Natrag   Forum.hr > Društvo > Društvene znanosti > Jezikoslovlje

Jezikoslovlje Za pravopiždžije i jezikolomce

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.09.2003., 09:43   #61
Sreo sam NOLOGO385 na nekoj drugoj temi, gdje on indirektno daje na znanje da kad imamo esperanto, ne trebamo više ništa drugo. To je kao neka opasnost od esperanta.

Odgovor:
A kad imamo engleski, i ne trebamo ništa drugo, to ti ne smeta?!

Štaviše, nisam reako da će esperanto zamijeniti nacionalne jezike i upropastiti ih. Čak niti tvoj dragi engleski jezik.

Samo će engleski postati ono što je i hrvatski i norveški danas: jezik koji lijepo živi unutar svog naroda i svoje države, a komunikaciju među različitim narodima će Uncle Sam morati prepustiti jednostavnom i neutralnom jeziku. Makar to i ne bio esperanto, nego neki novi...

Ne vidim zašto bi to jednog građanina hrvatske trebalo uznemiravati.

Nologo, jesi li još živ?
Zimske Radosti is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2003., 10:09   #62
Nologic 385 reče: No što da radimo kada proizvođači tog novog i boljeg pića počnu pričati kako je to piće ima veći učinak od onog koji špinat ima na Popaja.

Ništa, nasmiješimo se lagano.
I kupimo to piće jer znamo da je zdravo, ukusno, i iznad svega super -jeftino.

Nologo385 is not dead!!! Nologo, may you come back!!!
Zimske Radosti is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2003., 12:38   #63
Talking










 
Odgovori s citatom
Old 23.09.2003., 02:34   #64
Quote:
Zimske Radosti kaže:
Martin kaže:
>>>Kratko i jasno: NE!

To je njegovo pravo. Ali može se reći "ne" i za benzinski motor i električnu struju i Internet. Samo je pitanje zašto?

Pa iz ekoloških razloga.
 
Odgovori s citatom
Old 23.09.2003., 14:40   #65
A možda potpisujete ovo:

DAKLE, POSTPPISUJETE LI ONDA SUPROTNU TEZU:

Esperanto je umjetan jezik, stoga nema dušu, on je čudovište.

Esperanto nas ne zanima, makar kako nas svi drugi jezici zanimali. Ne pitajte zašto je to tako, pitanje je neozbiljno.

Ako pored svojih materinjih jezika (kojih je par tisuća) ljudi budu govorili još i esperanto, to će biti strašna pustoš na svijetu. Time će nacionalni jezici biti uništeni, a svijet amorfan, tužan i ružan.

Englseki jezik je jako bitan, jer iza njega stoje moćnici i zato trebamo ga svi učiti što više. Samim tim otpada potreba da uopće i spominjemo taj esperanto.

Esperanto je 10 puta lakši od engleskog, njemačkog i francuskog - pa šta? Užitak je u mučenju samog sebe. Esperanto nam taj užitak ukida. A možda uopće i nije tako lagan...

Učenje stranih jezika je jedan vrlo lagan i ugodan posao. Svi to vole raditi i postižu visoke rezultate. Što će nam neki jezik koji bi to olakšavao?! Radije ću naučiti 30 riječi nekog lijepog živog jezika, nego li 1 riječ esperanta!

Ne volim ga, ne želim slušati o njemu i gotovo. Ne želim da me drugi ljudi makar na trenutak dovode u vezu s esperantom. To bi bila sramota. Zato ću izbjegavati da se informiram što on jest.

Njegovi zagovornici su neki propovjednici i fanatici.

Zadnje uređivanje Zimske Radosti : 23.09.2003. at 16:31.
Zimske Radosti is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2003., 09:59   #66
Opet kratko i jasno:

NE !

P.S. Sad ćeš valjda skontati da i u početnoj, i u ovoj sadašnjoj tvrdnji, za koje želiš da se o njima izjasnimo, iznosiš i djelove sa kojima bi smo se mogli složiti, ali isto tako, iznosiš i neke druge djelove, oko kojih se ne slažemo.

Kao i obično, istina je opet negdje u sredini.

P.S.S. Moje mišljenje o svemu skupa je sljedeće:

1. Jedinstveni jezik ('prirodni' ili 'umjetni; postojeći ili neki novi) bi zasigurno doveo do velikih ušteda u ekonomskom smislu, i do ukidanja barijera među različitim narodima

2. Ideja kao ideja, jest dobra, ali mi djeluje utopijski zbog toga što učenje nekog univerzalnog jezika kao drugoga (s tim da je materinji jezik svakog naroda prvi) nikad ne bi dovelo do toga da ga svi stanovnici Zemlje znaju podjednako dobro (slično kao što je to danas sa engleskim jezikom u zemljama gdje je on najrašireniji 'sekundarni' jezik) pa automatski ne bi svi ljudi bili u istom položaju.
Ravnomjerni nivo poznavanja univerzalnog jezika postigao bi se jedino u slučaju kada bi se učio kao 'prvi' jeziki, ili paralelno sa materinjim jezikom.
Ova prva varijanta je gotovo nevjerovatna, jer se nijedan narod ne želi odreći svoga jezika, a druga varijanta jest vjerovatnija, ali opet su prilično male šanse da se postigne konsenzus za provedbu među različitim državama.

3. Poznavajući političke prilike koje vladaju u svijetu, postizanje dogovora i oko važnijih stvari od jezika (kao što je npr. prestanak ratovanja) je uglavnom sizifovski posao.

4. Esperanto mi je, bez obzira koliko ti drag bio, kao što sam već rekao: bljaki, i zato se nadam da nikad neće biti taj univerzalni jezik. A čak i da nemam ovako loše mišljenja o esperantu kao jeziku, i dalje stoje prethodno navedene točke.
Martin is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2003., 17:01   #67
MARTIN: učenje nekog univerzalnog jezika kao drugoga (s tim da je materinji jezik svakog naroda prvi) nikad ne bi dovelo do toga da ga svi stanovnici Zemlje znaju podjednako dobro (slično kao što je to danas sa engleskim jezikom u zemljama gdje je on najrašireniji 'sekundarni' jezik) pa automatski ne bi svi ljudi bili u istom položaju.

Dobro, ali opet je puno humanije učiti jezik koji je znatno lakši od engleskoga. Makar ga i ne govorili jednako dobro, ali opet će ga svatko govoriti znatno bolje nego jedan engleski, francuski i tome slično. Dakle, postiže se velik napredak, a i ravnopravnost se znatno poboljšala. Više od toga realno ne možeš ni očekivati. Bit će više nego super ako se ostvari i ovo moje.

* * *
A sada nastavak za sve čitatelje:

Komuniciranje s drugim narodima nam je potrebno.

Možemo to raditi na nekoliko jezika, i svaka čast njima, ali je puno isplativije i lakše na jednom jedinom.

Razumno je za očekivati da druge velike sile nikad neće dopustiti engleskom da on bude jedini, nego će ga kočiti i nasuprot njemu nametati svaka svoj jezik. To stanje može trajati u beskraj, pa gdje ćemo onda tako dospjeti?

Sad zamislite jezik neutralan - no dobro, ne baš apsolutno, ali ne pripada niti jednom narodu. On može sasvim fino uzeti ulogu glavnog jezika za međunarodnu komunikaciju.

Engleski tu ulogu vrši onoliko koliko može. Čak i to što nije neutralan ne bi mnoge ljude smetalo, ali jednostavno nemaju ljudi snage i vremena da ga dobro nauče, dobro uvježbaju i da održavaju to znanje od zaborava. A nemaju zato jer je težak, TEŽAK, koliko god bio lakši od nekih drugih jezika.

Zato hvala engleskom i svim drugim jezicima jer nas služe DANAS, ali imamo bolje rješenje za BLISKO SUTRA. To rješenje može postepeno zamjenjivati engleski, i to ne bi bila nikakva strašna stvar. Jednostavno će ljudi uzeti ono što im daje bolje mogućnosti. A zbog spomenute lakoće bi te mogućnosti vrlo brzo isplivale na površinu!

Dakle, ako neutralan esperanto jest još i mnogo lakši za učenje - zar može biti boljeg rešenja? I što je najbitnije, taj jezik u obliku esperanta imamo VEĆ DANAS. Možda Martinu ružno zvuči, ali evo ja sam npr. s esperantom zadovoljan. I što imamo čekati, nego "zasukati rukave" i "zagrijati stolicu"?

A ako ništa drugo, što sprečava vas forumaše da slobodno, bez straha i bez predrasuda govorite drugima kako je ideja esperanta dobra i zaslužuje svaku podršku koja je moguća.
Zimske Radosti is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2003., 03:59   #68
A pazi ovu foru - Esperanto postane drugi jezik u cijelom svijetu, dakle sve ga države prihvate kao jezik ravnopravan nacionalnom. Esperanto je neutralan u tom slučaju. A šta ako bi neka zemlja ukinula svoj jezik na račun Esperanta. Esperanto tako postaje nacionalni jezik te zemlje, a samim tim... ma shvataš šta hoću da kažem.
 
Odgovori s citatom
Old 25.09.2003., 12:00   #69
Za svaki bi se izum moglo reći: "A što ako bude ovo ili ono..."

Za izum električne struje se moglo reći: "Zašto da to uvedemo, ako netko može dirnuti utičnicu i poginuti?" Za aute: "A što kad nestane nafte, ili kad pregaze nepažljivog pješaka?" Za kompjutere: "Ljudi se neće družiti, ekran je štetan za oči, jednog dana će nas policijska država sve kontrolirati pomoću kompjutera itd."

Kad bismo unaprijed morali imati odgovore na sva ta pitanja, nikad ne bismo stigli ništa novo napraviti.

Što se mene tiče, ako se esperanto uvede tamo gdje smo rekli, onda neka ljudi rade s njim što god žele.

(Ako ga žele reformirati, pa čak i totalno izmijeniti, može.
Ako građani neke države odluče da im bude jedini, može - to je opet stvar njihove želje, a nju treba poštovati. )
Zimske Radosti is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2003., 11:34   #70
No, dakle, g. Wildcarde 385, i ostali,

Velika većina ovih prigovora ne dira u samu bit stvari.

A ta bit je da milijarde ljudi na svijetu ne mogu komunicirati, ili mogu na niskom nivou. To ja nazivam "problem". Vi ne? Bit je i da je jedan jezik, JEDAN JEDINI na području MEĐUNARODNE komunikacije (umjesto više njih) ispravna stvar. Zbog nepopustljivosti velikih sila, to mora biti neutralan jezik. Zbog ekonomičnosti on mora biti izuzetno lagan za učenje, inače nema smisla. BILO KOJI TAKAV JEZIK je JEDNA OD NAJKORISNIJIH MOGUĆIH STVARI ŠTO BI ČOVJEK IZUMIO. Ma kako samo može itko reći da to nije ništa posebno???

Drugo, nikad nije prerano da se ljudski rod tim pitanjem pozabavi. Ionako oduvijek ljudi rješavaju mnogo problema paralelno.

Treće, kad smo prihvatili gore navedene principe, sve ostalo je samo tehničko pitanje. Tu može biti raznih rješenja, raznih planskih jezika. Za svaki od njih možete ponoviti iste prigovore koje ste već dali. ESPERANTO (vidite da ga spominjem tek na kraju posta) je naprosto JEDINO RASPOLOŽIVO RJEŠENJE KOJE ZADOVOLJAVA SVE UVJETE ZA JEDAN TAKAV JEZIK.

Dakle, problem imamo, a imamo ponuđeno i rješenje. Što sada ostaje da se učini? Da rješenje s prezirom ignoriramo? Ja samo tražim da ONI KOJI GA IGNORIRAJU barem PRIZNAJU VELIKU VRIJEDNOST ISTOGA, ako su barem to u stanju i voljni učiniti.
Zimske Radosti is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2005., 00:44   #71
pozdrav, ljudi.
Neću se uplitat u vaše prepirke, oboje u nekim stvarima imate pravo. Ja ću ukratko iznijeti svoje mišljenje:

Osobno mi se ideja Esperanta, kao 'utopijskog', univerzalnog, svjetskog jezika čini odličnom (=utopijskom). Nedavno sam progooglao i pogledao neke prijemjere tog jezika, izgovor, malo i gramatiku. Gramatika je stvarno pojednostavljena, koliko je to moguće, a za zvučnost (artikulaciju, ako je nekome draže stručno) nisam siguran, zaboravio sam. Glagol biti, koliko se sijećam je isti ili skoro isti kao i u španjolskom, kojeg učim. Nije esperanto jedini umjetno konstruirani jezik; tu je i Ido i valjda još koji, dosta rjeđij jezik. Ideja je odlična, u to ne sumnjam! nadam se da će jednom takva ideja bit ostvarena, makar i ja morao učit još jedan jezik, jer odnekud se mora počet. Engleski stvarno ima problem s pisanjem! Španjolski je po tom pitanju skroz lagan, kao i Talijanski, kako čujem. Vjerojatno zato Esperanto i ima veliku podlogu u Romaskim jezicima (ima i u Germanskim, ali i u Slavenskim, zaboravio sam točno koje područje - gramatika, fonetika ili nešto deseto?).

ja sam definitivno ZA uvođenje takvog jezika, kao službenog u svijetu!

A priča o babilonskoj kuli.. upravo o tome pričamo. Esperanto ili neki slični jezik bi bio pravo rješenje. Ja imam 'nadajući' stav prema ovoj ideji, jer stvarno sumnjam da će ijedna od većih država pristati na išta slično tomu. S druge strane, ne bi bilo loše ni kada bi sve, ili barem većina 'manjih' država uvelo taj jezik kao obvezan - u tom bi se slučaju mogli sporazumjevati, lakše nego li preko engleskog, s drugim narodima, onim manjim. Jer kad se 'mi mali' zbrojimo, ima nas sigurno više od onih vodećih. Ali ovo su čiste ideje!
O izvedivosti ičega od navedenog imam jako pesimističan stav. Sreo sam mnogo azijaca koji govore engleski (američki naglasak), što dokazuje raširenost engleskog.

Možda je za Jedinstveni Jezik prekasno?
 
Odgovori s citatom
Old 28.12.2005., 10:29   #72
Bilo mi je drago mi je čuti Noxovo mišljenje.

Ipak bih istaknuo jedan interesentan detalj:

Ja imam 'nadajući' stav prema ovoj ideji, jer stvarno sumnjam da će ijedna od većih država pristati na išta slično tomu.

Mislim da ne treba polagati nade isključivo u države, makar i velike.
Imamo i male države, tu su još i organizacije, pokreti, pa i javno mišljenje.

Često su u povijesti ljudi ustajali i glasno izricali svoje želje, i ponekad im je uspjelo prisiliti državu da ih prihvati. Država nije neko božanstvo, nego ju je stvorio narod, koji je može i mijenjati, pa i rušiti... Tko zna neće li i esperanto poći istim putem: kad ga prihvate mase, onda će i države?!
Zimske Radosti is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2006., 01:34   #73
Exclamation Almost 90% of people in the EU are not native speakers of English

samo bacite pogled na ovo!

što se mene tiče, univerzalni jezik ne mora bit baš espernato, glavno da je neutralan i univerzalan, da su svi govornici ravnopravni! Inače sam prirodnjak, po vašoj podjeli na forumu. Društvene znanosti su mi uj fuj, posebice povijest. Jezici više-manje, jer ima i u njima nešto logike, kad ih se sagleda više. Svejedno nije mi neka strast učiti niti jedan strani jezik. Neki zvuče gore neki bolje. amen
 
Odgovori s citatom
Old 03.01.2006., 08:29   #74
Nox, pogledaj ovo!

A možda i ovo...
Zimske Radosti is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2006., 22:10   #75
Mislim da je esperanto nepotreban kad već cijeli svijet govori engleski te je to umjetan jezik stoga sumljam da će ga ljudi prihvatiti.
__________________
C'est la vie mon ami!
California is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2006., 01:24   #76
Quote:
California kaže:
Mislim da je esperanto nepotreban kad već cijeli svijet govori engleski te je to umjetan jezik stoga sumljam da će ga ljudi prihvatiti.
Pogledaj malo hrvatsku i esperanto wikipediju pa ces vidjeti koji ce se jezik brze ukinuti.
Cijeli svijet govori engleski? Gdje to? U Juznoj Americi, Kini, Japanu ili arapskim zemljama? U EZ nije engleski na prvom mjestu...
Nesumnjivo je da je engl. jezik jak ali zato ne treba iskljuciti ni druge jezike jer ce i on jednom proci kao nekad latinski.
"Plej bone ridas kiu laste ridas"
el_mariachi is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2006., 08:44   #77
Govorim esperatno skoro ko domorodci

Quote:
el_mariachi kaže:
"Plej bone ridas kiu laste ridas"
Ili, što bi rekli naši Mađari: Najslađe smije - tko zadnji smije.
__________________
All you have is what you are
and what you give.
adriatic is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2006., 17:10   #78
Jzeik se rzavija s vermenom.
Pnuo engelkanizama svtorilo je jdean uboičajeni naičn kmounikacije, a u žviom gvooru satnje je još rzaigranije.

e



Mžoda je u nkeim ternucima ptianje psine kmounikacije mlao njeasno, ali samo ternutno!
 
Odgovori s citatom
Old 19.10.2006., 12:05   #79
ako bi svi htjeli govoriti jednim jezikom, ne vidim zašto to ne bi bio latinski ili pak sanskrt. To nitko živ nezna pa će svi morati učiti. A i latinski i sanskrt su svojevremeno bili službeni jezik tada poznatoga svijeta.
__________________
vozi tangentom po točki infleksije
Bilobrkster is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2006., 09:54   #80
e, da kako reče onaj iz audicije:

Govorim esperanto kao da sam tamo živio!!!
__________________
vozi tangentom po točki infleksije
Bilobrkster is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:15.