Natrag   Forum.hr > Društvo > Prirodne znanosti

Prirodne znanosti Čista znanost za jako pametne i one koji takvima žele postati
Podforum: Armstrong Station - Astronomija i astrofizika

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 26.11.2013., 00:48   #81
Hvala za knjigu. Naravno, nigdje je nema za kupit, ali je ima za downloadat! Tipično mi
__________________
--- WIKI IS YOUR FRIEND ---
mako is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2013., 15:39   #82
Pozdrav,

evo još jedno pitanje. Naime poslao sam zahtjev za patentiranje jednog elektro motora i sad radim prototip kako bih mogao potvrditi funkcionalnost rada. To neće biti teško, jer stvarno radi ali trebam napraviti klasični i ovaj, jedan uz drugi, sličnih karakteristika kako bih pokazao prednosti ovog mog.

Problem je što u nas stvarno nema nitko voljan da napravi nešto takvo. Pokušavam naći nekog tko bi napravio jezgru po custom dizajnu, što baš i ne ide, a ako pokušao sam nabaviti trafo limove u Kilovata, ali oni prodaju samo na količine od 100kg. Donedavno sam imao i sličan problem sa žicom, no nasreću tu je Morlak, a za magnete ima Artas.

I dalje ostaje problem kako napraviti samu jezgru. Pošto nisam našao nikog za trafo limove mislio sam napraviti od običnog nelaminiranog feromagnetika. Pa bar da ako radim klasični i moj za usporedbu, da imaju iste gubitke.

Ali doslovno, čak i s ovim stavom:



teško je naći nekog. Ima li netko kakvu ideju ili preporuku što bih mogao napraviti?
__________________
--- WIKI IS YOUR FRIEND ---
mako is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2013., 16:04   #83
Uleti u Končarev servis, vjerojatno se da nešto dogovorit, prodaju ti neke svoje viškove materijala, neke sate rada vamo tamo. Imaju u firmi ono šta ti treba, a lako će se smuvat neka kombinacija šta da se stavi na fakturu.
__________________
Nije svaki žabac žaba! Recimo Kermit je bičva.
Frogger is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2014., 19:48   #84
pozdrav! mene zanima zna li netko kako je nastao Eulerov broj? mislim, znam da je on baza prirodnog logaritma i to, međutim zanima me kako se došlo do njegovog iznosa, kako ga se uspjelo izračunati?
__________________
~ Why am I not like the wind, like the mist; why are there no feathers that float up to the sky? ~
sancchan is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2014., 20:25   #85
Quote:
sancchan kaže: Pogledaj post
pozdrav! mene zanima zna li netko kako je nastao Eulerov broj? mislim, znam da je on baza prirodnog logaritma i to, međutim zanima me kako se došlo do njegovog iznosa, kako ga se uspjelo izračunati?
Nastao je kada je Bernoulli želio izračunati problem kontinuiranog ukamaćivanja tako da kamata bude sve manja, proporcionalno vremenu ukamaćivanja. Dobio je ovakav izraz:



Izračunati ga možeš na proizvoljnu preciznost ovom formulom iako postoje još tisuće drugih.

__________________
Greenov zakon o raspravi:
"Sve je moguće, ako ne znate o čemu govorite."
El Ninho is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2014., 00:16   #86
Zašto meni jučer nije htjela zavriti voda? Oko pola litre u posudi promjera cca10cm, mislim da je prošlo i 20 minuta, na plinu. Išli su samo oni mini mjehurići koji na površini nestanu, i ona je već konkretno i isparila u tih 20 minuta. Zbog čega se to može dogoditi?
nalij pero is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2014., 23:49   #87
dafuq isparila, pa onda je zavrila xd
random101 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2014., 23:43   #88
Ne znam kako kod tebe, ali meni pari voda i kad se tuširam.

Mjehurića nije bilo. Osim toga na poklopcu ima kondenzirane vode i prije no što zavrije. Ne znam, da znam ne bih pitala.
nalij pero is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2014., 00:04   #89
ne valja ti posuda ako nije uzavrilo
a može voda isparit i bez da vrije.
__________________
Nije svaki žabac žaba! Recimo Kermit je bičva.
Frogger is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2014., 00:09   #90
Posuda nije ponavljala ekscese.
nalij pero is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2014., 02:03   #91
Uvijek kad dođem prva tema je Fukushima. I sad si mislim svi su kompetentni pričati o fisiji, a zašto voda ne vri meni nitko ne zna reći.
nalij pero is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2014., 02:26   #92
Quote:
nalij pero kaže: Pogledaj post
Uvijek kad dođem prva tema je Fukushima. I sad si mislim svi su kompetentni pričati o fisiji, a zašto voda ne vri meni nitko ne zna reći.
Trebaš razbijat atome -nema ti druge
haram is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2014., 04:30   #93
Quote:
nalij pero kaže: Pogledaj post
Uvijek kad dođem prva tema je Fukushima. I sad si mislim svi su kompetentni pričati o fisiji, a zašto voda ne vri meni nitko ne zna reći.
Eksperiment proveden mnogo puta - rezultat nije moguće reproducirati.
__________________
abcdefghijklmnopqrstuvwxyz
Gedeon is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2014., 16:04   #94
http://www.npr.org/templates/story/s...ryId=100867217
http://theness.com/neurologicablog/i...e-wrong-again/

Pronašao sam jedan zanimljivi podatak: da kada se gleda na moždanu aktivnost sa fMRI-om da se može vidjeti da ona kako kaže neurolog Novella dolazi 60-70 milisekunda prije svake mentalne akivnosti/funkcije. I ovo mi je zanimljivo zato jer bi to zajedno sa korelacijama pružilo dodatni dokaz za fizikalizam – za to da su mentalne funkcije proizvod moždane aktivnosti, jer na kraju krajeva uzroci dolaze prije svojih efekta.

Problem je u tome, i okolo toga bi molio za pomoć od onih koji se puno bolje razumiju u neuroznanost opčenito – ne mogu nigdje pronaći neki drugi dodatni izvor kao što bi npr. bilo neko istraživanje u kojoj se je promatrala korelacija između mozga i uma dok su određeni subjekti pod tim uređajem radili određene stvari u svojem umu i gdje su dok su korelirali to dvoje došli do istog zaključka – da moždana aktivnost dolazi prije svake mentalne aktivnosti sa kojom i korelira. Dali je ta informacija uopće točna? dali je manje od 60-70 milisekunda? ili više?

Dakle ukratko, zanima me točno kakav je taj odnos.
Ironrage is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2014., 10:02   #95
gps i gauss-krugerove kordinate

da li postoji neki program ili apliacija gdje mogu upisati gps kordinate i da ih on prevede u gaus krugerove. ili ako postoji neki jednostavan izračun kako to pretvoriti. jer mi trebaju x, y kordinate ne u stupnjevima i minutama i decimalnim oblicima

sve što sam našla na netu je da se pretvara iz gauss-krugerovih u druge oblike.
__________________
I noga u guzicu je korak naprijed
hellie is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2014., 14:40   #96
Zavojnice i magnetska polja

Pozdrav ekipa. Imam dva pitanja iz elektrotehnike, magnetizma itd...

Prvo:

Zna li netko FORMULU za izračun zavojnice? Dakle sve što ide uz nju, ako imam magnet tolike i tolike jakosti u gaussima, N35, N42 itd, ili magnet tolike i tolike veličine u mm, cm - koliko trebam namotaja, koliko dugačku žicu, koliko debela žica mora biti, koji promjer zavojnice uzimam, radi li bolje sa jezgrom ili ne? I najvažnije, koju bih voltažu otprilike dobivao? Molim vas i objašnjenje što znači koje slovo u formuli.

Drugo:

Imamo magnet i 2 pola koji se okreću prema klasičnoj spiralnoj zavojnici. Moraju li oba polja dolaziti uvijek okomita na zavojnicu? Postoji li ikakva drugačija konfiguracija zavojnice ili neko drugo riješenje da npr mogu generirati elektricitet i sa polovima koji se križaju pod 35° (ili recimo pod 150°) i tako prolaze pored zavojnice?

Ako nitko ne zna ili ne kuži što želim u drugom pitanju, nije bitno, bar onda da dobijem odgovor samo na prvo pitanje. Hvala.
__________________
Impossible is nothing, just find the way...
Croativan is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2014., 01:18   #97
na prvo je tesko odg. posto je preopcenito, radije prvo prouci literaturu, magnetizam i tak to

ili na google pa nađi coil calc neki
random101 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2014., 11:32   #98
Quote:
randy101 kaže: Pogledaj post
na prvo je tesko odg. posto je preopcenito, radije prvo prouci literaturu, magnetizam i tak to

ili na google pa nađi coil calc neki
Oh proucavam mjesecima. Zgledam ko nerd dok se vozim gradom citajuci stare knjizurine . U literaturi nista detaljno o tome nema, ili imam peh pa naletim na knjige koje toga nemaju, ili je to nekakav netipican tip znanja koji se ne stavlja u knjige...

Ugl pitao ova pitanja i proface, doktore znanosti, pa ni oni ne znaju... Weird... Probat cu sa kalkulatorom, thx...
__________________
Impossible is nothing, just find the way...
Croativan is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2014., 12:49   #99
Quote:
Croativan kaže: Pogledaj post
Oh proucavam mjesecima. Zgledam ko nerd dok se vozim gradom citajuci stare knjizurine . U literaturi nista detaljno o tome nema, ili imam peh pa naletim na knjige koje toga nemaju, ili je to nekakav netipican tip znanja koji se ne stavlja u knjige...

Ugl pitao ova pitanja i proface, doktore znanosti, pa ni oni ne znaju... Weird... Probat cu sa kalkulatorom, thx...
trebas naci knjigu koja se specificno bavi zavojnicama, ove knjige iz osnova elteh. i tak to ne govore u dubinu o tome
random101 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2014., 14:02   #100
gospodo, pišem rad vezan uz radijaciju. ako mi netko od vas može pomoći i reći me gdje na netu mogu naći protokole koje je Grad Zagreb izglasao na svojoj sjednici o postupanjima u slučaju nuklearne katastrofe.
fala
__________________
A zašto ne?
pursuiter is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:53.