Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo

Pravo Pravna pitanja. Podforumi: Nasljeđivanje, Prekršajno i kazneno pravo, Radno, socijalno i obiteljsko pravo, Nekretnine

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.05.2010., 15:04   #281
Nova sam na ovom forumu, pa se najprije ispričavam ako idem offtopic, pretpostavila sam da je ovo neutralno mjesto za ovakvo pitanje bez kategorije...Naime, na fakultetu pišem seminar u kojem prevodim presudu sa engleskog jezika, no asistentica mi je rekla da griješim kod prijevoda jednog odlomka pa ako netko možda zna gdje griješim. Staviti ću odlomak na eng i svoj prijevod, pa ako itko ima vremena bila bih vam jako zahvalna, i naravno unaprijed hvala.
Community law precludes national legislation concerning the assessment of tax due on the inheritance of immovable property situated in the Member State concerned according to which, in order to assess the property's value, the fact that the person holding legal title was under an unconditional obligation to transfer it to another person who has financial ownership of that property may be taken int
to account if, at the time of his death, the former resided in that Member State, but may not be taken into account if he resided in another Member State.

„Pravo Zajednice isključuje nacionalno zakonodavstvo u vezi procjene poreznog duga na nasljedstvo nepokretne imovine, države članice koja je u pitanju. Prema tome, pri procjeni vrijednosti imovine u svrhu oporezivanja, činjenica da je osoba koja posjeduje pravni naslov bila pod bezuvjetnom obvezom da ga prenese na drugu osobu koja ima financijsko vlasništvo nad tom imovinom, može se uzeti u obzir ako je u vrijeme smrti gospodin Barbier prebivao u državi članici, ali ne mora biti uzeta u obzir, ako je imao prebivalište u drugoj državi članici“
Barbier is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2010., 16:08   #282
Što se točno dešava kad nekoga uhite?
chocolatecookie is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2010., 19:29   #283
Quote:
chocolatecookie kaže: Pogledaj post
Što se točno dešava kad nekoga uhite?
Pitanje je preširoko. Razlog uhićenja može biti svakakav (prekršaj ili kazneno djelo), kao i postupak koji slijedi. A može biti riječ i o zadržavanju bez uhićenja.

Uglavnom, pitaj konkretno što te zanima.
drot13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2010., 02:17   #284
"Javnost" ne smije, a novinari smiju - propis ili nečija samovolja?

Nedavno sam, u svojstvu javnosti, bio prisutan na glavnoj raspravi u kaznenom postupku. Nakon što sam počeo zapisivati, sutkinja mi se obratila: "Vi koji ste ovdje u svojstvu javnosti ne smijete praviti nikakve bilješke s ovog suđenja!".

Novinari prisutni u sudnici nastavili su neometano zapisivati.

Na osnovu kojeg propisa (ako je uopće propis u pitanju) je sutkinja izvršila diskriminaciju javnosti u korist jednog dijela te javnosti - one novinarske?

Molim da ne odgovarate u stilu "pa novinari su drugo, informiraju javnost" i slično, pitam čime je to konkretno propisano.
__________________
Fugit irreparabile tempus... Carpe Diem...!
Lakonogi is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2010., 10:12   #285
Ne znam gdje postavit pitanje pa odlučih ovdje.

Sinoć sam izašao van s par prijatelja u turistički kamp pošto je bio nekakav party. Na povratku sam ispraznio jedan protupožarni aparat i ulovili me zaštitari. Znam da sam napravio glupost bez ikakvog razloga al eto, što je tu je. Nisam imao osobnu ni dokumente pa su zvali muriju. Oni su došli i zapisali podatke. Direktor kampa je također bio prisutan. Nakon što su mi uzeli podatke, ovaj je rekao da dođem sutradan, tj. danas i da platim nekih 400 kn koliko dođe taj protupožarni, inače slijedi prijava.
Zanima me dal mogu dobit nekakvu kaznu, poziv na sud ili šta? Dali mogu tvrdit da se netko predstavio mojim imenom pošto nisam imao nikakve dokumente? Ne znam dal da odem tamo do njih ili bolje ne.
Znam da je glupost, samo želim odgovor na pitanje!
ausencia is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2010., 10:30   #286
Quote:
ausencia kaže: Pogledaj post
Ne znam gdje postavit pitanje pa odlučih ovdje.

Sinoć sam izašao van s par prijatelja u turistički kamp pošto je bio nekakav party. Na povratku sam ispraznio jedan protupožarni aparat i ulovili me zaštitari. Znam da sam napravio glupost bez ikakvog razloga al eto, što je tu je. Nisam imao osobnu ni dokumente pa su zvali muriju. Oni su došli i zapisali podatke. Direktor kampa je također bio prisutan. Nakon što su mi uzeli podatke, ovaj je rekao da dođem sutradan, tj. danas i da platim nekih 400 kn koliko dođe taj protupožarni, inače slijedi prijava.
Zanima me dal mogu dobit nekakvu kaznu, poziv na sud ili šta? Dali mogu tvrdit da se netko predstavio mojim imenom pošto nisam imao nikakve dokumente? Ne znam dal da odem tamo do njih ili bolje ne.
Znam da je glupost, samo želim odgovor na pitanje!
Platiš štetu kampu pa si gotov s njima.Slijedi ti prijava zbog nenošenja osobne.Možeš se žalit na sudu a može bit organizirano i suočenje tebe i policajaca da se utvrdi da li si ti tamo bio ili nisi.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2010., 13:37   #287
Jel se ide uopće na sud za to? Pitam jer je šteta jako mala, nekih 300-400 kuna.
Što ako ne rješim to s kampom i ne nadoknadim im štetu?
Mogu li reći da se netko predstavio mojim imenom, jer se to zna često dogodit?
ausencia is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2010., 13:39   #288
Odi i plati, ne zakopavaj se jos dublje. Prijava ti ne treba, a vidis da ti izlaze maksimalno u susret.
Katrin is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2010., 13:59   #289
Quote:
ausencia kaže: Pogledaj post
Jel se ide uopće na sud za to? Pitam jer je šteta jako mala, nekih 300-400 kuna.
Što ako ne rješim to s kampom i ne nadoknadim im štetu?
Mogu li reći da se netko predstavio mojim imenom, jer se to zna često dogodit?
Ako kamp podnese prijedlog za kazneni progon, ići ćeš na sud. Na kraju ćeš štetu morati svakako platiti, a možda dobiješ i neku kaznu (vjerojatno isto novčanu).
Što se tiče lažnog predstavljanja, prepoznat će te na sudu i uperiti prstom u tebe, pa ćeš samo ispasti neozbiljan.


Quote:
ausencia kaže: Pogledaj post
... Ne znam dal da odem tamo do njih ili bolje ne...
Bolje ti je riješiti to do kraja. I sam shvaćaš da si kriv i 400 kuna nije neka velika šteta koju si počinio, tako da ne bi trebao biti poseban problem u plaćanju. Riješiš to kao čovjek i miran si.

Zadnje uređivanje drot13 : 22.05.2010. at 14:03. Reason: urgh
drot13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2010., 15:34   #290
Imam jedno pitanje. Da li je roditelj (skrbnik) dužan uzdržavati dijete koje se redovno školuje i ako ono samovoljno ode od kuće? I koliko tada iznosi mjesečni iznos koji je roditelj dužan davati? Kod mene je situacija takva da živim sa majkom i njenim mužem. Ako treba još koji podatak za točniji odgovor,molim napomenite. Unaprijed hvala,zaista mi je važno saznati odgovor.
FALLING is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2010., 14:18   #291
Kontakt uskok

Jeli neko možda zna kako pismeno kontaktirati USKOK u svezi sumlji na nezakonito rješavanje imovinsko-pravnih odnosa.
AcidSpeed is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2010., 14:22   #292
umjesto registracije i radjenja novog threada, puno jednostavnije je bilo napisati uskok u google.

http://www.dorh.hr/Default.aspx?sec=610
robihr is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2010., 14:34   #293
Quote:
AcidSpeed kaže: Pogledaj post
Jeli neko možda zna kako pismeno kontaktirati USKOK u svezi sumlji na nezakonito rješavanje imovinsko-pravnih odnosa.
Samo ako imaju veze sa ovim

Ured za suzbijanje korupcije i organiziranog kriminaliteta (ili kraće USKOK) posebno je državno odvjetništvo zadužen za progon korupcije i organiziranog kriminaliteta.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2010., 18:08   #294
Evo me i po 4. put, neželim otvarati novu temu opet, jer svaki put se zatvori s objašnjenjem "to si već pitao"...što je i istina.
Ugl. Svoju djevojku nikako ne mogu prijaviti na stan u kojemu živimo - koji je vlasništvo RH, no dodjeljen nama na korištenje (meni i mojoj obitelji).

Hvala sivkiću i ostalima na pomoći, obavio sam sve što je trebalo, da bi nakraju žena u Regionalnom uredu kad se napokon vratila s godišnjeg rekla kako ju NE MOGU prijaviti ako nismo vjenčani ili u krvnom srodstvu.
Ovo sve je jedna noćna mora, ne mogu je prijaviti u policiji, nemogu joj prijaviti prebivalište, boravište jer nisam vl.stana, niti ju mogu prijaviti kao dodatnog korisnika stana u Regionalnome. Osobna joj istiće za 3 dana, te se povodom rađenja nove sada moramo uputiti na drugi kraj države, di joj je prebivalište - kod roditelja. Putovati 18h (tamo i nazad) i platiti 600kn kartu, kako bi obnovili njenu osobnu na kojoj piše adresa na kojoj ne živi. Razmisliti ću o tome da ju posvojim ne bi li ju onda nekako uspio prijaviti.

Ima li tko kakvu ideju ...osim posvajanja i vjenčanja ?
Cattoc_C is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2010., 20:47   #295
Odvjetnici, Pravnici stvaraju agoniju Presude!

Pitam se sto bi bilo da nema svih tih pravnika, odvjetnika advokata kako se svi zovu.
Dali bi se presude ubrzale?
Imam osjedaj da svu tu agoniju povlacenja po sudovima stvaraju svi ti gore navedeni.
Sto vi mislite?
Kakva su vasa iskustva?
Imamo toliko Ekonomista a ekonomija u Komi.
Imamo toliko pravnika advokata, odvjetnika a pravde niotkuda.
logicar is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2010., 21:04   #296
Quote:
logicar kaže: Pogledaj post
Pitam se sto bi bilo da nema svih tih pravnika, odvjetnika advokata kako se svi zovu.
Dali bi se presude ubrzale?
Imam osjedaj da svu tu agoniju povlacenja po sudovima stvaraju svi ti gore navedeni.
Sto vi mislite?
Kakva su vasa iskustva?
Imamo toliko Ekonomista a ekonomija u Komi.
Imamo toliko pravnika advokata, odvjetnika a pravde niotkuda.
Bez njih ne bi ostvario svoja prava jer ne pozna nitko zakone kao oni a ne bave se svi sa svim i svačim nego uskim područjima.S druge strane bilo bi brže u nekim stvarima jer nitko ne bi mogao koristit sve rupe u zakonu (jer ga ne zna) i tako procese otezat u nedogled.Pravda je jedno a pravo drugo.Ne zavisi ti sve od odvjetnika tu je i loš zakon.Oduvjek ih je bilo.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2010., 12:57   #297
Pozdrav svima.
Ne znam gdje bih smjestila ovo pitanje, pa ću pokušati ovdje.
Može li mi netko objasniti tko i kako odgovara za štete izazvane motornim vozilom?
Npr.u slučaju da je netko drugi, ovlašteno ili neovlašteno, a ne vlasnik, upravljao motornim vozilom u trenutku nastanka štete? Odgovara li vlasnik u svakom slučaju, ili?
Eto ako netko ima volje. HVALA!
fallin 4 U is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2010., 15:44   #298
Neovlašteni korisnik motornog vozila odgovara trećim osobama umjesto vlasnika i jednako kao vlasnik. Pored neovlaštenog korisnika i solidarno s njim odgovara i vlasnik motornog vozila, ako je svojom krivnjom ili krivnjom osoba koje su se trebale brinuti o vozilu, omogućio neovlašteno korištenje vozila. Neovlašteni korisnik je osoba koja u vrijeme štetnog događaja koristi motorno vozilo bez suglasnosti vlasnika, a nije kod njega zaposlena u vezi s pogonom motornog vozila, niti je član njegova obiteljskog kućanstva, niti joj je vlasnik vozilo predao u posjed.
Suey is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2010., 15:09   #299
hvala suey
fallin 4 U is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2010., 16:11   #300
Quote:
Bilobrkster kaže: Pogledaj post
zašto postoji telefonski imenik fizičkih osoba? za pravne osobe je potpuno smisleno, ali nije li objavljivanje podataka fizičkih osoba u telefonskom imeniku neko kršenje prava? zašto bi itko trebao znati koji je moj broj telefona i adresu?
Tvoji su podaci objavljeni u javnom telefonskom imeniku automatski, bez tvog izričitog pristanka, temeljem članka 47. Zakona o elektroničkim komunikacijama koji je na snazi od 2008. godine. Operater te mora obavijestiti o tome, a ti imaš pravo bilo kada zatražiti da budeš uklonjen iz imenika.

U praksi je sasvim moguće da neuključivanje u tel. imenik možeš zatražiti već i kod popunjavanja narudžbenice ili sl. To ne znam.

Ako je tvoj telefonski broj objavljen prije ovog zakona, onda je (ako je stvarno objavljen bez tvog pristanka) napravljeno po ranijim zakonima (Zakon o telekomunikacijama je bio prije ovog, a koji je bio još ranije - to ne znam).

Zakon je ovdje, traži članak 47.:
- http://hidra.srce.hr/arhiva/263/3332.../2008/2420.htm

Telefonski imenik je zapravo temelj telefonske mreže i logična stvar za nekoga tko želi telefon - služi tome da s njime u kontakt stupe osobe koja ga poznaju tako što će pretraživati tel. imenik po njegovom imenu i prezimenu i otkriti broj telefona (upravo tako navedeni zakon definira svrhu telefonskog imenika). I to je u neku ruku i razlog zašto su Alexander Bell, a i prethodnici, uopće išli osmišljavati nešto poput telefona. Ukoliko ti nalaziš da te objavljivanje tvog telefonskog broja ugrožava na neki način ili ispunjava zlom slutnjom, a da nemaš neki konkretan razlog (npr. nisi javno poznata osoba, nisi bogati nasljednik, nemaš kakav poseban razlog skrivati se na tajnoj adresi), onda si uočio da postoji ozbiljan problem u našem društvu, koji nikakvo ukidanje telefonskih imenika neće riješiti, već će te samo staviti u lažan dojam sigurnosti, a stvarno dodatno otežati život svima nama, jer se zbog osjećaja prijetnje lišavamo slobode javnog postojanja, tj. življenja pod suncem. A to jest problem modernog društva - ne zakona.
tome is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:36.