj' jadrnaskoj obali okrenu vise novca nego smo mi okretali u najboljim godinama turizma, jos u vrijeme jugoslavije.

Da ne govorimo jos i o prihodima ribarstva, za kojeg je hrvatski dorpinos izlovu riba u jadranu jednak izlovu jednog prosjecnog talijanskog ribarskog mjesta. Ako je nekome doista u interesu sacuvati jadransko more od zagadenja i unistenja, onda su to talijani.
Prije svega što se tiče prihoda od turizma kod talijana .... glavnina je od unutrašnjeg turizma ... i turizma na sredozemnoj obali ... a ja živim na našoj obali pa znam gdje ti talijani idu na odmor ... a ako misliš da su njihovi eventualni gubitci usporedivi sa onim šta bi dobili (oni nisu glupi i ne bi samo bili tranzit za tankere već bi i prerađivali u svojim rafinerijama tu naftu a tu je lova)

što se tiče ribarstva ko talijana se ne radi o velikom broju ribara sa malim brodovima kao kod nas već o malom broju ribara sa ogromnim brodovima ... znači nema velikih protesta
kažeš da ako je nekome u interesu sačuvati jadran to su talijani ... upravo zato valjda pretjerano izlovljavaju ...

to sve govorimo pod uvijetom da se dogodi katastrofa ...

s druge strane ako pročitaš pažljivije moj post vidjet ćeš da ja samo govorim da su nafta i tankeri neizbježni i ja sam za to da kad već imamo dva zla izaberemo manje ... a to je da mi kontroliramo te brodove .... i čak nešto i zaradimo ...

što se tiče ovoga o tome da ne možemo kontrolirati sa 4 broda ... ili priče o satelitima ...

ja sam i pomorac pa znam ponešto i o pomorskom pravu i moram vam reći da brod prije svakog putovanja dobije obavijesti o propisima koje mora poštovati pri ulasku u pojedinu luku .... samim time i ne kreće na putovanje ako ne može sve ispuniti ...

postoji i nešto što se zove pravo neškodljivog prolaza (teritorijalne vode - da malo pojasnimo .... država je potpuno suverena na tom dijelu osim ovog pravila .... mada i to pravilo država određuje kojim smijerom i pod kojim uvijetima se prolazi) .... e sad brod bi mogao doći pred luku .... kako luke ne spadaju u teritorijalne vode već u unutrašnje morske vode gdje je suverenitet potpun ... ne bi mogli ući ....

sad se vratimo na ono da svaki brod dobije obavijest šta mu treba za ulazak u luku ... mislite da bi uopće krenuli na put (to košta)...

znači mi trebamo uvesti oštra pravila ... i ne bojati se vratiti brod ako ne poštuje pravila ....

btw standardno je pravilo da se predaju atesti tj svijedodžbe o ispravnosti i sigurnosti ....

ajmo malo i o balastnim vodama ... koje su priznajem najveći problem .... ono šta je netko usporedio puštanje balastnih voda u velika jezera nema smisla jer u tim vodama niti jedna bakterija ili alga iz slane vode ne može opstati ... problem je u agresivnim algama iz tropa ... koje uništavaju sve pred sobom .... ali ako mislite da će te alge ostat na talijanskoj strani .... smiješno ... jedino šta vidim kao riješenje je tako visoke kazne da će brodovlasniku biti jeftinije mijenjati balast .... nego biti uhvaćen ....

opet da je to sve kod nas imali bi kakvu takvu kontrolu .... ako bi bilo kod talijana ... opet bi ovisili o drugima .... na istoku ništa novo...
__________________
Mikilo the Miš
Mikilo is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2005., 17:51   #43
Quote:
Mikilo kaže:
Prije svega što se tiče prihoda od turizma kod talijana .... glavnina je od unutrašnjeg turizma ... i turizma na sredozemnoj obali ... a ja živim na našoj obali pa znam gdje ti talijani idu na odmor ...
I ja zivim na nasoj obali, i u blizini talijanske obale, i ne odlaze svi talijani u inozemstvo na more. Oni malo manje imucni ostaju u italiji, a mnogi na provode odlaze u rimini. Pogledao sam malo statistike, i nisi u pravu:

Na Jadranskoj obali Talijani imaju oko 55 000 000 nocenja i gotovo 14 000 000 gostiju godisnje, sto cini oko 25% udjela u ukupnom turizmu Italije. O takvim brojkama mi mozemo samo sanjati zimski san, bajke i vile, i sumnjam da cemo ih ikada dostici u slijedecih 20 godina.

Od toga broja, 6 500 000 su talijanski turisti, ostalo stranci, sto cini oko 1/3 cjelokupnog unutarnjeg turizma italije.

Inace, vise od pola turistickih nocenja otpada na sjeverne alpske provincije, rim, firenzu i reggio emiliu, a manje od 20% na sredozemlje.

Tako da teze kako talijanima nije stalo do Jadranske obale jer im ionako nista ne vrijedi i nema nekog znacajnog turizma, jednostavno ne stoji. Brojke pokazuju suprotno.

Quote:
a ako misliš da su njihovi eventualni gubitci usporedivi sa onim šta bi dobili (oni nisu glupi i ne bi samo bili tranzit za tankere već bi i prerađivali u svojim rafinerijama tu naftu a tu je lova)
Pa recimo da bi izgubili 1/4 prihoda od turizma. Mislis li da se to moze nadoknaditi tankerima i cjevovodom? Samo za napomenu - zbog cirkulacije struja u Jadranskom moru, prilikom nesrece negdje oko Trsta, upravo bi talijanska obala najvise nastradala jer se struje krecu od juzne strane nase obale, do trsta pa preko talijanske strane prema jugu.

Quote:
što se tiče ribarstva ko talijana se ne radi o velikom broju ribara sa malim brodovima kao kod nas već o malom broju ribara sa ogromnim brodovima ...
Ajde malo pogledaj statistike i broj ribarica. Ukupan broj nasih pojedinacnih brodica odgovara malo vecem ribarskom gradicu u italiji. A uzmemo li u obzir i tonazu tih brodica, situacija je jos katastrofalnija po nas.

Inace, ti nisi cuo za nedavne prosvjede talijanskih ribara?

Quote:
što se tiče ovoga o tome da ne možemo kontrolirati sa 4 broda ... ili priče o satelitima ...

ja sam i pomorac pa znam ponešto i o pomorskom pravu i moram vam reći da brod prije svakog putovanja dobije obavijesti o propisima koje mora poštovati pri ulasku u pojedinu luku .... samim time i ne kreće na putovanje ako ne može sve ispuniti ...
Uf, pa takvih protuprimjera imas milijon. Covjek ukrca naftu pa ide na blef. Ne pusti ga jedna luka, pa odlazi u slijedecu. Mislis li da je Exxon Valdes ispostovao sve propise? Daj ne budi smijesan.

Pa i kod nas se dogada da vec danas dolaze neispravni tankeri, i igraju valjda na srecu da ih puste u (rijecku) luku. Pa se lijepo usidre pred luku i cekaju i cekaju. Sve dok ih netko ne otjera.

Quote:
sad se vratimo na ono da svaki brod dobije obavijest šta mu treba za ulazak u luku ... mislite da bi uopće krenuli na put (to košta)...
A zasto ne bi? Mnogi tako i rade, odlaze na put, pa sto bude. Mislis li da bi mi mogli kontrolirati ulaz takvih tankera u Jadran? Fino bi se usidrili i cekali...
__________________
The only way of finding the limits of the possible is by going beyond them into the impossible. (A. Clarke)

Obnovljeni astronomski blog
El Tomo is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2005., 10:01   #44
Quote:
El Tomo kaže:
I ja zivim na nasoj obali, i u blizini talijanske obale, i ne odlaze svi talijani u inozemstvo na more. Oni malo manje imucni ostaju u italiji, a mnogi na provode odlaze u rimini. Pogledao sam malo statistike, i nisi u pravu:

Na Jadranskoj obali Talijani imaju oko 55 000 000 nocenja i gotovo 14 000 000 gostiju godisnje, sto cini oko 25% udjela u ukupnom turizmu Italije. O takvim brojkama mi mozemo samo sanjati zimski san, bajke i vile, i sumnjam da cemo ih ikada dostici u slijedecih 20 godina.

Od toga broja, 6 500 000 su talijanski turisti, ostalo stranci, sto cini oko 1/3 cjelokupnog unutarnjeg turizma italije.

Inace, vise od pola turistickih nocenja otpada na sjeverne alpske provincije, rim, firenzu i reggio emiliu, a manje od 20% na sredozemlje.

Tako da teze kako talijanima nije stalo do Jadranske obale jer im ionako nista ne vrijedi i nema nekog znacajnog turizma, jednostavno ne stoji. Brojke pokazuju suprotno.

znači 1/4 cjelokupnog talijanskog turizma


Quote:
El Tomo kaže:
Pa recimo da bi izgubili 1/4 prihoda od turizma. Mislis li da se to moze nadoknaditi tankerima i cjevovodom? Samo za napomenu - zbog cirkulacije struja u Jadranskom moru, prilikom nesrece negdje oko Trsta, upravo bi talijanska obala najvise nastradala jer se struje krecu od juzne strane nase obale, do trsta pa preko talijanske strane prema jugu.

naspram najvećih zalih nafte na svijetu ....

Quote:
El Tomo kaže:
Uf, pa takvih protuprimjera imas milijon. Covjek ukrca naftu pa ide na blef. Ne pusti ga jedna luka, pa odlazi u slijedecu. Mislis li da je Exxon Valdes ispostovao sve propise? Daj ne budi smijesan.
vjeruj ne ide nitko na blef ... na papiru oni svi ispunjaju te mjere ... jer gledaj nitko neće doći na tanker i provjeravati svaki djelić ... zato postoje godišnji (dvogodišjni i četvetogodišnji zavisno od djela broda) pregledi broda nešto kao tehnički pregled auta ... i dobiješ papire o ispravnosti .....

pravi je problem .... tzv plovidba pod tuđim zastavama .... jer gle ako oćeš plovit pod RH zastavom pregledava te hrvatski registar koji je usklađen sa loyd's register (najstarije i najpoznatije osiguranje) e sada kad neki brod ne može udovoljiti tako strogim zahtjevima onda se registrira pod zastavama država koje praktički samo prodaju potvrde .... (čuo si kako naši brodovi plove pod panamskom ili nekom drugom zastavom)

to je veliki problem ... ne znam može li se zabraniti ulazak broda po zastavi ....


Quote:
El Tomo kaže:
Pa i kod nas se dogada da vec danas dolaze neispravni tankeri, i igraju valjda na srecu da ih puste u (rijecku) luku. Pa se lijepo usidre pred luku i cekaju i cekaju. Sve dok ih netko ne otjera.
ne smiju se sidriti .... možda nisam dobro objasnio jer sam mislio da sam naslov pravila govori sam po sebi PRAVILO NEŠKODLJIVOG PROLAZA ... još da smo proglasili gospodarski pojas ... imali bi kontrolu do sredine ... pa zbog naših otoka i malo više .... a ovako se radi o 12 NM od najistaknutije točke kopna ... znači brodovi smiju prolaziti našim morem dok god se radi o neškodljivom prolazu .... i dok se služe rutama koje odredimo i naravno po našim pravilima ....

Quote:
El Tomo kaže:
A zasto ne bi? Mnogi tako i rade, odlaze na put, pa sto bude. Mislis li da bi mi mogli kontrolirati ulaz takvih tankera u Jadran? Fino bi se usidrili i cekali...
očito ne znaš koja je lova u pitanju kod samo jednog tankera kad misliš da se na put ide po principu ajmo pa šta bude

O protestim talijanskih ribara fakat ne znam ništa ...
__________________
Mikilo the Miš
Mikilo is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2005., 20:29   #45
Quote:
El Tomo kaže:

A zasto ne bi? Mnogi tako i rade, odlaze na put, pa sto bude. Mislis li da bi mi mogli kontrolirati ulaz takvih tankera u Jadran? Fino bi se usidrili i cekali...
Pa ja mislim da je došlo vrijeme da se i takve stvari kontroliraju!

Postoje ugovori! Međunarodni ugovori! Sastavljanjem inteligentnih ugovora Hrvatska treba pokazati svoju zrelost!

Rizik od katastrofe je svakodnevan! Problem balastnih voda je riješiv, ali nije na Hrvatima da plaćaju SVOJE(i to je jedan od uvjeta) stručnjake koji će ga riješiti već na onima čija se nafta pretače!
Također treba naplatiti od onih čija se nafta pretače formiranje Hitne interventne ekipe za bilo kakav slučaj havarije na Jadranskom moru u kojima će raditi Hrvatski građani!

I mislim da cijelu studiju treba revidirati i pokazati javnosti! Volio bih vidjeti imena onih koji su ju radili!
__________________
Ötterdämmerung
Dear Prudence is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2005., 00:30   #46
Quote:
Mikilo kaže:
naspram najvećih zalih nafte na svijetu ....
Pa nece hrvatska biti vlasnik te nafte, niti ce imati onoliko koristi koliko ce imati onaj koji ju iscrpljuje. Dobitak hrvatske u cijelom tom poslu je zanemarivo mali u odnosu na dobitak izvoznika - Rusije. I nije hrvatska ovdje izvoznik, vec samo posrednik. Nece hrvatska naplacivati svoje carine.

Quote:
vjeruj ne ide nitko na blef ... na papiru oni svi ispunjaju te mjere ... jer gledaj nitko neće doći na tanker i provjeravati svaki djelić ... zato postoje godišnji (dvogodišjni i četvetogodišnji zavisno od djela broda) pregledi broda nešto kao tehnički pregled auta ... i dobiješ papire o ispravnosti .....
Je je. Tako ni Exxon Valdez ni Torrey Canyon ni jos mnogi drugi nisu isli na blef. Mos si misliti. Svi ti tankeri su bili neispravni, a plovili su i u SAD, i u Francusku, Englesku, itd. Dakle, u zemlje koje itekako imaju sustav morske i obalne kontrole, razvijenu obalnu strazu, a sto se ne moze mjeriti s onih nekoliko patrolnih kada sto ima hrvatska.

Pogledaj malo sto se dogadalo s tim brodovima. Na jednom je posada bila pijana, drugi pak nije imao radar, trecem je otkazivalo kormilo i osiguraci... a svi su oni uredno plovili. Jer ako te primi 9 od 10 luka jos uvijek je to veci profit nego ici popravljati i servisirati brod...

Quote:
pravi je problem .... tzv plovidba pod tuđim zastavama .... jer gle ako oćeš plovit pod RH zastavom pregledava te hrvatski registar koji je usklađen sa loyd's register (najstarije i najpoznatije osiguranje) e sada kad neki brod ne može udovoljiti tako strogim zahtjevima onda se registrira pod zastavama država koje praktički samo prodaju potvrde .... (čuo si kako naši brodovi plove pod panamskom ili nekom drugom zastavom)
Pa je li ima ikoji brod koji nije registriran pod zastavama Paname, nikaragve ili Liberije? Svi to tako rade, cak i najveci. Uzmi za primjer Torrey Canyon - brod Union Oila, iznajmljen za British Petrolium, vozi pod zastavom Liberije. Supertanker sa milijun modifikacija. Mislis da takvi brodovi ne bi dolazili i kod nas?

http://www.lboro.ac.uk/departments/h.../lasttrip.html

Quote:
ne smiju se sidriti .... možda nisam dobro objasnio jer sam mislio da sam naslov pravila govori sam po sebi PRAVILO NEŠKODLJIVOG PROLAZA ... još da smo proglasili gospodarski pojas ... imali bi kontrolu do sredine ... pa zbog naših otoka i malo više .... a ovako se radi o 12 NM od najistaknutije točke kopna ... znači brodovi smiju prolaziti našim morem dok god se radi o neškodljivom prolazu .... i dok se služe rutama koje odredimo i naravno po našim pravilima ....
Pa oni se i usidre 12 NM od kopna. Ali koja je poanta u tome? Ako se nesreca i dogodi na 12 NM od obale, rezultat je isti kao i da su bili 200 metara od obale. Trebali bi se udisriti pred Otrantskim vratima da ne bi bilo posljedica.

Pogledaj malo koje su brojke u pitanju ako dode do izlijevanja. Ciscenje kod nesrece Exxon Valdeza je kostalo oko 2 milijarde dolara. Da ne spominjemo katastrofalne posljedice po morski svijet, kojime bi se zapecatila sudbina hrvatskog turizma u slijedecih 20 godina.

Ako JANAF gradi naftovod, neka fino osnuje fond ili uplati osiguranje za pokrivanje kojih 3 milijarde dolara za ciscenje obale, plus 20-godisnji prihod od hrvatskog turizma. I neka fino opskrbi Hrvatsku sa dovoljnim brojem plovila, radara, helikoptera i aviona za nadgledanje Jadrana, a pregled tankera neka se vrsi na ulazu u Jadran. I neka lansira satelit (to ih nece doci tako mnogo s obzirom na druge troskove).

Pa neka onda voze naftu

Quote:
O protestim talijanskih ribara fakat ne znam ništa ...
digli su se na noge i blokirali luke zbog prijedloga ogranicenja izlovnih kvota za EU.
__________________
The only way of finding the limits of the possible is by going beyond them into the impossible. (A. Clarke)

Obnovljeni astronomski blog
El Tomo is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2005., 11:13   #47
Quote:
El Tomo kaže:
Pa nece hrvatska biti vlasnik te nafte, niti ce imati onoliko koristi koliko ce imati onaj koji ju iscrpljuje. Dobitak hrvatske u cijelom tom poslu je zanemarivo mali u odnosu na dobitak izvoznika - Rusije. I nije hrvatska ovdje izvoznik, vec samo posrednik. Nece hrvatska naplacivati svoje carine.
nije ni stvar u samo propuštanju nafte .... mi bi trebali napraviti sami sebi takvu situaciju da se što veći dio te nafte rafinira kod nas i tu je lova .....


Quote:
El Tomo kaže:
Je je. Tako ni Exxon Valdez ni Torrey Canyon ni jos mnogi drugi nisu isli na blef. Mos si misliti. Svi ti tankeri su bili neispravni, a plovili su i u SAD, i u Francusku, Englesku, itd. Dakle, u zemlje koje itekako imaju sustav morske i obalne kontrole, razvijenu obalnu strazu, a sto se ne moze mjeriti s onih nekoliko patrolnih kada sto ima hrvatska.
tankeri koji su plovili pod divljim zastavama naravno ..... zato sam i pisao tj. pitao zna li netko može li se recimo po zastavi pripadnosti zabraniti ulazak ....

Quote:
El Tomo kaže:
Pogledaj malo sto se dogadalo s tim brodovima. Na jednom je posada bila pijana, drugi pak nije imao radar, trecem je otkazivalo kormilo i osiguraci... a svi su oni uredno plovili. Jer ako te primi 9 od 10 luka jos uvijek je to veci profit nego ici popravljati i servisirati brod...
da ali ako ne možeš više raditi jer si neispravan itekako će se isplatiti ...



Quote:
El Tomo kaže:
Pa je li ima ikoji brod koji nije registriran pod zastavama Paname, nikaragve ili Liberije? Svi to tako rade, cak i najveci. Uzmi za primjer Torrey Canyon - brod Union Oila, iznajmljen za British Petrolium, vozi pod zastavom Liberije. Supertanker sa milijun modifikacija. Mislis da takvi brodovi ne bi dolazili i kod nas?
a misliš da bi neće dolaziti u talijanske luke .... btw ... ono šta se povlačilo po forumu da zbog struja katastrofa na talijanskoj strani ne bi do nas došla .... grdno se varate jer talijanska rijeka Po nosi do pola Jadrana

Quote:
El Tomo kaže:
Pa oni se i usidre 12 NM od kopna. Ali koja je poanta u tome? Ako se nesreca i dogodi na 12 NM od obale, rezultat je isti kao i da su bili 200 metara od obale. Trebali bi se udisriti pred Otrantskim vratima da ne bi bilo posljedica.
poanta je u tome da smo trebali proglasiti gospodarski pojas

Quote:
El Tomo kaže:
Ako JANAF gradi naftovod, neka fino osnuje fond ili uplati osiguranje za pokrivanje kojih 3 milijarde dolara za ciscenje obale, plus 20-godisnji prihod od hrvatskog turizma. I neka fino opskrbi Hrvatsku sa dovoljnim brojem plovila, radara, helikoptera i aviona za nadgledanje Jadrana, a pregled tankera neka se vrsi na ulazu u Jadran. I neka lansira satelit (to ih nece doci tako mnogo s obzirom na druge troskove).

Pa neka onda voze naftu


e to i ja govorim .... jedina nam je prilika da se igra vodi po našim pravilima .... jer ako je drugi vode ... a vodit će je i tada nećemo uopće imati utjecaja ....
ja zapravo cjelo vrijeme hoću objasniti da pod današnjim uvjetima smo naj.ebali ... ali nije da se tu baš ništa ne može napraviti ..... to što amerikanci kinezi i ne znam tko primaju takve brodove ne moramo i mi .... zašto baš mi ne bi postavili nove standarde u sigurnosti .....
ok znam zvuči previše utopijski ... ali šta nam preostaje .... sjedat i gledat ?!?!? ... ne zaboravi da su preveliki interesi u svemu tome da do naftovoda tankera i svega ne bi došlo .... pitanje je samo pod čijim uvjetima (sigurnost, zaštita okoliša, sanacija ako ... i sl.) i tko će tu zaradit (tranzit i prerada nafte) .....
__________________
Mikilo the Miš

Zadnje uređivanje Mikilo : 11.01.2005. at 12:52.
Mikilo is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2005., 13:08   #48
Quote:
A to si doista uvjeren da tankeri bez dvostruke oplate i stariji od 10 godina nece moci u jadran?
Neće moći jer u kupoprodajnom i prijevoznom ugovoru tako piše, a zna se tko plaća štete ako se ne drži klauzula ugovora. Također, sve članice IMO-a moraju se pridržavati ratificiranih konvencija o sigurnosti.
Što se tiče balasnih voda jučer smo čuli na konferenciji u Opatiji da se godišnje u Jadran iskrca 6,5 miliona tona takvih voda i do danas nikakvih rekcija.
acid high is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2005., 13:41   #49
Quote:
acid high kaže:
Neće moći jer u kupoprodajnom i prijevoznom ugovoru tako piše, a zna se tko plaća štete ako se ne drži klauzula ugovora. Također, sve članice IMO-a moraju se pridržavati ratificiranih konvencija o sigurnosti.
Što se tiče balasnih voda jučer smo čuli na konferenciji u Opatiji da se godišnje u Jadran iskrca 6,5 miliona tona takvih voda i do danas nikakvih rekcija.
kako nema poslijedica ..... čovječe proždrljive alge koje su donešene iz tropa uništavaju naše dno .... nego se o tome ne piše i ne priča .... jer ta pokrivanja mrežama i slične metode ne pomažu previše ..... mislim da je najizraženije oko Mljeta ... treba pronaći te stare članke i ponovno ih objaviti .....
__________________
Mikilo the Miš
Mikilo is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2005., 23:30   #50
Quote:
Mikilo kaže:
nije ni stvar u samo propuštanju nafte .... mi bi trebali napraviti sami sebi takvu situaciju da se što veći dio te nafte rafinira kod nas i tu je lova .....
Nismo mi dovoljno pametni za tako nesto.... Mozda ako dode njemac, podigne svoju rafineriju, zaposli nase radnike.... Sve mi se cini da ce INA ionako po svom. Oni vec imaju prilicno popunjene kapacitete, a i vlasnici su naftnih polja po rusiji. Nisam siguran da bi oni ista htjeli od te nafte.

Quote:
tankeri koji su plovili pod divljim zastavama naravno ..... zato sam i pisao tj. pitao zna li netko može li se recimo po zastavi pripadnosti zabraniti ulazak ....
Problem je sto svi koriste usluge tankera po divljim zastavama. Iz razloga sto su takvi tankeri jeftiniji, a velike kompanije su ionako dobro osigurane u slucaju havarije. Recimo, Exxon je platio 2 milijarde dolara odstete za nesrecu Exxon Valdeza. Svaku, cak i vecu kompaniju, toliki iznos bi itekako financijski potresao, ako ne i unistio. No, Exxon je sa strane imao poseban fond za nesrece i havarije u koji je stalno uplacivao, plus osiguranje. U trenutku isplate odstete, oni su u tom fondu vec imali 6 milijardi dolara!!! A sto je jos tragikomicinije, gotovo svu odstetu je pokrilo osiguranje. Dakle, velikim kompanijama je u interesu koristiti usluge takvih tankera pod divljim zastavama.

Gledam malo tankere koje gradi Uljanik, ili ih reparira. U zivotu tamo nisam vidio tankera a da nije iz Paname, Liberije, Malte...

Svi veliki koriste takve tankere - Shell, BP, Exxon.... a kada bi njima zabranio uplovljavanje u jadran i krcanje JANAFove nasfte, ne znam tko bi tu naftu i za koga uopce prevozio! Oni prvi bi se pobunili, a znamo kakav je naftni lobi - vlade SAD-a, UK-a i ostali izvrsili bi takav pritisak da Hrvatska vjerojatno ne bi mogla nista napraviti. Ajde se usudi zabraniti uplovljavati takvim tankerima... jos bi vjerojatno sve i na sudu zavrsilo.


Quote:
a misliš da bi neće dolaziti u talijanske luke .... btw ... ono šta se povlačilo po forumu da zbog struja katastrofa na talijanskoj strani ne bi do nas došla .... grdno se varate jer talijanska rijeka Po nosi do pola Jadrana
Rijecna struja je zanemarivo slaba u odnosu na morska strujanja i vodenu masu mora. Jedino ako se ne radi o delti Amazone ili Missisipiji, ali to Po nikako nije.

Quote:
poanta je u tome da smo trebali proglasiti gospodarski pojas


Ajde probaj, ako se usudis. Bocnuli smo Talijane i Slovence u dupe, i diglo se toliko galame. Zamisli da sada bocnemo amere i cijeli EU, i ne damo im 'njihovu' naftu jer nemaju sigurne tankere

Quote:
e to i ja govorim .... jedina nam je prilika da se igra vodi po našim pravilima .... jer ako je drugi vode ... a vodit će je i tada nećemo uopće imati utjecaja ....
ja zapravo cjelo vrijeme hoću objasniti da pod današnjim uvjetima smo naj.ebali ... ali nije da se tu baš ništa ne može napraviti ..... to što amerikanci kinezi i ne znam tko primaju takve brodove ne moramo i mi .... zašto baš mi ne bi postavili nove standarde u sigurnosti .....
ok znam zvuči previše utopijski ... ali šta nam preostaje .... sjedat i gledat ?!?!?
Tu je nasa najveca tragedija. Nije ovdje samo stvar JANAF-a i naftovoda, vec cjelokupne nase hrvatske stvarnosti, ustroja drzave, nedostatka aparata funkcioniranja te drzave. Treba problem gledati globalno, a ne samo sa stajalista naftovoda, tankera i profita. Hrvatska nije sposobna podrzati logisticki i sigurnosno takav projekt, jer svojim utjecajem, financijski, materijalno, infrastrukturalno ne moze pratiti zahtjeve koje takav projakt sa sobom nosi. Mi ne mozemo osigurati dovolno kvalitetan nadzor, ne mozemo osigurati kontrolu, nemamo dovoljno jake lobije za provodenje vlastite sigurnosne politike, nemamo infrastrukturu, osoblje, nivca ni sredstva za ciscenje obale i sprecavanje havarije.

Moram reci da, na zalost, talijani vecinu toga imaju, i da bi za jadran mozda bilo boljle i mnogo sigurnije da naftovod grade talijani, a ne mi. Oni barem mogu osigurati kvalitetnu kontrolu, imaju sredstva i ljude, imaju utjecaj.

Quote:
... ne zaboravi da su preveliki interesi u svemu tome da do naftovoda tankera i svega ne bi došlo .... pitanje je samo pod čijim uvjetima (sigurnost, zaštita okoliša, sanacija ako ... i sl.) i tko će tu zaradit (tranzit i prerada nafte) .....
Kako god okrenes, to nece biti pod hrvatskim uvjetima. Hrvatska jedino moze lobirati kod slovenaca i talijana da se naftovod uopce ne gradi u jadranu, i to bi bilo najbolje rjesenje. A ako ce se vec graditi u hrvatskoj, neka se od Druzbe Adrie trazi sve ono sto sam ranije naveo - placanje premije osiguranja od havarije, placanje vih troskova ciscenja uslijed havarije, poseban fond za nadoknadu gubitaka od turizma, nabavu plovila i sredstava za nadzor, obuku strucnih osoba, odrzavanje sustava nadzora.
__________________
The only way of finding the limits of the possible is by going beyond them into the impossible. (A. Clarke)

Obnovljeni astronomski blog
El Tomo is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2005., 10:37   #51
Quote:
El Tomo kaže:
[B]Nismo mi dovoljno pametni za tako nesto.... Mozda ako dode njemac, podigne svoju rafineriju, zaposli nase radnike.... Sve mi se cini da ce INA ionako po svom. Oni vec imaju prilicno popunjene kapacitete, a i vlasnici su naftnih polja po rusiji. Nisam siguran da bi oni ista htjeli od te nafte.


Kapaciteti rafinerije Urinj kod Rijeke su nedovoljno iskorišteni jer je izgrađena za preradu nafte i snabjevanje čitave bivše države od 20 miliona stanovnika. Gubitom tog tržišta troškovi proizvodnje i održavanja izravno utjeću na cijenu derivata koju danas plaćamo.

Citat iz današnjeg Novog Lista :

Hrvatski je naftovodni interes da kapacitet Jadranskog naftovoda dovede do punog iskorištenja, za što je osim kraka koji naftu vozi iz smjera Omišlja do Pančeva korisno da se napravi i suprotan smjer, kao i smjer od mađarske granice do Siska. Kad je projektiran, tadašnji je Jugoslavenski naftovod trebao služiti za opskrbu šest rafinerija na putu, od luke u Omišlju do rafinerije u Pančevu, preko Urinja, Siska i Bosanskog Broda. Nakon srbijanske agresije, iskorištenost tog naftovodnog pravca smanjena je na manje od 30 posto, ali su se u međuvremenu, preko inozemnih investitora, iz EU-a, SAD-a i Rusije, pojavile ponude, koje su taj pravac otkrile kao najkraću rutu za prijevoz ruske i kaspijske nafte na tržište srednje Evrope i u SAD.
acid high is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2005., 11:14   #52
Quote:
El Tomo kaže:
....
Gledam malo tankere koje gradi Uljanik, ili ih reparira. U zivotu tamo nisam vidio tankera a da nije iz Paname, Liberije, Malte...

Svi veliki koriste takve tankere - Shell, BP, Exxon.... a kada bi njima zabranio uplovljavanje u jadran i krcanje JANAFove nasfte, ne znam tko bi tu naftu i za koga uopce prevozio! Oni prvi bi se pobunili, a znamo kakav je naftni lobi - vlade SAD-a, UK-a i ostali izvrsili bi takav pritisak da Hrvatska vjerojatno ne bi mogla nista napraviti. Ajde se usudi zabraniti uplovljavati takvim tankerima... jos bi vjerojatno sve i na sudu zavrsilo.


To ne znači da su brodovi pod zastavama Panama, Liberije ili Malte stari i neodržavani. To su zastave pogodnosti da se izbjegnu domaći porezi, a međunarodne certifikate i poštivanje konvencija odnosi se i na njih. Pa sve novogradnje za račun stranih naručioca u riječkom brodogradilištu viju zastave pogodnost.
acid high is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2005., 11:24   #53
Ivan Jakovljević u današnjem N.Listu :

Glavni je međunarodni projekt, DružbAdria, koji namjerava prevoziti rusku naftu na evropsko i svjetsko tržište, preko Omišlja, i – kad bi se postavio 100-kilometarski krak od Delnica – prema Trstu. Drugi je projekt CPOT, što je kratica od naziva naftovodnih odredišta Constanza-Pančevo-Omišalj-Trst, preko kojeg bi se prevozila nafta iz kaspijskog bazena i Iraka, preko Crnog mora, i to tako da ne guši ekološki uništeni Bospor.
I jedan i drugi projekt znače barem udvostručenje prometa u omišaljskoj luci, ali i velike rizike za oničešćivanje Jadrana balastnim vodama, kao i izravne štete za kvarnerski i jadranski turizam.
Sam naftovod, kad se zbroje koristi i od DružbAdrije i od CPOT-a, Hrvatskoj neće donijeti izravnu godišnju korist veću od 100 milijuna dolara, ali će joj u isto vrijeme do krajnjih rizika ugroziti ekološki sustav Jadrana. Međutim, to je samo jedna dimenzija te slojevite priče. Uz umreživanje JANAF-a u DružbAdriju i CPOT, rafinerija u Rijeci, točnije, na Urinju, mogla bi se dovesti do tehnološkog optimuma, čak i do udvostručenja proizvodnje derivata, te prerasti u glavnog opskrbljivača jadranskih zemalja i srednje Evrope derivatima. U protivnom, ako JANAF ne uđe ni u jedan od tih međunarodnih naftovodnih sustava, propast će i JANAF, ali i riječka rafinerija, pa će MOL, kao strateški vlasnik Ine, ruskom naftom opskrbljivati hrvatsko tržište, bez suradnje s Ininim rafinerijama. Sve to će imati značajne posljedice i na punjenje državnog proračuna, i na cijenu Ine, koja još nije prodana strancima u većinsko vlasništvo.
acid high is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2005., 11:27   #54
Novi List
EU kao novi kolonizator :

Otvoreno je, međutim, i pitanje: može li hrvatska Vlada odustati od projekata, poput DružbAdria i CPOT? Hrvatska je, podsjećam, i trećerazredni ulazak u Partnerstvo za mir, morala platiti otvaranjem ulaza multinacionalnom, duhanskom divu, BAT-u u Tvornicu duhana Zadar, pa će na isti način, njezin dalji uspješni put u EU biti strogo uvjetovan prihvaćanjem naftovodnih obveza iz projekata DružbAdria i CPOT, ako to bude u interesu SAD-a, EU-a, NATO-a i Rusije, tih novih stvarnih gospodara Balkana.
Utoliko, najnovije muljanje sa projektom DružbAdria, možemo prihvatiti samo kao još jednu predizbornu igru. Inače, da Hrvatska doista misli ozbiljno štititi sve svoje nacionalne resurse, tada bi prije nego što na razini Vlade kaže da »idemo u Evropu«, o svemu tome raspisala referendum, na kojem bi se vidjelo je li taj put u interesu većini, manjini ili samo stranim investitorima, novim osvajačima ovog prostora.
acid high is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2005., 11:34   #55
Quote:
El Tomo kaže:
Rijecna struja je zanemarivo slaba u odnosu na morska strujanja i vodenu masu mora. Jedino ako se ne radi o delti Amazone ili Missisipiji, ali to Po nikako nije.
nije Po tako velik ali sam neki dan čitao nešto o njegovom utjecaju na jadran .... pogotovo u proljeće (otapanje snijega) uglavnom utjecaj je do pola Jadrana

Quote:
El Tomo kaže:
Ajde probaj, ako se usudis. Bocnuli smo Talijane i Slovence u dupe, i diglo se toliko galame. Zamisli da sada bocnemo amere i cijeli EU, i ne damo im 'njihovu' naftu jer nemaju sigurne tankere
sory šta moram opet o pomorskim zakonima .... ali gospodarski pojas je autonomno pravo svake države, te se za proglašenje preporuča dogovor sa susjedima ali se može proglasiti i bez njihovog pristanka .... jer je točno definiran sa čini mi se 200 NM od vanjske granice teritorijalnog mora ili do središnje crte između dva teritorijalna mora .... (tu bi talijani popušili jer zbog nedostatka otoka imaju manje teritorijalno more)
druga je stvar što su naši političari šupci i nisi imali muda uzeti ni ono na šta po svim međunarodnim zakonima pripada...

Quote:
El Tomo kaže:
Tu je nasa najveca tragedija. Nije ovdje samo stvar JANAF-a i naftovoda, vec cjelokupne nase hrvatske stvarnosti, ustroja drzave, nedostatka aparata funkcioniranja te drzave. Treba problem gledati globalno, a ne samo sa stajalista naftovoda, tankera i profita. Hrvatska nije sposobna podrzati logisticki i sigurnosno takav projekt, jer svojim utjecajem, financijski, materijalno, infrastrukturalno ne moze pratiti zahtjeve koje takav projakt sa sobom nosi. Mi ne mozemo osigurati dovolno kvalitetan nadzor, ne mozemo osigurati kontrolu, nemamo dovoljno jake lobije za provodenje vlastite sigurnosne politike, nemamo infrastrukturu, osoblje, nivca ni sredstva za ciscenje obale i sprecavanje havarije.

ne možemo .... ne možemo .... prije bih rekao da nećemo .... tj neće oni koji bi trebali ....

Quote:
El Tomo kaže:
Oni barem mogu osigurati kvalitetnu kontrolu, imaju sredstva i ljude, imaju utjecaj.
ali je veliko pitanje hoće li i ukojoj mjeri ... ja iskreno uvjek volim da sami odlučujemo o sebi .... umjesto da se nadamo da će sve to talijani napravit ....

Quote:
El Tomo kaže:
Kako god okrenes, to nece biti pod hrvatskim uvjetima. Hrvatska jedino moze lobirati kod slovenaca i talijana da se naftovod uopce ne gradi u jadranu, i to bi bilo najbolje rjesenje. A ako ce se vec graditi u hrvatskoj, neka se od Druzbe Adrie trazi sve ono sto sam ranije naveo - placanje premije osiguranja od havarije, placanje vih troskova ciscenja uslijed havarije, poseban fond za nadoknadu gubitaka od turizma, nabavu plovila i sredstava za nadzor, obuku strucnih osoba, odrzavanje sustava nadzora.
ma mi se uglavnom slažemo ... samo eto ja mislim da nikakvo lobiranje neće pomoći da se izbjegne gradnja ... trebali bi mi mislit da iz svega izvučemo takvu situaciju .... da što manje riskiramo (ekološki, osiguranja i sve šta si nabrojao) ali da opet sami o sebi odlučujemo ... još samo da nađemo par ljudi kod nas kojima će nacionalni interes biti prije vlastitog pa da ih za sve to zadužimo ....
__________________
Mikilo the Miš
Mikilo is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2023., 06:19   #56
valjda su ovo kakti zeleni sretni sto je propao druzba adria projekt.
Pljuc
bluffmeariver is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:41.