Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 29.12.2002., 12:25   #141
Je, istina kaj sekirić kaže.
Recimo npr. bombardiranje, nažalost kriva rijeć, bolje bi bilo reči-sravnjivanje sa lica zemlje nekoć prekrasnog grada Umjetnosti-Dresdena. Da tragedija bude veća-Dresden je do tada smatran najsigurnijim (po pitanju zraćnih bombardiranja) gradom u zemlji - prije toga nije gotovo niti jedanput bombardiran jer se stvarno u njemu nije imalo kaj bombardirati-osim civila, stoga su mnogo izbjeglica, što iz Berlina, što sa Istoka našlo "sigurnu luku". Grad koji nije imao niti jednog baražnog balona, smiješnu AA obranu i nikakvu potporu lovaca.

Da skratim priču. Veljaća 45. Svima je već jasno da će Njemaćka izgubiti, i onda se saveznici sjete (neki tvrde da je to pokrenuto na inicijativu samog Churchila) da bi bilo dobro Rusima pokazati moć svojih bombardera i za taj zadatak nađu potpuno nebranjeni, pun izbjeglica grad Dresden. Opravdanje za akciju je bilo da je kakti Dresden važno čvorište putova prema Istočnom frontu . Ok. Postojala je željezničko čvorište koje je bilo samo lakše oštećeno (doslovno 3 sata nakon prekida bombardiranja je bilo vraćeno u funkciju), zatim željeznički i automobiliski most preko Elbe. Niti jedan niti drugi nisu uopče bombardirani. Uostalom kad ideš napadati nekaj takvo ne koristiš se zapaljivim bombama. U tom gradu nije bilo gotovo nikakvih industrijskih postojenja. Samo hrpa izbjeglica-staraca, žena i djece.
I tako lijepo 13.02.1945. prvi val bombardera je isipao svoj tovar na sam centar grada.
Sve ukupno preko 1300 aviona su tri dana uništavali grad.
Nastao je tako veliki požar koji se mogao vidjeti na čak 150 km.(kažu saveznički piloti)
Nitko nezna koliko je točno ljudi poginulo. Procjene se kreću od 135 000 do čak 500 000.
Nejdem više u detalje koji su jako ružni. Samo jedan podatak. Temperatura u centru grada je procjenjena na oko 3000C.
Legion is offline  
Old 29.12.2002., 13:48   #142
........ a smaknućia civila u ožujku 45., silovanje doslovce miliona njemica dijelom kao ispadi ali ogromnim dijelom organizirane operacije, Berlin i rusko topništvo, postupci s ratnim zarobljenicima ( za to su njemci odgovarali u Nurnbergu, a saveznici se nisu previše razlikovali), pljačke, paleži............................................ .................................................. .................................................. .................. . . . . . . . . . . . . Pravdu istjeruju pobjednici iako se neki od njih nisu ni po čemu razlikovali od gubitnika (mnogo puta su bili i gori i okrutniji- Hirošima!!!!!!!!). Nažalost pate najviše civili!
msekiric is offline  
Old 29.12.2002., 16:54   #143
Zahvalio bih Legionu sto se sjetio Dresdena. Gledajuci na to bombardiranje i na mnoga ranija, mogu samo reci da su saveznici cinili mnoge zlocine za koje nikada niko nije osudjen. I krivo mi je zbog toga. Pogotovo mi je krivo da se u Engleskoj to zataskavalo ranih pedesetih godina. Desetak godina kasnije se vec pocelo govoriti o sumnjama da je bombardiranje gradova bilo neophodn, a to pitanje se ponovo otvorilo tek nakon smrti Arthur Harrisa, 1984, kada se govorilo o dizanju spomenika doticnom. Jedini koje se u to vrijeme opirao bombardiranju gradova je bio njegov boss, Sir Charles Portal i u manjoj mjeri Amerikanci, koji su trazili da se bombardiranje usmjeri na vojne i ekonomske ciljeve, dostave oruzja i nafte... Taj isti Sir Arthur Harris se pokazao uspjesnim u ubijanju civila na Bliskom istoku i Indiji, dvadesetih godina proslog stoljeca. Ne treba zaboraviti Dresden, niti Mannheim, niti Lubeck...

Dresden je bio Churchilov poklon koji je ponio Staljinu na Yaltu. Time je Staljin dobio odrijesene ruke da isto ucini u Varsavi.

Uostalom, koja strana je prva pocela sa masovnim bombardiranjem gradova? Ne to nije bio Njemacki napad na Coventry (14 Nov. 1940), nego Britanski napad na Westphaliu (11 Maj, 1940).

U WWII je proracunati broj mrtvih izmedju 55 i 60 miliona, tri puta vise nego u WWI. Cak vise, preko dvije trecine mrtvih u WWII su bili civili, sto je zastrasujuce u odnosu na WWI gdje je svaki sesti poginuli bio civil.

To je samo razlog da se vjeruje da je pravi procenat mrtvih jos veci. Brojevi ubijenih od strane nacista je samo oko trecina toga. Po profesoru R.J. Rummelu nacisti su u borbama i operacijama vezanim za borbe ubili oko 7 miliona, a ukupan broj onih koji su ubijeni od strane nacista je 19.6 miliona. Postavlja se pitanje ostatka od 35 ili 40 miliona.

Uzmimo primjer Rusije, koja je bila napadnuta na dva nacina. Na jednoj strani nacisti, sa druge i to iznutra Sovjeti. Broj mrtvih u Rusiji za vrijeme borbi, ubijenih od strane Staljina je nekih 10 miliona. Spomenimo samo nekih 35,000 oficira koji su ubijeni jer nisu bili u stanju zaustaviti Njemacko napredovanje. I sto je bilo sa jedinicama generala Vlasova?
Ame®icano is offline  
Old 29.12.2002., 18:35   #144
Nebi se baš sa svim brojkama koje je iznio Americano mogao složiti. Ipak su Nacisti utamanili najviše ljudi. Procjene se kreću - samo za Rusiju između 10-15 miliona, (tu govorim samo o žrtvama Nacizma-kolko ih je Staljin umlatio-tu negdje) daljnjih 7 milona za Poljsku, pa između 5 i 6 mil Židova........... Malo pomalo dolazimo do brojke od oko 60 mil. No o tom potom.
Uh-priznajem, malo sam pod gasom-bili mi neki gosti, pa malo Jegera, pa malo vina i malo pomalo-desi se. Ajde, baš ću si dat truda pa iskopati neke konkretne brojke o broju poginulih u WW2, ali kad dođem k sebi.

Živili
Uostalom danas sam si napokon nabavio DVD pa ću se s time malo zabaviti. Ali nebrinite, eto mene brzo natrag.
Di si Borg. Ni vrak da sam te splašil sa svojmi obiteljskim frendom?
Nemaš frke-dopelam ja i old Vadera-samo reci, pa da vidimo kako se Borg kocke mogu boriti protiv Sile.

It is your destiny Legion.
phhhh-puuu
Ther's a greate disturbance in the Force.
I have felt it.
It's young Borg.
He will yoin us of die.
Legion is offline  
Old 31.12.2002., 00:51   #145
Shodno je da to spomenem...

Između moderatora se većina složila kako je legion jedan od najefikasnijih i najboljih članova foruma, a njegova tema (ova ovdje) najbolja na Forumu.

Živio legion!
__________________
Velika je vjerojatnost da će se odgovor na neko bitno pitanje nalaziti izvan okvira našeg razmišljanja.
Jango Fett is offline  
Old 31.12.2002., 00:55   #146
ŽVIO
__________________
[size=0,5]...ni pred pisoarom nisu svi jednaki...[/size]
=DK= is offline  
Old 31.12.2002., 04:34   #147
Quote:
by =DK=
ŽVIO
Djeda je malo popio, ne zamjerite. I tako vec treci dan...

Da, ovaj topik je klasika. Samo, koga briga sto moderatori misle, jel'?
Ame®icano is offline  
Old 31.12.2002., 08:10   #148
meni kao takvom je čast što mogu reć da sam postao na ovako kvalitetnoj temi. ovom prilikom bih se zahvalio legionu što je, kako meni, tako i drugim smrtnicima dao priliku da nadugo i naširoko razglabamo o tako opsežnoj temi. to je odista djelo za pamćenje.

we are not worthy...we are not worthy...


*gle kolko je sati, a gle kolko serem, a i pospan sam
__________________
"And that is the most important topic on earth: peace. What kind of peace do I mean and what kind of a peace do we seek? Not a Pax Americana enforced on the world by American weapons of war. Not the peace of the grave or the security of the slave. I am talking about genuine peace, the kind of peace that makes life on earth worth living, ..."
slafko is offline  
Old 31.12.2002., 12:06   #149
Hvala, hvala (da me sam vidite, rascvjetao sam se ko poriluk-skrušeno priznajem).

Eto uskoro je prošla i ova godina te se ovom prilikom zahvaljujem svima koji su sudjelovali. Ima tu još dosta ljudi koji su zaslužni da ovo bude toliko zanimljiva, dugovječna i posječena tema. Da spomenem samo neke (kad se već međusobno hvalimo)-ima podosta ljudi koji su u početku bili aktivni sudionici-a sad slabo ili nikako postaju, a među njima je bilo pravih stručnjaka (kam ste nestali?) no ova tema je definitivno dobila na zanimljivosti kad su se aktivno uključili-vremenskim slijedom, Slafko-stručnjak za Pacifik i osoba sa najvećim smislom za humor na ovom forumu, SPQR-kojeg doduše momentalno nema, ali ima dobar razlog-pozdrav Imperatoru, Americano-koji baca najbolje linkove i kuži se u mnogo toga, sekirić koji je i inaće moj prijatelj još od osnovnjaka-nebum ga hvalil da se ne umisli.
A bome i bez zanimljivih pitanja i mišljenja, od strane ljudi koji i nisu tu skoro svaki dan, nebi više bilo ove teme.
Tema je opsežna i očito velikom broju ljudi zanimljiva, stoga znam da se čujemo, dopisujemo, il kak bi se to već reklo i u slijedečoj godini.

Stoga ostajte mi pozdravljeni, lijepo se zabavite nočas i uhvatite štogod
Legion is offline  
Old 31.12.2002., 12:56   #150
hvala na komplimentu Legion. ja se nisam rascvjetal, ali sam se razbacal ko đubre po vinogradu.

kod mene zabava već počela, natjeral sam celerona na 92stupnja...
trik je banalan, vrši se NEuštekavanjem ventilatora u power connector na matičnoj. shit happens

sretna nova svima.
__________________
"And that is the most important topic on earth: peace. What kind of peace do I mean and what kind of a peace do we seek? Not a Pax Americana enforced on the world by American weapons of war. Not the peace of the grave or the security of the slave. I am talking about genuine peace, the kind of peace that makes life on earth worth living, ..."
slafko is offline  
Old 31.12.2002., 14:33   #151
Evo da se i ja upisem... Na ove pohvale sam se razlisatao kao konobarski novcanik, koji me usput podsjeti na medjunozje jedne Cehinje radodajke sa ljetovanja na Peljescu...

Kod vas slavlje samo sto nije pocelo, a ja jos skidam krmelje sa ociju dok ispijam instant kafu...

Sretna Nova godina svima, zelim vam prvo puno zdravlja, pa onda svega ostalog. I naravno, da sto prije prebacimo 10K postova na ovom topiku...
Ame®icano is offline  
Old 01.01.2003., 15:25   #152
Sretna nova godina svima, a ne samo njima.
Budi te mi zdravi, ćili, veseli, zaljubljeni i bogati.

Americano-misliš da prebacimo normu, kao svi dobri pioniri.
Čuj 10 kila postova je jako puno. Pa nemogu čak niti tolko kozletine ispod peke sa mladim krumpirom pojesti.

I kak ste se zabavili?
Ja poprilično čudno (nadam se da mi nebu cijela nova takva). Prvo dođoh u jednu birtiju di mi je frend organizirao doček. Bilo je OK-ali nabiše previše ljudi u relativno mali prostor, zagušljivo, jako glasno i sve kaj ide uz to, ali u globalu OK. Od tamo odosmo na jedan tulum, gdje je počelo dobro, a završilo ružno. Kad se trebalo dogovoriti kuda čemo, onako čoporativno, svi su imali neke ideje i nikako da se usuglasimo. Pala je svađa, jer ovi jedni koji su već prije rekli da se ide na jedno mijesto, sad su htjeli na drugo, mi na treće, a ostali na četvrto. Nakraju smo se svi lijepo posvađali i svako na svoju stranu. Završih u jednom discu i tamo je bilo uredu. S obzirom na to da smo ušli besplatno bilo je odlično. Iza toga natrag u birtiju gdje je bio fajrunat i gdje su se jeli ostaci, ostataka nakad slavnog Hrvatskog pršuta.
Oko pol 7 sjetismo se da bi mogli u OTV dom, i kurve na ulazu, u POLA 7 nam nisu dali uć, nego smo morali platiti kartu. Nudili smo mu pare u đep, ali ne on zapeo. Karta ili ništa. Naravno da nismo kupili kartu-iz principa mu nebi u pol 7 dao 100kn za kartu.
I tako to. Nova godina ko Nova godina.
Legion is offline  
Old 01.01.2003., 17:56   #153
Prikljućujem se čestitarima s jačom glavoboljom i nekoliko tableta u sebi. Naravno da gosn Legionar zaslužuje najveće čestitke uz želju da jednog dana bude i plačen za to ( ako ne ,Bog će ti platiti) ,ali i svi ostali koji sudjeluju svojim znanjem i mišljenjem. Kad smo već kod novogodišnjeg slavlja, pomoglo bi mi da se javi netko tko je isto bio gdje i ja da mi popuni praznine u sijećanju....................................sad svi misle "kako se napio" .E pa neću vas razočarati : ubio sam se ko prase i dobro se sijećam samo kako sam legao u krevet.
Stoga , u dubokoj boli vas pozdravljam i želim da vam se ostvare sve tajne i javne želje tj. da bude što više USE,NASE i PODASE.
msekiric is offline  
Old 01.01.2003., 18:25   #154
nemam nikaj pametno za rec (ovo i nije neka novost), ali prvi post u novoj godini je morao biti postan ovdje. nisam ni sekunde dvojio oko toga. nadam se da ste se svi zabavili.
__________________
"And that is the most important topic on earth: peace. What kind of peace do I mean and what kind of a peace do we seek? Not a Pax Americana enforced on the world by American weapons of war. Not the peace of the grave or the security of the slave. I am talking about genuine peace, the kind of peace that makes life on earth worth living, ..."
slafko is offline  
Old 02.01.2003., 18:51   #155
I kaj je bilo? Puls .

Lijepo smo se međusobno nahvalili, načestitali i to je to.
Kuda i kao dalje (pita se Vlada), a pita se i jedan pijani legionar? Kada budemo dosegli onih 10 kila postova? Uostalom na kolko smo kila sad? I kam mi je nestao Imperator? Baš bi ga nekaj pitao o starom Rimu. Naime pročitah jednom prilikom knjigu od - neznam više kojeg autora al zove se Oni moraju umrijeti. Radi se o gladiatorskim igrama. Da nejdem (za sad) u detalje, zanime me dali si ti pročital tu knjigu, ili neku drugu na istu temu? Zanima me dali su oni fakat bili takvi bolesnici kakvima su prikazani? (silovanje djece od strane svih mogučih životinja, utrke kola koje su vukle gole žene a na kraju su ih rastrgali divlji psi, oživljavanje Antičkih mitova ali uživo, npr. Prometej, punjenje Koloseuma vodom, zatim puštanje u tu vodu krokodila i Nilskih konja, a zatim tu zaploviše čamci u kojima su lijepe mlade djevojke pjevale, a robovi im u jednom trenutku izvukli čep, brže-bolje zaplivali prema zidu, a cure rastrgale divlje zvjeri) ima tu još dosta toga ali pričekajmo dogovor stručnjaka pa da nastavimo raspravu.
Legion is offline  
Old 02.01.2003., 19:50   #156
Quote:
Legion kaže:
punjenje Koloseuma vodom, zatim puštanje u tu vodu krokodila i Nilskih konja, a zatim tu zaploviše čamci u kojima su lijepe mlade djevojke pjevale, a robovi im u jednom trenutku izvukli čep, brže-bolje zaplivali prema zidu, a cure rastrgale divlje zvjeri) ima tu još dosta toga ali pričekajmo dogovor stručnjaka pa da nastavimo raspravu.
Ocito su nesto u tom smislu zaista radili jer je u koloseumu to i dan-danas moguce. Ne sjecam se vise objasnjenja kako su dovodili i odvodili vodu, sjecam se samo da mi je recneo da je sve jos uvijek u funkcionalnom stanju kako su to Rimljani ostavili.
Negdje sam citala da su izvodili pomorske bitke.
Gospon Pes is offline  
Old 02.01.2003., 20:02   #157
Punili su ga vodom i priređivali bitke brodova ili tzv. Naumahije.
Dali taj sistem još i dan danas radi neznam, ali uopče me nebi čudilo. Uostalom mnogo je Rimskih akvedukata još uvijek u funkciji.
Legion is offline  
Old 02.01.2003., 20:19   #158
U rimskom koloseumu navodno radi. Tako su mi rekli dok sam njime setala. Fascinirajuce... Cak se i vide neke stvari jer su maknuli "pod".
Inace, Rimljani su mi takodjer izuzetno zanimljivi, ne samo barok.
I ti njihovi biseri s vodom su zbilja bili izvrsno uredjeni.
Npr. na Palatinu (najvisi od brezuljaka) su si vodu do vrha dovukli i sproveli je u palace, onda je tako stepenasto punila bazene i bazencice sve do foruma ispod brezuljka i Vestinog hrama...
Da mi je to vidjeti kako je izgledalo u punom sjaju. Vec oni ostaci ostataka su nevjerojatni.
Kad pomislim da sam prosla istom ulicom kojom je i Cezar prolazio, a navodno je djelomicno originalno sacuvana... (Via Sacra na Forumu)
Gospon Pes is offline  
Old 02.01.2003., 21:14   #159
Re: Odgovaram na pitanja i glumim frajera II

[QUOTE]Legion kaže:
[B]Pošto su onako bezobrazno i bez najave ukinuli stari forum nema mi druge nego da otvorim ovdje istu temu.
Na ovoj temi se razglaba, te odgovara na pitanja, razjašnjavaju nejasnoće i nedoumice o povijesti sa posebnim naglaskom na Drugi svijetski rat i stari Rim mada su mi/nam i druga područja poznata. Pitajte, raspravljajte, diskutirajte.
Ovo je mjesto za sve koji vole povijest, za sve one koje nešto zanima ili jednostavno nemaju pametnija posla.
Stoga pišite, pitajte, diskutirajte. Uostalom znate kako je izgledala ova tema na starom forumu-nastavljamo gdje smo stali.
__________________________________________________ _


Ti si jedan od onih koji znanstvene diskusije degradira na svakodnevni bizarni talk. Svaka ti cast! Vidio sam rijetko gluplje diskusije od tvojih!
__________________

Ich bin der Meister !!!
A.
Aganor is offline  
Old 02.01.2003., 22:13   #160
Aganor, jos nisam naisao na jedan tvoj post u kome ne spominjes rijec - glupost. Zasto se malo ne opustis i recimo ne potrazis moju smedju brodicu. Mozda budes malo sretniji kad je nadjes.

Idemo na sljedecu stranicu.
Ame®icano is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:35.