Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Dojenčad i predškolci

Dojenčad i predškolci Roditeljstvo korak po korak

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.11.2012., 12:16   #41
ja bih voljela da je predskolski odgoj (od cca 5g) obavezan i svima dostupan...barem u smislu par sati dnevno.
i to ne da se tamo uce slova i brojevi (i nose radni listovi, sto neki vrtici traze od roditelja ), nego da se dijete socijalizira, uci igrati, da uci biti sa drugom djecom i upoznaje neke druge odrasle...(i navikava na bakterije i viruse kolektiva prije polaska u skolu)


ovo sto se sada predlaze, po meni smrdi na prebacivanje odgovornosti i loptanje sa djecom koja su visak, koja se "moraju" upisati u vrtic godinu prije polaska u skolu, a grupe su natrpane i bez njih.
da ne spominjem, kada se predlozi odgoda skole (iz objektvinih razloga), a vrtic bi rado da sto vise djece ode iz kolektiva, da mogu primiti nove....
a i skola voli da je nekoj djeci odgodjena, jer osim sto ih nemaju gdje upisati, oni niti ne mogu sa njima raditi....
i ono, ispada da ima djece koja su nigdje i koju nitko "nece"

i tako...sve ukrug, jer objektivno nema zgrada/nema soba, nema djelatnika, nema novca, a previse djece....
pronatalitetna politika
__________________
Ako postoji nešto što želimo promijeniti kod djeteta, trebamo vidjeti nije li to nešto što bismo prvo trebali promijeniti u nama samima
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2012., 14:10   #42
Netko je pitao kako natjerati ministra ZOS-a da pročita ovo. Ajmo svi čoporativno slati mailove s linkom na ovu temu na: [email protected] i na FB stranicu. Jer kao ova nam je Vlada ful informatički pismena i otvoreno komunicira s građanima.
Možda ministar i otvori jedan od mailova. Meni isto ništa nije jasno tko tu koga na ovu temu
Isto tako mu treba slati mailove o pretrpanosti vrtića, o lošem stanju u njima i općenito o nemogućnosti upisa djece u iste, osobito u većim mjestima te npr. u ZG one djece rođene izvan "zakonskog roka", tj. do 31.8.
Treba valjda vikati i vikati kao što su klinci za ona pitanja za državnu maturu. Ili možda i on ima klinca maturanta ili srednjoškolca pa mu je tematika bila bliža nego li predškolski odgoj i obrazovanje.

Svi mediji prepuni kukulelanja o tome kako Hrvati izumiru, kako se iseljavaju, kako je više umirovljenika nego radnika, kako ovo, kako ono, a onda kad rodiš to jedno, dvoje, troje itd. djece, preživiš s tom mizerijom od porodiljne za drugih 6 mj. ili onim jadom za treće i svako daljnje dijete i trebaš se vratiti na posao da privređuješ, nemaš kud s njim. Kad krene u školu, nemaš kud s njim...
Ali kao što reče neki dan onaj ekonomist kod stankovića, dok nam valjda nezaposlenost ne dosegne 500.000 pa se pokrene i pobuni kritična masa, pa dobijemo drugu Grčku, svi ćemo sjediti i šutjeti jer valjda tako treba biti.
__________________
Le Petit Prince, 2009. Bébé n ° 2 2012.
Saffron08 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2014., 09:34   #43
Sto se uci u predskoli?

Pitanjce za iskusne. Sto se uci u predskoli? Da li ima nekih novosti za iducu godinu? Koli se uci skolskog gradiva a koliko se samo "vjezba" grafomotorika, i koliko ima nade da uce i neke napredne stvari, npr citanje, racunanje, malo vise prirode i sl?

Zadnje uređivanje proab : 27.04.2014. at 10:42.
proab is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2014., 11:47   #44
mi jos imamo godinu do predskole ali malo se igramo i ucimo
sa primjerima na ovoj stranici
http://www.artrea.com.hr/onlinepredskola.html
Duga111 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2014., 11:30   #45
Quote:
proab kaže: Pogledaj post
Pitanjce za iskusne. Sto se uci u predskoli? Da li ima nekih novosti za iducu godinu? Koli se uci skolskog gradiva a koliko se samo "vjezba" grafomotorika, i koliko ima nade da uce i neke napredne stvari, npr citanje, racunanje, malo vise prirode i sl?
a koja je svrha ucenja skolskog gradiva?
da uce ranije? da dodju u prvi razred i bude im dosadno?

mislim, neki komad onoga sto se na prirodi i drustvu uci, djeca u vrticu uce cijelo vrijeme....iskustveno, ne samo u predskolskoj godini.
zapravo, i grafomotoriku rade puno prije od predskole jer dio grafomotorike je i drzanje olovke i saranje, crtanje, bojaje, precrtavanje...
uce i citanje, jer dio opismenjavanja je i citanje knjiga djeci.
isto tako dok im se cita, vjezbaju i fokusiranje i odrzavanje paznje, a bome i "mirno sjedenje" i ne ometanje drugih.
isto mogu uvjezbavati kroz kazalisne predstave, posjete muzejima itd.

ne znam,meni je bitnije da se oni socijaliziraju, da uce jedni o drugima, da uce rjesavati sukobe, da mogu biti kreativni i inovativni, da koriste mastu, da se istrce i igraju, da iskuse da ucenje moze biti, a i je, prije svega igra i otkrivanje

meni se nacin poucavanja u nasim skolama i stvaranja "poslusnih" ucenika uopce ne svidja, tako da bih rado da dijete sto duze ostane dijete u vrticu.

hocu reci, meni je ok da oni sve to "uce" sto si i ti pobrojala, al ne bih htjela da uce na nacin sad imamo sat predskole, izvadite svoje radne listice i poslusno radite.
__________________
Ako postoji nešto što želimo promijeniti kod djeteta, trebamo vidjeti nije li to nešto što bismo prvo trebali promijeniti u nama samima
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2014., 13:52   #46
Nosorog, podsjećaš ma na našu vrtićku pedagoginju. Po njenom mišljenju bi djeca trebala ići u vrtić barem do 12. godine, odnosno škola bi do 12. godine trebala funkcionirati kao vrtić, da se uči kroz igru i da se djeci dozvoli kreativnost i razvijanje vlastitih talenata umjesto ukalupljivanja u rigidni školski sustav koji ih guši.
Super ideja, ali dok god imamo školstvo kakvo imamo radni su listići dobrodošli. Moje mišljenje.... Mi imamo ovakve http://www.grafocentar-kz.hr/product...ja&code=194601. i nastavljamo dalje s tom serijom.
ZubaTruba is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2014., 22:45   #47
Quote:
ZubaTruba kaže: Pogledaj post
Nosorog, podsjećaš ma na našu vrtićku pedagoginju. Po njenom mišljenju bi djeca trebala ići u vrtić barem do 12. godine, odnosno škola bi do 12. godine trebala funkcionirati kao vrtić, da se uči kroz igru i da se djeci dozvoli kreativnost i razvijanje vlastitih talenata umjesto ukalupljivanja u rigidni školski sustav koji ih guši.
Super ideja, ali dok god imamo školstvo kakvo imamo radni su listići dobrodošli. Moje mišljenje.... Mi imamo ovakve http://www.grafocentar-kz.hr/product...ja&code=194601. i nastavljamo dalje s tom serijom.
ne bih isla tolko daleko
do sedme je ok.

mene plase radni listici sa 5.godina i inzistiranje na mirnom sjedenju 25-45minuta i rjesavanju zadataka (i to jos svi zajedno, a nemaju svi iste sposobnosti, interese kojesta).

hocu reci, neki odgajatelji to zaista mogu izvesti kroz igru, slijedeci potrebe djeteta, prateci njihov razvoj, i neka djeca niti ne osjete da se nesto sa njima radi, nego im je to naprosto nova aktivost
nazalost, neki to ne znaju, a neki to niti ne mogu zbog uvjeta rada (jer ih imaju 33 u grupi, jer imaju par ADHDovaca, jer neki roditelji ne donesu listice, pa se djeca cude sto ovaj neradi i tako...)

ja sam bila prosle godine na jednom rodjendanu naseg prijatelja, dakle, nama neki nepoznati vrtic i meni gotovo svi nepoznati roditelji, i mame iz tog vrtica su tracale tete kak vecinu tih listica uopce ne odrade, nego rade kojesta od plastelina, farbaju kamencice, rezuckaju novine, i ne mogu se sada vise sjetiti svih,meni predivnih kreativnih cudesa....a radni listici su bili poluprazni

ja sam pokusala objasniti da oni i farbanjem kamencica svasta razvijaju, i da to sto im citaju price, a onda ih poticu na glumu ili crtanje te price, razvijaju i paznju, i koncentraciju, govor i svasta nesto, medjutim ostala sam neshvacena jer djeca koja ne prodju zakonom propisane radne listice, ostat ce zakinuta za skolu.
jbg, ja mislim da djeca koja ostanu zakinuta za djecju igru, ostanu zakinuta za cijeli zivot.
sveukupno, ne odgovaram tolko na proabino pitanje, vise na uvodi post teme sa kojom je spojena i idijotariju koja ce se pokusat uvest u vrtice, i pripremu na skolski sustav, koji ionak ne valja, prerano. Mene je strah da ce se uvaliti radni listici i pribor nekog izdavaca, a masa roditelja to popusiti kao jako vaznu stvar za daljnje obrazovanje.
__________________
Ako postoji nešto što želimo promijeniti kod djeteta, trebamo vidjeti nije li to nešto što bismo prvo trebali promijeniti u nama samima
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2014., 06:20   #48
Konkretno radi se kod moje da u grupi imaju predskolce, i ona je htjela isto raditi s njima vjezbe. Sto znaci da (minus listici) je vec odradila dio predskolskog programa. I sad me zanima sto ce raditi iduce cijele godine kad je vec ove radila grafomotoriku i jos hrpu zadataka. I doma obozava labirinte, pa ono spoji tockice (zato zna brojeve do 20), bojanke boja uredno, sva velika stampana slova zna napisati, zna odslovkati skoro bilo koju rijec, zna procitati krace rijeci (kad zeli), neki dan je naisla na zadatak spajanja malog stampanog slova s velikim i skoro sve ispravno rijesila. Ili npr neki dan se igra na ulici s prijateljicama i mislila sam da po obicaju divljaju, a kad ono ona uzela abacus i objasnjava prijateljici da je 2+4=6. I ne, nismo je nista forsirali, sama je pitala i htjela, pa je dobila ono sto je zanima (ne mogu ja dijete tjerati da se igra lego kockicama ili barbikama kad ona hoce sjediti dva sata i bojati i rjesavati "zadatke"). Ne znam koliko puta mi je njena teta komentirala kako ce ses uper snaci u skoli iduce godine, pa se onda sjetila da ona u stvari ne ide iduce nego tek za dvije godine.

I ono sto ne zelim je da se dosadjuje u predskoli opet istim. U osnovnoj ce ionako umrijeti od dosade prvi razred, to mi je vec sad jasno. Pa ne bi htjela da to pocne jos u vrticu.

A sto se tice dobi za pocetak predskole, nekoliko mojih poznatih je nedavno odselilo van s djecom dobi poput moje (5g) i svima su djeca vec skolski obveznici. I iskreno, ja bih htjela i da je kod nas tako, pa nekako puno laganije pocne skola, plus sto djeeca uce svojim tempom u pocetku, netko sporije a netko brze. Ne mogu svi biti prosjek.
proab is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2014., 10:57   #49
Ima li netko informacije (ili možda neki link gdje se može naći više informacija) o tome kako će funkcionirati obavezna predškola koja bi trebala početi ove jeseni.

Naime dijete mi je rođeno početkom 5 mj pa još nismo odlučili hoće li krenuti u školu sa 6 ili 7 godina. Ne bi htjela ovime pokrenuti raspravu što je bolje jer ima jako puno mišljenja, djeca su različita i mislim da je treba prepustiti svakom individualno. Odluku ne želimo još donjeti jer za godinu dana se može jako puno toga promijeniti, možda zaključimo da će joj biti dosadno još jednu godinu u vrtiću ( u vrtiću tj jaslicama je od svog prvog rođendana), no s druge strane možda još bude uvijek toliko zaigrana da će joj trebati još ta jedna godina.

S obzirom da još nismo odlučili zanima me kako se u to sve uklapa predškola. Ako bi je dali u školu sa 6 godina onda to znači da bi trebala ove jeseni u predškolu, a ako bi išla sa 7 godina onda imamo još vremena. U vrtiću smo prije par dana dobili obavjest da će se preslagivati grupe zbog školskih obveznika. Od jedne mame sam čula da je to povezano sa obaveznom predškolom jer se povećava satnica i za izostajanje treba ispričnica. E sada ako moje dijete ne krene na jesen u predškolu neće moći u školu sa 6, no s druge strane ako krene u predškolu a ja onda odlučimo da će u školu ipak sa 7 znači li to da će dva puta morati u predškolu.
buba4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2014., 17:20   #50
Ne razumijem. Kakva crna odgoda? Pa u mnogim naprednim Zemljama (Australija, USA, Britanija...) djeca idu sa 6 u školu. Točnije u predškolu. Odgoda je imala smisla jedino kad su djeca išla direktno u školu. Škola nije mjesto za (sve) šestogodišnjake, zato odgoda ima smisla. Ali predškola je ono što treba šestogodišnjacima. Oni jednostavno trebaju neke vještine koje se uče rano (poput pranja zubi i ruku, sjedenja mirno u kazalištu ili školi, itd...).

Osim toga nitko ne može utjecati koliko će neko dijete biti bezbrižno, koliko će se igrati... Neki ljudi su i s 30 bezbrižni kao da nemaju nikakve obveze, a neko dijete je i s 4 opterećeno sa bezbroj stvari. Niti su svi đaci nesretni, niti igra prestaje s polaskom u školu.

To se ne odnosi na zadnji post, nego na druge forumaše i roditelje koji imaju neku čudnu percepciju škole i sreće.
Lyanna Stark is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2014., 12:15   #51
Zna li tko treba li se podnositi zahtjev za predškolu za redovne vrtićance ili oni to odrađuju sami u upravi, tj. ulaze u program sami po sebi?
MMovca is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2014., 13:51   #52
Quote:
Lyanna Stark kaže: Pogledaj post
Ali predškola je ono što treba šestogodišnjacima. Oni jednostavno trebaju neke vještine koje se uče rano (poput pranja zubi i ruku, sjedenja mirno u kazalištu ili školi, itd...).
Moram priznati da ne razumijem baš što si točno ovime htjela istaknuti pa te molim za dodatno pojašnjenje.
__________________
Trijumf je odricanje od uspjeha. Tko trijumfira, gubi.
Dragonfly is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2014., 14:51   #53
Quote:
MAJAMAMA kaže: Pogledaj post
Zna li tko treba li se podnositi zahtjev za predškolu za redovne vrtićance ili oni to odrađuju sami u upravi, tj. ulaze u program sami po sebi?
Ne treba ništa podnositi. Sve ovisi o upravi vrtića i tetama.
Naše su provodile program po nekom pravilniku, redovito nas izvještavali a čujem da u nekim vrtićima klinci nemaju posebno predškolski program, rade samo ono što je u redovnom programu rada grupe.
__________________
relax - nothing is in control
mandy is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2014., 18:11   #54
Quote:
Dragonfly kaže: Pogledaj post
Moram priznati da ne razumijem baš što si točno ovime htjela istaknuti pa te molim za dodatno pojašnjenje.
Htjela sam reći da je predškola prilagođena baš šestogodišnjacima, dok vrtić i škola to nisu. Zato je u mnogim europskim zemljama predškola obvezna, jer nudi program koji je potreban toj djeci.
Lyanna Stark is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2014., 20:21   #55
Quote:
Lyanna Stark kaže: Pogledaj post
Htjela sam reći da je predškola prilagođena baš šestogodišnjacima, dok vrtić i škola to nisu. Zato je u mnogim europskim zemljama predškola obvezna, jer nudi program koji je potreban toj djeci.
Hvala na pojašnjenju.
Ja sam shvatila prvo da govoriš kako je predškola potrebna kako bi šestogodišnjaci naučili prati ruke, zube i to .
__________________
Trijumf je odricanje od uspjeha. Tko trijumfira, gubi.
Dragonfly is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2014., 20:02   #56
A sto je s onim klincima koji nikada nisu isli u vrtic?
Od koga ja mogu dobiti tocnu informaciju gdje bi moj sin trebao ici u predskolu?
Koliko sam ja shvatila negdje se to odrzava u vrticima a negdje u osnovnim skolama?
Da li se predskola placa, kao sto se placa i vrtic?

Hvala za svaki odgovor, svaka informacija je dobrodosla.
Serendipity81 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:38.