Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Kućni ljubimci

Kućni ljubimci Za vlasnike pasa, mačaka i ostalih životinjica dragih
Podforumi: Zdravlje kućnih ljubimaca, Psi, Mačke, Udomljavanje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.03.2016., 11:45   #2701
Pitanjce, imam muskog zamorca kupljenog oko Bozica 2015, tada je jis imao pupcanu vrpcu i bio golog trbuha - znaci bio je fakat beba, sad ima valjda oko 4-5 mjeseci i poprilicno je narastao, jako lijepo jede tj bolje reci ždere. Nisam znala sa jedna tako mala zivotinjica moze toliko pojest bilo sijena bilo voca i povrca ili gotove hrane.
No ono sto me muci je zapisavanje, taj non stop zapisava kada je pusten...dal je to normalno? I bi li kastracija pomogla da se sprijeci to njegovo pisanje posvuda jer me izluđuje.

Inace jos je dosta plasljiv ali voli doci se pomaziti kad to zeli, obozavamo ga i stvarno su specificne zivotinjice sa svojim pricanjem i skakutanjem
__________________
Thenebra :broj godina pomnozi sa brojem koliko ti puta pas dnevno jede. i toliko vrecica moras imati sa sobom! znaci npr.. 2(godine) X 2(dnevno puta jede) = 4 vrecice
Wedding is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2016., 19:02   #2702
Quote:
Wedding kaže: Pogledaj post
Pitanjce, imam muskog zamorca kupljenog oko Bozica 2015, tada je jis imao pupcanu vrpcu i bio golog trbuha - znaci bio je fakat beba, sad ima valjda oko 4-5 mjeseci i poprilicno je narastao, jako lijepo jede tj bolje reci ždere. Nisam znala sa jedna tako mala zivotinjica moze toliko pojest bilo sijena bilo voca i povrca ili gotove hrane.
No ono sto me muci je zapisavanje, taj non stop zapisava kada je pusten...dal je to normalno? I bi li kastracija pomogla da se sprijeci to njegovo pisanje posvuda jer me izluđuje.

Inace jos je dosta plasljiv ali voli doci se pomaziti kad to zeli, obozavamo ga i stvarno su specificne zivotinjice sa svojim pricanjem i skakutanjem
imam ga i ja, normalno je da su plasljivi treba im dosta vremena, dugooo, a i ovisi sve o karakteru zamorca...


sto se tice da zapisava , tak oznacava teritorij, to je normalno, ak te zapisa kad ga mazis znaci da tebe oznavacava kao svoje


normalno je ak imas zivotinju u kuci da ce bit nereda
__________________
pao mi secer sa srca
Phinkal is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2016., 19:11   #2703
Quote:
Antiopejae kaže: Pogledaj post
Bok svima! Prije 2 dana u našu je obitelj stigao zamorčić, ženkica. Sad čitam i kažu da se prvih par dana ili tjedana ne bi smjela vaditi iz kaveza. Skrušeno priznajem da je moja kćer toliko željno čekala priliku da je pomazi da sam posustala i tako smo par puta držali je na krilu, u mekoj dekici... Što sad? Nastaviti ili pustiti?
Drugo, kažu da nije dobro da je zamorčić sam - gdje, osim u Pet shopu, nabaviti drugog zamorčića, da se naviknu jedan na drugoga?

Hvala na savjetima!
Pa, nije bas da se ne smije vaditi iz nastambe, ali treba zamorcicu dati vremena da se privikne na novu okolinu, nove zvukove, mirise i t.d. Ipak je otrgnut od svoje obitelji, svoje poznate okoline, svojeg drustva i sad je, iako je coporativna zivotinjica, odjednom posve sam. Treba joj vremena. U svakom slucaju bi joj trebalo drustvo druge zenkice ili vise zenkica, jer su zamorcici u prirodi u velikim grupama i ovisni su o grupi - mnogobrojnost im pruza zastitu, orijentaciju, komuniciraju kao rijetko koji glodavci, jako su vokalni, imaju slozene socijalne poretke i apsolutno su ovisni jedni o drugima. Svakako je udomljavanje pravi nacin nabaviti zamorcica jer ih jako puno trazi novi dom. Na grupi Zamorci/Zamorcici na Facebooku imamo uvijek zamorcice koji traze dom, nazalost kupljene vec skotne zenkice u pet trgovinama ili pod dvije zenke, prodani muzjak i zenka. U svakom slucaju bi prvo morali biti apsolutno sigurni u spol vaseg zamorcica, da ne bi bilo neocekivanih beba koje je jako tesko dobro udomiti (nazalost zavrsavaju kao hrana za reptile ili pusteni po parkovima...). Zamorcici su izuzetno plodni - muzjaci mogu vec sa starosti od 3 tjedna (!!!) uspjesno napariti zenke, a male zenke mogu ostati skotne vec sa 4 tjedna starosti. Ovi podaci govore o brzini kojom se razmnazaju, zato je apsolutni oprez od vitalne vaznosti!
Lijepo Vas pozivam da se pridruzite vrlo aktivnoj i brojnoj Facebook grupi: Zamorci/Zamorcici
Lijep pozdrav!
__________________
Od ljubitelja, za ljubitelje:
http://www.glodavci.sanja.name
SheDreamer is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2016., 19:19   #2704
Quote:
Wedding kaže: Pogledaj post
Pitanjce, imam muskog zamorca kupljenog oko Bozica 2015, tada je jis imao pupcanu vrpcu i bio golog trbuha - znaci bio je fakat beba, sad ima valjda oko 4-5 mjeseci i poprilicno je narastao, jako lijepo jede tj bolje reci ždere. Nisam znala sa jedna tako mala zivotinjica moze toliko pojest bilo sijena bilo voca i povrca ili gotove hrane.
No ono sto me muci je zapisavanje, taj non stop zapisava kada je pusten...dal je to normalno? I bi li kastracija pomogla da se sprijeci to njegovo pisanje posvuda jer me izluđuje.

Inace jos je dosta plasljiv ali voli doci se pomaziti kad to zeli, obozavamo ga i stvarno su specificne zivotinjice sa svojim pricanjem i skakutanjem
Zamorcici se vrlo nerado kastriraju jer je to teska i rizicna operacija za njih. Tesko podnose narkozu, a oporavak kasnije je cesto povezan sa komplikacijama (apsces, cupanje konaca, alergija na konce i sl.).
Kastracija ima smisla kad se obavi rana, jos u starosti od 3 tjedna, tj. pri tezini ne vecoj od 230 g, a nju obavlja samo vet. ambulanta Segota u Zg.
U svakom slucaju kastracija ne rjesava "problem" markiranja. Iako bas jos nisam cula da toliko piske po stanu, te bih se zabrinula da mozda nema upalu mjehura, koja je nesto cesca kod zenka. Svakako kontroliraj urin na boju, ako primjetis da je crvenkast, iako ga i hrana moze obojati crveno (persin, mrkva, cikla, maslacak), i sumnjas na eritrocite u urinu, nabavi trakicu za urin i prekontroliraj. Zamorcicu je svakako potrebno drustvo drugog zamorcica istog spola. Oni su narocito drustvene zivotinje i zive u velikim grupama. Grupa im pruza sigurnost, orijentaciju, a oni su i narocito vokalni glodavci te stalno nesto medjusobno pricaju. Narocito ih je zabavno promatrati kada ih je vise. 2 muzjaka se mogu dobro sloziti pod uvjetom da ih se ne drzi stalno u kavezu, tj. uopce, jer kavez niti nije nastamba za zamorcice koji vole setati. Ili se uzmu dva brata iste starosti, ili se starijem zamorcicu nabavi beba ne starija od 2 mjeseca kad ulazi u pubertet. Onda se u pravilu dobro sloze ako se pridrzavamo pravila u vezi zdruzivanja.
Pozivam Vas u aktivnu i mnogobrojnu grupu Zamorci/Zamorcici na Facebooku, gdje Vam iskusni clanovi mogu pomoci sa svojim savjetima.
Isto tako predlazem da se informirate na slijedecim stranicama: Sve o zamorcicima.

Lijep pozdrav!
__________________
Od ljubitelja, za ljubitelje:
http://www.glodavci.sanja.name
SheDreamer is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2016., 19:29   #2705
Quote:
bobo223 kaže: Pogledaj post
pozz...
ja imam zamorcica koji je vec star i vec dugo imamo problema sa sugavcem. Vodila sam ga kod veterinara 3x i nista mu nije pomoglo
Peruta se i dlaka mu opada.. Zanima me moze li taj sugavac preci na ljude jer me lice, vlasiste i vrat peku, koza mi se ljuska i jako svrbi?
Bila sam kod dermatologa par puta i nista od kozmetike mi nije pomoglo, isto sam potrosila love da je to prestrasno..
Sugarac se uspjesno lijeci sa Ivermectinom, medjutim od najvece vaznosti kod lijecenja je higijena koju je potrebno tjednima obavljati, jer Ivermectin ubija parazita, ali NE i njegova jajasca koja inkubiraju 2 tjedna. Stoga je najvaznije dok traje tretman, SVAKODNEVNO kompletno cistiti kavez, dezinficirati sa octenom vodom koja se onda dobro ispere, kompletna oprema se mora prati na najamnje 60°, podrucje oko nastambe, tj. svuda gdje se zamorcic seta je potrebno usisavati kako bi se jajasca posve odstranila, sijeno i piljevinu je potrebno u potpunosti mijenjati svaki dan. jedino se na taj nacin mogu ukloniti jajasca, iz kojih bi se inace nakon tretmana ivermectinom ponovo razvili paraziti i cijeli proces bi poceo nanovo. Sugarac je inace tipican bas za zamorcica i ne prelazi na ljude ili druge vrste. MEDJUTIM, nelijeceni ili krivo lijeceni sugarac najcesce prate dodatne infekcije, a medju njima su gljivicna oboljenja. Gljivice kao, "ringworm" prelaze na ljude i vrlo su zarazne. Stoga se mora zamorcic pregledati i na njih, te treba i gljivice lijeciti. Za vrijeme napada, tj. bolesti, zamorcicu treba pojacano dati c-vitaminom bogatu hranu, kao, crvena paprika, persin, brokula, spisak se nalazi ovdje: C-vitamin. O sugarcu i gljivicama, te njihovom lijecenju i simptomima procitaj ovdje: http://www.zamorcici.sanja.name/paraziti.html#suga
Nelijeceni sugarac moze zamorcica kostati zivot u najgorim mogucim mukama. Od silnog svraba moze postati apatican, pa si cak i pojesti sapice. Zato je sugarac OBAVEZNO LIJECITI! Ako nemas veterinara koji se u to razumije, a ocito da nemas, jer do sada nije izlijeceno, promijeni veterinara. Preporucujem Dr. Segotu u Zagrebu, ako si iz Zagreba. Na linku gdje je spisak c-vitamina naci ces i link preporucenih ambulanti za male zivotinje.
Uclani se u Facebook grupu, Zamorci/Zamorcici pa ces dobiti jos korisnih informacija i savjeta.

Lijep pozdrav!
__________________
Od ljubitelja, za ljubitelje:
http://www.glodavci.sanja.name
SheDreamer is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2016., 08:01   #2706
Zdruzivanje zamoraca

Pozz.Imam zamorc starog oko 6-8 mjeseci zena nije bila sigurna tocno koliko. Kod mene je vec mjesec i pol. I odlucila sam mu uzeti prijatelja da ne bude sam i prije 5 dana sam otisla po malog zamija nema ni punih mjesec dana. Lijepo sam ih zdruzila na nepoznatom terenu i sve je proslo super veliki mu da i jesti i stiti ga i sve je bilo divno i krasno do jucer navecer. Znam ja da to traje i da ima zaskakivanja i da ih se ne smije odvajati ali od jucer ovaj konstantno trci za malim skace na njega i to non stop neda mu 5 min mira to je trajalo cijelu vecer i noc,a znam jel nisam mogla spavat od buke i skvicanja Nema agresije ili skljocanja zubima ovaj jednostavno samo od sinoc stalno skace ko ludak na njega i mira mu neda. Ne znam kaj da napravim strah me da ne slomi tog malca ili da ga ne iscrpi previse ovaj je ipak beba mala. Kaj da napravim?

Zadnje uređivanje Kri07 : 18.04.2016. at 08:51.
Kri07 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2016., 09:45   #2707
Quote:
Kri07 kaže: Pogledaj post
Pozz.Imam zamorc starog oko 6-8 mjeseci zena nije bila sigurna tocno koliko. Kod mene je vec mjesec i pol. I odlucila sam mu uzeti prijatelja da ne bude sam i prije 5 dana sam otisla po malog zamija nema ni punih mjesec dana. Lijepo sam ih zdruzila na nepoznatom terenu i sve je proslo super veliki mu da i jesti i stiti ga i sve je bilo divno i krasno do jucer navecer. Znam ja da to traje i da ima zaskakivanja i da ih se ne smije odvajati ali od jucer ovaj konstantno trci za malim skace na njega i to non stop neda mu 5 min mira to je trajalo cijelu vecer i noc,a znam jel nisam mogla spavat od buke i skvicanja Nema agresije ili skljocanja zubima ovaj jednostavno samo od sinoc stalno skace ko ludak na njega i mira mu neda. Ne znam kaj da napravim strah me da ne slomi tog malca ili da ga ne iscrpi previse ovaj je ipak beba mala. Kaj da napravim?
Bok!
Zvuci sve najnormalnije, nemoj ih odvajati, pretrpi i izdrzi. To je uspostavljanje dominacije. Zamorcici skoro uvijek dizu jako veliku buku premda im se nista ne radi, pritom mislim da mali skvici iako ga stariji ne dira, osim da ga mozda gura glavom i sl. Tu i tamo ih pregledaj na eventualne ranice na predjelu ledja pa ih ocisti i dezinficiraj rivanolom ili jodom ili necim slicnim da se ne inficiraju. Inace, koliko god to bilo nama tesko, pretrpi i nemoj se mijesati. Prestati ce, iako je tesko reci kada - za par sati, za par dana, tjedana. Uglavnom ce se uspostaviti njihov red, mali mora nauciti gdje mu je mjesto i kad se podredi starijem onda ce zavladati mir.
Jedino sto mi sad pada na pamet - da li si sto posto sigurna da su raznog spola? Tko je malome ustanovio spol? Ako je mali zenkica, onda bi moglo vec biti sra**e jer one vec sa starosti od 4 tjedna mogu ostati skotne. Ne znam koliko imas iskustva u odredjivanju spola, ali ako nemas, onda bi trebalo pod hitno provjeriti spol kod nekog iskusnog. Ako si kupovala manjeg, onda se najmanje mozes pouzdati u izjavu o spolu u trgovini, jer na FB grupi imamo skoro redovito pod zenke kupljene muzjake i obratno, tako da niti trgovci, a nazalost niti dezurni veterinari u trgovinama, ne znaju zamorcicima provjeriti spol. Narocito stoga sto ih ne drze odvojene po spolovima kad dodju od uzgajivaca, pa imamo i nebrojeno nezeljenih potomaka od zenkica vec kupljenih skotnih.
Lijepo te pozivam u zatvorenu FB grupu, Zamorci/Zamorcici, uslikaj spol od maloga, ali i od velikog, neka ti ih netko pridrzi tako da slike budu izostrene i postaj na grupu. Veliki je broj iskusnih clanova koji ce ti pomoci pri sigurnom odredjivanju spola. Isto tako ces dobiti puno savjeta od onih koji su prosli faze zdruzivanja muzjaka
Lijep pozdrav!
__________________
Od ljubitelja, za ljubitelje:
http://www.glodavci.sanja.name
SheDreamer is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2016., 10:49   #2708
Quote:
SheDreamer kaže: Pogledaj post
Bok!
Zvuci sve najnormalnije, nemoj ih odvajati, pretrpi i izdrzi. To je uspostavljanje dominacije. Zamorcici skoro uvijek dizu jako veliku buku premda im se nista ne radi, pritom mislim da mali skvici iako ga stariji ne dira, osim da ga mozda gura glavom i sl. Tu i tamo ih pregledaj na eventualne ranice na predjelu ledja pa ih ocisti i dezinficiraj rivanolom ili jodom ili necim slicnim da se ne inficiraju. Inace, koliko god to bilo nama tesko, pretrpi i nemoj se mijesati. Prestati ce, iako je tesko reci kada - za par sati, za par dana, tjedana. Uglavnom ce se uspostaviti njihov red, mali mora nauciti gdje mu je mjesto i kad se podredi starijem onda ce zavladati mir.
Jedino sto mi sad pada na pamet - da li si sto posto sigurna da su raznog spola? Tko je malome ustanovio spol? Ako je mali zenkica, onda bi moglo vec biti sra**e jer one vec sa starosti od 4 tjedna mogu ostati skotne. Ne znam koliko imas iskustva u odredjivanju spola, ali ako nemas, onda bi trebalo pod hitno provjeriti spol kod nekog iskusnog. Ako si kupovala manjeg, onda se najmanje mozes pouzdati u izjavu o spolu u trgovini, jer na FB grupi imamo skoro redovito pod zenke kupljene muzjake i obratno, tako da niti trgovci, a nazalost niti dezurni veterinari u trgovinama, ne znaju zamorcicima provjeriti spol. Narocito stoga sto ih ne drze odvojene po spolovima kad dodju od uzgajivaca, pa imamo i nebrojeno nezeljenih potomaka od zenkica vec kupljenih skotnih.
Lijepo te pozivam u zatvorenu FB grupu, Zamorci/Zamorcici, uslikaj spol od maloga, ali i od velikog, neka ti ih netko pridrzi tako da slike budu izostrene i postaj na grupu. Veliki je broj iskusnih clanova koji ce ti pomoci pri sigurnom odredjivanju spola. Isto tako ces dobiti puno savjeta od onih koji su prosli faze zdruzivanja muzjaka
Lijep pozdrav!
Uclanjena sam u grupu na facebooku. Oba dva su muska za maloga sam 100% sigurna kupila sam ga u uzgajivacnici koju vi imate na svojoj stranici objavljenu. Znam da je to sve normalno ali mi je jako cudno jel ni prvi dan nije toliko skako na maloga i maltretirao. Znao je tu i tamo skocit na njega i onda ga pusti i dobro su se slagali.ali je sinoc poceo skakt ko lud na njega i jednostavno ga ne zeli pustit na miru. Sada sam ih van pustila i malo je mirnije nego nocas. Nadam se da ce to sve uskoro proc.
Kri07 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2016., 15:29   #2709
Quote:
Kri07 kaže: Pogledaj post
Uclanjena sam u grupu na facebooku. Oba dva su muska za maloga sam 100% sigurna kupila sam ga u uzgajivacnici koju vi imate na svojoj stranici objavljenu. Znam da je to sve normalno ali mi je jako cudno jel ni prvi dan nije toliko skako na maloga i maltretirao. Znao je tu i tamo skocit na njega i onda ga pusti i dobro su se slagali.ali je sinoc poceo skakt ko lud na njega i jednostavno ga ne zeli pustit na miru. Sada sam ih van pustila i malo je mirnije nego nocas. Nadam se da ce to sve uskoro proc.
bude se to smirilo, ali je tesko reci kada. biti ce jos situacija, kada malisan udje u pubertet, negdje sa 4 do 6 mjeseci starosti, pa sa 9 i onda jos koji puta kad navrsi godinu dana. Samo im pruzi puno prostora, u prostor natrpaj hrane na puno mjesta, isto tako poslastica (komadice mrkve, krastavca i sl.), kucice kod muzjaka ne dolaze u obzir, vec samo tunelcici, tj. sklonista sa najmanje 2 ulaza/izlaza, vise zdjelica i vise pojilica. moze se opet lako desiti da ce se vani slagati, tj. ignorirati, a cim ih vratis u kavez ce poceti cirkus iznova, jer, muzjacima ni najveci kavez nije dovoljno velik. nazalost. u svakom slucaju, prije nego ih vratis u kavez, totalno ga ocisti od svih mirisa, a to znaci, operi ga sa otopinom octa (1:2 ocat:voda) i dobro isperi, sve predmete operi isto tako sa octenom vodom, zdjelice, pojilice, sjenilice. nemoj u kavezu imati kucice, vec samo tunelcice, jer su kucice opasne da ne stjera jedan drugoga u nju i onda se u njoj dohvate. osim toga zauzimaju prostor. potpuno promijeni stelju i sijeno. tako da nista vise ne nosi miris od niti jednog od njih. po mogucnosti prerasporedi predmete drugacije nego inace, tako da su zabavljeni istrazivanjem. posakrivaj poslastice u sijeno i sl. idealno bi bilo kada bi kavez bio samo jedan sastavni dio veceg prostora - ako mozes, napravi im kao malo igraliste ispred otvorenog kaveza u koji se mogu sami vracati i iz njega izlaziti. zgodnih ideja imas na grupi, u albumu sa podnim nastambama pa prelistaj.
zatim, kad se krenu naganjati, pljesni rukama ili vikni glasno "NE!" da ih prekines. moras paziti da se u svadju ne uplices golim rukama, jer su njihovi ugrizi relativno opasni, a ugriz je siguran ukoliko se medjusobno dohvate zubima. (rukavicama, ili metlom ili onime za prasinu, ili rucnikom se odvajaju - golim rukama nikad.)
muzjaci su malo kompliciraniji za drzanje jer zahtijevaju iskustvo, izdrzljivost i veliki prostor i ne preporucuju se pocetnicima. cak uz sve predostroznosti i uvjete, moze se desiti da si jednostavno ne odgovaraju. ali to po tvojem opisu nije uopce slucaj. oni se samo dogovaraju tko je glavni.
drzim fige da to sto prije prestane
ako si nesigurna, postaj video na grupi, pa ces dobiti jos korisnih savjeta - ne znam ti ime pa ne znam jesi se vec obracala grupi ili ne
__________________
Od ljubitelja, za ljubitelje:
http://www.glodavci.sanja.name
SheDreamer is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.08.2016., 14:23   #2710
Zanima me par stvari...prvo je li nornalno da se zamorac kupljen u zoo cityu nakon godinu dana i dalje boji mene vlasnika i kako to rijesiti ja stvarno zelim bit s njim u dobrim odnosima i kad ga ja mazim, ali i inace, moj zamorac se cesto rita i skace i sda me zanima je li normalno da tako skače i irita se mislim je li to možda znači da je uplašen ili se igra, bolestan mislim da nije jer ima noramlnu probavu normalno jede pije sve je ok I kad ga cesljam on se izmice i rita i pobjegne u kucicu pa nikako nmg smanjit broj dlaka i zanima me kako da ga onda očešljam
Naime on se boji uzimana u ruke i jedino sto mogu je da ga mazim
Biologbubble is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.08.2016., 13:58   #2711
Plasljiv zamorcic

Tema je opsirna. Zamorcici su zivotinjice - plijen. U prirodi zive u vecim grupama i spadaju u jako drustvene zivotinjice. Nazalost budu kod uzgajivaca od majke i brace/sestara odvojeni vec sa 2 tjedna starosti i onda dospiju u nepoznato okruzenje u trgovinama. To je za njih vrlo brutalno i strasno iskustvo. Umjesto da su jos sa odraslima iz svoje grupe/legla, uce socijalno medjusobno ponasanje, sto je jestivo, sto nije, jacaju imunitet - oni budu naglo odvojeni i osjecaju se izgubljeno i isprepadano. Ti prvi dani, tjedni, igraju jako veliku ulogu u formiranju njihovog karaktera. Cak i zamorcici ciji su roditelji bili plasljivi, naslijede urodjenu plasljivost. U fazi pripitomljavanja,koja moze trajati i vise godina, vazno je da u nasim rukama/krilu nikad nemaju ruzne dozivljaje, vec nas shvate kao zastitu i sigurnost. Svakako bi mu i drustvo drugog zamorcica dobro doslo. Zamorcicima su prirodni neprijatelji ptice grabljivice i oni mrze kada ih se grabi od gore - tada im instinkt govori da se moraju spasavati glavom bez obzira. Kad jednom uvide da je u bijegu spas, ili pak u bijesnom ujedanju i grebanju, onda ce to svaki puta prakticirati. Ja sad imam grupu od 4 zamorcica. Trixie, koja je u grupi nadulje, je dosla iz pet shopa sa 6 mjeseci, jer je bila vracena od prethodnih vlasnika. Evo je kod mene 2 godine, i tek se sad malo primirila i nije divlja kada je uzimam na ruke. Cak si da podragati glavicu i pocohati bradicu dok je u nastambi, dok je podizem protestira, ali ne vise onako kao na pocetku. Mocca, spasena od losih vlasnika, niti nakon godinu dana strpljenja nije stekla povjerenje, ne da si niti jednu dlaku taknuti i mrzi kad je uzimam. Bella, dosla kod mene 02.07., nadjena u parku u Zagrebu, ocito je bila izbacena jer je stekla naviku bijesnog ujedanja kad bi je se uzimalo na ruke. Nju moram hendlati sa rukavicama, jer kad zgrabi, ne ispusta, kao mali pit bull
Sa zamorcicima treba uvijek imati beskrajno puno strpljenja. Oni se ni medjusobno ne maze kao stakori, kunici ili drugi glodari. Oni vole grupu, vole drustvo drugih zamorcica, stalno nesto medjusobno pricaju, krecu se jedni za drugima u formaciji vlakica, ali vole svoj privatni prostor i postuju tudji. Samo u iznimnim situacijama ce se stisnuti jedni uz druge, a to je dok su jos skroz mali, ili jako prestravljeni. Cesljanje zamorci uopce ne vole. Ako se bas mora pocesljati, onda jedino sa posve mekanom cetkom koja se kupi za male bebe. Uglavnom se dlaka mora odrzavati kratkom, tako da se ne vuce po podu, narocito u predjelu oko guze, zbog higijene. Mora dobivati svakodnevno dovoljno c-vitamina, jer oni, kao i ljudi, ne mogu c-vitamin pohranjivati, i trebaju ga svaki dan. U tu svrhu im se daje povrce, kao, krastavac, tikvica, mrkva, paprika, radic, endivija, persin, celer, cikla, i voce, ali voce zbog secera samo kao poslastica, malo i 1-2 puta na tjedan.
Previse dlake ne bi smio gubiti, jer bi se onda moglo sumnjati na nedostatak vitamina. 1-2 puta na tjedan smiju dobiti 2-3 oljustene sjemenke suncokreta, koje imaju nezasicene masne kiseline dobre za kozu i dlaku.
O zamorcicima imam jako puno informacija i savjeta na stranici, Sve o zamorcicima te bih te rado na nju uputila, kao i pozvala u Facebook grupu, Zamorci/Zamorcici, ako imas Facebook profil. Tamo ces naci jos puno korisnih savjeta, mozes priupitati clanove koji ce ti dati savjete iz vlastitog iskustva.
Da, razmisli o nabavci drustva za svojeg zamorcica, ali tek nakon sto si 100% siguran za njegov spol
Lijep pozdrav!
__________________
Od ljubitelja, za ljubitelje:
http://www.glodavci.sanja.name
SheDreamer is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2016., 19:02   #2712
Imam zamorca skoro 2 godine i uvijek je imao normalnu mokracu.Danas sam primjetio da mu je mokraca roza/crvena-samo jednom danas mu je mokraca bila te boje.Normalno se ponasa kao i uvijek.Zna li netko sta znaci takva boja mokrace kod zamoraca?Hvala
SpeedKingLV is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2016., 08:45   #2713
Quote:
SpeedKingLV kaže: Pogledaj post
Imam zamorca skoro 2 godine i uvijek je imao normalnu mokracu.Danas sam primjetio da mu je mokraca roza/crvena-samo jednom danas mu je mokraca bila te boje.Normalno se ponasa kao i uvijek.Zna li netko sta znaci takva boja mokrace kod zamoraca?Hvala
Boja urina ovisi o hrani koju jedu. Ima namirnica, povrca i bilja, koje oboja urin, kao napr. mrkva, cikla, maslacak. Tako da to nista ne mora znaciti. Ali, dobro da si uocio/la, i ako zelis biti siguran/na, kupi u apoteci trakice za mjerenje glukoze (secera) i eritrocita u urinu (obicno su to kombinirane trakice na kojima se vise vrijednosti moze ocitati, 5). Uzmi transportni boks, dobro ga operi i dezinficiraj sa octenom vodom (1:1 alkoholni ocat : voda), zatim isperi i dobro osusi. Zamorcicu daj sa jedno 5 ml vode sa 1 ml spricom, i stavi ga u transportni box zajedno sa mokrim listom salate i komadicem krastavca. Transporter lagano nakosi tako da je naprijed visi, kako bi se urin slijevao prema natrag. Prekrij ga sa jednim rucnikom i stavi na mirno mjesto. Povremeno provjeri da li se zamorcic popiskio. Nekad to moze trajati 10 min, nekad cak i 1 sat, ovisno o stresu u kojem se nalazi. U urin umoci trakicu i odmah ocitaj vrijednosti. Zanimljiv podatak je secer u urinu kao i eritrociti. Ako je sve negativno, onda je ok. Ako su eritrociti poviseni (krv u urinu) onda se moze raditi o upali mjehura ili kamencima u mjehuru ili bubrezima i to zahtijeva hitno veterinarsko lijecenje.

Dodatne savjete i iskustva mozes dobiti na FB grupi Zamorci/Zamorcici, kao i na slijedecem linku: Zamorcici

Lijep pozdrav i sretno!
__________________
Od ljubitelja, za ljubitelje:
http://www.glodavci.sanja.name
SheDreamer is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2016., 19:37   #2714
Bok.Prije nego počnem pitati što me interesira želim reći da sam već zatražila zahtjev za poziv u grupu na fb.Prije otprilike tri i pol tjedna udomili smo žensku zamorčicu od cure koja ju je imala 2god.i shvatila je da je više ne može držati jer se nema vremena baviti sa njom.Par sati prije nego će doći kod nas informirala sam se o dosta stvari a svakim danom čitam i saznajemo sve više.Inače sam veliki ljubitelj životinja i zaista mi je drago da je Lu došla kod nas jer joj ništa neće raditi.Živimo na selu,imamo svoje povrće(rajčicu,radić,razne vrste salata itd),maslačka iraznih trava na izvoz....Ima čak i mjesta za šetuckati po zraku kada bude toplije naravno u ograđenom prostoru.Krletka joj je velika 50*30*33sto znam da joj baš i nije dosta no tako sam dobila sa njom.Trenutno nemam mjesta da bih joj omogućila veću krletku jer moj muž voli životinje no ne u kući ali trpi zbog mene.To me rastužuje no trudim se što više je puštati vani.Danas sam ju napravila igralište i bila je 8 sati vani.
vrabac13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2016., 20:01   #2715
Bila bih najsretnija da može cjeli dan biti vani tj.da ima sobu samo za sebe.Također znam da bi bilo idealno da dobije društvo no mužu nesmijem ni spomenuti jer će zatražiti razvod braka��.Naravno da bi onda trebala i veća krletka koju ne bih imala gdje držati.... Užasno sam tužna zbog toga no zaista se trudim što više biti sa njom.Kad je došla kod nas u krletki nije imala kućicu i dozvoljavala je da se uzme u ruke i mazi iako je nešto brundala a ja sam mislila da je to predenje dok nisam saznala da nije već nešto između nezadovoljstva,mrgudanja....nije škrebetanje zubićima ve ne znam vam objasniti.koliko god slušam još će mi neko vrijeme trebati da služim te zvukove.Inače jako voli papati zeleno,voće dajem kako i treba 1-2 puta tjedno,važem joj hranu svakodnevno(onu kupovnu) i ne dajem joj više od 70 gr dnevno(izvagala sam je ima 1 kg).pošto jede puno zelenila to joj bude i puno.Naravno to joj podjelom na tri obroka.Međutim brine me što neće povrće,iako joj dosad nisam imala baš što ponuditi osim mrkve,zelene i žute paprike.Sjena ima u izobilju i stalno ga krcka.Mrkvicu malo i gricne no ne pretjerano.....Kako je naučiti da jede povrće s ne samo zelenilo?S sad da se vratim na krletku i Lulinu uplašenog.Prvih par dana dok nije imala kućicu bila je opuštenija,rekla bih ja.Mislim bježala bi po krletki kad bi je htjeli uzeti na maženje no onda bi se nakon nekog vremena očistila i dozvolila nam.Uspjela sam joj i noktiće odrezati jer su joj bili zapušteni,počešljati je malo i ošišati što joj je bilo zapetljana.Inače je trobojna,crne njuškice i žuto Bjelovar tijela.Dlaka joj je policija,kruća na leđima i onako u vrtlozima.Ne smeta joj kad joj povremeno operem guzu no otkako ima kućicu čini mi se u plaćenika.Kad maknem kućicu iz krletke onda je pristupačnija no onda traži kućicu nazad.I otkad je kod nas danas ujutro kad sam ustala prvi put je zaskvičala pa sad ne znam da li je to znak da je bila gladna(jer imala je svega u krletki osim zelenila) ili je tražila zelenilo ili me možda pozdravila/radovala mi se?Evo ja sam se raspisala i vjerovatno sam postavila i neka bezvezna pitanja no vidim da ovdje ima dosta iskusnih i voljnih pružiti svoje stečeno znanje pa sam unaprijed zahvalna na odgovorima.Jako je teško bilo pronaći aktivan forum pa se nadam uskoro odgovoru sa fb grupe tj.prihvaćanjem u grupu ��.lijep pozdrav......
vrabac13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2016., 07:47   #2716
Quote:
vrabac13 kaže: Pogledaj post
Bila bih najsretnija da može cjeli dan biti vani tj.da ima sobu samo za sebe.Također znam da bi bilo idealno da dobije društvo no mužu nesmijem ni spomenuti jer će zatražiti razvod braka��.Naravno da bi onda trebala i veća krletka koju ne bih imala gdje držati.... Užasno sam tužna zbog toga no zaista se trudim što više biti sa njom.Kad je došla kod nas u krletki nije imala kućicu i dozvoljavala je da se uzme u ruke i mazi iako je nešto brundala a ja sam mislila da je to predenje dok nisam saznala da nije već nešto između nezadovoljstva,mrgudanja....nije škrebetanje zubićima ve ne znam vam objasniti.koliko god slušam još će mi neko vrijeme trebati da služim te zvukove.Inače jako voli papati zeleno,voće dajem kako i treba 1-2 puta tjedno,važem joj hranu svakodnevno(onu kupovnu) i ne dajem joj više od 70 gr dnevno(izvagala sam je ima 1 kg).pošto jede puno zelenila to joj bude i puno.Naravno to joj podjelom na tri obroka.Međutim brine me što neće povrće,iako joj dosad nisam imala baš što ponuditi osim mrkve,zelene i žute paprike.Sjena ima u izobilju i stalno ga krcka.Mrkvicu malo i gricne no ne pretjerano.....Kako je naučiti da jede povrće s ne samo zelenilo?S sad da se vratim na krletku i Lulinu uplašenog.Prvih par dana dok nije imala kućicu bila je opuštenija,rekla bih ja.Mislim bježala bi po krletki kad bi je htjeli uzeti na maženje no onda bi se nakon nekog vremena očistila i dozvolila nam.Uspjela sam joj i noktiće odrezati jer su joj bili zapušteni,počešljati je malo i ošišati što joj je bilo zapetljana.Inače je trobojna,crne njuškice i žuto Bjelovar tijela.Dlaka joj je policija,kruća na leđima i onako u vrtlozima.Ne smeta joj kad joj povremeno operem guzu no otkako ima kućicu čini mi se u plaćenika.Kad maknem kućicu iz krletke onda je pristupačnija no onda traži kućicu nazad.I otkad je kod nas danas ujutro kad sam ustala prvi put je zaskvičala pa sad ne znam da li je to znak da je bila gladna(jer imala je svega u krletki osim zelenila) ili je tražila zelenilo ili me možda pozdravila/radovala mi se?Evo ja sam se raspisala i vjerovatno sam postavila i neka bezvezna pitanja no vidim da ovdje ima dosta iskusnih i voljnih pružiti svoje stečeno znanje pa sam unaprijed zahvalna na odgovorima.Jako je teško bilo pronaći aktivan forum pa se nadam uskoro odgovoru sa fb grupe tj.prihvaćanjem u grupu ��.lijep pozdrav......
Bok!
Nadam se da si u medjuvremenu i prihvacena u grupu :klap:
Ovako: vidim da i sama znas da "krletka" nije adekvatna ni za ptice, a kamoli za zamorcice koji se zapravo i vole kretati i trcati. Kavez manji od 120x60 (najpovoljniji u toj velicini imas na zooplus.hr) ne bi smio biti koristen za zamorcica. Sto veci kavez, to je i odrzavanje i ciscenje jednostavnije. Ali, vec i to da je pustas par sati na veci prostor je pozitivno, tako da uspije donekle zadovoljiti svoju zelju za kretanjem, iako bi idealno bilo kada bi zamorcic imao na izbor kada zeli izaci van, a kada ne. Nadam se da ces joj s vremenom to moci omoguciti. Sad o prehrani: kako ne znamo kako je bila dosad hranjena, lako je moguce da nije navikla na ispravnu prehranu, ali bi iz tog razloga bio potreban oprez. Zamorcici ne podnose promjene u prehrani i na njih reagiraju sa proljevom, ili zacepom ili plinovima, a kada to jednom krene, jako je dug put oporavka (pod time se i par mjeseci podrazumijeva). Znaci, cini mi se da nije dobivala raznovrsnog povrca i drzi se onog koje poznaje. Zamorcici uce jedni od drugih sto je jestivo, a sto nije, i drustvo ih motivira da isprobavaju novo i nepoznato. Obicno se mladi zamorcici nazalost prerano odvajaju od odraslih i nisu u stanju to nauciti kako treba, a i ovisi kako im se majka hrani. Povrce bi trebali dobivati u vise manjih porcija tokom dana, napr. kad se ustanes, prije odlaska na posao, kad se vratis sa posla i opet prije spavanja. Povrce koje je za njih "sigurno" bi bio radic, endivija, persin korijen i list, celer korijen i list, paprika, krastavac, tikvica, komorac, cikorija. Salate, osim endivije koja spada u porodicu cikorija, bi trebalo izbjegavati jer imaju oksalnih kiselina, a mogu izazvati i proljev. Ovdje imas primjer jednog tjednog jelovnika, a na istom linku imas puno korisnih informacija o prehrani, drzanju i zdravlju.
Skvicala je jer se veselila hrani. Pazi da nikad ne ostane bez sijena - sijeno im je "kruh nas svakidasnji" i moraju ga imati u neogranicenim kolicinama.

Sad moram nesto napomenuti sto ti se sigurno nece svidjeti: nemas odgovarajuce uvjete za zamorcica, drzati ces ju samu sto se protivi pravilnom drzanju zamorcica, nemas suglasnost ukucana, a ipak si je uzela i time osudila na: premali zivotni prostor i na samovanje. Mislim da si zadovoljila sebicnu zelju za zivotinjicom, a nisi pripremila uvjete za nju. Postavljam jedno jako vazno pitanje: sto ce biti kada ti iz nekog razloga neces moci brinuti za nju? Na supruga se ocito ne mozes osloniti. Nikad ne znas sto zivot nosi, ali zivo bice ovisi apsolutno o tebi i to je najvazniji kriterij kod nabavke - da osiguramo sve sto tom zivom bicu treba da bi zivjelo dugo i sretno kod nas, ne bilo zanemarivano i da zbog njega nema nesuglasica u kuci.
Zamolila bih te da jos jednom preispitas svoju odluku i njoj nadjes adekvatni dom, u kojem ce zivjeti na velikom prostoru i u drustvu drugih zamorcica.

LP
__________________
Od ljubitelja, za ljubitelje:
http://www.glodavci.sanja.name
SheDreamer is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2018., 02:04   #2717
Nakon 3 prelijepe godine,Bubi je danas uginuo.
Iznad guze mu je narasla dosta velika izraslina(veterinari su rekli da to kod njih moze biti puno stvari,vjerojatno tumor) i 21.12. je imao operaciju uklanjanja izrasline.Nakon operacije se dosta dobro oporavljao,normalno jeo,bio aktivan i dobre volje.Na kontrolama kod veterinara su samo potvrdivali napredak,rana je super zacijelila.
Sve je bilo uredu do nedjelje(31.12.) kada je poceo cudno disati(cinilo mi se da tesko i brzo dise).Mislili smo da je to mozda strah od petardi jer se i inace jako preplasi pucnjave.
1.1. smo otisli veterinaru i vjerojatno je tesko disao zbog problema s probavom koji su nastali zbog antibiotika(rekli su mi da se po zamorcu vidi da ga nesto boli).Sat vremena nakon toga je uginuo.



http://i38.photobucket.com/albums/e135/renatozg73/20170718_185201_zpspgedycn4.jpg

Zadnje uređivanje fermina-daza : 12.02.2019. at 02:30. Reason: prevelika fotka - pogledati pravila
SpeedKingLV is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2018., 10:47   #2718
Quote:
SpeedKingLV kaže: Pogledaj post
Nakon 3 prelijepe godine,Bubi je danas uginuo.
Iznad guze mu je narasla dosta velika izraslina(veterinari su rekli da to kod njih moze biti puno stvari,vjerojatno tumor) i 21.12. je imao operaciju uklanjanja izrasline.Nakon operacije se dosta dobro oporavljao,normalno jeo,bio aktivan i dobre volje.Na kontrolama kod veterinara su samo potvrdivali napredak,rana je super zacijelila.
Sve je bilo uredu do nedjelje(31.12.) kada je poceo cudno disati(cinilo mi se da tesko i brzo dise).Mislili smo da je to mozda strah od petardi jer se i inace jako preplasi pucnjave.
1.1. smo otisli veterinaru i vjerojatno je tesko disao zbog problema s probavom koji su nastali zbog antibiotika(rekli su mi da se po zamorcu vidi da ga nesto boli).Sat vremena nakon toga je uginuo.



http://i38.photobucket.com/albums/e135/renatozg73/20170718_185201_zpspgedycn4.jpg
Strasno mi je zao Neka mu je lagan put preko duge...
Nekad ni uz najbolju njegu i intervenciju, ne mozemo nista protiv prirode. Vrlo vjerojatno mu je narkoza oslabila srce, ali moze biti da je dosla i urodjena srcana mana po svoje.
I sama sam za Bozic ostala bez svoje cetverogodisnje Trixie, koja je vec dulje bolovala i nakon ture antibiotika, gubitka apetita i korekcije zubi, vise povratka nije bilo. Sad se grupa smanjila na 3...
Udruga Mrkvica ima 2 curice za udomljavanje, pa ako se odlucis ponovo imati zamorcica za ljubimca, udomi, ne kupuj. Na FB imamo aktivnu grupu za ljubitelje, pod nazivom "Zamorci/Zamorcici", pa se uclani i podijeli s nama svoja iskustva..
LP
__________________
Od ljubitelja, za ljubitelje:
http://www.glodavci.sanja.name

Zadnje uređivanje fermina-daza : 12.02.2019. at 02:30. Reason: u kvotu se fotka prebacuje u link
SheDreamer is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2018., 01:00   #2719
Hvala vam na odgovoru!
Zao mi je zbog Trixie.
Meni i mojima je Bubi bas jako prirastao srcu,bio je kao clan obitelji,stvarno predivan.
Hvala na preporuci za udrugu.Trenutno jos nismo spremni na novog kucnog ljubimca,ali ako cemo traziti novoga definitivno cemo kontaktirati udrugu.
SpeedKingLV is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2019., 01:08   #2720
Prvi ljubimac/glodavac

Napokon imam svoj stan i mogu si uzeti ljubimca. Zapravo, kupio bih ga curi za poklon(jako dugo mi vec priča o njima) ali i ja ga zelim tako da bi stajao kod mene u stanu dok se i ona ne preseli.
Jako mi se sviđaju zamorci, ali mogao bih uzeti i hrčka, kunića ili cincilu.
Živim u Splitu, pa bih vas zamolio da mi kažete gdje bih mogao kupiti ljubimca
Hvala puno
cunka72 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:18.