Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Fantastika (SF, fantasy, horror...)

Fantastika (SF, fantasy, horror...) We create Worlds!
Podforum: A Song of Ice and Fire

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.04.2009., 15:37   #201
Pročitao sam prvu knjigu pa nisam siguran jesam li dobro shvatio kraj radnje tj. određene stvari oko Praha pa ako se to bolje objašnjava u drugoj i trećoj knjizi, onda mi nemojte ni odgovarati,a ako mi se može objasniti bez otkrivanja radnje druge knjige pa ako može objašnjenje ljudi koji su bolje shvatili.
Sada, koliko sam ja shvatio, Prah je fizički dokaz da Istočni grijeh postoji. Tj. kada čovjek dođe u pubertet i njegov daemon primi stalni oblik, sve se više Prah počinje nakupljati na čovjeku, a čovjek postaje sve lošiji. Crkva smatra da se zbog toga daemon mora razdvojiti od ljudi dok su oni nisu ušli u pubertet i samim time, ako nema daemona, onda se Prah ne nakuplja i čovjek ne radi loše stvari.
Što se tiče Asriela i Marise, oni su dvoje cijelo vrijeme radili skupa kako bi otkrili način da se dođe do drugih svjetova, a samim time i do izvora Praha. No, nisam shvatio, želi li oni uništiti Prah ili koristi ga kako bi uništili Crkvu koja šteti ljudima?
Jer, Lyra i njen daemon žele pronaći Prah, jer smatraju da je on nešto dobro, ako je svim zločincima loše pa samim time, ako se protivi njima, radi s dobrima.
Nisam čitao ostale postove na temi kako ne bi otkrio ostatak radnje.
__________________
volume3d: "Zvuči kao neki recept 'jeftina torta za 12-15min' koji bi uploadala neka bosanka na youtube (obavezno mora ići puding ili šlag iz vrećice ili biljni šlag)"

Zadnje uređivanje Ja,Lucifer : 19.04.2009. at 15:45.
Ja,Lucifer is online now  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2009., 13:22   #202
Ovo je više manje sve razjašnjeno u trećoj knjizi, ali mislin da nigdi ne piše baš 'to ti je tako i nikako drukcije', već je ostavljeno čitatelju da on sve to poveže. Dalje je sve velika SPOILERČINA.

Uglavnom, Prah su u biti čestice svijesti. Budući da ulaskom u pubertet čovik postaje zreliji i svjestan svijeta oko sebe, počinje privlačiti čestice svijesti (ili bolje je reći obrnuto, Prah se počne lijepiti za nas, te kao posljedica toga postajemo svjesni). Crkva kao institucija koja želi kontrolirati ljude i u biti provodi njihovo zaglupljivanje, nastoji ljude odvojiti od praha, učiniti ih nesvjesnima svijeta oko sebe i svojih vlastitih mogućnosti. Što se tiće istočnog grijeha, to je prvi put da se čovik oglušija na božje zapovijedi, te je tada posta svjestan da ne mora slušat boga te da je sam svoj gospodar. Do tog trenutka Prah se kreta horizontalno u zraku, a nakon ovog čina on je počea padat na zemlju i na ljude, koji su zbog toga postali svjesni. Uglavnom kroz duge godine povijesti ljudi su se izumom razno raznih religija (u knjizi je naglasak na krščanstvu) opet zatupili, tj. ograničili su sami sebe i svoj potencijal te je Prah opet počea strujati horizontalno umisto da pada na ljude. Tu u igru ulaze novi Adam i Eva (tj. Will i Lyra) koji svojin činom opet dovode stvari na svoje mjesto. Jedino šta mi nije baš jasno je zašto je baš ljubav između njih dvoje pokretač Praha, jer ne vidin u čemu je razlika između njih dvoje i miljardi drugih parova koji postaju svjesni sebe i svoje ljubavi, te zašto baš ljubav predstavlja prosvijetljenje ljudi?

Davno san čita knjigu, ali mislin da je Marisa od početka bila ideološki uz Crkvu, te je prominila ploču tek kad se ono što je ona radila drugoj dici, tribalo dogoditi njenoj kćeri. Asriel je od početka u pravu u svom otporu Crkvi, ali ni njega ne možemo doživiti kao pozitivca, jer iako su njegovi ciljevi pravični (svrgavanje Crkve, boga i uspostavljanje republike nebeske), on ne preza od ničega da ih ostvari. Čak je bio spreman žrtvovati Lyru (za razliku od Marise koja to nije mogla). Uglavnom, na kraju shvatiš da je i Azriel bia u krivu, da ljudima nije namjenjeno da putuju među svjetovima i da zamine boga, već da svatko triba gradit svoju republiku nebesku u svom svijetu.

Poanta cile knjige je da se čovik ne mora ograničavati i provesti svoj život prateći određeni skup pravila nametnut od svjetovne institucije (Crkve) nadajući se da postoji zagrobni život i da će mu tamo biti bolje, već da ovaj život koji sigurno ima proživi najbolje što može, pokušavajući čovječanstvo u globalu dignuti na veći nivo.

Što se tiće ovoga što si napisao u vezi Lyre, upravo je tako. Ona je zaključila da je Prah nešto dobro, zato jer mu se Crkva protivila.
__________________
Svak za se, a dragi Bog za sve - Broj Jedan
Frances is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2009., 15:17   #203
Napokon sam danas pročitao posljedni nastavak. I ono, oduševljen sam. Super trilogija. Iako me je zapravo treći dio razočarao što se tiče čitljivosti. Mislim, sve on objašnjava u zadnjem dijelu, al' ipak tek nakon što Bog umre i nakon što Marisa i Asriel ubiju Metatrona tj. kada Will i Lyra dođu u svijet mulefa postaje zanimljivo. Sada nisam shvatio jesu li Lyra i Will spavali zajedno pri kraju knjige, no mene- kao i Francesa- zanima zašto je taj njihov čin utjecao na normalan tijek Praha. Mislim, kužim zašto su oni posebni za općenito budućnost svijeta, jer su oslobodili duhove iz svijeta mrtvih, uništili bodež koji je uništavao Prah, razotkrili istinu života nakon smrti itd., al' opet njihov seks(ako ga je bilo) ili općenito to priznanje ljubavi je pokrenulo normalan tijek Praha i to ne kužim.
No, izuzet toga, stvarno lijepa i originalna priča. Čak je stavio gay anđele.
__________________
volume3d: "Zvuči kao neki recept 'jeftina torta za 12-15min' koji bi uploadala neka bosanka na youtube (obavezno mora ići puding ili šlag iz vrećice ili biljni šlag)"
Ja,Lucifer is online now  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2009., 10:03   #204
Sad ste me podsjetili -- Republika Nebeska.
__________________
And there's another country, I've heard of long ago, Most dear to them that love her, most great to them that know;
We may not count her armies, we may not see her King; Her fortress is a faithful heart, her pride is suffering;
And soul by soul and silently her shining bounds increase, And her ways are ways of gentleness, and all her paths are peace.
GnothiSeauton is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2015., 20:21   #205
Jedna od najdražih knjiga iz djetinjstva. Baš me se jako dojmila.
Mogla bih je opet pročitati.
hasrett is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2015., 21:28   #206
Quote:
hasrett kaže: Pogledaj post
Jedna od najdražih knjiga iz djetinjstva. Baš me se jako dojmila.
Mogla bih je opet pročitati.
Knjige su vrh
MasterTroller is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2016., 12:23   #207
Jel zna itko neki link gdje mogu nać knjigu online za čitati?
hasrett is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2016., 13:44   #208
Bi li preporučili čitati u originalu ili prevedeno na hrvatski?
__________________
Fairy tales are more than true:
not because they tell us that dragons exist,
but because they tell us that dragons can be tamed.
Querencia is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2016., 21:44   #209
Jedna od rijetkih gdje ću preporučiti original. Prijevod je loš, sintaksa je osobito čudna, a i prijelom i korektura su "zanimljivi". Naravno, bolje išta nego ništa, ali jako jako slabo obavljen posao. (SysPrint izdanje, ne znam ima li novije, vjerojatno nema)
__________________
otpis
peronja is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2016., 21:48   #210
Quote:
peronja kaže: Pogledaj post
Jedna od rijetkih gdje ću preporučiti original. Prijevod je loš, sintaksa je osobito čudna, a i prijelom i korektura su "zanimljivi". Naravno, bolje išta nego ništa, ali jako jako slabo obavljen posao. (SysPrint izdanje, ne znam ima li novije, vjerojatno nema)
Šteta, hvala ti
Fantasy mi zna biti težak u originalu, no bolje i to nego da čupam kosu oko loših prijevoda.
__________________
Fairy tales are more than true:
not because they tell us that dragons exist,
but because they tell us that dragons can be tamed.
Querencia is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2016., 11:34   #211
Prvi dio odličan, drugi podnošljiv, treća čisti užas. Ideologija, ne književnost. K tome, nečitljivo i besmisleno. Veliko razočaranje.
__________________
Oronulost mi se dobro drži.
kukuriku is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2016., 14:48   #212
Meni su sve tri sranje, s tim da je prva malo manje sranje.
Kad sam to rekla na književnosti, razapelo me .

Tvajlajt je inteligentiji od toga.
__________________
Prvo reci ne, onda pregovaraj
Ange ou Demon is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2016., 17:41   #213
Čitao davno, mislim sa 13 ili 14 godina. Tada mi je bilo sranje, a danas bi vjerojatno bilo mega sranje.
Maštovitost je baš jadna. Najkomičniji je onaj dio s životinjama, oni kao prate vlasnika i manifestacija su duše il čega već.
To je tako stupidno humaniziranje životinja.

Sjećam se da sam nastojao što prije taj trash istjerati iz glave.
__________________
The two most important days in your life are the day you are born and the day you find out why.
Winter Snake is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2016., 20:43   #214
Quote:
kukuriku kaže: Pogledaj post
Prvi dio odličan, drugi podnošljiv, treća čisti užas. Ideologija, ne književnost. K tome, nečitljivo i besmisleno. Veliko razočaranje.
Zapravo, ovo je jedno od rijetkih knjizevnih djela koje na inteligentan, zanimljiv i neuvredljiv nacin ulazi u dijalog s religijskim dogmama. Ideologija je u svemu, a kad je osvijestis mozes se i kriticki postavit prema njoj.

U svakom slucaju, velika preporuka svim frisko krizmanima.

@ winter - operiras cudnom definicijom trasha ili zajebavas?
__________________
otpis
peronja is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2016., 12:42   #215
Quote:
peronja kaže: Pogledaj post
@ winter - operiras cudnom definicijom trasha ili zajebavas?
A čuješ, to što je meni nešto thrash ne znači da je tvoj ukus thrash. Pa ne moraš zauzimati obrambeni stav.

Davno sam pročitao da bih mogao baš sada dati neku pomniju analizu, ali znam da mi se nije nikako svidjelo i da sam htio što prije zaboraviti.
Ne sviđaju mi se takve vrste alegorija. A i nagledao i načitao sam se proljeva od novih "Evi".
__________________
The two most important days in your life are the day you are born and the day you find out why.
Winter Snake is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2017., 19:50   #216
Trazim Phillip Pullman- Njegove tamne tvari



zna li netko gdje to ima u zg za kupiti?
lady darla is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2018., 13:27   #217
Quote:
peronja kaže: Pogledaj post
Jedna od rijetkih gdje ću preporučiti original. Prijevod je loš, sintaksa je osobito čudna, a i prijelom i korektura su "zanimljivi". Naravno, bolje išta nego ništa, ali jako jako slabo obavljen posao. (SysPrint izdanje, ne znam ima li novije, vjerojatno nema)
Je odgovor na malo stariji post, ali vidim da Lumen ima novo izdanje i da se zove "Njegova mračna građa". Baš me zanima kakav je prijevod.
__________________
"Do I wanna know?"
L3go is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2018., 00:34   #218
Ovo sam jako volio ko klinac, skroz sam zaboravio na tu trilogiju, kad budem u Hr iduci put morat cu ih iskopat iz neke kutije sa tavana...

Sto se tice novog prijevoda, Njegova mracna gradja =/= His dark materials, ne znam, ne zvuci mi nikako, ako je suditi po naslovu, mozda je bolje potraziti stari prijevod, ne sjecam se da sam se nesto patio zbog prijevoda.
Iako doduse, imao sam 10 godina kad sam to prvi put citao, tak da prethodnu recenicu treba uzeti sa dozom rezerve.
__________________
Pijem suze hadezenjara! :D
Srrrrrrk!
Leman_Russ is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:50.