Natrag   Forum.hr > Društvo > Alternativa > Alternativno liječenje

Alternativno liječenje Sve ono što ne spada u službenu medicinu

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.09.2017., 23:09   #5841
Quote:
tihi05 kaže: Pogledaj post
Hvala na receptu..izgleda mi vec po sastojcima zanimljiv i dobar...
čini mi se da dosta ispadne namaza od toga ili se varam !?
Vjerujem da do tri dana moze biti i koristen iz hladnjaka .
Ispadne količina da se dvoje ljudi mogu solidno najesti tog namaza, skupa s nečim na što će mazati.
Ja sam uglavnom sve pojeo odjednom, nisam čuvao u frižideru, tako da ne znam koliko bi tamo izdržao, a da se okus nimalo ne pokvari.
Općenito, sve što ogulim ili načnem, volim pojesti odmah ili čim prije.
Nekoliko puta sam zeleni smoothie ostavio u frižideru i bio je ok, ali nekih sat-dva, duže od toga jednostavno oksidira i prilično gubi u okusu i kvaliteti.

Što se blendera i sokovnika tiče, to je sve stvar ukusa i navike, ali oboje je ok.
Ipak, najprirodnije i najnormalnije je sažvakati hranu.
Većinu voća i povrća jedem tako i tako mi najviše paše. Čak mi niti nema smisla blendati npr. rajčicu ili jabuku tek tako...međutim, blender mi je sjajna stvar jer njime mogu pripremiti neke zdrave stvari koje inače ne bih jeo u sirovom obliku jer mi prema trenutnoj navici ne bi bile dovoljno ukusne, a u blenderu od toga napravim fenomenalan smoothie kojeg doslovno obožavam i koji mi spada u omiljena "jela".

Npr. špinat obožavam sirov, blitva može proći, ali kelj mi nije nešto...kopriva isto. Općenito, nju stavljam u smoothie uvijek u maloj količini jer je intenzivnog okusa pa može pokvariti okus ako je stavim više (a ja volim kad je fino ), ali nutritivno se ne može nimalo pogriješiti ako se stavi više, dapače.
Moja baka priča da su prije kuhali varivo od kopriva s krumpirom i ne znam čime još i da je to bilo jako fino. Ok, to nije sirovo, ali mislim da bi bilo dobro onome tko ne želi jesti sirovu koprivu iz nekih razloga, da proba na neki takav način jer kopriva je superzdrava hrana.

Eto, kao što znate, i sirovi krumpir se da pojesti ako se napravi dobar smoothie, a naravno i batat, poznat po izuzetnoj nutritivnoj vrijednosti.
Neka znatiželjni probaju i smoothie s batatom.

Quote:
ayin13 kaže: Pogledaj post
Ja uberem mlade koprive i stavim u salatu, nit se ne osjeti.
Vidiš, to je tako jednostavna, a dobra ideja i to ću prvom prilikom probati.
Dodat ću malu količinu da vidim kako će to biti.
__________________
Odluka je pala - cijepit ću se! Ali preko telefona. Kako nas liječe, tako neka nas i cijepe!
Ibrahim is offline  
Old 17.09.2017., 00:06   #5842
Quote:
avelina kaže: Pogledaj post
Utjecu li ti povrtni sokovi na rad stitnjace? Vec sam na nekoliko mjesta procitala da to nije previse zdravo i da takvi sokovi mogu poremetiti rad stitne zlijezde.
Druga stvar koja mi nije sasvim jasna, je to, da takvi sokovi i opcenito sirova prehrana je odlicna za detoksikaciju organizma, i da se to radi povremeno i sa prekidima...
I prvo i drugo mi je opet u suprotnosti sa tim da znam ljude koji zive na takav nacin i funkcioniraju dobro vec godinama.

Ove godine sam u par navrata pokusala uvesti u prehranu "sirove dane" u tjednu, medutim godina mi je od pocetka katastrofa, imunitet i alergije gori nego ikada do sada, i svaki puta iz nekog razloga prekidam te pokusaje gotovo u startu.
Ovo mi je najumornija godina ikada, s tim da sam u stvari tim pokusajima jos dodatno iscrpljivala organizam, i nikako na zelenu granu.
I sad me vec strah.
Zadnje cime pokusavam malo podici imunitet je ulje crnog kima, medutim kao i vecina toga sto sam pokusala, evo moram odustati nakon nekih tri tjedna terapije, jer to sve, i sjemenke, i ulja, i sokovi utjecu na probavu, a mene to ubija umjesto da mi pomogne.

Prije par mjeseci, izbacila sam iz prehrane mlijecno, slano i slatko i osjecala se super neko vrijeme. Dok nisam pocela s tim uvodenjem nove prehrane.
Prvo su me chia sjemenke ubile, dok sam uopce shvatila da je to od njih, pa sokovi, pa ulje....
I sad i ovo ulje crnog kima.
Nakon svakog od tih pokusaja treba mi bar dva tjedna da opet budem dobro.
Nije da pretjerujem u icemu, cak sam se i pomirila s tim da sirova hrana nije za mene, ali nije ni da je spas u svom tom mesu koje je tretirano i cuvano u uzasnim uvjetima i koje mi se gadi jesti sve vise i vise iz dana u dan...
Sve śto se uzima pretjerano je nezdravo pa i od zdrave hrane.
Dapaće od pretjeranog uzimanja nećeg kroz dulje vrijeme, ćovjek postaje alergićan na to a może poćeti śtetiti nekom organu -najćeśće jetri.

Alergija se pojavlja ili pojaćava ako se neśto jede/pije pretjerano, ako je organizam iz predispozicije na neśto alergićan, ALI bude isto posljedica ćiśćenja organizma.
Naime kod uspjeśne detoksikacije ako je u organizmu bilo nagomilano previśe negativnih supstancija, sam probavni sustav ne stiże izbacivati iz organizma neutralizirane negativne tvari i npr parazite (kada "crknu" trunu i to ide u krv ako nije na vrijeme izbaćeno putem probavih organa), te se pokreće dodatno njegovo ćiśćenje putem koże.

Koliko si dnevno pila ulja od crnog kmina, dali samo ili s nećime, na taśte ili?

Prema svemu navedenom, ja bih na Tvojem mjestu obavezno otiśao kod alergologa, da si napravim testove na śta sam alergićan i event koliko.
Ako naletiś na "ljudskog"/finog alergologa, pojasniće Ti (ako ne sam, pitaj ga) kako da sama sebi radiś kod kuće testove na alergiju na razlićite supstancije.
Radi se o sasvim laganom povrśinskom zadrapivanju koże (ne do krvi!), poslije ćega se na to mjesto stavi 1-3 kapi soka od tog voća/mesa/povrća/mlijeko/praśina/dlaka żivotinje (zadnje dva s 1-3 kapi destilirane/prokuhane hladne vode) itd itd, te se prati, da li se na tom mjestu pojavi lako crvenilo, jako crvenilo ili jako crvenilo s oteklinom ili ne bude niśta.
Prvo znaći da si na to malo alergićna, drugo da si srednje a treće da si jako alergićna. On će Ti to joś objasniti detaljnije. Zadnje znaći 0 alergije na to.

Inaće ako alergija nastane radi prekomjernog konzumiranja nećega a ne radi alergijske predispozicije organizma na to "neśto", ćesto bude dovoljno da se to potpuno izbaci iz menija na tri ili viśe mjeseca, te poslije toga może se uzimati ponovo ali u normalnim kolićinama -ne pretjeravati jer se opet automatski pojavi alergija na to.
__________________
AUTOBANIRAN - iz vlastitog izbora vise ne sudjelujem na forum.hr u znak protesta, radi nezasluzenog kartona od 100 bodova, koji me je direktno odveo u moj prvi ban.
Ponosan sam, da je moj kompletni post „vrijedan” 100 bodova, bio odbrana nevine Djece od tih politicara, koji ne donose zakone u prilog dobra Djece, nego njih samih, tj da im takvi zakoni generiraju dodatne glasove na izborima.

Zadnje uređivanje Benny : 17.09.2017. at 00:47.
Benny is offline  
Old 17.09.2017., 00:09   #5843
Quote:
Ibrahim-Pr kaže: Pogledaj post
Sad si sve mislim da je i moj blender onda sasvim ok jer je prilično spor, ali ipak ne preša nego reže...
Ok, je sigurno kakav god da je, meni je i štapni mikser super, imam ih dva.
Ovaj, gle, meni se u blenderu ništa ne zagrije nikada ( ono možda minimalno), samo ja blendam 5 do max 10 sekundi, i ostane nesamljevenih komadića voća i povrća no to mi niti najmanje ne smeta, naprotiv, ispadne kaša sa pokojim komadićem cca0,5 do 1 cm velićine.
Jedino moram paziti da ne prenatrpam bleder, i da ne stavim premalo vode, jer onda ne može sve "povući" brzo i napraviti onaj vrtlog.
Kada ga napunim do cca 70% visine, bokal blendera je 1,6 litara, i stavim 1,5 do 2 dcl. vode, voće smiksa ma takoreći za 4-5 sekundi, a povrće malo duže.

Samo moram paziti, i sad već napamet znam svoj bleder , radi svaki dan minimalno 1-2 puta,
Npr. da na dno gdje su noževi da ne ubacim par debljih komada jer se oni nekada nekako uglave i onda mi vrti u prazno, pogotovo mi se to dešava sa mrkvom.
Zato na dno stavljam sitnije nasjeckano, pa na to mogu i deblje, npr. četvrtine srednjih, ili polovice sitnijih jabuka.
Zeleniš npr blitvu i zeleno od peršuna ako nascjeckam na komadiće 1 cm na drvenoj dasci, tada ide brzo i bez problema, no ako stavim nenasjeckano i samo naguram tada ne ispadne dobro.
Zatim vode stavljam taman da lagano i brzo izmiksa, a za moj blender je to cca 1,5 -2 dcl.
Više nije potrebno, a ako je manje duže blenda i ne povuće sve u vrtlog nego samo donji dio, a gornji ne samelje. Tada znam odozgora sa drvenom kuhaćom malo zavrtiti da se pokrene i izmješa, pogotovo ako punim blender do vrha.
Rorion is offline  
Old 17.09.2017., 00:43   #5844
Ja najćeśće blendam ili sa hladnim istiskanim (uredjajem na struju) sokom od narandje ili s hladnim kupljenim (svjeżim/nepasteriziranim, presanim) sokom od mrkve, pa kad to pijem joś uvijek je lagano hladno.

To śto sam pisao o pregrijavanju radi se o sokovniku śto se odozgo ubacuje u rupu voće i pritiska se ga nećim prema dole na jako brzo rotirajuće nożiće.
Hbiga ne znam kako se zove po naśemu...
Razvija od 6000-12000 obrtaja u minuti i dodatno "napuhava" blendano voće i povrće zrakom tako da brzo oksidira.

Poslije neśto viśe od 10min. S lijeve strane sok iz prese a sa desne iz sokovnika brzorotirajućeg.

http://cdn.surojadek.com/wp-content/...7;C3%B3wka.jpg
__________________
AUTOBANIRAN - iz vlastitog izbora vise ne sudjelujem na forum.hr u znak protesta, radi nezasluzenog kartona od 100 bodova, koji me je direktno odveo u moj prvi ban.
Ponosan sam, da je moj kompletni post „vrijedan” 100 bodova, bio odbrana nevine Djece od tih politicara, koji ne donose zakone u prilog dobra Djece, nego njih samih, tj da im takvi zakoni generiraju dodatne glasove na izborima.
Benny is offline  
Old 17.09.2017., 05:53   #5845
Za manje od pola minute rada, nijedan blender se neće zagrijati, kao niti masa koja se usitnjava.

Svakako uvijek prvo na dno blendera stavljajte hranu koja sadrži više vode, a na vrh onu koja sadrži najmanje, to je pravilo.
Kod slabijih blendera, nećete uspjeti napraviti baš ništa ako npr. na dno stavite avokado ili veću količinu sjemenki, orašastih plodova ili čak banane...to ide na kraju.

Sjećam se kad sam slagao prvi put sirovi namaz prema receptu iz knjige Victorie Boutenko...stavio sam suncokretove sjemenke na dno, a bilo ih je podosta i mučio sam se k'o ludi konjanik dobrih pola sata dok to nije samljeo; uzimao sam cijeli blender s posudom u ruke i tresao ga, dodavao vode, gasio blender da žlicom potisnem masu prema dolje i na kraju sam uspio tek kad sam dodao podosta vode, ali nije zato više ispalo tako fino jer je bilo previše vode.
Kažu da jaki blenderi čak i bez vode mogu sve samljeti u jednoličnu masu. To ne znam jer nisam probao, ali malo mi je čudno kako će masa, ako je ima malo više, nakon prvih okreta pasti na dno, na noževe, ukoliko je taj jaki blender s velikim brojem okretaja izbaci prema gore...a to je normalna pojava, to se meni metar puta događalo i popizdio sam metar puta na to.
Kad se doda voda, onda sve ide, samo trebaju svi sastojci biti usklađeni ako se želi dobiti čim ukusnije. Zato svi ovi recepti koje tu stavljam su prilično usavršeni po tom pitanju (ne reklamiram se, časna riječ) i s tim biste trebali dobiti jako ukusne kombinacije.
Naravno, ne kažem da ne može još bolje i ako tko otkrije tako nešto, neka slobodno stavi.

Rorion, kužim te, ali neke recepte koje ja radim, npr. čokoladni smoothie sa zeljem, koji mi je jedan od najukusnijih, a i druge, ako ne samelješ sve u jednoličnu gustu masu, neće biti ni približno ukusno kao što može biti. Ovaj smoothie je predobar i svi koji su ga probali i radili prema receptu, hvalili su ga maksimalno.
Ali ako ne samelješ potpuno te bademe, to zelje, tu vaniliju...znam iz iskustva da neće to biti ni sjena ovog, vjerojatno najboljeg, čokoladnog smoothieja.

Inače, ove probleme s nepovlačenjem u vrtlog sam i ja metar puta imao.
__________________
Odluka je pala - cijepit ću se! Ali preko telefona. Kako nas liječe, tako neka nas i cijepe!
Ibrahim is offline  
Old 17.09.2017., 07:29   #5846
Quote:
benny kaže: Pogledaj post
Sve śto se uzima pretjerano je nezdravo pa i od zdrave hrane.
Dapaće od pretjeranog uzimanja nećeg kroz dulje vrijeme, ćovjek postaje alergićan na to a może poćeti śtetiti nekom organu -najćeśće jetri.

Alergija se pojavlja ili pojaćava ako se neśto jede/pije pretjerano, ako je organizam iz predispozicije na neśto alergićan, ALI bude isto posljedica ćiśćenja organizma.
Naime kod uspjeśne detoksikacije ako je u organizmu bilo nagomilano previśe negativnih supstancija, sam probavni sustav ne stiże izbacivati iz organizma neutralizirane negativne tvari i npr parazite (kada "crknu" trunu i to ide u krv ako nije na vrijeme izbaćeno putem probavih organa), te se pokreće dodatno njegovo ćiśćenje putem koże.

Koliko si dnevno pila ulja od crnog kmina, dali samo ili s nećime, na taśte ili?

Prema svemu navedenom, ja bih na Tvojem mjestu obavezno otiśao kod alergologa, da si napravim testove na śta sam alergićan i event koliko.
Ako naletiś na "ljudskog"/finog alergologa, pojasniće Ti (ako ne sam, pitaj ga) kako da sama sebi radiś kod kuće testove na alergiju na razlićite supstancije.
Radi se o sasvim laganom povrśinskom zadrapivanju koże (ne do krvi!), poslije ćega se na to mjesto stavi 1-3 kapi soka od tog voća/mesa/povrća/mlijeko/praśina/dlaka żivotinje (zadnje dva s 1-3 kapi destilirane/prokuhane hladne vode) itd itd, te se prati, da li se na tom mjestu pojavi lako crvenilo, jako crvenilo ili jako crvenilo s oteklinom ili ne bude niśta.
Prvo znaći da si na to malo alergićna, drugo da si srednje a treće da si jako alergićna. On će Ti to joś objasniti detaljnije. Zadnje znaći 0 alergije na to.

Inaće ako alergija nastane radi prekomjernog konzumiranja nećega a ne radi alergijske predispozicije organizma na to "neśto", ćesto bude dovoljno da se to potpuno izbaci iz menija na tri ili viśe mjeseca, te poslije toga może se uzimati ponovo ali u normalnim kolićinama -ne pretjeravati jer se opet automatski pojavi alergija na to.
Vjerojatno sam se krivo izrazila, u stvari, nisam se izrazila do kraja.
Alergije su pocele prije nekoliko godina i kao posljedica dosla je anemija. Anemiju od tada drzim pod kontrolom, iako, svi koji su imali problema sa anemijom znaju da je to hod po rubu.
Svaka nepaznja se placa i anemija se ili vrati ili si na rubu anemije...
Inace sam alergije osjecala od 2. do 6. mj, iskljucivo kad cvate drvece. Iz pocetka je to bilo vrlo blago, da bi prije dvije godine dobila sinusni rinitis i to je bilo strasno jer je trajalo beskonacno.
Prosle godine dobijem po prvi puta i tablete, koje su za tijelo katastrofa, ali pila sam ih mjesec dva pa ih nisam osjetila toliko.
Ove godine, odlucim ojacati organizam, proucila sam sve o alergijama, svaki moguci savjet koji sam mogla pronaci.
I izbacila iz prehrane sve moguce usporivace ili stopere organizma koje sam navela gore u upisu, pogledala stitnjacu jer sam negdje procitala da je uzrok alergija upala stitne zlijezde, nije ni to, a meni je bilo sve gore i gore.
I nedavno na nekom srpskom forumu procitam inf da su uzrok alergijama pojacani paraziti u tijelu, pa ajde, probam i to rijesiti uljem crnog kima...
Jer, ove godine, rinitis me pojeo, od stalnih upala, temperatura, a i alerija se produzila sve do 9. mj...

I stvarno,nakon 2 tjedna uzimanja ulja crnog kima, prestaju jutarnja kihanja, prestaju osipi po kozi....ja cvatem jer sam konacno pronasla nesto sto nije kemija i cime si pomazem...
Problem je u tome sto su sve te "zdrave" namirnice i preparati vecinom i jos bolji detoksikatori i ubrzavaju probavu....
A meni je to problem jer vrlo brzo od svega toga, meni se probava toliko ubrza da idem na wc cijeli dan, pa onda naravno kao posljedica toga opet plesem na rubu anemije, pa opet jacaj krv, uzimaj probiotike da se probava vrati u normalu....i tako u krug...
A meni je tako od svega. Par dana bude super, dva tjedna najdulje sto sam izdrzala, i tako cijelu ovu godinu.
Te oscilacije me izluduju.
I evo nisam pila ulje par dana, probava opet za pet, ali vratili su se osipi i kihanje.
Prekjucer opet uzmem ulje, jucer dan provedem na skoljci
I nikako naci tu zlatnu sredinu....
Ali ajde....bar sam se detoksirala vec u deset nevrata ove godine....

Eh da, da ti odgovorim na pitanje. Iz pocetka sam ulje uzimala prema preporuci tri puta na dan po zlicicu, nakon obroka....
Nakon sto su se pojavile probavne smetnje, pocela sam ga uzimati dva puta, pa kako se stanje pogorsavalo, dosla sam na jedan puta, ujutro, i na kraju odustala skroz...
Osim toga, volim vjezbati i potrebno mi je redovito vjezbanje, ali od svega navedenog budem prilicno iscrpljena, a onda se vjezbanjem iscrpim i dodatno, i cijele dane se utapam u umoru i nemoci...
Mozda mi je sudena govedina i svinjetina na sto nacina.....
avelina is offline  
Old 17.09.2017., 11:47   #5847
Quote:
avelina kaže: Pogledaj post

I stvarno,nakon 2 tjedna uzimanja ulja crnog kima, prestaju jutarnja kihanja, prestaju osipi po kozi....ja cvatem jer sam konacno pronasla nesto sto nije kemija i cime si pomazem...
Problem je u tome sto su sve te "zdrave" namirnice i preparati vecinom i jos bolji detoksikatori i ubrzavaju probavu....
A meni je to problem jer vrlo brzo od svega toga, meni se probava toliko ubrza da idem na wc cijeli dan, pa onda naravno kao posljedica toga opet plesem na rubu anemije, pa opet jacaj krv, uzimaj probiotike da se probava vrati u normalu....i tako u krug...
A meni je tako od svega. Par dana bude super, dva tjedna najdulje sto sam izdrzala, i tako cijelu ovu godinu.
Te oscilacije me izluduju.
I evo nisam pila ulje par dana, probava opet za pet, ali vratili su se osipi i kihanje.
Prekjucer opet uzmem ulje, jucer dan provedem na skoljci
I nikako naci tu zlatnu sredinu....
Ali ajde....bar sam se detoksirala vec u deset nevrata ove godine....

jesu te sirove namirnice iz dućana ili iz provjerenog eko uzgoja? ove u dućanu se špricaju nano premazima da duže traju i ljepše su za vidit. uz svu kemiju bez koje ne rastu. makar ovaj kamionđija kaže da se sokovima od sirovih namirnica iz dućana izliječio, dok je vozio kamion...:

Quote:
Dave the raw food trucker, interviewed by Markus Rothkranz ...

https://www.youtube.com/watch?v=a8-IIb4nqWU

8 Jul 2012 ... Obese trucker weight loss before and after on raw vegan diet doing green juices ... Markus Rothkranz .... One of the best interviews I have seen.
https://www.youtube.com/watch?v=a8-IIb4nqWU

evo meni več par dana probava odlična od koštica od marelica (iz eko uzgoja), pojedem ujutro, upodne i navečer jednu uz budwig dijetu ujutro. pod odlična probava znači da ne tražim di su zahodi po putu prije nego negdje krenem. isto tako sam prije par tjedana jeo po jednu sirovu ciklu i mrkvu.

što se tiče alergija općenito jedne godine mi je pomoglo kaj sam čitavo proljeće pio zeleni čaj. ali sam kasnije čitao da nešto on povuče u sebe pa nije zdrav. zatim jedne godine mi pomoglo pijenje čaše vode s malo neem-a (na vrh noža), ali opet navodno može napast jetru, pa sam odustao...

što se tiče jestivosti sirove hrane. svojedobno sam na posao nosio tortilje (znam da to nije 100% sirovo, a može se zamotat i u list kupusa da nisi čudakinja koja jede sirovo iz kutije) a u njima naribano sirovo plus kozji sir plus chili u prahu. pa je bilo i jestivo i zasitno i ok za probavu.
__________________
ignore lista: bat kol, Biljka112, 7nationarmy, Adama, CelMar, mukotrpak, manchild, miki1988, zecopas, antet, Bjesomar_,danijel0
organiceko258 is offline  
Old 17.09.2017., 12:39   #5848
Quote:
organiceko258 kaže: Pogledaj post
jesu te sirove namirnice iz dućana ili iz provjerenog eko uzgoja? ove u dućanu se špricaju nano premazima da duže traju i ljepše su za vidit. uz svu kemiju bez koje ne rastu. makar ovaj kamionđija kaže da se sokovima od sirovih namirnica iz dućana izliječio, dok je vozio kamion...:


https://www.youtube.com/watch?v=a8-IIb4nqWU

evo meni več par dana probava odlična od koštica od marelica (iz eko uzgoja), pojedem ujutro, upodne i navečer jednu uz budwig dijetu ujutro. pod odlična probava znači da ne tražim di su zahodi po putu prije nego negdje krenem. isto tako sam prije par tjedana jeo po jednu sirovu ciklu i mrkvu.

što se tiče alergija općenito jedne godine mi je pomoglo kaj sam čitavo proljeće pio zeleni čaj. ali sam kasnije čitao da nešto on povuče u sebe pa nije zdrav. zatim jedne godine mi pomoglo pijenje čaše vode s malo neem-a (na vrh noža), ali opet navodno može napast jetru, pa sam odustao...

što se tiče jestivosti sirove hrane. svojedobno sam na posao nosio tortilje (znam da to nije 100% sirovo, a može se zamotat i u list kupusa da nisi čudakinja koja jede sirovo iz kutije) a u njima naribano sirovo plus kozji sir plus chili u prahu. pa je bilo i jestivo i zasitno i ok za probavu.
Voce i povrce je ugl iz vrta. Sjemnke kupujem u bio ducanima, mada to nije ni najmanja garancija bilo cega. Jer super su mi ti natpisi da je nesto 100% bio uzgoj, a zna se da je kukuruz sve samo ne kukuruz, i u stvari sve je vise manje genetski modificirano i "prilagodeno" danasnjim potrebama, uvijetima i zeljama, pa sad koji pesticid vise ili manje...

Sto se tice probave, nikad nisam imala problema s njom, niti ju je trebalo pogurati da proradi, ali cim procitam da je nesto dobro za probavu, meni se vec dize kosa na glavi.
Jedna zlica chia sjemenki i ja sam gotova. Isto tako prilicno vrsta voca, ili tih sirovih sokova, napravi svoje.

Ulje izbjegavam u kapsulama zbog zelatine u ovojnici pa konzumiram hladno presano iz bocice.
Ne bih ga se volkela odreci buduci da mi djeluje na alergiju pa sam jutros pocela piti probiotike, pit cu ih neko vrijeme i uzimati smanjenu dozu ulja pa cu vidjeti kako ce tijelo reagirati.
Ja inace svaki mjesec uzmem neku kuru, ili cikle, ili ulja, ili sokova ili sto vec procitam i proucim, ne pretjerujem s nicim.
avelina is offline  
Old 17.09.2017., 13:21   #5849
Quote:
avelina kaže: Pogledaj post
Vjerojatno sam se krivo izrazila, u stvari, nisam se izrazila do kraja...
.
Jesi li bila ikada kod alergologa?
Ako nisi, mislim da Ti je konaćno vrijeme da podjeś.

Ako neznaś na śta si (sve) alergićna niti możeś djelotvorno i smiśljeno djelovati.
Za godiśnji odmor prvo razmisliś ili odeś u turistićku agenciju da vidiś ponude, gdje ceś (npr kupanje u moru ili skijanje) ili prvo spakiraś zajedno ljetnu obuću i ostalo za na more i opremu za skijanje?

Śto se tiće ulja od crnog kmina najdejlotvornije je na prazan żeludac a preporuća se ga izjutra na taśte. Kolićina Ti je ok -żlićica.
Probaj ga piti iz plastićne żlićice, da budeś sigurna da ne dolazi do neke neżeljene kemijske reakcije.
Zato se hladno presana ulja preporućuju tako piti -plastićnom ili drvenom żlićicom/żlicom.

Kao drugo ako ga pijeś iza jela, pitanje je dali nije do toga, śto imaś probavne probleme, jer neki npr mogu neśto pojesti ili popiti i niśta im nije a kada uz to ili poslije toga popiju neśto ili pojedu, onda dobijaju "probavnu revoluciju".

Ja npr mlijeko mogu piti apsolutno poslije svega (ne tvrdim da je to dobro ili pożeljno) i kompletno niśta mi nije a npr znam ne jednu osobu koja kada ga popije iza necega (npr ribe) ubrzo okupiraju wc.
__________________
AUTOBANIRAN - iz vlastitog izbora vise ne sudjelujem na forum.hr u znak protesta, radi nezasluzenog kartona od 100 bodova, koji me je direktno odveo u moj prvi ban.
Ponosan sam, da je moj kompletni post „vrijedan” 100 bodova, bio odbrana nevine Djece od tih politicara, koji ne donose zakone u prilog dobra Djece, nego njih samih, tj da im takvi zakoni generiraju dodatne glasove na izborima.
Benny is offline  
Old 17.09.2017., 13:56   #5850
Quote:
benny kaže: Pogledaj post
Jesi li bila ikada kod alergologa?
Ako nisi, mislim da Ti je konaćno vrijeme da podjeś.

Ako neznaś na śta si (sve) alergićna niti możeś djelotvorno i smiśljeno djelovati.
Za godiśnji odmor prvo razmisliś ili odeś u turistićku agenciju da vidiś ponude, gdje ceś (npr kupanje u moru ili skijanje) ili prvo spakiraś zajedno ljetnu obuću i ostalo za na more i opremu za skijanje?

Śto se tiće ulja od crnog kmina najdejlotvornije je na prazan żeludac a preporuća se ga izjutra na taśte. Kolićina Ti je ok -żlićica.
Probaj ga piti iz plastićne żlićice, da budeś sigurna da ne dolazi do neke neżeljene kemijske reakcije.
Zato se hladno presana ulja preporućuju tako piti -plastićnom ili drvenom żlićicom/żlicom.

Kao drugo ako ga pijeś iza jela, pitanje je dali nije do toga, śto imaś probavne probleme, jer neki npr mogu neśto pojesti ili popiti i niśta im nije a kada uz to ili poslije toga popiju neśto ili pojedu, onda dobijaju "probavnu revoluciju".

Ja npr mlijeko mogu piti apsolutno poslije svega (ne tvrdim da je to dobro ili pożeljno) i kompletno niśta mi nije a npr znam ne jednu osobu koja kada ga popije iza necega (npr ribe) ubrzo okupiraju wc.
Alergicna sam na drvece u cvatu i neke metale.
Za ulje pise da ga je bolje piti iza jela, zaboravila sam iz kojeg razloga, a moze se piti s medom. Ja ga pijem samog, i mislim da bi mi na prazan zeludac jos vise iziritiralo crijeva.
I nocurak kad sam pila, prvih dva tri tjedna ok, poslije sam morala odustati.

Bez brige,hvala ti na savjetu benny, ali ja sam vrlo detaljna osoba i pazim na svaku sitnicu, pa tako i na plasticnu zlicu
Uvijek sve dobro.proucim i pozitivne i negativne strane, pa se tek tada odlucim na neku promjenu. Medutim reakcije tijela ponekad ne mozes predvidjeti...
avelina is offline  
Old 17.09.2017., 13:57   #5851
Quote:
Ibrahim-Pr kaže: Pogledaj post
Kažu da jaki blenderi čak i bez vode mogu sve samljeti u jednoličnu masu. To ne znam jer nisam probao, ali malo mi je čudno kako će masa, ako je ima malo više, nakon prvih okreta pasti na dno, na noževe, ukoliko je taj jaki blender s velikim brojem okretaja izbaci prema gore.
Istina -barem u mom slućaju.
Godinama sam imao (do prije ca pola godine) 180W blender i bilo je kako opisujeś u vezi sebe.
Pośto je crko kupio sam novi od 600W i nema śta ne usitni.

Jeste, nakon prvih okreta (kako piśeś) ne pada sve na dno, jer prvo mora samljeti to śto je na dnu da dobije malo rjedje mase s kojom povlaći i ostalo.
Sa mojim sam probao i samelje sve, jedino śto ako sitnim iskljućivo guste/tvrdje produkte (jako rijetko, jer izbjegavam) koje ne ispuśtaju previśe soka, zna malo neusitnjenog ostati u onom dijelu gdje su nożići -ja imam rućni blender. Imam i dodatak zdjelicu s nożićima ali tamo da isitniś samo suhe proizvode je mission impossible -pretpostavljam da posjedujeś takvog.

Kako se zove na hrvatskom to śto sam opisivao u prethodnom postu?
Pitam jer ja cijelo vrijeme mislim i piśem o tome kada piśem o pregrijavanju voća i povrća za vrijeme radjenja soka.
Dakle u mojim postovima ima tri razlićita pojma:
- blender = blender
primjer (takav imam samo druga firma): https://obrazki.elektroda.pl/5988825600_1450452525.jpg
- presa = uredjaj za sokove sporih obrtaja
primjer: http://makoweczki.pl/wp-content/uplo...12-916x611.jpg
- sokovnik brzih obrtaja = uredjaj gdje se odozgo kroz usku rupu ubacuje voće i/ili povrće te radi od toga sok i o tome piśem da pregrijava -dokazano testovima.
primjer: https://vivamiximg.pl/dane/full/b/b6...d5b6b910b6.jpg
__________________
AUTOBANIRAN - iz vlastitog izbora vise ne sudjelujem na forum.hr u znak protesta, radi nezasluzenog kartona od 100 bodova, koji me je direktno odveo u moj prvi ban.
Ponosan sam, da je moj kompletni post „vrijedan” 100 bodova, bio odbrana nevine Djece od tih politicara, koji ne donose zakone u prilog dobra Djece, nego njih samih, tj da im takvi zakoni generiraju dodatne glasove na izborima.
Benny is offline  
Old 17.09.2017., 14:09   #5852
Quote:
avelina kaže: Pogledaj post
Alergicna sam na drvece u cvatu i neke metale.
Za ulje pise da ga je bolje piti iza jela, zaboravila sam iz kojeg razloga, a moze se piti s medom.
Testova na alergije ima preko sto, pa ne znam da li si ih uopće radila i kod alergologa ili si sama dolazila do tog nekim svojim naćinima ali info sam Ti dao, pa kako żeliś

Ne znam odakle imaś takav info (ne radi se o kritici), jer iz mojih par knjiga i informacija s neta stoji, da ga je najbolje uzimati na taśte ili min 1/2 sata prije jela (ja uzimam barem sat prije ako nisam popio na taśte), ali apsolutno se ne mijeśam, śto si donijela takvu odluku

Inaće to ulje je djelotvornije ako se pije samo/ćisto.

Svako dobro i da Ti je s zdravljem
__________________
AUTOBANIRAN - iz vlastitog izbora vise ne sudjelujem na forum.hr u znak protesta, radi nezasluzenog kartona od 100 bodova, koji me je direktno odveo u moj prvi ban.
Ponosan sam, da je moj kompletni post „vrijedan” 100 bodova, bio odbrana nevine Djece od tih politicara, koji ne donose zakone u prilog dobra Djece, nego njih samih, tj da im takvi zakoni generiraju dodatne glasove na izborima.
Benny is offline  
Old 17.09.2017., 15:05   #5853
Quote:
Ibrahim-Pr kaže: Pogledaj post
Rorion, kužim te, ali neke recepte koje ja radim, npr. čokoladni smoothie sa zeljem, koji mi je jedan od najukusnijih, a i druge, ako ne samelješ sve u jednoličnu gustu masu, neće biti ni približno ukusno kao što može biti. Ovaj smoothie je predobar i svi koji su ga probali i radili prema receptu, hvalili su ga maksimalno.
Ali ako ne samelješ potpuno te bademe, to zelje, tu vaniliju...znam iz iskustva da neće to biti ni sjena ovog, vjerojatno najboljeg, čokoladnog smoothieja.
503:
Naravno.
No to su ipak malo napredniji recepti i fine delicije
Znaš, ni malo se ne bih bunio da me doćekaju na stolu

Da ispričam malu zgodu, prije no što sam kupio blender cca 2 god, štapnim kenwwod mikserom, bio je od skupljih i jačih, sam miksao sve živo,moćenih badema, lješnjake sa kockicama dark chocholate, sjemenke tikvi, lana..nebitno kako je miksanje ispalo, nekad bolje nekad lošije.
Taman sam ga mjesec dana prije isteka garancije ,razmrdao-razhebao sa nekim tvrdim bademima, počeo je ekscentrično vrtiti i jako tresti.
Naravno, garancija je bila tu, i nisu popravljali nego mi dali novi., xe, xe zloćko
Nije mi bila namjera da nekome dam ideju, ne, ne
Rorion is offline  
Old 18.09.2017., 11:14   #5854
Quote:
avelina kaže: Pogledaj post
Voce i povrce je ugl iz vrta. Sjemnke kupujem u bio ducanima, mada to nije ni najmanja garancija bilo cega. Jer super su mi ti natpisi da je nesto 100% bio uzgoj, a zna se da je kukuruz sve samo ne kukuruz, i u stvari sve je vise manje genetski modificirano i "prilagodeno" danasnjim potrebama, uvijetima i zeljama, pa sad koji pesticid vise ili manje...

Sto se tice probave, nikad nisam imala problema s njom, niti ju je trebalo pogurati da proradi, ali cim procitam da je nesto dobro za probavu, meni se vec dize kosa na glavi.
Jedna zlica chia sjemenki i ja sam gotova. Isto tako prilicno vrsta voca, ili tih sirovih sokova, napravi svoje.

Ulje izbjegavam u kapsulama zbog zelatine u ovojnici pa konzumiram hladno presano iz bocice.
Ne bih ga se volkela odreci buduci da mi djeluje na alergiju pa sam jutros pocela piti probiotike, pit cu ih neko vrijeme i uzimati smanjenu dozu ulja pa cu vidjeti kako ce tijelo reagirati.
Ja inace svaki mjesec uzmem neku kuru, ili cikle, ili ulja, ili sokova ili sto vec procitam i proucim, ne pretjerujem s nicim.
ako se dobro sjećam (isprika kao sam krivo naveo) kažeš da te muče paraziti, predpostavljam da si već čitala pdf knjigu od dr. hulde clark cure for all diseases? probaj jesti gorko, to ubija parazite. ja jedem gorku tikvu uz ono prije kaj sam naveo.
__________________
ignore lista: bat kol, Biljka112, 7nationarmy, Adama, CelMar, mukotrpak, manchild, miki1988, zecopas, antet, Bjesomar_,danijel0
organiceko258 is offline  
Old 18.09.2017., 12:01   #5855
Quote:
avelina kaže: Pogledaj post
I nedavno na nekom srpskom forumu procitam inf da su uzrok alergijama pojacani paraziti u tijelu, pa ajde, probam i to rijesiti uljem crnog kima...
Prvo, kako znaš da imaš bilo kakve parazite?
A pizdarije sa raznih foruma mogu napraviti više štete nego koristi.
__________________
drogom protiv sporta
Biljka is offline  
Old 18.09.2017., 14:33   #5856
Quote:
organiceko258 kaže: Pogledaj post
ako se dobro sjećam (isprika kao sam krivo naveo) kažeš da te muče paraziti, predpostavljam da si već čitala pdf knjigu od dr. hulde clark cure for all diseases? probaj jesti gorko, to ubija parazite. ja jedem gorku tikvu uz ono prije kaj sam naveo.
Da ne odgovaram sad na svaki post posebno, mene muce peludne alergije. Ove godine se to proteglo i trebala bih vjerojatno ponoviti testove. Dakle u pitanju je kihanje i smrcanje, od tih alergijskih neprestanih sinusnih rinitisa svako malo dobijem upalu sinusa, a onaj tko je to prosao zna o cemu pricam.
Kad bude najjace, dakle od 3 do 6 mj, onda bude toliko jako da ni tablete ne pomognu sasvim.
A ja ih imam u planu skroz izbaciti iz upotrebe. Ne znam na koji nacin cu doci do toga, ali hocu.
Ono sto sam istrazivala, to su uzroci alergija. Izmedu ostalog stoji i mogucnost da je organizam pun parazita.
Ulje crnog kima navodno je odlicno i za alergije i za parazite i za puno toga.
A ono jest gorko.
Jucer sam uzimala i probiotike i ulje i bilo mi je dobro, i danas takoder, nemam nikakvih problema, pa cu nastaviti tako jos par dana, da vidim kako to djeluje skupa.
Moje osobno misljenje je da je moj organizam samo previse iscrpljen i da mi je imunitet ispod svih razina normale i zbog toga su se te alergije i pojacale i produzile.
Za sada mi je super dok uzimam to ulje i ne bih voljela prekidati tu terapiju.


@benny, mislim da sam i na ovom forumu i na internetu citala da se ulje pije iza obroka.
Meni nije problem popiti to ulje i na taste, dapace, okusi mi ne smetaju, ove dane radim na dva posla pa ne stignem pronaci te clanke i preporuke, ali kad ih nadem stavit cu linkove.
avelina is offline  
Old 18.09.2017., 17:11   #5857
U subotu prije 2 dana održan je prvi voćni kamp u HR (u svetištu Dragotin pored Đakova). Bilo je prelijepo druženje i razmjena iskustava, skupilo se nešto manje od 50 ljudi, osim iz HR došli su iz Srbije i Slovenije. Evo i predavanje s kampa dr. Ivana Zirduma:

VIDEO

Još jedno predavanje Vlade Roksandića koji je prepričao svoje iskustvo s rakom prostate + metastaze, te nakon što je sve probao (uglavnom vezano za službenu medicinu), probao je i sa prirodnom prehranom te sasvim uspio, rak se potpuno povukao. Ironija je da je tad radio u bolnici.

VIDEO
Marec is offline  
Old 18.09.2017., 21:02   #5858
Quote:
avelina kaže: Pogledaj post
Vjerojatno sam se krivo izrazila, u stvari, nisam se izrazila do kraja.
Alergije su pocele prije nekoliko godina i kao posljedica dosla je anemija. Anemiju od tada drzim pod kontrolom, iako, svi koji su imali problema sa anemijom znaju da je to hod po rubu.
Svaka nepaznja se placa i anemija se ili vrati ili si na rubu anemije...
Inace sam alergije osjecala od 2. do 6. mj, iskljucivo kad cvate drvece. Iz pocetka je to bilo vrlo blago, da bi prije dvije godine dobila sinusni rinitis i to je bilo strasno jer je trajalo beskonacno.
Prosle godine dobijem po prvi puta i tablete, koje su za tijelo katastrofa, ali pila sam ih mjesec dva pa ih nisam osjetila toliko.
Ove godine, odlucim ojacati organizam, proucila sam sve o alergijama, svaki moguci savjet koji sam mogla pronaci.
I izbacila iz prehrane sve moguce usporivace ili stopere organizma koje sam navela gore u upisu, pogledala stitnjacu jer sam negdje procitala da je uzrok alergija upala stitne zlijezde, nije ni to, a meni je bilo sve gore i gore.
I nedavno na nekom srpskom forumu procitam inf da su uzrok alergijama pojacani paraziti u tijelu, pa ajde, probam i to rijesiti uljem crnog kima...
Jer, ove godine, rinitis me pojeo, od stalnih upala, temperatura, a i alerija se produzila sve do 9. mj...

I stvarno,nakon 2 tjedna uzimanja ulja crnog kima, prestaju jutarnja kihanja, prestaju osipi po kozi....ja cvatem jer sam konacno pronasla nesto sto nije kemija i cime si pomazem...
Problem je u tome sto su sve te "zdrave" namirnice i preparati vecinom i jos bolji detoksikatori i ubrzavaju probavu....
A meni je to problem jer vrlo brzo od svega toga, meni se probava toliko ubrza da idem na wc cijeli dan, pa onda naravno kao posljedica toga opet plesem na rubu anemije, pa opet jacaj krv, uzimaj probiotike da se probava vrati u normalu....i tako u krug...
A meni je tako od svega. Par dana bude super, dva tjedna najdulje sto sam izdrzala, i tako cijelu ovu godinu.
Te oscilacije me izluduju.
I evo nisam pila ulje par dana, probava opet za pet, ali vratili su se osipi i kihanje.
Prekjucer opet uzmem ulje, jucer dan provedem na skoljci
I nikako naci tu zlatnu sredinu....
Ali ajde....bar sam se detoksirala vec u deset nevrata ove godine....

Eh da, da ti odgovorim na pitanje. Iz pocetka sam ulje uzimala prema preporuci tri puta na dan po zlicicu, nakon obroka....
Nakon sto su se pojavile probavne smetnje, pocela sam ga uzimati dva puta, pa kako se stanje pogorsavalo, dosla sam na jedan puta, ujutro, i na kraju odustala skroz...
Osim toga, volim vjezbati i potrebno mi je redovito vjezbanje, ali od svega navedenog budem prilicno iscrpljena, a onda se vjezbanjem iscrpim i dodatno, i cijele dane se utapam u umoru i nemoci...
Mozda mi je sudena govedina i svinjetina na sto nacina.....
Pokusaj jesti samo voće i ništa drugo (nikakva ulja, sjemenke, orašaste, salate...) barem tjedan dana pa vidi sto će biti. Vježbu zamijeni hodanjem u šumi.
MadMarx is offline  
Old 18.09.2017., 23:00   #5859
Quote:
MadMarx kaže: Pogledaj post
Pokusaj jesti samo voće i ništa drugo (nikakva ulja, sjemenke, orašaste, salate...) barem tjedan dana pa vidi sto će biti. Vježbu zamijeni hodanjem u šumi.
Vise godina sam na sirovoj biljnoj prehrani i nikako ne savjetujem samo voće...jer kad god mi je ishrana više dana zaredom završila isključivo na voću ja se počinjem osjećati iscrpljeno i letargično..bez obzira na njegovu količinu...tako da dodajući svakodnevno zeleniš(špinat,kelj,blitva,salata,lišće cvekle itd) i par zalogaja (dakle doslovno šaka)nekih sjemenki ili pak koštuničavog voća je ono što neće omesti probavu a zadovoljiće potrebu za mineralima i aminokiselinama koje organizmu omogucuju da se obnavlja....inače kome je teško žvakati veće količine zeleniša (koje se svakako preporučaju što više)naravno možete izblendirati sa voćem tako je lakše unijeti..i ovo često prakticiram....inače sol se ne treba izbacivati jer opet slijedi letargija...i preporučam i neku povrtnu salatu tipa cikla,tikvice rajčica i malo avokada katkad jer povrće ponavljam jeste naš izvor minerala i aminokiselina....Ovakva sirova ishrana je meni naprakticnija jer mnogo sjemenki i ulja previše opterećuju probavu....tako da zrelo voće i urme koje osobito preporučam kao brz izvor kalorija "s nogu",treba svakako biti dominantni izvor kalorija...problem je svakako sto je ovakava prehrana prilicno skupa(meni dnevno otprilike treba 3-5eura) jer ipak na dnevnoj bazi trebate imati par kilograma voća,poneku povrćku,zeleniš, sjemenke...ali to i dalje ne obecava izljecenje alergija.....jer ova hrana.ponavljam.nije cudotvorna...

Zadnje uređivanje snith : 18.09.2017. at 23:16.
snith is offline  
Old 18.09.2017., 23:11   #5860
Quote:
avelina kaže: Pogledaj post
Da ne odgovaram sad na svaki post posebno, mene muce peludne alergije. Ove godine se to proteglo i trebala bih vjerojatno ponoviti testove. Dakle u pitanju je kihanje i smrcanje, od tih alergijskih neprestanih sinusnih rinitisa svako malo dobijem upalu sinusa, a onaj tko je to prosao zna o cemu pricam.
Kad bude najjace, dakle od 3 do 6 mj, onda bude toliko jako da ni tablete ne pomognu sasvim.
A ja ih imam u planu skroz izbaciti iz upotrebe. Ne znam na koji nacin cu doci do toga, ali hocu.
Ono sto sam istrazivala, to su uzroci alergija. Izmedu ostalog stoji i mogucnost da je organizam pun parazita.
Ulje crnog kima navodno je odlicno i za alergije i za parazite i za puno toga.
A ono jest gorko.
Jucer sam uzimala i probiotike i ulje i bilo mi je dobro, i danas takoder, nemam nikakvih problema, pa cu nastaviti tako jos par dana, da vidim kako to djeluje skupa.
Moje osobno misljenje je da je moj organizam samo previse iscrpljen i da mi je imunitet ispod svih razina normale i zbog toga su se te alergije i pojacale i produzile.
Za sada mi je super dok uzimam to ulje i ne bih voljela prekidati tu terapiju.


@benny, mislim da sam i na ovom forumu i na internetu citala da se ulje pije iza obroka.
Meni nije problem popiti to ulje i na taste, dapace, okusi mi ne smetaju, ove dane radim na dva posla pa ne stignem pronaci te clanke i preporuke, ali kad ih nadem stavit cu linkove.
imam na zalost dugogodisnje iskustvo sa teskom alergijom na pelud korova tj. ambroziju. Do sad jedino bijeg na more je bio rjesenje.
Tabletice nesto malo ublaze ali nije to to.
Ove godine pojavio se na taj oslabljeni imunitet i kancer -melanom.
Prije koji dan mi je skroz odstranjen kirurskim putem i ja sam kao zdrav.
Alergija me pere posteno kancer me tiska psihicki i osjecam se dosta ko ranjena zvijer. U zivotu nisam naucen bio biti bolestan sve do poslije tog nesretnog rata i ratnih zbivanja ..sve je to povezano sa stresovima i psihom.
Evo ja sam dakle odlucio od temelja promijeniti zivot tj ishranu i pice.
Izbacio sam iz upotrebe alkohol,kavu i SVE! osim povrca ,voca,vode ,jaja iz domaceg uzgoja,zraka i sunca ... ili cu pobijediti ja ili ce me dokrajciti alergija i kancer ! Predaje nema a svaka borba ima svoja odricanja i zrtve.
Evo oko mjesec dana kako sam na sirovoj hrani i osjecam se dosta dobro. Kad me prime glad sretan sam dok se ulovim kako sa apetitom i lakomo jedem veliku zdjelu salate ,pa stalno neko voce i tako to.. svaki cas sam gladan i stalno nesto grickam i zvačem. Svjestan sam da ce problem nastati zimi dok nema toliko zelenjave i voca pa si razmisljam ipak uvesti u jelovnik kuhani krompir sa blitvom recimo, kao i kuhani obrok smeđe riže. Zitarice idu u obliku klica,jedino neznam jos kako cu sa grahom i graskom...da li kuhano ili klijanje ?!

Sto se tice kima ja imam ovakva naputstva... u jutro prije jela cajna zlica a potjerati sa casom vode u kojoj se otopi cajna zlica !bagremovog! meda isto tako i na vecer. Bar pol sata nakon toga ne jesti.
__________________
...opraštaj brzo ljubi polako...
tihi05 is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:35.