Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Domovinski rat

Domovinski rat Domovinski rat bez politike

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.04.2012., 00:07   #1
Novska- Domovinski rat

Nigdje još nisam našao temu o Novskoj, gradiću u zapadnoj slavoniji, koji je krvario 91 godine, i iz kojeg su krenule jedne od prvih oslobodilačkih akcija HV-a tada još ZNG-a, iz kojeg se krenulo u akciju bljesak. Nadam se da ce forumaši, koji su bili sudionici domovinskog rata na području novske, pisati malo više o tome, kako je to sve bilo tada, gdje su bile presudne bitke u obrani grada, kakvo je stanje bilo tada. Napišite nešto o 4.10.91. koliko znam to je jedan od najtežih dana u obrani grada itd itd. Neki kažu da se u Novskoj čak vodila i presudna bitka za ostatak Hrvatske tj, samog Zagreba, da li je to malo prenapuhano ili je stvarno bilo tako.

NOVSKA-NEPOKOREN GRAD
ivan1991 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2012., 09:38   #2
Evo vezano uz temu,naisao sam na nekoliko zanimljivih stvari sa youtube-a pa da podijelim sa vama.

http://www.youtube.com/watch?v=9mCDi4GjNsQ
hrd is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2012., 13:02   #3
Quote:
ivan1991 kaže: Pogledaj post
. Napišite nešto o 4.10.91. koliko znam to je jedan od najtežih dana u obrani grada itd itd.

NOVSKA-NEPOKOREN GRAD
Nemam puno vremena ( trenutno) Navedenog datuma, na linijama obrane nije bilo velikih sukoba ( presudna bitka bila je kasnije u St Grabovcu) Taj datum otati će uvijek zapamćen po raketiranju centra grada i po velik žrtvama ( mislim oko 10 mrtvih i još 20-ak ranjenih ) Ustvari , danas gledajuči avion JNA je pogodio legitimni vojni cilj ( ured za obranu i oštečena je policijska stanica ) . Bio je to veliki šok jer je u sekundi poginulo puno ljudi , uglavnom Novljana .
The Worm is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2012., 18:54   #4
Worm

Nadam se da ćeš kad uhvatiš vremena napisati nešto više...
Da li možda znaš koji je to dan kad se većina stanovnika, čak i dio vojske povukao prema lipovljanima?
ivan1991 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2012., 20:13   #5
Quote:
ivan1991 kaže: Pogledaj post
Worm

Nadam se da ćeš kad uhvatiš vremena napisati nešto više...
Da li možda znaš koji je to dan kad se većina stanovnika, čak i dio vojske povukao prema lipovljanima?
Teško se sjetiti dana , prošlo je preko 20 god. Ali jako dobro se sjećam događaja . Prvo je došla dezimofrmacija da su JNA i četnici ušli u selo Bročice ( što se nije nikada dogodilo ) , da su ZNG i policija napustili položaje ... I tada je ( jeli krizni štab , kako se već to zvalo ) preko radio Novske objavio evakuaciju . Počela je nepregledna kolona vozila prema zapadu ( Lipovljani , Kutina ... ) najviše su me razočarali domaći ljudi ( vojska i policija ) koji su iako naoružani bježali doslovno glavom bez obzira .Najbrži su bili "zapovjednici" koji su napustili položaje i ljude ( kasnije su , dok se ratovalo u brdskim selima i napredovalo i razvaljivalo srbe , sa fantomkama na glavi čuvali stražu oko zapovjedništva u Lipovljanima, a poslije rata postali predsednici časničkog zbora i ostalih sranja...danas bi htjeli biti i gradonačelniici ) Na križanju u selu Brestača vojna policija je dezerterima oduzimala oružje i oprremu , ali njih su puštali da bježe . Jedino zahvaljujući Tigrovima i neznatnom broju domaćih policajaca i ZNG -i , grad je ostao ipak branjen ( ti ljudi su ostali na položajima , kasnije se polako stanje stabiliziralo) Nigdje nije bilo niti SP , jer ipak je jedan cijeli vod bio sastavljen od ljudi iz Novske .Gdje su oni bili , pojma nemam . Kažu danas da su imali druge zadatke ,ali to je laž . Novska i građani Novske mogu i moraju biti vječno zahvalni 1.gbr Tigrovi oni su podnjeli najveći teret i najveće žrtve u obrani i kasnijem oslobađanju djelova tadašnje opčine Novska
The Worm is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2012., 21:47   #6
Quote:
The Worm kaže: Pogledaj post
Teško se sjetiti dana , prošlo je preko 20 god. Ali jako dobro se sjećam događaja . Prvo je došla dezimofrmacija da su JNA i četnici ušli u selo Bročice ( što se nije nikada dogodilo ) , da su ZNG i policija napustili položaje ... I tada je ( jeli krizni štab , kako se već to zvalo ) preko radio Novske objavio evakuaciju . Počela je nepregledna kolona vozila prema zapadu ( Lipovljani , Kutina ... ) najviše su me razočarali domaći ljudi ( vojska i policija ) koji su iako naoružani bježali doslovno glavom bez obzira .Najbrži su bili "zapovjednici" koji su napustili položaje i ljude ( kasnije su , dok se ratovalo u brdskim selima i napredovalo i razvaljivalo srbe , sa fantomkama na glavi čuvali stražu oko zapovjedništva u Lipovljanima, a poslije rata postali predsednici časničkog zbora i ostalih sranja...danas bi htjeli biti i gradonačelniici ) Na križanju u selu Brestača vojna policija je dezerterima oduzimala oružje i oprremu , ali njih su puštali da bježe . Jedino zahvaljujući Tigrovima i neznatnom broju domaćih policajaca i ZNG -i , grad je ostao ipak branjen ( ti ljudi su ostali na položajima , kasnije se polako stanje stabiliziralo) Nigdje nije bilo niti SP , jer ipak je jedan cijeli vod bio sastavljen od ljudi iz Novske .Gdje su oni bili , pojma nemam . Kažu danas da su imali druge zadatke ,ali to je laž . Novska i građani Novske mogu i moraju biti vječno zahvalni 1.gbr Tigrovi oni su podnjeli najveći teret i najveće žrtve u obrani i kasnijem oslobađanju djelova tadašnje opčine Novska

Odlican post ,mene zanimaju dogadanja oko baira,lovske itd... Tamo je bilo ljudi iz zbornog podrucja bjelovar? Ako moze nesto o tome ,hvala.
hrd is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2012., 22:02   #7
Quote:
hrd kaže: Pogledaj post
Odlican post ,mene zanimaju dogadanja oko baira,lovske itd... Tamo je bilo ljudi iz zbornog podrucja bjelovar? Ako moze nesto o tome ,hvala.
Ne znam tko je bio iz ZP Bjelovar , jebi ga .. Reci na koga misliš . Bilo je gore osim neizbježne 1.gbr ljudi iz Samobora ,Križevaca ,Koprivnice ,Kutine.... Znam da je to područje spadalo pod operativnu zonu Posavina . I prilično mi je teško odgovoriti na tako opća pitanja ( događaji oko Baira ,Lovske) možda bih znao odgovor na konkretno postavljeno pitanje . Nisam mogao biti baš na svakom djelu ratišta A neću googlati , ko neki specijalci na forumu i prepisivati . Mislim da je Keva jako dobro obradio tu temu , ali on je napisao cjelu bibliju , pa je to malo teže naći ( Kronologija i konstrukcija DR )
The Worm is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2012., 22:42   #8
Ja sam čuo da se pričalo da je taj dan jna probila liniju u grabovcu, i da su časnici razgovarali preko motorole da se svi povlače i tada se javljaju tigrovi koji su bili u grabovcu i kažu da se nije probilo, i da oni još uvjek drže te položaje, tad su navodno vraćeni sva vojsla koja se povukla i stanovništvo se ubrzo vratilo. e sad ja samo pričam priće koje sam čuo, jer tad sam bio u pelenama i nisam bio svjestan nićega, tako da ako nešto krivo kažem slobodno me ispravite.
Po tome svemu znači da se nisu povukli oni sa prvih linija, bilo to u grabovcu, bročicama, ili gore na sjevru prema bairu, ili su čak i neke prve linije bile napuštene? ako jesu, kako to da jna to nije iskoristila?
ivan1991 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2012., 23:16   #9
Quote:
ivan1991 kaže: Pogledaj post
Ja sam čuo da se pričalo da je taj dan jna probila liniju u grabovcu, i da su časnici razgovarali preko motorole da se svi povlače i tada se javljaju tigrovi koji su bili u grabovcu i kažu da se nije probilo, i da oni još uvjek drže te položaje, tad su navodno vraćeni sva vojsla koja se povukla i stanovništvo se ubrzo vratilo. e sad ja samo pričam priće koje sam čuo, jer tad sam bio u pelenama i nisam bio svjestan nićega, tako da ako nešto krivo kažem slobodno me ispravite.
Po tome svemu znači da se nisu povukli oni sa prvih linija, bilo to u grabovcu, bročicama, ili gore na sjevru prema bairu, ili su čak i neke prve linije bile napuštene? ako jesu, kako to da jna to nije iskoristila?
Koliko se sjećam , taj dan nije bilo tako gadno kao kada su JNA i četnici došli gotovo do kapele u St Grabovcu . Tigrovi su ostali , i sam sam se njima priključio ( na kratko ) jer domaćih nije bilo , Javio sam se uz još dva domaća čovjeka njihovom zap. Tada je to bio Andabak . Ostatak vojske nije se pojavio bar 5-6 dana . Uglavnom su bili u Lipovljanima i Kutini i slušali što se dešava u Novskoj . Bili su puni dezinformacija , što su uzeli zdravo za gotovo i to je bila dobra isprika za ne povratak na ratište . Osobno sam po zapovjedi Andabaka išao u Lipovljane i tražio zapovjednike , preneo im zapovjed da moraju skupiti ljudstvo i vratit se u Novsku . Tako je ibilo . Bilo je to famozno postrojavanje na Ukladama ( da se vidi sa čime se raspolaže ) Napokon je onda profunkcionirala vojska od domaćih ljudi ( za to krivim zapovjedništvo Novske Čorak ,Nikić itd , te idiote u kriznom štabu koji su razglasili evakuaciju .... a ljudi ko ljudi , bili su u panici i bježi kod koji , nisu oni krivi za to )
Stanovništvo se uopće nije vratilo ( tek nakon Sarajevskog primirja su se vratili ) Novska je do sjećnja 92 bila grad duhova . Na prste ruke mogli bi se nabrojati civili koji su ostali u Novskoj .
A zašto JNA nije iskoristila tu paniku , ni dan dans nije ni meni jasno
The Worm is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2012., 23:19   #10
Quote:
ivan1991 kaže: Pogledaj post
Ja sam čuo da se pričalo da je taj dan jna probila liniju u grabovcu, i da su časnici razgovarali preko motorole da se svi povlače i tada se javljaju tigrovi koji su bili u grabovcu i kažu da se nije probilo, i da oni još uvjek drže te položaje, tad su navodno vraćeni sva vojsla koja se povukla i stanovništvo se ubrzo vratilo. e sad ja samo pričam priće koje sam čuo, jer tad sam bio u pelenama i nisam bio svjestan nićega, tako da ako nešto krivo kažem slobodno me ispravite.
Po tome svemu znači da se nisu povukli oni sa prvih linija, bilo to u grabovcu, bročicama, ili gore na sjevru prema bairu, ili su čak i neke prve linije bile napuštene? ako jesu, kako to da jna to nije iskoristila?
Neznam koliko je sve točno jer nisam bio tamo ali mislim da
ti je to Klek do najsitnijih detalja opisivao u svojim knjigama .
đeram is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2012., 23:35   #11
Zaboravih i Biloglavov Pakleni kontapunt .
O Novskoj i Grabovcu se naspram nekih drugih ratišta
poprilično stvari zna .
Neznam dali u Novskoj Tigrovi imaju svoju ulicu ili
trg ali mislim da bi morali imati .
đeram is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2012., 00:18   #12
Quote:
đeram kaže: Pogledaj post
Zaboravih i Biloglavov Pakleni kontapunt .
O Novskoj i Grabovcu se naspram nekih drugih ratišta
poprilično stvari zna .
Neznam dali u Novskoj Tigrovi imaju svoju ulicu ili
trg ali mislim da bi morali imati .
Nažalost , ni trga ni ulice . Zanima me , ako itko zna , koliko je Tigrova nastradalo na Novljanskom ratištu ? A Pakleni kontrapunkt ....fenomenalna knjiga....
__________________
“A revolution is not a bed of roses. A revolution is a struggle between the future and the past.
The Worm is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2012., 00:50   #13
Moj ujak je poginuo u selu "Kričke", kad sam išao do mjesta njegove smrti po putu sam vidio dosta spomen ploča, a činimi se da i u samom mjestu ima velika spomen ploča. Ujak je bio pripadnik tigrova. Točan broj poginulih ne znam. Zanima me ukoliko netko zna tj. ako može opisat te akcije koje su se vodile na području Novske, koliko mi je poznato tamo je ranjen i general Gotovina. Fala
školsko is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2012., 08:44   #14
Quote:
školsko kaže: Pogledaj post
Moj ujak je poginuo u selu "Kričke", kad sam išao do mjesta njegove smrti po putu sam vidio dosta spomen ploča, a činimi se da i u samom mjestu ima velika spomen ploča. Ujak je bio pripadnik tigrova. Točan broj poginulih ne znam. Zanima me ukoliko netko zna tj. ako može opisat te akcije koje su se vodile na području Novske, koliko mi je poznato tamo je ranjen i general Gotovina. Fala
General Gotovina je ranjen kod goleša, selo iznad rajića...
ivan1991 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2012., 08:54   #15
Quote:
The Worm kaže: Pogledaj post
Koliko se sjećam , taj dan nije bilo tako gadno kao kada su JNA i četnici došli gotovo do kapele u St Grabovcu . Tigrovi su ostali , i sam sam se njima priključio ( na kratko ) jer domaćih nije bilo , Javio sam se uz još dva domaća čovjeka njihovom zap. Tada je to bio Andabak . Ostatak vojske nije se pojavio bar 5-6 dana . Uglavnom su bili u Lipovljanima i Kutini i slušali što se dešava u Novskoj . Bili su puni dezinformacija , što su uzeli zdravo za gotovo i to je bila dobra isprika za ne povratak na ratište . Osobno sam po zapovjedi Andabaka išao u Lipovljane i tražio zapovjednike , preneo im zapovjed da moraju skupiti ljudstvo i vratit se u Novsku . Tako je ibilo . Bilo je to famozno postrojavanje na Ukladama ( da se vidi sa čime se raspolaže ) Napokon je onda profunkcionirala vojska od domaćih ljudi ( za to krivim zapovjedništvo Novske Čorak ,Nikić itd , te idiote u kriznom štabu koji su razglasili evakuaciju .... a ljudi ko ljudi , bili su u panici i bježi kod koji , nisu oni krivi za to )
Stanovništvo se uopće nije vratilo ( tek nakon Sarajevskog primirja su se vratili ) Novska je do sjećnja 92 bila grad duhova . Na prste ruke mogli bi se nabrojati civili koji su ostali u Novskoj .
A zašto JNA nije iskoristila tu paniku , ni dan dans nije ni meni jasno
Stari mi je baš prićao da su se prvi povukli zapovjednici, mislim da su i oni kasnije dobili zapovjed za povlačenje, al su se za dan dva vratili. i sjećam se priće svog djeda, oni su ostali među zadnjim civilima u Novskoj, mislilo se da je jna ušla u grad i da napreduje, pa su oni bježali kroz šumu prema lipovljanima, i tamo naši skoro počnu pucati po njima, al na sreću nekak su se sporazumili pa je sve bilo ok. Moji su se vratili u 11 mj, s tim da su stari i dva strica ostali tu cjelo vrijeme, po prvim crtama, sad dali su se oni povukli na tih par dana to ne znam.
ivan1991 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2012., 09:29   #16
U vezi ulice, nažalost nijedna se ne zove po Tigrovima, iako bi trebala. U rajiću postoji ulica 1.svibnja.1995., u jasenovcu jedna isto po bljesku, al u Novskoj postoji samo Ulica Hrv. branitelja. I postoji spomenik u centru grada, svim poginulim braniteljima grada Novska. Na Trokutu postoji spomenik, na koritama, a za kričke i taj dio ne znam, nisam nkad bio na tom djelu. i Pred policijskom stanicom također ima spomenik
ivan1991 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2012., 09:54   #17
Quote:
The Worm kaže: Pogledaj post
Ne znam tko je bio iz ZP Bjelovar , jebi ga .. Reci na koga misliš . Bilo je gore osim neizbježne 1.gbr ljudi iz Samobora ,Križevaca ,Koprivnice ,Kutine.... Znam da je to područje spadalo pod operativnu zonu Posavina . I prilično mi je teško odgovoriti na tako opća pitanja ( događaji oko Baira ,Lovske) možda bih znao odgovor na konkretno postavljeno pitanje . Nisam mogao biti baš na svakom djelu ratišta A neću googlati , ko neki specijalci na forumu i prepisivati . Mislim da je Keva jako dobro obradio tu temu , ali on je napisao cjelu bibliju , pa je to malo teže naći ( Kronologija i konstrukcija DR )
Konkretno pogibija nekih bjelovarcana u transporteru (jedan se prezivao Pufler) u Lovskoj, upadanje u zasjedu,navodno jednim djelom krivnja ide i ekipi đurđevčana koji su se bezrazlozno povukli.
hrd is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2012., 09:54   #18
To što je u Novskoj 04.10. nastala panika i bježanje nije
ništa čudno jer su nakon njihovog prelaska preko Save u
Staroj Gradišci ,
potkraj rujna sela padala svakodnevno . Kako istočno
prema N. Gradišci tako i zapadno prema Novskoj .
Borovac, Lađevac, Benkovac , Rajić ...i tako sve
do Starog Grabovca . Kad su prešli most nije ih se
više u Novom Varošu imalo čime zaustaviti .
Ovdje dolje je pokojni heroj Božidar Glodić pokušao
sa ruba šume Prašnik gađati tenk sa RPG i nažalost
tu ostao . Nakon toga je sve ostalo otvoreno i sela
su padala svakodnevno sve do utvrđivanja linije .

http://www.novagra.hr/index.php?opti...dika&Itemid=63
đeram is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2012., 14:41   #19
Quote:
školsko kaže: Pogledaj post
Moj ujak je poginuo u selu "Kričke", kad sam išao do mjesta njegove smrti po putu sam vidio dosta spomen ploča, a činimi se da i u samom mjestu ima velika spomen ploča. Ujak je bio pripadnik tigrova. Točan broj poginulih ne znam. Zanima me ukoliko netko zna tj. ako može opisat te akcije koje su se vodile na području Novske, koliko mi je poznato tamo je ranjen i general Gotovina. Fala
U samim Kričkama postoji spomen ploča .Podignuta je pripadnicima Križevačke brigade , a mislim da je posvećena i Tigrovima . Ako je ujak poginuo pri jednoj izvidničkoj akcij , onda znam o čemu se radi . A akcija je bilo doslovno " more " u to vrijeme , jer taj dio ratišta je bio u to vrijeme jedini u Hrvatskoj , gdje je HV nizala pobjede
The Worm is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2012., 14:42   #20
Quote:
hrd kaže: Pogledaj post
Konkretno pogibija nekih bjelovarcana u transporteru (jedan se prezivao Pufler) u Lovskoj, upadanje u zasjedu,navodno jednim djelom krivnja ide i ekipi đurđevčana koji su se bezrazlozno povukli.
O ovome zbilja ništa ne znam , iskreno , do sada nisam ni čuo za taj događaj
The Worm is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:31.