Natrag   Forum.hr > Društvo > Alternativa > Na rubu znanosti

Na rubu znanosti Istraživanja bez granica

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.10.2017., 22:11   #6821
mislim da je memulica lijepo napisao i na dobrom je tragu .
steta sto ga puno forumasa minira.
__________________
reminder
tonijel is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2017., 23:32   #6822
Quote:
tonijel kaže: Pogledaj post
mislim da je memulica lijepo napisao i na dobrom je tragu .
steta sto ga puno forumasa minira.
Minira memulica sam sebe, počevši od toga što ne razumije što je znanje i da je ponovljivo. Zato i stalno pišem kako treba ići redom jedno po jedno ... a što ostane to je istina ma kako ona čudno izgledala ... ili

Reality is that which, when you stop believing in it, doesn't go away."
~ Philip K. Dick, znanje je realnost
__________________
I would call it
saugaro is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2017., 23:48   #6823
Quote:
zecopas kaže: Pogledaj post

eter ne postoji...

.
Sve si objasnio samo nisi objasnio otkud elektronu snage u atomu da eonima dela ...

Mnogo texta si napisao nebitnog i nista bitnog.

A da eter ne postoji si opovrgao jednom jednostavnom recenicom

ili cek.. sad sam skonto..

da preformulisem pitanje jer verovatno mislis da si odgovorio ali nisi..

odakle je ta elektromagnetna sila?
__________________
end

Zadnje uređivanje iormas : 21.10.2017. at 00:11.
iormas is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2017., 01:01   #6824
[=iormas;]
Quote:
Sve si objasnio samo nisi objasnio otkud elektronu snage u atomu da eonima dela ...
Dobro je objasnio za katedru pmf-a, gdje se premise, teze uzimaju zdravo za gotovo bez preispitivanja, brain building, ulijevanje dogmi u memoriju etc..... No trenutno nebitno jer su mnoga znanja pod ključem.
Da zecopas, odgovori na pitanje o elektronu ?
A
Quote:
da eter ne postoji si opovrgao jednom jednostavnom recenicom
To ti je kolega iormase, zecopasova ruska škola argumentacije. Kada niti ne zna autore udžbenika iz kojih je učio.
Kaže on da ne postoji i amen.
Quote:
odakle je ta elektromagnetna sila?
Polako kolega iormase, samo da zecopas izvadi iz prašnjave fioke priručnik za elektromagnetizam i sve će nam biti kristalno jasno.
Rorion is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2017., 09:33   #6825
Quote:
iormas kaže: Pogledaj post
Sve si objasnio samo nisi objasnio otkud elektronu snage u atomu da eonima dela ...

ti ne znas osnove bilo cega a zanima te "snaga elektrona"...morao bih ti napisati dugacki post koji ne bi razumio, ali ukratko, elektromagnetska sila je odgovorna. jos jedna sila se javlja prilikom "kruzenja elektrona" no ne radi se o fundamentalnoj sili. sigurno rori "zna"...
Quote:
iormas kaže: Pogledaj post
Mnogo texta si napisao nebitnog i nista bitnog.
reci, zar ti je sve bilo nerazumljivo?
Quote:
iormas kaže: Pogledaj post

A da eter ne postoji si opovrgao jednom jednostavnom recenicom

gle, bar u dva topika se ovdje trabunjalo o istom, gdje su ovakvi kao ti lupetali do bola.
zar da ponovo pisem nesto o cemu sam pisao? potrazi topike, procitaj ih i sto nije jasno pitaj.
Quote:
iormas kaže: Pogledaj post

ili cek.. sad sam skonto..
hajde bar jednom
Quote:
iormas kaže: Pogledaj post

da preformulisem pitanje jer verovatno mislis da si odgovorio ali nisi..

odakle je ta elektromagnetna sila?
od elektromagnetskog polja
uzmes udzbenik fizike (ne boj se nece ti knjiga nista) i krenes citati, naravno obavezno uz sebe imati papir i olovku. za razliku od ostalih stvari prirodne i tehnicke znanosti se moraju uciti upotrbom papira i olovke.

nakon ovoga sto se "greje sa vodom sa Sunca" javlja se nas klaun
Quote:
Rorion kaže: Pogledaj post
[=iormas;]
Dobro je objasnio za katedru pmf-a, gdje se premise, teze uzimaju zdravo za gotovo bez preispitivanja, brain building, ulijevanje dogmi u memoriju etc..... No trenutno nebitno jer su mnoga znanja pod ključem.
Da zecopas, odgovori na pitanje o elektronu ?
rori toliko gluposti u jednoj recenici...; mozda prehrana liscem ipak nije toliko dobra, bar ne za procese koji se odvijaju u mozgu.
rori, mozda da pitas svog prijatelja Paara je li ovo sto si debilizirao tocno. vjerojatnost je 1 da ce te prijatelj Paar (koji ni ne zna tko si, ali si pisao da ste prijatelji) popljuvati. kako si napisao da imas "7. stupanj" sigurno razumijes ovo sa "vjerojatnost je 1"
Quote:
Rorion kaže: Pogledaj post
To ti je kolega iormase, zecopasova ruska škola argumentacije. Kada niti ne zna autore udžbenika iz kojih je učio.
rori, mozda da nam pojasnis gdje su sada rusi u igri ?
rori, konacno si napisao jednu tocnu recenicu. kako ne znas koju, da ti olaksam; ti i iormase jeste kolege. vjerojatnost da je ova izjava tocna je također 1. kako imas "7. stupanj" sigurno razumijes ovo sa "vjerojatnost je 1".
Quote:
Rorion kaže: Pogledaj post
Kaže on da ne postoji i amen.
rori, to ne kazem ja, to kazu eksperimenti...opet, znas kome se trebas obratiti ako meni ne vjerujes.
Quote:
Rorion kaže: Pogledaj post
Polako kolega iormase, samo da zecopas izvadi iz prašnjave fioke priručnik za elektromagnetizam i sve će nam biti kristalno jasno.
rori, za ovako trivijalne stvari ne trebam udzbenik, puno stvari sam naucio tijekom skolovanja. siguran sam da si i ti nesto naucio tijekom svojeg "skolovanja", jer kako si sam napomenuo ti imas "7. stupanj". istina, to se ne vidi niti na jednom topiku na kojem pises ali recimo da je tako. malo sam skeptican u pogledu tvoje tvrdnje oko tvog skolovanja, a razlog znas i sam. sklon si, recimo to ljepse, zaobilazenju istine.
__________________
1.) Sunce je kristal---lun
2.) "Ako uopće ne unesemo C vitamin, tijelo će ga također dobiti, ukoliko ima na raspolaganju dovoljan broj atoma ugljika, vodika i kisika (prema formuli)"---Ibrahim
3.) jebes forum bez harama
zecopas is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2017., 09:40   #6826
Quote:
zecopas kaže: Pogledaj post

od elektromagnetskog polja
Dobro a odakle to elektromagnetno polje onda?
__________________
end
iormas is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2017., 09:44   #6827
molim bez daljnjih vrijeđanja sugovornika. vidim da se neki malo previše opuštaju iz posta u post.
gargamišamel is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2017., 13:29   #6828
ispricavam se ako sam nekog od mojih sugovornika povrijedio cinjenicama koje sam napisao...hocu reci nije namjerno...
Quote:
iormas kaže: Pogledaj post
Dobro a odakle to elektromagnetno polje onda?
zbog gibanja elektrona...pogledaj Maxwellove jenadzbe, iz njih se sve mozes iscitati ; no prije sto krenes na Maxwellove jednadzbe, pogledaj sto govori Coulombov zakon...

kako ja tebi uvijek odgovorim na pitanja, mozes li mi napisati imas li zavrsenu osnovnu skolu?
no, ovo je topik o piramidi/ma, pa me zanima jesi li ikad procitao bilo koji sveucilisni udzbenik koji se bavi starim egiptom ili "znanja" crpis s opskurnih portala?
__________________
1.) Sunce je kristal---lun
2.) "Ako uopće ne unesemo C vitamin, tijelo će ga također dobiti, ukoliko ima na raspolaganju dovoljan broj atoma ugljika, vodika i kisika (prema formuli)"---Ibrahim
3.) jebes forum bez harama
zecopas is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2017., 17:14   #6829
debelo ste otišli u off. molim da se držite piramida i da na ovoj temi zaboravite sunce, elektrone, elektromagnetsko polje, tibetansku knjigu mrtvih i ostalo..
gargamišamel is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2017., 20:38   #6830
Thumbs up

Pokazao sam što zapravo ostavlja one tragove u tvrdom kamenu, tj. alati sa moh 9/10 mineralima u sebi ili prah od istih pomješan sa nekom vrstom ulja.

Sad ću malo o (apsurdnim) poduhvatima, a kojima se pokušalo dokazati bajke o bakrenom alatu kao glavnom alatu u gradnji svih piramida. Vidjeti ćete naravno i 'čudotvorne' kamene alate još iz doba pračovjeka. Ko stvoreni za 'precizno&brzo' klesanje velikih kamenih blokova.





Naravno poduhvati su djelo koga drugog, nego komičara iz američke tv emisije NOVA.

Inače ta ekipa je vrlo sklona besramno koristitit moderne alate i strojeve u tim svojim 'eksperimentima', a zapravo pravim skečevima u stilu Monty Pytona.




:klap: TAADDDDDAAAAAAA :klap:


  1. Stock i Lehner fantaziraju o rezanju/bušenju granita sa bakrom i prstohvatom pijeska.
  2. Lehner nam dokazuje da vapnenac i nije tako 'mekan' kamen kako se priča.




PS

Najpoznatiji rad im je urnebesni pokušaj gradnje replike Velike piramide:



Quote:
https://en.wikipedia.org/wiki/Egypti...ing_experiment

NOVA pyramid building experiment
In 1997 Mark Lehner and Roger Hopkins, a stonemason from Sudbury, Massachusetts, teamed up to conduct a pyramid-building experiment for a NOVA television episode. They built a pyramid 6 metres (20 ft) high by 9 metres (30 ft) wide, consisting of a total of 162 cubic metres (5,700 cu ft), or about 405 tons, it was made out of 186 stones weighing an average of 2.2 tons each. They had a total of just over 3 weeks to build it, due to their filming schedule. 12 quarrymen carved 186 stones in 22 days. They were able to erect it using 44 men. They used iron hammers, chisels and levers (this is a modern short-cut, the ancient Egyptians were limited to using copper and later bronze and wood).[44] But they did experiments with copper tools, noting that they were adequate for the job in hand, only provided that additional manpower was available to constantly re-sharpen the ancient tools. They estimated they would have needed around 20 extra men for this maintenance. Another short-cut taken was the use of a front end loader or fork lift truck. However, modern machinery was not and could not be used to finish the construction. They used levers to lift the capstone to a height of 20 feet (6.1 m). Four or five men were able to use levers on stones less than 1 ton to flip them over and transport them by rolling them. For the larger stones, they had to tow them. They found that by putting the stones on wooden sledges and sliding the sledges on wooden tracks, they were able to tow a 2-ton stone with 12 to 20 men. The wood for these sledges and tracks would have to have been imported from Lebanon at great cost since there was little, if any, wood in ancient Egypt. While the builders failed to duplicate the precise jointing created by the ancient Egyptians, Hopkins was confident this could have been achieved with more practice.
memulica is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2017., 09:44   #6831
@ memulica

alate treba znati koristiti, a i kada se koriste treba uključiti mozak koji je najbolji alat .. inače pogledaš li koji put te linkove koje ismijavaš i ne razumiješ.
bi zanimljivo da postaviš svoje teze koje zastupaš pa da ti se onda pokaže koliko su bezveze .. na vrlo jednostavan način, od onog nastali lijevanjem

samo semiidioti traže da se makar i replika gradi - to oduzima vrijeme i trebaš imati par desetaka/stotina ljudi. I onda upit čemu ... linkovi ostavljeni ovdje dokazuju da nije problem ni rezanje kamena, ni transport, rukovanje nit mjerenje nit slaganje ... Dovoljno je složiti tri kamena bloka, a podizanje tri tone ne predstavlja ama baš nikakav problem ...
ako tvoji suputnici ne mogu razumjeti vodoravni položaj koji zauzima voda u prozirnom crijevu potpuno je jasna razina kompetencije koju ti predstavljaš svojim ispadima ismijavanja.

1. Može li se kvarcnim pijeskom i bakrenim alatima (kao nosač) rezati, brusiti bušiti kameni blokovi koji čine piramidu? ...

vidija svrdla i brusni papir su analogija, bitno je samo između materijala obrade i platforme na koju djeluje sila imati tvrđi materijal koji će uzrokovati abraziju.
Ako kojim slučajem uspiješ se udostojiti odgovoriti dobiti ćeš i suplement pametnog rješenja kod odvajanja kamena prije pitanja broj dva.

a za smole i drago kamenje sam odavno napisao, no ništa novo da ti je i to "novo". Rješenja su uvijek jednostavna .. samo ih treba vidjeti
__________________
I would call it

Zadnje uređivanje saugaro : 23.10.2017. at 09:55.
saugaro is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2017., 01:31   #6832
[=saugaro;66110037]@ memulica

Quote:
samo semiidioti traže
Koji su to, nijesm viđeo klasfkacju po DSM-u.
Quote:
da se makar i replika gradi - to oduzima vrijeme i trebaš imati par desetaka/stotina ljudi.
Joj to sa replikama je već ohhh..
Preskupo bi bilo, oky doky.
Quote:
dokazuju da nije problem ni rezanje kamena, ni transport, rukovanje nit mjerenje nit slaganje
HHmmmm, Hhhmmmmm samo izrezati 2,2 milijuna blokova....
..
Quote:
Dovoljno je složiti tri kamena bloka, a podizanje tri tone ne predstavlja ama baš nikakav problem ...
Ali kada sam ih pitao da li bi ga mogli prenijeti od Maksimira do Dubrovnika oni zanijemiše, te se naljutiše.
Pazi, samo jedan blokić.
Quote:
ako tvoji suputnici ne mogu razumjeti vodoravni položaj koji zauzima voda u prozirnom crijevu potpuno je jasna razina kompetencije koju ti predstavljaš svojim ispadima ismijavanja.
Misliš na ovčje čerevo, šlaufvagu, onaj koji na kraju nisi ni shvatio ?
Rorion is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2017., 11:43   #6833
Quote:
Rorion kaže: Pogledaj post
.....Ali kada sam ih pitao da li bi ga mogli prenijeti od Maksimira do Dubrovnika oni zanijemiše, te se naljutiše.
Pazi, samo jedan blokić....
Gdje je problem rorione u tvom pitanju i odgovorima koje si dobio, ali ih nisi shvatio?
Postavio si krivo pitanje uspoređujući neusporedivo. Zato jer da postoji plovni put od Maksimira do Dubrovnika (mirna, široka rijeka, nizvodni tok....), onda bi mogao reći da ti je pitanje na mjestu.
Dakle. Od Asuana do platoa na Gizi ima nekoliko službenih pravaca kretanja: dva koja idu kopnom i idu uz lijevu ili desnu obalu Nila te treći, samim Nilom.

Pitanje za tebe: hočeš li nositi/gurati/vući blok kroz pustinju, uzbrdo, nizbrdo, po suncu.....ili ćeš napraviti brod kojim ćeš mirno, polako, sigurno, bez velikog opterećenja i umora, dovesti blok do njegovog cilja...a nazad, uzvodno, brod (brodovi) idu prazni.....

Stoga je moj odgovor na pitanje, koje ti nije strano postavljati, jednostavan: ako treba stavit ću ga na brod na Savu da ga riječno-morskim putem doveze do Dubrovnika radje nego li da ga nosim/teglim/guram (naravno, pod uvjetom da nemam dovoljno dobrih trasportnih sredstava da ga prevezem cestovnim pravcima (danas kamionima, šleperima.....ništa neobičlno).
Comprende Rorione?
HepokS2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2017., 16:45   #6834
Quote:
HepokS2 kaže: Pogledaj post
Gdje je problem rorione u tvom pitanju i odgovorima koje si dobio, ali ih nisi shvatio?
Postavio si krivo pitanje uspoređujući neusporedivo. Zato jer da postoji plovni put od Maksimira do Dubrovnika (mirna, široka rijeka, nizvodni tok....), onda bi mogao reći da ti je pitanje na mjestu.
Dakle. Od Asuana do platoa na Gizi ima nekoliko službenih pravaca kretanja: dva koja idu kopnom i idu uz lijevu ili desnu obalu Nila te treći, samim Nilom.

Pitanje za tebe: hočeš li nositi/gurati/vući blok kroz pustinju, uzbrdo, nizbrdo, po suncu.....ili ćeš napraviti brod kojim ćeš mirno, polako, sigurno, bez velikog opterećenja i umora, dovesti blok do njegovog cilja...a nazad, uzvodno, brod (brodovi) idu prazni.....

Stoga je moj odgovor na pitanje, koje ti nije strano postavljati, jednostavan: ako treba stavit ću ga na brod na Savu da ga riječno-morskim putem doveze do Dubrovnika radje nego li da ga nosim/teglim/guram (naravno, pod uvjetom da nemam dovoljno dobrih trasportnih sredstava da ga prevezem cestovnim pravcima (danas kamionima, šleperima.....ništa neobičlno).
Comprende Rorione?
Evo ti jedan primjer , kojeg smo davno apsolvirali ,a vidim da neki trebaju ponoviti gradivo .

Moderna manipulacija kamene stijene .
Naziv skulpture "Levitated Mass" ,nakon toliko muke, baš nije adekvatan!
https://www.forum.hr/showpost.php?p=5...postcount=2129
__________________
"Mnogi ljudi izgube zdravlje da bi stekli bogatstvo, a zatim izgube bogatstvo da bi vratili zdravlje." - A.J. Materi
“Kad bi ljudi očistili unutarnje zagađenje, tada bi prestali stvarati ono vanjsko.” Eckhart Tolle
"Istina je čudnija od fikcije, jer fikcija mora imati smisla" Mark Twain
L U N is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2017., 19:42   #6835
Quote:
L U N kaže: Pogledaj post
Evo ti jedan primjer , kojeg smo davno apsolvirali ,a vidim da neki trebaju ponoviti gradivo .
Moderna manipulacija kamene stijene .
Naziv skulpture "Levitated Mass" ,nakon toliko muke, baš nije adekvatan!
https://www.forum.hr/showpost.php?p=5...postcount=2129
Još jedan u nizu lunatizama (pitanja koja u sebi sadrže odgovore koje postavljač pitanja ne prepoznaje i koja nemaju veze s temeljnom temom).
Dakle Lun. U postu kojji si TI objavio, na prvo si mjesto stavio kartu s pravcem kretanja te stijene. Na karti se jasno vidi da pravac kretanja stijene VODI CIJELOM TRASOM KROZ GRAD. I to ne bilo koji. Kroz LOS ANGELES.
Problem planiranja puta kojim teški i glomazni (prvenstveno GLOMAZNI) teret prolazi gradskim ulicama izuzetno je složena i zahtjevna zadaća. Ti se pitaš zašto? Lun, semafori, križanja, ulična rasvjeta, žice na stupovima, radovi na cesti, parkirana vozila......policijske, vatrogasne, medicinske intervencije.....

I još nešto zašto tvoje pitanje nije umjesno niti usporedivo s transportom blokova u Egiptu. Ako možeš prepoznati na karti označena naseljena (kao i njihovu veličinu) i nenaseljena područja, a što bitno utječe na proces prijevoza, onda ćeš vidjeti da transportom brodovima iz Asuana nema tih problema.

Lun pa tek onda nema smisla stalno
HepokS2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2017., 21:37   #6836
Quote:
HepokS2 kaže: Pogledaj post
...Na karti se jasno vidi da pravac kretanja stijene VODI CIJELOM TRASOM KROZ GRAD. I to ne bilo koji. Kroz LOS ANGELES.
...
upravo sam to zelio i ja napisati. jesi li ikad bio u LA pa znas kako je tamo voziti? gradom danonocno vozi na desetke tisuca vozila, ako ne i vise. ceste imaju s obje strane od 4 do 7 traka koje su pune vozila...
grad s nesto sirom okolicom ima vise stanovnika od Hrvatske.
__________________
1.) Sunce je kristal---lun
2.) "Ako uopće ne unesemo C vitamin, tijelo će ga također dobiti, ukoliko ima na raspolaganju dovoljan broj atoma ugljika, vodika i kisika (prema formuli)"---Ibrahim
3.) jebes forum bez harama
zecopas is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2017., 22:30   #6837
Quote:
HepokS2 kaže: Pogledaj post
Još jedan u nizu lunatizama (pitanja koja u sebi sadrže odgovore koje postavljač pitanja ne prepoznaje i koja nemaju veze s temeljnom temom).
Dakle Lun. U postu kojji si TI objavio, na prvo si mjesto stavio kartu s pravcem kretanja te stijene. Na karti se jasno vidi da pravac kretanja stijene VODI CIJELOM TRASOM KROZ GRAD. I to ne bilo koji. Kroz LOS ANGELES.
Problem planiranja puta kojim teški i glomazni (prvenstveno GLOMAZNI) teret prolazi gradskim ulicama izuzetno je složena i zahtjevna zadaća. Ti se pitaš zašto? Lun, semafori, križanja, ulična rasvjeta, žice na stupovima, radovi na cesti, parkirana vozila......policijske, vatrogasne, medicinske intervencije.....

I još nešto zašto tvoje pitanje nije umjesno niti usporedivo s transportom blokova u Egiptu. Ako možeš prepoznati na karti označena naseljena (kao i njihovu veličinu) i nenaseljena područja, a što bitno utječe na proces prijevoza, onda ćeš vidjeti da transportom brodovima iz Asuana nema tih problema.

Lun pa tek onda nema smisla stalno
Nije to bila loša usporedba s pre-poljoprivrednom skupinom lovaca-sakupljača-kampista iz Egipta .

Oni u Baalbeku su imali " lakši " posao precukati cca 800 metara cca 1 200 tona kamenčiće i dignuti ih " samo " cca 20 metara na zadanu poziciju .
Neki su ostali u kamenolomu jedan na drugom ( ispod " trudnice " je jedan od cca 1 600 tona ) kao da su višak u izradi ili loša komunikacija naručioca ili je u pitanju bila serijska proizvodnja .
One Kineske od cca 8 600 tona sad neću spominjati .
Transport mega blokova od cca 120 tona iz Asuana udaljenog od Giza platoa cca 930 kilometara ( bez semafora ) izgleda nije bio problem za tvoje " nautičare " ( kampiste ) u sandolinama od trstike .
O obradi tih mega blokova , pozicioniranju , geološkoj podlozi , znanost na koju se ti pozivaš (oni koji bacaju pronađene ljudske kosti ) ne daje razumne odgovore .
Zato nas iznenadi ( razveseli ) novim saznanjima ( činjenicama ) .
__________________
"Mnogi ljudi izgube zdravlje da bi stekli bogatstvo, a zatim izgube bogatstvo da bi vratili zdravlje." - A.J. Materi
“Kad bi ljudi očistili unutarnje zagađenje, tada bi prestali stvarati ono vanjsko.” Eckhart Tolle
"Istina je čudnija od fikcije, jer fikcija mora imati smisla" Mark Twain
L U N is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2017., 22:48   #6838
Quote:
HepokS2 kaže: Pogledaj post
Gdje je problem rorione u tvom pitanju i odgovorima koje si dobio, ali ih nisi shvatio?
Postavio si krivo pitanje uspoređujući neusporedivo. Zato jer da postoji plovni put od Maksimira do Dubrovnika (mirna, široka rijeka, nizvodni tok....), onda bi mogao reći da ti je pitanje na mjestu.
Dakle. Od Asuana do platoa na Gizi ima nekoliko službenih pravaca kretanja: dva koja idu kopnom i idu uz lijevu ili desnu obalu Nila te treći, samim Nilom.

Pitanje za tebe: hočeš li nositi/gurati/vući blok kroz pustinju, uzbrdo, nizbrdo, po suncu.....ili ćeš napraviti brod kojim ćeš mirno, polako, sigurno, bez velikog opterećenja i umora, dovesti blok do njegovog cilja...a nazad, uzvodno, brod (brodovi) idu prazni.....

Stoga je moj odgovor na pitanje, koje ti nije strano postavljati, jednostavan: ako treba stavit ću ga na brod na Savu da ga riječno-morskim putem doveze do Dubrovnika radje nego li da ga nosim/teglim/guram (naravno, pod uvjetom da nemam dovoljno dobrih trasportnih sredstava da ga prevezem cestovnim pravcima (danas kamionima, šleperima.....ništa neobičlno).
Comprende Rorione?
Muchos gracias signore Hepoks.
Samo to što ti govoriš je dobro poznata defektna teza sandolina, pedalina i trstika kanua, kojoj smo se još onomad grohotom nasmejali više puta, pošto su na slikama plovila, koje je stavio neki neznalica, teret imao itekako previsoko težište, i naravno da bi sve završilo u glibu i debelom mulju.
Comprende Hepoče ?
Rorion is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2017., 23:10   #6839
A posada ( nautičari ) ?
U raljama krokodila ?

A oni slavni " šetači " uz obalu koji su vraćali " sandoline " , samo cca 930 kilometara ?
__________________
"Mnogi ljudi izgube zdravlje da bi stekli bogatstvo, a zatim izgube bogatstvo da bi vratili zdravlje." - A.J. Materi
“Kad bi ljudi očistili unutarnje zagađenje, tada bi prestali stvarati ono vanjsko.” Eckhart Tolle
"Istina je čudnija od fikcije, jer fikcija mora imati smisla" Mark Twain
L U N is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2017., 00:24   #6840
Quote:
L U N kaže: Pogledaj post
A posada ( nautičari ) ?
U raljama krokodila ?

A oni slavni " šetači " uz obalu koji su vraćali " sandoline " , samo cca 930 kilometara ?
Lun, misliš li da je potrebno da ih ubijemo u pojam još nizom argumenata.
Pazi ovo, prije par tis. godina kada se gradila piramida, tih 960 km Nilom do Asuana , oni misle da je bilo prohodno u smislu da nije bilo drugih ratobornih plemena, koja ne bi dopustila prolaz bez naplate ili prolivene krvi.
Moguće bi da bi i pojeli posadu sa pedaline a kanue zaplijenili.
Rorion is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:53.